MarcoLympics
1960 Roma Summer

Welcome Day Sport Resuts Français
poster
  THE XVIIth SUMMER GAMES Torche
medaille de vainqueur medaille de participant


August 25

CEREMONY
16h30     Opening ceremony
BOXING
21h00 Men's  + 81 kg  round 1
BOXING
21h00 Men's  - 51 kg  round 1
BOXING
21h00 Men's  51 - 54 kg  round 1
BOXING
21h00 Men's  57 - 60 kg  round 1
BOXING
21h00 Men's  60 - 63,5 kg  round 1
BOXING
21h00 Men's  63,5 - 67 kg  round 1
BOXING
21h00 Men's  67 - 71 kg  round 1
AQUATICS
Water-Polo
20h30 Men's    preliminary round 1: Japan - United Arab Republic
AQUATICS
Water-Polo
20h30 Men's    preliminary round 3: Yugoslavia - Netherlands
AQUATICS
Water-Polo
21h30 Men's    preliminary round 1: Italy - Romania
AQUATICS
Water-Polo
21h30 Men's    preliminary round 2: Argentina - Brazil
AQUATICS
Water-Polo
22h30 Men's    preliminary round 2: Soviet Union - Germany
AQUATICS
Water-Polo
22h30 Men's    preliminary round 3: South Africa - Australia
MODERN PENTATHLON
08h00 Men's  Pentathlon  riding
MODERN PENTATHLON
08h00 Men's    team riding

August 26

BASKET-BALL
Indoor
09h00 Men's    elimination round A: Hungary - Japan
BASKET-BALL
Indoor
10h30 Men's    elimination round C: Soviet Union - Mexico
BASKET-BALL
Indoor
14h30 Men's    elimination round D: Philippines - Poland
BASKET-BALL
Indoor
16h00 Men's    elimination round B: Bulgaria - Yugoslavia
BASKET-BALL
Indoor
17h30 Men's    elimination round B: France - Czechoslovakia
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's    elimination round C: Puerto Rico - Brazil
BASKET-BALL
Indoor
21h30 Men's    elimination round A: United State of America - Italy
BASKET-BALL
Indoor
23h00 Men's    elimination round D: Uruguay - Spain
BOXING
15h00 Men's  - 51 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  - 51 kg  round 2
BOXING
15h00 Men's  54 - 57 kg  round 1
BOXING
21h00 Men's  54 - 57 kg  round 1
BOXING
21h00 Men's  67 - 71 kg  round 1
BOXING
15h00 Men's  71 - 75 kg  round 1
BOXING
21h00 Men's  71 - 75 kg  round 1
CANOEING
Sprint
09h50 Men's  C1 - 1,000 m  heat 1
CANOEING
Sprint
09h50 Men's  C1 - 1,000 m  heat 2
CANOEING
Sprint
15h50 Men's  C1 - 1,000 m  repechage 1
CANOEING
Sprint
15h50 Men's  C1 - 1,000 m  repechage 2
CANOEING
Sprint
10h40 Men's  C2 - 1,000 m  heat 1
CANOEING
Sprint
10h40 Men's  C2 - 1,000 m  heat 2
CANOEING
Sprint
09h20 Men's  K1 - 1,000 m  heat 1
CANOEING
Sprint
09h20 Men's  K1 - 1,000 m  heat 2
CANOEING
Sprint
09h20 Men's  K1 - 1,000 m  heat 3
CANOEING
Sprint
15h20 Men's  K1 - 1,000 m  repechage 1
CANOEING
Sprint
15h20 Men's  K1 - 1,000 m  repechage 2
CANOEING
Sprint
15h20 Men's  K1 - 1,000 m  repechage 3
CANOEING
Sprint
09h00 Women's  K1 - 500 m  heat 1
CANOEING
Sprint
09h00 Women's  K1 - 500 m  heat 2
CANOEING
Sprint
15h00 Women's  K1 - 500 m  repechage 1
CANOEING
Sprint
15h00 Women's  K1 - 500 m  repechage 2
CANOEING
Sprint
10h10 Men's  K2 - 1,000 m  heat 1
CANOEING
Sprint
10h10 Men's  K2 - 1,000 m  heat 2
CANOEING
Sprint
10h10 Men's  K2 - 1,000 m  heat 3
CANOEING
Sprint
16h10 Men's  K2 - 1,000 m  repechage 1
CANOEING
Sprint
16h10 Men's  K2 - 1,000 m  repechage 2
CANOEING
Sprint
16h10 Men's  K2 - 1,000 m  repechage 3
CANOEING
Sprint
11h10 Women's  K2 - 500 m  heat 1
CANOEING
Sprint
11h10 Women's  K2 - 500 m  heat 2
CANOEING
Sprint
11h50 Men's  Relay 4 x 500 m  heat 1
CANOEING
Sprint
11h50 Men's  Relay 4 x 500 m  heat 2
CANOEING
Sprint
11h50 Men's  Relay 4 x 500 m  heat 3
CANOEING
Sprint
17h00 Men's  Relay 4 x 500 m  repechage 1
CANOEING
Sprint
17h00 Men's  Relay 4 x 500 m  repechage 2
CANOEING
Sprint
17h00 Men's  Relay 4 x 500 m  repechage 3
CYCLING
Track
20h45 Men's  1,000 m time trial 
CYCLING
Track
15h00 Men's  2000 m tandem  repechage 1
CYCLING
Track
15h00 Men's  2000 m tandem  repechage 2
CYCLING
Track
15h00 Men's  2000 m tandem  repechage final
CYCLING
Track
15h00 Men's  2000 m tandem  heat 1
CYCLING
Track
15h00 Men's  2000 m tandem  heat 2
CYCLING
Track
15h00 Men's  2000 m tandem  heat 3
CYCLING
Track
15h00 Men's  2000 m tandem  heat 4
CYCLING
Track
15h00 Men's  2000 m tandem  heat 5
CYCLING
Track
15h00 Men's  2000 m tandem  heat 6
CYCLING
Track
15h00 Men's  2000 m tandem  heat 7
CYCLING
Track
20h45 Men's  2000 m tandem  Quarterfinal 1
CYCLING
Track
20h45 Men's  2000 m tandem  Quarterfinal 2
CYCLING
Track
20h45 Men's  2000 m tandem  Quarterfinal 3
CYCLING
Track
20h45 Men's  2000 m tandem  Quarterfinal 4
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage 1
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage 2
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage 3
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage 4
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage 5
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage 6
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage 7
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage 8
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage 9
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage final 1
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage final 2
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  repechage final 3
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 1
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 10
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 11
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 12
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 2
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 3
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 4
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 5
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 6
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 7
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 8
CYCLING
Track
15h00 Men's  Sprint  heat 9
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  1/8 final 1
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  1/8 final 2
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  1/8 final 3
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  1/8 final 4
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  1/8 final 5
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  1/8 final 6
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  1/8 final: repechage 1
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  1/8 final: repechage 2
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  1/8 final: repechage 3
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  1/8 final: repechage 4
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  repechage final 1
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  repechage final 2
CYCLING
Road
09h00 Men's  Time trial  team 100 km
FOOTBALL
16h00 Men's    elimination round, group 3: Poland - Tunisia
FOOTBALL
16h00 Men's    elimination round, group 4: Hungary - India
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 1: Bulgaria - Turkey
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 1: Yugoslavia - United Arab Republic
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 2: Brazil - Great Britain
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 2: Italy - Formosa
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 3: Denmark - Argentina
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 4: France - Peru
HOCKEY
10h00 Men's    elimination round B: Pakistan - Australia
HOCKEY
15h00 Men's    elimination round B: Poland - Japan
HOCKEY
16h30 Men's    elimination round D: Spain - Great Britain
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  - 52 kg  round 1
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  52 - 57 kg  round 1
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  57 - 62 kg  round 1
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  62 - 67 kg  round 1
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  67 - 73 kg  round 1
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  73 - 79 kg  round 1
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  79 - 87 kg  round 1
AQUATICS
Swimming
08h30 Men's  100 m freestyle  heat 1
AQUATICS
Swimming
08h30 Men's  100 m freestyle  heat 2
AQUATICS
Swimming
08h30 Men's  100 m freestyle  heat 3
AQUATICS
Swimming
08h30 Men's  100 m freestyle  heat 4
AQUATICS
Swimming
08h30 Men's  100 m freestyle  heat 5
AQUATICS
Swimming
08h30 Men's  100 m freestyle  heat 6
AQUATICS
Swimming
08h30 Men's  100 m freestyle  heat 7
AQUATICS
Swimming
15h00 Women's  100 m freestyle  heat 1
AQUATICS
Swimming
15h00 Women's  100 m freestyle  heat 2
AQUATICS
Swimming
15h00 Women's  100 m freestyle  heat 3
AQUATICS
Swimming
15h00 Women's  100 m freestyle  heat 4
AQUATICS
Swimming
15h00 Women's  100 m freestyle  heat 5
AQUATICS
Swimming
20h30 Men's  100 m freestyle  Semifinal 1
AQUATICS
Swimming
20h30 Men's  100 m freestyle  Semifinal 2
AQUATICS
Swimming
20h30 Men's  100 m freestyle  Semifinal 3
AQUATICS
Swimming
09h55 Women's  200 m breaststroke  heat 1
AQUATICS
Swimming
09h55 Women's  200 m breaststroke  heat 2
AQUATICS
Swimming
09h55 Women's  200 m breaststroke  heat 3
AQUATICS
Swimming
09h55 Women's  200 m breaststroke  heat 4
AQUATICS
Swimming
21h10 Men's  200 m breaststroke  heat 1
AQUATICS
Swimming
21h10 Men's  200 m breaststroke  heat 2
AQUATICS
Swimming
21h10 Men's  200 m breaststroke  heat 3
AQUATICS
Swimming
21h10 Men's  200 m breaststroke  heat 4
AQUATICS
Swimming
21h10 Men's  200 m breaststroke  heat 5
AQUATICS
Swimming
21h10 Men's  200 m breaststroke  heat 6
AQUATICS
Diving
16h00 Women's  3 m springboard  elimination round
AQUATICS
Water-Polo
11h00 Men's    preliminary round 4: Belgium - France
AQUATICS
Water-Polo
12h00 Men's    preliminary round 1: Romania - United Arab Republic
AQUATICS
Water-Polo
21h00 Men's    preliminary round 2: Germany - Brazil
AQUATICS
Water-Polo
22h00 Men's    preliminary round 3: Netherlands- Australia
AQUATICS
Water-Polo
22h40 Men's    preliminary round 1: Japan - Italy
AQUATICS
Water-Polo
23h40 Men's    preliminary round 4: Hungary - United State of America
MODERN PENTATHLON
08h00 Men's  Pentathlon  riding
MODERN PENTATHLON
08h00 Men's    team riding

