MarcoLympics
1964 Tokyo Summer

Welcome Day Sport Resuts Français
poster
  THE XVIIIth SUMMER GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant


Aquatics

Diving

October 11 09h00 Women's 3 m springboard preliminaries
October 11 16h00 Women's 3 m springboard preliminaries
October 12 10h00 Women's 3 m springboard Final
October 13 08h30 Men's 3 m springboard preliminaries
October 13 16h00 Men's 3 m springboard preliminaries
October 14 10h00 Men's 3 m springboard Final
October 15 09h00 Women's 10 m platform preliminaries
October 15 17h00 Women's 10 m platform Final
October 17 08h00 Men's 10 m platform preliminaries
October 17 15h30 Men's 10 m platform preliminaries
October 18 10h00 Men's 10 m platform Final

Swimming

October 11 13h30 Men's 100 m freestyle heats
October 11 16h00 Men's 100 m freestyle Semifinals
October 11 16h00 Women's 200 m breaststroke heats
October 11 21h00 Men's 200 m backstroke heats
October 12 10h00 Women's 100 m freestyle heats
October 12 13h30 Men's 400 m medley heats
October 12 17h00 Men's 200 m backstroke Semifinals
October 12 17h00 Women's 100 m freestyle Semifinals
October 12 17h00 Women's 200 m breaststroke Final
October 12 21h00 Men's 100 m freestyle Final
October 13 08h30 Men's 4 x 100 m freestyle relay heats
October 13 14h00 Women's 100 m backstroke heats
October 13 16h00 Men's 200 m breaststroke heats
October 13 16h00 Women's 100 m freestyle Final
October 13 21h00 Men's 200 m backstroke Final
October 14 10h00 Men's 200 m breaststroke Semifinals
October 14 10h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay heats
October 14 10h00 Men's 400 m freestyle heats
October 14 16h30 Men's 4 x 100 m freestyle relay Final
October 14 16h30 Women's 100 m backstroke Final
October 14 21h00 Men's 400 m medley Final
October 15 09h00 Women's 400 m individual medley heats
October 15 13h30 Men's 4 x 100 m medley relay heats
October 15 17h30 Women's 100 m butterfly heats
October 15 17h30 Men's 400 m freestyle Final
October 15 17h30 Men's 200 m breaststroke Final
October 15 21h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay Final
October 16 10h00 Men's 200 m butterfly heats
October 16 13h00 Women's 4 x 100 m medley relay heats
October 16 17h00 Men's 1,500 m freestyle heats
October 16 17h00 Women's 100 m butterfly Final
October 16 21h00 Men's 4 x 100 m medley relay Final
October 17 08h00 Women's 400 m freestyle heats
October 17 13h40 Women's 4 x 200 m freestyle relay heats
October 17 15h30 Men's 200 m butterfly Semifinals
October 17 15h30 Men's 1,500 m freestyle Final
October 17 21h00 Women's 400 m individual medley Final
October 18 10h00 Women's 400 m freestyle Final
October 18 13h00 Men's 200 m butterfly Final
October 18 16h00 Women's 4 x 100 m medley relay Final
October 18 18h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay Final

Water-polo

October 11 10h00 Men's  elimination round, group C: Brazil - Netherlands
October 11 11h10 Men's  elimination round, group A: Italy - Romania
October 11 16h30 Men's  elimination round, group B: Soviet Union - Australia
October 11 17h40 Men's  elimination round, group D: Hungary - United Arab Republic
October 11 18h50 Men's  elimination round, group C: Yugoslavia - United State of America
October 12 10h00 Men's  elimination round, group A: Italy - Japan
October 12 11h10 Men's  elimination round, group B: Soviet Union - Germany
October 12 16h30 Men's  elimination round, group D: Hungary - Belgium
October 12 17h40 Men's  elimination round, group C: Yugoslavia - Netherlands
October 12 18h50 Men's  elimination round, group C: United State of America - Brazil
October 13 10h00 Men's  elimination round, group C: Yugoslavia - Brazil
October 13 11h10 Men's  elimination round, group A: Japan - Romania
October 13 16h30 Men's  elimination round, group B: Australia - Germany
October 13 17h40 Men's  elimination round, group D: United Arab Republic - Belgium
October 13 18h50 Men's  elimination round, group C: United State of America - Netherlands
October 14 10h00 Men's  Semifinal league C, D group: Hungary - Netherlands
October 14 13h00 Men's  Semifinal league C, D group: Yugoslavia - Belgium
October 14 14h16 Men's  Semifinal league A, B group: Italy - Soviet Union
October 14 15h20 Men's  Semifinal league A, B group: Romania - Germany
October 15 13h00 Men's  Semifinal league A, B group: Italy - Germany
October 15 14h10 Men's  Semifinal league A, B group: Soviet Union - Romania
October 15 15h20 Men's  Semifinal league C, D group: Netherlands - Belgium
October 15 19h20 Men's  Semifinal league C, D group: Yugoslavia - Hungary
October 17 13h00 Men's  final league 1st - 4th place: Italy - Hungary
October 17 14h10 Men's  final league 5th - 8th place: Romania - Netherlands
October 17 15h20 Men's  final league 5th - 8th place: Germany - Belgium
October 17 19h30 Men's  final league 1st - 4th place: Yugoslavia - Soviet Union
October 18 13h00 Men's  final league 1st - 4th place: Italy - Yugoslavia
October 18 13h50 Men's  final league 5th - 8th place: Romania - Belgium
October 18 14h40 Men's  final league 5th - 8th place: Germany - Netherlands
October 18 16h00 Men's  final league 1st - 4th place: Soviet Union - Hungary

