MarcoLympics
1976 Montreal Summer

Welcome Day Sport Resuts Français
poster
  THE XXIth SUMMER GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant

Infos

Abreviations: WR: World Record, OR: Olympic Record, NR: National Record, CR: Continental Record

Aquatic diving

Men's 10 m platform  medailleflag Klaus DIBIASI (ITA)
600,51 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Greg LOUGANIS (USA)
576,99 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Vladimir ALEINIK (URS)
548,61 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Kent VOSLER (USA)
544,14 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Patrick MOORE (USA)
538,17 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Falk HOFFMANN (GDR)
531,60 pts
Men's 10 m platform  medailleflag David AMBARTSUMYAN (URS)
516,21 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Carlos GIRON (MEX)
513,93 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Phil BOGGS (USA)
619,05 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Franco-Giorgio CAGNOTTO (ITA)
570,48 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Alexander KOSENKOV (URS)
567,24 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Falk HOFFMANN (GDR)
553,53 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Robert CRAGG (USA)
548,19 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Greg LOUGANIS (USA)
528,96 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Carlos GIRON (MEX)
523,59 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Klaus DIBIASI (ITA)
516,18 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Yelena VAITSECHOVSKAYA (URS)
406,59 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Ulrika KNAPE (SWE)
402,60 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Deborah WILSON (USA)
401,00 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Irina KALININA (URS)
398,67 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Cindy SHATTO (CAN)
389,50 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Teri YORK (CAN)
378,39 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Melissa BRILEY (USA)
376,86 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Heidi RAMLOW (GDR)
365,64 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Jennifer CHANDLER (USA)
506,19 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Christa KÖHLER (GDR)
469,41 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Cynthia POTTER (USA)
466,83 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Heidi RAMLOW (GDR)
462,15 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Karin GUTHKE (GDR)
459,81 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Olga DMITRIEVA (URS)
432,24 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Irina KALININA (URS)
417,99 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Barbara NEJMAN (USA)
365,07 pts

Aquatic swimming

Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Brian GOODELL (USA)
15'02"40
WR
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Bobby HACKETT (USA)
15'03"91
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Stephen HOLLAND (AUS)
15'04"66
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Djan Garrido MADRUGA (BRA)
15'19"84
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Vladimir SALNIKOV (URS)
15'29"45
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Maxwell Raymond "Max" METZKER (AUS)
15'31"53
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Paul HARTLOFF (USA)
15'32"08
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Zoltan WLADAR (HUN)
15'45"97
Men's 100 m breaststroke  medailleflag John HENCKEN (USA)
1'03"11
WR
Men's 100 m breaststroke  medailleflag David WILKIE (GBR)
1'03"43
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Arvydas LUOZAYTIS (URS)
1'04"23
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Graham SMITH (CAN)
1'04"26
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Giorgio LALLE (ITA)
1'04"37
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Walter KUSCH (GER)
1'04"38
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Dunkan GOODHEW (GBR)
1'04"66
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Chris WOO (USA)
1'05"13
Men's 100 m backstroke  medailleflag John NABER (USA)
55"49
WR
Men's 100 m backstroke  medailleflag Peter ROCCA (USA)
56"34
Men's 100 m backstroke  medailleflag Roland MATTHES (GDR)
57"22
Men's 100 m backstroke  medailleflag Carlos BERROCAL (PUR)
57"28
Men's 100 m backstroke  medailleflag Lutz WANJA (GDR)
57"49
Men's 100 m backstroke  medailleflag Bob JACKSON (USA)
57"69
Men's 100 m backstroke  medailleflag Mark KERRY (AUS)
57"94
Men's 100 m backstroke  medailleflag Mark TONELLI (AUS)
58"42
Men's 100 m freestyle  medailleflag James Paul MONTGOMERY (USA)
49"99
WR
Men's 100 m freestyle  medailleflag Jack Jr. BABASHOFF (USA)
50"81
Men's 100 m freestyle  medailleflag Peter NOCKE (GER)
51"31
Men's 100 m freestyle  medailleflag Klaus STEINBACH (GER)
51"68
Men's 100 m freestyle  medailleflag Marcello GUARDUCCI (ITA)
51"70
Men's 100 m freestyle  medailleflag Joe BOTTOM (USA)
51"79
Men's 100 m freestyle  medailleflag Vladimir BURE (URS)
52"03
Men's 100 m freestyle  medailleflag Andrey KRYLOV (URS)
52"15
Men's 100 m butterfly  medailleflag Matt VOGEL (USA)
54"35
Men's 100 m butterfly  medailleflag Joe BOTTOM (USA)
54"50
Men's 100 m butterfly  medailleflag Gary HALL (USA)
54"65
Men's 100 m butterfly  medailleflag Roger PYTTEL (GDR)
55"09
Men's 100 m butterfly  medailleflag Roland MATTHES (GDR)
55"11
Men's 100 m butterfly  medailleflag Clay EVANS (CAN)
55"81
Men's 100 m butterfly  medailleflag Hideaki HARA (JPN)
56"34
Men's 100 m butterfly  medailleflag Neil ROGERS (AUS)
56"57
Men's 200 m breaststroke  medailleflag David WILKIE (GBR)
2'15"11
WR
Men's 200 m breaststroke  medailleflag John HENCKEN (USA)
2'17"26
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Richard COLELLA (USA)
2'19"20
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Graham SMITH (CAN)
2'19"42
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Charles KEATING (USA)
2'20"79
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Arvidas IUOZAYTIS (URS)
2'21"87
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Nikolay PANKIN (URS)
2'22"21
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Walter KUSCH (GER)
2'22"36
Men's 200 m backstroke  medailleflag John NABER (USA)
1'59"19
Men's 200 m backstroke  medailleflag Peter ROCCA (USA)
2'00"55
Men's 200 m backstroke  medailleflag Dan HARRIGAN (USA)
2'01"35
Men's 200 m backstroke  medailleflag Mark TONELLI (AUS)
2'03"17
Men's 200 m backstroke  medailleflag Mark KERRY (AUS)
2'04"07
Men's 200 m backstroke  medailleflag Miloslav ROLKO (TCH )
2'05"81
Men's 200 m backstroke  medailleflag Robert RUDOLF (HUN)
2'07"30
Men's 200 m backstroke  medailleflag Zoltán VERRASZTÓ (HUN)
2'08"23
Men's 200 m freestyle  medailleflag Bruce FURNISS (USA)
1'50"29
WR
Men's 200 m freestyle  medailleflag John NABER (USA)
1'50"50
Men's 200 m freestyle  medailleflag James Paul MONTGOMERY (USA)
1'50"58
Men's 200 m freestyle  medailleflag Andrey KRYLOV (URS)
1'50"73
Men's 200 m freestyle  medailleflag Klaus STEINBACH (GER)
1'51"09
Men's 200 m freestyle  medailleflag Peter NOCKE (GER)
1'51"71
Men's 200 m freestyle  medailleflag Gordon DOWNIE (GBR)
1'52"78
Men's 200 m freestyle  medailleflag Andrey BOGDANOV (URS)
1'53"33
Men's 200 m butterfly  medailleflag Mike BRUNER (USA)
1'59"23
WR
Men's 200 m butterfly  medailleflag Steven GREGG (USA)
1'59"54
Men's 200 m butterfly  medailleflag Bill FORRESTER (USA)
1'59"96
Men's 200 m butterfly  medailleflag Roger PYTTEL (GDR)
2'00"02
Men's 200 m butterfly  medailleflag Michael KRAUS (GER)
2'00"46
Men's 200 m butterfly  medailleflag Brian BRINKLEY (GBR)
2'01"49
Men's 200 m butterfly  medailleflag Jorge Jr. DELGADO (ECU)
2'01"95
Men's 200 m butterfly  medailleflag Aleksandr MANACHINSKIY (URS)
2'04"61
Men's 400 m medley  medailleflag Rod STRACHAN (USA)
4'23"68
WR
Men's 400 m medley  medailleflag Alexander "Tim" MCKEE (USA)
4'24"62
Men's 400 m medley  medailleflag Andrei SMIRNOV (URS)
4'26"90
Men's 400 m medley  medailleflag András HARGITAY (HUN)
4'27"13
Men's 400 m medley  medailleflag Graham SMITH (CAN)
4'28"64
Men's 400 m medley  medailleflag Steven Charles "Steve" FURNISS (USA)
4'29"23
Men's 400 m medley  medailleflag Andy RITCHIE (CAN)
4'29"87
Men's 400 m medley  medailleflag Ha-Jo GEISLER (GER)
4'34"95
Men's 400 m freestyle  medailleflag Brian GOODELL (USA)
3'51"93
WR
Men's 400 m freestyle  medailleflag Tim SHAW (USA)
3'52"54
Men's 400 m freestyle  medailleflag Vladimir RASKATOV (URS)
3'55"76
Men's 400 m freestyle  medailleflag Djan Garrido MADRUGA (BRA)
3'57"18
Men's 400 m freestyle  medailleflag Stephen HOLLAND (AUS)
3'57"59
Men's 400 m freestyle  medailleflag Sandor NAGY (HUN)
3'57"81
Men's 400 m freestyle  medailleflag Vladimir MIKHEEV (URS)
4'00"79
Men's 400 m freestyle  medailleflag Stephen BADGER (CAN)
4'03"83
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag United States of America
3'42"22
WR
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Canada
3'45"94
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
3'47"29
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Great Britain
3'49"56
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Soviet Union
3'49"90
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Australia
3'51"54
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Italy
3'52"92
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Japan
3'54"74
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag United States of America
7'23"22
WR
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Soviet Union
7'27"97
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Great Britain
7'32"11
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
7'32"27
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
7'38"92
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Netherlands
7'42"56
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Sweden
7'42"84
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Italy
7'43"39
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Hannelore ANKE (GDR)
1'11"16
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Lyubov RUSANOVA (URS)
1'13"04
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Marina KOSHEVAIA (URS)
1'13"30
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Carola NITSCHKE (GDR)
1'13"33
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Gariele ASKAMP (GER)
1'14"15
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Marina LURCHENIA (URS)
1'14"17
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Margaret KELLY (GBR)
1'14"20
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Karla LINKE (GDR)
1'14"21
Women's 100 m backstroke  medailleflag Ulrike RICHTER (GDR)
1'01"83
Women's 100 m backstroke  medailleflag Birgit TREIBER (GDR)
1'03"41
Women's 100 m backstroke  medailleflag Nancy GARAPICK (CAN)
1'03"71
Women's 100 m backstroke  medailleflag Wendy HOGG (CAN)
1'03"93
Women's 100 m backstroke  medailleflag Cheryl GIBSON (CAN)
1'05"16
Women's 100 m backstroke  medailleflag Nadejda STAVKO (URS)
1'05"19
Women's 100 m backstroke  medailleflag Antje STILLE (GDR)
1'05"30
Women's 100 m backstroke  medailleflag Diane EDELIJN (HOL)
1'05"53
Women's 100 m freestyle  medailleflag Kornelia ENDER (GDR)
55"65
WR
Women's 100 m freestyle  medailleflag Petra PRIEMER (GDR)
56"49
Women's 100 m freestyle  medailleflag Enith BRIGITHA (HOL)
56"65
Women's 100 m freestyle  medailleflag Kim PEYTON (USA)
56"81
Women's 100 m freestyle  medailleflag Shirley BABASHOFF (USA)
56"95
Women's 100 m freestyle  medailleflag Claudia HEMPEL (GDR)
56"99
Women's 100 m freestyle  medailleflag Jill STERKEL (USA)
57"06
Women's 100 m freestyle  medailleflag Jutta WEBER (GER)
57"26
Women's 100 m butterfly  medailleflag Kornelia ENDER (GDR)
1'00"13
Women's 100 m butterfly  medailleflag Andrea POLLACK (GDR)
1'00"98
Women's 100 m butterfly  medailleflag Wendy BOGLIOLI (USA)
1'01"17
Women's 100 m butterfly  medailleflag Camille WRIGHT (USA)
1'01"41
Women's 100 m butterfly  medailleflag Rosemarie GABRIEL (GDR)
1'01"56
Women's 100 m butterfly  medailleflag Wendy QUIRK (CAN)
1'01"75
Women's 100 m butterfly  medailleflag Lelei FONOIMOANA (USA)
1'01"95
Women's 100 m butterfly  medailleflag Tamara SHELOFASTOVA (URS)
1'02"74
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Marina KOSHEVAIA (URS)
2'33"35
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Marina YURCHENIA (URS)
2'36"08
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Lyubov RUSANOVA (URS)
2'36"22
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Hannelore ANKE (GDR)
2'36"49
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Karla LINKE (GDR)
2'36"97
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Carola NITSCHKE (GDR)
2'38"27
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Margaret KELLY (GBR)
2'38"37
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Deborah RUDD (GBR)
2'39"01
Women's 200 m backstroke  medailleflag Ulrike RICHTER (GDR)
2'13"43
Women's 200 m backstroke  medailleflag Birgit TREIBER (GDR)
2'14"97
Women's 200 m backstroke  medailleflag Nancy GARAPICK (CAN)
2'15"60
Women's 200 m backstroke  medailleflag Nadejda STAVKO (URS)
2'16"28
Women's 200 m backstroke  medailleflag Melissa BELOTE (USA)
2'17"27
Women's 200 m backstroke  medailleflag Antje STILLE (GDR)
2'17"55
Women's 200 m backstroke  medailleflag Klavdia STUDENNIKOVA (URS)
2'17"74
Women's 200 m backstroke  medailleflag Wendy HOGG (CAN)
2'17"95
Women's 200 m freestyle  medailleflag Kornelia ENDER (GDR)
1'59"26
WR
Women's 200 m freestyle  medailleflag Shirley BABASHOFF (USA)
2'01"22
Women's 200 m freestyle  medailleflag Enith BRIGITHA (HOL)
2'01"40
Women's 200 m freestyle  medailleflag Annelies MAAS (HOL)
2'02"56
Women's 200 m freestyle  medailleflag Gail AMUNDRUD (CAN)
2'03"32
Women's 200 m freestyle  medailleflag Jennifer HOOKER (USA)
2'04"20
Women's 200 m freestyle  medailleflag Claudia HEMPEL (GDR)
2'04"61
Women's 200 m freestyle  medailleflag Irina VLASOVA (URS)
2'05"63
Women's 200 m butterfly  medailleflag Andrea POLLACK (GDR)
2'11"41
Women's 200 m butterfly  medailleflag Ulrike TAUBER (GDR)
2'12"50
Women's 200 m butterfly  medailleflag Rosemarie GABRIEL (GDR)
2'12"86
Women's 200 m butterfly  medailleflag Karen THORNTON (USA)
2'12"90
Women's 200 m butterfly  medailleflag Wendy QUIRK (CAN)
2'13"68
Women's 200 m butterfly  medailleflag Cheryl GIBSON (CAN)
2'13"91
Women's 200 m butterfly  medailleflag Tamara SHELOFASTOVA (URS)
2'14"26
Women's 200 m butterfly  medailleflag Natalia POPOVA (URS)
2'14"50
Women's 400 m individual medley  medailleflag Ulrike TAUBER (GDR)
4'42"77
WR
Women's 400 m individual medley  medailleflag Cheryl GIBSON (CAN)
4'48"10
Women's 400 m individual medley  medailleflag Becky SMITH (CAN)
4'50"48
Women's 400 m individual medley  medailleflag Birgit TREIBER (GDR)
4'52"40
Women's 400 m individual medley  medailleflag Sabine KAHLE (GDR)
4'53"50
Women's 400 m individual medley  medailleflag Donnalee WENNERSTROM (USA)
4'55"34
Women's 400 m individual medley  medailleflag Joann BAKER (CAN)
5'00"19
Women's 400 m individual medley  medailleflag Monique RODAHL (NZL)
5'00"21
Women's 400 m freestyle  medailleflag Petra THÜMER (GDR)
4'09"89
WR
Women's 400 m freestyle  medailleflag Shirley BABASHOFF (USA)
4'10"46
Women's 400 m freestyle  medailleflag Shannon SMITH (CAN)
4'14"60
Women's 400 m freestyle  medailleflag Reecca PERROTT (NZL)
4'14"76
Women's 400 m freestyle  medailleflag Kathy HEDDY (USA)
4'15"50
Women's 400 m freestyle  medailleflag Brenda BORGH (USA)
4'17"43
Women's 400 m freestyle  medailleflag Annelies MAAS (HOL)
4'17"44
Women's 400 m freestyle  medailleflag Sabine KAHLE (GDR)
4'20"42
Women's 800 m freestyle  medailleflag Petra THÜMER (GDR)
8'37"14
WR
Women's 800 m freestyle  medailleflag Shirley BABASHOFF (USA)
8'37"59
Women's 800 m freestyle  medailleflag Wendy WEINBERG (USA)
8'42"60
Women's 800 m freestyle  medailleflag Rosemary MILGATE (AUS)
8'47"21
Women's 800 m freestyle  medailleflag Nicole KRAMER (USA)
8'47"33
Women's 800 m freestyle  medailleflag Shannon SMITH (CAN)
8'48"15
Women's 800 m freestyle  medailleflag Regina JAGER (GDR)
8'50"40
Women's 800 m freestyle  medailleflag Jenny TURRALL (AUS)
8'52"88
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
4'07"95
WR
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag United States of America
4'14"55
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Canada
4'15"22
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Soviet Union
4'16"05
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Netherlands
4'19"93
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Great Britain
4'23"25
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Japan
4'23"47
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Australia
4'25"91
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag United States of America
3'44"82
WR
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'45"50
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Canada
3'48"81
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Netherlands
3'51"67
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Soviet Union
3'52"69
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag France
3'56"73
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Sweden
3'57"25
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
3'58"33

