MarcoLympics
1956 Melbourne Summer

Welcome Day Sport Resuts Stockholm Français
poster
  THE XVIth SUMMER GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant

Infos

Abreviations: WR: World Record, OR: Olympic Record, NR: National Record, CR: Continental Record

Aquatic diving

Men's 10 m platform  medailleflag Joaquin CAPILLA PEREZ (MEX)
152,44 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Gary TOBIAN (USA)
152,41 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Richard CONNOR (USA)
149,79 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Jozsef GERLACH (HUN)
149,25 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Roman BRENER (URS)
142,95 pts
Men's 10 m platform  medailleflag William FARREL (USA)
139,12 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Ferenc SIÁK (HUN)
138,83 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Mikhail TCHATCHBA (URS)
134,51 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Alberto CAPILLA PÉREZ (MEX)
132,74 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Juan BOTELLA MEDINA (MEX)
125,45 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Yutaka BABA (JPN)
125,45 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Ryo MABUCHI (JPN)
120,20 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Robert CLOTWORTHY (USA)
159,56 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Donald HARPER (USA)
156,23 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Joaquin CAPILLA PEREZ (MEX)
150,69 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Glen Allen WHITTEN (USA)
148,55 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Guennadii OUDANOV (URS)
140,64 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Roman BRENER (URS)
139,14 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Günther MUND BORGS (CHI)
137,53 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Jozsef GERLACH (HUN)
136,08 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Iuri KASAKOV (URS)
129,34 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag William PATRICK (CAN)
127,32 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Juan BOTELLA MEDINA (MEX)
127,32 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Yutaka BABA (JPN)
126,87 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Patricia MCCORMICK (USA)
84,85 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Juno IRWIN (USA)
81,64 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Paula Jean MYERS (USA)
81,58 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Nicole DARRIGRAND (FRA)
78,80 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Tatyana KARAKACHIANTS (URS)
76,95 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Lyubov JIGALOVA (URS)
76,40 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Phyllis LONG (GBR)
76,15 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Birke HANSSON (SWE)
75,21 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Raissa GOROKHOVSKAIA (URS)
73,84 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Kanoko TSUTANI (JPN)
70,95 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Hatsuko HIROSE (JPN)
69,71 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Charmain Isobel WELSH (GBR)
69,05 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Patricia MCCORMICK (USA)
142,36 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Jeanne STUNYO (USA)
125,89 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Irene MCDONALD (CAN)
121,40 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Barbara GILDERS (USA)
120,76 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Valentina CHUMICHEVA (URS)
118,50 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Phyllis LONG (GBR)
107,61 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Nicole DARRIGRAND (FRA)
106,32 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Kanoko TSUTANI (JPN)
103,12 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Birke HANSSON (SWE)
102,19 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Ninel KROUTOVA (URS)
100,34 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Zoia BLUVASS (URS)
98,15 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Anna-Stina BAIDINGER (SWE)
97,29 pts

Aquatic swimming

Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Murray ROSE (AUS)
17'58"9
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Tsuyoshi YAMANAKA (JPN)
18'00"3
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag George Thomas BREEN (USA)
18'08"2
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Murray GARRETTY (AUS)
18'26"5
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag William SLATER (CAN)
18'38"1
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Jean BOITEUX (FRA)
18'38"3
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Yukiyoshi AOKI (JPN)
18'38"3
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Gary WINRAM (AUS)
19'06"2
Men's 100 m backstroke  medailleflag David THEILE (AUS)
1'02"2
Men's 100 m backstroke  medailleflag John MONCKTON (AUS)
1'03"2
Men's 100 m backstroke  medailleflag Frank MCKINNEY (USA)
1'04"5
Men's 100 m backstroke  medailleflag Robert CHRISTOPHE (FRA)
1'04"9
Men's 100 m backstroke  medailleflag John HAYRES (AUS)
1'05"0
Men's 100 m backstroke  medailleflag Graham SYKES (GBR)
1'05"6
Men's 100 m backstroke  medailleflag Albert Jr. WIGGINGS (USA)
1'05"8
Men's 100 m backstroke  medailleflag Yoshinobu OYAKAWA (USA)
1'06"9
Men's 100 m freestyle  medailleflag John HENRICKS (AUS)
55"4
Men's 100 m freestyle  medailleflag John DEVITT (AUS)
55"8
Men's 100 m freestyle  medailleflag Gary CHAPMAN (AUS)
56"7
Men's 100 m freestyle  medailleflag Logan Reid PATTERSON (USA)
57"2
Men's 100 m freestyle  medailleflag Richard Dennis HANLEY (USA)
57"6
Men's 100 m freestyle  medailleflag William "Tripp" WOOLSEY (USA)
57"6
Men's 100 m freestyle  medailleflag Atsushi TANI (JPN)
58"0
Men's 100 m freestyle  medailleflag Aldo EMINENTE (FRA)
58"1
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Masaru FURUKAWA (JPN)
2'34"7
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Masahiro YOSHIMURA (JPN)
2'36"7
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Kharis IOUNITCHEV (URS)
2'36"8
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Terry GATHERCOLE (AUS)
2'38"7
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Igor ZASSEDA (URS)
2'39"0
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Knud Westrup GLEIE (DEN)
2'40"0
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Manuel SANGUILY (CUB)
2'42"0
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Hugues BROUSSARD (FRA)
DSQ
Men's 200 m butterfly  medailleflag William YORZYK (USA)
2'19"3
Men's 200 m butterfly  medailleflag Takashi ISHIMOTO (JPN)
2'23"8
Men's 200 m butterfly  medailleflag György TUMPEK (HUN)
2'23"9
Men's 200 m butterfly  medailleflag Jack Weyman NELSON (USA)
2'26"6
Men's 200 m butterfly  medailleflag John Birnie MARSHALL (AUS)
2'27"2
Men's 200 m butterfly  medailleflag Eulalio RIOS ALEMAN (MEX)
2'27"3
Men's 200 m butterfly  medailleflag Brian Harold WILKINSON (AUS)
2'29"7
Men's 200 m butterfly  medailleflag Alexandru POPESCU (ROM)
2'31"0
Men's 400 m freestyle  medailleflag Murray ROSE (AUS)
4'27"3
Men's 400 m freestyle  medailleflag Tsuyoshi YAMANAKA (JPN)
4'30"4
Men's 400 m freestyle  medailleflag George Thomas BREEN (USA)
4'32"5
Men's 400 m freestyle  medailleflag Kevin O'HALLORAN (AUS)
4'32"9
Men's 400 m freestyle  medailleflag Hans ZIEROLD (GER)
4'34"6
Men's 400 m freestyle  medailleflag Gary WINRAM (AUS)
4'34"9
Men's 400 m freestyle  medailleflag Koji NONOSHITA (JPN)
4'38"2
Men's 400 m freestyle  medailleflag Angelo ROMANI (ITA)
4'41"7
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Australia
8'23"6
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag United States of America
8'31"5
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Soviet Union
8'34"7
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Japan
8'36"6
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Germany
8'43"4
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
8'45"2
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Italy
8'46"2
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag South Africa
8'49"5
Women's 100 m backstroke  medailleflag Judith GRINHAM (GBR)
1'12"9
Women's 100 m backstroke  medailleflag Carin CONE (USA)
1'12"9
Women's 100 m backstroke  medailleflag Margaret EDWARDS (GBR)
1'13"1
Women's 100 m backstroke  medailleflag Helga SCHMIDT (GER)
1'13"4
Women's 100 m backstroke  medailleflag Maureen Elizabeth MURPHY (USA)
1'14"1
Women's 100 m backstroke  medailleflag Julie HOYLE (GBR)
1'14"3
Women's 100 m backstroke  medailleflag Sara BARBER (CAN)
1'14"3
Women's 100 m backstroke  medailleflag Gerganyia BECKITT (AUS)
1'14"7
Women's 100 m freestyle  medailleflag Dawn FRASER (AUS)
1'02"0
Women's 100 m freestyle  medailleflag Lorraine CRAPP (AUS)
1'02"3
Women's 100 m freestyle  medailleflag Faith LEECH (AUS)
1'05"1
Women's 100 m freestyle  medailleflag Joan Ann ROSAZZA (USA)
1'05"2
Women's 100 m freestyle  medailleflag Virginia GRANT (CAN)
1'05"4
Women's 100 m freestyle  medailleflag Shelley MANN (USA)
1'05"6
Women's 100 m freestyle  medailleflag Marrion Douglas ROE (NZL)
1'05"6
Women's 100 m freestyle  medailleflag Natalie Ann MYBURGH (RSA)
1'05"8
Women's 100 m butterfly  medailleflag Shelley MANN (USA)
1'11"0
Women's 100 m butterfly  medailleflag Nancy RAMEY (USA)
1'11"9
Women's 100 m butterfly  medailleflag Mary SEARS (USA)
1'14"4
Women's 100 m butterfly  medailleflag Maria LITTOMERICZKY (HUN)
1'14"9
Women's 100 m butterfly  medailleflag Beverley Ann BAINBRIDGE (AUS)
1'15"2
Women's 100 m butterfly  medailleflag Jutta LANGENAU (GER)
1'17"4
Women's 100 m butterfly  medailleflag Elizabeth WHITTALL (CAN)
1'17"9
Women's 100 m butterfly  medailleflag Sara BARBER (CAN)
1'18"4
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Ursula HAPPE (GER)
2'53"1
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Eva SZÉKELY (HUN)
2'54"8
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Eva-Maria TEN ELSEN (GER)
2'55"1
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Vinka JERICEVIC (YUG)
2'55"8
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Klara KILLERMANN (HUN)
2'56"1
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Helen GORDON (GBR)
2'56"1
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Mary SEARS (USA)
2'57"2
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Christine Loraine GOSDEN (GBR)
2'59"2
Women's 400 m freestyle  medailleflag Lorraine CRAPP (AUS)
4'54"6
Women's 400 m freestyle  medailleflag Dawn FRASER (AUS)
5'02"5
Women's 400 m freestyle  medailleflag Sylvia RUUSKA (USA)
5'07"1
Women's 400 m freestyle  medailleflag Marley Lynn SHRIVER (USA)
5'12"9
Women's 400 m freestyle  medailleflag Rypsyma SZEKELY (HUN)
5'14"2
Women's 400 m freestyle  medailleflag Sandra Anne MORGAN (AUS)
5'14"3
Women's 400 m freestyle  medailleflag Héda FROST (FRA)
5'15"4
Women's 400 m freestyle  medailleflag Valéria GYENGE (HUN)
5'21"0
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Australia
4'17"1
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag United States of America
4'19"2
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag South Africa
4'25"7
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Germany
4'26"1
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Canada
4'28"3
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Sweden
4'30"0
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Hungary
4'31"1
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
4'35"8

Aquatic water-polo

Men's   Teammedailleflag Hungary
Men's   Teammedailleflag Yugoslavia
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Italy
Men's   Teammedailleflag United States of America
Men's   Teammedailleflag Germany

