MarcoLympics
1972 Munich Summer

Welcome Day Sport Resuts Français
poster
  THE XXth SUMMER GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant


Aquatics

Diving

August 27 13h00 Women's 3 m springboard preliminaries
August 27 20h00 Women's 3 m springboard preliminaries
August 28 20h00 Women's 3 m springboard Final
August 29 13h00 Men's 3 m springboard preliminaries
August 29 20h00 Men's 3 m springboard preliminaries
August 30 20h00 Men's 3 m springboard Final
September 1 13h00 Women's 10 m platform preliminaries
September 1 20h30 Women's 10 m platform preliminaries
September 2 20h30 Women's 10 m platform Final
September 3 14h00 Men's 10 m platform preliminaries
September 3 20h30 Men's 10 m platform preliminaries
September 4 20h30 Men's 10 m platform Final

Swimming

August 28 10h00 Men's 200 m butterfly heats
August 28 10h30 Women's 200 ml medley heats
August 28 11h15 Men's 100 m backstroke heats
August 28 11h45 Women's 100 m freestyle heats
August 28 12h15 Men's 4 x 100 m freestyle relay heats
August 28 17h30 Men's 100 m backstroke Semifinals
August 28 17h45 Women's 100 m freestyle Semifinals
August 28 18h00 Men's 200 m butterfly Final
August 28 18h20 Women's 200 ml medley Final
August 28 18h40 Men's 4 x 100 m freestyle relay Final
August 29 10h00 Men's 200 m freestyle heats
August 29 10h50 Women's 200 m breaststroke heats
August 29 11h35 Men's 100 m breaststroke heats
August 29 17h30 Men's 100 m breaststroke Semifinals
August 29 17h40 Women's 100 m freestyle Final
August 29 18h00 Men's 100 m backstroke Final
August 29 18h20 Women's 200 m breaststroke Final
August 29 18h40 Men's 200 m freestyle Final
August 30 10h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay heats
August 30 10h20 Men's 400 m medley heats
August 30 11h10 Men's 100 m butterfly heats
August 30 11h35 Women's 400 m freestyle heats
August 30 17h30 Men's 100 m butterfly Semifinals
August 30 17h40 Women's 4 x 100 m freestyle relay Final
August 30 18h00 Men's 400 m medley Final
August 30 18h20 Men's 100 m breaststroke Final
August 30 18h40 Women's 400 m freestyle Final
August 31 10h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay heats
August 31 10h30 Women's 100 m butterfly heats
August 31 10h50 Women's 4 x 100 m medley relay heats
August 31 10h50 Women's 400 m individual medley heats
August 31 11h50 Women's 200 m freestyle heats
August 31 17h30 Women's 100 m butterfly Semifinals
August 31 17h40 Men's 100 m butterfly Final
August 31 18h00 Women's 4 x 100 m medley relay Final
August 31 18h00 Women's 400 m individual medley Final
August 31 18h20 Men's 4 x 200 m freestyle relay Final
September 1 10h00 Women's 100 m backstroke heats
September 1 10h25 Women's 100 m breaststroke heats
September 1 10h40 Women's 100 m butterfly Final
September 1 10h50 Men's 400 m freestyle heats
September 1 11h50 Women's 200 m freestyle heats
September 1 18h00 Women's 100 m backstroke Semifinals
September 1 18h10 Women's 100 m breaststroke Semifinals
September 1 18h20 Men's 400 m freestyle Final
September 1 19h00 Women's 200 m freestyle Final
September 2 10h00 Men's 100 m freestyle heats
September 2 10h35 Men's 200 m backstroke heats
September 2 11h10 Men's 200 m breaststroke heats
September 2 11h55 Women's 800 m freestyle heats
September 2 18h00 Men's 100 m freestyle Semifinals
September 2 18h10 Men's 200 m backstroke Final
September 2 18h30 Men's 200 m breaststroke Final
September 2 18h50 Women's 100 m backstroke Final
September 2 19h10 Women's 100 m breaststroke Final
September 3 10h00 Men's 200 m medley heats
September 3 11h05 Men's 1,500 m freestyle heats
September 3 18h00 Men's 200 m medley Final
September 3 18h20 Women's 800 m freestyle Final
September 3 18h45 Men's 100 m freestyle Final
September 4 10h00 Women's 200 m butterfly heats
September 4 10h30 Women's 200 m backstroke heats
September 4 11h05 Men's 4 x 100 m freestyle relay heats
September 4 11h05 Men's 4 x 100 m medley relay heats
September 4 18h00 Women's 200 m butterfly Final
September 4 18h20 Men's 1,500 m freestyle Final
September 4 18h50 Women's 200 m backstroke Final
September 4 19h10 Men's 4 x 100 m medley relay Final

Water-polo

August 27 11h06 Men's  preliminary round, group A: Yugoslavia - Canada
August 27 12h01 Men's  preliminary round, group B: Hungary - Netherlands
August 27 13h06 Men's  preliminary round, group C: Spain - Japan
August 27 17h02 Men's  preliminary round, group A: Mexico - Cuba
August 27 18h06 Men's  preliminary round, group B: Greece - Australia
August 27 19h00 Men's  preliminary round, group C: Italy - Soviet Union
August 27 20h01 Men's  preliminary round, group A: Romania - United State of America
August 28 11h01 Men's  preliminary round, group B: Australia - Netherlands
August 28 11h51 Men's  preliminary round, group C: Soviet Union - Japan
August 28 12h56 Men's  preliminary round, group A: United State of America - Cuba
August 28 15h06 Men's  preliminary round, group C: Italy - Bulgaria
August 28 16h01 Men's  preliminary round, group A: Mexico - Canada
August 28 19h23 Men's  preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Hungary
August 28 21h35 Men's  preliminary round, group A: Romania - Yugoslavia
August 29 11h08 Men's  preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Netherlands
August 29 12h05 Men's  preliminary round, group A: United State of America - Canada
August 29 13h07 Men's  preliminary round, group C: Soviet Union - Bulgaria
August 29 14h54 Men's  preliminary round, group A: Mexico - Yugoslavia
August 29 15h55 Men's  preliminary round, group B: Greece - Hungary
August 29 17h03 Men's  preliminary round, group A: Romania - Cuba
August 29 20h11 Men's  preliminary round, group C: Italy - Spain
August 30 11h09 Men's  preliminary round, group A: Yugoslavia - Cuba
August 30 12h10 Men's  preliminary round, group C: Bulgaria - Japan
August 30 13h14 Men's  preliminary round, group A: Romania - Canada
August 30 15h01 Men's  preliminary round, group C: Spain - Soviet Union
August 30 15h55 Men's  preliminary round, group B: Australia - Hungary
August 30 16h57 Men's  preliminary round, group A: Mexico - United State of America
August 30 20h28 Men's  preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Greece
August 31 10h47 Men's  preliminary round, group C: Italy - Japan
August 31 11h54 Men's  preliminary round, group A: Cuba - Canada
August 31 14h58 Men's  preliminary round, group A: Yugoslavia - United State of America
August 31 15h08 Men's  preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Australia
August 31 15h57 Men's  preliminary round, group B: Greece - Netherlands
August 31 20H29 Men's  preliminary round, group C: Spain - Bulgaria
August 31 21h22 Men's  preliminary round, group A: Romania - Mexico
September 1 10h58 Men's  final round, group II: Romania - Spain
September 1 12h02 Men's  final round, group II: Netherlands - Bulgaria
September 1 16h38 Men's  final round, group II: Cuba - Australia
September 1 16h52 Men's  final round, group I: Hungary - Italy
September 1 17h01 Men's  final round, group I: United State of America - Federal Republic of Germany
September 1 20h50 Men's  final round, group I: Yugoslavia - Soviet Union
September 2 10h58 Men's  final round, group II: Romania - Bulgaria
September 2 12h04 Men's  final round, group II: Australia - Spain
September 2 14h56 Men's  final round, group II: Cuba - Netherlands
September 2 16h03 Men's  final round, group I: Yugoslavia - Italy
September 2 16h55 Men's  final round, group I: Federal Republic of Germany - Soviet Union
September 2 20h47 Men's  final round, group I: United State of America - Hungary
September 3 10h50 Men's  final round, group II: Australia - Bulgaria
September 3 11h49 Men's  final round, group II: Romania - Netherlands
September 3 15h00 Men's  final round, group II: Cuba - Spain
September 3 15h58 Men's  final round, group I: Federal Republic of Germany - Italy
September 3 16h58 Men's  final round, group I: Yugoslavia - Hungary
September 3 20h51 Men's  final round, group I: United State of America - Soviet Union
September 4 10h50 Men's  final round, group II: Cuba - Bulgaria
September 4 11h54 Men's  final round, group II: Romania - Australia
September 4 13h30 Men's  final round, group II: Netherlands - Spain
September 4 15h25 Men's  final round, group I: Yugoslavia - Federal Republic of Germany
September 4 16h08 Men's  final round, group I: United State of America - Italy
September 4 21h09 Men's  final round, group I: Hungary - Soviet Union

