MarcoLympics
1940 Tokyo Summer

Welcome Day Sport Helsinki Français
poster
  LES XIIème JEUX D'ÉTÉ Torche
Mascotte


September 22

ATHLETICS
16h30 Men's  10 000 m walk 
ATHLETICS
14h00 Men's  100 m  heat 1
ATHLETICS
15h30 Men's  400 m hurdles  heat 1
ATHLETICS
15h00 Men's  800 m  heat 1
ATHLETICS
15h30 Women's  Discus throw 
ATHLETICS
16h00 Women's  Discus throw  heat 2
ATHLETICS
15h00 Men's  High jump 
CANOEING
Sprint
08h00 Men's  C1 - 1,000 m  heats
CANOEING
Sprint
17h00 Men's  C1 - 1,000 m  Finals
CANOEING
Sprint
08h00 Men's  C2 - 1,000 m  heats
CANOEING
Sprint
15h30 Men's  C2 - 1,000 m  Finals
CANOEING
Sprint
08h00 Men's  K1 - 1,000 m  heats
CANOEING
Sprint
15h00 Men's  K1 - 1,000 m  Finals
CANOEING
Sprint
08h00 Men's  K2 - 1,000 m  heats
CANOEING
Sprint
16h30 Men's  K2 - 1,000 m  Finals
FENCING
08h00 Men's  Foil  eliminating rounds
FENCING
10h00 Men's  Foil  team eliminating rounds
FENCING
18h00 Men's  Foil  team Semifinals
FENCING
18h00 Men's  Foil  team eliminating
FENCING
20h00 Men's  Foil  team Semifinals
FENCING
20h00 Men's  Foil  team eliminating
WRESTLING
Freestyle
08h00 Men's    Weighing-in
WRESTLING
Freestyle
11h00 Men's    round 1
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's    round 1
MODERN PENTATHLON
Men's    riding: 5,000 m cross-country

September 23

ATHLETICS
15h15 Men's  100 m  Semifinals
ATHLETICS
15h30 Women's  100 m  heat 1
ATHLETICS
17h00 Men's  100 m  Final
ATHLETICS
16h15 Men's  3,000 m steeplechase  heats
ATHLETICS
15h00 Men's  400 m hurdles  Semifinals
ATHLETICS
16h45 Men's  400 m hurdles  Final
ATHLETICS
16h00 Men's  800 m  Semifinals
ATHLETICS
14h30 Women's  Javelin throw 
ATHLETICS
16h00 Men's  Hammer throw 
ATHLETICS
15h00 Men's  Long jump 
CANOEING
Sprint
17h00 Men's  C2 - 10,000 m 
CANOEING
Sprint
16h50 Men's  F1 Collapsible - 10,000 m 
CANOEING
Sprint
15h40 Men's  F2 Collapsible - 10,000 m 
CANOEING
Sprint
16h40 Men's  K1 - 10,000 m 
CANOEING
Sprint
15h30 Men's  K2 - 10 000 m 
FENCING
20h00 Women's  Foil  eliminating rounds
FOOTBALL
PM Men's   
GYMNASTICS
Artistic
AM    
GYMNASTICS
Artistic
PM    
WRESTLING
Freestyle
08h00 Men's    weighing-in
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's    round 2
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's    round 2
MODERN PENTATHLON
Men's    fencing: epee

September 24

ATHLETICS
15h00 Women's  100 m  Semifinals
ATHLETICS
17h00 Women's  100 m  Final
ATHLETICS
14h00 Men's  200 m  heat 1
ATHLETICS
15h30 Men's  200 m  heat 2
ATHLETICS
16h15 Men's  5,000 m  heats
ATHLETICS
16h00 Men's  800 m  Final
ATHLETICS
15h00 Men's  Discus throw 
ATHLETICS
14h00 Men's  Pole Vault 
FENCING
08h00 Men's  Foil  Final team
FENCING
10h00 Women's  Foil  Semifinals
FENCING
10h00 Men's  Foil  Final team
FENCING
18h00 Men's  Foil  team Final
FOOTBALL
PM Men's   
GYMNASTICS
Artistic
AM    
GYMNASTICS
Artistic
PM    
WRESTLING
Freestyle
08h00 Men's    weighing-in
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's    Semifinals
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's    Final
MODERN PENTATHLON
Men's    shooting
SAILING
boat
AM    