Athletics

Men's 1,500 m  medailleflag Ron DELANY (IRL)
3'41"2
Men's 1,500 m  medailleflag Klaus RICHTZENHAN (GER)
3'42"0
Men's 1,500 m  medailleflag John LANDY (AUS)
3'42"0
Men's 1,500 m  medailleflag Laszlo TABORI (HUN)
3'42"4
Men's 1,500 m  medailleflag Brian HEWSON (GBR)
3'42"6
Men's 1,500 m  medailleflag Stanislav JUNGWIRTH (CZE)
3'42"6
Men's 1,500 m  medailleflag Neville SCOTT (NZL)
3'42"8
Men's 1,500 m  medailleflag Ian Hugh BOYD (GBR)
3'43"0
Men's 1,500 m  medailleflag Kenneth "Ken" WOOD (GBR)
no time
Men's 1,500 m  medailleflag Gunnar NIELSEN (DEN)
no time
Men's 1,500 m  medailleflag Murray Gordon HALBERG (NZL)
no time
Men's 1,500 m  medailleflag Merv LINCOLN (AUS)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Vladimir KUTS (URS)
28'45"6
Men's 10,000 m  medailleflag Jozsef KOVACS (HUN)
28'52"4
Men's 10,000 m  medailleflag Allan LAWRENCE (AUS)
28'53"6
Men's 10,000 m  medailleflag Zdzislaw KRZYSZKOWIAK (POL)
29'21"6
Men's 10,000 m  medailleflag Ken NORRIS (GBR)
29'21"8
Men's 10,000 m  medailleflag Ivan TCHERNIAVSKII (URS)
29'31"6
Men's 10,000 m  medailleflag David POWER (AUS)
29'49"6
Men's 10,000 m  medailleflag Douglas Alistair Gordon PIRIE (GBR)
30'00"6
Men's 10,000 m  medailleflag Herbert SCHADE (GER)
30'00"6
Men's 10,000 m  medailleflag Frank SANDO (GBR)
30'00"6
Men's 10,000 m  medailleflag Pavel KANTOREK (CZE)
30'00"6
Men's 10,000 m  medailleflag Alain "Alel" MIMOUN-O-KACHA (FRA)
30'18"0
Men's 10,000 m  medailleflag Walter KONRAD (GER)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Frans HERMAN (BEL)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Thyge THŘGERSEN (DEN)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Petr BOLOTNIKOV (URS)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Klaus PORBADNIK (GER)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Gordon MCKENZIE (USA)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Gustav Rune AHLUND (SWE)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Dave STEPHENS (AUS)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Richard Lewis "Dick" HART (USA)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Ilmari Rikhard TAIPALE (FIN)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Doug KYLE (CAN)
no time
Men's 10,000 m  medailleflag Naw MYITUNG (BIR)
DNF
Men's 10,000 m  medailleflag Max TRUEX (USA)
DNF
Men's 100 m  medailleflag Robert Joseph "Bobby" MORROW (USA)
10"5
Men's 100 m  medailleflag Walter Thane BAKER (USA)
10"5
Men's 100 m  medailleflag Hector HOGAN (AUS)
10"6
Men's 100 m  medailleflag Ira MURCHISON (USA)
10"6
Men's 100 m  medailleflag Manfred GERMAR (GER)
10"7
Men's 100 m  medailleflag Michael AGOSTINI (TRT)
10"7
Men's 110 m hurdles  medailleflag Lee CALHOUN (USA)
13"5
Men's 110 m hurdles  medailleflag Jack DAVIS (USA)
13"5
Men's 110 m hurdles  medailleflag Joel SHANKLE (USA)
14"1
Men's 110 m hurdles  medailleflag Martin LAUER (GER)
14"5
Men's 110 m hurdles  medailleflag Stanko LORGER (YUG)
14"5
Men's 110 m hurdles  medailleflag Boris STOLIAROV (URS)
14"6
Men's 20 km walk  medailleflag Leonid SPIRIN (URS)
1h31'27"4
Men's 20 km walk  medailleflag Antanas MIKENAS (URS)
1h32'03"0
Men's 20 km walk  medailleflag Bruno JUNK (URS)
1h32'12"0
Men's 20 km walk  medailleflag John Artur LJUNGGREN (SWE)
1h32'24"0
Men's 20 km walk  medailleflag Stanley VICKERS (GBR)
1h32'34"2
Men's 20 km walk  medailleflag Donald Michael "Don" KEANE (AUS)
1h33'52"0
Men's 20 km walk  medailleflag George William COLEMAN (GBR)
1h34'01"8
Men's 20 km walk  medailleflag Roland HARDY (GBR)
1h34'40"4
Men's 20 km walk  medailleflag Giuseppe DORDONI (ITA)
1h35'00"4
Men's 20 km walk  medailleflag Edward James ALLSOPP (AUS)
1h35'43"0
Men's 20 km walk  medailleflag Abdon PAMICH (ITA)
1h36'03"6
Men's 20 km walk  medailleflag Helmut "Henry" LASKAU (USA)
1h38'46"8
Men's 20 km walk  medailleflag Ronald John CRAWFORD (AUS)
1h39'35"0
Men's 20 km walk  medailleflag Dumitru PARASCHIVESCU (ROM)
1h39'57"4
Men's 20 km walk  medailleflag Ion BARBU (ROM)
1h41'37"8
Men's 20 km walk  medailleflag Bruce Duncan MACDONALD (USA)
1h43'25"6
Men's 20 km walk  medailleflag James Edward HEWSON (USA)
1h46'24"8
Men's 20 km walk  medailleflag Dieter LINDNER (GER)
DSQ
Men's 20 km walk  medailleflag Alexander Harold "Alex" OAKLEY (CAN)
DSQ
Men's 20 km walk  medailleflag Lars Erik HINDMAR (SWE)
DSQ
Men's 20 km walk  medailleflag Josef DOLEZAL (CZE)
DSQ
Men's 200 m  medailleflag Robert Joseph "Bobby" MORROW (USA)
20"6
Men's 200 m  medailleflag Andrew William "Andy" STANFIELD (USA)
20"7
Men's 200 m  medailleflag Walter Thane BAKER (USA)
20"9
Men's 200 m  medailleflag Michael AGOSTINI (TRT)
21"1
Men's 200 m  medailleflag Boris TOKARYEV (URS)
21"2
Men's 200 m  medailleflag José TELLES DA CONCEIÇAO (BRA)
21"3
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Christopher BRASHER (GBR)
8'41"2
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Sandor ROZSNYOI (HUN)
8'43"6
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Ernst LARSEN (NOR)
8'44"0
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Heinz LAUFER (GER)
8'44"4
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Semyon RJICHINE (URS)
8'44"6
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag John DISLEY (GBR)
8'44"6
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Neil ROBBINS (AUS)
8'50"0
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Eric SHIRLEY (GBR)
8'57"0
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Charles Nicholas "Deacon" JONES (USA)
9'13"0
Men's 400 m  medailleflag Charles Lamont JENKINS (USA)
46"7
Men's 400 m  medailleflag Karl-Friedrich HAAS (GER)
46"8
Men's 400 m  medailleflag Voitto Valdemar HELLSTEN (FIN)
47"0
Men's 400 m  medailleflag Ardalion IGNATIEV (URS)
47"0
Men's 400 m  medailleflag Louis JONES (USA)
48"1
Men's 400 m  medailleflag Malcolm Clive SPENCE (RSA)
48"3
Men's 400 m hurdles  medailleflag Glenn DAVIS (USA)
50"1
Men's 400 m hurdles  medailleflag Edward SOUTHERN (USA)
50"8
Men's 400 m hurdles  medailleflag Joshua CULBREATH (USA)
51"6
Men's 400 m hurdles  medailleflag Yuri LITOUEV (URS)
51"7
Men's 400 m hurdles  medailleflag David LEAN (AUS)
51"8
Men's 400 m hurdles  medailleflag Gerhardus Cornelius "Gert" POTGIETER (RSA)
56"0
Men's 5,000 m  medailleflag Vladimir KUTS (URS)
13'39"6
Men's 5,000 m  medailleflag Douglas Alistair Gordon PIRIE (GBR)
13'50"6
Men's 5,000 m  medailleflag Derek IBBOTSON (GBR)
13'54"4
Men's 5,000 m  medailleflag Miklos SZABÓ II (HUN)
14'03"4
Men's 5,000 m  medailleflag Albert THOMAS (AUS)
14'04"6
Men's 5,000 m  medailleflag Laszlo TABORI (HUN)
14'09"8
Men's 5,000 m  medailleflag Maiyoro NYANDIKA (KEN)
14'19"0
Men's 5,000 m  medailleflag Thyge TOGERSEN (DEN)
14'21"0
Men's 5,000 m  medailleflag Petr BOLOTNIKOV (URS)
14'22"4
Men's 5,000 m  medailleflag Ivan TCHERNIAVSKII (URS)
14'22"4
Men's 5,000 m  medailleflag Christopher CHATAWAY (GBR)
14'28"8
Men's 5,000 m  medailleflag Herbert SCHADE (GER)
14'31"8
Men's 5,000 m  medailleflag William DELLINGER (USA)
DNF
Men's 5,000 m  medailleflag Velisa MUGOSA (YUG)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Norman READ (NZL)
4h30'42"8
Men's 50 km walk  medailleflag Yevgeni MASKINSKOV (URS)
4h32'57"0
Men's 50 km walk  medailleflag John Artur LJUNGGREN (SWE)
4h35'02"0
Men's 50 km walk  medailleflag Abdon PAMICH (ITA)
4h39'00"0
Men's 50 km walk  medailleflag Antal ROKA (HUN)
4h50'09"0
Men's 50 km walk  medailleflag Ray SMITH (AUS)
4h56'08"0
Men's 50 km walk  medailleflag Adolf WEINACKER (USA)
5h00'16"0
Men's 50 km walk  medailleflag Albert JOHNSON (GBR)
5h02'19"0
Men's 50 km walk  medailleflag Eric HALL (GBR)
5h03'59"0
Men's 50 km walk  medailleflag Ion BARBU (ROM)
5h08'33"6
Men's 50 km walk  medailleflag Elliot DENMAN (USA)
5h12'14"0
Men's 50 km walk  medailleflag Leo SJOGREN (USA)
5h12'34"0
Men's 50 km walk  medailleflag Ronald John CRAWFORD (AUS)
5h22'36"0
Men's 50 km walk  medailleflag Donald James THOMPSON (GBR)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Janos SOMOGYI (HUN)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Dumitru PARASCHIVESCU (ROM)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Josef DOLEZAL (CZE)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Milan SKRONT (CZE)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Grigory KLIMOV (URS)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Edward James ALLSOPP (AUS)
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag Mikhail LAVROV (URS)
DSQ
Men's 800 m  medailleflag Thomas William COURTNEY (USA)
1'47"7
Men's 800 m  medailleflag Derek James Neville JOHNSON (GBR)
1'47"8
Men's 800 m  medailleflag Audun BOYSEN (NOR)
1'48"1
Men's 800 m  medailleflag Arnold SOWELL (USA)
1'48"3
Men's 800 m  medailleflag Michael FARRELL (GBR)
1'49"2
Men's 800 m  medailleflag Lonnie SPURRIER (USA)
1'49"3
Men's 800 m  medailleflag Emile LEVA (BEL)
1'51"8
Men's 800 m  medailleflag Bill Erskine BUTCHART (AUS)
1'52"5
Men's Decathlon  medailleflag Milton Gray CAMPBELL (USA)
7937 pts
Men's Decathlon  medailleflag Rafer JOHNSON (USA)
7587 pts
Men's Decathlon  medailleflag Vitali KOUZNECOV (URS)
7465 pts
Men's Decathlon  medailleflag Uno PALOU (URS)
6930 pts
Men's Decathlon  medailleflag Martin LAUER (GER)
6853 pts
Men's Decathlon  medailleflag Walter MEIER (GER)
6773 pts
Men's Decathlon  medailleflag Torbjörn LASSENIUS (FIN)
6565 pts
Men's Decathlon  medailleflag Chuan Kwang YANG (RCK)
6521 pts
Men's Decathlon  medailleflag Pat LEANE (AUS)
6427 pts
Men's Decathlon  medailleflag John CANN (AUS)
6278 pts
Men's Decathlon  medailleflag Ian Baines BRUCE (AUS)
6025 pts
Men's Decathlon  medailleflag Nadjmeddin FARABI (IRQ)
5103 pts
Men's Decathlon  medailleflag Walter HERSSENS (BEL)
DNF
Men's Decathlon  medailleflag Robert Eugene "Bob" RICHARDS (USA)
DNF
Men's Decathlon  medailleflag Iuri KOUTENKO (URS)
DNF
Men's Discus throw  medailleflag Al OERTER (USA)
56,36 m
Men's Discus throw  medailleflag Fortune GORDIEN (USA)
54,81 m
Men's Discus throw  medailleflag Desmond KOCH (USA)
54,40 m
Men's Discus throw  medailleflag Mark PHARAOH (GBR)
54,27 m
Men's Discus throw  medailleflag Otto GRIGALKA (URS)
52,37 m
Men's Discus throw  medailleflag Adolfo CONSOLINI (ITA)
52,21 m
Men's Discus throw  medailleflag Ferenc KLICS (HUN)
51,82 m
Men's Discus throw  medailleflag Dako RADOSEVIC (YUG)
51,69 m
Men's Discus throw  medailleflag Boris MATVEEV (URS)
51,38 m
Men's Discus throw  medailleflag Gerald CARR (GBR)
50,72 m
Men's Discus throw  medailleflag Günther KRUSE (ARG)
49,89 m
Men's Discus throw  medailleflag Kim BOUKHANTSOV (URS)
48,58 m
Men's Discus throw  medailleflag Stephanus Johannes "Fanie" DU PLESSIS (RSA)
48,49 m
Men's Discus throw  medailleflag Erik UDDEBOM (SWE)
48,28 m
Men's Discus throw  medailleflag Mesulame RAKURA (FIJ)
47,24 m
Men's Discus throw  medailleflag Hernan HADDAD (CHI)
46,00 m
Men's Javelin throw  medailleflag Egil DANIELSEN (NOR)
85,71 m
Men's Javelin throw  medailleflag Janusz SIDLO (POL)
79,98 m
Men's Javelin throw  medailleflag Viktor TSIBULENKO (URS)
79,50 m
Men's Javelin throw  medailleflag Herbert KOSCHEL (GER)
74,68 m
Men's Javelin throw  medailleflag Jan KOPYTO (POL)
74,28 m
Men's Javelin throw  medailleflag Giovanni LIEVORE (ITA)
72,88 m
Men's Javelin throw  medailleflag Michel MACQUET (FRA)
71,84 m
Men's Javelin throw  medailleflag Aleksandr GORCHKOV (URS)
70,32 m
Men's Javelin throw  medailleflag Heiner WILL (GER)
69,86 m
Men's Javelin throw  medailleflag Phil CONLEY (USA)
69,74 m
Men's Javelin throw  medailleflag Cyrus YOUNG (USA)
68,64 m
Men's Javelin throw  medailleflag Vladimir KOUZNETSOV (URS)
67,14 m
Men's Javelin throw  medailleflag Sandor KRASZNAI (HUN)
66,33 m
Men's Javelin throw  medailleflag Muhammad NAWAZ (PAK)
62,55 m
Men's Hammer throw  medailleflag Harold Vincent CONNOLLY (USA)
63,19 m
Men's Hammer throw  medailleflag Michail KRIVONOSOV (URS)
63,03 m
Men's Hammer throw  medailleflag Anatoli SAMOTSVETOV (URS)
62,56 m
Men's Hammer throw  medailleflag Al HALL (USA)
61,96 m
Men's Hammer throw  medailleflag Jozsef CSERMAK (HUN)
60,70 m
Men's Hammer throw  medailleflag Kresimir "Kreso" RACIC (YUG)
60,36 m
Men's Hammer throw  medailleflag Dmitry EGOROV (URS)
60,22 m
Men's Hammer throw  medailleflag Sverre STRADLI (NOR)
59,21 m
Men's Hammer throw  medailleflag Peter Charles ALLDAY (GBR)
58,00 m
Men's Hammer throw  medailleflag Alfons NIKLAS (POL)
57,70 m
Men's Hammer throw  medailleflag Muhammad IQBAL (PAK)
56,97 m
Men's Hammer throw  medailleflag Donald William J. ANTHONY (GBR)
56,72 m
Men's Hammer throw  medailleflag Guy HUSSON (FRA)
55,02 m
Men's Hammer throw  medailleflag Tadeusz RUT (POL)
53,43 m
Men's Shot put  medailleflag Parry Jr O'BRIEN (USA)
18,57 m
Men's Shot put  medailleflag William NIEDER (USA)
18,18 m
Men's Shot put  medailleflag Jiri SKOBLA (CZE)
17,65 m
Men's Shot put  medailleflag Kenneth BANTUM (USA)
17,48 m
Men's Shot put  medailleflag Boris BALIAEV (URS)
16,96 m
Men's Shot put  medailleflag Erik UDDEBOM (SWE)
16,65 m
Men's Shot put  medailleflag Karl-Heinz WEGMANN (GER)
16,63 m
Men's Shot put  medailleflag Georgios TSAKANIKAS (GRE)
16,56 m
Men's Shot put  medailleflag Barry DONATH (AUS)
16,52 m
Men's Shot put  medailleflag Silvano MECONI (ITA)
16,28 m
Men's Shot put  medailleflag Robert HANLIN (AUS)
16,08 m
Men's Shot put  medailleflag Barclay PALMER (GBR)
15,81 m
Men's Shot put  medailleflag Vladimir LOCHILOV (URS)
15,62 m
Men's Shot put  medailleflag Raymond THOMAS (FRA)
15,31 m
Men's Marathon  medailleflag Alain "Alel" MIMOUN-O-KACHA (FRA)
2h25'00"
Men's Marathon  medailleflag Franjo MIHALIC (YUG)
2h26'32"
Men's Marathon  medailleflag Veikko KARVONEN (FIN)
2h27'47"
Men's Marathon  medailleflag Chang Hoon LEE (KOR)
2h28'45"