Aquatic water-polo

Men's   Teammedailleflag Hungary
Men's   Teammedailleflag Italy
Men's   Teammedailleflag Netherlands
Men's   Teammedailleflag Romania
Men's   Teammedailleflag Yugoslavia
Men's   Teammedailleflag Federal Republic of Germany
Men's   Teammedailleflag Cuba
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Canada
Men's   Teammedailleflag Mexico
Men's   Teammedailleflag Australia
Men's   Teammedailleflag Iran

Archery

Men's FITA Olympic round  medailleflag Darrel PACE (USA)
2571 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Hiroshi MICHINAGA (JPN)
2502 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Giancarlo FERRARI (ITA)
2495 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Richard MCKINNEY (USA)
2471 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Vladimir CHENDAROV (URS)
2467 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Willi GABRIEL (GER)
2435 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Dave MANN (CAN)
2431 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Takanobu NISHI (JPN)
2422 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Bojan POSTRUZNIK (YUG)
2421 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Sante SPIGARELLI (ITA)
2419 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Rolf SVENSSON (SWE)
2412 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Albert LE TYRANT (FRA)
2408 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag David ANEAR (AUS)
2407 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Gunnar JERVILL (SWE)
2406 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Kyösti Kalevi LAASONEN (FIN)
2379 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Edward GAMBLE (CAN)
2362 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Jan POPOWICZ (POL)
2355 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Pierre BLACKS (BEL)
2353 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Donald D PANDIANGAN (INA)
2353 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Kauko LAASONEN (FIN)
2348 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag David PINK (GBR)
2347 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Wojciech SZYMANCZYK (POL)
2346 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Robert COGNIAUX (BEL)
2346 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Jan Erik HUMLEKJAER (NOR)
2337 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Arne E. JACOBSEN (DEN)
2334 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Terence REILLY (AUS)
2331 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Rudolf SCHIFFL (GER)
2326 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Niamtseren BIAMBASUREN (MGL)
2256 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag James CONROY (IRL)
2255 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Stewart LITTLEFAIR (GBR)
2238 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Edgardo BERDEGUER (PUR)
2200 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Tserendorjin DAGVADORJ (MGL)
2179 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Oswald PROBST (AUT)
2173 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Juan WEDEL (CRC)
2165 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Vallop POTAYA (THA)
2060 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Vichit SUKSOMPONG (THA)
2032 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Luis GONZALEZ (CRC)
2005 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Bela NAGY (HUN)
DNS
Men's FITA Olympic round  medailleflag Yong Ho LI (PRK)
DNS
Women's FITA Olympic round  medailleflag Luann RYON (USA)
2499 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Valentina KOVPAN (URS)
2460 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Zebinisso RUSTAMOVA (URS)
2407 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Sun Yong JANG (PRK)
2405 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Lucille LEMAY (CAN)
2401 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Jadwiga WILEJTO (POL)
2395 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Linda MYERS (USA)
2393 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Maria URBAN (GER)
2376 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Leane SUNIAR (INA)
2352 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Sun Hi HAN (PRK)
2347 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Anna-Lisa BERGLUND (SWE)
2340 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Franca CAPETTA (ITA)
2339 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Lena SJOHOLM (SWE)
2322 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Minako SATO (JPN)
2308 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Carole TOY (AUS)
2305 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Wanda ALLAN (CAN)
2303 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag M-Christine VENTRILLON (FRA)
2298 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Amornrat KAEWBAIDHOON (THA)
2282 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Ida DAPOIAN (ITA)
2282 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Irena SZYDLOWSKA (POL)
2264 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Patricia CONWAY (GBR)
2257 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Natjav DARIIMAA (MGL)
2209 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Rachael FENWICK (GBR)
2199 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Gombosuren ENKHTAIVAN (MGL)
2156 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Maureen ADAMS (AUS)
2114 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Kyoko YAMAZAKI (JPN)
2094 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Maria C. MEDINA (PUR)
1993 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Ilona SALAMON (HUN)
DNS

