MarcoLympics
1968 Mexico City Summer

Welcome Day Sport Resuts Français
poster
  THE XIXth SUMMER GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant

Infos

Abreviations: WR: World Record, OR: Olympic Record, NR: National Record, CR: Continental Record

Aquatic diving

Men's 10 m platform  medailleflag Klaus DIBIASI (ITA)
164,18 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Alvaro GAXIOLA (MEX)
154,49 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Edwin YOUNG (EUA)
153,93 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Keith RUSSEL (EUA)
152,34 pts
Men's 10 m platform  medailleflag José ROBINSON (MEX)
153,62 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Lothar MATTHES (ADE)
141,75 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Luis Niño DE RIVERA (MEX)
141,16 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Franco-Giorgio CAGNOTTO (ITA)
138,89 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Mikhail SAFONOV (URS)
138,77 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Vladimir VASIN (URS)
138,40 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Tord ANDERSON (SUE)
131,21 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Bernd WUCHERPFENNING (ALE)
129,49 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Bernie WRIGHTSON (EUA)
170,15 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Klaus DIBIASI (ITA)
159,74 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag James HENRY (EUA)
158,09 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Luis Niño DE RIVERA (MEX)
155,71 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Franco Giorgio VAGNOTTO (ITA)
155,70 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Keith RUSSEL (EUA)
151,75 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Tord ANDERSON (SUE)
151,50 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Donald WAGSTAFF (AUS)
150,18 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Mikhail SAFONOV (URS)
141,02 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Ulrich REFF (ALE)
140,08 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Vladimir VASIN (URS)
139,59 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Pentti KOSKINEN (FIN)
137,80 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Milena DUCHKOVA (CHE)
109,59 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Natalja LOBANOVA (URS)
105,14 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Ann PETERSON (EUA)
101,11 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Beverly BOYS (CAN)
97,97 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Boguslawa PIETKIEWICZ (POL)
95,28 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Regina KRAUSE (ALE)
93,08 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Keiko OHSAKI (JPN)
93,08 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Nancy ROBERTSON (CAN)
90,66 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Ingeborg PERTMAYR (AUT)
89,43 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Barbara Ellen TALMAGE (EUA)
87,29 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Ingeborg BUSCH (ALE)
85,31 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Mandi HASWELL (GBR)
82,33 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Sue GOSSICK (EUA)
150,77 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Tamara POGOSHEVA (URS)
145,30 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Keala O'SULLIVAN (EUA)
145,23 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Maxine "Micki" KING (EUA)
137,38 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Ingrid GULBIN (ADE)
135,82 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Vyera BAKLANOVA (URS)
132,31 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Beverly BOYS (CAN)
130,31 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Yelena ANOKHINA (URS)
129,17 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Angelika HILBERT (ALE)
128,83 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Milena DUCHKOVA (CHE)
127,85 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Elzbieta WIERNIUK (POL)
122,42 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Kathleen ROWLATT (GBR)
122,16 pts

Aquatic swimming

Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Michael Jay "Mike" BURTON (EUA)
16'38"9
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag John KINSELLA (EUA)
16'57"3
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Gregory BROUGH (AUS)
17'04"7
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Graham WHITE (AUS)
17'08"0
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Ralph HUTTON (CAN)
17'15"6
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Guillermo ECHEVARRIA (MEX)
17'36"4
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Juan AFANIS (MEX)
17'46"6
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag John NELSON (EUA)
18'05"1
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Donald MCKENZIE (EUA)
1'07"7
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Vladimir KOSINSKY (URS)
1'08"0
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Nikolay PANKIN (URS)
1'08"0
Men's 100 m breaststroke  medailleflag José Sylvio FIOLO (BRA)
1'08"1
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Eugeny MIKHAILOV (URS)
1'08"4
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Ian O'BRIEN (AUS)
1'08"6
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Alberto FORELLI (ARG)
1'08"7
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Egon HENNINGER (ADE)
1'09"7
Men's 100 m backstroke  medailleflag Roland MATTHES (ADE)
58"7
Men's 100 m backstroke  medailleflag Charles HICKCOX (EUA)
1'00"2
Men's 100 m backstroke  medailleflag Ronald MILLS (EUA)
1'00"5
Men's 100 m backstroke  medailleflag Lawrence BARBIERE (EUA)
1'01"1
Men's 100 m backstroke  medailleflag Jim SHAW (CAN)
1'01"4
Men's 100 m backstroke  medailleflag Bob SCHOUTSEN (HOL)
1'01"8
Men's 100 m backstroke  medailleflag Reinhard BLECHERT (ALE)
1'01"9
Men's 100 m backstroke  medailleflag Franco DEL CAMPO (ESP)
1'02"0
Men's 100 m freestyle  medailleflag Michael WENDEN (AUS)
52"2
Men's 100 m freestyle  medailleflag Kenneth WALSH (EUA)
52"8
Men's 100 m freestyle  medailleflag Mark SPITZ (EUA)
53"0
Men's 100 m freestyle  medailleflag Robert MCGREGOR (GBR)
53"5
Men's 100 m freestyle  medailleflag Leonid ILIHEV (URS)
53"8
Men's 100 m freestyle  medailleflag Georgy KULIKOV (URS)
53"8
Men's 100 m freestyle  medailleflag Luis NICOLAO (ARG)
53"9
Men's 100 m freestyle  medailleflag Zachary ZORN (EUA)
53"9
Men's 100 m butterfly  medailleflag Douglas RUSSELL (EUA)
55"9
Men's 100 m butterfly  medailleflag Mark SPITZ (EUA)
56"4
Men's 100 m butterfly  medailleflag Ross WALES (EUA)
57"2
Men's 100 m butterfly  medailleflag Vladimir NEMSHILOV (URS)
58"1
Men's 100 m butterfly  medailleflag Satoshi MARUYA (JPN)
58"6
Men's 100 m butterfly  medailleflag Yury SUZDALTSEV (URS)
58"8
Men's 100 m butterfly  medailleflag Lutz STOCKLASA (ALE)
58"9
Men's 100 m butterfly  medailleflag Robert CUSACK (AUS)
59"8
Men's 200 m medley  medailleflag Charles HICKCOX (EUA)
2'12"0
Men's 200 m medley  medailleflag Gregory BUCKINGHAM (EUA)
2'13"0
Men's 200 m medley  medailleflag John FERRIS (EUA)
2'13"3
Men's 200 m medley  medailleflag Juan BELLO (PER)
2'13"7
Men's 200 m medley  medailleflag George SMITH (CAN)
2'15"9
Men's 200 m medley  medailleflag John Alexander GILCHRIST (CAN)
2'16"6
Men's 200 m medley  medailleflag Michael HOLTHAUS (ALE)
2'16"8
Men's 200 m medley  medailleflag Peter LAZAR (HUN)
2'18"3
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Felipe MUÑOZ (MEX)
2'28"7
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Vladimir KOSINSKY (URS)
2'29"2
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Brian JOB (EUA)
2'29"9
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Nikolay PANKIN (URS)
2'30"3
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Eugeny MIKHAILOV (URS)
2'32"8
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Egon HENNINGER (ADE)
2'33"2
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Philip LONG (EUA)
2'33"6
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Osamu TSURUMINE (JPN)
2'34"9
Men's 200 m backstroke  medailleflag Roland MATTHES (ADE)
2'09"6
Men's 200 m backstroke  medailleflag Mitchell IVEY (EUA)
2'10"6
Men's 200 m backstroke  medailleflag Jack HORSLEY (EUA)
2'10"9
Men's 200 m backstroke  medailleflag Gary HALL (EUA)
2'12"6
Men's 200 m backstroke  medailleflag Santiago ESTEVA (ESP)
2'12"9
Men's 200 m backstroke  medailleflag Leonid DOBROSKOKIN (URS)
2'15"4
Men's 200 m backstroke  medailleflag Joachim ROTHER (ADE)
2'15"8
Men's 200 m backstroke  medailleflag Franco DEL CAMPO (ESP)
2'16"5
Men's 200 m freestyle  medailleflag Michael WENDEN (AUS)
1'55"2
Men's 200 m freestyle  medailleflag Donald SCHOLLANDER (EUA)
1'55"8
Men's 200 m freestyle  medailleflag John NELSON (EUA)
1'58"1
Men's 200 m freestyle  medailleflag Ralph HUTTON (CAN)
1'58"6
Men's 200 m freestyle  medailleflag Alain MOSCONI (FRA)
1'59"1
Men's 200 m freestyle  medailleflag Robert WINDLE (AUS)
2'00"9
Men's 200 m freestyle  medailleflag Semyon BELITS-GEIMAN (URS)
2'01"5
Men's 200 m freestyle  medailleflag Stephen RERYCH (EUA)
DNS
Men's 200 m butterfly  medailleflag Carl ROBIE (EUA)
2'08"7
Men's 200 m butterfly  medailleflag Martin WOODROFFE (GBR)
2'09"0
Men's 200 m butterfly  medailleflag John FERRIS (EUA)
2'09"3
Men's 200 m butterfly  medailleflag Valentin KUZMIN (URS)
2'10"6
Men's 200 m butterfly  medailleflag Lars FEIL (SUE)
2'10"9
Men's 200 m butterfly  medailleflag Volkert MEEUW (ALE)
2'11"5
Men's 200 m butterfly  medailleflag Victor SHARYGIN (URS)
2'11"9
Men's 200 m butterfly  medailleflag Mark SPITZ (EUA)
2'13"5
Men's 400 m medley  medailleflag Charles HICKCOX (EUA)
4'48"4
Men's 400 m medley  medailleflag Gary HALL (EUA)
4'48"7
Men's 400 m medley  medailleflag Michael HOLTHAUS (ALE)
4'51"4
Men's 400 m medley  medailleflag Gregory BUCKINGHAM (EUA)
4'51"4
Men's 400 m medley  medailleflag John Alexander GILCHRIST (CAN)
4'56"7
Men's 400 m medley  medailleflag Reinhard MERKEL (ALE)
4'59"8
Men's 400 m medley  medailleflag Andrei DUNAEV (URS)
5'00"3
Men's 400 m medley  medailleflag Rafaél HERNANDEZ (MEX)
5'04"3
Men's 400 m freestyle  medailleflag Michael Jay "Mike" BURTON (EUA)
4'09"9
Men's 400 m freestyle  medailleflag Ralph HUTTON (CAN)
4'11"7
Men's 400 m freestyle  medailleflag Alain MOSCONI (FRA)
4'13"3
Men's 400 m freestyle  medailleflag Gregory BROUGH (AUS)
4'15"9
Men's 400 m freestyle  medailleflag Graham WHITE (AUS)
4'16"7
Men's 400 m freestyle  medailleflag John NELSON (EUA)
4'17"2
Men's 400 m freestyle  medailleflag Hans FASSNACHT (ALE)
4'18"1
Men's 400 m freestyle  medailleflag Brent BERK (EUA)
4'26"0
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag United Statesof America
3'54"9
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag East Germany
3'57"5
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Soviet Union
4'00"7
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Australia
4'00"8
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Japan
4'01"8
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Germany
4'05"4
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Canada
4'07"3
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Spain
4'08"8
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag United Statesof America
3'31"7
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Soviet Union
3'34"2
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Australia
3'34"7
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Great Britain
3'38"4
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag East Germany
3'38"8
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Germany
3'39"0
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Canada
3'39"2
Men's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Japan
3'41"5
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag United Statesof America
7'52"3
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Australia
7'53"7
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Soviet Union
8'01"6
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Canada
8'03"2
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag France
8'03"7
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Germany
8'04"3
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag East Germany
8'06"0
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Sweden
8'12"1
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Djurdjica BJEDOV (YUG)
1'15"8
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Galina PROZUMENSHIKOVA (URS)
1'15"9
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Sharon WICHMAN (EUA)
1'16"1
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Uta FROMMATER (ALE)
1'16"2
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Catie BALL (EUA)
1'16"7
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Kiyoe NAKAGAWA (JPN)
1'17"0
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Svetlana BABANINA (URS)
1'17"2
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Ana NORBIS (URG)
1'17"3
Women's 100 m backstroke  medailleflag Kaye HALL (EUA)
1'06"2
Women's 100 m backstroke  medailleflag Elaine TANNER (CAN)
1'06"7
Women's 100 m backstroke  medailleflag Jane SWAGERTY (EUA)
1'08"1
Women's 100 m backstroke  medailleflag Kendis MOORE (EUA)
1'08"3
Women's 100 m backstroke  medailleflag Andrea GYARMATI (HUN)
1'09"1
Women's 100 m backstroke  medailleflag Lynette WATSON (AUS)
1'09"1
Women's 100 m backstroke  medailleflag Sylvie CANET (FRA)
1'09"3
Women's 100 m backstroke  medailleflag Glenda STIRLING (NZL)
1'10"6
Women's 100 m freestyle  medailleflag Jan HENNE (EUA)
1'00"0
Women's 100 m freestyle  medailleflag Susan PEDERSEN (EUA)
1'00"3
Women's 100 m freestyle  medailleflag Linda GUSTAVSON (EUA)
1'00"3
Women's 100 m freestyle  medailleflag Marion Beverly LAY (CAN)
1'00"5
Women's 100 m freestyle  medailleflag Martina GRUNERT (ADE)
1'01"0
Women's 100 m freestyle  medailleflag Alexandra JACKSON (GBR)
1'01"0
Women's 100 m freestyle  medailleflag Mirjana SEGRT (YUG)
1'01"5
Women's 100 m freestyle  medailleflag Judit TUROCZY (HUN)
1'01"6
Women's 100 m butterfly  medailleflag Lynette MCCLEMENTS (AUS)
1'05"5
Women's 100 m butterfly  medailleflag Ellie DANIEL (EUA)
1'05"8
Women's 100 m butterfly  medailleflag Susan SHIELDS (EUA)
1'06"2
Women's 100 m butterfly  medailleflag Aagje KOK (HOL)
1'06"2
Women's 100 m butterfly  medailleflag Andrea GYARMATI (HUN)
1'06"8
Women's 100 m butterfly  medailleflag Heike HUSTEDE (ALE)
1'06"9
Women's 100 m butterfly  medailleflag Toni HEWITT (EUA)
1'07"5
Women's 100 m butterfly  medailleflag Helga LINDNER (ADE)
1'07"6
Women's 200 ml medley  medailleflag Claudia KOLB (EUA)
2'24"7
Women's 200 ml medley  medailleflag Susan PEDERSEN (EUA)
2'28"8
Women's 200 ml medley  medailleflag Jan HENNE (EUA)
2'31"4
Women's 200 ml medley  medailleflag Sabine STEINBACH (ADE)
2'31"4
Women's 200 ml medley  medailleflag Yoshimi NISHIGAWA (JPN)
2'33"7
Women's 200 ml medley  medailleflag Marianne SEYDEL (ADE)
2'33"7
Women's 200 ml medley  medailleflag Larisa ZAKHAROVA (URS)
2'37"0
Women's 200 ml medley  medailleflag Shelagh RATCLIFFE (GBR)
DSQ
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Sharon WICHMAN (EUA)
2'44"4
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Djurdjica BJEDOV (YUG)
2'46"4
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Galina PROZUMENSHIKOVA (URS)
2'47"0
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Alla GREBENNIKOVA (URS)
2'47"1
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Cathy JAMISON (EUA)
2'48"4
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Svetlana BABANINA (URS)
2'48"4
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Chieno SHIBATA (JPN)
2'51"5
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Ana NORBIS (URG)
2'51"9
Women's 200 m backstroke  medailleflag Lillian "Pokey" WATSON (EUA)
2'24"8
Women's 200 m backstroke  medailleflag Elaine TANNER (CAN)
2'27"4
Women's 200 m backstroke  medailleflag Kaye HALL (EUA)
2'28"9
Women's 200 m backstroke  medailleflag Lynette WATSON (AUS)
2'29"5
Women's 200 m backstroke  medailleflag Wendy BURRELL (GBR)
2'32"3
Women's 200 m backstroke  medailleflag Zdznka GASPARAC (YUG)
2'33"5
Women's 200 m backstroke  medailleflag Maria COROMINAS (ESP)
2'33"9
Women's 200 m backstroke  medailleflag Benedicte DUPREZ (FRA)
2'36"6
Women's 200 m freestyle  medailleflag Debbie MEYER (EUA)
2'10"5
Women's 200 m freestyle  medailleflag Jan HENNE (EUA)
2'11"0
Women's 200 m freestyle  medailleflag Jane BARKMAN (EUA)
2'11"2
Women's 200 m freestyle  medailleflag Gabriele WETZKO (ADE)
2'12"3
Women's 200 m freestyle  medailleflag Mirjana SEGRT (YUG)
2'13"3
Women's 200 m freestyle  medailleflag Claude MANDONNAUD (FRA)
2'14"9
Women's 200 m freestyle  medailleflag Lynette BELL (AUS)
2'15"1
Women's 200 m freestyle  medailleflag Olga KOZICOVA (CHE)
2'16"0
Women's 200 m butterfly  medailleflag Aagje KOK (HOL)
2'24"7
Women's 200 m butterfly  medailleflag Helga LINDNER (ADE)
2'24"8
Women's 200 m butterfly  medailleflag Ellie DANIEL (EUA)
2'25"9
Women's 200 m butterfly  medailleflag Toni HEWITT (EUA)
2'26"2
Women's 200 m butterfly  medailleflag Heike HUSTEDE (ALE)
2'27"9
Women's 200 m butterfly  medailleflag Diane GIEBEL (EUA)
2'31"7
Women's 200 m butterfly  medailleflag Margaret AUTON (GBR)
2'33"2
Women's 200 m butterfly  medailleflag Yasuko FUJII (JPN)
2'34"3
Women's 400 m individual medley  medailleflag Claudia KOLB (EUA)
5'08"5
Women's 400 m individual medley  medailleflag Lynn VIDALI (EUA)
5'22"2
Women's 400 m individual medley  medailleflag Sabine STEINBACH (ADE)
5'25"3
Women's 400 m individual medley  medailleflag Susan PEDERSEN (EUA)
5'25"8
Women's 400 m individual medley  medailleflag Shelagh RATCLIFFE (GBR)
5'30"5
Women's 400 m individual medley  medailleflag Marianne SEYDEL (ADE)
5'32"0
Women's 400 m individual medley  medailleflag Tui SHIPSTON (NZL)
5'34"6
Women's 400 m individual medley  medailleflag Laura VACA (MEX)
5'35"7
Women's 400 m freestyle  medailleflag Debbie MEYER (EUA)
4'31"8
Women's 400 m freestyle  medailleflag Linda GUSTAVSON (EUA)
4'35"5
Women's 400 m freestyle  medailleflag Karen MORAS (EUA)
4'37"0
Women's 400 m freestyle  medailleflag Pamela KRUSE (EUA)
4'37"2
Women's 400 m freestyle  medailleflag Gabriele WETZCO (ADE)
4'40"2
Women's 400 m freestyle  medailleflag Teresa RAMIREZ (MEX)
4'42"2
Women's 400 m freestyle  medailleflag Angela COUGHLAW (CAN)
4'51"9
Women's 400 m freestyle  medailleflag Ingrid MORRIS (SUE)
4'53"8
Women's 800 m freestyle  medailleflag Debbie MEYER (EUA)
9'24"0
Women's 800 m freestyle  medailleflag Pamela KRUSE (EUA)
9'35"7
Women's 800 m freestyle  medailleflag Teresa RAMIREZ (MEX)
9'38"5
Women's 800 m freestyle  medailleflag Karen MORAS (EUA)
9'38"6
Women's 800 m freestyle  medailleflag Patty CARETTO (EUA)
9'51"3
Women's 800 m freestyle  medailleflag Angela COUGHLAW (CAN)
9'56"4
Women's 800 m freestyle  medailleflag Denise LANGFORD (AUS)
9'56"7
Women's 800 m freestyle  medailleflag Laura VACA (MEX)
10'02"5
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag United Statesof America
4'28"3
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Australia
4'30"0
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Germany
4'36"4
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Soviet Union
4'37"0
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag East Germany
4'38"0
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Great Britain
4'38"3
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Netherlands
4'38"7
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Hungary
4'42"9
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag United Statesof America
4'02"5
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag East Germany
4'05"7
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Canada
4'07"2
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Australia
4'08"7
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Hungary
4'11"0
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Japan
4'13"6
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Great Britain
4'18"0
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag France
DSQ