Athletics

October 14 10h00 Men's Javelin throw qualifying round
October 14 10h00 Women's Long jump qualifying round
October 14 10h00 Men's 100 m heats 1
October 14 14h00 Men's 400 m heats
October 14 14h00 Men's Javelin throw Final
October 14 14h40 Men's 100 m heats 2
October 14 15h00 Women's Long jump Final
October 14 15h30 Men's 800 m heats
October 14 16h00 Men's 10,000 m Final
October 15 10h00 Women's High jump qualification round
October 15 10h00 Men's Discus throw qualifying round
October 15 10h00 Women's 100 m heats 1
October 15 11h00 Women's 400 m heats
October 15 13h00 Men's Pole Vault qualifying round
October 15 14h00 Men's 100 m Semifinals
October 15 14h00 Women's High jump Final
October 15 14h15 Men's 400 m hurdles Semifinals
October 15 14h30 Women's 100 m heats 2
October 15 14h30 Men's Discus throw Final
October 15 15h00 Men's 800 m Semifinals
October 15 15h20 Men's 20 km walk 
October 15 15h30 Men's 100 m Final
October 15 15h50 Men's 3,000 m steeplechase heats
October 16 10h00 Women's Pentathlon 80 m hurdles
October 16 10h00 Men's Javelin throw qualifying round
October 16 10h00 Men's Triple jump qualifying round, group A
October 16 10h30 Women's Pentathlon shot put
October 16 10h30 Men's Triple jump qualifying round, group B
October 16 10h30 Men's 200 m heats 1
October 16 14h00 Women's 100 m Semifinals
October 16 14h00 Men's Triple jump Final
October 16 14h00 Women's Javelin throw Final
October 16 14h15 Women's 400 m Semifinals
October 16 14h30 Men's 200 m heats 2
October 16 15h00 Women's Pentathlon high jump
October 16 15h00 Men's 5,000 m heats
October 16 16h00 Men's 400 m hurdles Final
October 16 16h20 Women's 100 m Final
October 16 16h40 Men's 800 m Final
October 17 10h00 Men's Shot put qualifying round
October 17 10h00 Men's Hammer throw qualifying round
October 17 10h00 Men's 110 m hurdles heats 1
October 17 13h00 Men's Pole Vault Final
October 17 14h00 Women's Pentathlon long jump
October 17 14h00 Men's 110 m hurdles heats 2
October 17 14h30 Men's 200 m Semifinals
October 17 15h00 Men's 400 m heats
October 17 15h00 Men's Shot put Final
October 17 15h40 Women's 400 m Final
October 17 16h00 Men's 200 m Final
October 17 16h20 Women's Pentathlon 200 m
October 17 16h50 Men's 3,000 m steeplechase Final
October 18 10h00 Men's Long jump qualifying round, group A
October 18 10h00 Women's 200 m heats
October 18 10h30 Men's Long jump qualifying round, group B
October 18 10h30 Women's 800 m heats
October 18 12h20 Men's 50 km walk 
October 18 13h00 Men's Hammer throw Final
October 18 14h00 Men's 110 m hurdles Semifinals
October 18 14h25 Women's 200 m Semifinals
October 18 14h50 Women's 80 m hurdles heats
October 18 15h00 Men's Long jump Final
October 18 15h30 Men's 400 m Semifinals
October 18 15h50 Men's 110 m hurdles Final
October 18 16h05 Men's 5,000 m Final
October 19 10h00 Men's Decathlon 100 m
October 19 10h00 Women's Discus throw qualifying round
October 19 10h40 Men's Decathlon long jump
October 19 11h00 Men's 1,500 m heats
October 19 14h00 Women's 80 m hurdles Semifinals
October 19 14h00 Men's Decathlon shot put
October 19 14h20 Women's 800 m Semifinals
October 19 14h40 Women's 200 m Final
October 19 15h00 Men's 400 m Final
October 19 15h20 Women's 80 m hurdles Final
October 19 15h30 Men's Decathlon high jump
October 19 15h30 Women's Discus throw Final
October 19 17h00 Men's Decathlon 400 m
October 20 09h00 Men's Decathlon 110 m hurdles
October 20 09h40 Men's Decathlon discus throw
October 20 10h00 Men's High jump qualifying round
October 20 10h00 Women's Shot put qualifying round
October 20 10h10 Women's 4 x 100 m relay heats
October 20 12h00 Men's Decathlon pole vault
October 20 14h00 Men's 4 x 100 m relay heats
October 20 14h00 Women's Shot put Final
October 20 15h00 Men's Decathlon javelin throw
October 20 15h00 Men's 4 x 400 m relay heats
October 20 15h30 Women's 800 m Final
October 20 16h00 Men's 4 x 400 m relay Semifinals
October 20 17h00 Men's Decathlon 1,500 m
October 21 12h00 Men's Marathon 
October 21 13h20 Men's 1,500 m Final
October 21 13h50 Men's 4 x 100 m relay Final
October 21 14h00 Men's High jump Final
October 21 14h20 Women's 4 x 100 m relay Final
October 21 14h50 Men's 4 x 400 m relay Final