Men's Marathon  medailleflag Yoshiaki KAWASHIMA (JPN)
2h29'19"
Men's Marathon  medailleflag Emil ZATOPEK (CZE)
2h29'34"
Men's Marathon  medailleflag Ivan FILINE (URS)
2h30'37"
Men's Marathon  medailleflag Evert NYBERG (SWE)
2h31'12"
Men's Marathon  medailleflag Thomas NILSSON (SWE)
2h33'33"
Men's Marathon  medailleflag Eino Ilmari OKSANEN (FIN)
2h36'10"
Men's Marathon  medailleflag Arnold VAIDE (SVE)
2h36'21"
Men's Marathon  medailleflag Choong Sik CHOI (KOR)
2h36'53"
Men's Marathon  medailleflag Paavo KOTILA (FIN)
2h38'59"
Men's Marathon  medailleflag Mercer DAVIES (RSA)
2h39'48"
Men's Marathon  medailleflag Harry HICKS (GBR)
2h39'55"
Men's Marathon  medailleflag Hideo HAMAMURA (JPN)
2h40'53"
Men's Marathon  medailleflag Albert RICHARDS (NZL)
2h41'34"
Men's Marathon  medailleflag John RUSSELL (AUS)
2h41'44"
Men's Marathon  medailleflag Lothar BECKERT (GER)
2h42'10"
Men's Marathon  medailleflag Nick COSTES (USA)
2h42'20"
Men's Marathon  medailleflag Johnny KELLEY (USA)
2h43'40"
Men's Marathon  medailleflag Muhammad ASLAM (PAK)
2h44'33"
Men's Marathon  medailleflag Dolfi GRUBER (AUT)
2h46'20"
Men's Marathon  medailleflag Aurele VAN DEN DRIESSCHE (BEL)
2h47'18"
Men's Marathon  medailleflag Keith OLLERENSHAW (AUS)
2h48'12"
Men's Marathon  medailleflag Naw MYITUNG (BIR)
2h49'32"
Men's Marathon  medailleflag Pavel KANTOREK (CZE)
2h52'05"
Men's Marathon  medailleflag Kurt HARTUNG (GER)
2h52'14"
Men's Marathon  medailleflag Feleke BASHAY (ETH)
2h53'37"
Men's Marathon  medailleflag Abdul RASHID (PAK)
2h57'47"
Men's Marathon  medailleflag Arap Sum KANUTI (KEN)
2h58'42"
Men's Marathon  medailleflag Birkay GEBRE (ETH)
2h58'49"
Men's Marathon  medailleflag Kurao HIROSHIMA (JPN)
3h04'17"
Men's Marathon  medailleflag Johannes Hendrickus "Jan" BARNARD (RSA)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Klaus PORBADNIK (GER)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Leslie John "Les" PERRY (AUS)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Eduardo FONTECILLA (CHI)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Juan SILVA (CHI)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Wha Dong LIM (KOR)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Dean THACKWRAY (USA)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Ron CLARK (GBR)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Fred NORRIS (GBR)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Ali BAGHBANBASHI (IRN)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Giuseppe LAVELLI (ITA)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Boris GRICHAEV (URS)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Albert IVANOV (URS)
DNF
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag United States of America
39"5
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Soviet Union
39"8
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Germany
40"3
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Italy
40"3
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
40"6
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Poland
40"6
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag United States of America
3'04"8
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Australia
3'06"2
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
3'07"2
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Germany
3'08"2
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Canada
3'10"2
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Jamaica
DSQ
Men's Pole Vault  medailleflag Robert Eugene "Bob" RICHARDS (USA)
4,56 m
Men's Pole Vault  medailleflag Robert GUTOWSKI (USA)
4,53 m
Men's Pole Vault  medailleflag Georgios ROUBANIS (GRE)
4,50 m
Men's Pole Vault  medailleflag George MATTOS (USA)
4,35 m
Men's Pole Vault  medailleflag Ragnar LUNDBERG (SWE)
4,25 m
Men's Pole Vault  medailleflag Zenon WAZNY (POL)
4,25 m
Men's Pole Vault  medailleflag Eeles Enok LANDSTROM (FIN)
4,25 m
Men's Pole Vault  medailleflag Mandfred PREUSSGER (GER)
4,25 m
Men's Pole Vault  medailleflag Giulio CHIESA (ITA)
4,15 m
Men's Pole Vault  medailleflag Vladimir BOULATOV (URS)
4,15 m
Men's Pole Vault  medailleflag Anatoly PETROV (URS)
4,15 m
Men's Pole Vault  medailleflag Zbigniew JANISZEWSKI (POL)
4,15 m
Men's Pole Vault  medailleflag Vitaly TCHERNOBAI (URS)
4,00 m
Men's High jump  medailleflag Charles Everett "Charlie" DUMAS (USA)
2,12 m
Men's High jump  medailleflag Charles PORTER (AUS)
2,10 m
Men's High jump  medailleflag Igor KACHKAROV (URS)
2,08 m
Men's High jump  medailleflag Stig PETTERSSON (SWE)
2,06 m
Men's High jump  medailleflag Ken MONEY (CAN)
2,03 m
Men's High jump  medailleflag Vladimir SITKIN (URS)
2,00 m
Men's High jump  medailleflag Colin RIDGEWAY (AUS)
2,00 m
Men's High jump  medailleflag Phil REAVIS (USA)
2,00 m
Men's High jump  medailleflag Julius CHIGBOLU (NGA)
2,00 m
Men's High jump  medailleflag Vern WILSON (USA)
2,00 m
Men's High jump  medailleflag Maurice FOURNIER (FRA)
1,96 m
Men's High jump  medailleflag Yukio ISHIKAWA (JPN)
1,96 m
Men's High jump  medailleflag Patrick ETOLU (UGA)
1,96 m
Men's High jump  medailleflag Ajit SINGH (IND)
1,96 m
Men's High jump  medailleflag Ernie HAISLEY (JAM)
1,96 m
Men's High jump  medailleflag Peter WELLS (GBR)
1,96 m
Men's High jump  medailleflag Ciriaco BARONDA (PHI)
1,92 m
Men's High jump  medailleflag Leresae JOSEPH (KEN)
1,92 m
Men's High jump  medailleflag Vincent GABRIEL (NGA)
1,92 m
Men's High jump  medailleflag Chuan Kwang YANG (RCK)
1,86 m
Men's High jump  medailleflag José TELLES DA CONCEIÇAO (BRA)
1,86 m
Men's High jump  medailleflag Nagalingam ETHIRVEERASINGAM (CEY)
1,86 m
Men's Long jump  medailleflag Gregory BELL (USA)
7,83 m
Men's Long jump  medailleflag John BENNETT (USA)
7,68 m
Men's Long jump  medailleflag Jorma VALKAMA (FIN)
7,48 m
Men's Long jump  medailleflag Dmitrii BONDARENKO (URS)
7,44 m
Men's Long jump  medailleflag Karim OLOWU (NGA)
7,36 m
Men's Long jump  medailleflag Kazimierz KROPIDLOWSKI (POL)
7,30 m
Men's Long jump  medailleflag Neville Graham PRICE (RSA)
7,28 m
Men's Long jump  medailleflag Oleg FEDOSSEEV (URS)
7,27 m
Men's Long jump  medailleflag Roy CRUTTENDEN (GBR)
7,15 m
Men's Long jump  medailleflag Henryk GRABOWSKI (POL)
7,15 m
Men's Long jump  medailleflag Ken WILMSHURST (GBR)
7,14 m
Men's Long jump  medailleflag Fermin DONAZAR (URU)
6,57 m
Men's Triple jump  medailleflag Adhemar FERREIRA DA SILVA (BRA)
16,35 m
Men's Triple jump  medailleflag Vilhjalmur EINARSSON (ISL)
16,26 m
Men's Triple jump  medailleflag Vitold KREER (URS)
16,02 m
Men's Triple jump  medailleflag Bill SHARPE (USA)
15,88 m
Men's Triple jump  medailleflag Martin REHAK (CZE)
15,85 m
Men's Triple jump  medailleflag Leonid CHERBAKOV (URS)
15,80 m
Men's Triple jump  medailleflag Koji SAKURAI (JPN)
15,73 m
Men's Triple jump  medailleflag Teruji KOGAKE (JPN)
15,64 m
Men's Triple jump  medailleflag Ken WILMSHURST (GBR)
15,54 m
Men's Triple jump  medailleflag Ryszard MALCHERCZYK (POL)
15,54 m
Men's Triple jump  medailleflag Ira DAVIS (USA)
15,40 m
Men's Triple jump  medailleflag George SHAW (USA)
15,33 m
Men's Triple jump  medailleflag Hiroshi SHIBATA (JPN)
15,25 m
Men's Triple jump  medailleflag Kari RAHKAMO (FIN)
15,21 m
Men's Triple jump  medailleflag Singh MOHINDER (IND)
15,20 m
Men's Triple jump  medailleflag Éric BATTISTA (FRA)
15,15 m
Men's Triple jump  medailleflag Paul ENGO (NGA)
15,03 m
Men's Triple jump  medailleflag Tapio LEHTO (FIN)
14,91 m
Men's Triple jump  medailleflag Hannu RANTALA (FIN)
14,87 m
Men's Triple jump  medailleflag Lawrence OGWANG (UGA)
14,72 m
Men's Triple jump  medailleflag Young Ke CHOI (KOR)
14,65 m
Women's 100 m  medailleflag Elizabeth CUTHBERT (AUS)
11"5
Women's 100 m  medailleflag Christa STUBNICK (GER)
11"7
Women's 100 m  medailleflag Marlene MATHEWS (AUS)
11"7
Women's 100 m  medailleflag Isabelle DANIELS (USA)
11"8
Women's 100 m  medailleflag Giuseppina LEONE (ITA)
11"9
Women's 100 m  medailleflag Heather Joy ARMITAGE (GBR)
12"0
Women's 200 m  medailleflag Elizabeth CUTHBERT (AUS)
23"4
Women's 200 m  medailleflag Christa STUBNICK (GER)
23"7
Women's 200 m  medailleflag Marlene MATHEWS (AUS)
23"8
Women's 200 m  medailleflag Norma Wilson CROKER (AUS)
24"0
Women's 200 m  medailleflag June Florence PAUL (GBR)
24"3
Women's 200 m  medailleflag Gisela KÖHLER (GER)
24"3
Women's 80 m hurdles  medailleflag Shirley Barbara STRICKLAND DE LA HUNTY (AUS)
10"7
Women's 80 m hurdles  medailleflag Gisela KÖHLER (GER)
10"9
Women's 80 m hurdles  medailleflag Norma THROWER (AUS)
11"0
Women's 80 m hurdles  medailleflag Galina BYSTROVA (URS)
11"0
Women's 80 m hurdles  medailleflag Mariya GOLUBNICHAIA (URS)
11"3
Women's 80 m hurdles  medailleflag Gloria COOKE (AUS)
11"4
Women's Discus throw  medailleflag Olga FIKOTOVA (CZE)
53,69 m
Women's Discus throw  medailleflag Irina BEGLIAKOVA (URS)
52,54 m
Women's Discus throw  medailleflag Nina PONOMAREVA (URS)
52,02 m
Women's Discus throw  medailleflag Earlene BROWN (USA)
51,35 m
Women's Discus throw  medailleflag Albina ELKINA (URS)
48,20 m
Women's Discus throw  medailleflag Isabel Ercilla AVELLAN (ARG)
46,73 m
Women's Discus throw  medailleflag Jifina VOBORILOVA (CZE)
45,84 m
Women's Discus throw  medailleflag Stepanka MERTOVA (CZE)
45,78 m
Women's Discus throw  medailleflag Lia MANOLIU (ROM)
43,90 m
Women's Discus throw  medailleflag Marianne WERNER (GER)
43,34 m
Women's Discus throw  medailleflag Paola PATERNOSTER (ITA)
42,83 m
Women's Discus throw  medailleflag Nada KOTLUSEK (YUG)
42,16 m
Women's Discus throw  medailleflag Lois JACKMAN (AUS)
40,84 m
Women's Javelin throw  medailleflag Inese JAUNZEME (URS)
53,86 m
Women's Javelin throw  medailleflag Marlene AHRENS (CHI)
50,38 m
Women's Javelin throw  medailleflag Nadeshda KONIAEVA (URS)
50,28 m
Women's Javelin throw  medailleflag Dana ZATOPKOVA (CZE)
49,83 m
Women's Javelin throw  medailleflag Ingrid Margareta ALMQVIST (SWE)
49,74 m
Women's Javelin throw  medailleflag Urszula FIGWER (POL)
48,16 m
Women's Javelin throw  medailleflag Erzsebet VIGH (HUN)
48,07 m
Women's Javelin throw  medailleflag Karen Linnea ANDERSON (USA)
48,00 m
Women's Javelin throw  medailleflag Anna WOJTASZEK (AUS)
46,92 m
Women's Javelin throw  medailleflag Erika RAUE (GER)
45,87 m
Women's Javelin throw  medailleflag Marjorie LARNEY (USA)
45,27 m
Women's Javelin throw  medailleflag Yoriko SHIDA (JPN)
44,96 m
Women's Javelin throw  medailleflag Almut BRÖMMEL (GER)
44,67 m
Women's Javelin throw  medailleflag Amelia WERSHOVEN (USA)
44,29 m
Women's Shot put  medailleflag Tamara TYCHKEVITCH (URS)
16,59 m
Women's Shot put  medailleflag Galina Ivanovna ZYBINA (URS)
16,53 m
Women's Shot put  medailleflag Marianne WERNER (GER)
15,61 m
Women's Shot put  medailleflag Zinaida DOINIKOVA (URS)
15,54 m
Women's Shot put  medailleflag Valerie SLOPER (NZL)
15,34 m
Women's Shot put  medailleflag Earlene BROWN (USA)
15,12 m
Women's Shot put  medailleflag Regina BRANNER (AUT)
14,60 m
Women's Shot put  medailleflag Isabel Ercilla AVELLAN (ARG)
14,56 m
Women's Shot put  medailleflag Milena USENIK (YUG)
14,49 m
Women's Shot put  medailleflag Jackie MACDONALD (CAN)
14,31 m
Women's Shot put  medailleflag Johanna LÜTTGE (GER)
13,88 m
Women's Shot put  medailleflag Anne-Katherine LAFRENZ (GER)
13,72 m
Women's Shot put  medailleflag Valerie LAWRENCE (AUS)
13,12 m
Women's Shot put  medailleflag Lois TESTA (USA)
13,06 m
Women's Shot put  medailleflag Suzanne ALLDAY (GBR)
12,71 m
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Australia
44"5
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
44"7
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag United States of America
44"9
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Soviet Union
45"6
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Italy
45"7
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Germany
47"2
Women's High jump  medailleflag Mildred MCDANIEL (USA)
1,76 m
Women's High jump  medailleflag Maria PISSAREVA (USA)
1,67 m
Women's High jump  medailleflag Thelma HOPKINS (GBR)
1,67 m
Women's High jump  medailleflag Gunhild LARKING (SWE)
1,67 m
Women's High jump  medailleflag Iolanda BALAS (ROM)
1,67 m
Women's High jump  medailleflag Michele MASON-BROWN (AUS)
1,67 m
Women's High jump  medailleflag Jessie DONAGHY (NZL)
1,67 m
Women's High jump  medailleflag Hermina GEYSER (RSA)
1,64 m
Women's High jump  medailleflag Jifina VOBORILOVA (CZE)
1,64 m
Women's High jump  medailleflag Olga MODRACHOVA (CZE)
1,64 m
Women's High jump  medailleflag Valentina BALLOD (URS)
1,60 m
Women's High jump  medailleflag Reinelde KNAPP (AUT)
1,60 m
Women's High jump  medailleflag Dorothy Jennifer Beatrice TYLER (GBR)
1,60 m
Women's High jump  medailleflag Carole Estelle BERNOTH (AUS)
1,60 m
Women's High jump  medailleflag Janice COOPER (AUS)
1,55 m
Women's High jump  medailleflag Alice HITTY (CAN)
1,55 m
Women's High jump  medailleflag Audrey BENNETT (GBR)
1,55 m
Women's High jump  medailleflag Inge KILIAN (GER)
1,55 m
Women's Long jump  medailleflag Elzbieta KRZESINSKA (POL)
6,35 m
Women's Long jump  medailleflag Willye WHITE (USA)
6,09 m
Women's Long jump  medailleflag Nadeshda DVALICHVILI (URS)
6,07 m
Women's Long jump  medailleflag Erika FISCH (GER)
5,89 m
Women's Long jump  medailleflag Marthe LAMBERT (FRA)
5,88 m
Women's Long jump  medailleflag Valentina CHAPROUNOVA (URS)
5,85 m
Women's Long jump  medailleflag Beverly WEIGEL (NZL)
5,85 m
Women's Long jump  medailleflag Nancy BORWICK (AUS)
5,82 m
Women's Long jump  medailleflag Maria KUSION (POL)
5,79 m
Women's Long jump  medailleflag Helga HOFFMANN (GER)
5,73 m
Women's Long jump  medailleflag Olga GYARMATI (HUN)
5,66 m
Women's Long jump  medailleflag Genewefa MINICKA (POL)
5,64 m