Archery

September 7 10h00 Women's FITA Olympic round 70 m
September 7 10h00 Men's FITA Olympic round 90 m
September 7 14h00 Women's FITA Olympic round 60 m
September 7 14h00 Men's FITA Olympic round 70 m
September 8 10h00 Men's FITA Olympic round 50 m
September 8 10h00 Women's FITA Olympic round 50 m
September 8 14h00 Women's FITA Olympic round 30 m
September 8 14h00 Men's FITA Olympic round 30 m
September 9 10h00 Women's FITA Olympic round 70 m
September 9 10h00 Men's FITA Olympic round 90 m
September 9 14h00 Women's FITA Olympic round 60 m
September 9 14h00 Men's FITA Olympic round 70 m
September 10 10h00 Women's FITA Olympic round 50 m
September 10 10h00 Men's FITA Olympic round 50 m
September 10 14h00 Men's FITA Olympic round 30 m
September 10 14h00 Women's FITA Olympic round 30 m

Athletics

August 31 10h00 Women's Long jump qualification
August 31 10h00 Men's 400 m hurdles heats
August 31 10h30 Women's Javelin throw qualification
August 31 11h00 Men's 100 m heats
August 31 15h00 Men's 800 m heats
August 31 15h30 Women's Long jump Final
August 31 15h45 Men's 20 km walk 
August 31 16h15 Men's 100 m heat 2
August 31 16h45 Women's 800 m heats
August 31 17h30 Men's 10,000 m heats
September 1 10h00 Men's Pole Vault qualification
September 1 10h30 Men's Discus throw qualification
September 1 11h00 Women's 100 m heats
September 1 14h30 Men's 400 m hurdles heat 2
September 1 15h00 Women's 100 m heat 2
September 1 15h30 Men's 100 m Semifinals
September 1 15h30 Women's Javelin throw Final
September 1 16h00 Men's 800 m heat 2
September 1 16h30 Men's 3,000 m steeplechase heats
September 1 17h30 Men's 100 m Final
September 1 17h40 Women's 800 m heat 2
September 2 09h30 Women's Pentathlon 100 m hurdles
September 2 09h30 Women's Pentathlon shot put
September 2 10h00 Men's Javelin throw qualification
September 2 13h00 Men's Pole Vault Final
September 2 15h00 Women's 100 m Semifinals
September 2 15h00 Women's Pentathlon high jump
September 2 15h30 Women's 400 m heats
September 2 16h00 Men's Discus throw Final
September 2 16h15 Men's 400 m hurdles Final
September 2 17h00 Men's 800 m Final
September 2 17h30 Women's 100 m Final
September 3 10h00 Women's High jump qualification
September 3 10h00 Men's Triple jump qualification
September 3 10h00 Women's Pentathlon high jump
September 3 10h00 Men's 110 m hurdles heats
September 3 11h00 Men's 200 m heats
September 3 14h00 Women's Pentathlon 200 m
September 3 14h00 Men's 50 km walk 
September 3 14h30 Men's 110 m hurdles heat 2
September 3 15h00 Women's 400 m heat 2
September 3 15h30 Men's Javelin throw Final
September 3 16h00 Men's 400 m heats
September 3 16h40 Men's 200 m heat 2
September 3 17h15 Men's 10,000 m Final
September 3 18h00 Women's 800 m Final
September 4 10h00 Women's 100 m hurdles heats
September 4 10h30 Men's Hammer throw qualification
September 4 10h30 Women's Shot put qualification
September 4 10h50 Women's 200 m heats
September 4 11h35 Men's 400 m heat 2
September 4 14h30 Men's 110 m hurdles Semifinals
September 4 15h00 Women's High jump Final
September 4 15h25 Men's 200 m Semifinals
September 4 15h45 Women's 1,500 m heats
September 4 16h00 Men's Triple jump Final
September 4 16h20 Women's 200 m heat 2
September 4 16h40 Men's 3,000 m steeplechase Final
September 4 17h15 Men's 400 m Semifinals
September 4 17h45 Women's 400 m Semifinals
September 4 18h10 Men's 200 m Final
September 7 10h00 Men's Decathlon 100 m
September 7 11h00 Men's Decathlon long jump
September 7 14h00 Women's 200 m Semifinals
September 7 14h00 Men's Decathlon shot put
September 7 14h00 Men's Decathlon high jump
September 7 14h15 Women's 1,500 m heat 2
September 7 14h30 Men's 5,000 m heats
September 7 16h00 Men's 110 m hurdles Final
September 7 16h15 Women's 100 m hurdles heat 2
September 7 16h30 Women's Shot put Final
September 7 16h50 Men's Hammer throw Final
September 7 17h30 Men's 400 m Final
September 7 17h45 Women's 200 m Final
September 7 18h00 Women's 400 m Final
September 7 18h30 Men's Decathlon 400 m
September 8 09h00 Men's Decathlon 110 m hurdles
September 8 09h00 Men's Decathlon discus throw
September 8 10h00 Men's Shot put qualification
September 8 10h30 Men's Long jump qualification
September 8 12h15 Men's Decathlon javelin throw
September 8 12h15 Men's Decathlon pole vault
September 8 16h00 Women's 100 m hurdles Final
September 8 16h45 Men's 1,500 m heats
September 8 19h00 Men's Decathlon 1,500 m
September 9 10h00 Men's High jump qualification
September 9 10h30 Women's Discus throw qualification
September 9 11h00 Women's 4 x 100 m relay heats
September 9 14h30 Men's 4 x 100 m relay heats
September 9 14h30 Men's Shot put Final
September 9 15h10 Women's 4 x 400 m relay heats
September 9 15h20 Men's Long jump Final
September 9 15h45 Men's 4 x 400 m relay heats
September 9 16h40 Men's 1,500 m heat 2
September 9 17h10 Women's 4 x 100 m relay heat 2
September 9 17h40 Men's 4 x 100 m relay heat 2
September 9 18h00 Women's 1,500 m Final
September 10 14h30 Men's High jump Final
September 10 15h00 Men's Marathon 
September 10 15h00 Women's Discus throw Final
September 10 15h10 Men's 5,000 m Final
September 10 15h35 Men's 1,500 m Final
September 10 15h55 Women's 4 x 100 m relay Final
September 10 16h10 Men's 4 x 100 m relay Final
September 10 16h25 Women's 4 x 400 m relay Final
September 10 16h45 Men's 4 x 400 m relay Final

Badminton

September 4 Men's Single Semifinals
September 4 Mixed Double Semifinals
September 4 Men's Double Semifinals
September 4 Women's Single Semifinals
September 4 Men's Double round 1
September 4 Women's Single round 1
September 4 Men's Single round 1
September 4 Mixed Double round 1
September 4 Women's Single Final
September 4 Men's Single Final
September 4 Mixed Double Final
September 4 Men's Double Final