Basket-ball

October 11 09h00 Men's  round 1, group B: South Korea - Finland
October 11 10h30 Men's  round 1, group B: Brazil - Peru
October 11 12h00 Men's  round 1, group B: Yugoslavia - Uruguay
October 11 13h30 Men's  round 1, group A: Poland - Hungary
October 11 16h00 Men's  round 1, group A: Italy - Mexico
October 11 17h30 Men's  round 1, group A: Japan - Puerto Rico
October 11 19h00 Men's  round 1, group A: Soviet Union - Canada
October 11 20h30 Men's  round 1, group B: United State of America - Australia
October 12 09h00 Men's  round 1, group B: South Korea - Uruguay
October 12 10h30 Men's  round 1, group A: Italy - Puerto Rico
October 12 12h00 Men's  round 1, group A: Poland - Japan
October 12 13h30 Men's  round 1, group B: Brazil - Yugoslavia
October 12 16h00 Men's  round 1, group B: United State of America - Finland
October 12 17h30 Men's  round 1, group B: Australia - Peru
October 12 19h00 Men's  round 1, group A: Soviet Union - Mexico
October 12 20h30 Men's  round 1, group A: Canada - Hungary
October 13 09h00 Men's  round 1, group B: United State of America - Peru
October 13 10h30 Men's  round 1, group B: Finland - Uruguay
October 13 12h00 Men's  round 1, group A: Italy - Poland
October 13 13h30 Men's  round 1, group A: Mexico - Puerto Rico
October 13 16h00 Men's  round 1, group A: Soviet Union - Hungary
October 13 17h30 Men's  round 1, group B: Australia - Yugoslavia
October 13 19h00 Men's  round 1, group A: Canada - Japan
October 13 20h30 Men's  round 1, group B: South Korea - Brazil
October 14 09h00 Men's  round 1, group A: Soviet Union - Puerto Rico
October 14 10h30 Men's  round 1, group B: United State of America - Uruguay
October 14 12h00 Men's  round 1, group A: Hungary - Japan
October 14 13h30 Men's  round 1, group B: Peru - Yugoslavia
October 14 16h00 Men's  round 1, group A: Canada - Italy
October 14 17h30 Men's  round 1, group B: Finland - Brazil
October 14 19h00 Men's  round 1, group B: Australia - South Korea
October 14 20h30 Men's  round 1, group A: Mexico - Poland
October 16 09h00 Men's  round 1, group B: Finland - Australia
October 16 10h30 Men's  round 1, group B: Peru - South Korea
October 16 12h00 Men's  round 1, group A: Mexico - Canada
October 16 13h30 Men's  round 1, group B: Uruguay - Brazil
October 16 16h00 Men's  round 1, group A: Hungary - Italy
October 16 17h30 Men's  round 1, group A: Soviet Union - Japan
October 16 19h00 Men's  round 1, group B: United State of America - Yugoslavia
October 16 20h30 Men's  round 1, group A: Puerto Rico - Poland
October 17 09h00 Men's  round 1, group A: Japan - Italy
October 17 10h00 Men's  round 1, group A: Hungary - Mexico
October 17 12h00 Men's  round 1, group A: Soviet Union - Poland
October 17 13h30 Men's  round 1, group A: Puerto Rico - Canada
October 17 16h00 Men's  round 1, group B: Yugoslavia - South Korea
October 17 17h30 Men's  round 1, group B: Peru - Finland
October 17 19h00 Men's  round 1, group B: United State of America - Brazil
October 17 20h30 Men's  round 1, group B: Uruguay - Australia
October 18 09h00 Men's  round 1, group A: Puerto Rico - Hungary
October 18 10h30 Men's  round 1, group B: United State of America - South Korea
October 18 12h00 Men's  round 1, group A: Poland - Canada
October 18 13h30 Men's  round 1, group B: Yugoslavia - Finland
October 18 16h00 Men's  round 1, group A: Japan - Mexico
October 18 17h30 Men's  round 1, group B: Brazil - Australia
October 18 19h00 Men's  round 1, group A: Soviet Union - Italy
October 18 20h30 Men's  round 1, group B: Uruguay - Peru
October 20 14h00 Men's  classification 13th - 16th places: Hungary - South Korea
October 20 15h30 Men's  classification 13th - 16th places: Canada - Peru
October 20 18h30 Men's  classification 5th - 8th places: Poland - Uruguay
October 20 20h00 Men's  classification 5th - 8th places: Italy - Yugoslavia
October 21 14h00 Men's  classification 9th - 12th place: Mexico - Australia
October 21 15h30 Men's  classification 9th - 12th place: Japan - Finland
October 21 18h30 Men's  Semifinal: Soviet Union - Brazil
October 21 20h00 Men's  Semifinal: Puerto Rico - United State of America
October 22 14h00 Men's  classification 15th - 16th places: South Korea - Peru
October 22 15h30 Men's  classification 13th - 14th places: Hungary - Canada
October 22 18h30 Men's  classification 7th - 8th places: Uruguay - Yugoslavia
October 22 20h00 Men's  classification 5th - 6th places: Poland - Italy
October 23 14h00 Men's  classification 11th - 12th places: Mexico - Finland
October 23 15h30 Men's  classification 9th - 10th places: Australia - Japan
October 23 18h30 Men's  Bronze Medal Match: Brazil - Puerto Rico
October 23 20h00 Men's  Final: United State of America - Soviet Union