Basketball

Men's   Teammedailleflag United States of America
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Uruguay
Men's   Teammedailleflag France
Men's   Teammedailleflag Bulgaria
Men's   Teammedailleflag Brazil
Men's   Teammedailleflag Philippine
Men's   Teammedailleflag Chile
Men's   Teammedailleflag Canada
Men's   Teammedailleflag Japan
Men's   Teammedailleflag Republic of China (Formosa)
Men's   Teammedailleflag Australia
Men's   Teammedailleflag Singapour
Men's   Teammedailleflag Korea
Men's   Teammedailleflag Thailand

Boxing

Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Thomas Peter RADEMACHER (USA)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Lev MUKHIN (URS)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Daniel Wepener "Daan" BEKKER (RSA)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Giacomo BOZZANO (ITA)
Men's - 51 kg Fly weight medailleflag Terence SPINKS (GBR)
Men's - 51 kg Fly weight medailleflag Mircea DOBRESCU (ROM)
Men's - 51 kg Fly weight medailleflag René LIBEER (FRA)
Men's - 51 kg Fly weight medailleflag John CALDWELL (IRL)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Wolfgang BEHRENDT (GER)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Soon Chun SONG (KOR)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Claudio BARRIENTOS (CHI)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Frederick GILROY (IRL)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Vladimir SAFRONOV (URS)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Thomas NICHOLLS (GBR)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Pentti HÄMÄLÄINEN (FIN)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Henryk NIEDZWIEDZKI (POL)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Richard MCTAGGART (GBR)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Harry KURSCHAT (GER)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Anthony BYRNE (IRL)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Anatoli LAGETKO (URS)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Vladimir YENGIBARIAN (URS)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Franco NENCI (ITA)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Henry James LOUBSCHER (RSA)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Constantin DUMITRESCU (ROM)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Nicolae LINCA (ROM)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Frederick TIEDT (IRL)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Kevin JOHN HOGARTH (AUS)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Nicholas GARGANO (GBR)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Laszlo PAPP (HUN)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag José TORRES (USA)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag John MCCORMACK (GBR)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Zbigniew PIETRZYKOWSKI (POL)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Gennadiy SHATKOV (URS)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Ramon TAPIA (CHI)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Victor ZALAZAR (ARG)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Gilbert CHAPRON (FRA)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag James Felton BOYD (USA)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Gheorghe NEGREA (ROM)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Carlos LUCAS (CHI)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Romualdas MURAUSKAS (URS)