Basket-ball

August 27 09h00 Men's  preliminary round, group B: Poland - Philippines
August 27 10h30 Men's  preliminary round, group A: Cuba - Egypt
August 27 12h00 Men's  preliminary round, group A: United State of America - Czechoslovakia
August 27 14h30 Men's  preliminary round, group A: Japan - Brazil
August 27 16h00 Men's  preliminary round, group B: Yugoslavia - Italy
August 27 18h30 Men's  preliminary round, group B: Senegal - Soviet Union
August 27 20h00 Men's  preliminary round, group A: Spain - Australia
August 27 21h30 Men's  preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Puerto Rico
August 28 09h00 Men's  preliminary round, group A: Brazil - Egypt
August 28 12h00 Men's  preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Soviet Union
August 28 14h30 Men's  preliminary round, group A: United State of America - Australia
August 28 16h00 Men's  preliminary round, group A: Cuba - Spain
August 28 16h30 Men's  preliminary round, group B: Senegal - Italy
August 28 18h30 Men's  preliminary round, group B: Puerto Rico - Philippines
August 28 20h00 Men's  preliminary round, group A: Japan - Czechoslovakia
August 28 21h30 Men's  preliminary round, group B: Poland - Yugoslavia
August 29 09h00 Men's  preliminary round, group A: Brazil - Spain
August 29 10h30 Men's  preliminary round, group B: Senegal - Poland
August 29 12h00 Men's  preliminary round, group B: Soviet Union - Italy
August 29 14h30 Men's  preliminary round, group A: Japan - Egypt
August 29 16h00 Men's  preliminary round, group B: Puerto Rico - Yugoslavia
August 29 18h30 Men's  preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Philippines
August 29 20h00 Men's  preliminary round, group A: Czechoslovakia - Australia
August 29 21h30 Men's  preliminary round, group A: United State of America - Cuba
August 30 09h00 Men's  preliminary round, group B: Soviet Union - Poland
August 30 10h30 Men's  preliminary round, group A: Egypt - Spain
August 30 12h00 Men's  preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Italy
August 30 14h30 Men's  preliminary round, group A: Japan - Australia
August 30 16h00 Men's  preliminary round, group A: Czechoslovakia - Cuba
August 30 18h30 Men's  preliminary round, group B: Philippines - Yugoslavia
August 30 20h30 Men's  preliminary round, group B: Puerto Rico - Senegal
August 30 21h30 Men's  preliminary round, group A: Brazil - United State of America
September 1 09h00 Men's  preliminary round, group B: Senegal - Philippines
September 1 10h30 Men's  preliminary round, group A: Australia - Cuba
September 1 12h00 Men's  preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Yugoslavia
September 1 14h30 Men's  preliminary round, group A: Egypt - United State of America
September 1 16h00 Men's  preliminary round, group A: Czechoslovakia - Brazil
September 1 18h30 Men's  preliminary round, group A: Japan - Spain
September 1 20h00 Men's  preliminary round, group B: Italy - Poland
September 1 21h30 Men's  preliminary round, group B: Soviet Union - Puerto Rico
September 2 09h00 Men's  preliminary round, group A: Australia - Brazil
September 2 10h30 Men's  preliminary round, group B: Yugoslavia - Senegal
September 2 12h00 Men's  preliminary round, group A: Egypt - Czechoslovakia
September 2 14h30 Men's  preliminary round, group A: Japan - Cuba
September 2 16h00 Men's  preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Poland
September 2 18h30 Men's  preliminary round, group A: Spain - United State of America
September 2 20h00 Men's  preliminary round, group B: Philippines - Soviet Union
September 2 21h30 Men's  preliminary round, group B: Italy - Puerto Rico
September 3 09h00 Men's  preliminary round, group A: Japan - United State of America
September 3 10h30 Men's  preliminary round, group A: Spain - Czechoslovakia
September 3 12h00 Men's  preliminary round, group B: Italy - Philippines
September 3 14h30 Men's  preliminary round, group B: Poland - Puerto Rico
September 3 16h00 Men's  preliminary round, group B: Yugoslavia - Soviet Union
September 3 18h30 Men's  preliminary round, group A: Australia - Egypt
September 3 20h00 Men's  preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Senegal
September 3 21h30 Men's  preliminary round, group A: Cuba - Brazil
September 5 15h00 Men's  classification 13th - 16th: Egypt - Japan
September 5 16h45 Men's  classification 9th - 12th: Federal Republic of Germany - Australia
September 5 20h00 Men's  classification 13th - 16th: Japan - Senegal
September 5 21h45 Men's  classification 9th - 12th: Spain - Poland
September 6 15h00 Men's  classification 5th - 8th place: Czechoslovakia - Yugoslavia
September 6 16h45 Men's  Semifinal: Soviet Union - Cuba
September 6 20h00 Men's  classification 5th - 8th place: Puerto Rico - Brazil
September 7 15h00 Men's  classification 13th - 14th: Philippines - Japan
September 7 21h45 Men's  Semifinal: Italy - United State of America
September 8 16h45 Men's  classification 11th _ 12th: Federal Republic of Germany - Spain
September 8 20h00 Men's  classification 7th - 8th place: Czechoslovakia - Brazil
September 8 21h45 Men's  Bronze Medal Match: Cuba - Italy
September 9 17h45 Men's  classification 9th - 10th: Australia - Poland
September 9 21h00 Men's  classification 5th - 6th place: Yugoslavia - Puerto Rico
September 9 23h30 Men's  Final: Soviet Union - United State of America

Boxing

August 27 13h00 Men's 48 - 51 kg preliminaries
August 27 13h00 Men's 51 - 54 kg preliminaries
August 27 13h00 Men's 54 - 57 kg preliminaries
August 28 13h00 Men's - 48 kg preliminaries
August 28 13h00 Men's 67 - 71 kg preliminaries
August 28 13h00 Men's 75 - 81 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's 63,5 - 67 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's - 48 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's 75 - 81 kg preliminaries
August 29 13h00 Men's 54 - 57 kg preliminaries
August 29 13h00 Men's 67 - 71 kg preliminaries
August 29 19h00 Men's 71 - 75 kg preliminaries
August 29 19h00 Men's 54 - 57 kg preliminaries
August 29 19h00 Men's 67 - 71 kg preliminaries
August 30 13h00 Men's 51 - 54 kg preliminaries
August 30 13h00 Men's 63,5 - 67 kg preliminaries
August 30 19h00 Men's 51 - 54 kg preliminaries
August 30 19h00 Men's 63,5 - 67 kg preliminaries
August 31 13h00 Men's 48 - 51 kg preliminaries
August 31 13h00 Men's 60 - 63,5 kg preliminaries
August 31 19h00 Men's 48 - 51 kg preliminaries
August 31 19h00 Men's 60 - 63,5 kg preliminaries
September 1 13h00 Men's 63,5 - 67 kg preliminaries
September 1 13h00 Men's 57 - 60 kg preliminaries
September 1 19h00 Men's 63,5 - 67 kg preliminaries
September 1 19h00 Men's 57 - 60 kg preliminaries
September 2 13h00 Men's 51 - 54 kg preliminaries
September 2 13h00 Men's 75 - 81 kg preliminaries
September 2 13h00 Men's 67 - 71 kg preliminaries
September 2 19h00 Men's 75 - 81 kg preliminaries
September 2 19h00 Men's 51 - 54 kg preliminaries
September 2 19h00 Men's 67 - 71 kg preliminaries
September 3 13h00 Men's 57 - 60 kg preliminaries
September 3 13h00 Men's 54 - 57 kg preliminaries
September 3 13h00 Men's 48 - 51 kg preliminaries
September 3 13h00 Men's + 81 kg preliminaries
September 3 19h00 Men's + 81 kg preliminaries
September 3 19h00 Men's 57 - 60 kg preliminaries
September 3 19h00 Men's 54 - 57 kg preliminaries
September 3 19h00 Men's 48 - 51 kg preliminaries
September 4 13h00 Men's - 48 kg preliminaries
September 4 13h00 Men's 60 - 63,5 kg preliminaries
September 4 13h00 Men's 71 - 75 kg preliminaries
September 4 19h00 Men's 60 - 63,5 kg preliminaries
September 4 19h00 Men's - 48 kg preliminaries
September 4 19h00 Men's 71 - 75 kg preliminaries
September 5 13h00 Men's 57 - 60 kg Quarterfinals
September 5 13h00 Men's 63,5 - 67 kg Quarterfinals
September 5 13h00 Men's 67 - 71 kg Quarterfinals
September 5 13h00 Men's 48 - 51 kg Quarterfinals
September 5 13h00 Men's + 81 kg Quarterfinals
September 5 13h00 Men's 51 - 54 kg Quarterfinals
September 6 19h00 Men's 63,5 - 67 kg Quarterfinals
September 6 19h00 Men's 57 - 60 kg Quarterfinals
September 6 19h00 Men's 51 - 54 kg Quarterfinals
September 6 19h00 Men's 67 - 71 kg Quarterfinals
September 6 19h00 Men's + 81 kg Quarterfinals
September 6 19h00 Men's 48 - 51 kg Quarterfinals
September 7 13h00 Men's - 48 kg Quarterfinals
September 7 13h00 Men's 54 - 57 kg Quarterfinals
September 7 13h00 Men's 60 - 63,5 kg Quarterfinals
September 7 13h00 Men's 71 - 75 kg Quarterfinals
September 7 13h00 Men's 75 - 81 kg Quarterfinals
September 7 19h00 Men's 75 - 81 kg Quarterfinals
September 7 19h00 Men's 60 - 63,5 kg Quarterfinals
September 7 19h00 Men's - 48 kg Quarterfinals
September 7 19h00 Men's 54 - 57 kg Quarterfinals
September 7 19h00 Men's 71 - 75 kg Quarterfinals
September 8 13h00 Men's 54 - 57 kg Semifinal
September 8 13h00 Men's - 48 kg Semifinal
September 8 14h00 Men's + 81 kg Semifinal
September 8 14h00 Men's 75 - 81 kg Semifinal
September 8 14h00 Men's 71 - 75 kg Semifinal
September 8 14h00 Men's 67 - 71 kg Semifinal
September 8 14h00 Men's 63,5 - 67 kg Semifinal
September 8 14h00 Men's 60 - 63,5 kg Semifinal
September 8 14h00 Men's 57 - 60 kg Semifinal
September 8 14h00 Men's 51 - 54 kg Semifinal
September 8 14h30 Men's 48 - 51 kg Semifinal
September 8 19h00 Men's + 81 kg Semifinal
September 8 19h00 Men's - 48 kg Semifinal
September 8 19h00 Men's 75 - 81 kg Semifinal
September 8 19h00 Men's 71 - 75 kg Semifinal
September 8 19h00 Men's 67 - 71 kg Semifinal
September 8 19h00 Men's 63,5 - 67 kg Semifinal
September 8 19h00 Men's 48 - 51 kg Semifinal
September 8 19h00 Men's 60 - 63,5 kg Semifinal
September 8 19h00 Men's 57 - 60 kg Semifinal
September 8 19h00 Men's 51 - 54 kg Semifinal
September 8 19h00 Men's 54 - 57 kg Semifinal
September 10 19h00 Men's + 81 kg Final
September 10 19h00 Men's - 48 kg Final
September 10 19h00 Men's 48 - 51 kg Final
September 10 19h00 Men's 51 - 54 kg Final
September 10 19h00 Men's 54 - 57 kg Final
September 10 19h00 Men's 57 - 60 kg Final
September 10 19h00 Men's 60 - 63,5 kg Final
September 10 19h00 Men's 71 - 75 kg Final
September 10 19h00 Men's 63,5 - 67 kg Final
September 10 19h00 Men's 67 - 71 kg Final
September 10 19h00 Men's 75 - 81 kg Final