August 27

BASKET-BALL
Indoor
09h00 Men's    elimination round B: France - Yugoslavia
BASKET-BALL
Indoor
10h30 Men's    elimination round B: Czechoslovakia - Bulgaria
BASKET-BALL
Indoor
14h30 Men's    elimination round C: Mexico - Puerto Rico
BASKET-BALL
Indoor
16h00 Men's    elimination round A: United State of America - Japan
BASKET-BALL
Indoor
17h30 Men's    elimination round D: Spain - Philippines
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's    elimination round D: Uruguay - Poland
BASKET-BALL
Indoor
21h30 Men's    elimination round C: Soviet Union - Brazil
BASKET-BALL
Indoor
23h00 Men's    elimination round A: Italy - Hungary
BOXING
15h00 Men's  - 51 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  - 51 kg  round 2
BOXING
15h00 Men's  51 - 54 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  51 - 54 kg  round 2
BOXING
15h00 Men's  63,5 - 67 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  63,5 - 67 kg  round 2
CANOEING
Sprint
10h00 Men's  C1 - 1,000 m  Semifinal 1
CANOEING
Sprint
10h00 Men's  C1 - 1,000 m  Semifinal 2
CANOEING
Sprint
10h00 Men's  C1 - 1,000 m  Semifinal 3
CANOEING
Sprint
15h30 Men's  C2 - 1,000 m  repechage
CANOEING
Sprint
09h30 Men's  K1 - 1,000 m  Semifinal 1
CANOEING
Sprint
09h30 Men's  K1 - 1,000 m  Semifinal 2
CANOEING
Sprint
09h30 Men's  K1 - 1,000 m  Semifinal 3
CANOEING
Sprint
09h00 Women's  K1 - 500 m  Semifinal 1
CANOEING
Sprint
09h00 Women's  K1 - 500 m  Semifinal 2
CANOEING
Sprint
09h00 Women's  K1 - 500 m  Semifinal 3
CANOEING
Sprint
15h00 Men's  K2 - 1,000 m  Semifinal 1
CANOEING
Sprint
15h00 Men's  K2 - 1,000 m  Semifinal 2
CANOEING
Sprint
15h00 Men's  K2 - 1,000 m  Semifinal 3
CANOEING
Sprint
15h50 Women's  K2 - 500 m  repechage
CANOEING
Sprint
16h35 Men's  Relay 4 x 500 m  Semifinal 1
CANOEING
Sprint
16h35 Men's  Relay 4 x 500 m  Semifinal 2
CANOEING
Sprint
16h35 Men's  Relay 4 x 500 m  Semifinal 3
CYCLING
Track
16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination round 1
CYCLING
Track
16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination round 10
CYCLING
Track
16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination round 11
CYCLING
Track
16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination round 2
CYCLING
Track
16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination round 3
CYCLING
Track
16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination round 4
CYCLING
Track
16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination round 5
CYCLING
Track
16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination round 6
CYCLING
Track
16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination round 7
CYCLING
Track
16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination round 8
CYCLING
Track
16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination round 9
CYCLING
Track
20h45 Men's  Pursuit 4,000 m  team Quarterfinal 1
CYCLING
Track
20h45 Men's  Pursuit 4,000 m  team Quarterfinal 2
CYCLING
Track
20h45 Men's  Pursuit 4,000 m  team Quarterfinal 3
CYCLING
Track
20h45 Men's  Pursuit 4,000 m  team Quarterfinal 4
CYCLING
Track
20h45 Men's  2000 m tandem  Semifinal 1
CYCLING
Track
20h45 Men's  2000 m tandem  Semifinal 2
CYCLING
Track
20h45 Men's  2000 m tandem  Bronze Medal Match
CYCLING
Track
20h45 Men's  2000 m tandem  Final
CYCLING
Track
16h00 Men's  Sprint  Quarterfinal 1
CYCLING
Track
16h00 Men's  Sprint  Quarterfinal 2
CYCLING
Track
16h00 Men's  Sprint  Quarterfinal 3
CYCLING
Track
16h00 Men's  Sprint  Quarterfinal 4
HOCKEY
10h00 Men's    elimination round D: Belgium - Switzerland
HOCKEY
15h00 Men's    elimination round A: India - Denmark
HOCKEY
16h30 Men's    elimination round A: New Zealand - Netherlands
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  + 87 kg  round 1
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  - 52 kg  round 2
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  52 - 57 kg  round 2
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  57 - 62 kg  round 2
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  62 - 67 kg  round 2
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  67 - 73 kg  round 2
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  73 - 79 kg  round 2
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  79 - 87 kg  round 2
AQUATICS
Swimming
20h40 Women's  100 m freestyle  Semifinal 1
AQUATICS
Swimming
20h40 Women's  100 m freestyle  Semifinal 2
AQUATICS
Swimming
21h05 Men's  100 m freestyle  Final
AQUATICS
Swimming
21h25 Women's  200 m breaststroke  Final
AQUATICS
Swimming
15h00 Men's  4 x 100 m medley relay  heat 1
AQUATICS
Swimming
15h00 Men's  4 x 100 m medley relay  heat 2
AQUATICS
Swimming
15h00 Men's  4 x 100 m medley relay  heat 3
AQUATICS
Diving
08h30 Women's  3 m springboard  Semifinals
AQUATICS
Diving
09h45 Men's  3 m springboard  elimination round
AQUATICS
Diving
15h50 Women's  3 m springboard  Final
AQUATICS
Diving
16h30 Men's  3 m springboard  Semifinals
AQUATICS
Water-Polo
10h00 Men's    preliminary round 2: Soviet Union - Argentina
AQUATICS
Water-Polo
11h00 Men's    preliminary round 3: Yugoslavia - South Africa
AQUATICS
Water-Polo
21h00 Men's    preliminary round 4: United State of America - France
AQUATICS
Water-Polo
21h50 Men's    preliminary round 1: Italy - United Arab Republic
AQUATICS
Water-Polo
22h00 Men's    preliminary round 1: Romania - Japan
AQUATICS
Water-Polo
22h50 Men's    preliminary round 4: Hungary - Belgium
MODERN PENTATHLON
08h00 Men's  Pentathlon  fencing
MODERN PENTATHLON
08h00 Men's    team fencing