Canoeing

Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Leon ROTMAN (ROM)
5'05"3
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Istvan HERNECK (HUN)
5'06"2
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Guennadii BOUKHARINE (URS)
5'12"7
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Karel HRADIL (CZE)
5'15"9
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Franz JOHANNSEN (GER)
5'18"6
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Werner WETTERSTEN (SWE)
5'28"0
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Bryan HARPER (AUS)
5'37"6
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag George Walter BOSSY (CAN)
5'39"4
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag William SCHUETTE (USA)
5'47"7
Men's C1 - 10,000 m  medailleflag Leon ROTMAN (ROM)
56'41"0
Men's C1 - 10,000 m  medailleflag Janos PARTI (HUN)
57'11"0
Men's C1 - 10,000 m  medailleflag Guennadii BOUKHARINE (URS)
57'14"5
Men's C1 - 10,000 m  medailleflag Jifi VOKNER (CZE)
57'44"5
Men's C1 - 10,000 m  medailleflag Franz JOHANNSEN (GER)
58'50"1
Men's C1 - 10,000 m  medailleflag Werner WETTERSTEN (SWE)
59'24"7
Men's C1 - 10,000 m  medailleflag Don STRINGER (CAN)
59'57"5
Men's C1 - 10,000 m  medailleflag Frank HAVENS (USA)
61'23"6
Men's C1 - 10,000 m  medailleflag Bryan HARPER (AUS)
62'12"1
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Romania
4'47"4
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
4'48"6
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Hungary
4'54"3
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag France
4'57"7
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Australia
5'03"0
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Austria
5'04"4
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Canada
5'11"0
Men's C2 - 10,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
54'02"4
Men's C2 - 10,000 m  Teammedailleflag France
54'48"3
Men's C2 - 10,000 m  Teammedailleflag Hungary
55'15"6
Men's C2 - 10,000 m  Teammedailleflag Germany
55'21"1
Men's C2 - 10,000 m  Teammedailleflag Romania
55'51"1
Men's C2 - 10,000 m  Teammedailleflag Denmark
55'54"3
Men's C2 - 10,000 m  Teammedailleflag Australia
56'18"6
Men's C2 - 10,000 m  Teammedailleflag Austria
56'48"7
Men's C2 - 10,000 m  Teammedailleflag Canada
56'50"2
Men's C2 - 10,000 m  Teammedailleflag United States of America
58'30"0
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Gert Fridolf FREDRIKSSON (SWE)
4'12"8
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Igor PISSAREV (URS)
4'15"3
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Lajos KISS (HUN)
4'16"2
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Stefan KAPLANIAK (POL)
4'19"8
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Louis GRANTOIS (FRA)
4'22"1
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Ladislav CEPCIANSKY (CZE)
4'23"2
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Villy CHRISTIANSEN (DEN)
4'25"2
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Ernst STEINHAUER (GER)
4'25"5
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Barry STUART (AUS)
4'30"7
Men's K1 - 10,000 m  medailleflag Gert Fridolf FREDRIKSSON (SWE)
47'43"4
Men's K1 - 10,000 m  medailleflag Ferenc HATLACZKY (HUN)
47'53"3
Men's K1 - 10,000 m  medailleflag Michael SCHEUER (GER)
48'00"3
Men's K1 - 10,000 m  medailleflag Thorvald STRÖMBERG (FIN)
48'15"8
Men's K1 - 10,000 m  medailleflag Igor PISSAREV (URS)
49'58"2
Men's K1 - 10,000 m  medailleflag Ladislav CEPIANSKY (CZE)
50'08"2
Men's K1 - 10,000 m  medailleflag Svend FROMMING (DEN)
50'10"0
Men's K1 - 10,000 m  medailleflag Knut OSTBY (NOR)
51'28"2
Men's K1 - 10,000 m  medailleflag Maxwell Allen BALDWIN (AUS)
51'49"7
Men's K1 - 10,000 m  medailleflag Lloyd RICE (CAN)
52'00"4
Men's K1 - 10,000 m  medailleflag Robert O'BRIEN (USA)
53'02"8
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Germany
3'49"6
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
3'51"4
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Austria
3'55"8
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Romania
3'56"1
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag France
3'58"3
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Belgium
3'58"7
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Australia
3'59"1
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Czechoslovakia
4'01"4
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
4'05"9
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag Hungary
43'37"0
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag Germany
43'40"6
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag Australia
43'43"2
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag Sweden
44'06"7
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag Soviet Union
45'49"3
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag Czechoslovakia
46'13"1
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag Finland
46'40"4
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
47'03"7
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag France
47'12"8
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag Poland
47'21"5
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag Austria
49'03"7
Men's K2 - 10 000 m  Teammedailleflag United States of America
51'25"8
Women's K1 - 500 m  medailleflag Yelizaveta DEMENTIEVA (URS)
2'18"9
Women's K1 - 500 m  medailleflag Therese ZENZ (GER)
2'19"6
Women's K1 - 500 m  medailleflag Tove SOBY (DEN)
2'22"3
Women's K1 - 500 m  medailleflag Gyulané BERKES (HUN)
2'23"5
Women's K1 - 500 m  medailleflag Edith COCHRANE (AUS)
2'23"8
Women's K1 - 500 m  medailleflag Daniela WALKOWIAK (POL)
2'24"1
Women's K1 - 500 m  medailleflag Patricia MOODY (GBR)
2'25"3
Women's K1 - 500 m  medailleflag Éva MARION (FRA)
2'27"9

Cycling Track

Men's 1,000 m time trial  medailleflag Leandro FAGGIN (ITA)
1'09"8
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Ladislav FOUCEK (CZE)
1'11"4
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Alfred James "Jimmy" SWIFT (RSA)
1'11"6
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Warren SCARFE (AUS)
1'12"1
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Alan DANSON (GBR)
1'12"3
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Boris SAVOSTINE (URS)
1'12"3
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Luis SERRA (URU)
1'12"3
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Warwick DALTON (NZL)
1'12"6
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Anesio ARGENTON (BRA)
1'12"7
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Allen BELL (USA)
1'12"8
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Kurt SCHEIN (AUT)
1'13"1
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Tetsuo OSAWA (JPN)
1'13"3
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Allan Juel LARSEN (DEN)
1'14"3
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Hernan MASANÉS GIMENO (CHI)
1'14"7
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Octavio ECHEVERRY BERNAL (COL)
1'14"8
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Renzo COLZI (FRA)
1'15"1
Men's 1,000 m time trial  medailleflag James DAVIES (CAN)
1'15"2
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Paul NYMAN (FIN)
1'16"1
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Evrard GODEFROID (BEL)
1'16"5
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Hylton MITCHELL (TRT)
1'16"5
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Saleem FAROOQI (PAK)
1'20"8
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Nguyen VAN NHIEU (VTN)
1'23"6
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Italy
4'37"4
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag France
4'39"4
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
4'42"4
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag South Africa
4'43"8
Men's 2000 m tandem  Teammedailleflag Australia
Men's 2000 m tandem  Teammedailleflag Czechoslovakia
Men's 2000 m tandem  Teammedailleflag Italy
Men's 2000 m tandem  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
Men's Sprint  medailleflag Michel ROUSSEAU (FRA)
Men's Sprint  medailleflag Guglielmo PESENTI (ITA)
Men's Sprint  medailleflag Richard PLOOG (AUS)
Men's Sprint  medailleflag Warren JOHNSTON (NZL)

Cycling Road

Men's Race  medailleflag Ercole BALDINI (ITA)
5h21'17"
Men's Race  medailleflag Arnaud GEYRE (FRA)
5h23'16"
Men's Race  medailleflag Alan JACKSON (GBR)
5h23'16"
Men's Race  medailleflag Horst TÜLLER (GER)
5h23'16"
Men's Race  medailleflag Gustav-Adolf SCHUR (GER)
5h23'16"
Men's Race  medailleflag Arthur Stanley BRITTAIN (GBR)
5h23'40"
Men's Race  medailleflag Arnaldo PAMBIANCO (ITA)
5h23'40"
Men's Race  medailleflag Maurice MOUCHERAUD (FRA)
5h23'40"
Men's Race  medailleflag Magdaleno CANO MEDINA (MEX)
5h23'40"
Men's Race  medailleflag Lars NORDWALL (SWE)
5h23'40"
Men's Race  medailleflag Paul NYMAN (FIN)
5h23'40"
Men's Race  medailleflag Michel VERMEULIN (FRA)
5h23'40"
Men's Race  medailleflag Ramon HOYOS VALLEJO (COL)
5h23'40"
Men's Race  medailleflag William "Bill" HOLMES (GBR)
5h23'50"
Men's Race  medailleflag Anatoly TCHEREPOVICH (URS)
5h23'50"
Men's Race  medailleflag Mykola KOLOUMBET (URS)
5h23'50"
Men's Race  medailleflag Karl-Ivan ANDERSSON (SWE)
5h23'50"
Men's Race  medailleflag Reinhold POMMER (GER)
5h24'38"
Men's Race  medailleflag Harry REYNOLDS (GBR)
5h24'44"
Men's Race  medailleflag Roland STRÖHM (SWE)
5h24'44"
Men's Race  medailleflag Juan PÉREZ (CHI)
5h25'38"
Men's Race  medailleflag Erich HAGEN (GER)
5h26'38"
Men's Race  medailleflag Norbert VEROUGSTRAETE (BEL)
5h26'47"
Men's Race  medailleflag Gustaaf DE SMET (BEL)
5h26'47"
Men's Race  medailleflag Guremu DEMBOBA (ETH)
5h26'58"
Men's Race  medailleflag Veselin PETROVIC (YUG)
5h26'58"
Men's Race  medailleflag René ABADIE (FRA)
5h27'28"
Men's Race  medailleflag Dino BRUNI (ITA)
5h27'28"
Men's Race  medailleflag Patrick MURPHY (CAN)
5h27'28"
Men's Race  medailleflag Franz WIMMER (AUT)
5h27'28"
Men's Race  medailleflag Gunnar GORANSSON (SWE)
5h30'45"
Men's Race  medailleflag Viktor KAPITONOV (URS)
5h30'45"
Men's Race  medailleflag René DECEJA (URU)
5h31'58"
Men's Race  medailleflag Aurelio CESTARI (ITA)
5h34'20"
Men's Race  medailleflag Viktor VERCHININE (URS)
5h34'21"
Men's Race  medailleflag Mesfen TESFAYE (ETH)
5h34'25"
Men's Race  medailleflag Kho Soon KIM (KOR)
5h34'37"
Men's Race  medailleflag  ZEHAYE BAHTA (ETH)
5h34'37"
Men's Race  medailleflag Pablo HURTADA ZASTAŃEDA (COL)
5h34'49"
Men's Race  medailleflag Jaime VILLEGAS (COL)
5h34'49"
Men's Race  medailleflag John O'SULLIVAN (AUS)
5h36'58"
Men's Race  medailleflag Frans VAN DEN BOSCH (BEL)
5h38'16"
Men's Race  medailleflag Joseph BECKER (USA)
5h38'16"
Men's Race  medailleflag Jim NEVIN (AUS)
7h06'17"
Men's Race  medailleflag Robert Gerald "Bobby" FOWLER (RSA)
DNF
Men's Race  medailleflag Anne-Jan "Jan" HETTEMA (RSA)
DNF
Men's Race  medailleflag Charles "Abe" JONKER (RSA)
DNF
Men's Race  medailleflag Alfred James "Jimmy" SWIFT (RSA)
DNF
Men's Race  medailleflag Ed NESTOR (AUS)
DNF
Men's Race  medailleflag Jack TRICKEY (AUS)
DNF
Men's Race  medailleflag Walter BORTEL (AUT)
DNF
Men's Race  medailleflag Rudolf MARESCH (AUT)
DNF
Men's Race  medailleflag Kurt SCHEIN (AUT)
DNF
Men's Race  medailleflag François DE WAGHENEIRE (BEL)
DNF
Men's Race  medailleflag James DAVIES (CAN)
DNF
Men's Race  medailleflag Fred MARKUS (CAN)
DNF
Men's Race  medailleflag Jorge LUQUE BALLEN (COL)
DNF
Men's Race  medailleflag Sang Jo IM (KOR)
DNF
Men's Race  medailleflag Palle Lykke JENSEN (DEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Erhard NEUMANN (USA)
DNF
Men's Race  medailleflag David RHOADS (USA)
DNF
Men's Race  medailleflag George VAN METER (USA)
DNF
Men's Race  medailleflag Negousse MENGHESTU (ETH)
DNF
Men's Race  medailleflag Tetsuo OSAWA (JPN)
DNF
Men's Race  medailleflag Gaston DUMONT (LUX)
DNF
Men's Race  medailleflag Felipe LIŃAN SALDANA (MEX)
DNF
Men's Race  medailleflag Francisco LOZANO BORGONO (MEX)
DNF
Men's Race  medailleflag Rafael VACA VALDEZ (MEX)
DNF
Men's Race  medailleflag Saleem FAROOQI (PAK)
DNF
Men's Race  medailleflag Din MIRAJ (PAK)
DNF
Men's Race  medailleflag Muhammad Naqi MULLICK (PAK)
DNF
Men's Race  medailleflag Shazada Muhammad SHAHRUKH (PAK)
DNF
Men's Race  medailleflag Jaroslav CIHLAR (CZE)
DNF
Men's Race  medailleflag Frantisek JURSA (CZE)
DNF
Men's Race  medailleflag Jifí NOUZA (CZE)
DNF
Men's Race  medailleflag Jifí OPAVSKY (CZE)
DNF
Men's Race  medailleflag Hylton MITCHELL (TRT)
DNF
Men's Race  medailleflag Walter MOYANO (URU)
DNF
Men's Race  medailleflag Eduardo PUERTOLLANO (URU)
DNF
Men's Race  medailleflag Alberto VELAZQUEZ (URU)
DNF
Men's Race  medailleflag Franco CACCIONI (VEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Arsenio CHIRINOS FARINEZ (VEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Antonio MONTILLA (VEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Domingo RIVAS (VEN)
DNF
Men's Race  medailleflag  LE-TRUNG-TRUNG (VTN)
DNF
Men's Race  medailleflag  NGO-THŔNH-LIEM (VTN)
DNF
Men's Race  medailleflag  NGUYEN-HW-THOA (VTN)
DNF
Men's Race  medailleflag  TRAN-GIA-THU (VTN)
DNF
Men's Race  Teammedailleflag France
22 pts
Men's Race  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
23 pts
Men's Race  Teammedailleflag Germany
27 pts
Men's Race  Teammedailleflag Italy
36 pts
Men's Race  Teammedailleflag Sweden
47 pts
Men's Race  Teammedailleflag Soviet Union
63 pts
Men's Race  Teammedailleflag Belgium
89 pts
Men's Race  Teammedailleflag Colombia
92 pts
Men's Race  Teammedailleflag Ethopia
99 pts

