MarcoLympics
1980 Moscow Summer

Welcome Day Sport Resuts Français
poster
  THE XXIIth SUMMER GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant


Aquatics

Diving

July 20 10h30 Women's  3 m springboard  heat 1
July 20 17h30 Women's  3 m springboard  heat 2
July 21 17h30 Women's  3 m springboard  Final
July 22 10h30 Men's  3 m springboard  heat 1
July 22 17h30 Men's  3 m springboard  heat 2
July 23 17h30 Men's  3 m springboard  Final
July 25 10h30 Women's  10 m platform  heat 1
July 25 17h30 Women's  10 m platform  heat 2
July 26 17h30 Women's  10 m platform  Final
July 27 10h30 Men's  10 m platform  series 1
July 27 17h30 Men's  10 m platform  heat 2
July 28 17h30 Men's  10 m platform  Final

Swimming

July 20 10h00 Women's  200 m butterfly  heats
July 20 10h00 Women's  4 x 100 m medley relay  heats
July 20 10h00 Men's  100 m backstroke  heats
July 20 10h00 Men's  100 m backstroke  heats
July 20 10h00 Women's  100 m freestyle  heats
July 20 10h00 Men's  100 m backstroke  heats
July 20 18h30 Men's  100 m backstroke  Semifinals
July 20 18h30 Women's  100 m freestyle  Semifinals
July 20 18h30 Men's  200 m butterfly  Final
July 20 18h30 Women's  4 x 100 m medley relay  Final
July 21 10h00 Men's  1,500 m freestyle  heats
July 21 10h00 Men's  100 m breaststroke  heats
July 21 10h00 Men's  200 m freestyle  heats
July 21 10h00 Women's  200 m butterfly  heats
July 21 18h30 Men's  100 m breaststroke  Semifinals
July 21 18h30 Women's  100 m freestyle  Final
July 21 18h30 Women's  200 m butterfly  Final
July 21 18h30 Men's  200 m freestyle  Final
July 21 18h30 Men's  100 m backstroke  Final
July 22 10h00 Women's  400 m freestyle  heats
July 22 10h00 Women's  100 m backstroke  heats
July 22 10h00 Men's  100 m butterfly  heats
July 22 18h30 Women's  100 m backstroke  Semifinals
July 22 18h30 Men's  100 m butterfly  Semifinals
July 22 18h30 Men's  100 m breaststroke  Final
July 22 18h30 Men's  1,500 m freestyle  Final
July 22 18h30 Women's  400 m freestyle  Final
July 23 10h00 Women's  100 m butterfly  heats
July 23 10h00 Women's  200 m breaststroke  heats
July 23 10h00 Men's  4 x 200 m freestyle relay  heats
July 23 18h30 Women's  100 m butterfly  Semifinals
July 23 18h30 Men's  4 x 200 m freestyle relay  Final
July 23 18h30 Women's  100 m backstroke  Final
July 23 18h30 Women's  200 m breaststroke  Final
July 23 18h30 Men's  100 m butterfly  Final
July 24 10h00 Women's  100 m breaststroke  heats
July 24 10h00 Men's  400 m freestyle  heats
July 24 10h00 Women's  200 m freestyle  heats
July 24 10h00 Men's  4 x 100 m medley relay  heats
July 24 18h30 Women's  100 m breaststroke  Semifinals
July 24 18h30 Men's  4 x 100 m medley relay  Final
July 24 18h30 Men's  400 m freestyle  Final
July 24 18h30 Women's  200 m freestyle  Final
July 24 18h30 Women's  100 m butterfly  Final
July 26 10h00 Women's  800 m freestyle  heats
July 26 10h00 Men's  200 m backstroke  heats
July 26 10h00 Men's  200 m breaststroke  heats
July 26 10h00 Men's  100 m freestyle  heats
July 26 10h00 Women's  400 m individual medley  heats
July 26 18h30 Men's  100 m freestyle  Semifinals
July 26 18h30 Men's  200 m backstroke  Final
July 26 18h30 Women's  400 m individual medley  Final
July 26 18h30 Men's  200 m breaststroke  Final
July 26 18h30 Women's  100 m breaststroke  Final
July 27 10h00 Men's  400 m medley  heats
July 27 10h00 Women's  4 x 100 m freestyle relay  heats
July 27 10h00 Women's  200 m backstroke  heats
July 27 18h30 Men's  400 m medley  Final
July 27 18h30 Men's  100 m freestyle  Final
July 27 18h30 Women's  4 x 100 m freestyle relay  Final
July 27 18h30 Women's  800 m freestyle  Final
July 27 18h30 Women's  200 m backstroke  Final