August 28


  No olympic contest for this day 

August 29

BASKET-BALL
Indoor
09h00 Men's    elimination round A: United State of America - Hungary
BASKET-BALL
Indoor
10h30 Men's    elimination round B: Yugoslavia - Czechoslovakia
BASKET-BALL
Indoor
14h30 Men's    elimination round D: Uruguay - Philippines
BASKET-BALL
Indoor
16h00 Men's    elimination round D: Poland - Spain
BASKET-BALL
Indoor
17h30 Men's    elimination round A: Japan - Italy
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's    elimination round B: France - Bulgaria
BASKET-BALL
Indoor
21h30 Men's    elimination round C: Brazil - Mexico
BASKET-BALL
Indoor
23h00 Men's    elimination round C: Soviet Union - Puerto Rico
BOXING
15h00 Men's  51 - 54 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  51 - 54 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  57 - 60 kg  round 2
BOXING
15h00 Men's  60 - 63,5 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  60 - 63,5 kg  round 2
CANOEING
Sprint
15h40 Men's  C1 - 1,000 m  Final
CANOEING
Sprint
16h20 Men's  C2 - 1,000 m  Final
CANOEING
Sprint
15h20 Men's  K1 - 1,000 m  Final
CANOEING
Sprint
15h00 Women's  K1 - 500 m  Final
CANOEING
Sprint
16h00 Men's  K2 - 1,000 m  Final
CANOEING
Sprint
16h40 Women's  K2 - 500 m  Final
CANOEING
Sprint
17h00 Men's  Relay 4 x 500 m  Final
CYCLING
Track
20h45 Men's  Pursuit 4,000 m  team Semifinal 1
CYCLING
Track
20h45 Men's  Pursuit 4,000 m  team Semifinal 2
CYCLING
Track
20h45 Men's  Pursuit 4,000 m  team Bronze Medal Race
CYCLING
Track
20h45 Men's  Pursuit 4,000 m  team Final
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  Semifinal 1
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  Semifinal 2
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  Bronze Medal Match
CYCLING
Track
20h45 Men's  Sprint  Final
FENCING
08h30 Men's  Foil 
FENCING
15h00 Men's  Foil 
FOOTBALL
16h00 Men's    elimination round, group 1: Bulgaria - United Arab Republic
FOOTBALL
16h00 Men's    elimination round, group 2: Brazil - Formosa
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 1: Yugoslavia - Turkey
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 2: Italy - Great Britain
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 3: Argentina - Tunisia
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 3: Denmark - Poland
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 4: France - India
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 4: Hungary - Peru
HOCKEY
08h30 Men's    elimination round C: Kenya - Germany
HOCKEY
15h00 Men's    elimination round C: France - Italy
HOCKEY
16h30 Men's    elimination round B: Pakistan - Poland
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  + 87 kg  round 2
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  - 52 kg  round 3
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  52 - 57 kg  round 3
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  57 - 62 kg  round 3
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  62 - 67 kg  round 3
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  67 - 73 kg  round 3
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  73 - 79 kg  round 3
AQUATICS
Swimming
21h10 Women's  100 m freestyle  Final
AQUATICS
Swimming
15h00 Women's  100 m butterfly  heat 1
AQUATICS
Swimming
15h00 Women's  100 m butterfly  heat 2
AQUATICS
Swimming
15h00 Women's  100 m butterfly  heat 3
AQUATICS
Swimming
15h00 Women's  100 m butterfly  heat 4
AQUATICS
Swimming
20h40 Men's  200 m breaststroke  Semifinal 1
AQUATICS
Swimming
20h40 Men's  200 m breaststroke  Semifinal 2
AQUATICS
Swimming
21h30 Men's  4 x 200 m freestyle relay  heat 1
AQUATICS
Swimming
21h30 Men's  4 x 200 m freestyle relay  heat 2
AQUATICS
Diving
08h30 Women's  10 m platform  elimination round
AQUATICS
Diving
15h50 Men's  3 m springboard  Final
AQUATICS
Water-Polo
10h00 Men's    preliminary round 4: United State of America - Belgium
AQUATICS
Water-Polo
11h00 Men's    preliminary round 2: Soviet Union - Brazil
AQUATICS
Water-Polo
21h00 Men's    preliminary round 3: Netherlands - South Africa
AQUATICS
Water-Polo
22h00 Men's    preliminary round 4: Hungary - France
AQUATICS
Water-Polo
22h15 Men's    preliminary round 3: Yugoslavia - Australia
AQUATICS
Water-Polo
23h15 Men's    preliminary round 2: Germany - Argentina
MODERN PENTATHLON
08h00 Men's  Pentathlon  shooting
MODERN PENTATHLON
08h00 Men's    team shooting
SAILING
boat
12h00 Mixed  5,50 m  race 1
SAILING
boat
12h10 Mixed  Dragon  race 1
SAILING
boat
12h00 Men's  Finn  race 1
SAILING
boat
12h10 Mixed  Flying dutchman  race 1
SAILING
boat
12h00 Men's  Star  race 1

August 30

ROWING
16h20 Men's  Coxless pair (2-)  heat 1
ROWING
16h20 Men's  Coxless pair (2-)  heat 2
ROWING
16h20 Men's  Coxless pair (2-)  heat 3
ROWING
16h20 Men's  Coxless pair (2-)  heat 4
ROWING
15h00 Men's  Coxed four (4+)  heat 1
ROWING
15h00 Men's  Coxed four (4+)  heat 2
ROWING
15h00 Men's  Coxed four (4+)  heat 3
ROWING
15h00 Men's  Coxed four (4+)  heat 4
ROWING
17h40 Men's  Single scull (M1x)  heat 1
ROWING
17h40 Men's  Single scull (M1x)  heat 2
ROWING
17h40 Men's  Single scull (M1x)  heat 3
BOXING
15h00 Men's  57 - 60 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  57 - 60 kg  round 2
BOXING
15h00 Men's  67 - 71 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  67 - 71 kg  round 2
BOXING
15h00 Men's  71 - 75 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  71 - 75 kg  round 2
BOXING
15h00 Men's  75 - 81 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  75 - 81 kg  round 2
CYCLING
Road
09h00 Men's  Race  175,380 km
FENCING
08h30 Men's  Foil 
FENCING
15h00 Men's  Foil  Final
HOCKEY
10h00 Men's    elimination round B: Australia - Japan
HOCKEY
15h00 Men's    elimination round D: Belgium - Great Britain
HOCKEY
16h30 Men's    elimination round A: India - Netherlands
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  + 87 kg  round 3
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  - 52 kg  round 4
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  52 - 57 kg  round 4
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  57 - 62 kg  round 4
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  62 - 67 kg  round 4
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  67 - 73 kg  round 4
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  73 - 79 kg  round 4
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  79 - 87 kg  round 3
AQUATICS
Swimming
20h40 Men's  100 m backstroke  heat 1
AQUATICS
Swimming
20h40 Men's  100 m backstroke  heat 2
AQUATICS
Swimming
20h40 Men's  100 m backstroke  heat 3
AQUATICS
Swimming
20h40 Men's  100 m backstroke  heat 4
AQUATICS
Swimming
21h40 Women's  100 m butterfly  Final
AQUATICS
Swimming
22h00 Men's  200 m breaststroke  Final
AQUATICS
Swimming
16h30 Men's  400 m freestyle  heat 1
AQUATICS
Swimming
16h30 Men's  400 m freestyle  heat 2
AQUATICS
Swimming
16h30 Men's  400 m freestyle  heat 3
AQUATICS
Swimming
16h30 Men's  400 m freestyle  heat 4
AQUATICS
Swimming
16h30 Men's  400 m freestyle  heat 5
AQUATICS
Swimming
16h30 Men's  400 m freestyle  heat 6
AQUATICS
Swimming
15h55 Women's  4 x 100 m medley relay  heat 1
AQUATICS
Swimming
15h55 Women's  4 x 100 m medley relay  heat 2
AQUATICS
Diving
15h00 Women's  10 m platform  Final
AQUATICS
Water-Polo
18h10 Men's    Semifinal, round 1: Soviet Union - Romania
AQUATICS
Water-Polo
22h30 Men's    Semifinal, round 1: Italy - Germany
AQUATICS
Water-Polo
23h30 Men's    Semifinal, round 2: Hungary - Netherlands
MODERN PENTATHLON
09h00 Men's  Pentathlon  swimming
MODERN PENTATHLON
09h00 Men's    team swimming
SAILING
boat
12h00 Mixed  5,50 m  race 2
SAILING
boat
12h10 Mixed  Dragon  race 2
SAILING
boat
12h15 Men's  Finn  race 2
SAILING
boat
12h15 Mixed  Flying dutchman  race 2
SAILING
boat
12h35 Men's  Star  race 2