Canoeing

Slalom

August 28 13h00 Men's K1 run 1
August 28 15h00 Men's C1 run 1
August 28 16h00 Men's K1 run 2
August 28 18h00 Men's C1 run 2
August 30 13h00 Women's K1 run 1
August 30 14h00 Men's C2 run 1
August 30 15h00 Women's K1 run 2
August 30 16h00 Men's C2 run 2

Sprint

September 5 09h00 Women's K1 - 500 m preliminary, heats
September 5 09h00 Women's K2 - 500 m preliminary, heats
September 5 09h00 Men's C1 - 1,000 m preliminary, heats
September 5 09h00 Men's C2 - 1,000 m preliminary, heats
September 5 09h00 Men's K4 - 1,000 m preliminary, heats
September 5 09h00 Men's K2 - 1,000 m preliminary, heats
September 5 09h00 Men's K1 - 1,000 m preliminary, heats
September 7 09h00 Women's K1 - 500 m repechage
September 7 09h00 Men's C2 - 1,000 m repechage
September 7 09h00 Men's K4 - 1,000 m repechage
September 7 09h00 Men's K1 - 1,000 m repechage
September 7 09h00 Men's K2 - 1,000 m repechage
September 8 09h00 Women's K2 - 500 m Semifinals
September 8 09h00 Men's K1 - 1,000 m Semifinals
September 8 09h00 Men's K1 - 1,000 m Semifinals
September 8 09h00 Women's K1 - 500 m Semifinals
September 8 09h00 Men's K4 - 1,000 m Semifinals
September 8 09h00 Men's C2 - 1,000 m Semifinals
September 8 09h00 Men's K2 - 1,000 m Semifinals
September 9 10h00 Men's C1 - 1,000 m Finals
September 9 10h00 Women's K2 - 500 m Finals
September 9 10h00 Men's C2 - 1,000 m Finals
September 9 10h00 Men's K1 - 1,000 m Finals
September 9 10h00 Men's K2 - 1,000 m Finals
September 9 10h00 Men's K4 - 1,000 m Finals
September 9 10h00 Women's K1 - 500 m Finals

Ceremony

August 26 15h00   Opening ceremony
September 6 10h30   Solemn ceremony for the memory of disappeared from September 5
September 10 19h15   Closing ceremony

Cycling

Road

August 29 10h00 Men's Time trial team 100 km
September 7 10h00 Men's Race 182,4 km

Track

August 31 15h00 Men's Pursuit 4,000 m heats
August 31 20h00 Men's Pursuit 4,000 m Quarterfinals
August 31 20h00 Men's 1,000 m time trial 
September 1 10h00 Men's Sprint preliminary round
September 1 10h00 Men's Sprint preliminary round, repechage
September 1 15h00 Men's Pursuit 4,000 m Semifinals
September 1 15h00 Men's Sprint round 2
September 1 15h00 Men's Sprint round 2, repechage
September 1 20h00 Men's Sprint 1/8 final
September 1 20h00 Men's Sprint 1/8 final: repechage
September 1 20h00 Men's Pursuit 4,000 m Final
September 2 14h00 Men's Sprint Quarterfinals
September 2 20h00 Men's Sprint Semifinals
September 2 20h00 Men's Pursuit 4,000 m team Quarterfinals
September 2 20h00 Men's Sprint Final
September 3 20h00 Men's 2000 m tandem Quarterfinals
September 3 20h00 Men's 2000 m tandem preliminary round
September 3 20h00 Men's Pursuit 4,000 m team Semifinals
September 4 20h00 Men's 2000 m tandem Semifinals
September 4 20h00 Men's 2000 m tandem Final
September 4 20h00 Men's Pursuit 4,000 m team Final

Equestrian

August 28 08h00 Mixed eventing dressage
August 28 08h00 Mixed eventing team dressage
August 28 14h00 Mixed eventing dressage
August 28 14h00 Mixed eventing team dressage
August 29 09h00 Mixed eventing dressage
August 29 09h00 Mixed eventing team dressage
August 29 14h00 Mixed eventing dressage
August 29 14h00 Mixed eventing team dressage
August 30 08h00 Mixed eventing endurance test
August 30 08h00 Mixed eventing team endurance test
August 31 14h00 Mixed eventing team jumping
August 31 14h00 Mixed eventing jumping
September 2 10h00 Mixed Jumping Grand Prix Olympique
September 4 08h00 Mixed Dressage team Grand Prix
September 4 14h00 Mixed Dressage team Grand Prix
September 6 14h00 Mixed Dressage team Grand Prix
September 8 14h00 Mixed Dressage Grand Prix
September 10 08h00 Mixed Jumping team Grand Prix Olympique
September 10 15h45 Mixed Jumping team Grand Prix Olympique

Fencing

August 29 08h00 Men's Foil eliminating rounds
August 29 14h00 Men's Foil eliminating rounds
August 30 08h00 Men's Sabre preliminary round
August 30 14h00 Men's Sabre Quarterfinals
August 30 15h30 Men's Foil Semifinals
August 30 19h30 Men's Foil Final
August 31 15h30 Men's Sabre Semifinals
August 31 19h30 Men's Sabre Final
September 1 08h00 Men's Foil team preliminary round
September 1 17h00 Men's Foil team Quarterfinals
September 2 08h00 Men's Foil team Semifinals
September 2 10h00 Women's Foil preliminary round
September 2 14h00 Women's Foil Quarterfinals
September 2 15h30 Men's Foil team Final
September 3 08h00 Men's Sabre team preliminary round
September 3 15h30 Women's Foil Semifinals
September 3 15h30 Men's Sabre team Quarterfinals
September 3 19h30 Women's Foil Final
September 4 08h00 Men's Épée preliminary round
September 4 10h30 Men's Sabre team Semifinals
September 4 14h00 Men's Épée Quarterfinals
September 4 15h30 Men's Sabre team Final
September 5 15h30 Men's Épée Semifinals
September 6 19h30 Men's Épée Final
September 7 08h00 Women's Foil team preliminary round
September 7 16h00 Women's Foil team Quarterfinals
September 8 08h00 Men's Épée team preliminary round
September 8 10h00 Women's Foil team Semifinals
September 8 15h30 Women's Foil team Final
September 8 16h00 Men's Épée team Quarterfinals
September 9 08h00 Men's Épée team Semifinals
September 9 15h30 Men's Épée team Final