Aquatic water-polo

Men's   Teammedailleflag Yugoslavia
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Hungary
Men's   Teammedailleflag Italy
Men's   Teammedailleflag United Statesof America
Men's   Teammedailleflag East Germany
Men's   Teammedailleflag Netherlands
Men's   Teammedailleflag Cuba
Men's   Teammedailleflag Spain
Men's   Teammedailleflag Germany
Men's   Teammedailleflag Mexico
Men's   Teammedailleflag Japan
Men's   Teammedailleflag Brazil
Men's   Teammedailleflag Greece
Men's   Teammedailleflag United Arab Republic

Athletics

Men's 1,500 m  medailleflag Kipchoge KEINO (KEN)
3'34"9
Men's 1,500 m  medailleflag James RYUN (EUA)
3'37"8
Men's 1,500 m  medailleflag Bodo TÜMMLER (ALE)
3'39"0
Men's 1,500 m  medailleflag Harald NORPOTH (ALE)
3'42"5
Men's 1,500 m  medailleflag John WHETTON (GBR)
3'43"8
Men's 1,500 m  medailleflag Jacky BOXBERGER (FRA)
3'46"6
Men's 1,500 m  medailleflag Henryk SZORDYKOWSKI (POL)
3'46"6
Men's 1,500 m  medailleflag Josef ODLOZIL (CHE)
3'48"6
Men's 1,500 m  medailleflag Thomas VON RUDEN (EUA)
3'49"2
Men's 1,500 m  medailleflag Benjamin Wabura "Ben" JIPCHO (KEN)
3'51"2
Men's 1,500 m  medailleflag André DE HERTOGHE (BEL)
3'53"6
Men's 1,500 m  medailleflag Martin LIQUORI (EUA)
4'18"2
Men's 10,000 m  medailleflag Naftali TEMU (KEN)
29'27"4
Men's 10,000 m  medailleflag Degaga "Mamo" WOLDE (ETI)
29'28"0
Men's 10,000 m  medailleflag Mohamed GAMMOUDI (TUN)
29'34"2
Men's 10,000 m  medailleflag Juan-Maximo MARTINEZ (MEX)
29'35"0
Men's 10,000 m  medailleflag Nikolai SVIRIDOV (URS)
29'43"2
Men's 10,000 m  medailleflag Ronald William CLARKE (AUS)
29'44"8
Men's 10,000 m  medailleflag Ronald HILL (GBR)
29'53"2
Men's 10,000 m  medailleflag Wohib MASRESHA (ETI)
29'57"0
Men's 10,000 m  medailleflag Nedo FARCIC (YUG)
30'01"2
Men's 10,000 m  medailleflag Alvaro MEJIA (COL)
30'10"6
Men's 10,000 m  medailleflag Tracy SMITH (EUA)
30'14"6
Men's 10,000 m  medailleflag Rex MADDAFORD (NZL)
30'17"2
Men's 10,000 m  medailleflag Michael TAGG (GBR)
30'18"0
Men's 10,000 m  medailleflag Fikru DEGUEFU (ETI)
30'19"4
Men's 10,000 m  medailleflag Jürgen HAASE (ADE)
30'24"2
Men's 10,000 m  medailleflag Thomas LARIS (EUA)
30'26"2
Men's 10,000 m  medailleflag Leonid MIKITENKO (URS)
30'46"0
Men's 10,000 m  medailleflag Manfred LETZERICH (ALE)
30'48"6
Men's 10,000 m  medailleflag Tsugumichi SUZUKI (JPN)
30'52"0
Men's 10,000 m  medailleflag Janos SZERENYI (HUN)
30'53"6
Men's 10,000 m  medailleflag Musa MUSTAPHA (UGA)
30'54"2
Men's 10,000 m  medailleflag Lajos MECSER (HUN)
30'54"8
Men's 10,000 m  medailleflag Lutz PHILIPP (ALE)
30'57"0
Men's 10,000 m  medailleflag Viacheslav ALANOV (URS)
31'01"0
Men's 10,000 m  medailleflag David ELLIS (CAN)
31'06"6
Men's 10,000 m  medailleflag James HOGAN (GBR)
31'18"6
Men's 10,000 m  medailleflag Keisuke SAWAKI (JPN)
31'25"2
Men's 10,000 m  medailleflag Van NELSON (EUA)
31'40"2
Men's 10,000 m  medailleflag Gyorgy KISS (HUN)
32'03"4
Men's 10,000 m  medailleflag Juan PÉREZ (CRC)
32'14"6
Men's 10,000 m  medailleflag Benjamín SILVA-NETTO (FIL)
32'35"2
Men's 100 m  medailleflag James Ray HINES (EUA)
9"9
Men's 100 m  medailleflag Lennox MILLER (JAM)
10"0
Men's 100 m  medailleflag Charles Edward GREENE (EUA)
10"0
Men's 100 m  medailleflag Pablo MONTES (CUB)
10"1
Men's 100 m  medailleflag Roger BAMBUCK (FRA)
10"1
Men's 100 m  medailleflag Melvin PENDER (EUA)
10"1
Men's 100 m  medailleflag Henry Winston "Harry" JEROME (CAN)
10"2
Men's 100 m  medailleflag Jean-Louis RAVELOMANATSOA (MAD)
10"2
Men's 110 m hurdles  medailleflag Willie DAVENPORT (EUA)
13"3
Men's 110 m hurdles  medailleflag Ervin HALL (EUA)
13"4
Men's 110 m hurdles  medailleflag Edy OTTOZ (ITA)
13"4
Men's 110 m hurdles  medailleflag Leon COLEMAN (EUA)
13"6
Men's 110 m hurdles  medailleflag Werner TRZMIEL (ALE)
13"6
Men's 110 m hurdles  medailleflag Bo Erik FORSSANDER (SUE)
13"7
Men's 110 m hurdles  medailleflag Marcel DURIEZ (FRA)
13"7
Men's 110 m hurdles  medailleflag Pierre SCHOEBEL (FRA)
14"0
Men's 20 km walk  medailleflag Vladimir GOLUBNICHY (URS)
1h33'58"4
Men's 20 km walk  medailleflag José PEDRAZA ZUÖIGA (MEX)
1h34'00"0
Men's 20 km walk  medailleflag Nikolai SMAGA (URS)
1h34'03"4
Men's 20 km walk  medailleflag Rudolph HATUZA (EUA)
1h35'00"2
Men's 20 km walk  medailleflag Gerhard SPERLING (ADE)
1h35'27"2
Men's 20 km walk  medailleflag Otto BARCH (URS)
1h36'16"8
Men's 20 km walk  medailleflag Hans-Georg REIMANN (ADE)
1h36'31"4
Men's 20 km walk  medailleflag Stefan INGVARSSON (SUE)
1h36'43"4
Men's 20 km walk  medailleflag Leonida KARAIOSIFOGLU (RUM)
1h37'07"6
Men's 20 km walk  medailleflag Peter FRENKEL (ADE)
1h37'20"8
Men's 20 km walk  medailleflag Arthur JONES (GBR)
1h37'32"0
Men's 20 km walk  medailleflag Pasquale BUSCA (ITA)
1h37'32"0
Men's 20 km walk  medailleflag José OLIVEROS (MEX)
1h38'17"0
Men's 20 km walk  medailleflag Antal KISS (HUN)
1h38'24"0
Men's 20 km walk  medailleflag Stig LINDBERG (SUE)
1h40'03"0
Men's 20 km walk  medailleflag Frank CLARK (AUS)
1h40'06"0
Men's 20 km walk  medailleflag Thomas DOOLEY (EUA)
1h40'08"0
Men's 20 km walk  medailleflag Karl-Heinz MERSCHENZ (CAN)
1h40'11"0
Men's 20 km walk  medailleflag Manfred TIEDTKE (ADE)
1h40'17"0
Men's 20 km walk  medailleflag Eladio CAMPOS (MEX)
1h41'52"0
Men's 20 km walk  medailleflag Stig ANDERSSON (SUE)
1h41'58"0
Men's 20 km walk  medailleflag John WEBB (GBR)
1h42'51"0
Men's 20 km walk  medailleflag René PFISTER (SUI)
1h43'36"0
Men's 20 km walk  medailleflag Robert HUGHES (GBR)
1h43'50"0
Men's 20 km walk  medailleflag Ronald Owen "Ron" LAIRD (EUA)
1h44'38"0
Men's 20 km walk  medailleflag Mieczyslaw RUTYNA (POL)
1h47'29"0
Men's 20 km walk  medailleflag Euclides CALZADO (CUB)
1h49"27"0
Men's 20 km walk  medailleflag Julio ORTIZ (GUA)
1h54'48"0
Men's 20 km walk  medailleflag Roberto CASTELLANOS (SAL)
1h58'48"0
Men's 200 m  medailleflag Thomas C. "Tommie" SMITH (EUA)
19"8
Men's 200 m  medailleflag Peter George NORMAN (AUS)
20"0
Men's 200 m  medailleflag John CARLOS (EUA)
20"0
Men's 200 m  medailleflag Edwin ROBERTS (TRT)
20"3
Men's 200 m  medailleflag Roger BAMBUCK (FRA)
20"5
Men's 200 m  medailleflag Larry QUESTAD (EUA)
20"6
Men's 200 m  medailleflag Michael FRAY (JAM)
20"6
Men's 200 m  medailleflag Joachim EIGENHERR (ALE)
20"6
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Amos BIWOTT (KEN)
8'51"0
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Benjamin KOGO (KEN)
8'51"6
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag George L. YOUNG (EUA)
8'51"8
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Kerry O'BRIEN (AUS)
8'52"0
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Alexander MOROZOV (URS)
8'55"8
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Jalev MIHAIL (BUL)
8'58"4
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Gaston ROELANTS (BEL)
8'59"4
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Arne RISA (NOR)
9'09"0
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Jean-Paul VILLAIN (FRA)
9'16"2
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Bengt PERSSON (SUE)
9'20"6
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Javier ALVAREZ (ESP)
9'24"6
Men's 400 m  medailleflag Lee Edward EVANS (EUA)
43"8
Men's 400 m  medailleflag George Lawrence JAMES (EUA)
43"9
Men's 400 m  medailleflag Ronald John Iii FREEMAN (EUA)
44"4
Men's 400 m  medailleflag Amadou GAKOU (SEN)
45"0
Men's 400 m  medailleflag Martin JELLINGHAUS (ALE)
45"3
Men's 400 m  medailleflag Andrzej BADENSKI (POL)
45"4
Men's 400 m  medailleflag Tegegne BEZABEH (ETI)
45"4
Men's 400 m  medailleflag Amos OMOLO (UGA)
47"6
Men's 400 m hurdles  medailleflag David HEMERY (GBR)
48"1
Men's 400 m hurdles  medailleflag Gerhard HENNIGE (ALE)
49"0
Men's 400 m hurdles  medailleflag John SHERWOOD (GBR)
49"0
Men's 400 m hurdles  medailleflag Geoff VANDERSTOCK (EUA)
49"0
Men's 400 m hurdles  medailleflag Viacheslav SKOMAROKHOV (URS)
49"1
Men's 400 m hurdles  medailleflag Rainer WHITNEY (EUA)
49"2
Men's 400 m hurdles  medailleflag Rainer SCHUBERT (ALE)
49"2
Men's 400 m hurdles  medailleflag Roberto FRINOLLI (ITA)
50"1
Men's 5,000 m  medailleflag Mohamed GAMMOUDI (TUN)
14'05"0
Men's 5,000 m  medailleflag Kipchoge KEINO (KEN)
14'05"2
Men's 5,000 m  medailleflag Naftali TEMU (KEN)
14'06"4
Men's 5,000 m  medailleflag Juan-Maximo MARTINEZ (MEX)
14'10"8
Men's 5,000 m  medailleflag Ronald William CLARKE (AUS)
14'12"4
Men's 5,000 m  medailleflag Wohib MASRESHA (ETI)
14'17"6
Men's 5,000 m  medailleflag Nikolai SVIRIDOV (URS)
14'18"4
Men's 5,000 m  medailleflag Fikru DEGUEFU (ETI)
14'19"0
Men's 5,000 m  medailleflag Jean WADOUX (FRA)
14'20"8
Men's 5,000 m  medailleflag Rex MADDAFORD (NZL)
14'39"8
Men's 5,000 m  medailleflag Robert FINLAY (CAN)
14'45"0
Men's 5,000 m  medailleflag Emile PUTTEMANS (BEL)
14'59"6
Men's 50 km walk  medailleflag Christoph HÖHNE (ADE)
4h20'13"6
Men's 50 km walk  medailleflag Antal KISS (HUN)
4h30'17"0
Men's 50 km walk  medailleflag Larry YOUNG (EUA)
4h31'55"4
Men's 50 km walk  medailleflag Peter SELZER (ADE)
4h04'32"0
Men's 50 km walk  medailleflag Stig LINDBERG (SUE)
4h34'05"0
Men's 50 km walk  medailleflag Vittorio VISINI (ITA)
4h36'33"2
Men's 50 km walk  medailleflag Bryan ELEY (GBR)
4h37'32"2
Men's 50 km walk  medailleflag José PEDRAZA ZUÖIGA (MEX)
4h37'51"4
Men's 50 km walk  medailleflag Karl-Heinz MERSCHENZ (CAN)
4h37'57"4
Men's 50 km walk  medailleflag Götz KLOPFER (EUA)
4h39'13"8
Men's 50 km walk  medailleflag Horst-Rüdiger MAGNOR (ALE)
4h39'43"2
Men's 50 km walk  medailleflag Frank CLARK (AUS)
4h40'13"8
Men's 50 km walk  medailleflag Stig ANDERSSON (SUE)
4h40'42"6
Men's 50 km walk  medailleflag Gerhard WEIDNER (ALE)
4h43'26"2
Men's 50 km walk  medailleflag Sergey GRIGORJEV (URS)
4h44'39"2
Men's 50 km walk  medailleflag Charles SOWA (LUX)
4h44'45"2
Men's 50 km walk  medailleflag Kazuo SAITO (JPN)
4h47'29"6
Men's 50 km walk  medailleflag Shaun LIGHTMAN (GBR)
4h52'20"0
Men's 50 km walk  medailleflag Robert Charles GARDINER (AUS)
4h52'29"0
Men's 50 km walk  medailleflag Erwin STUTZ (SUI)
4h53'33"8
Men's 50 km walk  medailleflag Henri DELERUE (FRA)
4h57'40"2
Men's 50 km walk  medailleflag Mieczyslaw RUTYNA (POL)
4h58'03"8
Men's 50 km walk  medailleflag Felix CAPPELLA (CAN)
4h58'31"6
Men's 50 km walk  medailleflag Shaul LADANY (ISR)
5h01'06"0
Men's 50 km walk  medailleflag Pablo COLIN (MEX)
5h01'30"0
Men's 50 km walk  medailleflag David ROMANSKY (EUA)
5h38'03"4
Men's 50 km walk  medailleflag Ismael HERNÁNDEZ (MEX)
5h56'09"2
Men's 50 km walk  medailleflag Ricardo CRUZ (SAL)
5h56'22"0
Men's 50 km walk  medailleflag Bernhard NERMERICH (ALE)
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag Burkhard LEUSCHKE (ADE)
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag Vincent NIHILL (GBR)
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag John KELLY (IRL)
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag Abdon PAMICH (ITA)
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag Stefan INGVARSSON (SUE)
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag Gennady AGAPOV (URS)
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag Igor DELLA-ROSSA (URS)
DSQ
Men's 800 m  medailleflag Ralph DOUBELL (AUS)
1'44"3
Men's 800 m  medailleflag Wilson Chuma KIPRUGUT (KEN)
1'44"5
Men's 800 m  medailleflag Thomas Francis FARRELL (EUA)
1'45"4
Men's 800 m  medailleflag Walter ADAMS (ALE)
1'45"8
Men's 800 m  medailleflag Josef PLACHY (CHE)
1'45"9
Men's 800 m  medailleflag Dieter FROMM (ADE)
1'46"2
Men's 800 m  medailleflag Thomas SAISI (KEN)
1'47"5
Men's 800 m  medailleflag Benedict CAYENNE (TRT)
1'54"3
Men's Decathlon  medailleflag William Anthony TOOMEY (EUA)
8193 pts
Men's Decathlon  medailleflag Hans-Joachim WALDE (ALE)
8111 pts
Men's Decathlon  medailleflag Kurt BENDLIN (ALE)
8064 pts
Men's Decathlon  medailleflag Nikolai AVILOV (URS)
7909 pts
Men's Decathlon  medailleflag Joachim KIRST (ADE)
7861 pts
Men's Decathlon  medailleflag Thomas WADELL (EUA)
7720 pts
Men's Decathlon  medailleflag Richard SLOAN (EUA)
7692 pts
Men's Decathlon  medailleflag Steen SMIDT-JENSEN (DIN)
7648 pts
Men's Decathlon  medailleflag Eduard DE NOORLANDER (HOL)
7554 pts
Men's Decathlon  medailleflag Manfred TIEDTKE (ADE)
7551 pts
Men's Decathlon  medailleflag Lennart HEDMARK (SUE)
7481 pts
Men's Decathlon  medailleflag Walter DIESSL (AUT)
7465 pts
Men's Decathlon  medailleflag Clive LONGE (GBR)
7338 pts
Men's Decathlon  medailleflag Ar Min WU (TWN)
7209 pts
Men's Decathlon  medailleflag Spas DJOUROV (BUL)
7173 pts
Men's Decathlon  medailleflag Roger LESPAGNARD (BEL)
7125 pts
Men's Decathlon  medailleflag Urs TRAUTMANN (SUI)
7044 pts
Men's Decathlon  medailleflag Franz BIEDERMANN (LIE)
6323 pts
Men's Decathlon  medailleflag Donald VÉLEZ (NIC)
5943 pts
Men's Decathlon  medailleflag Yanis LANKA (URS)
DNS
Men's Discus throw  medailleflag Al OERTER (EUA)
64,78 m
Men's Discus throw  medailleflag Lothar MILDE (ADE)
63,08 m
Men's Discus throw  medailleflag Ludvík DANEK (CHE)
62,92 m
Men's Discus throw  medailleflag Manfred LOSCH (ADE)
62,12 m
Men's Discus throw  medailleflag Jay SILVESTER (EUA)
61,78 m
Men's Discus throw  medailleflag Gary CARLSEN (EUA)
59,46 m
Men's Discus throw  medailleflag Edmund PIATKOWSKI (POL)
59,40 m
Men's Discus throw  medailleflag Bjorn BRUCH (SUE)
59,28 m
Men's Javelin throw  medailleflag Janis LUSIS (URS)
90,10 m
Men's Javelin throw  medailleflag Jorma KINNUNEN (FIN)
88,58 m
Men's Javelin throw  medailleflag Gergely KULSZAR (HUN)
87,06 m
Men's Javelin throw  medailleflag Wladyslaw NIKICIUK (POL)
85,70 m
Men's Javelin throw  medailleflag Manfred STOLLE (ADE)
84,42 m
Men's Javelin throw  medailleflag Karl-Ake NILSSON (SUE)
83,48 m
Men's Javelin throw  medailleflag Janusz SIDLO (POL)
80,58 m
Men's Javelin throw  medailleflag Urs VON WARTBURG (SUI)
80,56 m
Men's Hammer throw  medailleflag Gyula ZSIVÓTZKY (HUN)
73,36 m
Men's Hammer throw  medailleflag Romuald KLIM (URS)
73,28 m
Men's Hammer throw  medailleflag Lazar LOVASZ (HUN)
69,78 m
Men's Hammer throw  medailleflag Takeo SUGAWARA (JPN)
69,78 m
Men's Hammer throw  medailleflag Sandor ECKSCHMIDE (HUN)
69,46 m
Men's Hammer throw  medailleflag Gennadiy KONDRASHOV (URS)
69,08 m
Men's Hammer throw  medailleflag Reinhard THEIMER (ADE)
68,84 m
Men's Hammer throw  medailleflag Helmut BAUMANN (ADE)
68,26 m
Men's Shot put  medailleflag Randel James MATSON (EUA)
20,54 m
Men's Shot put  medailleflag George WOODS (EUA)
20,12 m
Men's Shot put  medailleflag Eduard GUSHCHIN (URS)
20,09 m
Men's Shot put  medailleflag Dieter HOFFMANN (ADE)
20,00 m
Men's Shot put  medailleflag David MAGGARD (EUA)
19,43 m
Men's Shot put  medailleflag Wladyslaw KOMAR (POL)
19,28 m
Men's Shot put  medailleflag Uwe GRABE (ADE)
19,03 m
Men's Shot put  medailleflag Heinfried BIRLENBACH (ALE)
18,80 m
Men's Marathon  medailleflag Degaga "Mamo" WOLDE (ETI)
2h20'26"4
Men's Marathon  medailleflag Kenji KIMIHARA (JPN)
2h23'31"0
Men's Marathon  medailleflag Michael RYAN (NZL)
2h23'45"0
Men's Marathon  medailleflag Ismail AKCAY (TUR)
2h25'18"8
Men's Marathon  medailleflag William ADCOCKS (GBR)
2h25'33"0
Men's Marathon  medailleflag Merawl GEBRU (ETI)
2h27'16"8
Men's Marathon  medailleflag Derek CLAYTON (AUS)
2h27'23"8
Men's Marathon  medailleflag Timothy JOHNSTON (GBR)
2h28'04"4
Men's Marathon  medailleflag Akio USAMI (JPN)
2h28'06"2
Men's Marathon  medailleflag Andrew BOYCHUK (CAN)
2h28'40"2
Men's Marathon  medailleflag Gaston ROELANTS (BEL)
2h29'04"8
Men's Marathon  medailleflag Patrick MCMAHON (IRL)
2h29'21"0
Men's Marathon  medailleflag Alfredo PEÑALOZA (MEX)
2h29'48"8
Men's Marathon  medailleflag Kenneth MOORE (EUA)
2h29'49"4
Men's Marathon  medailleflag Jürgen BUSCH (ADE)
2h30'42"6
Men's Marathon  medailleflag George L. YOUNG (EUA)
2h31'15"0
Men's Marathon  medailleflag Manfred STEFFNY (ALE)
2h31'23"8
Men's Marathon  medailleflag  SUMBWEGAM (BIR)
2h32'22"0
Men's Marathon  medailleflag Nabiba TEMU (KEN)
2h32'36"0
Men's Marathon  medailleflag Maurice PEIREN (BEL)
2h32'49"0
Men's Marathon  medailleflag Antonio AMBU (ITA)
2h33'19"6
Men's Marathon  medailleflag Ron DAWS (EUA)