Water-polo

July 20 11h00 Men's    preliminary pool: Hungary - Romania
July 20 11h00 Men's    preliminary pool: Sweden - Spain
July 20 11h00 Men's    preliminary pool: Yugoslavia - Cuba
July 20 16h00 Men's    preliminary pool: Australia - Bulgaria
July 20 16h00 Men's    preliminary pool: Greece - Netherlands
July 20 16h00 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Italy
July 21 11h00 Men's    preliminary pool: Hungary - Netherlands
July 21 11h00 Men's    preliminary pool: Sweden - Italy
July 21 11h00 Men's    preliminary pool: Yugoslavia - Bulgaria
July 21 16h00 Men's    preliminary pool: Australia - Cuba
July 21 16h00 Men's    preliminary pool: Greece - Romania
July 21 16h00 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Spain
July 22 11h00 Men's    preliminary pool: Hungary - Greece
July 22 11h00 Men's    preliminary pool: Sweden - Soviet Union
July 22 11h00 Men's    preliminary pool: Yugoslavia - Australia
July 22 16h00 Men's    preliminary pool: Cuba - Bulgaria
July 22 16h00 Men's    preliminary pool: Spain - Italy
July 22 16h00 Men's    preliminary pool: Romania - Netherlands
July 24 11h00 Men's    classification pool: Australia - Bulgaria
July 24 11h00 Men's    classification pool: Greece - Sweden
July 24 11h00 Men's    classification pool: Romania - Italy
July 24 16h00 Men's    medal pool: Hungary - Soviet Union
July 24 16h00 Men's    medal pool: Netherlands - Spain
July 24 16h00 Men's    medal pool: Yugoslavia - Cuba
July 25 11h00 Men's    classification pool: Greece - Bulgaria
July 25 11h00 Men's    classification pool: Italy - Sweden
July 25 11h00 Men's    classification pool: Romania - Australia
July 25 16h00 Men's    medal pool: Hungary - Yugoslavia
July 25 16h00 Men's    medal pool: Netherlands - Cuba
July 25 16h00 Men's    medal pool: Soviet Union - Spain
July 26 11h00 Men's    classification pool: Greece - Australia
July 26 11h00 Men's    classification pool: Italy - Bulgaria
July 26 11h00 Men's    classification pool: Romania - Sweden
July 26 16h00 Men's    medal pool: Hungary - Spain
July 26 16h00 Men's    medal pool: Netherlands - Yugoslavia
July 26 16h00 Men's    medal pool: Soviet Union - Cuba
July 28 11h00 Men's    classification pool: Greece - Italy
July 28 11h00 Men's    classification pool: Romania - Bulgaria
July 28 11h00 Men's    classification pool: Sweden - Australia
July 28 17h00 Men's    medal pool: Spain - Yugoslavia
July 28 17h00 Men's    medal pool: Hungary - Cuba
July 28 17h00 Men's    medal pool: Netherlands - Soviet Union
July 29 11h00 Men's    classification pool: Italy - Australia
July 29 11h00 Men's    classification pool: Romania - Greece
July 29 11h00 Men's    classification pool: Sweden - Bulgaria
July 29 17h00 Men's    medal pool: Spain - Cuba
July 29 17h00 Men's    medal pool: Hungary - Netherlands
July 29 17h00 Men's    medal pool: Soviet Union - Yugoslavia