Equestrian

Fencing

Men's Épée  medailleflag Carlo PAVESI (ITA)
Men's Épée  medailleflag Giuseppe DELFINO (ITA)
Men's Épée  medailleflag Edoardo MANGIAROTTI (ITA)
Men's Épée  medailleflag Richard PEW (USA)
Men's Épée  medailleflag Lajos BALTHAZAR (HUN)
Men's Épée  medailleflag René QUEYROUX (FRA)
Men's Épée  Teammedailleflag Italy
Men's Épée  Teammedailleflag Hungary
Men's Épée  Teammedailleflag France
Men's Épée  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
Men's Foil  medailleflag Christian D'ORIOLA (FRA)
Men's Foil  medailleflag Giancarlo BERGAMINI (ITA)
Men's Foil  medailleflag Antonio SPALLINO (ITA)
Men's Foil  medailleflag Claude NETTER (FRA)
Men's Foil  medailleflag Allan JAY (GBR)
Men's Foil  medailleflag Jozsef GYURICZA (HUN)
Men's Foil  Teammedailleflag Italy
Men's Foil  Teammedailleflag France
Men's Foil  Teammedailleflag Hungary
Men's Foil  Teammedailleflag United States of America
Men's Sabre  medailleflag Rudolf KARPATI (HUN)
Men's Sabre  medailleflag Jerzy PAWLOWSKI (POL)
Men's Sabre  medailleflag Lev KOUZNETSOV (URS)
Men's Sabre  medailleflag Jacques LEFEVRE (FRA)
Men's Sabre  medailleflag Aladar GEREVICH (HUN)
Men's Sabre  medailleflag Pál KOVACS (HUN)
Men's Sabre  medailleflag Luigi NARDUZZI (ITA)
Men's Sabre  medailleflag Wojciech ZABLOCKI (POL)
Men's Sabre  Teammedailleflag Hungary
Men's Sabre  Teammedailleflag Poland
Men's Sabre  Teammedailleflag Soviet Union
Men's Sabre  Teammedailleflag France
Women's Foil  medailleflag Gillian SHEEN (GBR)
Women's Foil  medailleflag Olga ORBAN (ROM)
Women's Foil  medailleflag Renée GARILHE (FRA)
Women's Foil  medailleflag Jan ROMARY (USA)
Women's Foil  medailleflag Catherine DELBARRE (FRA)
Women's Foil  medailleflag Karen LACHMANN (DEN)

Football

Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Yugoslavia
Men's   Teammedailleflag Bulgaria
Men's   Teammedailleflag Italy

Gymnastic

Men's Rings  medailleflag Albert AZARIAN (URS)
19,35 pts
Men's Rings  medailleflag Valentin MOURATOV (URS)
19,15 pts
Men's Rings  medailleflag Masami KUBOTA (JPN)
19,10 pts
Men's Rings  medailleflag Masao TAKEMOTO (JPN)
19,10 pts
Men's Rings  medailleflag Nobayaki AIHARA (JPN)
19,05 pts
Men's Rings  medailleflag Takashi ONO (JPN)
19,05 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Takashi ONO (JPN)
19,60 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Yuri TITOV (URS)
19,40 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Masao TAKEMOTO (JPN)
19,30 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Pavel STOLBOV (URS)
19,25 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Victor TCHOUKARINE (URS)
19,25 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Helmut BANTZ (GER)
19,15 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Victor TCHOUKARINE (URS)
19,20 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Masami KUBOTA (JPN)
19,15 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Takashi ONO (JPN)
19,10 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Masao TAKEMOTO (JPN)
19,10 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Albert AZARIAN (URS)
19,00 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Berndt LINDFORS (FIN)
18,90 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Nobayaki AIHARA (JPN)
18,90 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Boris CHAKHLINE (URS)
19,25 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Takashi ONO (JPN)
19,20 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Victor TCHOUKARINE (URS)
19,10 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Josef SKVOR (CZE)
19,05 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Yuri TITOV (URS)
19,00 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Jaroslav BIM (CZE)
18,95 pts
Men's All-round  medailleflag Victor TCHOUKARINE (URS)
114,25 pts
Men's All-round  medailleflag Takashi ONO (JPN)
114,20 pts
Men's All-round  medailleflag Yuri TITOV (URS)
113,80 pts
Men's All-round  medailleflag Masao TAKEMOTO (JPN)
113,55 pts
Men's All-round  medailleflag Valentin MOURATOV (URS)
113,30 pts
Men's All-round  medailleflag Helmut BANTZ (GER)
112,90 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Soviet Union
568,25 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Japan
566,40 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Finland
555,95 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Czechoslovakia
554,10 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Germany
552,45 pts
Men's All-round  Teammedailleflag United States of America
547,50 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Australia
547,15 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Helmut BANTZ (GER)
18,85 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Valentin MOURATOV (URS)
18,85 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Yuri TITOV (URS)
18,75 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Theo WIED (GER)
18,70 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Boris CHAKHLINE (URS)
18,70 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Masao TAKEMOTO (JPN)
18,65 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Valentin MOURATOV (URS)
19,20 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Nobayaki AIHARA (JPN)
19,10 pts
Men's Floor exercises  medailleflag William THORESSON (SWE)
19,10 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Victor TCHOUKARINE (URS)
19,10 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Yuri TITOV (URS)
18,95 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Mincho TODOROV (BUL)
18,80 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Agnes KELETI (HUN)
18,966 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Larissa LATYNINA (URS)
18,833 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Sofia MURATOVA (URS)
18,800 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Eva BOSAKOVA (CZE)
18,733 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Helena RAKOCZY (POL)
18,700 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Aliz KERTESZ (HUN)
18,633 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Olga TASS (HUN)
18,633 pts
Women's All-round  medailleflag Larissa LATYNINA (URS)
74,933 pts
Women's All-round  medailleflag Agnes KELETI (HUN)
74,633 pts
Women's All-round  medailleflag Sofia MURATOVA (URS)
74,466 pts
Women's All-round  medailleflag Olga TASS (HUN)
74,366 pts
Women's All-round  medailleflag Elena LEUSTEAN (ROM)
74,366 pts
Women's All-round  medailleflag Tamara MANINA (CZE)
74,233 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Soviet Union
444,800 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Hungary
443,500 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Romania
438,200 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Poland
436,500 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Czechoslovakia
435,366 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Japan
433,666 pts
Women's exercise with portable apparatus  Teammedailleflag Hungary
75,20 pts
Women's exercise with portable apparatus  Teammedailleflag Sweden
74,20 pts
Women's exercise with portable apparatus  Teammedailleflag Poland
74,00 pts
Women's exercise with portable apparatus  Teammedailleflag Soviet Union
74,00 pts
Women's exercise with portable apparatus  Teammedailleflag Romania
73,40 pts
Women's exercise with portable apparatus  Teammedailleflag Japan
73,20 pts
Women's Balance beam  medailleflag Agnes KELETI (HUN)
18,800 pts
Women's Balance beam  medailleflag Eva BOSAKOVA (CZE)
18,633 pts
Women's Balance beam  medailleflag Tamara MANINA (CZE)
18,633 pts
Women's Balance beam  medailleflag Larisa MAREJKOVA (CZE)
18,533 pts
Women's Balance beam  medailleflag Larissa LATYNINA (URS)
18,533 pts
Women's Balance beam  medailleflag Elena LEUSTEAN (ROM)
18,500 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Larissa LATYNINA (URS)
18,833 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Tamara MANINA (CZE)
18,800 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Olga TASS (HUN)
18,733 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Ann-Sofi COLLING (SWE)
18,733 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Sofiya MOURATOVA (URS)
18,666 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Elena LEUSTEAN (ROM)
18,633 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Agnes KELETI (HUN)
18,733 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Larissa LATYNINA (URS)
18,733 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Elena LEUSTEAN (ROM)
18,700 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Keiko TANAKA (JPN)
18,566 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Eva BOSAKOVA (CZE)
18,566 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Sofiya MOURATOVA (URS)
18,566 pts

Handball

Hockey

Men's   Teammedailleflag India
Men's   Teammedailleflag Pakistan
Men's   Teammedailleflag Germany
Men's   Teammedailleflag Great Britain and North Irland
Men's   Teammedailleflag Australia
Men's   Teammedailleflag New Zealand

Modern Pentathlon

Men's   medailleflag Lars HALL (SWE)
4833,0 pts
Men's   medailleflag Olavi MANNONEN (FIN)
4774,0 pts
Men's   medailleflag Väinö KORHONEN (FIN)
4750,0 pts
Men's   medailleflag Igor NOVIKOV (URS)
4714,5 pts
Men's   medailleflag George LAMBERT (USA)
4693,0 pts
Men's   medailleflag Gabor BENEDEK (HUN)
4650,0 pts
Men's   medailleflag William Jules ANDRE (USA)
4629,5 pts
Men's   medailleflag Alexandre TARASSOV (URS)
4479,0 pts
Men's   medailleflag Ivan DERIUGUINE (URS)
4452,0 pts
Men's   medailleflag Janos BODI (HUN)
4375,5 pts
Men's   medailleflag Luis Fernando RIERA (ARG)
4248,5 pts
Men's   medailleflag José PEREZ MIER (MEX)
4093,5 pts
Men's   medailleflag Jack DANIELS (USA)
4078,5 pts
Men's   medailleflag Cornel VENA (ROM)
4072,5 pts
Men's   medailleflag Adriano FACCHINI (ITA)
4035,5 pts
Men's   medailleflag Berndt KATTER (FIN)
4024,0 pts
Men's   medailleflag Bertil HAASE (SWE)
3928,0 pts
Men's   medailleflag Gerardo CORTES (CHI)
3849,5 pts
Men's   medailleflag Neville Mervyn SAYERS (AUS)
3717,0 pts
Men's   medailleflag Dumitru TINTEA (ROM)
3697,5 pts
Men's   medailleflag Antal MOLDRICH (HUN)
3667,0 pts
Men's   medailleflag Antonio ALMADA FELIX (MEX)
3616,0 pts
Men's   medailleflag Vladimir CERNY (CZE)
3520,5 pts
Men's   medailleflag Nilo FLOODY BUXTON (CHI)
3502,0 pts
Men's   medailleflag Donald COBLEY (GBR)
3422,0 pts
Men's   medailleflag Okkert Johannes "Okkie" VAN GREUNEN (RSA)
3402,0 pts
Men's   medailleflag Salvio DA COSTA LEMOS (BRA)
3286,0 pts
Men's   medailleflag Tom HUDSON (GBR)
3260,0 pts
Men's   medailleflag David ROMERO VARGAS (MEX)
3227,5 pts
Men's   medailleflag Victor TEODORESCU (ROM)
3167,0 pts
Men's   medailleflag Wenceslau MALTA (BRA)
3133,0 pts
Men's   medailleflag Sven Michael COOMER (AUS)
3103,0 pts
Men's   medailleflag Jean Claude HAMEL (FRA)
2885,5 pts
Men's   medailleflag George NORMAN (GBR)
2749,0 pts
Men's   medailleflag George Terrence NICOLL (AUS)
2150,0 pts
Men's   medailleflag Harry Cecil SCHMIDT (RSA)
1566,0 pts
Men's   medailleflag Marthinus Johannes DU PLESSIS (RSA)
DNF
Men's   medailleflag Nilo J. FERREIRA DA SILVA (BRA)
DNF
Men's   medailleflag Hector CARMONA (CHI)
DNF
Men's   medailleflag Björn THOFELT (SWE)
DNF
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
13690,5 pts
Men's   Teammedailleflag United States of America
13482,0 pts
Men's   Teammedailleflag Finland
13185,5 pts
Men's   Teammedailleflag Hungary
12554,5 pts
Men's   Teammedailleflag Mexico
10981,0 pts
Men's   Teammedailleflag Romania
10613,0 pts
Men's   Teammedailleflag Great Britain and North Irland
9226,0 pts
Men's   Teammedailleflag Australia
8825,0 pts
Men's   Teammedailleflag South Africa
DNF
Men's   Teammedailleflag Brazil
DNF
Men's   Teammedailleflag Chile
DNF
Men's   Teammedailleflag Sweden
DNF

Rowing

Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Soviet Union
7'24"0
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag United States of America
7'32"2
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Australia
7'37"4
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Germany
7'41"7
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag United States of America
8'26"1
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Germany
8'29"2
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Soviet Union
8'31"0
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Poland
8'31"5
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag United States of America
7'55"4
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Soviet Union
8'03"9
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Austria
8'11"8
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Australia
8'22"2
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag United States of America
6'35"2
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Canada
6'37"1
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Australia
6'39"2
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Sweden
6'48"1
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Italy
7'19"4
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Sweden
7'22"4
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Finland
7'30"9
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Australia
7'31"1
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Canada
7'08"8
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag United States of America
7'18"4
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag France
7'20"9
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Italy
7'22"5
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Vyacheslav IVANOV (URS)
8'02"5
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Stuart MACKENZIE (AUS)
8'07"7
Men's Single scull (M1x)  medailleflag John Jr. KELLY (USA)
8'11"8
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Teodor KOCERKA (POL)
8'12"9