August 31

ATHLETICS
09h00 Men's  100 m  heat 1
ATHLETICS
09h00 Men's  100 m  heat 2
ATHLETICS
09h00 Men's  100 m  heat 3
ATHLETICS
09h00 Men's  100 m  heat 4
ATHLETICS
09h00 Men's  100 m  heat 5
ATHLETICS
09h00 Men's  100 m  heat 6
ATHLETICS
09h00 Men's  100 m  heat 7
ATHLETICS
09h00 Men's  100 m  heat 8
ATHLETICS
09h00 Men's  100 m  heat 9
ATHLETICS
10h00 Men's  100 m  Quarterfinal 1
ATHLETICS
10h00 Men's  100 m  Quarterfinal 2
ATHLETICS
10h00 Men's  100 m  Quarterfinal 3
ATHLETICS
10h00 Men's  100 m  Quarterfinal 4
ATHLETICS
15h00 Men's  400 m hurdles  heat 1
ATHLETICS
15h00 Men's  400 m hurdles  heat 2
ATHLETICS
15h00 Men's  400 m hurdles  heat 3
ATHLETICS
15h00 Men's  400 m hurdles  heat 4
ATHLETICS
15h00 Men's  400 m hurdles  heat 5
ATHLETICS
15h00 Men's  400 m hurdles  heat 6
ATHLETICS
17h40 Men's  5,000 m  heat 1
ATHLETICS
17h40 Men's  5,000 m  heat 2
ATHLETICS
17h40 Men's  5,000 m  heat 3
ATHLETICS
17h40 Men's  5,000 m  heat 4
ATHLETICS
10h25 Women's  80 m hurdles  heat 1
ATHLETICS
10h25 Women's  80 m hurdles  heat 2
ATHLETICS
10h25 Women's  80 m hurdles  heat 3
ATHLETICS
10h25 Women's  80 m hurdles  heat 4
ATHLETICS
10h25 Women's  80 m hurdles  heat 5
ATHLETICS
10h25 Women's  80 m hurdles  heat 6
ATHLETICS
17h10 Women's  80 m hurdles  Semifinal 1
ATHLETICS
17h10 Women's  80 m hurdles  Semifinal 2
ATHLETICS
11h00 Men's  800 m  heat 1
ATHLETICS
11h00 Men's  800 m  heat 2
ATHLETICS
11h00 Men's  800 m  heat 3
ATHLETICS
11h00 Men's  800 m  heat 4
ATHLETICS
11h00 Men's  800 m  heat 5
ATHLETICS
11h00 Men's  800 m  heat 6
ATHLETICS
11h00 Men's  800 m  heat 7
ATHLETICS
11h00 Men's  800 m  heat 8
ATHLETICS
11h00 Men's  800 m  heat 9
ATHLETICS
16h35 Men's  800 m  Quarterfinal 1
ATHLETICS
16h35 Men's  800 m  Quarterfinal 2
ATHLETICS
16h35 Men's  800 m  Quarterfinal 3
ATHLETICS
16h35 Men's  800 m  Quarterfinal 4
ATHLETICS
09h00 Men's  Shot put  qualification
ATHLETICS
10h50 Men's  Shot put  Final
ATHLETICS
09h00 Women's  Long jump  qualification
ATHLETICS
15h45 Women's  Long jump  Final
ROWING
15h00 Men's  Double sculls (M2x)  heat 1
ROWING
15h00 Men's  Double sculls (M2x)  heat 2
ROWING
15h00 Men's  Double sculls (M2x)  heat 3
ROWING
10h00 Men's  Coxed pair (2+)  heat 1
ROWING
10h00 Men's  Coxed pair (2+)  heat 2
ROWING
10h00 Men's  Coxed pair (2+)  heat 3
ROWING
16h00 Men's  Eight (M8+)  heat 1
ROWING
16h00 Men's  Eight (M8+)  heat 2
ROWING
16h00 Men's  Eight (M8+)  heat 3
ROWING
17h00 Men's  Coxed four (4+)  repechage 1
ROWING
17h00 Men's  Coxed four (4+)  repechage 2
ROWING
17h00 Men's  Coxed four (4+)  repechage 3
ROWING
17h00 Men's  Coxed four (4+)  repechage 4
ROWING
11h00 Men's  Coxless four (4-)  heat 1
ROWING
11h00 Men's  Coxless four (4-)  heat 2
ROWING
11h00 Men's  Coxless four (4-)  heat 3
BOXING
15h00 Men's  + 81 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  + 81 kg  round 2
BOXING
15h00 Men's  - 51 kg  round 3
BOXING
21h00 Men's  - 51 kg  round 3
BOXING
15h00 Men's  54 - 57 kg  round 2
BOXING
21h00 Men's  54 - 57 kg  round 2
BOXING
15h00 Men's  63,5 - 67 kg  round 3
BOXING
21h00 Men's  63,5 - 67 kg  round 3
BOXING
15h00 Men's  71 - 75 kg  round 2
FENCING
08h30 Women's  Foil 
FENCING
15h00 Women's  Foil 
HOCKEY
10h00 Men's    elimination round C: Germany - France
HOCKEY
15h00 Men's    elimination round D: Spain - Switzerland
HOCKEY
16h30 Men's    elimination round A: New Zealand - Denmark
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  + 87 kg  round 4
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  - 52 kg  round 5
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  52 - 57 kg  round 5
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  52 - 57 kg  final round
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  57 - 62 kg  round 5
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  57 - 62 kg  round 6
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  57 - 62 kg  final round
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's  62 - 67 kg  round 5
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  62 - 67 kg  final round
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  67 - 73 kg  round 5
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  67 - 73 kg  round 6
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  67 - 73 kg  final round
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  73 - 79 kg  round 5
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  73 - 79 kg  round 6
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  79 - 87 kg  round 4
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  79 - 87 kg  round 5
WRESTLING
Greco-roman
20h00 Men's  79 - 87 kg  round 6
AQUATICS
Swimming
08h00 Men's  100 m backstroke  Semifinal 1
AQUATICS
Swimming
08h00 Men's  100 m backstroke  Semifinal 2
AQUATICS
Swimming
22h40 Men's  100 m backstroke  Final
AQUATICS
Swimming
20h30 Men's  200 m butterfly  heat 1
AQUATICS
Swimming
20h30 Men's  200 m butterfly  heat 2
AQUATICS
Swimming
20h30 Men's  200 m butterfly  heat 3
AQUATICS
Swimming
20h30 Men's  200 m butterfly  heat 4
AQUATICS
Swimming
20h30 Men's  200 m butterfly  heat 5
AQUATICS
Swimming
21h30 Women's  400 m freestyle  heat 1
AQUATICS
Swimming
21h30 Women's  400 m freestyle  heat 2
AQUATICS
Swimming
21h30 Women's  400 m freestyle  heat 3
AQUATICS
Swimming
22h20 Men's  400 m freestyle  Final
AQUATICS
Diving
09h00 Men's  10 m platform  elimination round
AQUATICS
Water-Polo
12h00 Men's    Semifinal, round 2: Yugoslavia - United State of America
AQUATICS
Water-Polo
23h00 Men's    Semifinal, round 1: Romania - Germany
AQUATICS
Water-Polo
24h00 Men's    Semifinal, round 1: Italy - Soviet Union
MODERN PENTATHLON
15h00 Men's  Pentathlon  cross-country
MODERN PENTATHLON
15h00 Men's    team cross-country
SAILING
boat
12h00 Mixed  5,50 m  race 3
SAILING
boat
12h10 Mixed  Dragon  race 3
SAILING
boat
12h45 Men's  Finn  race 3
SAILING
boat
12h00 Mixed  Flying dutchman  race 3
SAILING
boat
12h10 Men's  Star  race 3