Boxing

October 11 13h00 Men's 46 - 49 kg elimination
October 11 18h00 Men's 46 - 49 kg elimination
October 12 13h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 12 18h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 13 13h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 13 18h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 14 13h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 14 18h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 15 13h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 15 18h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 16 13h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 16 18h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 17 13h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 17 18h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 18 13h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 18 18h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 19 13h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 19 18h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 20 13h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 20 18h00 Men's 46 - 49 kg preliminaries bouts
October 21 13h00 Men's 46 - 49 kg Semifinals
October 21 18h00 Men's 46 - 49 kg Semifinals
October 23 18h00 Men's 63,5 - 67 kg Final
October 23 18h00 Men's + 81 kg Final
October 23 18h00 Men's - 51 kg Final
October 23 18h00 Men's 75 - 81 kg Final
October 23 18h00 Men's 51 - 54 kg Final
October 23 18h00 Men's 54 - 57 kg Final
October 23 18h00 Men's 57 - 60 kg Final
October 23 18h00 Men's 71 - 75 kg Final
October 23 18h00 Men's 60 - 63,5 kg Final
October 23 18h00 Men's 67 - 71 kg Final

Canoeing

October 20 10h00 Men's K1 - 1,000 m heat 1
October 20 10h10 Men's K1 - 1,000 m heat 2
October 20 10h20 Men's K1 - 1,000 m heat 3
October 20 10h30 Women's K1 - 500 m heat 1
October 20 10h40 Women's K1 - 500 m heat 2
October 20 10h50 Men's C1 - 1,000 m heat 1
October 20 11h00 Men's C1 - 1,000 m heat 2
October 20 11h10 Men's K2 - 1,000 m heat 1
October 20 11h20 Men's K2 - 1,000 m heat 2
October 20 11h30 Men's C2 - 1,000 m heat 1
October 20 11h40 Men's C2 - 1,000 m heat 2
October 20 11h50 Women's K2 - 500 m heat 1
October 20 12h00 Women's K2 - 500 m heat 2
October 20 12h10 Men's K4 - 1,000 m heat 1
October 20 12h20 Men's K4 - 1,000 m heat 2
October 20 15h00 Men's K1 - 1,000 m repechage, heat 1
October 20 15h10 Men's K1 - 1,000 m repechage, heat 2
October 20 15h20 Men's K2 - 1,000 m repechage, heat 1
October 20 15h30 Men's K2 - 1,000 m repechage, heat 2
October 20 15h40 Men's K4 - 1,000 m repechage, heat 1
October 20 15h50 Men's K4 - 1,000 m repechage, heat 2
October 21 10h00 Men's K1 - 1,000 m Semifinal 1
October 21 10h10 Men's K1 - 1,000 m Semifinal 2
October 21 10h20 Men's K1 - 1,000 m Semifinal 3
October 21 10h30 Women's K1 - 500 m Semifinal
October 21 10h40 Men's C1 - 1,000 m Semifinal
October 21 10h50 Men's K2 - 1,000 m Semifinal 1
October 21 11h00 Men's K2 - 1,000 m Semifinal 2
October 21 11h10 Men's K2 - 1,000 m Semifinal 3
October 21 15h00 Men's C2 - 1,000 m Semifinal
October 21 15h10 Women's K2 - 500 m Semifinal
October 21 15h20 Men's K2 - 1,000 m Semifinal
October 21 15h30 Men's K4 - 1,000 m Semifinal
October 21 15h40 Men's K4 - 1,000 m Semifinal
October 22 14h00 Men's K1 - 1,000 m Final
October 22 14h20 Women's K1 - 500 m Final
October 22 14h40 Men's C1 - 1,000 m Final
October 22 15h00 Men's K2 - 1,000 m Final
October 22 15h20 Men's C2 - 1,000 m Final
October 22 15h40 Women's K2 - 500 m Final
October 22 16h00 Men's K4 - 1,000 m Final

Ceremony

October 10 14h00   Opening ceremony
October 24 16h30   Closing ceremony

Cycling

Road

October 14 10h00 Men's Time trial team 109,893 km
October 22 10h00 Men's Time trial 194,832 km

Track

October 16 10h00 Men's Pursuit 4,000 m preliminaries rounds
October 16 14h00 Men's Pursuit 4,000 m Quarterfinals
October 16 14h00 Men's 1,000 m time trial 
October 17 10h00 Men's Pursuit 4,000 m Semifinals
October 17 10h00 Men's Sprint heats & repechages
October 17 14h00 Men's Sprint round of 16
October 17 14h00 Men's Sprint round of 16 repechages
October 17 14h00 Men's Pursuit 4,000 m Bronze Medal Match
October 17 14h00 Men's Pursuit 4,000 m Final
October 18 10h00 Men's Sprint Quarterfinals
October 18 10h00 Men's Pursuit 4,000 m team preliminaries rounds
October 18 14h00 Men's Sprint Semifinals
October 18 14h00 Men's Sprint Bronze Medal Match
October 18 14h00 Men's Pursuit 4,000 m team Quarterfinals
October 18 14h00 Men's Sprint Final
October 19 10h00 Men's 2000 m tandem Quarterfinals
October 19 10h00 Men's Pursuit 4,000 m team Semifinals
October 19 10h00 Men's 2000 m tandem heats & repechages
October 20 14h00 Men's 2000 m tandem Semifinals
October 20 14h00 Men's 2000 m tandem Bronze Medal Match
October 20 14h00 Men's Pursuit 4,000 m team Bronze Medal Match
October 20 14h00 Men's 2000 m tandem Final
October 20 14h00 Men's Pursuit 4,000 m team Final