September 25

ATHLETICS
15h45 Men's  1,500 m  heats
ATHLETICS
15h15 Men's  110 m hurdles  heat 1
ATHLETICS
15h00 Men's  200 m  Semifinals
ATHLETICS
16h30 Men's  200 m  Final
ATHLETICS
12h00 Men's  50 km walk 
ATHLETICS
14h30 Women's  80 m hurdles  heat 1
ATHLETICS
16h15 Women's  80 m hurdles  Semifinals
ATHLETICS
16h00 Men's  Shot put 
ATHLETICS
15h00 Men's  Triple jump 
FENCING
08h00 Men's  Foil  eliminating rounds
FENCING
18h00 Men's  Foil  Quarterfinals
FENCING
20h00 Women's  Foil  Final
FOOTBALL
PM Men's   
WEIGHTLIFTING
   
HOCKEY
PM Men's   
MODERN PENTATHLON
Men's    swimming: 300 m freestyle
SHOOTING
   
SAILING
boat
AM    

September 26

ATHLETICS
16h00 Men's  1,500 m 
ATHLETICS
15h00 Men's  110 m hurdles  Semifinals
ATHLETICS
16h30 Men's  110 m hurdles  Final
ATHLETICS
15h30 Men's  400 m  heat 1
ATHLETICS
17h00 Men's  400 m  heat 2
ATHLETICS
15h00 Women's  80 m hurdles  Final
ATHLETICS
16h00 Men's  Javelin throw 
ATHLETICS
16h15 Women's  Shot put 
BASKET-BALL
Indoor
PM Men's   
FENCING
08h00 Men's  Foil  Semifinals
FENCING
18h00 Men's  Foil  Final
FOOTBALL
PM Men's   
WEIGHTLIFTING
   
HOCKEY
PM Men's   
MODERN PENTATHLON
Men's    athletics: 4,000 m cross-country
SHOOTING
   
SAILING
boat
AM    

September 27

ATHLETICS
14h30 Women's  200 m  heat 1
ATHLETICS
17h00 Women's  200 m  Semifinals
ATHLETICS
15h00 Men's  400 m  Semifinals
ATHLETICS
16h30 Men's  400 m  Final
ATHLETICS
15h15 Men's  5,000 m  Final
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  100 m
ATHLETICS
10h00 Men's  Decathlon  long jump
ATHLETICS
14h00 Men's  Decathlon  shot put
ATHLETICS
15h00 Men's  Decathlon  high jump
ATHLETICS
16h45 Men's  Decathlon  400 m
BASKET-BALL
Indoor
PM Men's   
FENCING
08h00 Men's  Épée  team eliminating rounds
FENCING
10h00 Men's  Épée  team eliminating rounds
FENCING
18h00 Men's  Épée  team Semifinals
FENCING
20h00 Men's  Épée  team Semifinals
FOOTBALL
PM Men's   
HANDBALL
PM Men's   
HOCKEY
PM Men's   
WRESTLING
Greco-roman
08h00 Men's    Weighing-in
WRESTLING
Greco-roman
11h00 Men's    round 1
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's    round 1
SHOOTING
   
SAILING
boat
AM    

September 28

AQUATICS
Swimming
AM Men's  100 m freestyle  heats
AQUATICS
Swimming
PM Women's  100 m freestyle  heats
AQUATICS
Swimming
PM Men's  100 m freestyle  Semifinals
AQUATICS
Swimming
AM Women's  200 m breaststroke  heats
AQUATICS
Water-Polo
AM Men's   
AQUATICS
Water-Polo
PM Men's   
ATHLETICS
15h30 Women's  200 m  Final
ATHLETICS
16h00 Men's  3,000 m steeplechase  Final
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  110 m hurdles
ATHLETICS
09h30 Men's  Decathlon  discus throw
ATHLETICS
14h00 Men's  Decathlon  pole vault
ATHLETICS
15h30 Men's  Decathlon  javelin throw
ATHLETICS
17h00 Men's  Decathlon  1,500 m
ATHLETICS
15h00 Men's  4 x 100 m relay  heats
ATHLETICS
16h30 Men's  4 x 400 m relay  heats
BASKET-BALL
Indoor
PM Men's   
FENCING
08h00 Men's  Épée  team Final
FENCING
10h00 Men's  Épée  team Final
FENCING
18h00 Men's  Épée  team Final
FOOTBALL
PM Men's   
HANDBALL
PM Men's   
HOCKEY
PM Men's   
WRESTLING
Greco-roman
08h00 Men's    weighing-in
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's    round 2
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's    round 2
SAILING
boat
AM    