Archery

July 30 10h00 Women's  FITA Olympic round  70 m
July 30 10h00 Men's  FITA Olympic round  90 m
July 30 14h00 Women's  FITA Olympic round  60 m
July 30 14h00 Men's  FITA Olympic round  70 m
July 31 10h00 Men's  FITA Olympic round  50 m
July 31 10h00 Women's  FITA Olympic round  50 m
July 31 14h00 Men's  FITA Olympic round  30 m
July 31 14h00 Women's  FITA Olympic round  30 m
August 1 10h00 Women's  FITA Olympic round  70 m
August 1 10h00 Men's  FITA Olympic round  90 m
August 1 14h00 Women's  FITA Olympic round  60 m
August 1 14h00 Men's  FITA Olympic round  70 m
August 2 10h00 Men's  FITA Olympic round  50 m
August 2 10h00 Women's  FITA Olympic round  50 m
August 2 14h00 Women's  FITA Olympic round  30 m
August 2 14h00 Men's  FITA Olympic round  30 m

Athletics

July 24 09h30 Women's  Pentathlon  100 m hurdles
July 24 10h10 Women's  Javelin throw  qualifications
July 24 10h15 Men's  400 m hurdles  round 1
July 24 10h30 Women's  Pentathlon  shot put
July 24 11h00 Women's  800 m  round 1
July 24 11h40 Men's  100 m  round 1
July 24 11h50 Women's  Shot put  qualifications
July 24 12h30 Women's  Pentathlon  high jump
July 24 12h50 Women's  400 m  round 1
July 24 17h00 Men's  20 km walk 
July 24 17h05 Men's  10,000 m  round 1
July 24 17h10 Women's  Pentathlon  long jump
July 24 18h35 Women's  Shot put  Final
July 24 18h50 Men's  Triple jump  qualifications
July 24 19h25 Men's  800 m  round 1
July 24 20h25 Men's  100 m  round 2
July 24 20h55 Women's  Pentathlon  800 m
July 25 10h00 Men's  Decathlon  100 m
July 25 10h40 Women's  High jump  high jump
July 25 11h00 Women's  100 m  round 1
July 25 11h15 Men's  Decathlon  long jump
July 25 12h00 Men's  110 m hurdles  round 1
July 25 13h00 Men's  Decathlon  shot put
July 25 17h00 Men's  Decathlon  high jump
July 25 17h10 Men's  400 m hurdles  Semifinals
July 25 17h20 Women's  Javelin throw  Final
July 25 17h35 Women's  800 m  Semifinals
July 25 18h00 Men's  100 m  Semifinals
July 25 18h15 Men's  800 m  Semifinals
July 25 18h40 Men's  Triple jump  Final
July 25 18h50 Women's  100 m  round 2
July 25 19h20 Men's  110 m hurdles  round 2
July 25 19h45 Women's  400 m  round 2
July 25 20h15 Men's  100 m  Final
July 25 20h25 Men's  Decathlon  400 m
July 26 09h00 Men's  Decathlon  110 m hurdles
July 26 10h00 Men's  Decathlon  discus throw
July 26 12h00 Men's  Decathlon  pole vault
July 26 12h25 Men's  Javelin throw  qualifications
July 26 17h00 Men's  Decathlon  javelin throw
July 26 17h50 Women's  100 m  Semifinals
July 26 18h00 Women's  High jump  Final
July 26 18h20 Men's  3,000 m steeplechase  round 1
July 26 19h25 Men's  800 m  Final
July 26 19h40 Women's  100 m  Final