2h33'53"0
Men's Marathon  medailleflag Karlheinz SIEVERS (ALE)
2h34'11"8
Men's Marathon  medailleflag Gyula TOTH (HUN)
2h34'49"0
Men's Marathon  medailleflag Huseyin AKTAS (TUR)
2h35'09"5
Men's Marathon  medailleflag Pablo GARRIDO (MEX)
2h35'47"8
Men's Marathon  medailleflag Adrianus STEYLEN (HOL)
2h37'42"0
Men's Marathon  medailleflag Anatoly SUKHARKOV (URS)
2h38'07"4
Men's Marathon  medailleflag Myung-Jung LEE (COR)
2h38'52"2
Men's Marathon  medailleflag Ivailo CHARANKOV (BUL)
2h39'49"6
Men's Marathon  medailleflag Gioacchino DE PALMA (ITA)
2h39'58"2
Men's Marathon  medailleflag Josef GWERDER (SUI)
2h40'16"0
Men's Marathon  medailleflag Hubert RIESNER (ALE)
2h41'29"0
Men's Marathon  medailleflag Georg OLSEN (DIN)
2h42'24"6
Men's Marathon  medailleflag Douglas SINKALA (ZAM)
2h42'51"0
Men's Marathon  medailleflag Exequiel BAEZA (CHI)
2h43'15"6
Men's Marathon  medailleflag David MCKENZIE (NZL)
2h43'36"6
Men's Marathon  medailleflag Bongle KIM (COR)
2h43'56"0
Men's Marathon  medailleflag Carlos CUQUE LOPEZ (GUA)
2h45'20"4
Men's Marathon  medailleflag Godwin KALIMBWE (ZAM)
2h45'26"8
Men's Marathon  medailleflag Michael MOLLOY (IRL)
2h48'13"6
Men's Marathon  medailleflag Simeonov NICOLAS (BUL)
2h48'30"4
Men's Marathon  medailleflag John FARRINGTON (AUS)
2h50'16"8
Men's Marathon  medailleflag Helmut KUNISCH (SUI)
2h50'58"2
Men's Marathon  medailleflag Alieu MASSAQUOI (SLA)
2h52'28"0
Men's Marathon  medailleflag Sang-Hoon LEE (COR)
2h52'46"2
Men's Marathon  medailleflag Thein HLA (BIR)
2h54'03"6
Men's Marathon  medailleflag Paul MOSES (KEN)
2h55'17"0
Men's Marathon  medailleflag Benjamín SILVA-NETTO (FIL)
2h56'19"4
Men's Marathon  medailleflag Harry PROWELL (GUY)
2h57'01"4
Men's Marathon  medailleflag Wimalasena PERERA (CEI)
2h59'05"8
Men's Marathon  medailleflag Fulgencio HERNÁNDEZ (GUA)
3h00'40"2
Men's Marathon  medailleflag Gustavo GUTIÉRREZ (ECU)
3h03'07"0
Men's Marathon  medailleflag Martin ANDE (NGR)
3h03'47"6
Men's Marathon  medailleflag Musa MUSTAPHA (UGA)
3h04'53"8
Men's Marathon  medailleflag Enoch NWEMBA (ZAM)
3h06'16"0
Men's Marathon  medailleflag John AKHWARI (TAN)
3h25'17"0
Men's Marathon  medailleflag Peter BUNIAK (CAN)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Juan PÉREZ (CRC)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Carlos PEREZ ALONSO (ESP)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Abebe BIKILA (ETI)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Pentti RUMMAKKO (FIN)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Christian COMBES (FRA)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Guy TEXEREAU (FRA)
DNF
Men's Marathon  medailleflag James ALDER (GBR)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Lajos MECSER (HUN)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Jozsef SUTO (HUN)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Seiichiro SASAKI (JPN)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Haji Soua'An Mraljeb A'YED MANSOOR (KUW)
DNF
Men's Marathon  medailleflag S'Aoud O'BAID DAIFALLAH (KUW)
DNF
Men's Marathon  medailleflag José GARCIA (MEX)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Antonius EYKENBOOM (HOL)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Edgar FRIEDLI (SUI)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Mukhamed SHAKIROV (URS)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Armando GONZÁLEZ (URG)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Nedo FARCIC (YUG)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Jürgen HAASE (ADE)
DNS
Men's Marathon  medailleflag Hernan BARRENECHE (COL)
DNS
Men's Marathon  medailleflag Jouko KUHA (FIN)
DNS
Men's Marathon  medailleflag Ettore MILONE (ITA)
DNS
Men's Marathon  medailleflag Edward STAWIARZ (POL)
DNS
Men's Marathon  medailleflag Mohamed GAMMOUDI (TUN)
DNS
Men's Marathon  medailleflag Yury VOLKOV (URS)
DNS
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag United Statesof America
38"2
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Cuba
38"3
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag France
38"4
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Jamaica
38"4
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag East Germany
38"6
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Germany
38"7
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Italy
39"2
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Poland
39"2
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag United Statesof America
2'56"16
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Kenya
2'59"6
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Germany
3'00"5
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Poland
3'00"5
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Great Britain
3'01"2
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Trinidad and Tobago
3'04"5
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Italy
3'04"6
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag France
3'07"5
Men's Pole Vault  medailleflag Robert Lloyd SEAGREN (EUA)
5,40 m
Men's Pole Vault  medailleflag Claus SCHIPROWSKI (ALE)
5,40 m
Men's Pole Vault  medailleflag Wolfgang NORDWIG (ADE)
5,40 m
Men's Pole Vault  medailleflag Christos PAPANIKOLAU (GRE)
5,35 m
Men's Pole Vault  medailleflag John Thomas PENNEL (EUA)
5,35 m
Men's Pole Vault  medailleflag Gennady BLIZNETSOV (URS)
5,30 m
Men's Pole Vault  medailleflag Hervé D'ENCAUSSE (FRA)
5,25 m
Men's Pole Vault  medailleflag Heinfried ENGEL (ALE)
5,20 m
Men's Pole Vault  medailleflag Ignacio SOLA (ESP)
5,20 m
Men's Pole Vault  medailleflag Kjell ISAKSSON (SUE)
5,15 m
Men's Pole Vault  medailleflag Kiyoshi NIWA (JPN)
5,15 m
Men's Pole Vault  medailleflag Alexander MALIUTIN (URS)
5,00 m
Men's Pole Vault  medailleflag Michael BULL (GBR)
5,00 m
Men's Pole Vault  medailleflag Altti ALAROTU (FIN)
5,00 m
Men's Pole Vault  medailleflag Erkki MUSTAKARI (FIN)
NM
Men's High jump  medailleflag Richard Douglas "Dick" FOSBURY (EUA)
2,24 m
Men's High jump  medailleflag Edward CARUTHERS (EUA)
2,22 m
Men's High jump  medailleflag Valentin GAVRILOV (URS)
2,20 m
Men's High jump  medailleflag Valery SKVORTSOV (URS)
2,16 m
Men's High jump  medailleflag Reynaldo BROWN (EUA)
2,14 m
Men's High jump  medailleflag Giacomo CROSA (ITA)
2,14 m
Men's High jump  medailleflag Günther SPIELVOGEL (ALE)
2,14 m
Men's High jump  medailleflag Lawrence William PECKHAM (AUS)
2,12 m
Men's High jump  medailleflag Robert SAINTE-ROSE (FRA)
2,09 m
Men's High jump  medailleflag Ingomar SIEGHART (ALE)
2,09 m
Men's High jump  medailleflag Luis GARRIGA (ESP)
2,09 m
Men's High jump  medailleflag Ahmed SENNUSI (CHA)
2,09 m
Men's High jump  medailleflag Miodrag TODOSIJEVIC (YUG)
2,06 m
Men's Long jump  medailleflag Robert "Bob" BEAMON (EUA)
8,90 m
Men's Long jump  medailleflag Klaus BEER (ADE)
8,19 m
Men's Long jump  medailleflag Ralph BOSTON (EUA)
8,16 m
Men's Long jump  medailleflag Igor TER-OVANESIAN (URS)
8,12 m
Men's Long jump  medailleflag Tynu LEPIK (URS)
8,09 m
Men's Long jump  medailleflag Allen CRAWLEY (AUS)
8,02 m
Men's Long jump  medailleflag Jack PANI (FRA)
7,97 m
Men's Long jump  medailleflag Andrzej STALMACH (POL)
7,94 m
Men's Triple jump  medailleflag Viktor SANEÏEV (URS)
17,39 m
Men's Triple jump  medailleflag Nelson PRUDENCIO (BRA)
17,27 m
Men's Triple jump  medailleflag Giuseppe GENTILE (ITA)
17,22 m
Men's Triple jump  medailleflag Arthur WALKER (EUA)
17,12 m
Men's Triple jump  medailleflag Nicolay DUDKIN (URS)
17,09 m
Men's Triple jump  medailleflag Philip MAY (AUS)
17,02 m
Men's Triple jump  medailleflag Josef SCHMIDT (POL)
16,89 m
Men's Triple jump  medailleflag Mamadou DIA (SEN)
16,73 m
Women's 100 m  medailleflag Wyomia TYUS (EUA)
11"0
Women's 100 m  medailleflag Barbara FERRELL (EUA)
11"1
Women's 100 m  medailleflag Irena KIRSZENSTEIN (POL)
11"1
Women's 100 m  medailleflag Raelene BOYLE (AUS)
11"1
Women's 100 m  medailleflag Margaret BAILES (EUA)
11"3
Women's 100 m  medailleflag Dianne BURGE (AUS)
11"4
Women's 100 m  medailleflag Chi CHENG (TWN)
11"5
Women's 100 m  medailleflag Miguelina COBIAN (CUB)
11"6
Women's 200 m  medailleflag Irena KIRSZENSTEIN (POL)
22"5
Women's 200 m  medailleflag Raelene BOYLE (AUS)
22"7
Women's 200 m  medailleflag Jennifer LAMY (AUS)
22"8
Women's 200 m  medailleflag Barbara FERRELL (EUA)
22"9
Women's 200 m  medailleflag Nicole MONTANDON (FRA)
23"0
Women's 200 m  medailleflag Wyomia TYUS (EUA)
23"0
Women's 200 m  medailleflag Margaret BAILES (EUA)
23"1
Women's 200 m  medailleflag Jutta STOCK (ALE)
23"2
Women's 400 m  medailleflag Colette BESSON (FRA)
52"0
Women's 400 m  medailleflag Lillian BOARD (GBR)
52"1
Women's 400 m  medailleflag Natalia PECHENKINA (URS)
52"2
Women's 400 m  medailleflag Janet Mary SIMPSON (GBR)
52"5
Women's 400 m  medailleflag Aurelia PENTON (CUB)
52"7
Women's 400 m  medailleflag Jarvis SCOTT (EUA)
52"7
Women's 400 m  medailleflag Helga HENNING (ALE)
52"8
Women's 400 m  medailleflag Hermina VAN DER HOEVEN (HOL)
53"0
Women's 80 m hurdles  medailleflag Maureen CAIRD (AUS)
10"3
Women's 80 m hurdles  medailleflag Pamela KILBORN (AUS)
10"4
Women's 80 m hurdles  medailleflag Chi CHENG (TWN)
10"4
Women's 80 m hurdles  medailleflag Patty VAN WOLVELAERE (EUA)
10"5
Women's 80 m hurdles  medailleflag Karin BALZER (ADE)
10"6
Women's 80 m hurdles  medailleflag Danuta STRASZYNSKA (POL)
10"6
Women's 80 m hurdles  medailleflag Elzbieta ZEBROWSKA (POL)
10"6
Women's 80 m hurdles  medailleflag Tatyana TALYSHEVA (URS)
10"7
Women's 800 m  medailleflag Madeline MANNING (EUA)
2'00"9
Women's 800 m  medailleflag Ileana SILAI (RUM)
2'02"5
Women's 800 m  medailleflag Maria GOMMERS (HOL)
2'02"6
Women's 800 m  medailleflag Sheila TAYLOR (GBR)
2'03"8
Women's 800 m  medailleflag Doris BROWN (EUA)
2'03"9
Women's 800 m  medailleflag Patricia LOWE (GBR)
2'04"2
Women's 800 m  medailleflag Abigail HOFFMAN (CAN)
2'06"8
Women's 800 m  medailleflag Maryvonne DUPUREUR (FRA)
2'08"2
Women's Discus throw  medailleflag Lia MANOLIU (RUM)
58,28 m
Women's Discus throw  medailleflag Liesel WESTERMANN (ALE)
57,76 m
Women's Discus throw  medailleflag Kontsek Jolan KLEIBER (HUN)
54,90 m
Women's Discus throw  medailleflag Anita OTTO (ADE)
54,40 m
Women's Discus throw  medailleflag Antonina POPOVA (URS)
53,42 m
Women's Discus throw  medailleflag Olga CONNOLLY (EUA)
52,96 m
Women's Discus throw  medailleflag Christine SPIELBERG (ADE)
52,86 m
Women's Discus throw  medailleflag Brigitte BERENDONK (ALE)
52,80 m
Women's Javelin throw  medailleflag Angela NEMETH (HUN)
60,36 m
Women's Javelin throw  medailleflag Mihaela PENES (RUM)
59,92 m
Women's Javelin throw  medailleflag Eva JANKO (AUT)
58,04 m
Women's Javelin throw  medailleflag Marta RUDAS (HUN)
56,38 m
Women's Javelin throw  medailleflag Daniela JAWORSKA (POL)
56,06 m
Women's Javelin throw  medailleflag Natasa URBANCIC (YUG)
55,42 m
Women's Javelin throw  medailleflag Ameli KOLOSKA (ALE)
55,20 m
Women's Javelin throw  medailleflag Kaisa LAUNELA (FIN)
53,96 m
Women's Shot put  medailleflag Margitta GUMMEL (ADE)
19,61 m
Women's Shot put  medailleflag Marita LANGE (ADE)
18,78 m
Women's Shot put  medailleflag Nadeshda CHIZHOVA (URS)
18,19 m
Women's Shot put  medailleflag Judit LENDVAI (HUN)
17,78 m
Women's Shot put  medailleflag Renate BOY (ADE)
17,72 m
Women's Shot put  medailleflag Ivanka CHRISOTVA (BUL)
17,25 m
Women's Shot put  medailleflag Marlene FUCHS (ALE)
17,11 m
Women's Shot put  medailleflag Elsemia VAN NOORDUYN (HOL)
16,23 m
Women's Pentathlon  medailleflag Ingrid BECKER-MICKLER (ALE)
5098 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Liese PROKOP (AUT)
4966 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Annamaria TOTH (HUN)
4959 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Valentina TIKHOMIROVA (URS)
4927 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Mandn BORNHOLDT (ALE)
4890 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Pat WINSLOW (EUA)
4877 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Ingeborg BAUER (ADE)
4849 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Meta ANTENEN (SUI)
4848 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Mary Elizabeth PETERS (GBR)
4803 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Susan SCOTT (GBR)
4786 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Jennifer MELDRUM (CAN)
4774 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Marijana LUBEJ (YUG)
4764 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Nina Ella Damkjar HANSEN (DIN)
4738 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Snejana YOUROUKOVA (BUL)
4728 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Monique BANTEGNY (FRA)
4697 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Ann WILSON (GBR)
4688 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Marianne ACKERMANS (HOL)
4650 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Berit BERTHELSEN (NOR)
4649 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Gerda UHLEMANN (ADE)
4644 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Aida DOS SANTOS (BRA)
4578 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Magali VETTORAZZO (ITA)
4504 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Cornelia POPESCU (RUM)
4435 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Sieglinde AMMANN (SUI)
4414 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Cathy HAMBLIN (EUA)
4330 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Lolita LAGROSAS (FIL)
4131 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Lin CHUN-YU (TWN)
4104 pts
Women's Pentathlon  medailleflag A-Mei TIEN (TWN)
3899 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Galina SOFJINA (URS)
3828 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Djurdja FOCIC (YUG)
3814 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Roswitha EMONTS-GAST (BEL)
3654 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Mercedes ROMÁN (MEX)
3604 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Jean ROBOTHAM (CRC)
2909 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Eva CEDERSTROM (SUE)
2557 pts
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag United Statesof America
42"8
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Cuba
43"3
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Soviet Union
43"4
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Netherlands
43"4
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Australia
43"4
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Germany
43"6
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Great Britain
43"7
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag France
44"2
Women's High jump  medailleflag Miloslava REZKOVA (CHE)
1,82 m
Women's High jump  medailleflag Antonina OKOROKOVA (URS)
1,80 m
Women's High jump  medailleflag Valentina KOZYR (URS)
1,80 m
Women's High jump  medailleflag Jaroslava VALENTOVA (CHE)
1,78 m
Women's High jump  medailleflag Rita SCHMIDT (ADE)
1,78 m
Women's High jump  medailleflag Maria FAITHOVA (CHE)
1,78 m
Women's High jump  medailleflag Karin SCHULZE (ADE)
1,76 m
Women's High jump  medailleflag Ilona GUSENBAUER (AUT)
1,76 m
Women's High jump  medailleflag Magda CSABI (HUN)
1,71 m
Women's High jump  medailleflag Ghislaine BARNAY (FRA)
1,71 m
Women's High jump  medailleflag Maria CYPRIANO (BRA)
1,71 m
Women's High jump  medailleflag Vera GRUSHKINA (URS)
1,71 m
Women's High jump  medailleflag Barbara INKPEN (GBR)
1,68 m
Women's High jump  medailleflag Snezana HREPEVNIK (YUG)
1,68 m
Women's Long jump  medailleflag Viorica VISCOPOLEANU (RUM)
6,82 m
Women's Long jump  medailleflag Sheila SHERWOOD (GBR)
6,68 m
Women's Long jump  medailleflag Tatyana TALYSHEVA (URS)
6,66 m
Women's Long jump  medailleflag Burghild WIECZOREK (ADE)
6,48 m
Women's Long jump  medailleflag Miroslawa SARNA (POL)
6,47 m
Women's Long jump  medailleflag Ingrid BECKER-MICKLER (ALE)
6,43 m
Women's Long jump  medailleflag Berit BERTHELSEN (NOR)
6,40 m
Women's Long jump  medailleflag Heidemarie ROSENDAHL (ALE)
6,40 m