September 29

AQUATICS
Swimming
PM Women's  100 m freestyle  Semifinals
AQUATICS
Swimming
PM Men's  100 m freestyle  Final
AQUATICS
Swimming
AM Women's  200 m breaststroke  Semifinals
AQUATICS
Diving
AM Men's  3 m springboard 
AQUATICS
Water-Polo
AM Men's   
AQUATICS
Water-Polo
PM Men's   
ATHLETICS
14h35 Men's  10,000 m  Final
ATHLETICS
14h00 Men's  Marathon 
ATHLETICS
14h15 Women's  4 x 100 m relay  Final
ATHLETICS
15h40 Men's  4 x 100 m relay  Final
ATHLETICS
16h00 Men's  4 x 400 m relay  Final
ATHLETICS
14h30 Women's  High jump  Final
BASKET-BALL
Indoor
PM Men's   
FENCING
08h00 Men's  Épée  eliminating rounds
FENCING
18h00 Men's  Épée  Quarterfinals
HANDBALL
PM Men's   
HOCKEY
PM Men's   
WRESTLING
Greco-roman
08h00 Men's    weighing-in
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's    Semifinals
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's    Semifinals
SAILING
boat
AM    

September 30

AQUATICS
Swimming
PM Women's  100 m freestyle  Final
AQUATICS
Swimming
PM Men's  400 m freestyle  heats
AQUATICS
Swimming
AM Men's  4 x 200 m freestyle relay  heats
AQUATICS
Diving
AM Women's  3 m springboard 
AQUATICS
Water-Polo
AM Men's   
AQUATICS
Water-Polo
PM Men's   
BASKET-BALL
Indoor
PM Men's   
FENCING
08h00 Men's  Épée  Semifinals
FENCING
18h00 Men's  Épée  Final
FOOTBALL
PM Men's   
HANDBALL
PM Men's   
HOCKEY
PM Men's   
WRESTLING
Greco-roman
08h00 Men's    weighing-in
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's    Finals
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's    Finals
SAILING
boat
AM    

October 1

AQUATICS
Swimming
AM Women's  100 m backstroke  heats
AQUATICS
Swimming
AM Men's  400 m freestyle  Semifinals
AQUATICS
Swimming
PM Men's  4 x 200 m freestyle relay  Final
AQUATICS
Diving
AM Men's  3 m springboard 
AQUATICS
Diving
PM Men's  3 m springboard 
AQUATICS
Water-Polo
AM Men's   
AQUATICS
Water-Polo
PM Men's   
ROWING
09h00 Men's    heats
ROWING
13h00 Men's    heats
BASKET-BALL
Indoor
PM Men's   
BOXING
09h00 Men's  46 - 49 kg  weighing-in
BOXING
15h00 Men's  46 - 49 kg  eliminating bouts
BOXING
20h00 Men's  46 - 49 kg  eliminating bouts
EQUESTRIAN
AM Men's  Dressage 
EQUESTRIAN
PM Men's  Dressage 
FENCING
08h00 Men's  Sabre  team eliminating rounds
FENCING
10h00 Men's  Sabre  team eliminating rounds
FENCING
18h00 Men's  Sabre  team Semifinals
FENCING
20h00 Men's  Sabre  team Semifinals

October 2

AQUATICS
Swimming
PM Women's  100 m backstroke  Semifinals
AQUATICS
Swimming
PM Men's  100 m backstroke  heats
AQUATICS
Swimming
PM Men's  400 m freestyle  Final
AQUATICS
Swimming
AM Women's  4 x 100 m freestyle relay  heats
AQUATICS
Diving
AM Women's  3 m springboard 
AQUATICS
Diving
PM Women's  3 m springboard 
AQUATICS
Water-Polo
AM Men's   
AQUATICS
Water-Polo
PM Men's   
ROWING
13h00 Men's    reclassifications
BASKET-BALL
Indoor
PM Men's   
BOXING
09h00 Men's  46 - 49 kg  weighing-in
BOXING
15h00 Men's  46 - 49 kg  round 2
BOXING
20h00 Men's  46 - 49 kg  round 2
CYCLING
Track
14h00    
EQUESTRIAN
AM Men's  Dressage 
FENCING
08h00 Men's  Sabre  team Final
FENCING
10h00 Men's  Sabre  team Final
FENCING
18h00 Men's  Sabre  team Final
HANDBALL
PM Men's   
HOCKEY
PM Men's   