September 1

ATHLETICS
09h00 Women's  100 m  heat 1
ATHLETICS
09h00 Women's  100 m  heat 2
ATHLETICS
09h00 Women's  100 m  heat 3
ATHLETICS
09h00 Women's  100 m  heat 4
ATHLETICS
09h00 Women's  100 m  heat 5
ATHLETICS
09h00 Women's  100 m  heat 6
ATHLETICS
09h00 Women's  100 m  heat 7
ATHLETICS
15h00 Women's  100 m  Quarterfinal 1
ATHLETICS
15h00 Women's  100 m  Quarterfinal 2
ATHLETICS
15h00 Women's  100 m  Quarterfinal 3
ATHLETICS
15h00 Women's  100 m  Quarterfinal 4
ATHLETICS
15h40 Men's  100 m  Semifinal 1
ATHLETICS
15h40 Men's  100 m  Semifinal 2
ATHLETICS
17h30 Men's  100 m  Final
ATHLETICS
17h50 Men's  3,000 m steeplechase  heat 1
ATHLETICS
17h50 Men's  3,000 m steeplechase  heat 2
ATHLETICS
17h50 Men's  3,000 m steeplechase  heat 3
ATHLETICS
16h15 Men's  400 m hurdles  Semifinal 1
ATHLETICS
16h15 Men's  400 m hurdles  Semifinal 2
ATHLETICS
17h10 Women's  80 m hurdles  Final
ATHLETICS
16h40 Men's  800 m  Semifinal 1
ATHLETICS
16h40 Men's  800 m  Semifinal 2
ATHLETICS
09h00 Women's  Javelin throw  qualification
ATHLETICS
15h00 Women's  Javelin throw  Final
ATHLETICS
09h00 Men's  High jump  qualification
ATHLETICS
15h15 Men's  High jump  Final
ROWING
17h00 Men's  Double sculls (M2x)  repechage 1
ROWING
17h00 Men's  Double sculls (M2x)  repechage 2
ROWING
17h00 Men's  Double sculls (M2x)  repechage 3
ROWING
15h00 Men's  Coxed pair (2+)  repechage 1
ROWING
15h00 Men's  Coxed pair (2+)  repechage 2
ROWING
15h00 Men's  Coxed pair (2+)  repechage 3
ROWING
10h00 Men's  Coxless pair (2-)  repechage 1
ROWING
10h00 Men's  Coxless pair (2-)  repechage 2
ROWING
10h00 Men's  Coxless pair (2-)  repechage 3
ROWING
10h00 Men's  Coxless pair (2-)  repechage 4
ROWING
16h00 Men's  Coxless four (4-)  repechage 1
ROWING
16h00 Men's  Coxless four (4-)  repechage 2
ROWING
16h00 Men's  Coxless four (4-)  repechage 3
ROWING
11h20 Men's  Single scull (M1x)  repechage 1
ROWING
11h20 Men's  Single scull (M1x)  repechage 2
ROWING
11h20 Men's  Single scull (M1x)  repechage 3
BASKET-BALL
Indoor
09h00 Men's    classification round IV, 9th - 16th place: Spain - Mexico
BASKET-BALL
Indoor
10h30 Men's    classification round IV, 9th - 16th place: France - Japan
BASKET-BALL
Indoor
14h30 Men's    classification round III, 9th - 16th place: Hungary - Bulgaria
BASKET-BALL
Indoor
16h00 Men's    classification round III, 9th - 16th place: Philippines -Puerto Rico
BASKET-BALL
Indoor
17h30 Men's    Semifinal, round II: Yugoslavia - United State of America
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's    Semifinal, round II: Uruguay - Soviet Union
BASKET-BALL
Indoor
21h30 Men's    Semifinal, round I: Brazil - Italy
BASKET-BALL
Indoor
23h00 Men's    Semifinal, round I: Czechoslovakia - Poland
BOXING
15h00 Men's  51 - 54 kg  round 3
BOXING
21h00 Men's  51 - 54 kg  round 3
BOXING
15h00 Men's  57 - 60 kg  round 3
BOXING
21h00 Men's  57 - 60 kg  round 3
BOXING
15h00 Men's  60 - 63,5 kg  round 3
BOXING
21h00 Men's  60 - 63,5 kg  round 3
BOXING
15h00 Men's  67 - 71 kg  Quarterfinals
BOXING
21h00 Men's  67 - 71 kg  Quarterfinals
BOXING
15h00 Men's  75 - 81 kg  Quarterfinals
BOXING
21h00 Men's  75 - 81 kg  Quarterfinals
FENCING
08h30 Women's  Foil 
FENCING
15h00 Women's  Foil  Final
FOOTBALL
16h00 Men's    elimination round, group 3: Denmark - Tunisia
FOOTBALL
16h00 Men's    elimination round, group 4: Hungary - France
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 1: Turkey - United Arab Republic
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 1: Yugoslavia - Bulgaria
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 2: Great Britain - Formosa
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 2: Italy - Brazil
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 3: Argentina - Poland
FOOTBALL
21h00 Men's    elimination round, group 4: Peru - India
HOCKEY
10h00 Men's    elimination round B: Pakistan - Japan
HOCKEY
15h00 Men's    elimination round C: Kenya - Italy
HOCKEY
16h30 Men's    elimination round B: Australia - Poland
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  + 87 kg  round 1
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  - 52 kg  round 1
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  52 - 57 kg  round 1
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  57 - 62 kg  round 1
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  62 - 67 kg  round 1
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  67 - 73 kg  round 1
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  73 - 79 kg  round 1
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  79 - 87 kg  round 1
AQUATICS
Swimming
20h50 Women's  100 m backstroke  heat 1
AQUATICS
Swimming
20h50 Women's  100 m backstroke  heat 2
AQUATICS
Swimming
20h50 Women's  100 m backstroke  heat 3
AQUATICS
Swimming
20h50 Women's  100 m backstroke  heat 4
AQUATICS
Swimming
09h45 Men's  200 m butterfly  Semifinal 1
AQUATICS
Swimming
09h45 Men's  200 m butterfly  Semifinal 2
AQUATICS
Swimming
21h30 Women's  400 m freestyle  Final
AQUATICS
Swimming
20h30 Men's  4 x 100 m medley relay  Final
AQUATICS
Swimming
21h50 Men's  4 x 200 m freestyle relay  Final
AQUATICS
Diving
08h30 Men's  10 m platform  Semifinals
AQUATICS
Water-Polo
20h30 Men's    Semifinal, round 2: Netherlands - United State of America
AQUATICS
Water-Polo
23h20 Men's    Semifinal, round 2: Hungary - Yugoslavia
SAILING
boat
12h15 Mixed  5,50 m  race 4
SAILING
boat
12h40 Mixed  Dragon  race 4
SAILING
boat
12h15 Men's  Finn  race 4
SAILING
boat
12h10 Mixed  Flying dutchman  race 4
SAILING
boat
12h20 Men's  Star  race 4

September 2

ATHLETICS
15h00 Women's  100 m  Semifinal 1
ATHLETICS
15h00 Women's  100 m  Semifinal 2
ATHLETICS
16h20 Women's  100 m  Final
ATHLETICS
11h30 Men's  20 km walk 
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 1
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 10
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 11
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 12
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 2
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 3
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 4
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 5
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 6
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 7
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 8
ATHLETICS
09h00 Men's  200 m  heat 9
ATHLETICS
15h20 Men's  200 m  Quarterfinal 1
ATHLETICS
15h20 Men's  200 m  Quarterfinal 2
ATHLETICS
15h20 Men's  200 m  Quarterfinal 3
ATHLETICS
15h20 Men's  200 m  Quarterfinal 4
ATHLETICS
16h00 Men's  400 m hurdles  Final
ATHLETICS
17h10 Men's  5,000 m  Final
ATHLETICS
16h45 Men's  800 m  Final
ATHLETICS
10h15 Men's  Hammer throw  qualification
ATHLETICS
09h00 Women's  Shot put  qualification
ATHLETICS
16h40 Women's  Shot put  Final
ATHLETICS
09h00 Men's  Long jump  qualification, series 1
ATHLETICS
09h45 Men's  Long jump  qualification, series 2
ATHLETICS
10h30 Men's  Long jump  qualification, series 3
ATHLETICS
16h20 Men's  Long jump  Final
ROWING
15h40 Men's  Coxless pair (2-)  Semifinal 1
ROWING
15h40 Men's  Coxless pair (2-)  Semifinal 2
ROWING
16h20 Men's  Eight (M8+)  repechage 1
ROWING
16h20 Men's  Eight (M8+)  repechage 2
ROWING
16h20 Men's  Eight (M8+)  repechage 3
ROWING
15h00 Men's  Coxed four (4+)  Semifinal 1
ROWING
15h00 Men's  Coxed four (4+)  Semifinal 2
BASKET-BALL
Indoor
09h00 Men's    classification round III, 9th - 16th place: Hungary - Puerto Rico
BASKET-BALL
Indoor
10h30 Men's    classification round III, 9th - 16th place: Bulgaria - Philippines
BASKET-BALL
Indoor
14h30 Men's    classification round IV, 9th - 16th place: Japan - Mexico
BASKET-BALL
Indoor
16h00 Men's    classification round IV, 9th - 16th place: France - Spain
BASKET-BALL
Indoor
17h30 Men's    Semifinal, round II: Soviet Union - Yugoslavia
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's    Semifinal, round I: Poland - Brazil
BASKET-BALL
Indoor
21h30 Men's    Semifinal, round II: Uruguay - United State of America
BASKET-BALL
Indoor
23h00 Men's    Semifinal, round I: Czechoslovakia - Italy
BOXING
15h00 Men's  + 81 kg  Quarterfinals
BOXING
21h00 Men's  + 81 kg  Quarterfinals
BOXING
15h00 Men's  - 51 kg  Quarterfinals
BOXING
21h00 Men's  - 51 kg  Quarterfinals
BOXING
15h00 Men's  51 - 54 kg  Quarterfinals
BOXING
21h00 Men's  51 - 54 kg  Quarterfinals
BOXING
15h00 Men's  54 - 57 kg  Quarterfinals
BOXING
21h00 Men's  54 - 57 kg  Quarterfinals
BOXING
15h00 Men's  57 - 60 kg  Quarterfinals
BOXING
21h00 Men's  57 - 60 kg  Quarterfinals
BOXING
21h00 Men's  60 - 63,5 kg  Quarterfinals
BOXING
15h00 Men's  63,5 - 67 kg  Quarterfinals
BOXING
21h00 Men's  63,5 - 67 kg  Quarterfinals
BOXING
15h00 Men's  71 - 75 kg  Quarterfinals
BOXING
21h00 Men's  71 - 75 kg  Quarterfinals
FENCING
08h30 Men's  Foil  team
FENCING
15h00 Men's  Foil  team Final
HOCKEY
10h00 Men's    elimination round D: Great Britain - Switzerland
HOCKEY
15h00 Men's    elimination round D: Spain - Belgium
HOCKEY
16h30 Men's    elimination round A: India - New Zealand
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  + 87 kg  round 2
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  - 52 kg  round 2
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  52 - 57 kg  round 2
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  57 - 62 kg  round 2
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  62 - 67 kg  round 2
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  67 - 73 kg  round 2
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  73 - 79 kg  round 2
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  79 - 87 kg  round 2
AQUATICS
Swimming
09h05 Men's  1,500 m freestyle  heat 1
AQUATICS
Swimming
09h05 Men's  1,500 m freestyle  heat 2
AQUATICS
Swimming
09h05 Men's  1,500 m freestyle  heat 3
AQUATICS
Swimming
21h25 Men's  1,500 m freestyle  heat 4
AQUATICS
Swimming
21h25 Men's  1,500 m freestyle  heat 5
AQUATICS
Swimming
20h40 Men's  200 m butterfly  Final
AQUATICS
Swimming
21h00 Women's  4 x 100 m medley relay  Final
AQUATICS
Swimming
08h30 Women's  4 x 100 m freestyle relay  heat 1
AQUATICS
Swimming
08h30 Women's  4 x 100 m freestyle relay  heat 2
AQUATICS
Diving
10h30 Men's  10 m platform  Final
AQUATICS
Water-Polo
15h00 Men's    classification 5th - 8th place: Germany - United State of America
AQUATICS
Water-Polo
16h00 Men's    classification 5th - 8th place: Romania - Netherlands
AQUATICS
Water-Polo
22h30 Men's    final round: Soviet Union - Hungary
AQUATICS
Water-Polo
23h30 Men's    final round: Italy - Yugoslavia