Equestrian

October 16 09h30 Mixed eventing dressage
October 16 09h30 Mixed eventing team dressage
October 17 09h30 Mixed eventing dressage
October 17 09h30 Mixed eventing team dressage
October 18 09h30 Mixed eventing cross-country
October 18 09h30 Mixed eventing team cross-country
October 19 13h00 Mixed eventing team jumping
October 19 13h00 Mixed eventing jumping
October 22 09h30 Mixed Dressage Grand Prix
October 22 09h30 Mixed Dressage team Grand Prix
October 23 09h30 Mixed Dressage Grand Prix
October 23 09h30 Mixed Dressage team Grand Prix
October 24 08h30 Mixed Jumping Grand Prix
October 24 08h30 Mixed Jumping team Grand Prix
October 24 13h00 Mixed Jumping Grand Prix
October 24 13h00 Mixed Jumping team Grand Prix

Fencing

October 13 08h30 Men's Foil preliminaries bouts
October 14 08h30 Women's Foil preliminaries bouts
October 14 17h30 Men's Foil Final
October 15 08h30 Men's Foil team preliminaries bouts
October 15 17h30 Women's Foil Final
October 16 08h30 Men's Foil team preliminaries bouts
October 16 08h30 Women's Foil team preliminaries bouts
October 16 17h30 Men's Foil team Final
October 17 08h30 Women's Foil team preliminaries bouts
October 17 17h30 Women's Foil team Final
October 18 08h30 Men's Épée preliminaries bouts
October 19 08h30 Men's Sabre preliminaries bouts
October 19 17h30 Men's Épée Final
October 20 08h30 Men's Épée team preliminaries bouts
October 20 17h30 Men's Sabre Final
October 21 08h30 Men's Épée team preliminaries bouts
October 21 17h30 Men's Épée team Final
October 22 08h30 Men's Sabre team preliminaries bouts
October 23 08h30 Men's Sabre team preliminaries bouts
October 23 17h00 Men's Sabre team Final

Football

October 11 14h00 Men's  round 1 league group A: Germany - Iran
October 11 14h00 Men's  round 1 league group A: Mexico - Romania
October 11 14h00 Men's  round 1 league group B: Hungary - Morocco
October 11 14h00 Men's  round 1 league group B: Yugoslavia - North Korea (canceled)
October 12 14h00 Men's  round 1 league group C: Brazil - United Arab Republic
October 12 14h00 Men's  round 1 league group C: Czechoslovakia - South Korea
October 12 14h00 Men's  round 1 league group D: Argentina - Ghana
October 12 14h00 Men's  round 1 league group D: Italy - Japan (canceled)
October 13 14h00 Men's  round 1 league group A: Germany - Romania
October 13 14h00 Men's  round 1 league group A: Iran - Mexico
October 13 14h00 Men's  round 1 league group B: North Korea - Hungary (canceled)
October 13 14h00 Men's  round 1 league group B: Morocco - Yugoslavia
October 14 14h00 Men's  round 1 league group C: Brazil - South Korea
October 14 14h00 Men's  round 1 league group C: Czechoslovakia - United Arab Republic
October 14 14h00 Men's  round 1 league group D: Argentina - Japan
October 14 14h00 Men's  round 1 league group D: Italy - Ghana (canceled)
October 15 14h00 Men's  round 1 league group A: Germany - Mexico
October 15 14h00 Men's  round 1 league group A: Romania - Iran
October 15 14h00 Men's  round 1 league group B: North Korea - Morocco (canceled)
October 15 14h00 Men's  round 1 league group B: Yugoslavia - Hungary
October 16 14h00 Men's  round 1 league group C: Brazil - Czechoslovakia
October 16 14h00 Men's  round 1 league group C: South Korea - United Arab Republic
October 16 14h00 Men's  round 1 league group D: Ghana - Japan
October 16 14h00 Men's  round 1 league group D: Italy - Argentina (canceled)
October 18 14h00 Men's  Quarterfinal: Germany - Yugoslavia
October 18 14h00 Men's  Quarterfinal: Ghana - United Arab Republic
October 18 14h00 Men's  Quarterfinal: Hungary - Romania
October 18 14h00 Men's  Quarterfinal: Czechoslovakia - Japan
October 20 14h00 Men's  Semifinal: Hungary - United Arab Republic
October 20 14h00 Men's  Semifinal: Czechoslovakia - Germany
October 23 11h57 Men's  Bronze Medal Match: Germany - United Arab Republic
October 23 14h27 Men's  Final: Czechoslovakia - Hungary

Gymnastics

October 18 09h00 Men's All-round compulsory exercises
October 18 09h00 Men's All-round team compulsory exercises
October 18 17h00 Men's All-round compulsory exercises
October 18 17h00 Men's All-round team compulsory exercises
October 19 09h00 Women's All-round compulsory exercises
October 19 09h00 Women's All-round team compulsory exercises
October 19 17h00 Women's All-round compulsory exercises
October 19 17h00 Women's All-round team compulsory exercises
October 20 09h00 Men's All-round free exercises
October 20 09h00 Men's All-round team ree exercises
October 20 17h00 Men's All-round free exercises
October 20 17h00 Men's All-round team free exercises
October 21 09h00 Women's All-round free exercises
October 21 09h00 Women's All-round team free exercises
October 21 17h00 Women's All-round free exercises
October 21 17h00 Women's All-round team free exercises
October 22 18h00 Men's Floor exercises 
October 22 18h00 Men's Pommeled horse (Side horse) 
October 22 18h00 Women's Side horse vault 
October 22 18h00 Women's Uneven (Asymmetrical) bars 
October 22 18h00 Men's Rings 
October 23 18h00 Men's Long horse vault 
October 23 18h00 Men's Parallel bars 
October 23 18h00 Women's Balance beam 
October 23 18h00 Women's Floor exercises 
October 23 18h00 Men's Horizontal bar 