Athletics

Men's 1,500 m  medailleflag John WALKER (NZL)
3'39"17
Men's 1,500 m  medailleflag Ivo VAN DAMME (BEL)
3'39"29
Men's 1,500 m  medailleflag Paul-Heinz WELLMANN (GER)
3'39"33
Men's 1,500 m  medailleflag Eamonn COGHLAN (IRL)
3'39"51
Men's 1,500 m  medailleflag Frank CLEMENT (GBR)
3'39"65
Men's 1,500 m  medailleflag Richard Charles WOHLHUTER (USA)
3'40"64
Men's 1,500 m  medailleflag David MOORCROFT (GBR)
3'40"94
Men's 1,500 m  medailleflag Graham CROUCH (AUS)
3'41"80
Men's 10,000 m  medailleflag Lasse VIREN (FIN)
27'40"38
Men's 10,000 m  medailleflag Carlos Alberto DE SOUSA LOPES (POR)
27'45"17
Men's 10,000 m  medailleflag Brendan FOSTER (GBR)
27'54"92
Men's 10,000 m  medailleflag Anthony SIMMONS (GBR)
27'56"26
Men's 10,000 m  medailleflag Ilie FLOROIU (ROM)
27'59"93
Men's 10,000 m  medailleflag Mariano HAROCISNEROS (ESP)
28'00"28
Men's 10,000 m  medailleflag Mark SMET (BEL)
28'02"80
Men's 10,000 m  medailleflag Bernard FORD (GBR)
28'17"78
Men's 10,000 m  medailleflag Jean-Paul GOMEZ (FRA)
28'24"07
Men's 10,000 m  medailleflag Jos HERMENS (HOL)
28'25"04
Men's 10,000 m  medailleflag Karel LISMONT (BEL)
28'26"48
Men's 10,000 m  medailleflag Christopher WARDLAW (AUS)
28'29"91
Men's 10,000 m  medailleflag Garrys BJORKLUND (USA)
28'38"08
Men's 10,000 m  medailleflag David FITZSIMONS (AUS)
29'17"74
Men's 10,000 m  medailleflag Emile PUTTEMANS (BEL)
DNF
Men's 10,000 m  medailleflag Knut BORO (NOR)
DNF
Men's 100 m  medailleflag Hasely CRAWFORD (TRI)
10"06
Men's 100 m  medailleflag Donald QUARRIE (JAM)
10"08
Men's 100 m  medailleflag Valery BORZOV (URS)
10"14
Men's 100 m  medailleflag Harvey GLANCE (USA)
10"19
Men's 100 m  medailleflag Guy ABRAHAMS (GBR)
10"25
Men's 100 m  medailleflag John JONES (USA)
10"27
Men's 100 m  medailleflag Klaus-Dieter KURRAT (GDR)
10"31
Men's 100 m  medailleflag Petar PETROV (BUL)
10"35
Men's 110 m hurdles  medailleflag Guy DRUT (FRA)
13"30
Men's 110 m hurdles  medailleflag Alejandro CASANAS (CUB)
13"33
Men's 110 m hurdles  medailleflag Willie DAVENPORT (USA)
13"38
Men's 110 m hurdles  medailleflag Charles FOSTER (USA)
13"41
Men's 110 m hurdles  medailleflag Thomas MUNKELT (GDR)
13"44
Men's 110 m hurdles  medailleflag James OWENS (USA)
13"73
Men's 110 m hurdles  medailleflag Vyacheslav KULEBYAKIN (URS)
13"93
Men's 110 m hurdles  medailleflag Victor MYASNIKOV (URS)
13"94
Men's 20 km walk  medailleflag Daniel BAUTISTA (MEX)
1h24'40"6
OR
Men's 20 km walk  medailleflag Hans-Georg REIMANN (GDR)
1h25'13"8
Men's 20 km walk  medailleflag Peter FRENKEL (GDR)
1h25'29"4
Men's 20 km walk  medailleflag Karl-Heinz STADTMÜLLER (GDR)
1h26'50"6
Men's 20 km walk  medailleflag Raul GONZALEZ (MEX)
1h28'18"2
Men's 20 km walk  medailleflag Armando ZANBALDO (ITA)
1h28'25"2
Men's 20 km walk  medailleflag Vladimir GOLUBNICHIY (URS)
1h29'24"6
Men's 20 km walk  medailleflag Vittorio VISINI (ITA)
1h29'31"6
Men's 20 km walk  medailleflag Gerard LELIČVRE (FRA)
1h29'53"6
Men's 20 km walk  medailleflag Roberto BUCCIONE (ITA)
1h30'40"0
Men's 20 km walk  medailleflag Brian ADAMS (GBR)
1h30'46"2
Men's 20 km walk  medailleflag Ross William HAYWOOD (AUS)
1h30'59"2
Men's 20 km walk  medailleflag Otto BARCH (URS)
1h31'12"4
Men's 20 km walk  medailleflag Oliver FLYNN (GBR)
1h31'42"4
Men's 20 km walk  medailleflag Victor SEMENOV (URS)
1h31'59"0
Men's 20 km walk  medailleflag Imre STANKOVICS (HUN)
1h32'06"6
Men's 20 km walk  medailleflag Jan ORNOCH (POL)
1h32'19"2
Men's 20 km walk  medailleflag Gerhard WEIDNER (GER)
1h32'56"8
Men's 20 km walk  medailleflag Ernesto ALFARO BERMUDEZ (COL)
1h33'13"8
Men's 20 km walk  medailleflag Ronald Owen "Ron" LAIRD (USA)
1h33'27"6
Men's 20 km walk  medailleflag Bogvslaw DUDA (POL)
1h33'53"4
Men's 20 km walk  medailleflag Larry WALKER (USA)
1h34'19"4
Men's 20 km walk  medailleflag Marcel JOBIN (CAN)
1h34'33"4
Men's 20 km walk  medailleflag Vinko GALUSIC (YUG)
1h34'46"8
Men's 20 km walk  medailleflag Godfried DEJONCKHEERE (BEL)
1h35'03"8
Men's 20 km walk  medailleflag Bengt SIMONSEN (SWE)
1h35'31"8
Men's 20 km walk  medailleflag Santiago FONSECA (HON)
1h36'07"0
Men's 20 km walk  medailleflag Lucien FABER (LUX)
1h36'21"2
Men's 20 km walk  medailleflag Clark SCULLY (USA)
1h36'37"4
Men's 20 km walk  medailleflag Paul NIHILL (GBR)
1h36'40"4
Men's 20 km walk  medailleflag Rafael VEGA HERNANDEZ (COL)
1h37'27"4
Men's 20 km walk  medailleflag Khoo CHONG BENG (MAL)
1h40'16"8
Men's 20 km walk  medailleflag Pat FARRELLY (CAN)
1h41'36"2
Men's 20 km walk  medailleflag Yoshio MORIKAWA (JPN)
1h42'20"6
Men's 20 km walk  medailleflag Alexander Harold "Alex" OAKLEY (CAN)
1h44'08"8
Men's 20 km walk  medailleflag Henry KLEIN (ISV)
1h50'50"4
Men's 20 km walk  medailleflag Bernd KANNENBERG (GER)
DNF
Men's 20 km walk  medailleflag Domingo COLIN (MEX)
DSQ
Men's 200 m  medailleflag Donald QUARRIE (JAM)
20"23
Men's 200 m  medailleflag Millard Frank Jr. HAMPTON (USA)
20"29
Men's 200 m  medailleflag Dwayne Eugene EVANS (USA)
20"43
Men's 200 m  medailleflag Pietro MENNEA (ITA)
20"54
Men's 200 m  medailleflag Ruy DA SILVA (BRA)
20"84
Men's 200 m  medailleflag Bogdan GRZEJSZCZAK (POL)
20"91
Men's 200 m  medailleflag Colin BRADFORD (JAM)
21"17
Men's 200 m  medailleflag Hasely CRAWFORD (TRI)
1'19"60
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Anders GÄRDERUD (SWE)
8'08"02
WR
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Bronislaw MALINOWSKI (POL)
8'09"11
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Frank BAUMGARTL (GDR)
8'10"36
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Tapio KANTANEN (FIN)
8'12"60
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Michael KARST (GER)
8'20"14
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Evan ROBERTSON (NZL)
8'21"08
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Dan GLANS (SWE)
8'21"53
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Antonio CAMPOS (ESP)
8'22"65
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Dennis COATES (GBR)
8'22"99
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Henry MARSH (USA)
8'23"99
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Antony STAYINGS (GBR)
8'33"66
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Ismo TOUKONEN (FIN)
8'42"74
Men's 400 m  medailleflag Alberto JUANTORENA (CUB)
44"26
Men's 400 m  medailleflag Frederick Vaughn NEWHOUSE (USA)
44"40
Men's 400 m  medailleflag Herman Ronald FRAZIER (USA)
44"95
Men's 400 m  medailleflag Alfons BRIJDENBACH (BEL)
45"04
Men's 400 m  medailleflag Maxie PARKS (USA)
45"24
Men's 400 m  medailleflag Richard MITCHELL (AUS)
45"40
Men's 400 m  medailleflag David JENKINS (GBR)
45"57
Men's 400 m  medailleflag Jan WERNER (POL)
45"63
Men's 400 m hurdles  medailleflag Edwin MOSES (USA)
47"64
WR
Men's 400 m hurdles  medailleflag Michael SHINE (USA)
48"69
Men's 400 m hurdles  medailleflag Evgeni GAVRILENKO (URS)
49"45
Men's 400 m hurdles  medailleflag Quentin WHEELER (USA)
49"86
Men's 400 m hurdles  medailleflag Jose JESUS CARVALHO (POR)
49"94
Men's 400 m hurdles  medailleflag Yanko BRATANOV (BUL)
50"03
Men's 400 m hurdles  medailleflag Damaso ALFONSO (CUB)
50"19
Men's 400 m hurdles  medailleflag Alan PASCOE (GBR)
51"29
Men's 5,000 m  medailleflag Lasse VIREN (FIN)
13'24"76
Men's 5,000 m  medailleflag Dick QUAX (NZL)
13'25"16
Men's 5,000 m  medailleflag Klaus-Peter HILDENBRAND (GER)
13'25"38
Men's 5,000 m  medailleflag Rodney DIXON (NZL)
13'25"50
Men's 5,000 m  medailleflag Brendan FOSTER (GBR)
13'26"19
Men's 5,000 m  medailleflag Willy POLLEUNIS (BEL)
13'26"99
Men's 5,000 m  medailleflag Ian STEWART (GBR)
13'27"65
Men's 5,000 m  medailleflag Aniceto SILVA SIMOES (POR)
13'29"38
Men's 800 m  medailleflag Alberto JUANTORENA (CUB)
1'43"50
WR
Men's 800 m  medailleflag Ivo VAN DAMME (BEL)
1'43"86
Men's 800 m  medailleflag Richard Charles WOHLHUTER (USA)
1'44"12
Men's 800 m  medailleflag Willi WÜLBECK (GER)
1'45"26
Men's 800 m  medailleflag Stephen OVETT (GBR)
1'45"44
Men's 800 m  medailleflag Luciano SUSANJ (YUG)
1'45"75
Men's 800 m  medailleflag Sriram SINGH (IND)
1'45"77
Men's 800 m  medailleflag Carlo GRIPPO (ITA)
1'48"39
Men's Decathlon  medailleflag Bruce JENNER (USA)
8618 pts
WR
Men's Decathlon  medailleflag Guido KRATSCHMER (GER)
8411 pts
Men's Decathlon  medailleflag Nikolai AVILOV (URS)
8369 pts
Men's Decathlon  medailleflag Raimo PIHL (SWE)
8218 pts
Men's Decathlon  medailleflag Ryszard SKOWRONEK (POL)
8113 pts
Men's Decathlon  medailleflag Siegfried STARK (GDR)
8048 pts
Men's Decathlon  medailleflag Leonid LITVINENKO (URS)
8025 pts
Men's Decathlon  medailleflag Lennart HEDMARK (SWE)
7974 pts
Men's Decathlon  medailleflag Alexander GREBENIUK (URS)
7803 pts
Men's Decathlon  medailleflag Claus MAREK (GER)
7767 pts
Men's Decathlon  medailleflag Johannes LAHTI (FIN)
7711 pts
Men's Decathlon  medailleflag Ryszard KATUS (POL)
7616 pts
Men's Decathlon  medailleflag Ludek PERNICA (TCH )
7602 pts
Men's Decathlon  medailleflag Phillippe BOBIN (FRA)
7580 pts
Men's Decathlon  medailleflag Fred SAMARA (USA)
7504 pts
Men's Decathlon  medailleflag Georg WERTHNER (AUT)
7493 pts
Men's Decathlon  medailleflag Gilles GEMISE-FAREAU (FRA)
7486 pts
Men's Decathlon  medailleflag Daley THOMPSON (GBR)
7434 pts
Men's Decathlon  medailleflag Roger LESPAGNARD (BEL)
7322 pts
Men's Decathlon  medailleflag Runald BACKMAN (SWE)
7319 pts
Men's Decathlon  medailleflag Eberhard STROOT (GER)
7063 pts
Men's Decathlon  medailleflag Tito STEINER (ARG)
7052 pts
Men's Decathlon  medailleflag Fred DIXON (USA)
6754 pts
Men's Decathlon  medailleflag Josef "Sepp" ZEILBAUER (AUT)
DNF
Men's Decathlon  medailleflag Régis GHESQUIČRE (BEL)
DNF
Men's Decathlon  medailleflag Heikki LEPPANEN (FIN)
DNF
Men's Decathlon  medailleflag Elias SVEINSSON (ISL)
DNF
Men's Decathlon  medailleflag Eltjo SCHUTTER (HOL)
DNF
Men's Decathlon  medailleflag Yves LE ROY (FRA)
DNS
Men's Decathlon  medailleflag Michael CORDEN (GBR)
DNS
Men's Discus throw  medailleflag Malcolm Maurice "Mac" WILKINS (USA)
67,50 m
Men's Discus throw  medailleflag Wolfgang SCHMIDT (GDR)
66,22 m
Men's Discus throw  medailleflag John POWELL (USA)
65,70 m
Men's Discus throw  medailleflag Norbert THIEDE (GDR)
64,30 m
Men's Discus throw  medailleflag Siegfried PACHALE (GDR)
64,24 m
Men's Discus throw  medailleflag Penti KAHMA (FIN)
63,12 m
Men's Discus throw  medailleflag Knut HJELTNES (NOR)
63,06 m
Men's Discus throw  medailleflag Jay SILVESTER (USA)
61,98 m
Men's Javelin throw  medailleflag Miklos NEMETH (HUN)
94,58 m
WR
Men's Javelin throw  medailleflag Hannu SIITONEN (FIN)
87,92 m
Men's Javelin throw  medailleflag Gheorghe MEGELEA (ROM)
87,16 m
Men's Javelin throw  medailleflag Piotr BIELCZYK (POL)
86,50 m
Men's Javelin throw  medailleflag Sam COLSON (USA)
86,16 m
Men's Javelin throw  medailleflag Vasiliy ERSHOV (URS)
85,26 m
Men's Javelin throw  medailleflag Seppo HOVINEN (FIN)
84,26 m
Men's Javelin throw  medailleflag Janis LUSIS (URS)
80,26 m
Men's Hammer throw  medailleflag Youri SEDYKH (URS)
77,52 m
OR
Men's Hammer throw  medailleflag Alexei SPIRIDONOV (URS)
76,08 m
Men's Hammer throw  medailleflag Anatoly BONDARCHUK (URS)
75,48 m
Men's Hammer throw  medailleflag Karl-Heinz RIEHM (GER)
75,46 m
Men's Hammer throw  medailleflag Walter SCHMIDT (GER)
74,72 m
Men's Hammer throw  medailleflag Jochen SACHSE (GDR)
74,30 m
Men's Hammer throw  medailleflag Chris BLACK (GBR)
73,18 m
Men's Hammer throw  medailleflag Edwin KLEIN (GER)
71,34 m
Men's Shot put  medailleflag Udo BEYER (GDR)
21,05 m
Men's Shot put  medailleflag Yevgeni MIRONOV (URS)
21,03 m
Men's Shot put  medailleflag Alexandre BARYCHNIKOV (URS)
21,00 m
Men's Shot put  medailleflag Allan FEUERBACH (USA)
20,55 m
Men's Shot put  medailleflag Hans-Peter GIES (GBR)
20,47 m
Men's Shot put  medailleflag Geoffrey CAPES (GBR)
20,36 m
Men's Shot put  medailleflag George WOODS (USA)
20,26 m
Men's Shot put  medailleflag Hans HOGLUND (SWE)
20,17 m
Men's Marathon  medailleflag Waldemar CIERPINSKI (GDR)
2h09'55"0
OR
Men's Marathon  medailleflag Franck SHORTER (USA)
2h10'45"8
Men's Marathon  medailleflag Karel LISMONT (BEL)
2h11'12"6
Men's Marathon  medailleflag Donald KARDONG (USA)
2h11'15"8
Men's Marathon  medailleflag Lasse VIREN (FIN)
2h13'10"8
Men's Marathon  medailleflag Jerome DRAYTON (CAN)
2h13'30"0
Men's Marathon  medailleflag Leonid MOSEEV (URS)
2h13'33"4
Men's Marathon  medailleflag Franco FAVA (ITA)
2h14'24"6
Men's Marathon  medailleflag Alexander GOTSKIY (URS)
2h15'34"0
Men's Marathon  medailleflag Hendrik "Henri" SCHOOFS (BEL)
2h15'52"4
Men's Marathon  medailleflag Shivnath SINGH (IND)
2h16'22"0
Men's Marathon  medailleflag Chang Sop CHOE (PRK)
2h16'33"2
Men's Marathon  medailleflag Massimo MAGNANI (ITA)
2h16'56"4
Men's Marathon  medailleflag Goran BENGTSSON (SWE)
2h17'39"6
Men's Marathon  medailleflag Kazimier ORZEL (POL)
2h17'43"4
Men's Marathon  medailleflag Hakan SPIK (PRK)
2h17'50"6
Men's Marathon  medailleflag Jack FOSTER (NZL)
2h17'53"4
Men's Marathon  medailleflag Mario CUEVAS (MEX)
2h18'08"8
Men's Marathon  medailleflag Rodolfo GOMEZ (MEX)
2h18'21"2
Men's Marathon  medailleflag Shigeru SO (JPN)
2h18'26"0
Men's Marathon  medailleflag Noriyasu MIZUKAMI (JPN)
2h18'44"2
Men's Marathon  medailleflag Anacleto PEREIRA PINTO (POR)
2h18'53"4
Men's Marathon  medailleflag Jose DE JESUS (PUR)
2h19'34"8
Men's Marathon  medailleflag Yuriy VELIKORODNYH (URS)
2h19'45"6
Men's Marathon  medailleflag Jos HERMENS (HOL)
2h19'48"2
Men's Marathon  medailleflag Jeffrey NORMAN (GBR)
2h20'04"8
Men's Marathon  medailleflag Jukka TOIVOLA (FIN)
2h20'26"6
Men's Marathon  medailleflag Jřrgen P. JENSEN (DEN)
2h20'44"6
Men's Marathon  medailleflag Michail KOUSIS (GRE)
2h21'42"0
Men's Marathon  medailleflag Tom HOWARD (CAN)
2h22'08"8
Men's Marathon  medailleflag Keith ANGUS (GBR)
2h22'18"6
Men's Marathon  medailleflag Akio USAMI (JPN)
2h22'29"6
Men's Marathon  medailleflag Rigoberto MENDOZA (CUB)
2h22'43"2
Men's Marathon  medailleflag Fernand KOLBECK (FRA)
2h22'56"8
Men's Marathon  medailleflag Christopher WARDLAW (AUS)
2h23'56"8
Men's Marathon  medailleflag Wayne YETMAN (CAN)
2h24'17"4
Men's Marathon  medailleflag Huseyin AKTAS (TUR)
2h24'30"0
Men's Marathon  medailleflag Veli BALLI (TUR)
2h24'47"0
Men's Marathon  medailleflag James MCNAMARA (IRL)
2h24'57"2
Men's Marathon  medailleflag William RODGERS (USA)
2h25'14"8
Men's Marathon  medailleflag Hipolito LOPEZ (HUN)
2h26'00"0
Men's Marathon  medailleflag Daniel MCDAID (IRL)
2h27'07"2
Men's Marathon  medailleflag Eusebio CARDOZO ASUNCION (PAR)
2h27'22"8
Men's Marathon  medailleflag Chang Son KIM (PRK)
2h27'38"8
Men's Marathon  medailleflag Barry WATSON (GBR)
2h28'32"2
Men's Marathon  medailleflag Agustin FERNANDEZ DIAZ (ESP)
2h28'37"8
Men's Marathon  medailleflag Jerzy GROS (POL)
2h28'45"8
Men's Marathon  medailleflag Jairo CUBILLOG RAUIREZ (COL)
2h29'04"4
Men's Marathon  medailleflag Luis A. RAUDALES (HUN)
2h29'25"0
Men's Marathon  medailleflag Baikuntha MANANDHAR (NEP)
2h30'07"0
Men's Marathon  medailleflag Antonino BANOS ALON SO (ESP)
2h31'01"6
Men's Marathon  medailleflag Chun Son GOH (PRK)
2h31'54"8
Men's Marathon  medailleflag Victor SERRANO (PUR)
2h34'59"6
Men's Marathon  medailleflag Guenther MIELKE (GER)
2h35'44"8
Men's Marathon  medailleflag Neil CUSACK (IRL)
2h35'47"2
Men's Marathon  medailleflag Tau JOHN (NGY)
2h38'04"6
Men's Marathon  medailleflag Victor IDAVA (PHI)
2h38'23"2
Men's Marathon  medailleflag Raymond SWAN (BER)
2h39'18"4
Men's Marathon  medailleflag John KOKINAI (NGY)
2h41'49"0
Men's Marathon  medailleflag Lucio GUACHALLA (BOL)
2h45'31"8
Men's Marathon  medailleflag David CHETTLE (AUS)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Ross William HAYWOOD (AUS)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Rafael MORA ZAMORA (COL)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Santiago MANGUAN (ESP)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Thancule DEZART (HAI)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Giuseppe CINDOLO (ITA)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Kevin RYAN (NZL)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Gaston ROELANTS (BEL)
DNS
Men's Marathon  medailleflag Olmeus CHARLES (HAI)
DNS
Men's Marathon  medailleflag Carlos Alberto DE SOUSA LOPES (POR)
DNS
Men's Marathon  medailleflag Ilie FLOROIU (ROM)
DNS
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag United States of America
38"33
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
38"66
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Soviet Union
38"78
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Poland
38"83
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Cuba
39"01
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Italy
39"08
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag France
39"16
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Canada
39"47
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag United States of America
2'58"65
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Poland
3'01"43
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
3'01"98
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Canada
3'02"64
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Jamaica
3'02"84
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Trinidad and Tobago
3'03"46
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Cuba
3'03"81
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Finland
3'06"51
Men's Pole Vault  medailleflag Tadeusz SLUSARSKI (POL)
5,50 m
OR
Men's Pole Vault  medailleflag Antti KALLIOMAKI (FIN)
5,50 m
OR
Men's Pole Vault  medailleflag David ROBERTS (USA)
5,50 m
OR
Men's Pole Vault  medailleflag Patrick ABADA (FRA)
5,45 m
Men's Pole Vault  medailleflag Wojciech BUCIARSKI (POL)
5,45 m
Men's Pole Vault  medailleflag Earl BELL (USA)
5,45 m
Men's Pole Vault  medailleflag Jean-Michel BELLOT (FRA)
5,40 m
Men's High jump  medailleflag Jacek WSZOLA (POL)
2,25 m
OR
Men's High jump  medailleflag Gregory JOY (CAN)
2,23 m
Men's High jump  medailleflag Dwight STONES (USA)
2,21 m
Men's High jump  medailleflag Sergey BUDALOV (URS)
2,21 m
Men's High jump  medailleflag Sergey SENIUKOV (URS)
2,18 m
Men's High jump  medailleflag Rodolfo BERGAMO (ITA)
2,18 m
Men's High jump  medailleflag Rolf BEILSCHMIDT (GDR)
2,18 m
Men's High jump  medailleflag Jesper TORRING (DEN)
2,18 m
Men's High jump  medailleflag Terje TOTLAND (NOR)
2,18 m
Men's High jump  medailleflag Rune ALMEN (SWE)
2,18 m
Men's High jump  medailleflag James BARRINEAU (USA)
2,14 m
Men's High jump  medailleflag Claude FERRAGNE (CAN)
2,14 m
Men's High jump  medailleflag William JANKUNIS (USA)
2,10 m
Men's High jump  medailleflag Leif Roar FALKUM (NOR)
2,10 m
Men's Long jump  medailleflag Clarence ROBINSON (USA)
8,35 m
Men's Long jump  medailleflag Randy WILLIAMS (USA)
8,11 m
Men's Long jump  medailleflag Frank WARTENBERG (GDR)
8,02 m
Men's Long jump  medailleflag Joăo Carlos DE OLIVEIRA (BRA)
8,00 m
Men's Long jump  medailleflag Jacques ROUSSEAU (FRA)
8,00 m
Men's Long jump  medailleflag Nenad STEKIC (YUG)
7,89 m
Men's Long jump  medailleflag Valeriy PODLUJNYI (URS)
7,88 m
Men's Long jump  medailleflag Hans BAUMGARTNER (GER)
7,84 m
Men's Triple jump  medailleflag Viktor SANEĎEV (URS)
17,29 m
Men's Triple jump  medailleflag James BUTTS (USA)
17,18 m
Men's Triple jump  medailleflag Joăo Carlos DE OLIVEIRA (BRA)
16,90 m
Men's Triple jump  medailleflag Pedro PEREZ (CUB)
16,81 m
Men's Triple jump  medailleflag Tommy HAYNES (USA)
16,78 m
Men's Triple jump  medailleflag Wolfgang KOLMSEE (GER)
16,68 m
Men's Triple jump  medailleflag Eugenius BISKUPSKI (POL)
16,49 m
Men's Triple jump  medailleflag Carol CORBU (ROM)
16,43 m
Men's Triple jump  medailleflag Jiri VYCICHLO (TCH )
16,28 m
Men's Triple jump  medailleflag Pentti KUUKASJARVI (FIN)
16,23 m
Men's Triple jump  medailleflag Bernard LAMITIÉ (FRA)
16,23 m
Men's Triple jump  medailleflag Rayfield DUPREE (USA)
16,23 m
Women's 1,500 m  medailleflag Tatyana KAZANKINA (URS)
4'05"48
Women's 1,500 m  medailleflag Gunhild HOFFMEISTER (GDR)
4'06"02
Women's 1,500 m  medailleflag Ulrike KLAPECZYNSKI (GDR)
4'06"09
Women's 1,500 m  medailleflag Nikolina CHTEREVA (BUL)
4'06"57
Women's 1,500 m  medailleflag Lyudmila BRAGINA (URS)
4'07"20
Women's 1,500 m  medailleflag Gabriella DORIO (ITA)
4'07"27
Women's 1,500 m  medailleflag Ellen WELLMANN (GER)
4'07"91
Women's 100 m  medailleflag Annegret RICHTER (GDR)
11"08
Women's 100 m  medailleflag Renate STECHER (GDR)
11"13
Women's 100 m  medailleflag Inge HELTEN (GDR)
11"17
Women's 100 m  medailleflag Raelene BOYLE (AUS)
11"23
Women's 100 m  medailleflag Evelyn ASHFORD (USA)
11"24
Women's 100 m  medailleflag Chandra CHEESEBOROUGH (USA)
11"31
Women's 100 m  medailleflag Andrea LYNCH (GBR)
11"32
Women's 100 m  medailleflag Marlies OELSNER (GDR)
11"34
Women's 100 m hurdles  medailleflag Johanna SCHALLER-KLIER (GDR)
12"77
Women's 100 m hurdles  medailleflag Tatiana ANISIMOVA (URS)
12"78
Women's 100 m hurdles  medailleflag Natalya LEBEDEVA (URS)
12"80
Women's 100 m hurdles  medailleflag Gudrun BEREND (GDR)
12"82
Women's 100 m hurdles  medailleflag Grazyna RABSZTYN (POL)
12"96
Women's 100 m hurdles  medailleflag Esther ROT (ISR)
13"04
Women's 100 m hurdles  medailleflag Valeria STEFANESCU (ROM)
13"35
Women's 100 m hurdles  medailleflag Ileana ONGAR (ITA)
13"51
Women's 200 m  medailleflag Bärbel WÖCKEL-ECKERT (GDR)
22"37
OR
Women's 200 m  medailleflag Annegret RICHTER (GDR)
22"39
Women's 200 m  medailleflag Renate STECHER (GDR)
22"47
Women's 200 m  medailleflag Carla BODENDORF (GDR)
22"64
Women's 200 m  medailleflag Inge HELTEN (GDR)
22"68
Women's 200 m  medailleflag Tatyana PROROCHENKO (URS)
23"03
Women's 200 m  medailleflag Denise ROBERTSON (AUS)
23"05
Women's 200 m  medailleflag Chantal REGA (FRA)
23"09
Women's 400 m  medailleflag Irena SZEWINSKA (POL)
49"28
WR
Women's 400 m  medailleflag Christina BREHMER (GDR)
50"51
Women's 400 m  medailleflag Ellen STREIDT (GDR)
50"55
Women's 400 m  medailleflag Pirjo HÄGGMAN (FIN)
50"56
Women's 400 m  medailleflag Rosalyn BRYANT (USA)
50"66
Women's 400 m  medailleflag Sheila INGRAM (USA)
50"90
Women's 400 m  medailleflag Riita SALIN (FIN)
50"98
Women's 400 m  medailleflag Debra SAPENTER (USA)
51"66
Women's 800 m  medailleflag Tatyana KAZANKINA (URS)
1'54"94
WR
Women's 800 m  medailleflag Nikolina SHTEREVA (BUL)
1'55"42
Women's 800 m  medailleflag Elfi ZINN (GDR)
1'55"60
Women's 800 m  medailleflag Anita WEISS (GDR)
1'55"74
Women's 800 m  medailleflag Svetlana STYRKINA (URS)
1'56"44
Women's 800 m  medailleflag Svetla ZLATEVA (BUL)
1'57"21
Women's 800 m  medailleflag Doris GLUTH (GDR)
1'58"99
Women's 800 m  medailleflag Mariana SUMAN (ROM)
2'02"21
Women's Discus throw  medailleflag Evelin SCHLAAK (GDR)
69,00 m
OR
Women's Discus throw  medailleflag Maria VERGOVA (BUL)
67,30 m
Women's Discus throw  medailleflag Gabriele HINZMANN (GDR)
66,84 m
Women's Discus throw  medailleflag Faina MELNIK (URS)
66,40 m
Women's Discus throw  medailleflag Sabine ENGEL (GDR)
65,88 m
Women's Discus throw  medailleflag Argentina MENIS (ROM)
65,38 m
Women's Discus throw  medailleflag Maria BETANCOURT (CUB)
63,86 m
Women's Discus throw  medailleflag Natalia GORBACHEVA (URS)
63,46 m
Women's Javelin throw  medailleflag Ruth FUCHS (GDR)
65,94 m
OR
Women's Javelin throw  medailleflag Marion BECKER (GER)
64,70 m
Women's Javelin throw  medailleflag Kathryn SCHMIDT (USA)
63,96 m
Women's Javelin throw  medailleflag Eva JANKO (AUT)
60,90 m
Women's Javelin throw  medailleflag Jacqueline HEIN (GDR)
60,70 m
Women's Javelin throw  medailleflag Karin SMITH (USA)
59,36 m
Women's Javelin throw  medailleflag Theresa Ione "Tessa" SANDERSON (GBR)
57,18 m
Women's Javelin throw  medailleflag Svetlana BABICH (URS)
56,82 m
Women's Javelin throw  medailleflag Yordanka PEEVA (BUL)
56,74 m
Women's Javelin throw  medailleflag Nadeja YAKUBOVICH (URS)
56,56 m
Women's Javelin throw  medailleflag Sabine SEBROWSKI (GDR)
55,42 m
Women's Javelin throw  medailleflag Eva ZÖRGÖ (ROM)
55,34 m
Women's Javelin throw  medailleflag Sherry CALVERT (USA)
53,08 m
Women's Javelin throw  medailleflag Christine HUNT (AUS)
NM
Women's Javelin throw  medailleflag Sofia SAKORAFA (GRE)
NM
Women's Shot put  medailleflag Ivanka CHRISTOVA (BUL)
21,16 m
OR
Women's Shot put  medailleflag Nadeshda CHIZHOVA (URS)
20,96 m
Women's Shot put  medailleflag Helena FIBINGEROVA (TCH )
20,67 m
Women's Shot put  medailleflag Marianne ADAM (GDR)
20,55 m
Women's Shot put  medailleflag Ilona SCHOKNECHT (GDR)
20,54 m
Women's Shot put  medailleflag Margita DROESE (GDR)
19,79 m
Women's Shot put  medailleflag Eva WILMS (GER)
19,29 m
Women's Shot put  medailleflag Elena STOYANOVA (BUL)
18,89 m
Women's Pentathlon  medailleflag Siegrun SIEGEL (GDR)
4745 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Christine BODNER-LASER (GDR)
4745 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Burglinde POLLAK (GDR)
4740 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Liudmila POPOVSKAYA (URS)
4700 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Nadezhda TKACHENKO (URS)
4669 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Diane JONES (CAN)
4582 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Jane FREDERICK (USA)
4566 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Margit PAPP (HUN)
4535 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Penka SOKOLOVA (BUL)
4394 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Margot EPPINGER (GER)
4352 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Djurdja FOCIC (YUG)
4314 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Susan LONGDEN (GBR)
4276 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Gale FITZGERALD (USA)
4263 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Tatyana VOROHOBKO (URS)
4245 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Andrea BRUCE (JAM)
4198 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Ilona BRUZSENYAK (HUN)
4193 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Marilyn KING (USA)
4165 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Miriama TUISORISORI (FIJ)
3827 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Ana M. DESEVICI (URU)
3628 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Edith NOEDING (PER)
DNF
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
42"55
OR
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
42"59
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Soviet Union
43"09
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Canada
43"17
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Australia
43"18
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Jamaica
43"24
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag United States of America
43"35
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Great Britain
43"79
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'19"23
WR
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag United States of America
3'22"81
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Soviet Union
3'24"24
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Australia
3'25"56
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
3'25"71
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Finland
3'25"87
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Great Britain
3'28"01
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Canada
3'28"91
Women's High jump  medailleflag Rosemarie WITSCHAS-ACKERMANN (GDR)
1,93 m
OR
Women's High jump  medailleflag Sara SIMEONI (ITA)
1,91 m
Women's High jump  medailleflag Yordanka BLAGOYEVA (BUL)
1,91 m
Women's High jump  medailleflag Maria MRACNOVA (TCH )
1,89 m
Women's High jump  medailleflag Joni HUNTLEY (USA)
1,89 m
Women's High jump  medailleflag Tatyana SHIYAHTO (URS)
1,87 m
Women's High jump  medailleflag Annette TANNANDER (SWE)
1,87 m
Women's High jump  medailleflag Cornelia POPA (ROM)
1,87 m
Women's High jump  medailleflag Andrea MATAY (HUN)
1,87 m
Women's High jump  medailleflag Julie WHITE (CAN)
1,87 m
Women's High jump  medailleflag Brigitte HOLZAPFEL (GER)
1,87 m
Women's High jump  medailleflag Ria AHLERS (HOL)
1,84 m
Women's High jump  medailleflag Galina FILATOVA (URS)
1,84 m
Women's High jump  medailleflag Snezana HREPEVNIK (YUG)
1,84 m
Women's High jump  medailleflag Susann SUNDKVIST (FIN)
1,84 m
Women's High jump  medailleflag Marie Christine DEBOURSE (FRA)
1,84 m
Women's High jump  medailleflag Anne PIRA (BEL)
1,84 m
Women's High jump  medailleflag Paula GIRVEN (USA)
1,84 m
Women's High jump  medailleflag Milada KARBANOVA (TCH )
1,81 m
Women's High jump  medailleflag Louise WALKER (CAN)
1,78 m
Women's High jump  medailleflag Audrey REID (JAM)
1,78 m
Women's Long jump  medailleflag Angela VOIGT (GDR)
6,72 m
Women's Long jump  medailleflag Kathy MCMILLAN (USA)
6,66 m
Women's Long jump  medailleflag Lidia ALFEEVA (URS)
6,60 m
Women's Long jump  medailleflag Siegrun SIEGL (GDR)
6,59 m
Women's Long jump  medailleflag Ildikó SZABO (HUN)
6,57 m
Women's Long jump  medailleflag Jarmila NYGRYNOVA (TCH )
6,54 m
Women's Long jump  medailleflag Heidemarie WYCISK (GDR)
6,39 m
Women's Long jump  medailleflag Elena VINTILA (ROM)
6,38 m
Women's Long jump  medailleflag Susan REEVE (GBR)
6,27 m
Women's Long jump  medailleflag Aniko MILASSIN (HUN)
6,19 m
Women's Long jump  medailleflag Diane JONES (CAN)
6,13 m
Women's Long jump  medailleflag Liliana PANAYOTOVA (BUL)
NM