September 3

ATHLETICS
17h15 Men's  1,500 m  heat 1
ATHLETICS
17h15 Men's  1,500 m  heat 2
ATHLETICS
17h15 Men's  1,500 m  heat 3
ATHLETICS
09h00 Men's  110 m hurdles  heat 1
ATHLETICS
09h00 Men's  110 m hurdles  heat 2
ATHLETICS
09h00 Men's  110 m hurdles  heat 3
ATHLETICS
09h00 Men's  110 m hurdles  heat 4
ATHLETICS
09h00 Men's  110 m hurdles  heat 5
ATHLETICS
09h00 Men's  110 m hurdles  heat 6
ATHLETICS
18h10 Men's  110 m hurdles  Quarterfinal 1
ATHLETICS
18h10 Men's  110 m hurdles  Quarterfinal 2
ATHLETICS
18h10 Men's  110 m hurdles  Quarterfinal 3
ATHLETICS
18h10 Men's  110 m hurdles  Quarterfinal 4
ATHLETICS
15h00 Women's  200 m  heat 1
ATHLETICS
15h00 Women's  200 m  heat 2
ATHLETICS
15h00 Women's  200 m  heat 3
ATHLETICS
15h00 Women's  200 m  heat 4
ATHLETICS
15h00 Women's  200 m  heat 5
ATHLETICS
15h00 Women's  200 m  heat 6
ATHLETICS
15h45 Men's  200 m  Semifinal 1
ATHLETICS
15h45 Men's  200 m  Semifinal 2
ATHLETICS
18h00 Men's  200 m  Final
ATHLETICS
16h50 Men's  3,000 m steeplechase  Final
ATHLETICS
09h50 Men's  400 m  heat 1
ATHLETICS
09h50 Men's  400 m  heat 2
ATHLETICS
09h50 Men's  400 m  heat 3
ATHLETICS
09h50 Men's  400 m  heat 4
ATHLETICS
09h50 Men's  400 m  heat 5
ATHLETICS
09h50 Men's  400 m  heat 6
ATHLETICS
09h50 Men's  400 m  heat 7
ATHLETICS
09h50 Men's  400 m  heat 8
ATHLETICS
09h50 Men's  400 m  heat 9
ATHLETICS
16h10 Men's  400 m  Quarterfinal 1
ATHLETICS
16h10 Men's  400 m  Quarterfinal 2
ATHLETICS
16h10 Men's  400 m  Quarterfinal 3
ATHLETICS
16h10 Men's  400 m  Quarterfinal 4
ATHLETICS
09h00 Women's  Discus throw  qualification
ATHLETICS
16h00 Men's  Hammer throw  Final
ROWING
17h30 Men's  Double sculls (M2x)  Final
ROWING
16h30 Men's  Coxed pair (2+)  Final
ROWING
15h30 Men's  Coxless pair (2-)  Final
ROWING
18h00 Men's  Eight (M8+)  Final
ROWING
15h00 Men's  Coxed four (4+)  Final
ROWING
17h00 Men's  Coxless four (4-)  Final
ROWING
16h00 Men's  Single scull (M1x)  Final
BASKET-BALL
Indoor
09h00 Men's    classification round IV, 9th - 16th place: Spain - Japan
BASKET-BALL
Indoor
10h00 Men's    classification round IV, 9th - 16th place: France - Mexico
BASKET-BALL
Indoor
14h30 Men's    classification round III, 9th - 16th place: Puerto Rico - Bulgaria
BASKET-BALL
Indoor
16h00 Men's    classification round III, 9th - 16th place: Hungary - Philippines
BASKET-BALL
Indoor
17h30 Men's    Semifinal, round II: Uruguay - Yugoslavia
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's    Semifinal, round I: Italy - Poland
BASKET-BALL
Indoor
21h30 Men's    Semifinal, round I: Czechoslovakia - Brazil
BASKET-BALL
Indoor
23h00 Men's    Semifinal, round II: United State of America - Soviet Union
BOXING
21h00 Men's  + 81 kg  Semifinals
BOXING
15h00 Men's  - 51 kg  Semifinals
BOXING
21h00 Men's  51 - 54 kg  Semifinals
BOXING
15h00 Men's  54 - 57 kg  Semifinals
BOXING
21h00 Men's  57 - 60 kg  Semifinals
BOXING
15h00 Men's  60 - 63,5 kg  Semifinals
BOXING
21h00 Men's  63,5 - 67 kg  Semifinals
BOXING
15h00 Men's  67 - 71 kg  Semifinals
BOXING
21h00 Men's  71 - 75 kg  Semifinals
BOXING
15h00 Men's  75 - 81 kg  Semifinals
FENCING
08h30 Women's  Foil  team
FENCING
15h00 Women's  Foil  team Final
HOCKEY
08h30 Men's    elimination round B: Australia - Poland
HOCKEY
10h00 Men's    elimination round A: Netherlands - Denmark
HOCKEY
15h00 Men's    elimination round C: Germany - Italy
HOCKEY
16h30 Men's    elimination round C: Kenya - France
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  + 87 kg  round 3
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  - 52 kg  round 3
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  52 - 57 kg  round 3
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  57 - 62 kg  round 3
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  62 - 67 kg  round 3
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  67 - 73 kg  round 3
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  73 - 79 kg  round 3
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  79 - 87 kg  round 3
AQUATICS
Swimming
20h50 Men's  1,500 m freestyle  Final
AQUATICS
Swimming
20h30 Women's  100 m backstroke  Final
AQUATICS
Swimming
21h25 Women's  4 x 100 m freestyle relay  Final
AQUATICS
Water-Polo
10h00 Men's    classification 5th - 8th place: Romania - United State of America
AQUATICS
Water-Polo
11h00 Men's    classification 5th - 8th place: Netherlands - Germany
AQUATICS
Water-Polo
21h50 Men's    final round: Soviet Union - Yugoslavia
AQUATICS
Water-Polo
22h50 Men's    final round: Italy - Hungary
SHOOTING
09h00 Men's  300 m rifle 3 positions  elimination
SHOOTING
14h00 Men's  300 m rifle 3 positions  elimination