Hockey

October 11 10h00 Men's  preliminary round: Spain - Netherlands
October 11 10h00 Men's  preliminary round: Kenya - Rhodesia
October 11 10h00 Men's  preliminary round: New Zealand - Indonesia
October 11 11h40 Men's  preliminary round: Germany - Canada
October 11 11h40 Men's  preliminary round: Malaysia - Hong Kong
October 11 11h40 Men's  preliminary round: Pakistan - Japan
October 11 14h15 Men's  preliminary round: Great Britain - Australia
October 11 14h15 Men's  preliminary round: India - Belgium
October 12 10h00 Men's  preliminary round: India - Germany
October 12 10h00 Men's  preliminary round: Pakistan - Kenya
October 12 11h40 Men's  preliminary round: Australia - Rhodesia
October 12 11h40 Men's  preliminary round: Belgium - Hong Kong
October 12 11h40 Men's  preliminary round: Great Britain - New Zealand
October 12 14h15 Men's  preliminary round: Spain - Malaysia
October 12 14h15 Men's  preliminary round: Netherlands - Canada
October 13 10h00 Men's  preliminary round: Australia - Japan
October 13 10h00 Men's  preliminary round: Great Britain - Rhodesia
October 13 11h40 Men's  preliminary round: Kenya - New Zealand
October 14 10h00 Men's  preliminary round: Germany - Netherlands
October 14 10h00 Men's  preliminary round: Canada - Hong Kong
October 14 11h40 Men's  preliminary round: Belgium - Malaysia
October 14 11h40 Men's  preliminary round: India - Spain
October 15 10h00 Men's  preliminary round: Spain - Canada
October 15 10h00 Men's  preliminary round: Pakistan - Great Britain
October 15 10h00 Men's  preliminary round: Netherlands - Belgium
October 15 11h40 Men's  preliminary round: Japan - New Zealand
October 15 11h40 Men's  preliminary round: Kenya - Australia
October 15 13h15 Men's  preliminary round: Germany - Malaysia
October 15 14h15 Men's  preliminary round: India - Hong Kong
October 16 10h00 Men's  preliminary round: Australia - New Zealand
October 16 10h00 Men's  preliminary round: Kenya - Japan
October 16 11h40 Men's  preliminary round: Pakistan - Rhodesia
October 17 10h00 Men's  preliminary round: Belgium - Canada
October 17 10h00 Men's  preliminary round: India - Malaysia
October 17 11h40 Men's  preliminary round: Spain - Germany
October 17 11h40 Men's  preliminary round: Netherlands - Hong Kong
October 18 10h00 Men's  preliminary round: Great Britain - Kenya
October 18 10h00 Men's  preliminary round: Netherlands - Malaysia
October 18 11h40 Men's  preliminary round: Germany - Belgium
October 18 11h40 Men's  preliminary round: Spain - Hong Kong
October 18 11h40 Men's  preliminary round: India - Canada
October 18 14h15 Men's  preliminary round: Japan - Rhodesia
October 18 14h15 Men's  preliminary round: Pakistan - New Zealand
October 19 10h00 Men's  preliminary round: Germany - Hong Kong
October 19 10h00 Men's  preliminary round: Spain - Belgium
October 19 10h00 Men's  preliminary round: Malaysia - Canada
October 19 11h40 Men's  preliminary round: Great Britain - Japan
October 19 11h40 Men's  preliminary round: New Zealand - Rhodesia
October 19 11h40 Men's  preliminary round: Pakistan - Australia
October 19 13h15 Men's  preliminary round: India - Netherlands
October 21 12h15 Men's  Semifinal: Pakistan - Spain
October 21 13h55 Men's  Semifinal: Australia - India
October 21 13h55 Men's  classification: Japan - Germany
October 22 13h55 Men's  classification 5th - 6th place: Kenya - Germany
October 23 12h15 Men's  Bronze Medal Match: Spain - Australia
October 23 13h55 Men's  Final: Pakistan - India

Judo

October 20 13h00 Men's - 68 kg 
October 21 13h00 Men's 68 - 80 kg 
October 22 13h00 Men's + 80 kg 
October 23 13h00 Men's Open category 

Pentathlon

October 11 09h00 Men's Pentathlon riding
October 11 09h00 Men's  team riding
October 12 08h00 Men's Pentathlon fencing
October 12 08h00 Men's  team fencing
October 13 09h00 Men's  team shooting
October 13 09h00 Men's Pentathlon shooting
October 14 13h00 Men's Pentathlon swimming
October 14 13h00 Men's  team swimming
October 15 15h00 Men's Pentathlon cross-country 4.000 m
October 15 15h00 Men's  team cross-country 4.000 m