Football

August 27 15h00 Men's  preliminary round, group A: Morocco - United State of America
August 27 15h00 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Malaysia
August 27 15h00 Men's  preliminary round, group C: Denmark - Brazil
August 27 15h00 Men's  preliminary round, group C: Hungary - Iran
August 28 16h30 Men's  preliminary round, group B: Burma - Soviet Union
August 28 16h30 Men's  preliminary round, group B: Sudan - Mexico
August 28 16h30 Men's  preliminary round, group D: Poland - Colombia
August 28 17h30 Men's  preliminary round, group D: German Democratic Republic - Ghana
August 29 16h30 Men's  preliminary round, group A: Malaysia - United State of America
August 29 16h30 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Morocco
August 29 16h30 Men's  preliminary round, group C: Denmark - Iran
August 29 17h30 Men's  preliminary round, group C: Hungary - Brazil
August 30 16h30 Men's  preliminary round, group B: Mexico - Burma
August 30 16h30 Men's  preliminary round, group D: Poland - Ghana
August 30 16h30 Men's  preliminary round, group D: German Democratic Republic - Colombia
August 30 17h30 Men's  preliminary round, group B: Soviet Union - Sudan
August 31 16h30 Men's  preliminary round, group A: Morocco - Malaysia
August 31 16h30 Men's  preliminary round, group C: Brazil - Iran
August 31 16h30 Men's  preliminary round, group C: Denmark - Hungary
August 31 21h00 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - United State of America
September 1 16h30 Men's  preliminary round, group B: Burma - Sudan
September 1 16h30 Men's  preliminary round, group B: Soviet Union - Mexico
September 1 16h30 Men's  preliminary round, group D: Poland - German Democratic Republic
September 1 21h00 Men's  preliminary round, group D: Colombia - Ghana
September 3 15h00 Men's  Semifinal, group 1: Hungary - German Democratic Republic
September 3 15h00 Men's  Semifinal, group 1: Federal Republic of Germany - Mexico
September 3 15h00 Men's  Semifinal, group 2: Denmark - Poland
September 3 21h00 Men's  Semifinal, group 2: Soviet Union - Morocco
September 5 15h00 Men's  Semifinal, group 1: German Democratic Republic - Mexico
September 5 16h30 Men's  Semifinal, group 2: Morocco - Denmark
September 5 16h30 Men's  Semifinal, group 2: Poland - Soviet Union
September 6 20h00 Men's  Semifinal, group 1: Federal Republic of Germany - Hungary
September 8 16h30 Men's  Semifinal, group 1: German Democratic Republic - Federal Republic of Germany
September 8 21h30 Men's  Semifinal, group 1: Hungary - Mexico
September 8 21h30 Men's  Semifinal, group 2: Denmark - Soviet Union
September 8 21h30 Men's  Semifinal, group 2: Poland - Morocco
September 10 10h00 Men's  Bronze Medal Match: Soviet Union - Democratic Republic of Germany
September 10 20h15 Men's  Final: Poland - Hungary

Gymnastics

August 27 08h30 Women's All-round team
August 27 11h15 Men's All-round team
August 27 15h00 Women's All-round team
August 27 19h00 Men's All-round team
August 28 10h00 Women's All-round team
August 28 18h00 Women's All-round team
August 29 10h00 Men's All-round team
August 29 18h00 Men's All-round team
August 30 16h00 Women's All-round 
August 30 20h00 Men's All-round 
August 31 20h00 Women's Balance beam 
August 31 20h00 Women's Uneven (Asymmetrical) bars 
August 31 20h00 Women's Floor exercises 
August 31 20h00 Women's Side horse vault 
September 1 19h30 Men's Horizontal bar 
September 1 19h30 Men's Rings 
September 1 19h30 Men's Floor exercises 
September 1 19h30 Men's Long horse vault 
September 1 19h30 Men's Pommeled horse (Side horse) 
September 1 19h30 Men's Parallel bars 

Handball

August 30 19h00 Men's  preliminary round, group A: Denmark - Soviet Union
August 30 19h00 Men's  preliminary round, group B: Democratic Republic of Germany - Iceland
August 30 19h00 Men's  preliminary round, group C: Romania - Norway
August 30 19h00 Men's  preliminary round, group D: Yugoslavia - Japan
August 30 20h15 Men's  preliminary round, group A: Sweden - Poland
August 30 20h15 Men's  preliminary round, group B: Czechoslovakia - Tunisia
August 30 20h15 Men's  preliminary round, group C: Federal Republic of Germany - Spain
August 30 20h15 Men's  preliminary round, group D: Hungary - United State of America
September 1 19h00 Men's  preliminary round, group A: Poland - Denmark
September 1 19h00 Men's  preliminary round, group B: Democratic Republic of Germany - Tunisia
September 1 19h00 Men's  preliminary round, group C: Romania - Spain
September 1 19h00 Men's  preliminary round, group D: Yugoslavia - United State of America
September 1 20h15 Men's  preliminary round, group A: Sweden - Soviet Union
September 1 20h15 Men's  preliminary round, group B: Czechoslovakia - Iceland
September 1 20h15 Men's  preliminary round, group C: Federal Republic of Germany - Norway
September 1 20h15 Men's  preliminary round, group D: Hungary - Japan
September 3 20h00 Men's  preliminary round, group A: Sweden - Denmark
September 3 20h00 Men's  preliminary round, group B: Democratic Republic of Germany - Czechoslovakia
September 3 20h00 Men's  preliminary round, group C: Romania - Federal Republic of Germany
September 3 20h00 Men's  preliminary round, group D: Yugoslavia - Hungary
September 3 21h15 Men's  preliminary round, group A: Soviet Union - Poland
September 3 21h15 Men's  preliminary round, group B: Iceland - Tunisia
September 3 21h15 Men's  preliminary round, group C: Norway - Spain
September 3 21h15 Men's  preliminary round, group D: Japan - United State of America
September 5 15h30 Men's  main round: Sweden - Czechoslovakia
September 6 17h00 Men's  main round: Soviet Union - Democratic Republic of Germany
September 6 20h00 Men's  main round: Federal Republic of Germany - Yugoslavia
September 6 20h00 Men's  main round: Romania - Hungary
September 7 15h30 Men's  final round: Norway - Japan
September 7 15h30 Men's  final round: Poland - Iceland
September 7 20h00 Men's  final round: Denmark - Tunisia
September 7 20h00 Men's  final round: Spain - United State of America
September 8 15h30 Men's  main round: Sweden - Democratic Republic of Germany
September 8 15h30 Men's  main round: Soviet Union - Czechoslovakia
September 8 20h00 Men's  main round: Federal Republic of Germany - Hungary
September 8 20h00 Men's  main round: Romania - Yugoslavia
September 9 15h30 Men's  final round: Denmark - United State of America
September 9 15h30 Men's  final round: Iceland - Japan
September 9 20h00 Men's  final round: Poland - Norway
September 9 20h00 Men's  final round: Tunisia - Spain
September 10 10h00 Men's  final round: Sweden - Hungary
September 10 10h00 Men's  final round: Soviet Union - Federal Republic of Germany
September 10 21h00 Men's  Bronze Medal Match: Democratic Republic of Germany - Romania
September 10 21h00 Men's  Final: Yugoslavia - Czechoslovakia