Basket-ball

Men's   Teammedailleflag United Statesof America
Men's   Teammedailleflag Yugoslavia
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Brazil
Men's   Teammedailleflag Mexico
Men's   Teammedailleflag Poland
Men's   Teammedailleflag Spain
Men's   Teammedailleflag Italy
Men's   Teammedailleflag Puerto Rico
Men's   Teammedailleflag Bulgaria
Men's   Teammedailleflag Cuba
Men's   Teammedailleflag Panama
Men's   Teammedailleflag Philippine
Men's   Teammedailleflag Korea
Men's   Teammedailleflag Senegal
Men's   Teammedailleflag Marocco

Boxing

Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag George FOREMAN (EUA)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Jonas CEPULIS (URS)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Giorgio BAMBINI (ITA)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Joaquín ROCHA (MEX)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Francisco "Motochito" RODRIGUEZ (VEN)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Young-Ju JEE (COR)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Harlan MARBLEY (EUA)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Hubert SKRZYPCZAK (POL)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag Ricardo DELGADO (MEX)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag Arthur OLECH (POL)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag Servillo DE OLIVEIRA (BRA)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag Leo RWABWOGO (UGA)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Valeri SOKOLOV (URS)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Eridari MUKWANGA (UGA)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Chang KYOU-CHUL (COR)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Eiji MORIOKA (JPN)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Antonio ROLDAN (MEX)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Albert ROBINSON (EUA)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Ivan MICHAILOV (BUL)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Philip WARUINGE (KEN)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Ronald W. HARRIS (EUA)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Jozef GRUDZIEN (POL)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Calistrat CUTOV (RUM)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Zvonimir VUJIN (YUG)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Jerzy KULEJ (POL)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Enrique REGUEIFEROS (CUB)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag James WALLINGTON (EUA)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Arto NILSSON (FIN)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Manfred WOLKE (ADE)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Joseph BESSALA (CMR)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Mario GUILLOTI (ARG)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Vladimir MUSSALINOV (URS)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Boris LAGUTIN (URS)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Rolando GARBEY (CUB)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Günther MEIER (ALE)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag John BALDWIN (EUA)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Christopher Martin FINNEGAN (GBR)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Aleksey KISELYOV (URS)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Alfred JONES (EUA)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Agustin ZARAGOZA (MEX)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Danas POZNIAKAS (URS)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Ion MONEA (RUM)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Georgi STANKOV (BUL)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Stanislaw DRAGAN (POL)

Canoeing

Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Tibor TATAI (HUN)
4'36"14
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Detlef LEWE (ALE)
4'38"31
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Vitali GALKOV (URS)
4'40"42
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Jirii CTVRTECKA (CHE)
4'40"74
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Boris LUBENOV (BUL)
4'43"43
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Sten EMANUELSSON (SUE)
4'45"80
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Ivan PATZAICHIN (RUM)
4'49"32
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Andreas WEIGAND (EUA)
4'50"42
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Christopher HOOK (CAN)
4'55"88
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Romania
4'07"18
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Hungary
4'08"77
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
4'11"30
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Mexico
4'15"24
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Sweden
4'16"60
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag East Germany
4'22"53
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Germany
4'26"36
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Bulgaria
4'26"74
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Czechoslovakia
DNF
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Mihaly HESZ (HUN)
4'02"63
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Alexander SHAPARENKO (URS)
4'03"58
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Erik HANSEN (DIN)
4'04"39
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Wladyslaw SZUSZKIEWICZ (POL)
4'06"36
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Rolf PETERSON (SUE)
4'07"86
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Vaclav MARA (CHE)
4'09"35
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Andrei CONTOLENCO (RUM)
4'09"96
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Wolfgang LANGE (ADE)
4'10"03
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Paul HOEKSTRA (HOL)
4'13"28
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
3'37"54
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Hungary
3'38"44
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Austria
3'40"71
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Netherlands
3'41"36
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Sweden
3'41"99
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Romania
3'45"18
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Belgium
3'45"21
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Italy
3'46"08
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Germany
4'02"98
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Norway
3'14"38
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Romania
3'14"81
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Hungary
3'15"10
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Sweden
3'16"68
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Finland
3'17"28
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag East Germany
3'18"03
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Austria
3'18"95
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Poland
3'22"10
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Denmark
3'25"64
Women's K1 - 500 m  medailleflag Lyudmila PINAYEVA (URS)
2'11"09
Women's K1 - 500 m  medailleflag Renate BREUER (ALE)
2'12"71
Women's K1 - 500 m  medailleflag Viorica DUMITRU (RUM)
2'13"22
Women's K1 - 500 m  medailleflag Marcia SMOKE (EUA)
2'14"68
Women's K1 - 500 m  medailleflag Iva VAVROVA (CHE)
2'14"78
Women's K1 - 500 m  medailleflag Anita NÜBNER (ADE)
2'16"02
Women's K1 - 500 m  medailleflag Ing.-Marie SVENSSON (SUE)
2'16"04
Women's K1 - 500 m  medailleflag Mieke JAAPIES (HOL)
2'18"38
Women's K1 - 500 m  medailleflag Anna PFEFFER (HUN)
DNF
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Germany
1'56"44
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Hungary
1'58"60
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Soviet Union
1'58"61
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Romania
1'59"17
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag East Germany
2'00"18
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Netherlands
2'02"02
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag United Statesof America
2'02"97
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Great Britain
2'03"70
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Poland
2'04"20

Cycling Road

Men's Time trial  Teammedailleflag Netherlands
2h07'49"06
Men's Time trial  Teammedailleflag Sweden
2h09'26"60
Men's Time trial  Teammedailleflag Italy
2h10'18"74
Men's Time trial  Teammedailleflag Denmark
2h12'41"41
Men's Time trial  Teammedailleflag Norway
2h14'32"85
Men's Time trial  Teammedailleflag Poland
2h14'40"98
Men's Time trial  Teammedailleflag Argentina
2h15'34"24
Men's Time trial  Teammedailleflag Germany
2h15'37"25
Men's Time trial  Teammedailleflag Soviet Union
2h15'39"58
Men's Time trial  Teammedailleflag Mexico
2h16'08"44
Men's Time trial  Teammedailleflag Great Britain
2h16'38"60
Men's Time trial  Teammedailleflag Spain
2h16'38"90
Men's Time trial  Teammedailleflag East Germany
2h17'51"29
Men's Time trial  Teammedailleflag Australia
2h18'09"09
Men's Time trial  Teammedailleflag France
2h18'35"82
Men's Time trial  Teammedailleflag Yugoslavia
2h18'52"20
Men's Time trial  Teammedailleflag Hungary
2h20'30"36
Men's Time trial  Teammedailleflag Belgium
2h20'52"93
Men's Time trial  Teammedailleflag Finland
2h20'55"47
Men's Time trial  Teammedailleflag United Statesof America
2h24'13"50
Men's Time trial  Teammedailleflag Guatemala
2h24'20"77
Men's Time trial  Teammedailleflag Ecuador
2h25'15"26
Men's Time trial  Teammedailleflag New Zealand
2h25'46"47
Men's Time trial  Teammedailleflag Uruguay
2h25'47"20
Men's Time trial  Teammedailleflag Canada
2h27'18"14
Men's Time trial  Teammedailleflag Ethopia
2h30'36"79
Men's Time trial  Teammedailleflag Costa Rica
2h36'25"79
Men's Time trial  Teammedailleflag El Salvador
2h39'38"39
Men's Time trial  Teammedailleflag Taïwan
2h42'13"88
Men's Time trial  Teammedailleflag Congo (Kinshasa)
2h42'57"58
Men's Race  medailleflag Pierfranco VIANELLI (ITA)
4h41'25"24
Men's Race  medailleflag Leif MORTENSEN (DIN)
4h42'49"71
Men's Race  medailleflag Goesta PETTERSON (SUE)
4h43'15"24
Men's Race  medailleflag Stephan ABRAHAMIAN (FRA)
4h43'36"54
Men's Race  medailleflag Marinus PIJNEN (HOL)
4h43'36"81
Men's Race  medailleflag Jean MONSERE (BEL)
4h43'51"77
Men's Race  medailleflag Tomas PETTERSSON (SUE)
4h43'58"11
Men's Race  medailleflag Giovanni BRAMUCCI (ITA)
4h43'58"19
Men's Race  medailleflag Martín Emilio RODRIGUEZ GUTIERREZ (COL)
4h43'58"49
Men's Race  medailleflag Marian KEGEL (POL)
4h44'00"50
Men's Race  medailleflag Jan KREKELS (HOL)
4h44'09"70
Men's Race  medailleflag Burkhard EBERT (ALE)
4h44'10"20
Men's Race  medailleflag Thorleif ANDRESEN (NOR)
4h44'10"95
Men's Race  medailleflag Tore MILSETT (NOR)
4h44'12"00
Men's Race  medailleflag Alvaro PACHON MORALES (COL)
4h44'13"10
Men's Race  medailleflag José GÓMEZ LUCAS (ESP)
4h44'13"78
Men's Race  medailleflag Valery YARDY (URS)
4h44'15"90
Men's Race  medailleflag Roger DE VLAEMINCK (BEL)
4h44'24"83
Men's Race  medailleflag Andre DIERICKX (BEL)
4h45'32"91
Men's Race  medailleflag Alain VASSEUR (FRA)
4h45'36"59
Men's Race  medailleflag Imre GÉRA (HUN)
4h45'57"26
Men's Race  medailleflag Saturnino RUSTRIAN (GUA)
4h46'13"03
Men's Race  medailleflag Jan SMOLIK (CHE)
4h46'30"74
Men's Race  medailleflag Harrie JANSEN (HOL)
4h46'30"90
Men's Race  medailleflag Cvetko BILIC (YUG)
4h46'31"59
Men's Race  medailleflag Ole PEDERSEN (DIN)
4h46'31"78
Men's Race  medailleflag Agustín JUÁREZ (MEX)
4h46'32"50
Men's Race  medailleflag Luis ZUBERO (ESP)
4h46'34"65
Men's Race  medailleflag Jorgen E. HANSEN (DIN)
4h46'34"66
Men's Race  medailleflag Pedro SÁNCHEZ (COL)
4h46'37"94
Men's Race  medailleflag Flavio MARTINI (ITA)
4h47'56"53
Men's Race  medailleflag Yury DMITRIEV (URS)
4h47'57"02
Men's Race  medailleflag Daniel DUCREUX (FRA)
4h47'57"23
Men's Race  medailleflag David ROLLINSON (GBR)
4h47'58"62
Men's Race  medailleflag Erik PETTERSSON (SUE)
4h47'58"98
Men's Race  medailleflag Heriberto DIAZ ORNELAS (MEX)
4h47'59"23
Men's Race  medailleflag Raimo HONKANEN (FIN)
4h47'59"52
Men's Race  medailleflag Svend BJERG (DIN)
4h48'03"08
Men's Race  medailleflag Rudi VALENCIC (YUG)
4h48'03"19
Men's Race  medailleflag Roberto Florencio BREPPE (ARG)
4h48'07"96
Men's Race  medailleflag Ferenc KESERU (HUN)
4h50'30"47
Men's Race  medailleflag Miguel LASA (ESP)
4h51'05"17
Men's Race  medailleflag Jesús SARABIA (MEX)
4h51'05"18
Men's Race  medailleflag John HOWARD (EUA)
4h52'45"80
Men's Race  medailleflag Jürgen TSCHAN (ALE)
4h52'50"90
Men's Race  medailleflag Mauno UUSIVIRTA (FIN)
4h52'50"92
Men's Race  medailleflag Jan GUSTAFSEN (NOR)
4h54'41"20
Men's Race  medailleflag Evaristo OLIVA (GUA)
4h57'07"48
Men's Race  medailleflag Jorge INÉS NUFIO (GUA)
4h57'07"92
Men's Race  medailleflag Brian JOLLY (GBR)
4h57'42"88
Men's Race  medailleflag Curt SODERLUND (SUE)
5h01'12"60
Men's Race  medailleflag Desmond Ronald THOMSON (NZL)
5h02'33"62
Men's Race  medailleflag Tekeste WOLDU (ETI)
5h05'12"23
Men's Race  medailleflag Roger GILSON (LUX)
5h05'12"29
Men's Race  medailleflag Marcel ROY (CAN)
5h05'13"82
Men's Race  medailleflag Ornulf ANDRESEN (NOR)
5h05'17"84
Men's Race  medailleflag Ole WACKSTRÖM (FIN)
5h05'18"55
Men's Race  medailleflag András TAKÁCS (HUN)
5h05'21"00
Men's Race  medailleflag Kazimierz JASINSKI (POL)
5h08'25"94
Men's Race  medailleflag Gerard LETTOLI (SMR)
5h10'22"35
Men's Race  medailleflag Enzo FRISONI (SMR)
5h12'46"82
Men's Race  medailleflag Zygmunt HANUSIK (POL)
5h20'59"17
Men's Race  medailleflag Miguel SÁNCHEZ (CRC)
5h20'59"18
Men's Race  medailleflag Joe JONES (CAN)
5h30'13"92
Men's Race  medailleflag Ortwin CZARNOWSKI (ALE)
DNF
Men's Race  medailleflag Dieter KOSLAR (ALE)
DNF
Men's Race  medailleflag Juan ALVES (ARG)
DNF
Men's Race  medailleflag Héctor CASSINA (ARG)
DNF
Men's Race  medailleflag Gerardo CAVALIERE (ARG)
DNF
Men's Race  medailleflag Ronald JONKER (AUS)
DNF
Men's Race  medailleflag Peter MCDERMOTT (AUS)
DNF
Men's Race  medailleflag Kevin MORGAN (AUS)
DNF
Men's Race  medailleflag Donald WILSON (AUS)
DNF
Men's Race  medailleflag Colin FORDE (BAR)
DNF
Men's Race  medailleflag Alva REECE (BAR)
DNF
Men's Race  medailleflag Richard ROETT (BAR)
DNF
Men's Race  medailleflag Michael STOUTE (BAR)
DNF
Men's Race  medailleflag Jules BELAND (BEL)
DNF
Men's Race  medailleflag Jozef SCHOETERS (BEL)
DNF
Men's Race  medailleflag Yves LANDRY (CAN)
DNF
Men's Race  medailleflag Miguel SAMACA HERNANDEZ (COL)
DNF
Men's Race  medailleflag Jung-Hyun KWON (COR)
DNF
Men's Race  medailleflag José SÁNCHEZ (CRC)
DNF
Men's Race  medailleflag Humberto SOLANO (CRC)
DNF
Men's Race  medailleflag Manuel SOTO (CRC)
DNF
Men's Race  medailleflag Sergio MARTÍNEZ (CUB)
DNF
Men's Race  medailleflag Roberto MENÉNDEZ (CUB)
DNF
Men's Race  medailleflag Ulises VALDÉS (CUB)
DNF
Men's Race  medailleflag Marcelo VÁZQUEZ (CUB)
DNF
Men's Race  medailleflag Mauricio BOLAÑOS (SAL)
DNF
Men's Race  medailleflag Francisco FUNES (SAL)
DNF
Men's Race  medailleflag David MIRANDA (SAL)
DNF
Men's Race  medailleflag Juan MOLINA (SAL)
DNF
Men's Race  medailleflag Noé MEDINA (ECU)
DNF
Men's Race  medailleflag Victor MORALES (ECU)
DNF
Men's Race  medailleflag Hipólito POZO (ECU)
DNF
Men's Race  medailleflag Arnulfo POZO (ECU)
DNF
Men's Race  medailleflag Agustín TAMAMES (ESP)
DNF
Men's Race  medailleflag Daniel BUTLER (EUA)
DNF
Men's Race  medailleflag David CHAUNER (EUA)
DNF
Men's Race  medailleflag Wes WESSBERG (EUA)
DNF
Men's Race  medailleflag Yemane NEGASSI (ETI)
DNF
Men's Race  medailleflag Mahari OGBAMICHIEL (ETI)
DNF
Men's Race  medailleflag Mikael SAGLIMBENI (ETI)
DNF
Men's Race  medailleflag Raimo SUIKKANEN (FIN)
DNF
Men's Race  medailleflag Jean PARANTEAU (FRA)
DNF
Men's Race  medailleflag William BILSLAND (GBR)
DNF
Men's Race  medailleflag Leslie WEST (GBR)
DNF
Men's Race  medailleflag Francisco CUQUE (GUA)
DNF
Men's Race  medailleflag Tibor MAGYAR (HUN)
DNF
Men's Race  medailleflag Jean BARNABE (COK)
DNF
Men's Race  medailleflag Constantin KABEMBA (COK)
DNF
Men's Race  medailleflag Samuel KIBAMBA (COK)
DNF
Men's Race  medailleflag Ignace MANDJAMBI (COK)
DNF
Men's Race  medailleflag George ARTIN (IRQ)
DNF
Men's Race  medailleflag Peter DOYLE (IRL)
DNF
Men's Race  medailleflag Hugh FOSTER (IRL)
DNF
Men's Race  medailleflag Liam HORNER (IRL)
DNF
Men's Race  medailleflag Constantino CONTI (ITA)
DNF
Men's Race  medailleflag Tarek ABOU-ZAHAB (LIB)
DNF
Men's Race  medailleflag Solo RAZAFINARIVO (MAD)
DNF
Men's Race  medailleflag Ramli JOHARI (MAL)
DNF
Men's Race  medailleflag Pong-Ng JOO (MAL)
DNF
Men's Race  medailleflag Gabriel CUÉLLAR (MEX)
DNF
Men's Race  medailleflag Bryce BEESTON (NZL)
DNF
Men's Race  medailleflag John DEAN (NZL)
DNF
Men's Race  medailleflag Douglas THOMSON (NZL)
DNF
Men's Race  medailleflag Gerardes ZOETEMELK (HOL)
DNF
Men's Race  medailleflag Zenon CZECHOWSKI (POL)
DNF
Men's Race  medailleflag Emil RUSU (RUM)
DNF
Men's Race  medailleflag Bruno HUBSCHMID (SUI)
DNF
Men's Race  medailleflag Chuen-Hwai DENG (TWN)
DNF
Men's Race  medailleflag Cheng-Tao LIU (TWN)
DNF
Men's Race  medailleflag Ming-Shu SHUE (TWN)
DNF
Men's Race  medailleflag Petr HLADIK (CHE)
DNF
Men's Race  medailleflag Somchai CHANTRASAMRIT (TAI)
DNF
Men's Race  medailleflag Suriyong HEMINT (TAI)
DNF
Men's Race  medailleflag Somkuan SEEHAPANT (TAI)
DNF
Men's Race  medailleflag Chainarong SOPONPONG (TAI)
DNF
Men's Race  medailleflag Vladislav NELIUBIN (URS)
DNF
Men's Race  medailleflag Anatoly STARKOV (URS)
DNF
Men's Race  medailleflag Van Hoang BUI (VNM)
DNF
Men's Race  medailleflag Kim TRUONG (VNM)
DNF
Men's Race  medailleflag Tanasija KUVALJA (YUG)
DNF