Rowing

October 11 10h00 Men's Coxed four (4+) elimination, heat 1
October 11 10h20 Men's Coxed four (4+) elimination, heat 2
October 11 10h40 Men's Coxed four (4+) elimination, heat 3
October 11 11h00 Men's Coxless pair (2-) elimination, heat 1
October 11 11h20 Men's Coxless pair (2-) elimination, heat 2
October 11 11h40 Men's Coxless pair (2-) elimination, heat 3
October 11 14h00 Men's Single scull (M1x) elimination, heat 1
October 11 14h20 Men's Single scull (M1x) elimination, heat 2
October 11 14h40 Men's Single scull (M1x) elimination, heat 3
October 11 15h00 Men's Coxed pair (2+) elimination, heat 1
October 11 15h20 Men's Coxed pair (2+) elimination, heat 2
October 11 15h40 Men's Coxed pair (2+) elimination, heat 3
October 11 16h00 Men's Coxless four (4-) elimination, heat 1
October 11 16h20 Men's Coxless four (4-) elimination, heat 2
October 11 16h40 Men's Coxless four (4-) elimination, heat 3
October 12 10h00 Men's Double sculls (M2x) elimination, heat 1
October 12 10h20 Men's Double sculls (M2x) elimination, heat 2
October 12 10h40 Men's Double sculls (M2x) elimination, heat 3
October 12 11h00 Men's Eight (M8+) elimination, heat 1
October 12 11h20 Men's Eight (M8+) elimination, heat 2
October 12 11h40 Men's Eight (M8+) elimination, heat 3
October 12 14h00 Men's Coxed four (4+) repechage 1
October 12 14h20 Men's Coxed four (4+) repechage 2
October 12 14h40 Men's Coxed four (4+) repechage 3
October 12 15h00 Men's Coxless pair (2-) repechage 1
October 12 15h20 Men's Coxless pair (2-) repechage 2
October 12 15h40 Men's Coxless pair (2-) repechage 3
October 12 16h00 Men's Single scull (M1x) repechage 1
October 12 16h20 Men's Single scull (M1x) repechage 2
October 12 16h40 Men's Single scull (M1x) repechage 3
October 13 10h00 Men's Coxed pair (2+) repechage 1
October 13 10h20 Men's Coxed pair (2+) repechage 2
October 13 10h40 Men's Coxed pair (2+) repechage 3
October 13 11h00 Men's Coxless four (4-) repechage 1
October 13 11h20 Men's Coxless four (4-) repechage 2
October 13 11h40 Men's Coxless four (4-) repechage 3
October 13 14h00 Men's Double sculls (M2x) repechage 1
October 13 14h20 Men's Double sculls (M2x) repechage 2
October 13 14h40 Men's Double sculls (M2x) repechage 3
October 13 15h00 Men's Eight (M8+) repechage 1
October 13 15h20 Men's Eight (M8+) repechage 2
October 13 15h40 Men's Eight (M8+) repechage 3
October 14 14h00 Men's Coxed four (4+) Small Final
October 14 14h20 Men's Coxless pair (2-) Small Final
October 14 14h40 Men's Single scull (M1x) Small Final
October 14 15h00 Men's Coxed pair (2+) Small Final
October 14 15h20 Men's Coxless four (4-) Small Final
October 14 15h40 Men's Double sculls (M2x) Small Final
October 14 16h00 Men's Eight (M8+) Small Final
October 15 13h30 Men's Coxed four (4+) Final
October 15 14h00 Men's Coxless pair (2-) Final
October 15 14h30 Men's Single scull (M1x) Final
October 15 15h00 Men's Coxed pair (2+) Final
October 15 15h30 Men's Coxless four (4-) Final
October 15 16h00 Men's Double sculls (M2x) Final
October 15 16h30 Men's Eight (M8+) Final

Sailing

October 12 11h00 Mixed Finn race 1
October 12 11h00 Mixed Flying dutchman race 1
October 12 11h10 Mixed Star race 1
October 12 12h00 Mixed 5,50 m race 1
October 12 12h10 Mixed Dragon race 1
October 13 11h00 Mixed Finn race 2
October 13 11h00 Mixed 5,50 m race 2
October 13 11h00 Mixed Flying dutchman race 2
October 13 11h10 Mixed Star race 2
October 13 11h30 Mixed Dragon race 2
October 14 11h00 Mixed Finn race 3
October 14 11h00 Mixed Flying dutchman race 3
October 14 11h00 Mixed 5,50 m race 3
October 14 11h10 Mixed Dragon race 3
October 14 11h10 Mixed Star race 3
October 15 11h00 Mixed 5,50 m race 4
October 15 11h00 Mixed Finn race 4
October 15 11h00 Mixed Flying dutchman race 4
October 15 11h10 Mixed Star race 4
October 15 11h10 Mixed Dragon race 4
October 19 11h00 Mixed Flying dutchman race 5
October 19 11h00 Mixed Finn race 5
October 19 11h00 Mixed 5,50 m race 5
October 19 11h10 Mixed Dragon race 5
October 19 11h10 Mixed Star race 5
October 20 11h00 Mixed Finn race 6
October 20 11h00 Mixed 5,50 m race 6
October 20 11h00 Mixed Flying dutchman race 6
October 20 11h10 Mixed Star race 6
October 20 11h10 Mixed Dragon race 6
October 21 11h00 Mixed Finn race 7
October 21 11h00 Mixed 5,50 m race 7
October 21 11h10 Mixed Dragon race 7
October 21 11h30 Mixed Flying dutchman race 7
October 21 11h40 Mixed Star race 7

Shooting

October 15 09h00 Men's 300 m rifle 3 positions 
October 15 09h00 Men's Trap (clay pigeon) 200 clay target
October 16 09h00 Men's 50 m rifle prone 
October 16 09h00 Men's Trap (clay pigeon) 200 clay target
October 17 09h00 Men's Trap (clay pigeon) 200 clay target
October 18 09h00 Men's 50 m free pistol 
October 19 09h00 Men's 25 m rapid fire pistol 
October 20 09h00 Men's 50 m rifle 3 positions 