Hockey

August 27 10h30 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Belgium
August 27 10h30 Men's  preliminary round, group B: India - Netherlands
August 27 13h30 Men's  preliminary round, group A: Pakistan - France
August 27 13h30 Men's  preliminary round, group B: Kenya - Poland
August 27 15h00 Men's  preliminary round, group A: Malaysia - Uganda
August 27 15h00 Men's  preliminary round; group B: Australia - New Zealand
August 27 16h30 Men's  preliminary round, group A: Spain - Argentine
August 27 16h30 Men's  preliminary round, group B: Great Britain - Mexico
August 28 10h30 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Malaysia
August 28 10h30 Men's  preliminary round, group B: Australia - Kenya
August 28 13h30 Men's  preliminary round, group A: Belgium - Argentine
August 28 13h30 Men's  preliminary round, group B: New Zealand - Mexico
August 28 15h00 Men's  preliminary round, group A: Pakistan - Spain
August 28 15h00 Men's  preliminary round, group B: India - Great Britain
August 28 16h30 Men's  preliminary round, group A: France - Uganda
August 28 16h30 Men's  preliminary round, group B: Netherlands - Poland
August 29 13h30 Men's  preliminary round, group A: Pakistan - Uganda
August 29 15h00 Men's  preliminary round, group A: Belgium - France
August 29 15h00 Men's  preliminary round, group A: Spain - Malaysia
August 29 16h30 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Argentina
August 30 10h00 Men's  preliminary round, group B: Poland - Mexico
August 30 11h30 Men's  preliminary round, group B: Kenya - Netherlands
August 30 14h00 Men's  preliminary round, group B: New Zealand - Great Britain
August 30 15h30 Men's  preliminary round, group B: Australia - India
August 31 10h30 Men's  preliminary round, group A: Pakistan - Federal Republic of Germany
August 31 10h30 Men's  preliminary round, group B: Kenya - Great Britain
August 31 13h30 Men's  preliminary round, group A: Argentine - Uganda
August 31 13h30 Men's  preliminary round, group B: India - Poland
August 31 15h00 Men's  preliminary round, group A: Spain - Belgium
August 31 15h00 Men's  preliminary round, group B: Netherlands - New Zealand
August 31 16h30 Men's  preliminary round, group A: France - Malaysia
August 31 16h30 Men's  preliminary round, group B: Australia - Mexico
September 1 10h00 Men's  preliminary round, group A: Spain - France
September 1 10h00 Men's  preliminary round, group A: Pakistan - Argentina
September 1 11h30 Men's  preliminary round, group A: Belgium - Malaysia
September 1 11h30 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Uganda
September 2 10h00 Men's  preliminary round, group B: India - Kenya
September 2 10h00 Men's  preliminary round, group B: New Zealand - Poland
September 2 11h30 Men's  preliminary round, group B: Australia - Great Britain
September 2 11h30 Men's  preliminary round, group B: Netherlands - Mexico
September 3 10h30 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Spain
September 3 10h30 Men's  preliminary round, group B: Netherlands - Great Britain
September 3 11h30 Men's  preliminary round, group A: Pakistan - Malaysia
September 3 13h00 Men's  preliminary round, group B: Australia - Poland
September 3 14h30 Men's  preliminary round, group A: France - Argentina
September 3 14h30 Men's  preliminary round, group B: India - Mexico
September 3 16h00 Men's  preliminary round, group A: Belgium - Uganda
September 3 16h00 Men's  preliminary round, group B: Kenya - New Zealand
September 4 10h00 Men's  preliminary round, group A: Spain - Uganda
September 4 10h00 Men's  preliminary round, group B: Australia - Netherlands
September 4 11h30 Men's  preliminary round, group A: Pakistan - Belgium
September 4 11h30 Men's  preliminary round, group B: Kenya - Mexico
September 4 14h00 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - France
September 4 14h00 Men's  preliminary round, group B: India - New Zealand
September 4 15h30 Men's  preliminary round, group A: Malaysia - Argentine
September 4 15h30 Men's  preliminary round, group B: Great Britain - Poland
September 7 10h00 Men's  Semifinal: Malaysia - Australia
September 7 11h30 Men's  Semifinal: Great Britain - Spain
September 7 14h00 Men's  final round: Argentine - Kenya
September 7 16h00 Men's  final round: Uganda - Mexico
September 8 10h00 Men's  Semifinal: Federal Republic of Germany - Netherlands
September 8 11h30 Men's  Semifinal: Pakistan - India
September 8 14h00 Men's  final round: Belgium - New Zealand
September 8 16h00 Men's  final round: France - Poland
September 9 10h00 Men's  final round: Australia - Great Britain
September 9 11h30 Men's  final round: Malaysia - Spain
September 10 10h00 Men's  Bronze Medal Match: Netherlands - India
September 10 12h00 Men's  Final: Federal Republic of Germany - Pakistan

Judo

August 31 14h00 Men's + 93 kg preliminaries
August 31 20h00 Men's + 93 kg Semifinals
August 31 20h00 Men's + 93 kg repechage
August 31 20h00 Men's + 93 kg Final
September 1 14h00 Men's 80 - 93 kg preliminaries
September 1 20h00 Men's 80 - 93 kg Semifinals
September 1 20h00 Men's 80 - 93 kg repechage
September 1 20h00 Men's 80 - 93 kg Final
September 2 14h00 Men's 70 - 80 kg preliminaries
September 2 20h00 Men's 70 - 80 kg Semifinals
September 2 20h00 Men's 70 - 80 kg repechage
September 2 20h00 Men's 70 - 80 kg Final
September 3 14h00 Men's 63 - 70 kg preliminaries
September 3 20h00 Men's 63 - 70 kg Semifinals
September 3 20h00 Men's 63 - 70 kg repechage
September 3 20h00 Men's 63 - 70 kg Final
September 4 14h00 Men's - 63 kg preliminaries
September 4 20h00 Men's - 63 kg Semifinals
September 4 20h00 Men's - 63 kg repechage
September 4 20h00 Men's - 63 kg Final
September 9 14h00 Men's Open category preliminaries
September 9 20h00 Men's Open category Semifinals
September 9 20h00 Men's Open category repechage
September 9 20h00 Men's Open category Final

Pentathlon

August 27 07h00 Men's Pentathlon riding
August 27 07h00 Men's  team riding
August 27 13h00 Men's Pentathlon riding
August 27 13h00 Men's  team riding
August 28 09h00 Men's Pentathlon fencing
August 28 09h00 Men's  team fencing
August 29 09h00 Men's  team shooting
August 29 09h00 Men's Pentathlon shooting
August 30 14h00 Men's Pentathlon swimming
August 30 14h00 Men's  team swimming
August 31 12h00 Men's Pentathlon running
August 31 12h00 Men's  team running

Rowing

August 27 09h00 Men's Coxless pair (2-) preliminaries
August 27 09h00 Men's Single scull (M1x) preliminaries
August 27 14h00 Men's Coxed pair (2+) preliminaries
August 27 14h00 Men's Eight (M8+) preliminaries
August 27 14h00 Men's Coxless four (4-) preliminaries
August 27 14h00 Men's Double sculls (M2x) preliminaries
August 27 14h00 Men's Coxed four (4+) preliminaries
August 29 09h00 Men's Coxless pair (2-) repechage
August 29 09h00 Men's Coxed four (4+) repechage
August 29 09h00 Men's Single scull (M1x) repechage
August 29 14h00 Men's Coxless four (4-) repechage
August 29 14h00 Men's Double sculls (M2x) repechage
August 29 14h00 Men's Eight (M8+) repechage
August 29 14h00 Men's Coxed pair (2+) repechage
August 31 11h30 Men's Coxless pair (2-) Semifinals
August 31 11h30 Men's Coxed pair (2+) Semifinals
August 31 11h30 Men's Double sculls (M2x) Semifinals
August 31 11h30 Men's Coxed four (4+) Semifinals
August 31 11h30 Men's Eight (M8+) Semifinals
August 31 11h30 Men's Single scull (M1x) Semifinals
August 31 11h30 Men's Coxless four (4-) Semifinals
September 1 10h00 Men's Coxed pair (2+) Final B
September 1 10h00 Men's Double sculls (M2x) Final B
September 1 10h00 Men's Coxless pair (2-) Final B
September 1 10h00 Men's Eight (M8+) Final B
September 1 10h00 Men's Coxed four (4+) Final B
September 1 10h00 Men's Coxless four (4-) Final B
September 1 10h00 Men's Single scull (M1x) Final B
September 2 10h00 Men's Coxed four (4+) Final
September 2 10h30 Men's Coxless pair (2-) Final
September 2 11h00 Men's Single scull (M1x) Final
September 2 11h30 Men's Coxed pair (2+) Final
September 2 12h00 Men's Coxless four (4-) Final
September 2 12h30 Men's Double sculls (M2x) Final
September 2 13h00 Men's Eight (M8+) Final