Cycling Track

Men's 1,000 m time trial  medailleflag Pierre TRENTIN (FRA)
1'03"91
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Niels FREDBORG (DIN)
1'04"61
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Janusz KIERZKOWSKI (POL)
1'04"63
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Gianni SARTORI (ITA)
1'04"65
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Roger GIBBON (TRT)
1'04"66
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Leijn LOEVESIJN (HOL)
1'04"84
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Jocelyn LOVELL (CAN)
1'05"18
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Sergey KRAVTSOV (URS)
1'05"21
Men's 1,000 m time trial  medailleflag José PITTARO (ARG)
1'05"57
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Heinz RICHTER (ADE)
1'05"61
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Herbert HONZ (ALE)
1'05"61
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Jack SIMES (EUA)
1'05"67
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Luis BARRUFFA (URG)
1'06"27
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Hilton CLARKE (AUS)
1'06"45
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Milos JELINEK (CHE)
1'06"52
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Brendon MCKEOWN (GBR)
1'06"56
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Tibor LENDVAI (HUN)
1'06"65
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Dirk BAERT (BEL)
1'07"34
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Sanji INOUE (JPN)
1'07"54
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Edwin TORRES (PRO)
1'07"65
Men's 1,000 m time trial  medailleflag José MERCADO (MEX)
1'07"97
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Jupp RIPFEL (SUE)
1'08"65
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Raimo SUIKKANEN (FIN)
1'08"92
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Marcelo VÁZQUEZ (CUB)
1'08"96
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Jorge HERNÁNDEZ (COL)
1'09"24
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Kim KWANG-SUN (COR)
1'09"40
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Alva REECE (BAR)
1'09"90
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Rolando GUAVES (FIL)
1'10"02
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Pakanit BORIHARNVANAKHET (TAI)
1'10"66
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Yue-Tao FAN (TWN)
1'11"13
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Aubrey BRYCE (GUY)
1'12"73
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Tarek ABOU-ZAHAB (LIB)
1'16"18
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag Daniel REBILLARD (FRA)
4'41"71
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag Mogens JENSEN (DIN)
4'42"43
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag Xaver KURMANN (SUI)
4'39"42
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag John Christopher BYLSMA (AUS)
4'41"60
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Denmark
4'22"44
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Germany
4'18"94
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Italy
4'18"35
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
4'33"39
Men's 2000 m tandem  Teammedailleflag France
Men's 2000 m tandem  Teammedailleflag Netherlands
Men's 2000 m tandem  Teammedailleflag Belgium
Men's 2000 m tandem  Teammedailleflag Italy
Men's Sprint  medailleflag Daniel MORÉLON (FRA)
Men's Sprint  medailleflag Giordano TURRINI (ITA)
Men's Sprint  medailleflag Pierre TRENTIN (FRA)
Men's Sprint  medailleflag Omar PHAKADZE (URS)

Equestrian

Mixed eventing  medailleflag Jean-Jacques GUYON (FRA)
-38,86 pts
Mixed eventing  medailleflag Derek Swithin ALLHUSEN (GBR)
-41,61 pts
Mixed eventing  medailleflag Michael PAGE (EUA)
-52,31 pts
Mixed eventing  medailleflag Richard MEADE (GBR)
-64,46 pts
Mixed eventing  medailleflag Reuben Samuel "Ben" JONES (GBR)
-69,86 pts
Mixed eventing  medailleflag James WOFFORD (EUA)
-74,06 pts
Mixed eventing  medailleflag Juliet JOBLING-PURSER (IRL)
-79,11 pts
Mixed eventing  medailleflag Wayne ROYCROFT (AUS)
-95,05 pts
Mixed eventing  medailleflag Robin HAHN (CAN)
-95,41 pts
Mixed eventing  medailleflag German GAZUMOV (URS)
-95,70 pts
Mixed eventing  medailleflag Horst KARSTEN (ALE)
-102,96 pts
Mixed eventing  medailleflag André LE GOUPIL (ALE)
-107,26 pts
Mixed eventing  medailleflag Brien COBCROFT (AUS)
-108,76 pts
Mixed eventing  medailleflag John Michael PLUMB (EUA)
-119,50 pts
Mixed eventing  medailleflag William ROYCROFT (AUS)
-127,55 pts
Mixed eventing  medailleflag Alessandro ARGENTON (ITA)
-160,41 pts
Mixed eventing  medailleflag James SCANLON (AUS)
-162,21 pts
Mixed eventing  medailleflag Jane BULLEN (GBR)
-164,01 pts
Mixed eventing  medailleflag Ernesto DEL CASTILLO (MEX)
-170,60 pts
Mixed eventing  medailleflag Ramón MEJIA (MEX)
-182,90 pts
Mixed eventing  medailleflag Alexander EVDOKIMOV (URS)
-192,60 pts
Mixed eventing  medailleflag Jochen MEHRDORF (ALE)
-199,41 pts
Mixed eventing  medailleflag Paolo ANGIONI (ITA)
-210,01 pts
Mixed eventing  medailleflag Klaus WAGNER (ALE)
-215,85 pts
Mixed eventing  medailleflag Karl-Heinz FUHRMANN (ADE)
-218,25 pts
Mixed eventing  medailleflag Diana WILLSON (IRL)
-228,91 pts
Mixed eventing  medailleflag Uwe PLANK (ADE)
-231,01 pts
Mixed eventing  medailleflag Helmut HARTMANN (ADE)
-241,46 pts
Mixed eventing  medailleflag José Eugenio ACOSTA (ARG)
-277,96 pts
Mixed eventing  medailleflag Evaristo AVALOS (MEX)
-278,06 pts
Mixed eventing  medailleflag Norman ELDER (CAN)
-332,46 pts
Mixed eventing  medailleflag Jean SARRAZIN (FRA)
-359,71 pts
Mixed eventing  medailleflag Barry SONSHINE (CAN)
-359,81 pts
Mixed eventing  medailleflag Carlos MORATORIO (ARG)
-363,26 pts
Mixed eventing  medailleflag Allan EHRLICK (CAN)
-400,60 pts
Mixed eventing  medailleflag Ludwig GOESSING (ALE)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Ulrich VITE (ADE)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Jorge BEDOYA (ARG)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Roberto PISTARINI (ARG)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Kevin John FREEMAN (EUA)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Jean-Louis MARTIN (FRA)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Thomas BRENNAN (IRL)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Penelope MORETON (IRL)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Mauro CHECCOLI (ITA)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Giuseppe RAVANO (ITA)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Mikio CHIBA (JPN)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Eduardo HIGAREDA USI (MEX)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Pavel DEEV (URS)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Svetozar GLUCHKOV (URS)
DSQ
Mixed eventing  Teammedailleflag Great Britain
-175,93 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag United Statesof America
-245,87 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Australia
-331,36 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag France
-505,83 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Germany
-518,22 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Mexico
-631,56 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag East Germany
-690,72 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Canada
-787,68 pts
Mixed Dressage  medailleflag Ivan KIZIMOV (URS)
1572 pts
Mixed Dressage  medailleflag Josef NECKERMANN (ALE)
1546 pts
Mixed Dressage  medailleflag Reiner KLIMKE (ALE)
1537 pts
Mixed Dressage  medailleflag Ivan KALITA (URS)
1519 pts
Mixed Dressage  medailleflag Horst KÖHLER (ADE)
1475 pts
Mixed Dressage  medailleflag Elena PETUCHKOVA (URS)
1471 pts
Mixed Dressage  medailleflag Gustav FISCHER (SUI)
1465 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Germany
2699 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Soviet Union
2657 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Switzerland
2547 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag East Germany
2375 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Great Britain
2332 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Chile
2015 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Canada
2012 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag United Statesof America
1919 pts
Mixed Jumping  medailleflag William "Bill" STEINKRAUS (EUA)
4,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Marion COAKES (GBR)
8,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag David BROOME (GBR)
12,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Frank Davis CHAPOT (EUA)
12,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Hans-Günter WINKLER (ALE)
12,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag James Robert "Jim" ELDER (CAN)
12,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Alwin SCHOCKEMÖHLE (ALE)
16,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Argentino MOLINUEVO (ARG)
16,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Piero D'INZEO (ITA)
16,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Monika BACHMANN (SUI)
16,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Harvey SMITH (GBR)
16,25 pts
Mixed Jumping  medailleflag Lucía FARIA (BRA)
19,25 pts
Mixed Jumping  medailleflag Carlos Cesar DELIA (ARG)
20,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Arthur BLICKENSTORFER (CAN)
20,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag James DAY (CAN)
20,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Nelson PESSOA FILHO (BRA)
24,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Pierre D'ORIOLA (FRA)
28,50 pts
Mixed Jumping  medailleflag Kevin Ashley BACON (AUS)
28,75 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Canada
102,75 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag France
110,50 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Germany
117,25 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag United Statesof America
117,50 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Italy
129,25 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Switzerland
136,75 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Brazil
138,00 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Great Britain
159,50 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Australia
166,50 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Mexico
209,50 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Poland
223,25 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Soviet Union
230,50 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Argentina
275,00 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Japan
283,25 pts

Fencing

Men's Épée  medailleflag Gyözö KULCSAR (HUN)
Men's Épée  medailleflag Grigori KRISS (URS)
Men's Épée  medailleflag Gianluigi SACCARO (ITA)
Men's Épée  medailleflag Victor MODZOLEVSKY (URS)
Men's Épée  medailleflag Herbert POLZHUBER (AUT)
Men's Épée  medailleflag Jean-Pierre ALLEMAND (FRA)
Men's Épée  Teammedailleflag Hungary
Men's Épée  Teammedailleflag Soviet Union
Men's Épée  Teammedailleflag Poland
Men's Épée  Teammedailleflag Germany
Men's Épée  Teammedailleflag East Germany
Men's Épée  Teammedailleflag Italy
Men's Foil  medailleflag Ionel DRIMBA (RUM)
Men's Foil  medailleflag Jenö KAMUTI (HUN)
Men's Foil  medailleflag Daniel REVENU (FRA)
Men's Foil  medailleflag Christian NOËL (FRA)
Men's Foil  medailleflag Jean-Claude MAGNAN (FRA)
Men's Foil  medailleflag Mihai TIU (RUM)
Men's Foil  Teammedailleflag France
Men's Foil  Teammedailleflag Soviet Union
Men's Foil  Teammedailleflag Poland
Men's Foil  Teammedailleflag Romania
Men's Foil  Teammedailleflag Hungary
Men's Foil  Teammedailleflag Germany
Men's Sabre  medailleflag Jerzy PAWLOWSKI (POL)
Men's Sabre  medailleflag Mark RAKITA (URS)
Men's Sabre  medailleflag Tibor PÉZSA (HUN)
Men's Sabre  medailleflag Vladimir NAZLIMOV (URS)
Men's Sabre  medailleflag Rolando RIGOLI (ITA)
Men's Sabre  medailleflag Jozef NOWARA (POL)
Men's Sabre  Teammedailleflag Soviet Union
Men's Sabre  Teammedailleflag Italy
Men's Sabre  Teammedailleflag Hungary
Men's Sabre  Teammedailleflag France
Men's Sabre  Teammedailleflag Poland
Men's Sabre  Teammedailleflag United Statesof America
Women's Foil  medailleflag Elena NOVIKOVA (URS)
Women's Foil  medailleflag María Del Pilar ROLDAN (MEX)
Women's Foil  medailleflag Ildiko REJTO (HUN)
Women's Foil  medailleflag Brigitte GAPAIS (FRA)
Women's Foil  medailleflag Kerstin PALM (SUE)
Women's Foil  medailleflag Galina GOROKHOVA (URS)
Women's Foil  Teammedailleflag Soviet Union
Women's Foil  Teammedailleflag Hungary
Women's Foil  Teammedailleflag Romania
Women's Foil  Teammedailleflag France
Women's Foil  Teammedailleflag Germany
Women's Foil  Teammedailleflag Italy

Football

Men's   Teammedailleflag Hungary
Men's   Teammedailleflag Bulgaria
Men's   Teammedailleflag Japan
Men's   Teammedailleflag Mexico