Sailing

Men's Finn  medailleflag Paul ELVSTROM (DEN)
7509 pts
Men's Finn  medailleflag André NELIS (BEL)
6254 pts
Men's Finn  medailleflag John MARVIN (USA)
5953 pts
Men's Finn  medailleflag E. H. Jürgen VOGLER (GER)
4199 pts
Men's Finn  medailleflag Richard SARBY (SWE)
3990 pts
Men's Finn  medailleflag Eric BONGERS (RSA)
3912 pts
Men's Finn  medailleflag Adelchi PELASCHIAR (ITA)
3409 pts
Men's Finn  medailleflag Bruce Robert William KIRBY (CAN)
3213 pts
Men's Finn  medailleflag Kenneth Harrison ALBURY (BAH)
3182 pts
Men's Finn  medailleflag Colin Stirling RYRIE (AUS)
2965 pts
Men's Finn  medailleflag Richard CREAGH-OSBORNE (GBR)
2853 pts
Men's Finn  medailleflag Iuri CHAVRINE (URS)
2664 pts
Men's Finn  medailleflag Didier POISSANT (FRA)
2555 pts
Men's Finn  medailleflag Jack SNOWDEN (SIN)
2354 pts
Men's Finn  medailleflag Wolfgang ERNDL (AUT)
1910 pts
Men's Finn  medailleflag John Somers PAYNE (IRL)
1830 pts
Men's Finn  medailleflag Joaquim RODERBOURG (BRA)
1519 pts
Men's Finn  medailleflag Esteban Luis BERISSO (ARG)
1403 pts
Men's Finn  medailleflag Lwin MAUNG MAUNG (BIR)
1007 pts
Men's Finn  medailleflag Nesbit Chris BENTLEY (FIJ)
934 pts
Men's Star  Teammedailleflag United States of America
5876 pts
Men's Star  Teammedailleflag Italy
5649 pts
Men's Star  Teammedailleflag Bahamas
5223 pts
Men's Star  Teammedailleflag Portugal
3825 pts
Men's Star  Teammedailleflag France
3126 pts
Men's Star  Teammedailleflag Cuba
2714 pts
Men's Star  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
2387 pts
Men's Star  Teammedailleflag Soviet Union
1778 pts
Men's Star  Teammedailleflag Australia
1409 pts
Men's Star  Teammedailleflag Canada
1395 pts
Men's Star  Teammedailleflag Argentina
1260 pts
Men's Star  Teammedailleflag Thailand
420 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Sweden
5527 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
4050 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Australia
4022 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag United States of America
3971 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Norway
3807 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag France
1779 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Italy
1677 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Soviet Union
1598 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag South Africa
1575 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Germany
1047 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Sweden
5723 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Denmark
5723 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
4547 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Argentina
4225 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Australia
3769 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Italy
3404 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Norway
3253 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Canada
3186 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag United States of America
3151 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Germany
2922 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Soviet Union
2157 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag New Zealand
2015 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Portugal
2002 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Finland
1409 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Bermuda
1149 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Singapour
926 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag New Zealand
6086 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag Australia
6086 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag Great Britain and North Irland
4859 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag Italy
3928 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag South Africa
2917 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag Germany
2840 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag Soviet Union
2479 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag France
2058 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag United States of America
1929 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag Brazil
1349 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag Canada
1225 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag Greece
1137 pts
Mixed Sharpie - 12 square m  Teammedailleflag Burma
275 pts

Shooting

Men's 100 m running deer, single/double shots  medailleflag Vitali ROMANENKO (URS)
441 pts
Men's 100 m running deer, single/double shots  medailleflag Per Olof SKÖLDBERG (SWE)
432 pts
Men's 100 m running deer, single/double shots  medailleflag Vladimir SEVRIOUGUINE (URS)
429 pts
Men's 100 m running deer, single/double shots  medailleflag Miklos KOVACS (HUN)
417 pts
Men's 100 m running deer, single/double shots  medailleflag Miklos KOCSIS (HUN)
416 pts
Men's 100 m running deer, single/double shots  medailleflag Rolf BERGERSEN (NOR)
409 pts
Men's 100 m running deer, single/double shots  medailleflag Benkt Adolf AUSTRIN (SWE)
405 pts
Men's 100 m running deer, single/double shots  medailleflag John Harry LARSEN (NOR)
390 pts
Men's 100 m running deer, single/double shots  medailleflag German E. BRICEFIO MARTINEZ (VEN)
375 pts
Men's 100 m running deer, single/double shots  medailleflag Colin ANDERSON (AUS)
357 pts
Men's 100 m running deer, single/double shots  medailleflag Noel William HALL (AUS)
339 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Stefan PETRESCU (ROM)
587/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Yevgeni CHERKASSOV (URS)
585/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Gheorghe LICHIARDOPOL (ROM)
581/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Pentti LINNOSVUO (FIN)
581/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Oscar CERVO (ARG)
580/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Szilárd KUN (HUN)
578/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Kalle Emil SIEVANEN (FIN)
576/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Karoly TAKACS (HUN)
575/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag John H. Jr BEAUMONT (USA)
572/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Carlos MONTEVERDE PÉREZ (VEN)
572/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Alfonso CASTAFIEDA JIMÉNEZ (MEX)
571/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Michelangelo BORRIELLO (ITA)
567/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag John Charles FORMAN (USA)
566/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Miguel EMMANUELLI (PUR)
563/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Choji HOSAKA (JPN)
563/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Pedro SIMĂO (BRA)
561/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Guillermo CORNEJO CALDERNO (PER)
560/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Ambrosio DA COSTA E ROCHA (BRA)
556/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Rodolfo FLORES GARCIA (MEX)
556/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Carlos CRASSUS MORENO (VEN)
555/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Evangelos CHRYSSAFIS (GRE)
553/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Martin Mauricio GISON (PHI)
551/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Henry Albert STEELE (GBR)
551/60 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Vassili SOROKINE (URS)
567/59 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag James Robertson ZAVITZ (CAN)
547/59 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Armando LOPEZ-TORRES (PER)
540/59 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Charles DES JAMONIERES (FRA)
529/59 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Francis John MAITLAND (AUS)
526/59 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Eleazar GUZMAN (CHI)
525/59 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Lukman SAKETI (INA)
522/59 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Yoshihide UEDA (JPN)
521/59 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Enrique HAMRABERG (COL)
533/58 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Ignacio CRUZAT (CHI)
528/58 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Fred COOPER (GBR)
586/55 pts
Men's 25 m rapid fire pistol  medailleflag Michael Francis PAPPS (AUS)
569/55 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Vassili BORISSOV (URS)
1138 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Allan ERDMAN (URS)
1137 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Vilho Ilmari YLÖNEN (FIN)
1128 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Jorma Tuomas TAITTO (FIN)
1120 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Constantin ANTONESCU (ROM)
1101 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Nils Johan SUNDBERG (SWE)
1094 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Anders Helge KVISSBERG (SWE)
1093 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag James M SMITH (USA)
1082 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Sándor KREBS (HUN)
1078 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Herbert B. Jr VOECKER (USA)
1075 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Gerard OUELLETTE (CAN)
1066 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Rubén VÁLDEZ (PER)
1044 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Martin Mauricio GISON (PHI)
1043 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Guillermo BALDWIN (PER)
1040 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Tao Yuan WU (RCK)
1025 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Ian Halmilton WRIGLEY (AUS)
1021 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Norman GOFF (AUS)
1010 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Steffen Borries CRANMER (GBR)
999 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag Hwa Ii CHU (KOR)
903 pts
Men's 300 m rifle 3 positions  medailleflag S. CHAUDARY (PAK)
267 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Anatolii BOGDANOV (URS)
1172 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Otakar HORINEK (CZE)
1172 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Nils Johan SUNDBERG (SWE)
1167 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Vassili BORISSOV (URS)
1163 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Vilho Ilmari YLÖNEN (FIN)
1161 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Gilmour Stuart BOA (CAN)
1159 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Iosif SÎRBU (ROM)
1157 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Anders Helge KVISSBERG (SWE)
1156 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Rudolf SIGL (GER)
1155 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Sándor KREBS (HUN)
1154 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Albert SIGL (GER)
1154 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Arthur JACKSON (USA)
1153 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Uffe Schultz LARSEN (DEN)
1152 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Verle Franklin Jr WRIGHT (USA)
1151 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Erling KONGSHAUG (NOR)
1151 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Ole Christian H. JENSEN (DEN)
1149 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jorma Tuomas TAITTO (FIN)
1148 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Constantin ANTONESCU (ROM)
1147 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Francois Jacques Marie Gerard LAFORTUNE (BEL)
1145 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Zlatko MASEK (YUG)
1144 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Gerard OUELLETTE (CAN)
1141 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Tao Yuan WU (RCK)
1140 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Steffen Borries CRANMER (GBR)
1140 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jacques Louis MAZOYER (FRA)
1139 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Oscar CACERES LOPEZ (PER)
1135 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Carlo VARETTO (ITA)
1135 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Donald Cecil "Don" TOLHURST (AUS)
1131 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Maurice J. A. RACCA (FRA)
1126 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Luis COQUIS (PER)
1124 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Anker HAGEN (NOR)
1124 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Frederick William HOPKINSON (GBR)
1123 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Juan LLABOT ALONSO (VEN)
1118 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Milton SOBOCINSKI (BRA)
1115 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Norman RULE (AUS)
1114 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Hari Har BANERJEE (IND)
1111 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Yukio INOKUMA (JPN)
1110 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Severino MOREIRA (BRA)
1102 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Hari Charan SHAW (IND)
1102 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Roy CONGREVE (KEN)
1096 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Tomakazu MARUYAMA (JPN)
1085 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Robin Jerome LAVINE (RSA)
1082 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Charles Maitland Y. TROTTER (KEN)
1030 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag M. Z. AHMAD (PAK)
999 pts
Men's 50 m rifle 3 positions  medailleflag Guillermo PADILLA (COL)
983 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Gerard OUELLETTE (CAN)
600 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Vassili BORISSOV (URS)
599 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Gilmour Stuart BOA (CAN)
598 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Otakar HORINEK (CZE)
598 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Iosif SÎRBU (ROM)
598 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Sándor KREBS (HUN)
598 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Erling KONGSHAUG (NOR)
598 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Severino MOREIRA (BRA)
597 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Constantin ANTONESCU (ROM)
596 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Donald Cecil "Don" TOLHURST (AUS)
596 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Rudolf SIGL (GER)
596 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Nils Johan SUNDBERG (SWE)
596 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Anker HAGEN (NOR)
596 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Anders Helge KVISSBERG (SWE)
596 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Vilho Ilmari YLÖNEN (FIN)
596 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Zlatko MASEK (YUG)
595 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Johannes Wagenaar HUMAN (RSA)
595 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Uffe Schultz LARSEN (DEN)
595 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Tao Yuan WU (RCK)
595 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Milton SOBOCINSKI (BRA)
594 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Oscar CACERES LOPEZ (PER)
594 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Norman RULE (AUS)
594 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Cesar JAYME (PHI)
594 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Yukio INOKUMA (JPN)
594 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Enrique LUCCA ESCOBAR (VEN)
594 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Steffen Borries CRANMER (GBR)
593 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Albert SIGL (GER)
593 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Luis COQUIS (PER)
593 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Anatolii BOGDANOV (URS)
593 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Robin Jerome LAVINE (RSA)
593 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Arthur JACKSON (USA)
593 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Jorma Tuomas TAITTO (FIN)
592 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Juan LLABOT ALONSO (VEN)
592 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Hernando CASTELO (PHI)
592 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Jacques Louis MAZOYER (FRA)
591 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Verle Franklin Jr WRIGHT (USA)
590 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Ole Christian H. JENSEN (DEN)
590 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Frederick William HOPKINSON (GBR)
590 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Maurice J. A. RACCA (FRA)
589 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Roy CONGREVE (KEN)
587 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Charles Maitland Y. TROTTER (KEN)
586 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Francois Jacques Marie Gerard LAFORTUNE (BEL)
585 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag Tomakazu MARUYAMA (JPN)
584 pts
Men's 50 m rifle prone  medailleflag M. Z. AHMAD (PAK)
582 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Pentti LINNOSVUO (FIN)
556 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Makhmud Bedalovich UMAROV (URS)
556 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Offutt PINION (USA)
551 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Choji HOSAKA (JPN)
550 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Anton IASSINSKII (URS)
550 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Torsten ULLMAN (SWE)
549 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Ake Sigvard H. LINDBLOM (SWE)
542 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Leonard Roy TOLHURST (AUS)
541 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Claudio FIORENTINI (ITA)
540 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Fred COOPER (GBR)
539 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Huelet Joe BENNER (USA)
537 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Frantisek MAXA (CZE)
536 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag James Robertson ZAVITZ (CAN)
536 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Enrique HAMRABERG (COL)
534 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Raul IBARRA ZAPATA (MEX)
533 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Kalle Emil SIEVANEN (FIN)
526 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Yoshihide UEDA (JPN)
526 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Alberto MARTIJENA (ARG)
526 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Ignacio CRUZAT (CHI)
524 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Charles DES JAMONIERES (FRA)
522 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Rigoberto FONTT (CHI)
521 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Antonio VITA (PER)
519 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Marcel Jean Josse LAFORTUNE (BEL)
518 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Hector D'LIMA POLANCO (VEN)
511 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag José I. BERNAL RUGELES (VEN)
508 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Rodolfo FLORES GARCIA (MEX)
507 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Rodney JOHNSON (AUS)
506 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Henry Albert STEELE (GBR)
503 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Francisco OTAYZA (PER)
503 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Yun Ki KIM (KOR)
463 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag M. Z. AHMAD (PAK)
460 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Ricardo HIZON (PHI)
456 pts
Men's 50 m free pistol  medailleflag Joseph Kwee Lim CHONG (MAL)
438 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Galliano ROSSINI (ITA)
195 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Adam SMELCZYWSKI (POL)
190 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Alessandro CICERI (ITA)
188 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Nikolai MOGUILEYSKII (URS)
188 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Yury NIKANDROV (URS)
188 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Frantisek CAPEK (CZE)
187 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Knut HOLMQUIST (SWE)
178 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Hans LILJEDAHL (SWE)
177 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag John Jr BRYANT (AUS)
176 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Robert PIGNARD (FRA)
176 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Hans AASNAES (NOR)
176 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag John KOUTSIS (GRE)
175 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Franco MIGNINI RANOCHIA (VEN)
172 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Michel PRÉVOST (FRA)
171 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Zygmunt KISZKURNO (POL)
170 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Juan GINDRE (ARG)
170 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Earl Grove CALDWELL (CAN)
169 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Joseph WHEATER (GBR)
168 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Raul OLIVO MARQUEZ (VEN)
165 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Clement George MUDFORD (AUS)
164 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Ernest Edward FEAR (GBR)
162 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag William PEITERZ (COL)
155 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Tokasaburo IWATA (JPN)
155 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Enrique BEECH (PHI)
152 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Igor TREYBAL (CZE)
148 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Federico VALLE (PUR)
147 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Leon BOZZI (ARG)
146 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Fu Kiat MOE (MAL)
145 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Foh Shin LIEW (MAL)
140 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Vjitoshi KONOMI (JPN)
140 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Pena Luis JIMENEZ (PUR)
126 pts
Men's Trap (clay pigeon)  medailleflag Frank Edward OPSAL (CAN)
118 pts