Sailing

August 29 11h30 Mixed Finn race 1
August 29 11h30 Mixed Flying dutchman race 1
August 29 11h30 Mixed Soling race 1
August 29 11h40 Mixed Tempest race 1
August 29 11h50 Men's Star race 1
August 29 11h55 Mixed Dragon race 1
August 30 11h30 Mixed Finn race 2
August 30 12h15 Mixed Soling race 2
August 30 12h25 Mixed Dragon race 2
August 30 12h30 Mixed Flying dutchman race 2
August 30 12h40 Men's Star race 2
August 30 12h50 Mixed Tempest race 2
August 31 11h30 Mixed Finn race 3
August 31 11h30 Mixed Soling race 3
August 31 11h30 Mixed Flying dutchman race 3
August 31 11h40 Mixed Tempest race 3
August 31 11h40 Mixed Dragon race 3
August 31 11h50 Men's Star race 3
September 1 11h30 Mixed Flying dutchman race 4
September 1 11h30 Mixed Finn race 4
September 1 11h40 Mixed Tempest race 4
September 1 11h50 Men's Star race 4
September 1 12h15 Mixed Soling race 4
September 1 12h55 Mixed Dragon race 4
September 4 11h30 Mixed Soling race 5
September 4 11h30 Mixed Finn race 5
September 4 11h30 Mixed Flying dutchman race 5
September 4 11h40 Mixed Tempest race 5
September 4 11h40 Mixed Dragon race 5
September 4 11h50 Men's Star race 5
September 5 11h30 Mixed Finn race 6
September 5 11h45 Mixed Flying dutchman race 6
September 5 12h00 Mixed Tempest race 6
September 5 12h20 Men's Star race 6
September 8 11h30 Mixed Flying dutchman race 7
September 8 11h30 Men's Star race 7
September 8 11h30 Mixed Finn race 7
September 8 12h15 Mixed Soling race 6
September 8 12h55 Mixed Tempest race 7
September 8 13h25 Mixed Dragon race 6

Shooting

August 27 09h00 Mixed Trap (clay pigeon) 
August 27 09h00 Mixed 50 m free pistol 
August 28 09h00 Mixed Trap (clay pigeon) 
August 28 09h00 Mixed 50 m rifle prone 
August 29 09h00 Mixed Trap (clay pigeon) 
August 30 09h00 Mixed 50 m rifle 3 positions 
August 31 09h00 Mixed Skeet 
August 31 09h00 Mixed 50 m running target 
August 31 09h00 Mixed 25 m rapid fire pistol 
September 1 09h00 Mixed 25 m rapid fire pistol 
September 1 09h00 Mixed 50 m running target 
September 1 09h00 Mixed Skeet 
September 2 09h00 Mixed Skeet 
September 2 09h00 Mixed 300 m rifle 3 positions 

Volley-ball

August 27 10h00 Men's  preliminary round, group A: Soviet Union - Tunisia
August 27 14h00 Men's  preliminary round, group A: Czechoslovakia - Poland
August 27 15h30 Women's  preliminary round, pool A: Hungary - Federal Republic of Germany
August 27 19h30 Men's  preliminary round, group A: Bulgaria - South Korea
August 27 21h00 Women's  preliminary round, pool A: Soviet Union - South Korea
August 28 10h00 Men's  preliminary round, group B: German Democratic Republic
August 28 14h00 Men's  preliminary round, group B: Japan - Romania
August 28 15h30 Women's  preliminary round, pool B: North Korea - Cuba
August 28 19h30 Men's  preliminary round, group B: Brazil - Federal Republic of Germany
August 28 21h00 Women's  preliminary round, pool B: Japan - Czechoslovakia
August 29 10h00 Men's  preliminary round, group A: Poland - Tunisia
August 29 14h00 Men's  preliminary round, group A: Bulgaria - Czechoslovakia
August 29 15h30 Women's  preliminary round, pool A: South Korea - Hungary
August 29 19h30 Men's  preliminary round, group A: Soviet Union - South Korea
August 29 21h00 Women's  preliminary round, pool A: Soviet Union - Federal Republic of Germany
August 30 10h00 Men's  preliminary round, group B: German Democratic Republic - Brazil
August 30 14h00 Men's  preliminary round, group B: Japan - Cuba
August 30 15h30 Women's  preliminary round, pool B: Japan - Cuba
August 30 19h30 Men's  preliminary round, group B: Romania - Federal Republic of Germany
August 30 21h00 Women's  preliminary round, pool B: North Korea - Czechoslovakia
August 31 10h00 Men's  preliminary round, group A: Czechoslovakia - Tunisia
August 31 14h00 Men's  preliminary round, group A: South Korea - Poland
August 31 15h30 Women's  preliminary round, pool A: Soviet Union - Hungary
August 31 19h30 Men's  preliminary round, group A: Soviet Union - Bulgaria
August 31 21h00 Women's  preliminary round, pool A: South Korea - Federal Republic of Germany
September 1 10h00 Men's  preliminary round, group B: Brazil - Romania
September 1 14h00 Men's  preliminary round, group B: Japan - German Democratic Republic
September 1 15h30 Women's  preliminary round, pool B: Cuba - Czechoslovakia
September 1 19h30 Men's  preliminary round, group B: Cuba - Federal Republic of Germany
September 1 21h00 Women's  preliminary round, pool B: Japan - North Korea
September 2 10h00 Men's  preliminary round, group A: South Korea - Tunisia
September 2 14h00 Men's  preliminary round, group A: Soviet Union - Czechoslovakia
September 2 15h30 Women's  Semifinal: Japan - South Korea
September 2 19h30 Men's  preliminary round, group A: Bulgaria - Poland
September 2 21h00 Women's  Semifinal: Soviet Union - North Korea
September 3 10h00 Men's  preliminary round, group B: German Democratic Republic - Federal Republic of Germany
September 3 14h00 Men's  preliminary round, group B: Japan - Brazil
September 3 15h30 Women's  classification 5th - 8th place: Cuba - Federal Republic of Germany
September 3 19h30 Men's  preliminary round, group B: Romania - Cuba
September 3 21h00 Women's  classification 5th - 8th place: Hungary - Czechoslovakia
September 5 09h00 Men's  preliminary round, group A: Bulgaria - Tunisia
September 5 10h30 Men's  preliminary round, group A: Czechoslovakia - South Korea
September 5 14h00 Men's  preliminary round, group A: Soviet Union - Poland
September 5 15h30 Men's  preliminary round, group B: Cuba - Brazil
September 5 19h30 Men's  preliminary round, group B: German Democratic Republic - Romania
September 5 21h00 Men's  preliminary round, group B: Japan - Federal Republic of Germany
September 7 14h00 Women's  classification 7th - 8th place: Czechoslovakia - Federal Republic of Germany
September 7 15h30 Women's  classification 5th - 6th place: Hungary - Cuba
September 7 19h30 Women's  Bronze Medal Match: North Korea - South Korea
September 7 21h00 Women's  Final: Soviet Union - Japan
September 8 10h00 Men's  Semifinal: Japan - Bulgaria
September 8 14h00 Men's  Semifinal: German Democratic Republic - Soviet Union
September 8 15h30 Men's  classification 5th - 8th place: Romania - South Korea
September 8 19h30 Men's  classification 5th - 8th place: Czechoslovakia - Brazil
September 8 21h00 Men's  classification 11th - 12th place: Federal Republic of Germany - Tunisia
September 9 10h00 Men's  classification 9th - 10th place: Poland - Cuba
September 9 14h00 Men's  classification 7th - 8th place: South Korea - Brazil
September 9 15h30 Men's  classification 5th - 6th place: Romania - Czechoslovakia
September 9 19h30 Men's  Bronze Medal Match: Soviet Union - Bulgaria
September 9 21h00 Men's  Final: Japan - Germany Democratic Republic

water skiing

September 1 Women's Slalom 
September 1 Men's Slalom 
September 2 Women's Jump 
September 2 Women's Figures 
September 2 Men's Figures 
September 2 Men's Jump 

Weightlifting

August 27 13h00 Men's - 52 kg group A
August 27 19h00 Men's - 52 kg group B
August 28 13h00 Men's 52 - 56 kg group A
August 28 19h00 Men's 52 - 56 kg group B
August 29 13h00 Men's 56 - 60 kg group A
August 29 19h00 Men's 56 - 60 kg group B
August 30 13h00 Men's 60 - 67,5 kg group A
August 30 19h00 Men's 60 - 67,5 kg group B
August 31 13h00 Men's 67,5 - 75 kg group A
August 31 19h00 Men's 67,5 - 75 kg group B
September 2 13h00 Men's 75 - 82,5 kg group A
September 2 19h00 Men's 75 - 82,5 kg group B
September 3 13h00 Men's 82,5 - 90 kg group A
September 3 19h00 Men's 82,5 - 90 kg group B
September 4 13h00 Men's 90 - 110 kg group A
September 4 19h00 Men's 90 - 110 kg group B
September 5 13h00 Men's + 110 kg group A
September 6 19h00 Men's + 110 kg group B