July 26 19h55 Men's  400 m hurdles  Final
July 26 20h20 Men's  Decathlon  1,500 m
July 27 10h00 Men's  Discus throw  qualifications
July 27 10h30 Men's  Long jump  qualifications
July 27 10h30 Men's  200 m  round 1
July 27 10h30 Men's  400 m  round 1
July 27 17h00 Men's  110 m hurdles  Semifinals
July 27 17h15 Men's  Javelin throw  Final
July 27 17h25 Women's  100 m hurdles  round 1
July 27 18h10 Women's  800 m  Final
July 27 18h25 Men's  200 m  round 2
July 27 19h00 Men's  110 m hurdles  Final
July 27 19h15 Women's  400 m  Semifinals
July 27 19h35 Men's  10,000 m  Final
July 28 10h00 Men's  Pole Vault  qualifications
July 28 10h30 Men's  Shot put  qualifications
July 28 11h00 Men's  400 m  round 2
July 28 11h35 Women's  200 m  round 1
July 28 12h20 Women's  1,500 m  round 1
July 28 17h00 Women's  100 m hurdles  Semifinals
July 28 17h20 Men's  200 m  Semifinals
July 28 17h30 Men's  Discus throw  Final
July 28 17h35 Men's  5,000 m  round 1
July 28 17h50 Men's  Long jump  Final
July 28 19h15 Women's  100 m hurdles  Final
July 28 19h30 Men's  400 m  Semifinals
July 28 19h45 Women's  200 m  round 2
July 28 20h10 Men's  200 m  Final
July 28 20h20 Women's  400 m  Final
July 28 20h35 Men's  3,000 m steeplechase  Semifinals
July 30 10h00 Women's  Long jump  qualifications
July 30 11h30 Men's  Hammer throw  qualifications
July 30 16h30 Men's  Pole Vault  Final
July 30 17h00 Men's  50 km walk 
July 30 17h10 Men's  1,500 m  round 1
July 30 18h20 Women's  200 m  Semifinals
July 30 18h35 Men's  Shot put  Final
July 30 18h40 Men's  400 m  Final
July 30 18h50 Men's  5,000 m  Semifinals
July 30 19h55 Women's  1,500 m  Semifinals
July 30 20h20 Women's  200 m  Final
July 31 10h00 Women's  Discus throw  qualifications
July 31 10h00 Men's  High jump  qualifications
July 31 10h30 Men's  4 x 100 m relay  round 1
July 31 11h00 Women's  4 x 100 m relay  round 1
July 31 17h00 Men's  Hammer throw  Final
July 31 18h30 Women's  4 x 100 m relay  Semifinals
July 31 18h50 Men's  4 x 100 m relay  Semifinals
July 31 18h50 Women's  Long jump  Final
July 31 19h15 Men's  3,000 m steeplechase  Final
July 31 19h35 Women's  4 x 400 m relay  round 1
July 31 20h15 Men's  4 x 400 m relay  round 1
July 31 21h00 Men's  1,500 m  Semifinals
August 1 16h30 Men's  High jump  Final
August 1 17h00 Women's  Discus throw  Final
August 1 17h00 Women's  4 x 100 m relay  Final
August 1 17h15 Men's  Marathon 
August 1 17h30 Men's  1,500 m  Final
August 1 17h50 Men's  4 x 100 m relay  Final
August 1 18h05 Women's  1,500 m  Final
August 1 18h20 Women's  4 x 400 m relay  Final
August 1 18h35 Men's  5,000 m  Final
August 1 19h00 Men's  4 x 400 m relay  Final