Basket-ball

Men's   Teammedailleflag United States of America
Men's   Teammedailleflag Yugoslavia
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Canada
Men's   Teammedailleflag Italy
Men's   Teammedailleflag Czechoslovakia
Men's   Teammedailleflag Cuba
Men's   Teammedailleflag Australia
Men's   Teammedailleflag Puerto Rico
Men's   Teammedailleflag Mexico
Men's   Teammedailleflag Japan
Men's   Teammedailleflag Egypt
Women's   Teammedailleflag Soviet Union
Women's   Teammedailleflag United States of America
Women's   Teammedailleflag Bulgaria
Women's   Teammedailleflag Czechoslovakia
Women's   Teammedailleflag Japan
Women's   Teammedailleflag Canada

Boxing

Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Teofilo STEVENSON (CUB)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Mircea SIMON (ROM)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Clarence HILL (BER)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Johnny TATE (USA)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Jorge HERNANDEZ (CUB)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Byong Uk LI (PRK)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Orlando MALDONADO (PUR)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Payao POOLTARAT (THA)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag Leo RANDOLPH (USA)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag Ramon DUVALON (CUB)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag Leszek BLAZYNSKI (POL)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag David TOROSYAN (URS)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Yong-Jo GU (PRK)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Charles MOONEY (USA)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Partick COWDELL (GBR)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Viktor RYBAKOV (URS)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Angel HERRERA (CUB)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Richard NOWAKOWSKI (GDR)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Juan PAREDES (MEX)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Leszek KOSEDOWSKI (POL)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Howard DAVIS (USA)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Simion CUTOV (ROM)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Vassili SOLOMIN (URS)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Ace RUSEVSKI (YUG)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Ray "Sugar" LEONARD (USA)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Andres ALDAMA CABRERA (CUB)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Vladimir KOLEV (BUL)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Kazimierz SZCZERBA (POL)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Jochen BACHFELD (GDR)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Pedro JOSE GAMARRO (VEN)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Reinhard SKRICEK (GER)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Viktor ZILBERMAN (ROM)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Jerzy RYBICKI (POL)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Tadija KACAR (YUG)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Rolando GARBEY (CUB)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Viktor SAVCHENKO (URS)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Michael L. SPINKS (USA)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Rufat RISKIYEV (URS)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Luis Felipe MARTINEZ SANCHEZ (CUB)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Alexandru NASTAC (ROM)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Leonard Jr. SPINKS (USA)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Sixto SORIA CABRERA (CUB)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Janusz GORTAT (POL)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Costica DAFINOIU (ROM)

Canoeing

Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Matija LJUBEK (YUG)
4'09"51
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Vasili YURCHENKO (URS)
4'12"57
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Tamas WICHMANN (HUN)
4'14"11
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Borislav ANANIEV (BUL)
4'14"41
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Ivan PATZAICHIN (ROM)
4'15"08
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Roland ICHE (FRA)
4'18"23
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Wilfried STEPHAN (GDR)
4'22"43
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Ulrich EICKE (GER)
4'22"77
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag John EDWARDS (CAN)
4'30"55
Men's C1 - 500 m  medailleflag Alexander ROGOV (URS)
1'59"23
Men's C1 - 500 m  medailleflag John WOOD (CAN)
1'59"58
Men's C1 - 500 m  medailleflag Matija LJUBEK (YUG)
1'59"60
Men's C1 - 500 m  medailleflag Borislav ANANIEV (BUL)
1'59"92
Men's C1 - 500 m  medailleflag Wilfried STEPHAN (GDR)
2'00"54
Men's C1 - 500 m  medailleflag Karoly SZEGEDI (HUN)
2'01"12
Men's C1 - 500 m  medailleflag Ivan PATZAICHIN (ROM)
2'01"40
Men's C1 - 500 m  medailleflag Ulrich EICKE (GER)
2'02"30
Men's C1 - 500 m  medailleflag Roland ICHE (FRA)
2'04"27
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
3'52"76
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Romania
3'54"28
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Hungary
3'55"66
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Poland
3'59"56
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
4'00"37
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Czechoslovakia
4'01"48
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Bulgaria
4'02"44
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
4'03"86
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Sweden
4'07"84
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Soviet Union
1'45"81
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Poland
1'47"77
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Hungary
1'48"35
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Romania
1'48"84
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag France
1'49"74
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Bulgaria
1'50"43
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Canada
1'50"74
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Czechoslovakia
1'50"85
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
1'51"26
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Ridiger HELM (GDR)
3'48"20
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Géza CSAPO (HUN)
3'48"84
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Vasile DIBA (ROM)
3'49"65
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Oreste PERRI (ITA)
3'51"13
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Alexander SHAPARENKO (URS)
3'51"45
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Berndt ANDERSSON (SWE)
3'52"46
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Douglas PARNHAM (GBR)
3'52"64
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Grzegorz SLEDZIEWSKI (POL)
3'54"29
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Lubor STARK (TCH )
3'55"98
Men's K1 - 500 m  medailleflag Vasile DIBA (ROM)
1'46"41
Men's K1 - 500 m  medailleflag Zoltan SZTANITY (HUN)
1'46"95
Men's K1 - 500 m  medailleflag Ridiger HELM (GDR)
1'48"30
Men's K1 - 500 m  medailleflag Herminio MENENDEZ (ESP)
1'48"40
Men's K1 - 500 m  medailleflag Grzegorz SLEDZIEWSKI (POL)
1'48"49
Men's K1 - 500 m  medailleflag Sergey LIZUNOV (URS)
1'49"21
Men's K1 - 500 m  medailleflag Oreste PERRI (ITA)
1'50"27
Men's K1 - 500 m  medailleflag Douglas PARNHAM (GBR)
1'50"33
Men's K1 - 500 m  medailleflag Alain LEBAS (FRA)
1'50"48
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
3'29"01
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'29"33
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Hungary
3'30"36
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag France
3'33"05
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Spain
3'33"16
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Belgium
3'33"86
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Romania
3'34"27
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Canada
3'34"46
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Bulgaria
3'37"30
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
1'35"87
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Soviet Union
1'36"81
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Romania
1'37"43
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Spain
1'38"50
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Hungary
1'38"81
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Finland
1'39"59
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Sweden
1'39"63
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Australia
1'39"77
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Belgium
1'40"48
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
3'08"69
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Spain
3'08"95
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'10"76
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Romania
3'11"35
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Poland
3'12"17
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Norway
3'12"28
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Bulgaria
3'12"94
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Hungary
3'14"67
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
3'24"19
Women's K1 - 500 m  medailleflag Carola ZIRZOW (GDR)
2'01"05
Women's K1 - 500 m  medailleflag Tatyana KORSHUNOVA (URS)
2'03"07
Women's K1 - 500 m  medailleflag Klara RAJNAI (HUN)
2'05"01
Women's K1 - 500 m  medailleflag Ewa KAMINSKA (POL)
2'05"16
Women's K1 - 500 m  medailleflag Maria MIHOREANU (ROM)
2'05"40
Women's K1 - 500 m  medailleflag Anastazie HAJNA (TCH )
2'06"72
Women's K1 - 500 m  medailleflag Julie LEACH (USA)
2'06"92
Women's K1 - 500 m  medailleflag Irene PEPPINHEGE (GER)
2'07"80
Women's K1 - 500 m  medailleflag Roza GHEORGHIEVA (BUL)
2'08"54
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Soviet Union
1'51"15
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Hungary
1'51"69
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
1'51"81
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Romania
1'53"77
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
1'53"86
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Poland
1'55"05
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Bulgaria
1'55"95
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Canada
1'56"75
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Czechoslovakia
1'59"65