Wrestling

Freestyle

August 27 10h00 Men's 57 - 62 kg preliminaries
August 27 10h00 Men's 62 - 68 kg preliminaries
August 27 10h00 Men's 52 - 57 kg preliminaries
August 27 10h00 Men's 74 - 82 kg preliminaries
August 27 10h00 Men's 68 - 74 kg preliminaries
August 27 10h00 Men's 48 - 52 kg preliminaries
August 27 10h00 Men's + 100 kg preliminaries
August 27 10h00 Men's - 48 kg preliminaries
August 27 10h00 Men's 82 - 90 kg preliminaries
August 27 10h00 Men's 90 - 100 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's 90 - 100 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's - 48 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's + 100 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's 82 - 90 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's 48 - 52 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's 52 - 57 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's 57 - 62 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's 62 - 68 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's 68 - 74 kg preliminaries
August 28 19h00 Men's 74 - 82 kg preliminaries
August 29 10h00 Men's 62 - 68 kg Semifinals
August 29 10h00 Men's 68 - 74 kg Semifinals
August 29 10h00 Men's 74 - 82 kg Semifinals
August 29 10h00 Men's 52 - 57 kg Semifinals
August 29 10h00 Men's 57 - 62 kg Semifinals
August 29 10h00 Men's 48 - 52 kg Semifinals
August 29 10h00 Men's + 100 kg Semifinals
August 29 10h00 Men's 82 - 90 kg Semifinals
August 29 10h00 Men's 90 - 100 kg Semifinals
August 29 10h00 Men's - 48 kg Semifinals
August 30 10h00 Men's - 48 kg Semifinals
August 30 10h00 Men's 52 - 57 kg Semifinals
August 30 10h00 Men's 48 - 52 kg Semifinals
August 30 10h00 Men's 62 - 68 kg Semifinals
August 30 10h00 Men's + 100 kg Semifinals
August 30 10h00 Men's 68 - 74 kg Semifinals
August 30 10h00 Men's 74 - 82 kg Semifinals
August 30 10h00 Men's 82 - 90 kg Semifinals
August 30 10h00 Men's 90 - 100 kg Semifinals
August 30 10h00 Men's 57 - 62 kg Semifinals
August 30 19h00 Men's 52 - 57 kg Semifinals
August 30 19h00 Men's 68 - 74 kg Semifinals
August 30 19h00 Men's 74 - 82 kg Semifinals
August 30 19h00 Men's 57 - 62 kg Semifinals
August 30 19h00 Men's 62 - 68 kg Semifinals
August 30 19h00 Men's 48 - 52 kg Semifinals
August 30 19h00 Men's 82 - 90 kg Semifinals
August 30 19h00 Men's + 100 kg Semifinals
August 30 19h00 Men's 90 - 100 kg Semifinals
August 30 19h00 Men's - 48 kg Semifinals
August 31 10h00 Men's + 100 kg Semifinals
August 31 10h00 Men's 90 - 100 kg Semifinals
August 31 10h00 Men's 52 - 57 kg Semifinals
August 31 10h00 Men's 48 - 52 kg Semifinals
August 31 10h00 Men's 62 - 68 kg Semifinals
August 31 10h00 Men's 82 - 90 kg Semifinals
August 31 10h00 Men's 74 - 82 kg Semifinals
August 31 10h00 Men's - 48 kg Semifinals
August 31 10h00 Men's 68 - 74 kg Semifinals
August 31 10h00 Men's 57 - 62 kg Semifinals
August 31 19h00 Men's - 48 kg Final
August 31 19h00 Men's + 100 kg Final
August 31 19h00 Men's 48 - 52 kg Final
August 31 19h00 Men's 52 - 57 kg Final
August 31 19h00 Men's 68 - 74 kg Final
August 31 19h00 Men's 90 - 100 kg Final
August 31 19h00 Men's 74 - 82 kg Final
August 31 19h00 Men's 82 - 90 kg Final
August 31 19h00 Men's 62 - 68 kg Final
August 31 19h00 Men's 57 - 62 kg Final

Greco roman

September 5 10h00 Men's 52 - 57 kg preliminaries
September 5 10h00 Men's 62 - 68 kg preliminaries
September 5 10h00 Men's - 48 kg preliminaries
September 5 10h00 Men's 48 - 52 kg preliminaries
September 5 10h00 Men's 57 - 62 kg preliminaries
September 6 10h00 Men's + 100 kg preliminaries
September 6 10h00 Men's 82 - 90 kg preliminaries
September 6 10h00 Men's 74 - 82 kg preliminaries
September 6 10h00 Men's 68 - 74 kg preliminaries
September 6 10h00 Men's 90 - 100 kg preliminaries
September 7 10h00 Men's - 48 kg preliminaries
September 7 10h00 Men's + 100 kg preliminaries
September 7 10h00 Men's 68 - 74 kg preliminaries
September 7 10h00 Men's 74 - 82 kg preliminaries
September 7 10h00 Men's 82 - 90 kg preliminaries
September 7 10h00 Men's 52 - 57 kg preliminaries
September 7 10h00 Men's 57 - 62 kg preliminaries
September 7 10h00 Men's 90 - 100 kg preliminaries
September 7 10h00 Men's 62 - 68 kg preliminaries
September 7 10h00 Men's 48 - 52 kg preliminaries
September 8 10h00 Men's 62 - 68 kg Semifinals
September 8 10h00 Men's 57 - 62 kg Semifinals
September 8 10h00 Men's 52 - 57 kg Semifinals
September 8 10h00 Men's 48 - 52 kg Semifinals
September 8 10h00 Men's - 48 kg Semifinals
September 8 19h00 Men's 90 - 100 kg Semifinals
September 8 19h00 Men's 82 - 90 kg Semifinals
September 8 19h00 Men's + 100 kg Semifinals
September 8 19h00 Men's 68 - 74 kg Semifinals
September 8 19h00 Men's 74 - 82 kg Semifinals
September 9 10h00 Men's - 48 kg Semifinals
September 9 10h00 Men's 48 - 52 kg Semifinals
September 9 10h00 Men's 52 - 57 kg Semifinals
September 9 10h00 Men's + 100 kg Semifinals
September 9 10h00 Men's 57 - 62 kg Semifinals
September 9 10h00 Men's 62 - 68 kg Semifinals
September 9 10h00 Men's 68 - 74 kg Semifinals
September 9 10h00 Men's 74 - 82 kg Semifinals
September 9 10h00 Men's 82 - 90 kg Semifinals
September 9 10h00 Men's 90 - 100 kg Semifinals
September 9 19h00 Men's + 100 kg Semifinals
September 9 19h00 Men's - 48 kg Semifinals
September 9 19h00 Men's 52 - 57 kg Semifinals
September 9 19h00 Men's 68 - 74 kg Semifinals
September 9 19h00 Men's 57 - 62 kg Semifinals
September 9 19h00 Men's 62 - 68 kg Semifinals
September 9 19h00 Men's 74 - 82 kg Semifinals
September 9 19h00 Men's 82 - 90 kg Semifinals
September 9 19h00 Men's 90 - 100 kg Semifinals
September 9 19h00 Men's 48 - 52 kg Semifinals
September 10 10h00 Men's 74 - 82 kg Semifinals
September 10 10h00 Men's 57 - 62 kg Semifinals
September 10 10h00 Men's 52 - 57 kg Semifinals
September 10 10h00 Men's + 100 kg Semifinals
September 10 10h00 Men's - 48 kg Semifinals
September 10 10h00 Men's 68 - 74 kg Semifinals
September 10 10h00 Men's 90 - 100 kg Semifinals
September 10 10h00 Men's 82 - 90 kg Semifinals
September 10 10h00 Men's 48 - 52 kg Semifinals
September 10 10h00 Men's 62 - 68 kg Semifinals
September 10 19h00 Men's 48 - 52 kg Final
September 10 19h00 Men's + 100 kg Final
September 10 19h00 Men's 52 - 57 kg Final
September 10 19h00 Men's 57 - 62 kg Final
September 10 19h00 Men's 62 - 68 kg Final
September 10 19h00 Men's - 48 kg Final
September 10 19h00 Men's 68 - 74 kg Final
September 10 19h00 Men's 74 - 82 kg Final
September 10 19h00 Men's 90 - 100 kg Final
September 10 19h00 Men's 82 - 90 kg Final