Weightlifting

Men's + 90 kg Heavy weight medailleflag Paul ANDERSON (USA)
500,0 kg
Men's + 90 kg Heavy weight medailleflag Humberto SELVETTI (ARG)
500,0 kg
Men's + 90 kg Heavy weight medailleflag Alberto PIGAIANI (ITA)
452,5 kg
Men's + 90 kg Heavy weight medailleflag Firouz PEJHAN (IRN)
450,0 kg
Men's + 90 kg Heavy weight medailleflag Eino Matias MAKINEN (FIN)
432,5 kg
Men's + 90 kg Heavy weight medailleflag William David BAILLIE (CAN)
432,5 kg
Men's + 90 kg Heavy weight medailleflag Franz HÖLBL (AUT)
425,0 kg
Men's + 90 kg Heavy weight medailleflag Hugh JONES (NZL)
397,5 kg
Men's + 90 kg Heavy weight medailleflag Dandamudi RAJAGOPAL (IND)
360,0 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Charles VINCI (USA)
342,5 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Vladimir STOGOV (URS)
337,5 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Mahmoud NAMDJOU (IRN)
332,5 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag In Ho YU (KOR)
320,0 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Hae Nam KIM (KOR)
307,5 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Yoshio NAMBU (JPN)
305,0 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Reginald James "Reg" GAFFLEY (RSA)
305,0 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Yukio FURUYAMA (JPN)
302,5 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Re-Nado SONG (RCK)
287,5 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Gaston Sibert "Eddie" GAFFNEY (RSA)
285,0 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Chukee AW (BIR)
275,0 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Valli Asari MOOKAN (IND)
272,5 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Charles HENDERSON (AUS)
272,5 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Henry SWAIN (GUI)
272,5 kg
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Habib RAHMAN (PAK)
DNF
Men's - 56 kg Bantam weight medailleflag Pedro LANDERO (PHI)
DNF
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Isaac BERGER (USA)
352,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Yevgeni MINAEV (URS)
342,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Marian ZIELINSKI (POL)
335,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Rodney WILKES (TRT)
330,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Hiroyoshi SHIRATORI (JPN)
325,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Georg MISKE (GER)
320,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Ser Cher TAN (SIN)
315,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Kyung Sob LEE (KOR)
312,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Jules SYLVAIN (CAN)
310,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Takahiro YAMAGUCHI (JPN)
310,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Julian CREUS (GBR)
307,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Maurice MEGENNIS (GBR)
307,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Hussain ZANIRY (IRN)
305,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Maung Kywe TUN (BIR)
297,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag King Ling LIEM (INA)
292,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Keith CAPLE (AUS)
287,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Eng Tong KOH (MAL)
285,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Muhammad BASHIR (PAK)
247,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Sebastiano MANNIRONI (ITA)
DNF
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Rodrigo DEL ROSARIO (PHI)
DNF
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Jose LIM (RCK)
DNF
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Igor RYBAK (URS)
380,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Rafael KHABOUTDINOV (URS)
372,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Chang Hee KIM (KOR)
370,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Kenji ONUMA (JPN)
367,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Henrik TAMRAZ (IRN)
365,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Jan CZEPULLKOWSKI (POL)
360,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Ivan Nikolov ABADJIEV (BUL)
357,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Nil Maung TUN (BIR)
352,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Howe Liang "Tiger" TAN (SIN)
350,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Josef TAUCHNER (AUT)
347,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Verdi BARBERIS (AUS)
347,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Willi KOLB (GER)
340,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Benjamin HELFGOTT (GBR)
340,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Americo AYALA FERREIRA (BRA)
335,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Roger GERBER (FRA)
335,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Luciano DE GENOVA (ITA)
330,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Guillermo BALBOA VALTIERRA (MEX)
320,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Ney LOPEZ (COL)
DNF
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Fedor BOGDANOVSKII (URS)
420,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Peter GEORGE (USA)
412,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Ermanno PIGNATTI (ITA)
382,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Jan BOCHENEK (POL)
382,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Sung Jip KIM (KOR)
380,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Krzysztof BECK (POL)
380,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag E. PAYRAVI REZA KOLAI (IRN)
372,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Adrien GILBERT (CAN)
370,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag  WONG KAY POH (SIN)
365,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Johannes Christoffel "Jannie" GREEFF (RSA)
365,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Winston MCARTHUR (GUI)
352,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Bu-Beng KO (RCK)
325,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Frederick BAUGH (AUS)
325,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Carlos CABALLERO (COL)
DNF
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Pak Lum CHAN (MAL)
DNF
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Ingemar FRANZEN (SWE)
DNF
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Thomas Tamio KONO (USA)
447,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Vassili STEPANOV (URS)
427,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag James GEORGE (USA)
417,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Mir GHAFARZADEH MANSOUR (IRN)
417,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Phil CAIRA (GBR)
405,0 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Vaclav Jr PSENICKA (CZE)
400,0 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Marcel PATERNI (FRA)
395,0 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag John POWELL (AUS)
382,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Willy CLAES (BEL)
357,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Muhammad Iqbal BUTT (PAK)
337,5 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Arkady VOROBJEV (URS)
462,5 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag David SHEPPARD (USA)
442,5 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Jean DEBUF (FRA)
425,0 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Mohammad Hassan RAHNAVARDI (IRN)
425,0 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Ivan VESSELINOV (BUL)
407,5 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Kim Bee TAN (MAL)
395,0 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Lennox KILGOUR (TRT)
390,0 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Leonard TREGANOWAN (AUS)
390,0 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Manny SANTOS (AUS)
385,0 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Sydney HARRINGTON (GBR)
385,0 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Kamieni ESWARARAO (IND)
380,0 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Bruno BARABANI (BRA)
367,5 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Carlos SEIGELSHIFER (ARG)
DNF
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Dong Chai BARK (KOR)
DNF
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Czeslaw BIALAS (POL)
DNF

Wrestling freestyle

Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Hamit KAPLAN (TUR)
Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Ussein Mehmedov ALICHEV (BUL)
Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Taisto KANGASNIEMI (FIN)
Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Ray MITCHELL (AUS)
Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Kenneth Alan "Ken" RICHMOND (GBR)
Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Ivan VYKHRISTIOUK (URS)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Mirian TSALKALAMANIDZE (URS)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Ali KHOJASTEHPOUR (IRN)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Hüseyin AKBAS (TUR)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Tadashi ASAI (JPN)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Richard Alfred DELGADO (USA)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag André ZOETE (FRA)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Mustafa DAGISTANLI (TUR)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Mohamed Mehdi YAGHOUBI (IRN)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Mikhail CHATKOV (URS)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Sang Kyoon LEE (KOR)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Minoru IIZUKA (JPN)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Fred KÄMMERER (GER)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Shozo SASAHARA (JPN)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Joseph "Jef" MEWIS (BEL)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Erkki PENTTILA (FIN)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Myron Willis RODERICK (USA)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Bayram SIT (TUR)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Nasser GIVEHTCHI (IRN)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Linar SALIMOULLINE (URS)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Emamali HABIBI (IRN)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Shigeru KASAHARA (JPN)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Alimbeg BESTAEV (URS)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Gyula TOTH (HUN)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Jay Thomas EVANS (USA)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Garibaldo NIZZOLA (ITA)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Mitsuo IKDEA (JPN)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Ibrahim ZENGIN (TUR)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Vakhtang BALAVADZE (URS)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Nabi SOROURI (IRN)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Coenraad Wessel DE VILLIERS (RSA)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Per Gunnar Börje BERLIN (SWE)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag Nikola Stantchen NIKOLOV (BUL)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag Daniel HODGE (USA)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag Georgi SKHIRTLADZE (URS)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag Ismet ATLI (TUR)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag Johann STERR (GER)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag Kazuo KATSURAMOTO (JPN)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Gholam-Reza TAKHTI (IRN)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Boris KOULAEV (URS)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Peter Steele BLAIR (USA)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Gerald A. J. "Gerry" MARTINA (IRL)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Kevin Melville COOTE (AUS)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Adil ATAN (TUR)

Wrestling greco-romane

Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Anatoli PARFENOV (URS)
Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Wilfried DIETRICH (GER)
Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Adelmo BULGARELLI (ITA)
Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Hamit KAPLAN (TUR)
Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Hans Bertil ANTONSSON (SWE)
Men's + 87 kg Heavy weight medailleflag Taisto KANGASNIEMI (FIN)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Nikolai SOLOVIEV (URS)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Ignazio FABRA (ITA)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Dursan Ali EGRIBAS (TUR)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Dumitru PIRVULESCU (ROM)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Istvan BARANYA (HUN)
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Borivoje VUKOV (YUG)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Konstantin VYROUPAEV (URS)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Edvin VESTERBY (SWE)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Francis HORVAT (ROM)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Imre HODOS (HUN)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Fred KÄMMERER (GER)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Dinko Petrov STOYKOV (BUL)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Rauno MÄKINEN (FIN)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Imre POLYAK (HUN)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Roman DZNELADZE (URS)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Muzahir SILLE (TUR)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Monty HAKANSSON (SWE)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Umberto TRIPPA (ITA)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Kyösti LEHTONEN (FIN)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Riza DOGAN (TUR)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Gyula TOTH (HUN)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Bartholomews BRÖTZNER (AUT)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Dimitar Yantchev STOYANOV (BUL)
Men's 62 - 67 kg Light weight medailleflag Dumitru GHEORGHE (ROM)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Mithat BAYRAK (TUR)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Vladimir MANEEV (URS)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Per Gunnar Börje BERLIN (SWE)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Veikko RANTANEN (FIN)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Siegfried SCHÄFER (GER)
Men's 67 - 73 kg Welter weight medailleflag Jay HOLT (USA)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag Givy KARTOSIA (URS)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag Dimiter DOBREV (BUL)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag Karl-Axel Rune JANSSON (SWE)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag Johann STERR (GER)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag György GURICS (HUN)
Men's 73 - 79 kg Middle weight medailleflag Viljo Matias PUNKARI (FIN)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Valentin NIKOLAEV (URS)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Petko SIRAKOV (BUL)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Karl-Erik NILSSON (SWE)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Robert "Bob" STECKLE (CAN)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Dale THOMAS (USA)
Men's 79 - 87 kg Light heavy weight medailleflag Eugen Jr. WIESBERGER (AUT)