Gymnastic

Men's Rings  medailleflag Akinori NAKAYAMA (JPN)
19,450 pts
Men's Rings  medailleflag Mikhail VORONIN (URS)
19,325 pts
Men's Rings  medailleflag Sawao KATO (JPN)
19,225 pts
Men's Rings  medailleflag Mitsuo TSUKAHARA (JPN)
19,125 pts
Men's Rings  medailleflag Takeshi KATO (JPN)
19,050 pts
Men's Rings  medailleflag Sergey DIOMIDOV (URS)
18,875 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Akinori NAKAYAMA (JPN)
19,550 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Mikhail VORONIN (URS)
19,550 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Eizo KENMOTSU (JPN)
19,375 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Klaus KÖSTE (ADE)
19,225 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Sergey DIOMIDOV (URS)
19,150 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Yukio ENDO (JPN)
19,025 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Akinori NAKAYAMA (JPN)
19,475 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Mikhail VORONIN (URS)
19,425 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Viktor Vladimir KLIMENKO (URS)
19,225 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Takeshi KATO (JPN)
19,200 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Eizo KENMOTSU (JPN)
19,175 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Wilhelm KUBICA (POL)
18,925 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Miroslav CERAR (YUG)
19,325 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Olli Eino LAIHO (FIN)
19,225 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Mikhail VORONIN (URS)
19,200 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Wilhelm KUBICA (POL)
19,150 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Eizo KENMOTSU (JPN)
19,050 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Viktor Vladimir KLIMENKO (URS)
18,950 pts
Men's All-round  medailleflag Sawao KATO (JPN)
115,90 pts
Men's All-round  medailleflag Mikhail VORONIN (URS)
115,85 pts
Men's All-round  medailleflag Akinori NAKAYAMA (JPN)
115,65 pts
Men's All-round  medailleflag Eizo KENMOTSU (JPN)
114,90 pts
Men's All-round  medailleflag Takeshi KATO (JPN)
114,85 pts
Men's All-round  medailleflag Sergey DIOMIDOV (URS)
114,10 pts
Men's All-round  medailleflag Viktor Vladimir KLIMENKO (URS)
113,95 pts
Men's All-round  medailleflag Yukio ENDO (JPN)
113,55 pts
Men's All-round  medailleflag Miroslav CERAR (YUG)
113,30 pts
Men's All-round  medailleflag Valery KARASEV (URS)
113,25 pts
Men's All-round  medailleflag Wilhelm KUBICA (POL)
113,15 pts
Men's All-round  medailleflag Matthias BREHME (ADE)
112,85 pts
Men's All-round  medailleflag Mikolaj KUBICA (POL)
112,80 pts
Men's All-round  medailleflag Victor LISITSKY (URS)
112,60 pts
Men's All-round  medailleflag Valery ILJINYKH (URS)
111,90 pts
Men's All-round  medailleflag Klaus KÖSTE (ADE)
111,85 pts
Men's All-round  medailleflag Mauno NISSINEN (FIN)
111,60 pts
Men's All-round  medailleflag Mitsuo TSUKAHARA (JPN)
111,50 pts
Men's All-round  medailleflag Vaclav KUBICKA (CHE)
111,30 pts
Men's All-round  medailleflag Jiri FEJTEK (CHE)
111,20 pts
Men's All-round  medailleflag Siegfried FÜLLE (ADE)
111,10 pts
Men's All-round  medailleflag Frantisek BOCKO (CHE)
111,00 pts
Men's All-round  medailleflag Janez BRODNIK (YUG)
110,75 pts
Men's All-round  medailleflag David THOR (EUA)
110,60 pts
Men's All-round  medailleflag Meinrad BERCHTOLD (SUI)
110,50 pts
Men's All-round  medailleflag Peter WEBER (ADE)
110,15 pts
Men's All-round  medailleflag Christian GUIFFROY (FRA)
110,00 pts
Men's All-round  medailleflag Bohumil MUDRIK (CHE)
109,95 pts
Men's All-round  medailleflag Hans ETTLIN (SUI)
109,90 pts
Men's All-round  medailleflag Milenko KERSNIC (YUG)
109,85 pts
Men's All-round  medailleflag Sylwester KUBICA (POL)
109,80 pts
Men's All-round  medailleflag Peter ROHNER (SUI)
109,80 pts
Men's All-round  medailleflag Luigi CIMNAGHI (ITA)
109,75 pts
Men's All-round  medailleflag Gerhard DIETRICH (ADE)
109,70 pts
Men's All-round  medailleflag Fred ROETHLISBERGER (EUA)
109,70 pts
Men's All-round  medailleflag Steven HUG (EUA)
109,60 pts
Men's All-round  medailleflag Miloslav NETUSIL (CHE)
109,40 pts
Men's All-round  medailleflag Vaclav SKOUMAL (CHE)
109,30 pts
Men's All-round  medailleflag Andrzej GONERA (POL)
109,25 pts
Men's All-round  medailleflag Heikki SAPPINEN (FIN)
109,05 pts
Men's All-round  medailleflag Olli Eino LAIHO (FIN)
108,95 pts
Men's All-round  medailleflag Choong-Tai KIM (COR)
108,90 pts
Men's All-round  medailleflag Milko VRATIC (YUG)
108,90 pts
Men's All-round  medailleflag Aleksander ROKOSA (POL)
108,85 pts
Men's All-round  medailleflag Heinz HAUSSIER (ALE)
108,80 pts
Men's All-round  medailleflag Steven COHEN (EUA)
108,75 pts
Men's All-round  medailleflag Christer JONSSON (SUE)
108,70 pts
Men's All-round  medailleflag Keijo RAHIKAINEN (FIN)
108,60 pts
Men's All-round  medailleflag Roland HURZELER (SUI)
108,45 pts
Men's All-round  medailleflag Helmut TEPASSE (ALE)
108,35 pts
Men's All-round  medailleflag Heiko REINEMER (ALE)
108,20 pts
Men's All-round  medailleflag Günter BELER (ADE)
108,20 pts
Men's All-round  medailleflag Michel BOUCHONNET (FRA)
108,15 pts
Men's All-round  medailleflag Jerzy KRUZA (POL)
108,15 pts
Men's All-round  medailleflag Hermann HOPFNER (ALE)
108,10 pts
Men's All-round  medailleflag Giovanni CARMINUCCI (ITA)
108,05 pts
Men's All-round  medailleflag Sidney FREUDENSTEIN (EUA)
108,00 pts
Men's All-round  medailleflag Guerogui ADAMOV (BUL)
107,85 pts
Men's All-round  medailleflag Paul MÜLLER (SUI)
107,80 pts
Men's All-round  medailleflag Erich HESS (ALE)
107,75 pts
Men's All-round  medailleflag Endre TIHANYI (HUN)
107,60 pts
Men's All-round  medailleflag Raitcho KHRISTOV (BUL)
107,55 pts
Men's All-round  medailleflag Hans NIELSEN (DIN)
107,35 pts
Men's All-round  medailleflag Gilbert LAROSE (CAN)
107,25 pts
Men's All-round  medailleflag Christian DEUZA (FRA)
107,15 pts
Men's All-round  medailleflag Istvan ARANYOS (HUN)
107,00 pts
Men's All-round  medailleflag Reino HEINO (FIN)
106,90 pts
Men's All-round  medailleflag Ivan KONDEV (BUL)
106,85 pts
Men's All-round  medailleflag Stefan ZOEV (BUL)
106,85 pts
Men's All-round  medailleflag Edwin GREUTMANN (SUI)
106,70 pts
Men's All-round  medailleflag Armando VALLES (MEX)
106,40 pts
Men's All-round  medailleflag Finn JOHANNESSON (SUE)
106,40 pts
Men's All-round  medailleflag Hannu Juhani RANTAKARI (FIN)
106,30 pts
Men's All-round  medailleflag Bruno FRANCESCHETTI (ITA)
106,30 pts
Men's All-round  medailleflag Damir ANIC (YUG)
105,80 pts
Men's All-round  medailleflag Evert LINDGREN (SUE)
105,65 pts
Men's All-round  medailleflag Sidney JENSEN (CAN)
105,60 pts
Men's All-round  medailleflag Sandor KISS (HUN)
105,60 pts
Men's All-round  medailleflag Stanley WILD (GBR)
105,50 pts
Men's All-round  medailleflag Kanati ALLEN (EUA)
105,45 pts
Men's All-round  medailleflag Dezso BORDAN (HUN)
105,05 pts
Men's All-round  medailleflag José ABREU (POR)
104,95 pts
Men's All-round  medailleflag Roumene GABROVSKY (BUL)
104,90 pts
Men's All-round  medailleflag Pasquale CARMINUCCI (ITA)
104,80 pts
Men's All-round  medailleflag Martin SROT (YUG)
104,80 pts
Men's All-round  medailleflag Jorge RODRÍGUEZ (CUB)
104,75 pts
Men's All-round  medailleflag Konrad MENTSIK (HUN)
104,70 pts
Men's All-round  medailleflag Bela HERCZEGH (HUN)
104,55 pts
Men's All-round  medailleflag Rogelio MENDOZA (MEX)
104,40 pts
Men's All-round  medailleflag Arne THOMSEN (DIN)
104,05 pts
Men's All-round  medailleflag Michael BOOTH (GBR)
103,65 pts
Men's All-round  medailleflag Bojidar IVANOV (BUL)
103,50 pts
Men's All-round  medailleflag Octavio SUÁREZ (CUB)
103,50 pts
Men's All-round  medailleflag Vincenzo MORI (ITA)
103,05 pts
Men's All-round  medailleflag Roberto PUMPIDO (CUB)
101,65 pts
Men's All-round  medailleflag Stephen MITRUK (CAN)
101,40 pts
Men's All-round  medailleflag José VILCHIS (MEX)
101,20 pts
Men's All-round  medailleflag Niamdavaa ZAGDVAZAR (MGL)
101,15 pts
Men's All-round  medailleflag José GONZÁLEZ (MEX)
101,00 pts
Men's All-round  medailleflag Luis RAMÍREZ (CUB)
100,95 pts
Men's All-round  medailleflag Enrique GARCÍA (MEX)
100,00 pts
Men's All-round  medailleflag Murray CHESSELL (AUS)
99,90 pts
Men's All-round  medailleflag Roger DION (CAN)
99,45 pts
Men's All-round  medailleflag Fernando VALLES (MEX)
99,05 pts
Men's All-round  medailleflag Larbi LAZHARI (ALG)
97,35 pts
Men's All-round  medailleflag Barry BROOKER (CAN)
96,70 pts
Men's All-round  medailleflag Willi JASCHEK (ALE)
95,05 pts
Men's All-round  medailleflag Luis NAVARRETE (CUB)
94,45 pts
Men's All-round  medailleflag Chu-Long LAI (TWN)
94,30 pts
Men's All-round  medailleflag Sergio LUNA (ECU)
93,30 pts
Men's All-round  medailleflag Héctor RAMÍREZ (CUB)
90,75 pts
Men's All-round  medailleflag Fu CHENG (TWN)
85,25 pts
Men's All-round  medailleflag Pedro RENDÓN (ECU)
70,80 pts
Men's All-round  medailleflag Eduardo NÁJERA (ECU)
70,05 pts
Men's All-round  medailleflag Franco MENICHELLI (ITA)
47,40 pts
Men's All-round  medailleflag Norman HENSON (FIL)
27,65 pts
Men's All-round  medailleflag Ernesto BEREN (FIL)
19,00 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Japan
575,90 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Soviet Union
571,10 pts
Men's All-round  Teammedailleflag East Germany
557,15 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Czechoslovakia
557,10 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Poland
555,40 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Yugoslavia
550,75 pts
Men's All-round  Teammedailleflag United Statesof America
548,90 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Germany
548,35 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Switzerland
548,20 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Finland
547,90 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Bulgaria
538,15 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Italy
537,05 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Hungary
535,25 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Mexico
518,25 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Cuba
516,85 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Canada
510,40 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Mikhail VORONIN (URS)
19,000 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Yukio ENDO (JPN)
18,950 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Sergey DIOMIDOV (URS)
18,925 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Takeshi KATO (JPN)
18,775 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Akinori NAKAYAMA (JPN)
18,725 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Eizo KENMOTSU (JPN)
18,650 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Sawao KATO (JPN)
19,475 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Akinori NAKAYAMA (JPN)
19,400 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Takeshi KATO (JPN)
19,275 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Mitsuo TSUKAHARA (JPN)
19,050 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Valery KARASEV (URS)
18,950 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Eizo KENMOTSU (JPN)
18,925 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Vera CASLAVSKA (CHE)
19,650 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Karin JANZ (ADE)
19,500 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Zinaida VORONINA (URS)
19,425 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Bohumila RIMNACOVA (CHE)
19,350 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Erika ZUCHOLD (ADE)
19,325 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Miroslava SKLENICKOVA (CHE)
19,200 pts
Women's All-round  medailleflag Vera CASLAVSKA (CHE)
78,25 pts
Women's All-round  medailleflag Zinaida VORONINA (URS)
76,85 pts
Women's All-round  medailleflag Natalia KUCHINSKAYA (URS)
76,75 pts
Women's All-round  medailleflag Erika ZUCHOLD (ADE)
76,70 pts
Women's All-round  medailleflag Larissa PETRIK (URS)
76,70 pts
Women's All-round  medailleflag Karin JANZ (ADE)
76,55 pts
Women's All-round  medailleflag Bohumila RIMNACOVA (CHE)
76,00 pts
Women's All-round  medailleflag Olga KARASEVA (URS)
76,00 pts
Women's All-round  medailleflag Mariana KRAJCIROVA (CHE)
75,85 pts
Women's All-round  medailleflag Miroslava SKLENICKOVA (CHE)
75,85 pts
Women's All-round  medailleflag Hana LISKOVÁ (CHE)
37,80 pts
Women's All-round  medailleflag Maritta BAUERSCHMIDT (ADE)
75,45 pts
Women's All-round  medailleflag Kazue HANYU (JPN)
75,30 pts
Women's All-round  medailleflag Agnes BANFAI (HUN)
75,10 pts
Women's All-round  medailleflag Jana KUBICKOVA (CHE)
75,05 pts
Women's All-round  medailleflag Cathy RIGBY (EUA)
74,95 pts
Women's All-round  medailleflag Miyuki MATSUHISA (JPN)
74,90 pts
Women's All-round  medailleflag Taniko MITSUKURI (JPN)
74,85 pts
Women's All-round  medailleflag Evelyne LETOURNEUR (FRA)
74,80 pts
Women's All-round  medailleflag Aniko JANOSI (HUN)
74,80 pts
Women's All-round  medailleflag Chieko ODA (JPN)
74,80 pts
Women's All-round  medailleflag Ute STARKE (ADE)
74,65 pts
Women's All-round  medailleflag Mitsuko KANDORI (JPN)
74,65 pts
Women's All-round  medailleflag Lyudmila TURISCHEVA (URS)
74,50 pts
Women's All-round  medailleflag Liubov BURDA (URS)
74,20 pts
Women's All-round  medailleflag Katalin SCHMITT (HUN)
74,15 pts
Women's All-round  medailleflag Marianne NOACK (ADE)
74,10 pts
Women's All-round  medailleflag Linda METHENY (EUA)
74,00 pts
Women's All-round  medailleflag Magdalena SCHMIDT (ADE)
73,95 pts
Women's All-round  medailleflag Joyce TANAC (EUA)
73,65 pts
Women's All-round  medailleflag Kathy GLEASON (EUA)
73,60 pts
Women's All-round  medailleflag Maria KARACHKA (BUL)
73,30 pts
Women's All-round  medailleflag Kayoko HASHIGUCHI (JPN)
73,15 pts
Women's All-round  medailleflag Colleen MULVIHILL (EUA)
73,05 pts
Women's All-round  medailleflag Jacqueline BRISEPIERRE (FRA)
72,45 pts
Women's All-round  medailleflag Tolnai Marta ERDOSI (HUN)
72,45 pts
Women's All-round  medailleflag Katalin SZALL (HUN)
72,15 pts
Women's All-round  medailleflag Ilona BÉKÉSI (HUN)
71,85 pts
Women's All-round  medailleflag Wendy CLUFF (EUA)
71,80 pts
Women's All-round  medailleflag Mireille CAYRE (FRA)
71,75 pts
Women's All-round  medailleflag Lucja OCHMANSKA (POL)
71,75 pts
Women's All-round  medailleflag Wieslawa LECH (POL)
71,55 pts
Women's All-round  medailleflag Angelika KERN (ALE)
71,35 pts
Women's All-round  medailleflag Vania MIKHAILOVA (BUL)
71,30 pts
Women's All-round  medailleflag Irmi KRAUSER (ALE)
71,20 pts
Women's All-round  medailleflag Françoise NOURRY (FRA)
70,75 pts
Women's All-round  medailleflag Barbara ZIEBA (POL)
70,75 pts
Women's All-round  medailleflag Marie STEGEMANN (ALE)
70,55 pts
Women's All-round  medailleflag Anna Marie LUNDQUIST (SUE)
70,55 pts
Women's All-round  medailleflag Rose-Marie HOLM (SUE)
70,50 pts
Women's All-round  medailleflag Vessela PACHEVA (BUL)
70,45 pts
Women's All-round  medailleflag Nelli STOIANOVA (BUL)
70,45 pts
Women's All-round  medailleflag Jennifer DIACHUN (CAN)
70,45 pts
Women's All-round  medailleflag Natalija SLJEPICA (YUG)
70,35 pts
Women's All-round  medailleflag Petra JEBRAM (ALE)
70,30 pts
Women's All-round  medailleflag Grazyna WITKOWSKA (POL)
70,30 pts
Women's All-round  medailleflag Dominique LAUVARD (FRA)
70,15 pts
Women's All-round  medailleflag Adriana BIAGIOTTI (ITA)
70,10 pts
Women's All-round  medailleflag Anna STEIN (ALE)
70,00 pts
Women's All-round  medailleflag Gundegmaa TSAGAANDORJ (MGL)
70,00 pts
Women's All-round  medailleflag Solveig ANDERSSON (SUE)
70,00 pts
Women's All-round  medailleflag Helga MATSCHKUR (ALE)
69,75 pts
Women's All-round  medailleflag Sandra HARTLEY (CAN)
69,75 pts
Women's All-round  medailleflag Gabriella POZZUOLO (ITA)
69,65 pts
Women's All-round  medailleflag Raina ATANASSOVA (BUL)
69,60 pts
Women's All-round  medailleflag Horta VAN HOYE (BEL)
69,40 pts
Women's All-round  medailleflag Helga BRAATHEN (NOR)
69,20 pts
Women's All-round  medailleflag Halina DANIEC (POL)
69,20 pts
Women's All-round  medailleflag Nicole BOURDIAU (FRA)
69,05 pts
Women's All-round  medailleflag Valerie NORRIS (AUS)
68,60 pts
Women's All-round  medailleflag Theresa MCDONNELL (CAN)
68,20 pts
Women's All-round  medailleflag Miriam VILLACIAN (CUB)
68,10 pts
Women's All-round  medailleflag Zulema BREGADO (CUB)
68,05 pts
Women's All-round  medailleflag Margaret BELL (GBR)
67,95 pts
Women's All-round  medailleflag Christiane GOETHALS (BEL)
67,85 pts
Women's All-round  medailleflag Else TRANGBAEK (DIN)
67,85 pts
Women's All-round  medailleflag Daniela MACCELLI (ITA)
67,80 pts
Women's All-round  medailleflag Jill KVAMME (NOR)
67,80 pts
Women's All-round  medailleflag Marilynn MINAKER (CAN)
67,60 pts
Women's All-round  medailleflag Torunn ISBERG (NOR)
67,55 pts
Women's All-round  medailleflag Suzanne CLOUTIER (CAN)
67,40 pts
Women's All-round  medailleflag Malgorzata CHOJNACKA (POL)
67,35 pts
Women's All-round  medailleflag Nancy ALDAMA (CUB)
67,00 pts
Women's All-round  medailleflag Tuiaa IADAMSURENGIIN (MGL)
66,90 pts
Women's All-round  medailleflag Esbela FONSECA (POR)
66,70 pts
Women's All-round  medailleflag Wenche SJONG (NOR)
66,45 pts
Women's All-round  medailleflag Unni HOLMEN (NOR)
65,70 pts
Women's All-round  medailleflag Mary PRESTIDGE (GBR)
65,60 pts
Women's All-round  medailleflag Ann-Mari HVAAL (NOR)
63,80 pts
Women's All-round  medailleflag Julieta SÁENZ (MEX)
63,75 pts
Women's All-round  medailleflag Nereida BAUTA (CUB)
62,85 pts
Women's All-round  medailleflag Suzette BLANCO (CUB)
62,85 pts
Women's All-round  medailleflag Luisa MORALES (MEX)
62,70 pts
Women's All-round  medailleflag Elena RAMÍREZ (MEX)
61,55 pts
Women's All-round  medailleflag Yolanda VEGA (CUB)
61,20 pts
Women's All-round  medailleflag Rosario BRIONES (MEX)
60,85 pts
Women's All-round  medailleflag Norlkhoo DORJ (MGL)
59,50 pts
Women's All-round  medailleflag Laura RIVERA (MEX)
59,35 pts
Women's All-round  medailleflag Rosalinda PUENTE (MEX)
58,40 pts
Women's All-round  medailleflag Mai-Lee YU (TWN)
53,30 pts
Women's All-round  medailleflag Tan-Kuee HONG (TWN)
52,65 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Soviet Union
382,85 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Czechoslovakia
382,20 pts
Women's All-round  Teammedailleflag East Germany
379,10 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Japan
375,45 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Hungary
369,80 pts
Women's All-round  Teammedailleflag United Statesof America
369,75 pts
Women's All-round  Teammedailleflag France
361,75 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Bulgaria
355,10 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Germany
354,65 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Poland
353,85 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Canada
343,40 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Norway
338,15 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Cuba
332,85 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Mexico
311,25 pts
Women's Balance beam  medailleflag Natalia KUCHINSKAYA (URS)
19,650 pts
Women's Balance beam  medailleflag Vera CASLAVSKA (CHE)
19,575 pts
Women's Balance beam  medailleflag Larissa PETRIK (URS)
19,250 pts
Women's Balance beam  medailleflag Karin JANZ (ADE)
19,225 pts
Women's Balance beam  medailleflag Linda METHENY (EUA)
19,225 pts
Women's Balance beam  medailleflag Erika ZUCHOLD (ADE)
19,150 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Vera CASLAVSKA (CHE)
19,775 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Erika ZUCHOLD (ADE)
19,625 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Zinaida VORONINA (URS)
19,500 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Mariana KRAJCIROVA (CHE)
19,475 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Natalia KUCHINSKAYA (URS)
19,375 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Miroslava SKLENICKOVA (CHE)
19,325 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Vera CASLAVSKA (CHE)
19,675 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Larissa PETRIK (URS)
19,675 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Natalia KUCHINSKAYA (URS)
19,650 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Zinaida VORONINA (URS)
19,550 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Bohumila RIMNACOVA (CHE)
19,325 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Olga KARASEVA (URS)
19,325 pts