Cycling Road

Men's Time trial  Teammedailleflag Soviet Union
2h08'53"
Men's Time trial  Teammedailleflag Poland
2h09'13"
Men's Time trial  Teammedailleflag Denmark
2h12'20"
Men's Race  medailleflag Bernt JOHANSSON (SWE)
4h46'52"
Men's Race  medailleflag Giuseppe MARTINELI (ITA)
4h47'23"
Men's Race  medailleflag Mieczyslaw NOWICKI (POL)
4h47'23"
Men's Race  medailleflag Alfons DE WOLF (BEL)
4h47'23"
Men's Race  medailleflag Nikolai GORELOV (URS)
4h47'23"
Men's Race  medailleflag George MOUNT (USA)
4h47'23"
Men's Race  medailleflag Jean-René BERNAUDEAU (USA)
4h47'23"
Men's Race  medailleflag Vittorio ALGERI (ITA)
4h47'23"
Men's Race  medailleflag Peter THALER (GER)
4h47'23"
Men's Race  medailleflag Bernardo ALFONSEL (ESP)
4h47'27"
Men's Race  medailleflag Stanisla SZOZDA (POL)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Ryszard SZURKOWSKI (POL)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Vlastimil MORAVEC (TCH )
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Carlos CARDET (CUB)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Garry BELL (NZL)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Dietrich DIERS (GDR)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Alexandr AVERIN (URS)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Herbert SPINDLER (AUT)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Wilfried TROTT (GER)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Harry HANNUS (FIN)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Roman HUMENBERGER (AUT)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Alvaro PACHON MORALES (COL)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Luis C. MANRIQUE CORZO (COL)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Pierre HARVEY (CAN)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Arend HASSINK (HOL)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Roberto CERUTI (ITA)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Wolfgang STEINMAYR (AUT)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Kevin Clyde SEFTON (AUS)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Sven-Ake NILSSON (SWE)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Jan BRZEZNY (POL)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Carmelo BARONE (ITA)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Rafael LADRON DE GUEVARA (ESP)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Juan J. MORAL (ESP)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Remo SANSONETTI (AUS)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Joseph WAUGH (GBR)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Frank HOSTE (BEL)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Hans-Peter JAKST (GER)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Thorleif ANDRESEN (NOR)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Valery CHAPLYGIN (URS)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Leo VAN VLIET (HOL)
4h49'01"
Men's Race  medailleflag Petr BUCHACEK (TCH )
4h54'26"
Men's Race  medailleflag John HOWARD (USA)
4h54'26"
Men's Race  medailleflag Dudley HAYTON (GBR)
4h54'26"
Men's Race  medailleflag Aavo PIKKUUS (URS)
4h54'49"
Men's Race  medailleflag Ruben CAMACHO (MEX)
4h54'49"
Men's Race  medailleflag Peter WEIBEL (GER)
4h54'49"
Men's Race  medailleflag Dirk HEIRWEG (BEL)
4h55'41"
Men's Race  medailleflag Eddy SCHEPERS (BEL)
4h55'41"
Men's Race  medailleflag Stoyan BOBEKOV (BUL)
4h58'35"
Men's Race  medailleflag Adrianus TAK (HOL)
5h00'19"
Men's Race  medailleflag Rudolf MITTEREGGER (AUT)
5h00'19"
Men's Race  medailleflag Vern HANARAY (NZL)
5h00'19"
Men's Race  medailleflag Ramon NORIEGA (VEN)
5h03'13"
Men's Race  medailleflag Gilles DURAND (CAN)
5h03'13"
Men's Race  medailleflag Geir DIGERUD (NOR)
5h04'42"
Men's Race  medailleflag David BOLL (USA)
5h05'00"
Men's Race  medailleflag Richard TRINKLER (SUI)
5h05'00"
Men's Race  medailleflag Jose OLLARVES (VEN)
5h07'09"
Men's Race  medailleflag Osvaldo BENVENUTI (ARG)
DNF
Men's Race  medailleflag Osvaldo FROSASCO (ARG)
DNF
Men's Race  medailleflag Juan C. HEADO (ARG)
DNF
Men's Race  medailleflag Raul L. LABBATE (ARG)
DNF
Men's Race  medailleflag Alan GOODROPE (AUS)
DNF
Men's Race  medailleflag Peter KESTING (AUS)
DNF
Men's Race  medailleflag Marco SORIA GALVARRO (BOL)
DNF
Men's Race  medailleflag Martin MARTINOV (BUL)
DNF
Men's Race  medailleflag Ivan POPOV (BUL)
DNF
Men's Race  medailleflag Nedialko STOYANOV (BUL)
DNF
Men's Race  medailleflag Brian CHEWTER (CAN)
DNF
Men's Race  medailleflag Tom MORRIS (CAN)
DNF
Men's Race  medailleflag Abelardo RIOS OSORIO (COL)
DNF
Men's Race  medailleflag Miguel SAMACA HERNANDEZ (COL)
DNF
Men's Race  medailleflag Carlos ALVARADO (CRC)
DNF
Men's Race  medailleflag Gregorio ARENCIBIA (CUB)
DNF
Men's Race  medailleflag Roberto MENNDEZ (CUB)
DNF
Men's Race  medailleflag Jorge PEREZ (CUB)
DNF
Men's Race  medailleflag Verner BLAUDZUN (DEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Jorgen E. HANSEN (DEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Bent L. PEDERSEN (DEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Willy SKIBBY (DEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Paulino MARTINEZ (ESP)
DNF
Men's Race  medailleflag Michael NEEL (USA)
DNF
Men's Race  medailleflag René BITTINGER (FRA)
DNF
Men's Race  medailleflag Francis DUTEIL (FRA)
DNF
Men's Race  medailleflag Christi JOURDAIN (FRA)
DNF
Men's Race  medailleflag Philip GRIFFITHS (GBR)
DNF
Men's Race  medailleflag William NICKSON (GBR)
DNF
Men's Race  medailleflag Michail KOUNTRAS (GRE)
DNF
Men's Race  medailleflag Fai-Lui CHAN (HKG)
DNF
Men's Race  medailleflag Lam-Hams CHAN (HKG)
DNF
Men's Race  medailleflag Chi-Yan KWONG (HKG)
DNF
Men's Race  medailleflag Kam-Man TANG (HKG)
DNF
Men's Race  medailleflag Mohamed-Ali ACHA-CHELOI (IRN)
DNF
Men's Race  medailleflag Hassan ARYANFAR (IRN)
DNF
Men's Race  medailleflag Asghar KHODAYARI-BAVIL (IRN)
DNF
Men's Race  medailleflag M. SHAKOORI-DELSHAD (IRN)
DNF
Men's Race  medailleflag Alan MCCORMACK (IRL)
DNF
Men's Race  medailleflag Oliver MCQUAID (IRL)
DNF
Men's Race  medailleflag Errol WALTERS (JAM)
DNF
Men's Race  medailleflag Lucien DIDIER (LUX)
DNF
Men's Race  medailleflag Marcel THULL (LUX)
DNF
Men's Race  medailleflag Ahmad YAHYA (MAL)
DNF
Men's Race  medailleflag Jose CASTANEDA (MEX)
DNF
Men's Race  medailleflag Rosendo RAMOS (MEX)
DNF
Men's Race  medailleflag Rodolfo VITELA (MEX)
DNF
Men's Race  medailleflag Miguel ESPINOZA (NCA)
DNF
Men's Race  medailleflag Hamblin GONZALEZ (NCA)
DNF
Men's Race  medailleflag Manuel LARGAESPADA (NCA)
DNF
Men's Race  medailleflag David LORNOS (NCA)
DNF
Men's Race  medailleflag Stein BRATHEN (NOR)
DNF
Men's Race  medailleflag Pal H. HANSEN (NOR)
DNF
Men's Race  medailleflag Jamie RICHARDS (NZL)
DNF
Men's Race  medailleflag Frits SCHUR (HOL)
DNF
Men's Race  medailleflag Joachim HARTNICK (GDR)
DNF
Men's Race  medailleflag Gerhard LAUKE (GDR)
DNF
Men's Race  medailleflag Siegbert SCHMEISSER (GDR)
DNF
Men's Race  medailleflag Daniele CESARETTI (SMR)
DNF
Men's Race  medailleflag Leif HANNSON (SWE)
DNF
Men's Race  medailleflag Alf SEGERSALL (SWE)
DNF
Men's Race  medailleflag Hansjorg AEMISEGGER (SUI)
DNF
Men's Race  medailleflag Serge DEMIERRE (SUI)
DNF
Men's Race  medailleflag Robert THALMANN (SUI)
DNF
Men's Race  medailleflag Petr MATOUSEK (TCH )
DNF
Men's Race  medailleflag Vladimir VONDRACEK (TCH )
DNF
Men's Race  medailleflag Panya DINMUONG (THA)
DNF
Men's Race  medailleflag Chartchai JUNTRAT (THA)
DNF
Men's Race  medailleflag Prajin RUNGROTE (THA)
DNF
Men's Race  medailleflag Alee WARARONG (THA)
DNF
Men's Race  medailleflag Carlos ALCAMTARA (URU)
DNF
Men's Race  medailleflag Washington DIAZ (URU)
DNF
Men's Race  medailleflag Victor GONZALEZ (URU)
DNF
Men's Race  medailleflag Waldemar PEDRAZZI (URU)
DNF
Men's Race  medailleflag Justo GALAVIZ (VEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Nicolas REIDTLER (VEN)
DNF

Cycling Track

Men's 1,000 m time trial  medailleflag Klaus-Jürgen GRÜNKE (GDR)
1'05"927
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Michel VAARTEN (BEL)
1'07"516
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Niels FREDBORG (DEN)
1'07"617
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Janusz KIERZKOWSKI (POL)
1'07"660
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Eric VERMEULEN (FRA)
1'07"846
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Hans MICHALSKY (GER)
1'07"878
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Harald BUNDLI (NOR)
1'08"093
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Walter BAENI (SUI)
1'08"112
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Miroslav VYMAZAL (TCH )
1'08"173
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Massimo MARINO (ITA)
1'08"488
Men's 1,000 m time trial  medailleflag David WELLER (JAM)
1'08"534
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Stephen GOODALL (AUS)
1'08"552
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Jocelyn LOVELL (CAN)
1'08"852
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Dimo ANGHELOV (BUL)
1'08"950
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Robert VEHE (USA)
1'09"057
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Richard TORMEN (CHI)
1'09"468
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Yoshika CHO (JPN)
1'09"664
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Hector EDWARDS (BAR)
1'10"084
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Paul A. MEDHURST (GBR)
1'10"167
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Anthony SELLIER (TRI)
1'11"103
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Michail KOUNTRAS (GRE)
1'11"435
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Miguel MARGALEFF (URU)
1'11"905
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Erol KUCUKBAKIRCI (TUR)
1'12"697
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Vlado FUMIC (YUG)
1'13"037
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Massoud MOBARAKIZADEH (IRN)
1'14"169
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Marco SORIA GALVARRO (BOL)
1'14"480
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Taworn TAWAN (THA)
1'15"136
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Fai-Lui CHAN (HKG)
1'16"957
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Donald CHRISTIAN (ANT)
DNF
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Eduard RAPP (URS)
DSQ
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Elmabruk KEHEL (LBA)
DNS
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag Gregor BRAUN (GER)
4'47"61
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag Herman PONSTEEN (HOL)
4'49"72
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag Thomas HUSCHKE (GDR)
4'52"71
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag Vladimir OSOKIN (URS)
4'57"34
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
4'21"06
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
4'27"15
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Great Britain
4'22"41
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
4'22"75
Men's Sprint  medailleflag Anton TKAC (TCH )
Men's Sprint  medailleflag Daniel MORÉLON (FRA)
Men's Sprint  medailleflag Hans-Jürgen GESCHKE (GDR)
Men's Sprint  medailleflag Dieter BERKMANN (GER)
Men's Sprint  medailleflag Sergey KRAVTSOV (URS)
Men's Sprint  medailleflag Yoshika CHO (JPN)
Men's Sprint  medailleflag Niels FREDBORG (DEN)
Men's Sprint  medailleflag Giorgio ROSSI (ITA)

Equestrian

Mixed eventing  medailleflag Edmund COFFIN (USA)
114,99 pts
Mixed eventing  medailleflag John Michael PLUMB (USA)
125,85 pts
Mixed eventing  medailleflag Karl SCHULTZ (GER)
129,45 pts
Mixed eventing  medailleflag Richard MEADE (GBR)
141.35 pts
Mixed eventing  medailleflag Wayne ROYCROFT (AUS)
178.04 pts
Mixed eventing  medailleflag Gerard SINNOTT (IRL)
178.85 pts
Mixed eventing  medailleflag Jean VALAT (FRA)
187.70 pts
Mixed eventing  medailleflag Yuri SALNIKOV (URS)
189.46 pts
Mixed eventing  medailleflag Euro Federico ROMAN (ITA)
194.14 pts
Mixed eventing  medailleflag Bruce DAVIDSON (USA)
200.16 pts
Mixed eventing  medailleflag Juliet GRAHAM (CAN)
202.69 pts
Mixed eventing  medailleflag Mervyn BENNETT (AUS)
206.04 pts
Mixed eventing  medailleflag Herbert BLOECKER (GER)
213.15 pts
Mixed eventing  medailleflag Mario TURNER (ITA)
213.19 pts
Mixed eventing  medailleflag Eric HORGAN (IRL)
213.30 pts
Mixed eventing  medailleflag William ROYCROFT (AUS)
215.46 pts
Mixed eventing  medailleflag Valerii DVORIANINOV (URS)
218.25 pts
Mixed eventing  medailleflag Jean-Yves TOUZAINT (FRA)
224.11 pts
Mixed eventing  medailleflag Helmut RETHEMEIER (GER)
242.00 pts
Mixed eventing  medailleflag Denis PIGOTT (AUS)
246.51 pts
Mixed eventing  medailleflag Mary TAUSKEY (USA)
269.49 pts
Mixed eventing  medailleflag Alessandro ARGENTON (ITA)
274.91 pts
Mixed eventing  medailleflag Cathy WEDGE (CAN)
286.76 pts
Mixed eventing  medailleflag Anne HRH PRINCESS (GBR)
299.30 pts
Mixed eventing  medailleflag Viktor KALININ (URS)
313.84 pts
Mixed eventing  medailleflag Robin HAHN (CAN)
319.36 pts
Mixed eventing  medailleflag Carlos ALFONSO (ARG)
449.11 pts
Mixed eventing  medailleflag Rodolfo GRAZZINI (ARG)
529.89 pts
Mixed eventing  medailleflag Roberto REDON (MEX)
699.41 pts
Mixed eventing  medailleflag Carlos RAWSON (ARG)
DNF
Mixed eventing  medailleflag James DAY (CAN)
DNF
Mixed eventing  medailleflag Thierry TOUZAINT (FRA)
DNF
Mixed eventing  medailleflag Lucinda PRIOR PALMER (GBR)
DNF
Mixed eventing  medailleflag Hugh THOMAS (GBR)
DNF
Mixed eventing  medailleflag Norman VAN DE VATER (IRL)
DNF
Mixed eventing  medailleflag Giovanni BOSSI (ITA)
DNF
Mixed eventing  medailleflag Gen UEDA (JPN)
DNF
Mixed eventing  medailleflag David BARCENA (MEX)
DNF
Mixed eventing  medailleflag Petr GORNUSHKO (URS)
DNF
Mixed eventing  medailleflag Angel GOYENECHEA (ARG)
ELIM
Mixed eventing  medailleflag Dominique BENTEJAC (FRA)
ELIM
Mixed eventing  medailleflag Rita DE LUNA (GUA)
ELIM
Mixed eventing  medailleflag Silvia LUNA (GUA)
ELIM
Mixed eventing  medailleflag Kenkichi ISHIGURO (JPN)
ELIM
Mixed eventing  medailleflag Mariano BUCIO RAMIREZ (MEX)
ELIM
Mixed eventing  medailleflag Jose PEREZ (MEX)
ELIM
Mixed eventing  medailleflag Otto AMMERMANN (GER)
ELIM
Mixed eventing  medailleflag Ronald MCMAHON (IRL)
DSQ
Mixed eventing  medailleflag Kenji ETO (JPN)
DSQ
Mixed eventing  Teammedailleflag United States of America
441,00 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
584,80 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Australia
599,54 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Italy
682,24 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Soviet Union
721,55 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Canada
808,81 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Argentina
DNF
Mixed eventing  Teammedailleflag France
DNF
Mixed eventing  Teammedailleflag Great Britain
DNF
Mixed eventing  Teammedailleflag Ireland
DNF
Mixed eventing  Teammedailleflag Japan
DNF
Mixed eventing  Teammedailleflag Mexico
DNF
Mixed Dressage  medailleflag Christine STÜCKELBERGER (SUI)
1486 pts
Mixed Dressage  medailleflag Harry BOLDT (GER)
1435 pts
Mixed Dressage  medailleflag Reiner KLIMKE (GER)
1395 pts
Mixed Dressage  medailleflag Gabriela GRILLO (GER)
1257 pts
Mixed Dressage  medailleflag Dorothy MORKIS (USA)
1249 pts
Mixed Dressage  medailleflag Viktor UGRIUMOV (URS)
1247 pts
Mixed Dressage  medailleflag Christilot BOYLEN (CAN)
1217 pts
Mixed Dressage  medailleflag Ulla PETERSEN (DEN)
1192 pts
Mixed Dressage  medailleflag Jo RUTTEN (HOL)
1189 pts
Mixed Dressage  medailleflag Hilda GURNEY (USA)
1167 pts
Mixed Dressage  medailleflag Lorraine STUBBS (CAN)
1153 pts
Mixed Dressage  medailleflag Tonny JENSEN (DEN)
1076 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
5155 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Switzerland
3684 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag United States of America
4647 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Soviet Union
4542 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Canada
4538 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Denmark
4448 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Netherlands
4380 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Great Britain
4076 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Argentina
DNF
Mixed Dressage  Teammedailleflag France
DNF
Mixed Dressage  Teammedailleflag Italy
DNF
Mixed Jumping  medailleflag Alwin SCHOCKEMÖHLE (GER)
0,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Michel VAILLANCOURT (CAN)
12,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag François MATHY (BEL)
12,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Debbie JOHNSEY (GBR)
12,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Guy CREIGHTON (AUS)
16,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Hugo SIMON (AUT)
16,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Frank Davis CHAPOT (USA)
16,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Marcel ROZIER (FRA)
16,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Luis ALVAREZ-CERVERA (ESP)
17,50 pts
Mixed Jumping  medailleflag Eduardo AMOROS (ESP)
20,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Hans-Günter WINKLER (GER)
20,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Raimondo D'INZEO (ITA)
24,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Henk NOOREN (HOL)
26,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Peter ROBESON (GBR)
27,75 pts
Mixed Jumping  medailleflag James DAY (CAN)
28,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag James Robert "Jim" ELDER (CAN)
28,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Hubert PAROT (FRA)
28,25 pts
Mixed Jumping  medailleflag Argentino MOLINUEVO (ARG)
35,50 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag France
40,00 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
44,00 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Belgium
63,00 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag United States of America
64,00 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Canada
64,50 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Spain
71,00 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Great Britain
66,00 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Mexico
76,25 pts

Fencing

Men's Épée  medailleflag Alexander PUSCH (GER)
Men's Épée  medailleflag Jurgen HEHN (GER)
Men's Épée  medailleflag Gyözö KULCSAR (HUN)
Men's Épée  medailleflag Istvan DR OSZTRICS (HUN)
Men's Épée  medailleflag Jerzy JANIKOWSKI (POL)
Men's Épée  medailleflag Rolf EDLING (SWE)
Men's Épée  Teammedailleflag Sweden
Men's Épée  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
Men's Épée  Teammedailleflag Switzerland
Men's Épée  Teammedailleflag Hungary
Men's Épée  Teammedailleflag Soviet Union
Men's Épée  Teammedailleflag Romania
Men's Épée  Teammedailleflag Italy
Men's Épée  Teammedailleflag Norway
Men's Épée  Teammedailleflag France
Men's Épée  Teammedailleflag Great Britain
Men's Foil  medailleflag Fabio DAL ZOTTO (ITA)
Men's Foil  medailleflag Alexandre ROMANKOV (URS)
Men's Foil  medailleflag Bernard TALVARD (FRA)
Men's Foil  medailleflag Vassili STANKOVICH (URS)
Men's Foil  medailleflag Frédéric PIETRUSKA (FRA)
Men's Foil  medailleflag Gregory BENKO (AUS)
Men's Foil  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
Men's Foil  Teammedailleflag Italy
Men's Foil  Teammedailleflag France
Men's Foil  Teammedailleflag Soviet Union
Men's Foil  Teammedailleflag Poland
Men's Foil  Teammedailleflag Great Britain
Men's Foil  Teammedailleflag United States of America
Men's Foil  Teammedailleflag Hungary
Men's Sabre  medailleflag Viktor KROVOPOUSKOV (URS)
Men's Sabre  medailleflag Vladimir NAZLYMOV (URS)
Men's Sabre  medailleflag Viktor SIDIAK (URS)
Men's Sabre  medailleflag Ioan POP (ROM)
Men's Sabre  medailleflag Mario A. MONTANO (ITA)
Men's Sabre  medailleflag Michele MAFFEI (ITA)
Men's Sabre  Teammedailleflag Soviet Union
Men's Sabre  Teammedailleflag Italy
Men's Sabre  Teammedailleflag Romania
Men's Sabre  Teammedailleflag Hungary
Men's Sabre  Teammedailleflag Cuba
Men's Sabre  Teammedailleflag Poland
Men's Sabre  Teammedailleflag United States of America
Men's Sabre  Teammedailleflag France
Women's Foil  medailleflag Ildiko SCHWARCZENBERGER (HUN)
Women's Foil  medailleflag Maria CONSOLATA COLLINO (ITA)
Women's Foil  medailleflag Elena BELOVA (URS)
Women's Foil  medailleflag Brigitte DUMONT (FRA)
Women's Foil  medailleflag Cornelia HANISCH (GER)
Women's Foil  medailleflag Ildiko BOBIS (HUN)
Women's Foil  Teammedailleflag Soviet Union
Women's Foil  Teammedailleflag France
Women's Foil  Teammedailleflag Hungary
Women's Foil  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
Women's Foil  Teammedailleflag Italy
Women's Foil  Teammedailleflag Poland
Women's Foil  Teammedailleflag Great Britain
Women's Foil  Teammedailleflag Romania