October 3

AQUATICS
Swimming
AM Men's  1,500 m freestyle  heats 1 & 2
AQUATICS
Swimming
PM Men's  1,500 m freestyle  heat 3
AQUATICS
Swimming
PM Women's  100 m backstroke  Final
AQUATICS
Swimming
PM Men's  100 m backstroke  Semifinals
AQUATICS
Swimming
PM Men's  200 m breaststroke  heats
AQUATICS
Swimming
AM Women's  400 m freestyle  heats
AQUATICS
Diving
AM Women's  10 m platform 
AQUATICS
Water-Polo
AM Men's   
AQUATICS
Water-Polo
PM Men's   
ROWING
14h00 Men's    Semifinals
BASKET-BALL
Indoor
PM Men's   
BOXING
09h00 Men's  46 - 49 kg  weighing-in
BOXING
15h00 Men's  46 - 49 kg  round 3
BOXING
20h00 Men's  46 - 49 kg  round 3
CYCLING
Track
14h00    
EQUESTRIAN
AM Men's  3-day event  dressage
EQUESTRIAN
PM Men's  3-day event  dressage
FENCING
08h00 Men's  Sabre  eliminating rounds
FENCING
18h00 Men's  Sabre  Quarterfinals
FOOTBALL
PM Men's   
HOCKEY
PM Men's   

October 4

AQUATICS
Swimming
PM Men's  1,500 m freestyle  Semifinals
AQUATICS
Swimming
PM Men's  100 m backstroke  Final
AQUATICS
Swimming
PM Men's  200 m breaststroke  Semifinals
AQUATICS
Swimming
AM Women's  400 m freestyle  Semifinals
AQUATICS
Swimming
PM Women's  4 x 100 m freestyle relay  Final
AQUATICS
Diving
AM Men's  10 m platform 
AQUATICS
Water-Polo
AM Men's   
AQUATICS
Water-Polo
PM Men's   
ROWING
16h30 Men's  Double sculls (M2x)  Final
ROWING
16h00 Men's  Coxed pair (2+)  Final
ROWING
14h30 Men's  Coxless pair (2-)  Final
ROWING
17h00 Men's  Eight (M8+)  Final
ROWING
14h00 Men's  Coxed four (4+)  Final
ROWING
15h30 Men's  Coxless four (4-)  Final
ROWING
15h00 Men's  Single scull (M1x)  Final
BASKET-BALL
Indoor
PM Men's   
BOXING
09h00 Men's  46 - 49 kg  weighing-in
BOXING
20h00 Men's  46 - 49 kg  Semifinals
EQUESTRIAN
AM Men's  3-day event  endurance, speed and cross-country
FENCING
08h00 Men's  Sabre  Semifinals
FENCING
18h00 Men's  Sabre  Final
FOOTBALL
PM Men's   

October 5

AQUATICS
Swimming
PM Men's  1,500 m freestyle  Final
AQUATICS
Swimming
PM Men's  200 m breaststroke  Final
AQUATICS
Swimming
PM Women's  400 m freestyle  Final
AQUATICS
Diving
AM Women's  10 m platform 
AQUATICS
Diving
AM Men's  10 m platform 
AQUATICS
Diving
PM Women's  10 m platform 
AQUATICS
Diving
PM Men's  10 m platform 
AQUATICS
Water-Polo
AM Men's   
AQUATICS
Water-Polo
PM Men's   
BASKET-BALL
Indoor
PM Men's   
BOXING
09h00 Men's  46 - 49 kg  Finals
CYCLING
Road
Men's  Race  150 km
CYCLING
Road
Men's  Race  team 150 km
EQUESTRIAN
PM Men's  3-day event  jumping

October 6

EQUESTRIAN
PM Men's  Jumping  Prix des Nations
CEREMONY
14h00     Closing ceremony