Hockey

Men's   Teammedailleflag Pakistan
Men's   Teammedailleflag Australia
Men's   Teammedailleflag India
Men's   Teammedailleflag Germany
Men's   Teammedailleflag Netherlands
Men's   Teammedailleflag Spain
Men's   Teammedailleflag New Zealand
Men's   Teammedailleflag Kenya
Men's   Teammedailleflag Belgium
Men's   Teammedailleflag France
Men's   Teammedailleflag East Germany
Men's   Teammedailleflag Greece
Men's   Teammedailleflag Japan
Men's   Teammedailleflag Argentina
Men's   Teammedailleflag Malaysia
Men's   Teammedailleflag Mexico

Modern Pentathlon

Men's   medailleflag Björn FERM (SUE)
4964 pts
Men's   medailleflag Andras BALCZÒ (HUN)
4953 pts
Men's   medailleflag Pavel LEDNEV (URS)
4795 pts
Men's   medailleflag Karl-Heinz KUTSCHKE (ADE)
4764 pts
Men's   medailleflag Boris ONISHENKO (URS)
4756 pts
Men's   medailleflag Raoul GUEGUEN (FRA)
4756 pts
Men's   medailleflag Istvan MONA (HUN)
4714 pts
Men's   medailleflag Jeremy Robert FOX (GBR)
4663 pts
Men's   medailleflag Stasis SHAPARNIS (URS)
4656 pts
Men's   medailleflag Mario MEDDA (ITA)
4631 pts
Men's   medailleflag James MOORE (EUA)
4613 pts
Men's   medailleflag Ferenc TÖRÖK (HUN)
4551 pts
Men's   medailleflag Jørn STEFFENSEN (DIN)
4545 pts
Men's   medailleflag Yuso MAKIHIRA (JPN)
4529 pts
Men's   medailleflag Jörg TSCHERNER (ADE)
4515 pts
Men's   medailleflag Hans JACOBSON (SUE)
4512 pts
Men's   medailleflag Elmar FRINGS (ALE)
4506 pts
Men's   medailleflag Seppo AHO (FIN)
4497 pts
Men's   medailleflag Eduardo OLIVERA (MEX)
4474 pts
Men's   medailleflag Martti KETELÄ (FIN)
4446 pts
Men's   medailleflag Claude GUIGUET (FRA)
4406 pts
Men's   medailleflag Robert BECK (EUA)
4387 pts
Men's   medailleflag Wolf-Dieter SONNLEITNER (AUT)
4371 pts
Men's   medailleflag Giancarlo MORRESI (ITA)
4359 pts
Men's   medailleflag David BÁRCENA (MEX)
4351 pts
Men's   medailleflag Alex TSCHUI (SUI)
4337 pts
Men's   medailleflag Katsuaki TASHIRO (JPN)
4319 pts
Men's   medailleflag Siegfried SPRINGER (AUT)
4293 pts
Men's   medailleflag Maurice LOUGH (EUA)
4289 pts
Men's   medailleflag Barry LILLYWHITE (GBR)
4285 pts
Men's   medailleflag Peter Neville MACKEN (AUS)
4284 pts
Men's   medailleflag Heiner THADE (ALE)
4264 pts
Men's   medailleflag Antone PANIOWSKY (BUL)
4247 pts
Men's   medailleflag Jorma Olavi HOTANEN (FIN)
4231 pts
Men's   medailleflag Toshio FUKUI (JPN)
4197 pts
Men's   medailleflag Konstantine SARDJEV (BUL)
4191 pts
Men's   medailleflag Jean–Pierre GIUDICELLI (FRA)
4062 pts
Men's   medailleflag Robert Lawson PHELPS (GBR)
3931 pts
Men's   medailleflag Duncan PAGE (AUS)
3904 pts
Men's   medailleflag Wolfgang LUDERITZ (ADE)
3843 pts
Men's   medailleflag Pavel KUPKA (CHE)
3819 pts
Men's   medailleflag Donald MCMIKIN (AUS)
3759 pts
Men's   medailleflag Nicolo DELIGIA (ITA)
3657 pts
Men's   medailleflag Eduardo TOVAR (MEX)
3612 pts
Men's   medailleflag Ivan APOSTOLOV (BUL)
3462 pts
Men's   medailleflag Hans TODT (ALE)
3009 pts
Men's   medailleflag Wolfgang LEU (AUT)
ELIM
Men's   medailleflag Hans–Gunnar LILJENVALL (SUE)
DSQ
Men's   Teammedailleflag Hungary
14325 pts
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
14248 pts
Men's   Teammedailleflag France
13289 pts
Men's   Teammedailleflag United Statesof America
13280 pts
Men's   Teammedailleflag Finland
13238 pts
Men's   Teammedailleflag East Germany
13167 pts
Men's   Teammedailleflag Japan
13083 pts
Men's   Teammedailleflag Great Britain
12893 pts
Men's   Teammedailleflag Italy
12601 pts
Men's   Teammedailleflag Mexico
12414 pts
Men's   Teammedailleflag Bulgaria
11976 pts
Men's   Teammedailleflag Australia
11959 pts
Men's   Teammedailleflag Germany
11834 pts
Men's   Teammedailleflag Austria
ELIM
Men's   Teammedailleflag Sweden
DSQ

Pelota

Men's Jai-Lai  Teammedailleflag Spain
Men's Jai-Lai  Teammedailleflag France
Men's Jai-Lai  Teammedailleflag Mexico
Men's Handfronton  Teammedailleflag Spain
Men's Handfronton  Teammedailleflag France
Men's Handfronton  Teammedailleflag Mexico
Men's Rubber ball paddle fronton  Teammedailleflag Mexico
Men's Rubber ball paddle fronton  Teammedailleflag Argentina
Men's Rubber ball paddle fronton  Teammedailleflag Uruguay
Men's Leather ball paddle fronton  Teammedailleflag France
Men's Leather ball paddle fronton  Teammedailleflag Spain
Men's Leather ball paddle fronton  Teammedailleflag Mexico
Men's Frontenis court 30 m  Teammedailleflag Mexico
Men's Frontenis court 30 m  Teammedailleflag Argentina
Men's Frontenis court 30 m  Teammedailleflag Spain

Rowing

Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Soviet Union
6'51"82
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Netherlands
6'52"80
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag United Statesof America
6'54"21
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Bulgaria
6'58"48
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag East Germany
7'04"92
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Germany
7'12"20
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Italy
8'04"81
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Netherlands
8'06"80
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Denmark
8'08"07
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag East Germany
8'08"22
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag United Statesof America
8'12"60
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Germany
8'41"51
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag East Germany
7'26"56
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag United Statesof America
7'26"71
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Denmark
7'31"84
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Austria
7'41"80
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Switzerland
7'46"79
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Netherlands
DNF
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Germany
6'07"00
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Australia
6'07"98
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Soviet Union
6'09"11
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag New Zealand
6'10"43
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Czechoslovakia
6'12"47
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag United Statesof America
6'14"34
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag New Zealand
6'45"62
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag East Germany
6'48"20
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Switzerland
6'49"04
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Italy
6'49"54
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag United Statesof America
6'51"41
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Soviet Union
7'00"00
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag East Germany
6'39"18
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Hungary
6'41"64
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Italy
6'44"01
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Switzerland
6'45"78
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag United Statesof America
6'47"70
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Germany
7'08"22
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Henri JAN WIENESE (HOL)
7'47"80
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Jochen MEISSNER (ALE)
7'52"00
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Alberto DEMIDDI (ARG)
7'57"19
Men's Single scull (M1x)  medailleflag John VAN BLOM (EUA)
8'00"51
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Achim HILL (ADE)
8'06"09
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Kenneth DWAN (GBR)
8'13"76

Sailing

Men's Finn  medailleflag Valentin MANKIN (URS)
11,7 pts
Men's Finn  medailleflag Hubert RAUDASCHL (AUT)
53,4 pts
Men's Finn  medailleflag Fabio ALBARELLI (ITA)
55,1 pts
Men's Finn  medailleflag Ronald Graeme JENYNS (AUS)
67,0 pts
Men's Finn  medailleflag Panagiotis KOULIGAS (GRE)
71,0 pts
Men's Finn  medailleflag Jan WINQUIST (FIN)
72,0 pts
Men's Finn  medailleflag Arne AKERSON (SUE)
77,0 pts
Men's Finn  medailleflag Philippe SORIA (FRA)
80,0 pts
Men's Finn  medailleflag Joerg BRUDER (BRA)
90,0 pts
Men's Finn  medailleflag Garry HOYT (PRO)
91,7 pts
Men's Finn  medailleflag Jonathan FARMER (NZL)
96,7 pts
Men's Finn  medailleflag Andrzej ZAWIEJA (POL)
115,7 pts
Men's Finn  medailleflag Jürgen MIER (ADE)
117,7 pts
Men's Finn  medailleflag Carl VAN (EUA)
117,7 pts
Men's Finn  medailleflag Wilhelm KUHWEIDE (ALE)
120,0 pts
Men's Finn  medailleflag Alex BALLY (SUI)
124,7 pts
Men's Finn  medailleflag Alberto OBARRIO (ARG)
125,0 pts
Men's Finn  medailleflag Henning Norgaard WIND (DIN)
125,0 pts
Men's Finn  medailleflag Hans BINKHORTS (HOL)
125,7 pts
Men's Finn  medailleflag Paul HENDERSON (CAN)
126,0 pts
Men's Finn  medailleflag Per WERENSKIOLD (NOR)
128,7 pts
Men's Finn  medailleflag Michael MAYNARD (GBR)
129,0 pts
Men's Finn  medailleflag Daniel MUGICA (MEX)
155,0 pts
Men's Finn  medailleflag Jay HOOPER (BER)
167,0 pts
Men's Finn  medailleflag Jacques ROGGE (BEL)
172,0 pts
Men's Finn  medailleflag Fernando THODE (URG)
173,0 pts
Men's Finn  medailleflag Juan SIRVENT (BAH)
175,0 pts
Men's Finn  medailleflag Kenneth Harrison ALBURY (BAH)
177,0 pts
Men's Finn  medailleflag Philip WIJEWARDENE (CEI)
187,0 pts
Men's Finn  medailleflag Karsten BOYSEN (VEN)
187,0 pts
Men's Finn  medailleflag Bernardo SANTO (POR)
196,0 pts
Men's Finn  medailleflag Per DOHM (ISV)
197,0 pts
Men's Finn  medailleflag Rachot KANJANAVANIT (URS)
208,0 pts
Men's Finn  medailleflag Carlos RUIZ (SAL)
212,0 pts
Men's Finn  medailleflag Robert LUCAS (INA)
230,0 pts
Men's Finn  medailleflag Manuel VILLARREAL (FIL)
239,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag United Statesof America
14,4 pts
Men's Star  Teammedailleflag Norway
43,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Italy
44,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Denmark
50,4 pts
Men's Star  Teammedailleflag Bahamas
63,4 pts
Men's Star  Teammedailleflag Australia
68,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Brazil
74,4 pts
Men's Star  Teammedailleflag Switzerland
75,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Sweden
77,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Great Britain
87,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Finland
90,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Germany
96,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Hungary
96,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag East Germany
106,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Canada
107,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Soviet Union
117,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Portugal
119,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Spain
126,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Mexico
133,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Argentina
135,0 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Sweden
8,0 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Switzerland
32,0 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Great Britain
39,8 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Germany
47,4 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Italy
51,1 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Canada
68,0 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Australia
69,4 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag United Statesof America
74,7 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Soviet Union
77,7 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag France
80,0 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Norway
91,0 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Mexico
91,7 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Denmark
101,0 pts
Mixed 5,50 m  Teammedailleflag Puerto Rico
114,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag United Statesof America
6,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Denmark
26,4 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag East Germany
32,7 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Canada
64,1 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Australia
65,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Sweden
71,4 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Germany
74,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag France
81,4 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Argentina
92,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Netherlands
94,7 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Soviet Union
96,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Norway
99,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Bermuda
100,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Great Britain
101,7 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Greece
109,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Bahamas
117,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Puerto Rico
124,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Mexico
126,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Hong-Kong
135,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Jamaica
138,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Spain
148,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Venezuela
157,0 pts
Mixed Dragon  Teammedailleflag Taïwan
169,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Great Britain
3,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Germany
43,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Brazil
48,4 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Australia
49,1 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Norway
52,4 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag France
68,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Canada
79,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag New Zealand
84,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Sweden
96,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag United Statesof America
97,4 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Spain
101,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag East Germany
103,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Yugoslavia
106,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Hong-Kong
108,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Soviet Union
108,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Denmark
113,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Austria
116,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Netherlands
116,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Italy
120,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Mexico
121,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Hungary
146,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Greece
151,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Belgium
158,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Poland
165,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Virgin Islands
172,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Jamaica
175,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Portugal
178,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Puerto Rico
186,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Indonesia
199,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag El Salvador
205,0 pts