Football

Men's   Teammedailleflag German Democratic Republic
Men's   Teammedailleflag Poland
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Brazil

Gymnastic

Men's Rings  medailleflag Nikolaď ANDRIANOV (URS)
19,650 pts
Men's Rings  medailleflag Aleksandr DITYATIN (URS)
19,550 pts
Men's Rings  medailleflag Danut GRECU (ROM)
19,500 pts
Men's Rings  medailleflag Ferenc DONÁTH (HUN)
19,200 pts
Men's Rings  medailleflag Eizo KEMMOTSU (JPN)
19,175 pts
Men's Rings  medailleflag Sawao KATO (JPN)
19,125 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Mitsuo TSUKAHARA (JPN)
19,680 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Eizo KENMOTSU (JPN)
19,500 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Henry BOËRIO (FRA)
19,480 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Eberhard GIENGER (GER)
19,480 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Gennadi KRYSSIN (URS)
19,250 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Ferenc DONÁTH (HUN)
19,200 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Sawao KATO (JPN)
19,680 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Nikolaď ANDRIANOV (URS)
19,500 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Mitsuo TSUKAHARA (JPN)
19,480 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Bernd JAGER (GDR)
19,200 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Miloslav NETUSIL (TCH )
19,125 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Andrzej SZAJNA (POL)
18,950 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Zoltán MAGYAR (HUN)
19,700 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Eizo KENMOTSU (JPN)
19,580 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Michael NIKOLAY (GDR)
19,530 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Nikolaď ANDRIANOV (URS)
19,530 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Sawao KATO (JPN)
19,400 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Alexandr DITIATIN (URS)
19,350 pts
Men's All-round  medailleflag Nikolaď ANDRIANOV (URS)
116,650 pts
Men's All-round  medailleflag Sawao KATO (JPN)
115,650 pts
Men's All-round  medailleflag Mitsuo TSUKAHARA (JPN)
115,575 pts
Men's All-round  medailleflag Alexandr DITIATIN (URS)
115,525 pts
Men's All-round  medailleflag Hiroshi KAJIYAMA (JPN)
115,425 pts
Men's All-round  medailleflag Andrzej SZAJNA (POL)
114,625 pts
Men's All-round  medailleflag Michael NIKOLAY (GDR)
113,600 pts
Men's All-round  medailleflag Irme MOLNÁR (HUN)
113,575 pts
Men's All-round  medailleflag Zoltán MAGYAR (HUN)
113,425 pts
Men's All-round  medailleflag Bernd JAGER (GDR)
113,325 pts
Men's All-round  medailleflag Lutz MACK (GDR)
113,150 pts
Men's All-round  medailleflag Wayne YOUNG (USA)
113,025 pts
Men's All-round  medailleflag Ferenc DONÁTH (HUN)
112,750 pts
Men's All-round  medailleflag Robert BRETSCHER (SUI)
112,675 pts
Men's All-round  medailleflag Peter KORMANN (USA)
112,475 pts
Men's All-round  medailleflag Eberhard GIENGER (GER)
112,200 pts
Men's All-round  medailleflag Edgar JOREK (GER)
111,775 pts
Men's All-round  medailleflag Gustav TANNENBERGER (TCH )
111,750 pts
Men's All-round  medailleflag Volker ROHRWICK (GER)
111,550 pts
Men's All-round  medailleflag Jiri TABAK (TCH )
111,300 pts
Men's All-round  medailleflag Kurt THOMAS (USA)
111,175 pts
Men's All-round  medailleflag Philip DELESALLE (CAN)
110,750 pts
Men's All-round  medailleflag Henry BOËRIO (FRA)
110,500 pts
Men's All-round  medailleflag Keith CARTER (CAN)
110,300 pts
Men's All-round  medailleflag Miloslav NETUSIL (TCH )
110,225 pts
Men's All-round  medailleflag Maurizio MILANETTO (ITA)
110,075 pts
Men's All-round  medailleflag Ueli BACHMANN (SUI)
110,000 pts
Men's All-round  medailleflag Philippe GAILLE (SUI)
110,000 pts
Men's All-round  medailleflag Nicolae OPRESCU (ROM)
109,900 pts
Men's All-round  medailleflag Eric KOLOKO (FRA)
109,775 pts
Men's All-round  medailleflag Maurizio MONTESI (ITA)
109,750 pts
Men's All-round  medailleflag Sorin CEPOI (ROM)
109,525 pts
Men's All-round  medailleflag Willi MOY (FRA)
109,500 pts
Men's All-round  medailleflag Vladimir MARKELOV (URS)
94,600 pts
Men's All-round  medailleflag Pierre LECLERC (CAN)
73,750 pts
Men's All-round  medailleflag Danut GRECU (ROM)
60,450 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Japan
576,85 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Soviet Union
576,45 pts
Men's All-round  Teammedailleflag German Democratic Republic
564,65 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Hungary
564,45 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
557,40 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Romania
557,30 pts
Men's All-round  Teammedailleflag United States of America
556,10 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Switzerland
550,60 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Czechoslovakia
550,15 pts
Men's All-round  Teammedailleflag France
546,45 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Poland
544,85 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Bulgaria
532,60 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Nikolaď ANDRIANOV (URS)
19,450 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Mitsuo TSUKAHARA (JPN)
19,380 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Hiroshi KAJIYAMA (JPN)
19,280 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Danut GRECU (ROM)
19,200 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Zoltán MAGYAR (HUN)
19,150 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Irme MOLNÁR (HUN)
19,150 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Nikolaď ANDRIANOV (URS)
19,450 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Vladimir MARCHENKO (URS)
19,430 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Peter KORMANN (USA)
19,300 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Roland BRUCKNER (GDR)
19,275 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Sawao KATO (JPN)
19,250 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Eizo KEMMOTSU (JPN)
19,100 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Nadia COMANECI (ROM)
20,000 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Teodora UNGUREANU (ROM)
19,800 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Marta EGERVARI (HUN)
19,780 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Marion KISCHE (GDR)
19,750 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Olga KORBUT (URS)
19,300 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Nelli KIM (URS)
19,225 pts
Women's All-round  medailleflag Nadia COMANECI (ROM)
79,280 pts
Women's All-round  medailleflag Nelli KIM (URS)
78,680 pts
Women's All-round  medailleflag Lyudmila TURISCHEVA (URS)
78,630 pts
Women's All-round  medailleflag Teodora UNGUREANU (ROM)
78,375 pts
Women's All-round  medailleflag Olga KORBUT (URS)
78,075 pts
Women's All-round  medailleflag Gitta ESCHER (GDR)
77,750 pts
Women's All-round  medailleflag Marta EGERVARI (HUN)
77,325 pts
Women's All-round  medailleflag Marion KISCHE (GDR)
76,950 pts
Women's All-round  medailleflag Kerstin GERSCHAU (GDR)
76,800 pts
Women's All-round  medailleflag Anna POHLUDKOVA (TCH )
76,775 pts
Women's All-round  medailleflag Mariana CONSTANTIN (ROM)
76,625 pts
Women's All-round  medailleflag Andrea BIEGER (GER)
76,275 pts
Women's All-round  medailleflag Krisztina MEDVECZKY (HUN)
75,975 pts
Women's All-round  medailleflag Kimberly CHACE (USA)
75,875 pts
Women's All-round  medailleflag Jana KNOPOVA (TCH )
75,800 pts
Women's All-round  medailleflag Ingrid HOLKOVICOVA (TCH )
75,750 pts
Women's All-round  medailleflag Margit TOTH (HUN)
75,575 pts
Women's All-round  medailleflag Debra WILLCOX (USA)
75,325 pts
Women's All-round  medailleflag Leslie WOLFSBERGER (USA)
75,325 pts
Women's All-round  medailleflag Miyuki HIRONAKA (JPN)
75,300 pts
Women's All-round  medailleflag Nadia CHATAROVA (BUL)
75,150 pts
Women's All-round  medailleflag Ans SMULDERS (HOL)
75,100 pts
Women's All-round  medailleflag Stefania BUCCI (ITA)
75,000 pts
Women's All-round  medailleflag Jutta OLTEERSDORF (GER)
75,000 pts
Women's All-round  medailleflag Jeannette VAN RAVESTIJIN (HOL)
74,700 pts
Women's All-round  medailleflag Petra KURBJUWEIT (GER)
74,650 pts
Women's All-round  medailleflag Karen KELSALL (CAN)
74,625 pts
Women's All-round  medailleflag Galia YANEVA (BUL)
74,525 pts
Women's All-round  medailleflag Patti ROPE (CAN)
74,500 pts
Women's All-round  medailleflag Satoko OKAZAKI (JPN)
74,450 pts
Women's All-round  medailleflag Nina KOSTOVA (BUL)
74,350 pts
Women's All-round  medailleflag Joelle DE KEUKELEIRE (BEL)
74,100 pts
Women's All-round  medailleflag Nancy MCDONNELL (CAN)
74,050 pts
Women's All-round  medailleflag Nobue YAMAZAKI (JPN)
73,925 pts
Women's All-round  medailleflag Avril LENNOX (GBR)
73,875 pts
Women's All-round  medailleflag Monique BOLLEBOOM (HOL)
73,350 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Soviet Union
390,35pts
Women's All-round  Teammedailleflag Romania
387,15 pts
Women's All-round  Teammedailleflag German Democratic Republic
385,10 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Hungary
380,15 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Czechoslovakia
378,25 pts
Women's All-round  Teammedailleflag United States of America
375,05 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
373,50 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Japan
372,10 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Canada
369,65 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Bulgaria
369,15 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Netherlands
368,00 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Italy
365,10 pts
Women's Balance beam  medailleflag Nadia COMANECI (ROM)
19,950 pts
Women's Balance beam  medailleflag Olga KORBUT (URS)
19,730 pts
Women's Balance beam  medailleflag Teodora UNGUREANU (ROM)
19,700 pts
Women's Balance beam  medailleflag Lyudmila TURISCHEVA (URS)
19,475 pts
Women's Balance beam  medailleflag Angelika HELLMANN (GDR)
19,450 pts
Women's Balance beam  medailleflag Gitta ESCHER (GDR)
19,275 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Nelli KIM (URS)
19,800 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Carola DOMBECK (GDR)
19,650 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Lyudmila TURISCHEVA (URS)
19,650 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Nadia COMANECI (ROM)
19,625 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Gitta ESCHER (GDR)
19,550 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Marta EGERVARI (HUN)
19,450 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Nelli KIM (URS)
19,850 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Lyudmila TURISCHEVA (URS)
19,830 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Nadia COMANECI (ROM)
19,750 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Anna POLHUDKOVA (TCH )
19,575 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Marion KISCHE (GDR)
19,475 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Gitta ESCHER (GDR)
19,450 pts

Handball

Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Romania
Men's   Teammedailleflag Poland
Men's   Teammedailleflag Federal Republic of Germany
Men's   Teammedailleflag Yugoslavia
Men's   Teammedailleflag Hungary
Men's   Teammedailleflag Czechoslovakia
Men's   Teammedailleflag Denmark
Men's   Teammedailleflag Japan
Men's   Teammedailleflag United States of America
Men's   Teammedailleflag Canada
Women's   Teammedailleflag Soviet Union
Women's   Teammedailleflag German Democratic Republic
Women's   Teammedailleflag Hungary
Women's   Teammedailleflag Romania
Women's   Teammedailleflag Japan
Women's   Teammedailleflag Canada

Hockey

Men's   Teammedailleflag New Zealand
Men's   Teammedailleflag Australia
Men's   Teammedailleflag Pakistan
Men's   Teammedailleflag Netherlands
Men's   Teammedailleflag Federal Republic of Germany
Men's   Teammedailleflag Spain
Men's   Teammedailleflag India
Men's   Teammedailleflag Malaysia
Men's   Teammedailleflag Belgium
Men's   Teammedailleflag Canada
Men's   Teammedailleflag Argentina

Judo

Men's + 93 kg Heavy weight medailleflag Serguei NOVIKOV (URS)
Men's + 93 kg Heavy weight medailleflag Gunther NEUREUTHER (GER)
Men's + 93 kg Heavy weight medailleflag Allen COAGE (USA)
Men's + 93 kg Heavy weight medailleflag Sumio ENDO (JPN)
Men's - 63 kg Light weight medailleflag Hector RODRIGUEZ TORRES (CUB)
Men's - 63 kg Light weight medailleflag Eun-Kyung CHANG (KOR)
Men's - 63 kg Light weight medailleflag Jozsef TUNCSIK (HUN)
Men's - 63 kg Light weight medailleflag Felice MARIANI (ITA)
Men's 63 - 70 kg Welter weight medailleflag Vladimir NEVZOROV (URS)
Men's 63 - 70 kg Welter weight medailleflag Koji KURAMOTO (JPN)
Men's 63 - 70 kg Welter weight medailleflag Patrick VIAL (FRA)
Men's 63 - 70 kg Welter weight medailleflag Marian TALAJ (POL)
Men's 70 - 80 kg Middle weight medailleflag Isamu SONODA (JPN)
Men's 70 - 80 kg Middle weight medailleflag Valery DVOINIKOV (URS)
Men's 70 - 80 kg Middle weight medailleflag Young-Chul PARK (KOR)
Men's 70 - 80 kg Middle weight medailleflag Slavko OBADOV (YUG)
Men's 80 - 93 kg Light heavy weight medailleflag Kazuhiro NINOMIYA (JPN)
Men's 80 - 93 kg Light heavy weight medailleflag Ramaz KARSHILADZE (URS)
Men's 80 - 93 kg Light heavy weight medailleflag David STARBROOK (GBR)
Men's 80 - 93 kg Light heavy weight medailleflag Jürg ROETHLISBERGER (SUI)
Men's Open category  medailleflag Haruki UEMURA (JPN)
Men's Open category  medailleflag Keith REMFRY (GBR)
Men's Open category  medailleflag Je-Aki CHO (KOR)
Men's Open category  medailleflag Shota CHOCHOSHVILI (URS)