September 4

HOCKEY
15h30 Men's    elimination round A: New Zealand - Netherlands

September 5

ATHLETICS
15h15 Men's  110 m hurdles  Semifinal 1
ATHLETICS
15h15 Men's  110 m hurdles  Semifinal 2
ATHLETICS
16h45 Men's  110 m hurdles  Final
ATHLETICS
15h40 Women's  200 m  Semifinal 1
ATHLETICS
15h40 Women's  200 m  Semifinal 2
ATHLETICS
17h10 Women's  200 m  Final
ATHLETICS
16h15 Men's  400 m  Semifinal 1
ATHLETICS
16h15 Men's  400 m  Semifinal 2
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  100 m, heat 1
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  100 m, heat 2
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  100 m, heat 3
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  100 m, heat 4
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  100 m, heat 5
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  100 m, heat 6
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  100 m, heat 7
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  100 m, heat 8
ATHLETICS
10h00 Men's  Decathlon  long jump
ATHLETICS
15h00 Men's  Decathlon  shot put
ATHLETICS
15h45 Men's  Decathlon  high jump
ATHLETICS
17h45 Men's  Decathlon  400 m, heat 1
ATHLETICS
17h45 Men's  Decathlon  400 m, heat 2
ATHLETICS
17h45 Men's  Decathlon  400 m, heat 3
ATHLETICS
17h45 Men's  Decathlon  400 m, heat 4
ATHLETICS
17h45 Men's  Decathlon  400 m, heat 5
ATHLETICS
17h45 Men's  Decathlon  400 m, heat 6
ATHLETICS
17h45 Men's  Decathlon  400 m, heat 7
ATHLETICS
17h45 Men's  Decathlon  400 m, heat 8
ATHLETICS
15h45 Women's  Discus throw  Final
ATHLETICS
09h00 Men's  Pole Vault  qualification
BOXING
21h00 Men's  + 81 kg  Final
BOXING
21h00 Men's  - 51 kg  Final
BOXING
21h00 Men's  51 - 54 kg  Final
BOXING
21h00 Men's  54 - 57 kg  Final
BOXING
21h00 Men's  57 - 60 kg  Final
BOXING
21h00 Men's  60 - 63,5 kg  Final
BOXING
21h00 Men's  63,5 - 67 kg  Final
BOXING
21h00 Men's  67 - 71 kg  Final
BOXING
21h00 Men's  71 - 75 kg  Final
BOXING
21h00 Men's  75 - 81 kg  Final
EQUESTRIAN
08h00 Mixed  Dressage  Grand Prix
EQUESTRIAN
15h00 Mixed  Dressage  Grand Prix
FENCING
08h30 Men's  Épée 
FENCING
15h00 Men's  Épée 
FOOTBALL
21h00 Men's    Semifinal: Yugoslavia - Italy
GYMNASTICS
Artistic
08h00 Men's    compulsory exercises
GYMNASTICS
Artistic
17h00 Men's    compulsory exercises
GYMNASTICS
Artistic
08h00 Men's  All-round  team compulsory exercises
GYMNASTICS
Artistic
17h00 Men's  All-round  cteam ompulsory exercises
HOCKEY
09h00 Men's    Quarterfinal: India - Australia
HOCKEY
10h30 Men's    Quarterfinal: Great Britain - Kenya
HOCKEY
14h30 Men's    Quarterfinal: Pakistan - Germany
HOCKEY
16h00 Men's    Quarterfinal: Spain - New Zealand
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  + 87 kg  round 4
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  - 52 kg  round 4
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  52 - 57 kg  round 4
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  57 - 62 kg  round 4
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  57 - 62 kg  round 5
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  62 - 67 kg  round 4
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  67 - 73 kg  round 4
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  73 - 79 kg  round 4
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's  79 - 87 kg  round 4
SHOOTING
09h00 Men's  300 m rifle 3 positions  Final
SHOOTING
09h00 Men's  50 m free pistol  elimination
SHOOTING
11h15 Men's  50 m free pistol  elimination
SHOOTING
09h00 Men's  Trap (clay pigeon)  elimination
SAILING
boat
12h00 Mixed  5,50 m  race 5
SAILING
boat
12h25 Mixed  Dragon  race 5
SAILING
boat
12h45 Men's  Finn  race 5
SAILING
boat
12h30 Mixed  Flying dutchman  race 5
SAILING
boat
12h40 Men's  Star  race 5

September 6

ATHLETICS
16h15 Men's  1,500 m  Final
ATHLETICS
15h45 Men's  400 m  Final
ATHLETICS
15h15 Women's  800 m  heat 1
ATHLETICS
15h15 Women's  800 m  heat 2
ATHLETICS
15h15 Women's  800 m  heat 3
ATHLETICS
15h15 Women's  800 m  heat 4
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  110 m hurdles, heat 1
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  110 m hurdles, heat 2
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  110 m hurdles, heat 3
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  110 m hurdles, heat 4
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  110 m hurdles, heat 5
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  110 m hurdles, heat 6
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  110 m hurdles, heat 7
ATHLETICS
09h00 Men's  Decathlon  110 m hurdles, heat 8
ATHLETICS
10h10 Men's  Decathlon  discus throw
ATHLETICS
14h30 Men's  Decathlon  pole vault
ATHLETICS
16h50 Men's  Decathlon  javelin throw
ATHLETICS
18h10 Men's  Decathlon  1,500 m, heat 1
ATHLETICS
18h10 Men's  Decathlon  1,500 m, heat 2
ATHLETICS
18h10 Men's  Decathlon  1,500 m, heat 3
ATHLETICS
18h10 Men's  Decathlon  1,500 m, heat 4
ATHLETICS
18h10 Men's  Decathlon  1,500 m, heat 5
ATHLETICS
18h10 Men's  Decathlon  1,500 m, heat 6
ATHLETICS
09h00 Men's  Discus throw  qualification, heat 1
ATHLETICS
10h00 Men's  Discus throw  qualification, heat 2
ATHLETICS
09h00 Men's  Triple jump  qualification, series 1
ATHLETICS
09h45 Men's  Triple jump  qualification, series 2
ATHLETICS
10h30 Men's  Triple jump  qualification, series 3
ATHLETICS
15h00 Men's  Triple jump  Final
EQUESTRIAN
07h00 Men's  3-day event  dressage
EQUESTRIAN
07h00 Men's  3-day event  team dressage
EQUESTRIAN
15h00 Men's  3-day event  dressage
EQUESTRIAN
15h00 Men's  3-day event  team dressage
EQUESTRIAN
08h00 Mixed  Dressage  Grand Prix
FENCING
08h30 Men's  Épée 
FENCING
15h00 Men's  Épée  Final
FOOTBALL
21h00 Men's    Semifinal: Denmark - Hungary
GYMNASTICS
Artistic
08h00 Women's    compulsory exercises
GYMNASTICS
Artistic
17h00 Women's    compulsory exercises
GYMNASTICS
Artistic
08h00 Women's  All-round  team compulsory exercises
GYMNASTICS
Artistic
17h00 Women's  All-round  team compulsory exercises
HOCKEY
15h00 Men's    classification 9th - 12th place: France - Belgium
HOCKEY
16h30 Men's    classification 13th - 16th place: Italy - Switzerland
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  + 87 kg  round 5
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  + 87 kg  final round
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  - 52 kg  round 5
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  - 52 kg  round 6
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  - 52 kg  round 7
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  52 - 57 kg  round 5
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  52 - 57 kg  final round
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  57 - 62 kg  round 6
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  57 - 62 kg  round 7
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  62 - 67 kg  round 5
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  62 - 67 kg  round 6
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  67 - 73 kg  round 5
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  67 - 73 kg  final round
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  73 - 79 kg  round 5
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  79 - 87 kg  round 5
WRESTLING
Freestyle
20h00 Men's  79 - 87 kg  final round
SHOOTING
09h00 Men's  50 m free pistol  Final
SHOOTING
09h00 Men's  Trap (clay pigeon)  elimination
SAILING
boat
12h30 Mixed  5,50 m  race 6
SAILING
boat
12h40 Mixed  Dragon  race 6
SAILING
boat
12h30 Men's  Finn  race 6
SAILING
boat
13h00 Mixed  Flying dutchman  race 6
SAILING
boat
13h10 Men's  Star  race 6