Shooting

Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Jozef ZAPEDSKI (POL)
593 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Marcel ROSCA (RUM)
591 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Renart SULEIMANOV (URS)
591 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Christian DÜRING (ALE)
591 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Erich MASSURAT (ALE)
590 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Gerhard DOMMRICH (ADE)
589 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Ludvík DANEK (CHE)
588 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Giovanni LIVERZANI (ITA)
588 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Johann STANDL (ALE)
587 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Ladislav FALTA (CHE)
587 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Pentti LINNOSVUO (FIN)
587 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Takeo KAMACHI (JPN)
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Ake CALIFF (SUE)
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Aladar DOBSA (HUN)
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Immo HUHTINEN (FIN)
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Waclaw HAMERLINSKI (POL)
585 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag William MCMILLAN (EUA)
584 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Ugo AMICOSANTE (ITA)
584 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Alexander TARANSKY (AUS)
583 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Szilárd KUN (HUN)
583 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Virgil ATANASIU (RUM)
583 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Alkiviadis PAPAGEORGOPOULOS (GRE)
582 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Makoto SHIRAISHI (JPN)
582 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Anthony John CLARK (GBR)
581 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag James MCNALLY (EUA)
580 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Robert HASSELL (GBR)
580 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Anatoly ONISHUK (URS)
579 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Dencho Todorov DENEV (BUL)
579 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Fernando SAMYOA (GUA)
579 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Hubert GARSCHALL (AUT)
579 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Jaime GONZALEZ (ESP)
579 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Paterno MIRANDA (FIL)
578 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Víctor CASTELLANOS (GUA)
578 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Jules SOBRIAN (CAN)
576 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Leonard James BULL (KEN)
576 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Rangsit YANOTHAI (TAI)
576 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Taweesak KASIWAT (TAI)
575 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Oscar CERVO (ARG)
575 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Stig Beril BERNTSSON (SUE)
575 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Kurt KLINGLER (SUI)
575 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Víctor TANTALEAN (PER)
572 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Josef ZILTENER (SUI)
572 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Rafael CARPIO (MEX)
571 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Nelson Charles TORNO (ARG)
571 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Javier ALAVA (ESP)
570 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Kok LOH (SIN)
566 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Miagmarzhav TUDEVIIN (MGL)
562 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Enrique TORRES VALDEZ (MEX)
561 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Tomás VILANOVA (SAL)
561 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Fernando MIRANDA (PRO)
558 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Keith ELDER (CAN)
554 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Yen-Sheng CHOU (TWN)
549 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Vuvan DAN (VNM)
548 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Horacio MIRANDA (FIL)
541 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Helio CASTRO (SAL)
533 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Kwok-Wai YOUNG (HOK)
517 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Luben BROUSSEV (BUL)
DNS
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Kang-Wook SEO (COR)
DNS
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Nelson OÑATE (CUB)
DNS
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Nestor CASTRO (FIL)
DNS
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Leon LYON (PRO)
DNS
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Gary Lee ANDERSON (EUA)
1157 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Vladimir KORNEV (URS)
1151 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Kurt MÜLLER (SUI)
1148 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Shota KVELIASHVILI (URS)
1142 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Erwin VOGT (SUI)
1140 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Hartmut SOMMER (ADE)
1140 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag John FOSTER (EUA)
1140 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Petre SANDOR (RUM)
1138 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Elling OVERGARD (NOR)
1135 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Lajos PAPP (HUN)
1135 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Johan LAAKSO (FIN)
1135 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Jan KURKA (CHE)
1133 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Sven JOHANSSON (SUE)
1129 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Bjørn BAKKEN (NOR)
1129 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Barnaba FANDIER (POL)
1127 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Ferenc PETROVACZ (HUN)
1126 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Kurt JOHANSSON (SUE)
1125 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Ondrej SIMA (CHE)
1121 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Osmo ALA-HONKOLA (FIN)
1120 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Eugeniusz PEDZISZ (POL)
1117 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Olegario VAZQUEZ RANA (MEX)
1110 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Adolfo FELICIANO (FIL)
1108 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Uto WUNDERLICH (ADE)
1107 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Stefan KABAN (RUM)
1102 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag José GONZÁLEZ (MEX)
1092 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Tao-Yuan WU (TWN)
1085 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Batsuj YONDOZHAMS (MGL)
1082 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Bernardo F. SAN JUAN (FIL)
1060 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag José MARROQUÍN (GUA)
1027 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Felipe ORTÍS (GUA)
1023 pts
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Detcho MARMAROV (BUL)
DNS
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Kim DAL (CDN)
DNS
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Ryong HYONG (CDN)
DNS
Mixed 300 m rifle 3 positions  medailleflag Henry HERSCOVICI (ISR)
DNS
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Bernd KLINGNER (ALE)
1157 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag John WRITER (EUA)
1156 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Viktor PARKHIMOVICH (URS)
1154 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag John FOSTER (EUA)
1153 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag José GONZÁLEZ (MEX)
1152 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Gerard OUELLETTE (CAN)
1151 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Peter KOHNKE (ALE)
1151 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Kurt MÜLLER (SUI)
1151 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Bjørn BAKKEN (NOR)
1150 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Vladimir KONIAKHIN (URS)
1147 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Slobodan PAUNOVIC (YUG)
1147 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Nicolae ROTARU (RUM)
1146 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag László HAMMERL (HUN)
1146 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Guido LOACKER (AUT)
1146 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Francois Jacques Marie Gerard LAFORTUNE (BEL)
1145 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Raúl LLANOS (CUB)
1145 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Uto WUNDERLICH (ADE)
1145 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Sven JOHANSSON (SUE)
1144 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Elling OVERGARD (NOR)
1144 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Kurt JOHANSSON (SUE)
1143 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Marcel KOHENE (BUL)
1142 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Ole JENSEN (DIN)
1140 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Ion OLARESCU (RUM)
1140 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jerzy NOWICKI (POL)
1140 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Barnaba FANDIER (POL)
1139 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Hartmut SOMMER (ADE)
1138 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Zhansanjorloo MENDBAIR (MGL)
1136 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Donald Cecil "Don" TOLHURST (AUS)
1136 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jan KURKA (CHE)
1136 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Peter RUCH (SUI)
1135 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Vladimir GROZDANOVIC (YUG)
1134 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Wolfram WAIBEL (AUT)
1133 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Simo MORRL (FIN)
1133 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Adolfo FELICIANO (FIL)
1133 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Ferenc PETROVACZ (HUN)
1132 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jaakko MINKKINEN (FIN)
1132 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Giuseppe DE CHIRICO (ITA)
1130 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Alphonse MAYER (CAN)
1127 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jaroslav NAVRATIL (CHE)
1127 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Per WEICHEL (URS)
1127 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Henry HERSCOVICI (ISR)
1124 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Luis DEL CERRO (ESP)
1123 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Sergio ALVAREZ (CUB)
1122 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Tao-Yuan WU (URS)
1121 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Emilian VERGOV (URS)
1119 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jose Maria PIGRAU (ESP)
1117 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Ugo AMICOSANTE (ITA)
1116 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Batsuj YONDONZHAMS (MGL)
1114 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jose LEI (HOK)
1112 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Leopoldo B. ANG (FIL)
1098 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Zelig SHTROH (ISR)
1095 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Juan LLABOT (VEN)
1094 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Otto BROLO (GUA)
1092 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Mehmet DURSUN (TUR)
1081 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Edmar SALLES (BRA)
1077 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Leonel FERNÁNDEZ (GUA)
1068 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Hugo CHAMBERLAIN (CRC)
1064 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Charumai MAHAWAT (TAI)
1054 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Helio CASTRO (SAL)
1046 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Vinich CHAREONSIRI (TAI)
1037 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Kouang PAN (TWN)
1020 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Juan Antonio VALENCIA (SAL)
1013 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Alvaro GUARDIA (CRC)
DNS
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Hajime HONGO (JPN)
DNS
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Manuel HAWAYEK (PRO)
DNS
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jan KURKA (CHE)
598 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag László HAMMERL (HUN)
598 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Ian BALLINGER (NZL)
597 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Nicolae ROTARU (RUM)
597 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag John PALIN (GBR)
596 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jean LORET (FRA)
596 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Bjørn BAKKEN (NOR)
595 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gary Lee ANDERSON (EUA)
595 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Alister Millar ALLAN (GBR)
595 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Francois Jacques Marie Gerard LAFORTUNE (BEL)
595 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Silvio DELGADO (CUB)
594 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Stewart NAIRN (NZL)
594 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Karl WENK (ALE)
594 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Rudolf POJER (CHE)
594 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Ole JENSEN (DIN)
594 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Valentin KORNEV (URS)
594 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Sven JOHANSSON (SUE)
594 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Olegario VAZQUEZ RANA (MEX)
594 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Elling OVERGARD (NOR)
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gerard OUELLETTE (CAN)
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jerzy NOWICKI (POL)
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Eulalia ROLINSKA (POL)
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Hansruedi SCHAFROTH (SUI)
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Marcel KOHENE (BUL)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Lones WIGGER (EUA)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Kurt JOHANSSON (SUE)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Marin FERECATU (RUM)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Nehemia SIKRA (ISR)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jesús Alfonso ELIZONDO NAJERA (MEX)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Evlambio MANTHOS (GRE)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gladys DE SEMINARIO (PER)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag André NOËL (FRA)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Klaus ZÄHRINGER (ALE)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Edmar SALLES (BRA)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Friedrich SCHATTLEITNER (AUT)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Vitaly PARKHIMOVICH (URS)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jose Luis CALVO (ESP)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Rudy SCHULZE (CAN)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Durval Ferreira GUIMARAES (BRA)
589 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jaakko MINKKINEN (FIN)
589 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Branislav LONCAR (YUG)
589 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Per WEICHEL (URS)
589 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Giuseppe DE CHIRICO (ITA)
589 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Enrico FORCELLA (VEN)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Henry HERSCOVICI (ISR)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Lajos PAPP (HUN)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Ralph RODRIGUEZ (PRO)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jaime VILLAFUERTE (FIL)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Loannis SKARAFINGAS (GRE)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Simo MORRI (FIN)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Mehmet DURSUN (TUR)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Carlos PACHECO (CRC)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Wolfram WAIBEL (AUT)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Hartmut SOMMER (ADE)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Boris LOGINOW (VEN)
586 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Werner HEYN (ADE)
586 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Udomsak TIENTHONG (TAI)
586 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Hans SINNIGER (SUI)
586 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Tao-Yuan WU (TWN)
585 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Hiromu SEKINE (JPN)
585 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Enrique GUEDES (CUB)
585 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Dusan EPIFANIC (YUG)
585 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Robert HULSE (HBR)
584 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Velitchko VELITCHKOV (BUL)
584 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Hugh HOMER (TRT)
583 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Hugo CHAMBERLAIN (CRC)
583 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Adolfo FELICIANO (FIL)
583 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Dismas ONYIEGO (KEN)
583 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Batsuj YONDONZHAMS (MGL)
582 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Alberto SANTIAGO (PRO)
582 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Peter Augustus RULL (HOK)
582 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Milton TUCKER (BAR)
581 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Zhansanjorloo MENDBAIR (MGL)
581 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Tomás VILANOVA (SAL)
581 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Chumpol CHAINET (TAI)
580 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag John HARUN (KEN)
580 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jose LEI (HOK)
580 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Otto BROLO (GUA)
580 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Pablo SITTLER (GUA)
579 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Chao-Chih TAI (TWN)
578 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Ricardo MENÉNDEZ (SAL)
578 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag José VILLAR (ESP)
577 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Joe BARRAI (MON)
577 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Shigemi SAITO (JPN)
576 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gilbert SCORSOLIO (MON)
573 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Edward ANDERSON (HBR)
562 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Ryu SONG (CDN)
DNS
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag O. WAL (CDN)
DNS
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gianfranco FANTIN (ITA)
DNS
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Bertram MANHIN (TRT)
DNS
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Grigory KOSYCH (URS)
562 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Heinz MERTEL (ALE)
562 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Harald VOLLMAR (ADE)
560 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Arnold VITARBO (EUA)
559 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Pawel MALEK (POL)
556 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Helmut ARTELT (ADE)
555 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Wolfgang LUDERITZ (ADE)
555 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Neagu BRATU (RUM)
554 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Matti PATTERI (FIN)
554 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Vladimir STOLYPIN (URS)
552 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Lucian GIUSCA (RUM)
552 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Ernst STOLL (SUI)
550 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag John RODSETH (NOR)
550 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Hynek HROMADA (CHE)
550 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag William HARE (CAN)
549 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Donald HAMILTON (EUA)
548 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Yoshihisa YOSHIKAWA (JPN)
547 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Hubert GARSCHALL (AUT)
547 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Miagmarzhav TUDEVIIN (MGL)
547 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Jorgen PEDERSEN (DIN)
547 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Leif LARSSON (SUE)
546 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Seppo SAARENPÄÄ (FIN)
546 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Albert SPAENI (SUI)
546 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Dencho Todorov DENEV (BUL)
545 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Laszlo MUCZA (HUN)
545 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Stig NILSSON (SUE)
544 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Jaroslav VESELY (CHE)
544 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Rajmund STACHURSKI (POL)
544 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Charles SEXTON (GBR)
543 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Nicolas KLEIN (LUX)
543 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Jules SOBRIAN (CAN)
543 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Louis VIGNAUD (FRA)
543 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag José AMEDO (ESP)
542 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Jai AHN (COR)
541 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Barry DOWNS (AUS)
541 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Leopoldo MARTÍNEZ (MEX)
540 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Edgar ESPINOZA (VEN)
540 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Bertram MANHIN (TRT)
539 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Gerardo CASTAÑEDA (GUA)
537 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Niels DAHL (DIN)
536 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Juan GARCÍA (ESP)
534 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Antonio VITA (PER)
533 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Hominh THU (VNM)
533 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Sutham ASWANICH (TAI)
533 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Yong Baí KIM (COR)
532 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Arturo COSTA (CUB)
530 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Michael MARTON (ISR)
530 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Enrique BARRAGÁN (URG)
529 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Javier PEREGRINA (MEX)
528 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Shigeto KUSUNOKI (JPN)
528 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Paul MUSSO (FRA)
527 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Turker OZENBAS (TUR)
526 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Jeng-Gang CHEN (TWN)
525 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Walter VERA (URG)
524 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Durval Ferreira GUIMARAES (BRA)
524 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Chi-Sen CHENG (TWN)
521 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Duong DANH (VNM)
519 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Tito CASTILLO (SAL)
519 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Francisco SANDOVAL (GUA)
519 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Antonio MENDOZA (FIL)
514 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag José AGDAMAG JR (FIL)
514 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Marcus LOADER (GBR)
512 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag José GONZÁLEZ (PRO)
511 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Amorn YUKTANAN (TAI)
511 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Kurt MEYER (ALE)
506 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Kok LOH (SIN)
499 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Antonio MORA (CRC)
499 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Rodrigo RUIZ (CRC)
485 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Miguel BARASORDA (PRO)
481 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Anguel BARZACHKI (BUL)
DNS
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Umberto SILVESTRI (ITA)
DNS
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Giosue ZENONI (ITA)
DNS
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag John Robert "Bob" BRAITHWAITE (GBR)
198 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Thomas GARRIGUS (EUA)
196 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Kurt CZEKALLA (ADE)
196 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Pavel SENICHEV (URS)
196 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Pierre CANDELO (FRA)
195 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Adam SMELCZYNSKI (POL)
195 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Alexandr ALIPOV (URS)
195 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag John PRIMROSE (CAN)
194 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Jaime BLADAS (ESP)
194 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Bahadur KARNI SINGH (IND)
194 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Ion DUMITRESCU (RUM)
193 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Michel CARRÉGA (FRA)
193 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Galliano ROSSINI (ITA)
193 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag José CUSI (ESP)
192 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Juan Mario Enrique LIRA VERGARA (CHI)
192 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Edward SHASKE (CAN)
192 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Randhir SINGH (IND)
192 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Elias SALHAB (LIB)
191 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Mohamed Chahin MEHREZ (RAU)
191 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Pedro ESTAY (CHI)
191 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag George FLORESCU (RUM)
191 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Rodolfo GUARNIERI (ARG)
190 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Rudolf HAGER (ADE)
190 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Juan Angel A. MARTINI (ARG)
190 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Georgios PANGALOS (GRE)
190 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Larry STAFFORD (EUA)
189 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Ennio MATTARELLI (ITA)
189 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Sten KARLSSON (SUE)
189 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Werner BUHSE (ALE)
189 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Metin SALIHOGLU (TUR)
188 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag George SILVERNAIL (PRO)
188 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Ivo ORLANDI (VEN)
187 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Miguel BARRENECHEA (MEX)
187 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Eric GRANTHAM (GBR)
187 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Markos TZOUMARAS (GRE)
187 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Guy RENARD (BEL)
187 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Josef MEIXNER (AUT)
187 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Erich GEHMANN (ALE)
187 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Kjell SORENSEN (NOR)
185 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Pavitr GAJASENI (TAI)
183 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Gustavo ZEPEDA (MEX)
181 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Leo Marino FRANCIOSI (SMR)
181 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Ho-Ming LIN (TWN)
181 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Badir SHOUKRI (RAU)
177 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Salvatore PELLICCIONI (SMR)
177 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Sung-Gun CHENG (TWN)
175 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag James Dermot KELLY (IRL)
175 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Walter PERON (PER)
175 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Dipya MONGKOLLUGSANA (TAI)
175 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Arturo PORRO (URG)
171 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Carlos ASBUN (BOL)
163 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Ricardo ROBERTS (BOL)
161 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Angel MARCHAND (PRO)
156 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Roberto SOUNDY (SAL)
125 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Domingo LORENZO (DOM)
124 pts
Mixed Skeet  medailleflag Yevgeni PETROV (URS)
198 pts
Mixed Skeet  medailleflag Romano GARAGNANI (ITA)
198 pts
Mixed Skeet  medailleflag Konrad WIRNHIER (ALE)
198 pts
Mixed Skeet  medailleflag Yuri TSURANOV (URS)
196 pts
Mixed Skeet  medailleflag Pedro GIANELLA (PER)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Nicolas ATALAH (CHI)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Jorge JOTTAR (CHI)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Panayotis XANTHAKOS (GRE)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Menelaos MICHAILIDIS (GRE)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ernst E. PEDERSEN (DIN)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Gheorghe SENCOVICI (RUM)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Miguel MARINA (ESP)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Nuria ORTIZ (MEX)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Alec BONNETT (RUM)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Donald SANDERLIN (CAN)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Earl HERRING (EUA)
190 pts
Mixed Skeet  medailleflag Nils KARLSSON (SUE)
190 pts
Mixed Skeet  medailleflag Alain PLANTE (FRA)
190 pts
Mixed Skeet  medailleflag Robert RODALE (EUA)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag Arne ORRGARD (SUE)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag Karl MEYER (ALE)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag Tuukka MAKELA (FIN)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag Wlodzimierz DANEK (POL)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag Wieslaw GAWLIKOWSKI (POL)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Giancarlo CHIONO (ITA)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Colin SEPHTON (GBR)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Rafael BATISTA (PRO)
187 pts
Mixed Skeet  medailleflag Bahadur KARNI SINGH (IND)
187 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ignacio HUGUET (CUB)
187 pts
Mixed Skeet  medailleflag Delfín GÓMEZ (CUB)
187 pts
Mixed Skeet  medailleflag Mario PANI (MEX)
187 pts
Mixed Skeet  medailleflag Paul VITTET (SUI)
186 pts
Mixed Skeet  medailleflag Benny JENSEN (DIN)
186 pts
Mixed Skeet  medailleflag Atanasse TASSEV (BUL)
185 pts
Mixed Skeet  medailleflag Jean Paul FABER (FRA)
185 pts
Mixed Skeet  medailleflag José Luis MARTÍNEZ (ESP)
183 pts
Mixed Skeet  medailleflag Harold A. "Harry" WILLSIE (CAN)
181 pts
Mixed Skeet  medailleflag Gerard BRADY (IRL)
180 pts
Mixed Skeet  medailleflag Spiro HAYEK (LIB)
180 pts
Mixed Skeet  medailleflag Anton MANOLOV (BUL)
180 pts
Mixed Skeet  medailleflag Tanios HARB (LIB)
179 pts
Mixed Skeet  medailleflag Carlos PACHECO (CRC)
176 pts
Mixed Skeet  medailleflag Andres AMADOR (SAL)
175 pts
Mixed Skeet  medailleflag Francis CORNET (BEL)
174 pts
Mixed Skeet  medailleflag Alberto GUERRERO (PRO)
174 pts
Mixed Skeet  medailleflag Joseph GRECH (MLT)
173 pts
Mixed Skeet  medailleflag Arthur Eamonn MCMAHON (IRL)
170 pts
Mixed Skeet  medailleflag Riad YUNES (DOM)
170 pts
Mixed Skeet  medailleflag Boonkua LOURVANIJ (TAI)
150 pts
Mixed Skeet