Modern Pentathlon

Men's   medailleflag Janusz PYCIAK-PECIAK (POL)
5520 pts
Men's   medailleflag Pavel LEDNEV (URS)
5485 pts
Men's   medailleflag Jan BARTU (TCH )
5466 pts
Men's   medailleflag Daniele MASALA (ITA)
5433 pts
Men's   medailleflag Adrian PARKER (GBR)
5298 pts
Men's   medailleflag John FITZGERALD (USA)
5286 pts
Men's   medailleflag Jřrn STEFFENSEN (DEN)
5281 pts
Men's   medailleflag Boris MOSOLOV (URS)
5200 pts
Men's   medailleflag Tamas KANCSAL (HUN)
5195 pts
Men's   medailleflag Robert NIGHTINGALE (GBR)
5187 pts
Men's   medailleflag Risto HURME (FIN)
5158 pts
Men's   medailleflag Alain CORTES (FRA)
5133 pts
Men's   medailleflag Tibor MARACSKÓ (HUN)
5126 pts
Men's   medailleflag Walter ESSER (GER)
5094 pts
Men's   medailleflag Jeremy Robert FOX (GBR)
5074 pts
Men's   medailleflag Michael BURLEY (USA)
5059 pts
Men's   medailleflag Bohumil STARNOVSKY (TCH )
5056 pts
Men's   medailleflag Szvetiszlav SASICS (HUN)
5051 pts
Men's   medailleflag Zbigniew PACELT (POL)
5028 pts
Men's   medailleflag Hans LAGER (SWE)
5015 pts
Men's   medailleflag Stoyan ZLATEV (BUL)
5008 pts
Men's   medailleflag Velko BRATANOV (BUL)
4999 pts
Men's   medailleflag Jussi PELLI (FIN)
4932 pts
Men's   medailleflag Bengt LAGER (SWE)
4930 pts
Men's   medailleflag Pier Paolo CRISTOFORI (ITA)
4927 pts
Men's   medailleflag Robert NIEMAN (USA)
4901 pts
Men's   medailleflag Klaus PETERSEN (DEN)
4878 pts
Men's   medailleflag Claude GUIGUET (FRA)
4859 pts
Men's   medailleflag Jiri ADAM (TCH )
4858 pts
Men's   medailleflag Gerhard WERNER (GER)
4857 pts
Men's   medailleflag Shoji UCHIDA (JPN)
4850 pts
Men's   medailleflag Gunnar JACOBSON (SWE)
4843 pts
Men's   medailleflag Michel GUEGUEN (FRA)
4825 pts
Men's   medailleflag Krzyszto TRYBUSIEWICZ (POL)
4823 pts
Men's   medailleflag Heikki HULKKONEN (FIN)
4809 pts
Men's   medailleflag Nikolai NIKOLOV (BUL)
4724 pts
Men's   medailleflag Akira KUBO (JPN)
4700 pts
Men's   medailleflag Serge BINDY (SUI)
4663 pts
Men's   medailleflag Mario MEDDA (ITA)
4647 pts
Men's   medailleflag Hiroyuki KAWAZOE (JPN)
4591 pts
Men's   medailleflag Wolfgang KOEPCKE (GER)
4551 pts
Men's   medailleflag Peter RIDGWAY (AUS)
4550 pts
Men's   medailleflag John D. HAWES (CAN)
4534 pts
Men's   medailleflag Peter Neville MACKEN (AUS)
4352 pts
Men's   medailleflag George SKENE (CAN)
4172 pts
Men's   medailleflag Jack ALEXANDER (CAN)
4123 pts
Men's   medailleflag Boris ONISCHENKO (URS)
DSQ
Men's   Teammedailleflag Great Britain
15559 pts
Men's   Teammedailleflag Czechoslovakia
15451 pts
Men's   Teammedailleflag Hungary
15395 pts
Men's   Teammedailleflag Poland
15343 pts
Men's   Teammedailleflag United States of America
15295 pts
Men's   Teammedailleflag Italy
15031 pts
Men's   Teammedailleflag Finland
15000 pts
Men's   Teammedailleflag Sweden
14946 pts
Men's   Teammedailleflag France
14834 pts
Men's   Teammedailleflag Bulgaria
14824 pts
Men's   Teammedailleflag Federal Republic of Germany
14429 pts
Men's   Teammedailleflag Japan
14234 pts
Men's   Teammedailleflag Canada
12772 pts
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
ELIM

Rowing

Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Norway
7'13"20
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Great Britain
7'15"26
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag German Democratic Republic
7'17"45
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Soviet Union
7'18"87
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
7'22"15
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag France
7'50"18
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag German Democratic Republic
7'58"99
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Soviet Union
8'01"82
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Czechoslovakia
8'03"28
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Bulgaria
8'11"27
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Italy
8'15"97
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Poland
8'23"02
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag German Democratic Republic
7'23"31
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag United States of America
7'26"73
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
7'30"03
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Yugoslavia
7'34"17
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Bulgaria
7'37"42
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Czechoslovakia
7'51"06
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag German Democratic Republic
5'58"29
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Great Britain
6'00"82
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag New Zealand
6'03"51
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
6'06"15
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Australia
6'09"75
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Czechoslovakia
6'14"29
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag German Democratic Republic
6'18"65
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Soviet Union
6'19"89
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Czechoslovakia
6'21"77
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
6'24"81
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Bulgaria
6'32"04
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag United States of America
6'34"33
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Soviet Union
6'40"22
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag German Democratic Republic
6'42"70
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
6'46"96
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Czechoslovakia
6'50"15
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Bulgaria
6'52"88
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag New Zealand
7'00"17
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag German Democratic Republic
6'37"42
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Norway
6'41"22
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Soviet Union
6'42"52
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag New Zealand
6'43"23
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Canada
6'46"11
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
6'47"44
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Pertti KARPPINEN (FIN)
7'29"03
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Peter-Michael KOLBE (GER)
7'31"67
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Joachim DREIFKE (GDR)
7'38"03
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Sean DREA (IRL)
7'42"53
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Nikolai DOVGAN (URS)
7'57"39
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Ricardo IBARRA (ARG)
8'03"05
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Bulgaria
3'44"36
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'47"86
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Soviet Union
3'49"93
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Norway
3'52"18
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag United States of America
3'58"25
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Canada
4'06"23
Women's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Bulgaria
4'01"22
Women's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag German Democratic Republic
4'01"64
Women's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
4'02"35
Women's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Soviet Union
4'03"27
Women's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Canada
4'08"09
Women's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Romania
4'15"44
Women's Eight with coxswain  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'33"32
Women's Eight with coxswain  Teammedailleflag Soviet Union
3'36"17
Women's Eight with coxswain  Teammedailleflag United States of America
3'38"68
Women's Eight with coxswain  Teammedailleflag Canada
3'39"52
Women's Eight with coxswain  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
3'41"06
Women's Eight with coxswain  Teammedailleflag Romania
3'44"79
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'29"99
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag Soviet Union
3'32"49
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag Romania
3'32"76
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag Bulgaria
3'34"13
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag Czechoslovakia
3'42"53
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag Denmark
3'46"99
Women's Coxed four (4+)  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'45"08
Women's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Bulgaria
3'48"24
Women's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Soviet Union
3'49"38
Women's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Romania
3'51"17
Women's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Netherlands
3'54"36
Women's Coxed four (4+)  Teammedailleflag United States of America
3'56"50
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Christine SCHEIBLICH (GDR)
4'05"56
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Joan LIND (USA)
4'06"21
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Yelena ANTONOVA (URS)
4'10"24
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Rossitza SPASSOVA (BUL)
4'10"86
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Ingrid MUNNEKE (HOL)
4'18"71
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Mariann AMBRUS (HUN)
4'22"59

Sailing

Men's 470  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
42,4 pts
Men's 470  Teammedailleflag Spain
49,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag Australia
57,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Soviet Union
57,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag New Zealand
59,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag Great Britain
69,4 pts
Men's 470  Teammedailleflag Switzerland
71,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag France
79,4 pts
Men's 470  Teammedailleflag United States of America
89,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Japan
95,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag Brazil
96,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Denmark
99,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag Netherlands
101,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag Italy
102,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Norway
102,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag Canada
109,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag Bermuda
116,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Finland
126,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Belgium
128,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Sweden
132,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Portugal
137,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Colombia
147,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Ireland
152,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Thailand
163,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Puerto Rico
166,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Guatemala
172,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Greece
175,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Cayman Islands
176,0 pts
Men's Finn  medailleflag Jochen SCHÜMANN (GDR)
35,4 pts
Men's Finn  medailleflag Andrei BALASHOV (URS)
39,7 pts
Men's Finn  medailleflag John BERTRAND (AUS)
46,4 pts
Men's Finn  medailleflag Claudio BIEKARCK (BRA)
54,7 pts
Men's Finn  medailleflag Kent CARLSSON (SWE)
66,4 pts
Men's Finn  medailleflag Anastas BOUDOURIS (GRE)
77,0 pts
Men's Finn  medailleflag David HOWLETT (GBR)
77,7 pts
Men's Finn  medailleflag Sanford RILEY (CAN)
83,0 pts
Men's Finn  medailleflag Mauro PELASCHIER (ITA)
87,7 pts
Men's Finn  medailleflag Serge MAURY (FRA)
88,0 pts
Men's Finn  medailleflag Peter COMMETTE (USA)
95,7 pts
Men's Finn  medailleflag José Luis DORESTE BLANCO (ESP)
98,7 pts
Men's Finn  medailleflag Minski FABRIS (YUG)
103,0 pts
Men's Finn  medailleflag Jorgen LINDHARDTSEN (DEN)
106,0 pts
Men's Finn  medailleflag Jonty FARMER (NZL)
109,0 pts
Men's Finn  medailleflag Ryszard BLASZKA (POL)
113,0 pts
Men's Finn  medailleflag Andras HAAN (HUN)
113,7 pts
Men's Finn  medailleflag Daniel MUJICA (MEX)
115,7 pts
Men's Finn  medailleflag Richard GRONBLOM (FIN)
131,0 pts
Men's Finn  medailleflag Werner SUELBERG (GER)
133,0 pts
Men's Finn  medailleflag Takaharu HIROZAWA (JPN)
133,0 pts
Men's Finn  medailleflag Jacques ROGGE (BEL)
138,0 pts
Men's Finn  medailleflag Juan C. FIRPO (ARG)
144,0 pts
Men's Finn  medailleflag Tom SKJONDBERG (NOR)
165,0 pts
Men's Finn  medailleflag Michael RUSSELL (BAH)
165,0 pts
Men's Finn  medailleflag Howard LEE (BER)
175,0 pts
Men's Finn  medailleflag Art ANDREW (ISV)
183,0 pts
Men's Finn  medailleflag Mario ALMARIO (PHI)
199,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
34,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Great Britain
51,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Brazil
52,1 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Canada
52,1 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Soviet Union
59,4 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag United States of America
65,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Spain
66,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag France
72,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Australia
74,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Sweden
76,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Switzerland
79,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag New Zealand
85,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Austria
92,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Netherlands
97,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag German Democratic Republic
109,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Italy
114,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Israel
125,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Japan
132,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Ireland
142,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Mexico
148,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Denmark
46,7 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag United States of America
47,4 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag German Democratic Republic
47,4 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Soviet Union
48,4 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Netherlands
58,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
60,7 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag France
64,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Canada
68,7 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Sweden
71,7 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Brazil
81,4 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Australia
92,7 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Spain
95,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Great Britain
102,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Greece
108,7 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Italy
111,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Norway
118,7 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Austria
123,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Finland
134,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag New Zealand
135,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Argentina
138,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Bermuda
141,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Puerto Rico
153,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Monaco
164,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Virgin Islands
168,0 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Sweden
14,0 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Soviet Union
30,4 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag United States of America
32,7 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
42,1 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Italy
55,4 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Denmark
62,7 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Canada
65,1 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Netherlands
78,7 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Spain
79,0 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Australia
92,0 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Ireland
96,0 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Austria
97,0 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Virgin Islands
101,7 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Great Britain
104,0 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Puerto Rico
119,0 pts
Mixed Tempest  Teammedailleflag Philippine
123,0 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Great Britain
18,0 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag United States of America
36,0 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Federal Republic of Germany
37,7 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Australia
44,4 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Sweden
57,4 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Switzerland
63,4 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Canada
69,7 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Italy
71,7 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Denmark
74,7 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag France
76,7 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Austria
78,4 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Soviet Union
97,0 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Finland
100,7 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Puerto Rico
114,0 pts