Volley-ball

October 11 11h00 Women's  South Korea - Poland
October 11 13h00 Women's  Romania - Soviet Union
October 11 15h00 Men's  Japan - United State of America
October 12 15h00 Women's  South Korea - Soviet Union
October 12 17h00 Women's  Poland - United State of America
October 12 19h00 Women's  Japan - Romania
October 13 11h00 Men's  Netherlands - United State of America
October 13 13h00 Men's  Czechoslovakia - Hungary
October 13 17h00 Women's  Romania - United State of America
October 13 17h00 Men's  Romania - Soviet Union
October 13 19h00 Men's  Brazil - Bulgaria
October 13 19h00 Men's  Japan - South Korea
October 14 11h00 Men's  Netherlands - Soviet Union
October 14 13h00 Men's  Brazil - Romania
October 14 17h00 Men's  Bulgaria - Czechoslovakia
October 14 17h00 Men's  South Korea - United State of America
October 14 19h00 Men's  Hungary - Japan
October 14 19h00 Women's  Japan - South Korea
October 15 11h00 Men's  Bulgaria - Romania
October 15 13h00 Men's  Poland - Soviet Union
October 15 17h00 Men's  Brazil - Netherlands
October 15 17h00 Men's  South Korea - Soviet Union
October 15 19h00 Men's  Hungary - United State of America
October 15 19h00 Men's  Czechoslovakia - Japan
October 17 11h00 Men's  Bulgaria - Japan
October 17 13h00 Women's  United State of America - Soviet Union
October 17 13h00 Men's  Czechoslovakia - United State of America
October 17 15h00 Men's  Brazil - South Korea
October 17 17h00 Men's  Netherlands - Romania
October 17 19h00 Men's  Hungary - Soviet Union
October 18 11h00 Men's  South Korea - Romania
October 18 13h00 Men's  Bulgaria - Netherlands
October 18 13h00 Women's  Japan - Poland
October 18 15h00 Men's  Japan - United State of America
October 18 17h00 Men's  Brazil - Hungary
October 18 19h00 Men's  Czechoslovakia - Soviet Union
October 19 11h00 Men's  Bulgaria - United State of America
October 19 13h00 Men's  South Korea - Netherlands
October 19 17h00 Men's  Brazil - Czechoslovakia
October 19 17h00 Women's  South Korea - Romania
October 19 19h00 Men's  Hungary - Romania
October 19 19h00 Men's  Japan - Soviet Union
October 21 11h00 Women's  South Korea - United State of America
October 21 13h00 Men's  Brazil - Japan
October 21 17h00 Men's  Bulgaria - South Korea
October 21 17h00 Men's  Hungary - Netherlands
October 21 19h00 Men's  United State of America - Soviet Union
October 21 19h00 Men's  Czechoslovakia - Romania
October 22 11h00 Men's  Hungary - South Korea
October 22 13h00 Men's  Czechoslovakia - Netherlands
October 22 17h00 Men's  Brazil - United State of America
October 22 17h00 Men's  Bulgaria - Soviet Union
October 22 19h00 Men's  Japan - Romania
October 22 19h00 Women's  Poland - Romania
October 23 11h00 Men's  Brazil - Soviet Union
October 23 11h00 Men's  Japan - Netherlands
October 23 13h00 Men's  Romania - United State of America
October 23 13h00 Men's  Czechoslovakia - South Korea
October 23 17h00 Men's  Bulgaria - Hungary
October 23 19h00 Women's  Japan - Soviet Union

Weightlifting

October 11 10h00 Men's - 56 kg 
October 11 16h00 Men's - 56 kg 
October 12 10h00 Men's 56 - 60 kg 
October 12 16h00 Men's 56 - 60 kg 
October 13 10h00 Men's 60 - 67,5 kg 
October 13 16h00 Men's 60 - 67,5 kg 
October 14 10h00 Men's 67,5 - 75 kg 
October 14 16h00 Men's 67,5 - 75 kg 
October 16 10h00 Men's 75 - 82,5 kg 
October 16 16h00 Men's 75 - 82,5 kg 
October 17 10h00 Men's 82,5 - 90 kg 
October 17 16h00 Men's 82,5 - 90 kg 
October 18 10h00 Men's + 90 kg 
October 18 16h00 Men's + 90 kg 

Wrestling

Freestyle

October 11 11h00 Men's  preliminaries
October 11 18h00 Men's  preliminaries
October 12 11h00 Men's  preliminaries
October 12 18h00 Men's  preliminaries
October 13 11h00 Men's  preliminaries
October 13 18h00 Men's  preliminaries
October 14 11h00 Men's  preliminaries
October 14 18h00 Men's  classification
October 14 18h00 Men's - 52 kg Final
October 14 18h00 Men's 87 - 97 kg Final
October 14 18h00 Men's 78 - 87 kg Final
October 14 18h00 Men's 70 - 78 kg Final
October 14 18h00 Men's + 97 kg Final
October 14 18h00 Men's 52 - 57 kg Final
October 14 18h00 Men's 57 - 63 kg Final
October 14 18h00 Men's 63 - 70 kg Final

Greco roman

October 16 11h00 Men's  preliminaries
October 16 18h00 Men's  preliminaries
October 17 11h00 Men's  preliminaries
October 17 18h00 Men's  preliminaries
October 18 11h00 Men's  preliminaries
October 18 18h00 Men's  classification
October 18 18h00 Men's 63 - 70 kg Final
October 18 18h00 Men's 87 - 97 kg Final
October 18 18h00 Men's 57 - 63 kg Final
October 18 18h00 Men's 52 - 57 kg Final
October 18 18h00 Men's + 97 kg Final
October 18 18h00 Men's - 52 kg Final
October 18 18h00 Men's 78 - 87 kg Final
October 18 18h00 Men's 70 - 78 kg Final