September 7

ATHLETICS
14h30 Men's  50 km walk 
ATHLETICS
16h45 Women's  800 m  Final
ATHLETICS
15h00 Men's  Discus throw  Final
ATHLETICS
09h00 Men's  Javelin throw  qualification, series 1
ATHLETICS
09h45 Men's  Javelin throw  qualification, series 2
ATHLETICS
15h20 Women's  4 x 100 m relay  heat 1
ATHLETICS
15h20 Women's  4 x 100 m relay  heat 2
ATHLETICS
16h10 Men's  4 x 100 m relay  heat 1
ATHLETICS
16h10 Men's  4 x 100 m relay  heat 2
ATHLETICS
16h10 Men's  4 x 100 m relay  heat 3
ATHLETICS
16h10 Men's  4 x 100 m relay  heat 4
ATHLETICS
10h30 Men's  4 x 400 m relay  heat 1
ATHLETICS
10h30 Men's  4 x 400 m relay  heat 2
ATHLETICS
10h30 Men's  4 x 400 m relay  heat 3
ATHLETICS
10h30 Men's  4 x 400 m relay  heat 4
ATHLETICS
17h10 Men's  4 x 400 m relay  Semifinal 1
ATHLETICS
17h10 Men's  4 x 400 m relay  Semifinal 2
ATHLETICS
13h30 Men's  Pole Vault  Final
ATHLETICS
09h00 Women's  High jump  qualification
BASKET-BALL
Indoor
10h00 Men's    classification 13th - 15th place: Puerto Rico - Spain
BASKET-BALL
Indoor
21h00 Men's    classification 5th - 8th place: Czechoslovakia - Uruguay
BASKET-BALL
Indoor
23h30 Men's    classification 5th - 8th place: Yugoslavia - Poland
EQUESTRIAN
07h00 Men's  3-day event  dressage
EQUESTRIAN
07h00 Men's  3-day event  team dressage
EQUESTRIAN
15h00 Men's  3-day event  dressage
EQUESTRIAN
15h00 Men's  3-day event  team dressage
EQUESTRIAN
07h00 Mixed  Jumping  Grand Prix round 1
EQUESTRIAN
14h00 Mixed  Jumping  Grand Prix round 2
FENCING
08h30 Men's  Sabre 
FENCING
15h00 Men's  Sabre 
GYMNASTICS
Artistic
08h00 Men's    voluntary exercises
GYMNASTICS
Artistic
17h00 Men's    voluntary exercises
GYMNASTICS
Artistic
08h00 Men's  All-round  team voluntary exercises
GYMNASTICS
Artistic
17h00 Men's  All-round  team voluntary exercises
WEIGHTLIFTING
09h00 Men's  - 57 kg 
WEIGHTLIFTING
17h00 Men's  57 - 60 kg 
HOCKEY
10h00 Men's    Semifinal: Pakistan - Spain
HOCKEY
15h30 Men's    Semifinal: India - Great Britain
SHOOTING
09h00 Men's  50 m rifle 3 positions  elimination
SHOOTING
14h30 Men's  50 m rifle 3 positions  elimination
SAILING
boat
12h15 Mixed  5,50 m  race 7
SAILING
boat
12h25 Mixed  Dragon  race 7
SAILING
boat
12h45 Men's  Finn  race 7
SAILING
boat
12h15 Mixed  Flying dutchman  race 7
SAILING
boat
12h25 Men's  Star  race 7

September 8

ATHLETICS
17h15 Men's  10,000 m  Final
ATHLETICS
15h30 Men's  Javelin throw  Final
ATHLETICS
15h15 Men's  4 x 100 m relay  Semifinal 1
ATHLETICS
15h15 Men's  4 x 100 m relay  Semifinal 2
ATHLETICS
17h55 Women's  4 x 100 m relay  Final
ATHLETICS
18h10 Men's  4 x 100 m relay  Final
ATHLETICS
16h30 Men's  4 x 400 m relay  Final
ATHLETICS
15h00 Women's  High jump  Final
BASKET-BALL
Indoor
10h00 Men's    classification 9th - 12th place: Hungary - Mexico
BASKET-BALL
Indoor
11h30 Men's    classification 9th - 12th place: France - Philippines
BASKET-BALL
Indoor
21h00 Men's    classification 1st - 4th place: Brazil - Soviet Union
BASKET-BALL
Indoor
22h30 Men's    classification 1st - 4th place: United State of America - Italy
EQUESTRIAN
07h00 Men's  3-day event  dressage
EQUESTRIAN
07h00 Men's  3-day event  team dressage
EQUESTRIAN
15h00 Men's  3-day event  dressage
EQUESTRIAN
15h00 Men's  3-day event  team dressage
FENCING
08h30 Men's  Sabre 
FENCING
15h00 Men's  Sabre  Final
GYMNASTICS
Artistic
08h00 Women's    voluntary exercises
GYMNASTICS
Artistic
17h00 Women's    voluntary exercises
GYMNASTICS
Artistic
08h00 Women's  All-round  team voluntary exercises
GYMNASTICS
Artistic
17h00 Women's  All-round  team voluntary exercises
WEIGHTLIFTING
09h00 Men's  60 - 67,5 kg 
WEIGHTLIFTING
17h00 Men's  67,5 - 75 kg 
HOCKEY
09h00 Men's    classification 13th - 16th place: Japan - Switzerland
HOCKEY
10h30 Men's    classification 9th - 12th place: Netherlands - France
HOCKEY
15h00 Men's    classification 5th - 8th place: New Zealand - Germany
HOCKEY
16h30 Men's    classification 5th - 8th place: Australia - Kenya
SHOOTING
09h00 Men's  25 m rapid fire pistol  round 1
SHOOTING
09h00 Men's  50 m rifle 3 positions  Final
SHOOTING
09h00 Men's  Trap (clay pigeon)  Final round 1

September 9

BASKET-BALL
Indoor
10h00 Men's    classification 13th - 15th place: Puerto Rico - Japan
BASKET-BALL
Indoor
21h00 Men's    classification 5th - 8th place: Poland - Uruguay
BASKET-BALL
Indoor
22h30 Men's    classification 5th - 8th place: Czechoslovakia - Yugoslavia
EQUESTRIAN
07h00 Men's  3-day event  endurance
EQUESTRIAN
07h00 Men's  3-day event  team endurance
FENCING
08h30 Men's  Épée  team
FENCING
15h00 Men's  Épée  team Final
FOOTBALL
21h00 Men's    Bronze Medal Match: Hungary - Italy
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Women's  Uneven (Asymmetrical) bars 
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Women's  All-round 
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Women's  Balance beam 
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Women's  Side horse vault 
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Women's  Floor exercises 
WEIGHTLIFTING
09h00 Men's  75 - 82,5 kg 
WEIGHTLIFTING
17h00 Men's  82,5 - 90 kg 
HOCKEY
08h30 Men's    classification 5th - 8th place: Australia - New Zealand
HOCKEY
10h00 Men's    Bronze Medal Match: Spain - Great Britain
HOCKEY
15h30 Men's    Final: Pakistan - India
SHOOTING
09h00 Men's  25 m rapid fire pistol  round 2
SHOOTING
09h00 Men's  50 m rifle prone  elimination
SHOOTING
11h00 Men's  50 m rifle prone  elimination
SHOOTING
09h00 Men's  Trap (clay pigeon)  Final round 2

September 10

ATHLETICS
17h30 Men's  Marathon 
BASKET-BALL
Indoor
10h00 Men's    classification 9th - 12th place: Philippines - Mexico
BASKET-BALL
Indoor
11h30 Men's    classification 9th - 12th place: Hungary - France
BASKET-BALL
Indoor
21h00 Men's    classification 1st - 4th place: Italy - Soviet Union
BASKET-BALL
Indoor
22h30 Men's    classification 1st - 4th place: Brazil - United State of America
EQUESTRIAN
14h30 Men's  3-day event  jumping
EQUESTRIAN
14h30 Men's  3-day event  team jumping
FENCING
08h30 Men's  Sabre  team
FENCING
15h00 Men's  Sabre  team Final
FOOTBALL
21h00 Men's    Final: Yugoslavia - Denmark
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Men's  Rings 
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Men's  Horizontal bar 
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Men's  Parallel bars 
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Men's  Pommeled horse (Side horse) 
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Men's  All-round 
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Men's  Long horse vault 
GYMNASTICS
Artistic
15h00 Men's  Floor exercises 
WEIGHTLIFTING
20h00 Men's  + 90 kg 
HOCKEY
10h00 Men's    classification 9th - 12th place: Netherlands - Belgium
HOCKEY
15h00 Men's    classification 13th - 16th place: Italy - Japan
HOCKEY
16h30 Men's    classification 5th - 8th place: Australia - Kenya
SHOOTING
09h00 Men's  50 m rifle prone  Final

September 11

EQUESTRIAN
07h00 Mixed  Jumping  Grand Prix team round 1
EQUESTRIAN
14h30 Mixed  Jumping  Grand Prix team round 2
HOCKEY
09h00 Men's    classification 5th - 8th place: Australia - New Zealand
CEREMONY
18h50     Closing ceremony