Shooting

Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Norbert KLAAR (GDR)
597 pts
OR
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Jürgen WIEFEL (GDR)
596 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Roberto FERRARIS (ITA)
595 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Afanasis KUZMINS (URS)
595 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Corneliu ION (ROM)
595 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Erwin GLOCK (GER)
594 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Gerhard PETRITSCH (AUT)
594 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Marin STAN (ROM)
594 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Werner BEIER (GER)
593 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Paul BUSER (SUI)
592 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Viktor TORSHIN (URS)
592 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Takeo KAMACHI (JPN)
591 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Vladimir HURT (TCH )
591 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Gianfranco MANTELLI (ITA)
589 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Kell RUNLAND (DEN)
587 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Brian GIRLING (GBR)
587 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Jongkil PARK (KOR)
587 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Gil San SOH (PRK)
587 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Franc PETERNEL (YUG)
587 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Jaime CHAS (ESP)
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Juan SEGUI (ESP)
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag William MCMILLAN (USA)
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Kanji KUBO (JPN)
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Curt ANDERSSON (SWE)
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Ove GUNNARSSON (SWE)
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Vladimir HYKA (TCH )
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Osvaldo SCANDOLA (ARG)
585 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Jean BAUMANN (FRA)
585 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Maciej ORLIK (POL)
585 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Chang Ho YUN (PRK)
584 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Jules SOBRIAN (CAN)
583 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag John COOKE (GBR)
583 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Alfredo GONZALEZ (COL)
581 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Alexander TARANSKY (AUS)
580 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Solos NALAMPOON (THA)
578 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Thomas TREINEN (USA)
576 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Bruno MORRI (SMR)
576 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Steven KELLY (CAN)
570 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Jaime VIVES (PUR)
568 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Oscar YUSTON (ARG)
565 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Delival DA NOBRE (BRA)
563 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Somboon PATCHARAPUT (THA)
563 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Juan R MARCHAND (PUR)
558 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Mariano TOM ONG (PHI)
557 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Josef ZAPEDZKI (POL)
556 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Roberto TAMAGNINI (SMR)
547 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Lee Kui "Salomon" NANG (HKG)
545 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Michel BRAUN (LUX)
445 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Lanny BASSHAM (USA)
1162 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Margaret MURDOCK (USA)
1162 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Werner SEIBOLD (GER)
1160 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Srecko PEJOVIC (YUG)
1156 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Sven JOHANSSON (SWE)
1152 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Ho Jun LI (PRK)
1152 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Zdravko MILUTINOVIC (YUG)
1152 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Aleksandr MITROFANOV (URS)
1151 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Bernd HARTSTEIN (GDR)
1150 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Gottfried KUSTERMANN (GER)
1150 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Nonka MATOVA (BUL)
1148 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Gennady LUSHCHIKOV (URS)
1148 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Lajos PAP (HUN)
1145 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Hans ADLHOCH (CAN)
1144 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Eugeniusz PEDZISZ (POL)
1144 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Kurt MITCHELL (CAN)
1143 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Nicolae ROTARU (ROM)
1141 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Malcolm COOPER (GBR)
1140 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Stefan THYNELL (SWE)
1140 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Henning Brunsgaard CLAUSEN (DEN)
1139 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Petr KOVARIK (TCH )
1139 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Emilian VERGOV (URS)
1139 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Miguel VALDES (CUB)
1138 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jaakko MINKKINEN (FIN)
1137 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Barry DAGGER (GBR)
1137 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Romuald SIEMIONOW (POL)
1137 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Antonin SCHWARZ (TCH )
1136 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Helge Edvin ANSHUSHAUG (NOR)
1135 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Terje MELBYE HANSEN (NOR)
1135 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Piero ERRANI (ITA)
1134 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Gilbert EMPTAZ (FRA)
1131 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Olegario VASQUEZ (MEX)
1130 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Marlies KANTHAK (GDR)
1130 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Charles JERMANN (SUI)
1130 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Bo Arne Gerh LILJA (DEN)
1129 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Sándor NAGY (HUN)
1129 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Stefan KABAN (ROM)
1129 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Max HUERZELER (SUI)
1128 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Gyong Ho KIM (PRK)
1127 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Wolfram WAIBEL (AUT)
1123 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Kaoru MATSUO (JPN)
1119 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Gerhard KRIMBACHER (AUT)
1117 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jouko HIETALAHTI (FIN)
1116 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Michiha OZAKI (JPN)
1115 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jose L. DEL VILLAR (ESP)
1114 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Francois Jacques Marie Gerard LAFORTUNE (BEL)
1113 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Ralph RODRIGUEZ (PUR)
1111 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Yves DELNORD (FRA)
1110 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Somporn ONZHIM (THA)
1110 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Donald BROOK (AUS)
1109 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Santos DI GIANDOMENICO (ARG)
1106 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Michael KAUFMAN (ISR)
1106 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Padet VEJSAWARN (THA)
1106 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Hugo CHAMBERLAIN (CRC)
1086 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Reinaldo RAMIREZ PATINO (PAR)
1015 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Italo CASALI (SMR)
1009 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Pasquale RASCHI (SMR)
1001 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Karlheinz SMIESZEK (GER)
599 pts
WR
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Ulrich LIND (GER)
597 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gennady LUTCHIKOV (URS)
595 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Anton MUELLER (SUI)
595 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Walter FRESCURA (ITA)
594 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Arne SORENSEN (CAN)
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Henning Brunsgaard CLAUSEN (DEN)
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Desanka PESUT (YUG)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Durval Ferreira GUIMARAES (BRA)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Olegario VASQUEZ (MEX)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Mendbayaryn JANTSANKHORLOO (MGL)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gerhard KRIMBACHER (AUT)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Stefan KRASTEV (BUL)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Miguel VALDES (CUB)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Michael KAUFMAN (ISR)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Terje MELBYE HANSEN (NOR)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Ralph RODRIGUEZ (PUR)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jifi VOGLER (TCH )
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Boris MELNIK (URS)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Wolfram WAIBEL (AUT)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Odette MEUTER (BEL)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag David ROSS (USA)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jacques PICHON (FRA)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Anthony GREENFIELD (GBR)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Lajos PAP (HUN)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Ian BALLINGER (NZL)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Karel BULAN (TCH )
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Hans ADLHOCH (CAN)
589 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Andrzej TRAJDA (POL)
589 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gheorghe VASILESCU (ROM)
589 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Francois Jacques Marie Gerard LAFORTUNE (BEL)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Victor Lee "Vic" AUER (USA)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Sajio HOSOKAWA (JPN)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Helge Edvin ANSHUSHAUG (NOR)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Sven JOHANSSON (SWE)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Miroslav SIPEK (YUG)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gilbert EMPTAZ (FRA)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag László HAMMERL (HUN)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Stanisla MARUCHA (POL)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Peter GOREWSKI (GDR)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Donald BROOK (AUS)
586 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Luis DEL CERRO (ESP)
586 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jouko HIETALAHTI (FIN)
586 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Evlambio MANTHOS (GRE)
586 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Peter Augustus RULL (HKG)
586 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Vongsuck MALEIPAN (THA)
586 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Ionnis SKARAFIGAS (GRE)
585 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Manuel HAWAYEK (PUR)
585 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Stefan THYNELL (SWE)
585 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Mehmet DURSUN (TUR)
585 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Donald GOWLAND (AUS)
584 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jose GONZALES (CUB)
584 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jose-M. PRIGRAU (ESP)
584 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Alister Millar ALLAN (GBR)
584 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Sanguidorjin ADILBISH (MGL)
584 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Marlies KANTHAK (GDR)
584 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Ricardo A. RUSTICUCCI (ARG)
583 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jaakko MINKKINEN (FIN)
583 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Choongsuk CHOI (KOR)
583 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Waldemar CAPUCCI (BRA)
582 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Giuseppe DE CHIRICO (ITA)
582 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Joe BARRAL (MON)
582 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Anka PELOVA (BUL)
582 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Pierre BOISSON (MON)
581 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Willy HILLEN (HOL)
581 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Kyun LEE (KOR)
581 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gyong Ho KIM (PRK)
581 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Hugo CHAMBERLAIN (CRC)
580 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Kaoru MATSUO (JPN)
580 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Nicolae ROTARU (ROM)
580 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Reginald C. DOS REMEDIOS (HKG)
579 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Hasse G. PERSSON (DEN)
578 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Soontorm PARMKERD (THA)
574 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Harold FEDERICKS (ISV)
571 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Peter HOGAN (ISV)
571 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Alfredo PELLICCIONI (SMR)
565 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag John FONGYEW (TRI)
564 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Owen D. PHILIPS (BIZ)
544 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Alexander GAZOV (URS)
579 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Alexander KEDYAROV (URS)
576 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Jerzy GRESZKIEWICZ (POL)
571 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Thomas PFEFFER (GDR)
571 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Wolfgang HAMBERGER (GER)
567 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Helmut BELLINGRODT (COL)
567 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Karl-Axel KARLSSON (SWE)
565 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Louis THEIMER (USA)
564 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Gyula SZABO (HUN)
562 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Tibor BODNAR (HUN)
561 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Christoph ZEISNER (GER)
561 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Gunnar SVENSSON (SWE)
561 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Hanspeter BELLINGRODT (COL)
560 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Martin EDMONDSON (USA)
558 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Zygmunt BOGDZIEWICZ (POL)
553 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Man Gu LI (PRK)
553 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Kenneth SKOGLUND (NOR)
552 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Giovanni MEZZANI (ITA)
550 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Graeme MCLNTYRE (NZL)
547 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Pedro RAMIREZ (PUR)
545 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag John GOUGH (GBR)
543 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Lino CERATI (ITA)
543 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag John ANTHONY (GBR)
537 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Grant TAYLOR (NZL)
536 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Daniel NADEAU (CAN)
526 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Arturo IGLESIAS-VARGAS (GUA)
506 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Victor GIORDANI (GUA)
504 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Uwe POTTECK (GDR)
573 pts
WR
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Harald VOLLMAR (GDR)
567 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Rudolf DOLLINGER (AUT)
562 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Heinz MERTEL (GER)
560 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Ragnar SKANAKER (SWE)
559 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Vincenzo TONDO (ITA)
559 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Grigory KOSYKH (URS)
559 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Dencho Todorov DENEV (BUL)
557 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Bertino ALVES DE SOUZA (BRA)
556 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Hershel ANDERSON (USA)
556 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Jean FAGGION (FRA)
554 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Laslo ANTAL (GBR)
553 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Slawomir ROMANOWSKI (POL)
553 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag André PORTHAULT (FRA)
552 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Kjell JACOBSSON (SWE)
552 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Ivan NÉMETHY (TCH )
552 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Enzo CONTEGNO (ITA)
551 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Roman BURKARD (SUI)
550 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Akin ERSOY (TUR)
550 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Ljubcho DIAKOV (URS)
550 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Shigeto TASHIRO (JPN)
549 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag John RODSETH (NOR)
549 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Tom GUINN (CAN)
548 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Jules SOBRIAN (CAN)
547 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Gerhard BEYER (GER)
547 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Tudev MIAGMARJAV (MGL)
546 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Marlen PAPAVA (URS)
546 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Masanobu OHATA (JPN)
545 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Paulo R. LAMEGO (BRA)
544 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Hubert GARSCHALL (AUT)
543 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Niels DAHL (DEN)
542 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Norman HARRISON (AUS)
540 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Johnny CANNIZZARO (PUR)
540 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Dan LUGA (ROM)
539 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Milos STEFAN (TCH )
537 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Tserenjav ELZIIBAIAR (MGL)
536 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Richard CRAWFORD (USA)
534 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Arturo MACAPAGAL (PHI)
534 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Jaime SANCHEZ (BOL)
531 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Javier PADILLA (MEX)
531 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Sutham ASVANIT (THA)
529 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag John GILLMAN (AUS)
525 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Juan CASEY (ARG)
515 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Anne GOFFIN (BEL)
515 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Veera UPPAPONG (THA)
507 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Camilo PEDRO (HKG)
490 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag John WAIGHT (BIZ)
419 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Donald HALDEMAN (USA)
190 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Armando DA SILVA MARQUES (POR)
189 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Ubaldesco BALDI (ITA)
189 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Burchardt HOPPE (GDR)
186 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Alexandr ANDROSHKIN (URS)
185 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Adam SMELCZYNSKI (POL)
183 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag John PRIMROSE (CAN)
183 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Bernard BLONDEAU (FRA)
182 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Jacques COLON (BEL)
182 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Johnny PŔHLSSON (SWE)
181 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Marcos José OLSEN (BRA)
181 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Esteban AZCUE (ESP)
181 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Charvin DIXON (USA)
181 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Alexandr ALIPOV (URS)
180 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Richard FLYNN (IRL)
179 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Josef MEIXNER (AUT)
178 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Jitsuka MATSUOKA (JPN)
178 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Malcolm JENKINS (GBR)
177 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Gyorgy GRUBER (HUN)
177 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Toshiya ISHIGE (JPN)
177 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Eladio VALLDUVI (ESP)
175 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Singh RANDHIR (IND)
175 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Silvano BASAGNI (ITA)
175 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Leo Marino FRANCIOSI (SMR)
175 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Peter WRAY (AUS)
173 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Nikolaus REINPRECHT (AUT)
173 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Susan NATTRASS (CAN)
173 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Peter BODEN (GBR)
169 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Justo FERNANDEZ (MEX)
168 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Silvano RAGANINI (SMR)
168 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Michel CARRÉGA (FRA)
167 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Hugo DUFEY (CHI)
166 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Juan TOMAS (AND)
162 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Pavitr GAJASENI (THA)
160 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Esteve DOLSA (AND)
159 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Trevan CLOUGH (NGY)
159 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Fernando WALLS (MEX)
158 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Eduardo ECHEVERRIA (GUA)
156 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Dumrong PHACHONYUT (THA)
153 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Hock Chu "Frank" OH (SIN)
152 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Mohammad ALIDJANI-MOMER (IRN)
150 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Marcel RUE (MON)
141 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Paul CERUTTI (MON)
129 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Houshang GHAZVINI (IRN)
71 pts
Mixed Skeet  medailleflag Josef PANACEK (TCH )
198 pts
Mixed Skeet  medailleflag Erik SWINKELS (HOL)
198 pts
Mixed Skeet  medailleflag Wieslaw GAWLIKOWSKI (POL)
196 pts
Mixed Skeet  medailleflag Klaus RESCHKE (GDR)
196 pts
Mixed Skeet  medailleflag Franz SCHITZHOFER (AUT)
195 pts
Mixed Skeet  medailleflag Edgardo ZACHRISSON (GUA)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Juan AVALOS (ESP)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Jean François PETITPIED (FRA)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Claus KOCH (GER)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Yuri TSURANOV (URS)
193 pts
Mixed Skeet  medailleflag Firmo E. ROBERTI (ARG)
193 pts
Mixed Skeet  medailleflag Christian BINET (BEL)
193 pts
Mixed Skeet  medailleflag Romano GARAGNANI (ITA)
193 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ernst E. PEDERSEN (DEN)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Hans-Kjeld RASMUSSEN (DEN)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Enrique CAMARENA (ESP)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag John SATTERWHITE (USA)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Andrzej SOCHARSKI (POL)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Anders CARLSSON (SWE)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Pavel PULDA (TCH )
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Alexandr CHERKASOV (URS)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Athos C. PISONI (BRA)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ari WESTERGARD (FIN)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Joseph NEVILLE (GBR)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Seungkyun LEE (KOR)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Elie PENOT (FRA)
190 pts
Mixed Skeet  medailleflag Pavlos KANELLAKIS (GRE)
190 pts
Mixed Skeet  medailleflag John WOOLLEY (NZL)
190 pts
Mixed Skeet  medailleflag Dieter MONIEN (GDR)
190 pts
Mixed Skeet  medailleflag Romeu LUCHIARI JR (BRA)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag Roberto CASTRILLO GARCIA (CUB)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag István TALABOS (HUN)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag Juan BUENO (MEX)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ake KALL (SWE)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag Anton MANOLOV (BUL)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Harold A. "Harry" WILLSIE (CAN)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ruben VEGA (CUB)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Markus REMES (FIN)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Kazuyos KATO (JPN)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Adalbert OSTER (ROM)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Panayotis XANTHAKOS (GRE)
187 pts
Mixed Skeet  medailleflag Taro ASO (JPN)
187 pts
Mixed Skeet  medailleflag Miroslaw SWITALSKI (MEX)
187 pts
Mixed Skeet  medailleflag Antonio YAQIGI (CHI)
186 pts
Mixed Skeet  medailleflag Bradley SIMMONS (USA)
186 pts
Mixed Skeet  medailleflag Omer Gunes YUNUS (HKG)
186 pts
Mixed Skeet  medailleflag Brian HEBDITCH (GBR)
184 pts
Mixed Skeet  medailleflag Rene BERLINGERI (PUR)
184 pts
Mixed Skeet  medailleflag Rafael BATISTA (PUR)
182 pts
Mixed Skeet  medailleflag Giuseppe PEPE (ITA)
181 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ally Tai Hong ONG (MAL)
181 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ernst DREXLER (GER)
181 pts
Mixed Skeet  medailleflag Somchai CHANTHAVANIJ (THA)
181 pts
Mixed Skeet  medailleflag Esfandiar LARI (IRN)
179 pts
Mixed Skeet  medailleflag Pichit BURAPAVONG (THA)
179 pts
Mixed Skeet  medailleflag Paul LAPORTE (CAN)
176 pts
Mixed Skeet  medailleflag Francisco ROMERO ARRIBAS (GUA)
176 pts
Mixed Skeet  medailleflag Sandhu GURBIRSINGH (IND)
176 pts
Mixed Skeet  medailleflag Anton HANDAL (CHI)
174 pts
Mixed Skeet  medailleflag Tat-Ming CHOW (HKG)
172 pts
Mixed Skeet  medailleflag Do-Keun PARK (KOR)
172 pts
Mixed Skeet  medailleflag Kamil JAFARI-TABRIZI (IRN)
170 pts
Mixed Skeet  medailleflag Un Hwa LI (PRK)
170 pts
Mixed Skeet  medailleflag Edmund YONG (MAL)
169 pts
Mixed Skeet  medailleflag Russell JOHNSON (ISV)
168 pts
Mixed Skeet  medailleflag Felix NAVARRO (ISV)
165 pts
Mixed Skeet  medailleflag Maharao BHIMSINGH (IND)
161 pts
Mixed Skeet  medailleflag Tso Hok YOUNG (HKG)
155 pts

Volley-ball

Men's   Teammedailleflag Poland
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Cuba
Men's   Teammedailleflag Japan
Men's   Teammedailleflag Czechoslovakia
Men's   Teammedailleflag Republic of Korea
Men's   Teammedailleflag Brazil
Men's   Teammedailleflag Italy
Men's   Teammedailleflag Canada
Women's   Teammedailleflag Japan
Women's   Teammedailleflag Soviet Union
Women's   Teammedailleflag Republic of Korea
Women's   Teammedailleflag Hungary
Women's   Teammedailleflag Cuba
Women's   Teammedailleflag German Democratic Republic
Women's   Teammedailleflag Peru
Women's   Teammedailleflag Canada

Weightlifting

Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Vasily ALEKSEYEV (URS)
440,0 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Gerd BONK (GDR)
405,0 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Helmut LOSCH (GDR)
387,5 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Jan NAGY (TCH )
387,5 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Bruce WILHELM (USA)
387,5 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Gerardo FERNANDEZ (CUB)
365,0 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Robert EDMOND (AUS)
347,5 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Jan-Olof NOLSJO (SWE)
337,5 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Sam WALKER (USA)
325,0 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Jouko LEPPÄ (FIN)
ELIM
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Petr PAVLASEK (TCH )
DSQ
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Alexander VORONIN (URS)
242,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag György KÖSZEGI (HUN)
237,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Mohammad NASIRI-SERESHT (IRN)
235,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Masatomo TAKEUCHI (JPN)
232,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Francisco CASAMAYOR (CUB)
227,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Stefan LELETKO (POL)
220,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Boleslav PACHOL (TCH )
217,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Daniel NUNEZ AGUIAR (CUB)
215,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Salvador DEL ROSARIO (PHI)
212,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Jae Ho IM (PRK)
210,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Preecha CHIOCHARN (THA)
210,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Narciso ORAN (PAN)
202,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Precious MCKENZIE (GBR)
200,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Ioannis ATHANASIADIS (GRE)
197,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Porfirio DE LEON (PUR)
190,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Gustavo QUINTANA (COL)
185,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Mustafa ALY (EGY)
ELIM
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Lajos SZUCS (HUN)
ELIM
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Anil MONDAL (IND)
ELIM
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Takeshi HORIKOSHI (JPN)
ELIM
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Zygmunt SMALCERZ (POL)
ELIM
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Sanlazaro DE LA CRUZ (DOM)
ELIM
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Rafael ORTEGA (DOM)
ELIM
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Norair NURIKIAN (BUL)
262,5 kg
WR
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Grzegorz CZIURA (POL)
252,2 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Kenkichi ANDO (JPN)
250,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Leszek SKORUPA (POL)
250,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Irme FÖLDI (HUN)
245,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Bernhard BACHFISCH (GER)
242,5 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Carlos LASTRE (CUB)
240,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Fazlolli DEHKHODAH (IRN)
240,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Jean-Claude CHAVIGNY (FRA)
235,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Fezollah NASSERI (IRN)
232,5 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Muhammad MANZOOR (PAK)
225,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Serge STRESSER (FRA)
225,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Arturo DEL ROSARIO (PHI)
222,5 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Ahmed MASSHALL (EGY)
217,5 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Edgar TORNEZ (GUA)
215,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Paulo Batista SENE (BRA)
215,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Ezequiel SANCHEZ (COL)
210,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Naftaly PARRALES (NCA)
DNF
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Kurt PITTNER (AUT)
ELIM
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Yves CARIGNAN (CAN)
ELIM
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Imre STEFANOVICS (HUN)
ELIM
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Jiro HOSOTANI (JPN)
ELIM
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Gyong Si HAN (PRK)
ELIM
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Karel PROHL (TCH )
ELIM
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Nikolai KOLESNIKOV (URS)
285,0 kg
WR
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Georgi TODOROV (BUL)
280,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Kazumasa HIRAI (JPN)
275,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Takashi SAITO (JPN)
152,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Edward WEITZ (ISR)
152,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Davoud MALEKI (IRN)
145,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Pedro FUENTES (CUB)
145,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Jong Guk OM (PRK)
145,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Andres SANTOYO (MEX)
137,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Peppino TANTI (ITA)
137,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Dominique BIDARD (FRA)
140,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Koon Siong CHUA (SIN)
130,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Victor DANIELS (GBR)
127,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Todor TODOROV (BUL)
ELIM
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Jan LOSTOWSKI (POL)
ELIM
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Antoni PAWLAK (POL)
ELIM
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Arne NORRBACK (SWE)
ELIM
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Pyotr KOROL (URS)
305,0 kg
OR
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Daniel SENET (FRA)
300,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Kazimierz CZARNECKI (POL)
295 ,0kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Günter AMBRASS (GDR)
295,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Yatsuo SHIMAYA (JPN)
292,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Roberto URRUTIA (USA)
292,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Werner SCHRAUT (GER)
290,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Roland CHAVIGNY (FRA)
285,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Kevin WELCH (GBR)
282,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Walter LEGEL (AUT)
272,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Daniel CANTORE (USA)
272,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Kemal BASKIR (TUR)
270,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Gottfried LANGTHALER (AUT)
270,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Ángel Francisco MATEOS (ESP)
270,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Alan WINTERBOURNE (GBR)
267,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Julio MARTINEZ (PUR)
260,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Warino LESTANTO (INA)
245,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Sergio MORENO (NCA)
217,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Elefterios STEFANOUDAKIS (GRE)
ELIM
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Yusaku ONO (JPN)
ELIM
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Philip SUE (NZL)
ELIM
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Dusan DRSKA (TCH )
ELIM
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Zbigniew KACZMAREK (POL)
DSQ
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Yordan MITKOV (BUL)
335,0 kg
OR
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Vartan MILITOSYAN (URS)
330,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Peter WENZEL (GDR)
327,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Wolfgang HUBNER (GDR)
320,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Arvo ALA–PÖNTIÖ (FIN)
315,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag András STARK (HUN)
315,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Ondrej HEKEL (TCH )
312,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Daniel ZAYAS (CUB)
310,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Norbert BERGMANN (GER)
310,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weig