Basket-ball

July 20 11h00 Women's    preliminary pool: Italy - Bulgaria
July 20 13h00 Men's    preliminary, group A: Brazil - Czechoslovakia
July 20 13h00 Men's    preliminary group C: Italy - Sweden
July 20 18h00 Women's    preliminary pool: Cuba - Hungary
July 20 18h00 Women's    preliminary pool: Yugoslavia - Soviet Union
July 20 20h15 Men's    preliminary, group A: India - USSR
July 20 20h15 Men's    preliminary group C: Cuba - Australia
July 21 11h00 Men's    preliminary, group A: Czechoslovakia - India
July 21 13h00 Men's    preliminary, group B: Senegal - Yugoslavia
July 21 18h00 Men's    preliminary, group A: Brazil - USSR
July 21 18h00 Men's    preliminary group C: Sweden - Cuba
July 21 20h15 Men's    preliminary, group B: Poland - Spain
July 21 20h15 Men's    preliminary group C: Italy - Australia
July 22 11h00 Women's    preliminary pool: Cuba - Yugoslavia
July 22 13h00 Men's    preliminary, group B: Senegal - Spain
July 22 18h00 Women's    preliminary pool: Bulgaria - Soviet Union
July 22 18h00 Women's    preliminary pool: Italy - Hungary
July 22 20h15 Men's    preliminary, group B: Yugoslavia - Poland
July 23 11h00 Men's    preliminary, group A: Brazil - India
July 23 13h00 Men's    preliminary, group B: Senegal - Poland
July 23 18h00 Men's    preliminary, group A: USSR - Czechoslovakia
July 23 18h00 Men's    preliminary group C: Australia - Sweden
July 23 20h15 Men's    preliminary, group B: Spain - Yugoslavia
July 23 20h15 Men's    preliminary group C: Italy - Cuba
July 24 13h00 Women's    preliminary pool: Hungary - Yugoslavia
July 24 18h00 Women's    preliminary pool: Bulgaria - Cuba
July 24 20h15 Women's    preliminary pool: Italy - Soviet Union
July 25 11h00 Men's    Semifinal: Brazil - Cuba
July 25 11h00 Men's    Semifinal: Poland - India
July 25 13h00 Men's    Semifinal: Sweden - Senegal
July 25 13h00 Women's    preliminary pool: Italy - Yugoslavia
July 25 18h00 Men's    Semifinal: Australia - Czechoslovakia
July 25 18h00 Men's    Semifinal: Soviet Union - Spain
July 25 20h15 Men's    Semifinal: Yugoslavia - Italy
July 26 11h00 Men's    Semifinal: Spain - Brazil
July 26 11h00 Men's    Semifinal: Senegal - India
July 26 13h00 Men's    Semifinal: Cuba - Yugoslavia
July 26 13h00 Men's    Semifinal: Sweden - Czechoslovakia
July 26 18h00 Men's    Semifinal: Australia - Poland
July 26 18h00 Women's    preliminary pool: Soviet Union - Cuba
July 26 20h15 Men's    Semifinal: Soviet Union - Italy
July 27 11h00 Men's    Semifinal: Cuba - Spain
July 27 11h00 Men's    Semifinal: Sweden - India
July 27 13h00 Men's    Semifinal: Senegal - Australia
July 27 13h00 Women's    preliminary pool: Hungary - Bulgaria
July 27 18h00 Men's    Semifinal: Czechoslovakia - Poland
July 27 18h00 Men's    Semifinal: Soviet Union - Yugoslavia
July 27 20h15 Men's    Semifinal: Italy - Brazil
July 28 11h00 Men's    Semifinal: India - Australia
July 28 11h00 Women's    preliminary pool: Italy - Cuba
July 28 13h00 Men's    Semifinal: Czechoslovakia - Senegal
July 28 13h00 Women's    preliminary pool: Yugoslavia - Bulgaria
July 28 18h00 Men's    Semifinal: Sweden - Poland
July 28 18h00 Women's    preliminary pool: Soviet Union - Hungary
July 29 13h00 Men's    Semifinal: Spain - Italy
July 29 18h00 Men's    Semifinal: Soviet Union - Cuba
July 29 20h15 Men's    Semifinal: Brazil - Yugoslavia
July 30 11h00 Women's    Bronze Medal Match: Yugoslavia - Hungary
July 30 13h00 Men's    Bronze Medal Match: Soviet Union - Spain
July 30 18h00 Women's    Final: Soviet Union - Bulgaria
July 30 20h15 Men's    Final: Yugoslavia - Italy

Boxing

July 20 12h00 Men's  54 - 57 kg  preliminary bouts
July 20 12h00 Men's  57 - 60 kg  preliminary bouts
July 20 18h00 Men's  51 - 54 kg  preliminary bouts
July 20 18h00 Men's  54 - 57 kg  preliminary bouts
July 20 18h00 Men's  57 - 60 kg  preliminary bouts
July 21 12h00 Men's  60 - 63,5 kg  preliminary bouts
July 21 12h00 Men's  - 48 kg  preliminary bouts
July 21 18h00 Men's  60 - 63,5 kg  preliminary bouts
July 21 18h00 Men's  - 48 kg  preliminary bouts
July 22 12h00 Men's  63,5 - 67 kg  preliminary bouts
July 22 12h00 Men's  48 - 51 kg  preliminary bouts
July 22 18h00 Men's  48 - 51 kg  preliminary bouts
July 22 18h00 Men's  63,5 - 67 kg  preliminary bouts
July 23 12h00 Men's  51 - 54 kg  preliminary bouts
July 23 12h00 Men's  67 - 71 kg  preliminary bouts
July 23 18h00 Men's  67 - 71 kg  preliminary bouts
July 23 18h00 Men's  51 - 54 kg  preliminary bouts
July 24 12h00 Men's  54 - 57 kg  preliminary bouts
July 24 18h00 Men's  71 - 75 kg  preliminary bouts
July 24 18h00 Men's  54 - 57 kg  preliminary bouts
July 25 12h00 Men's  - 48 kg  preliminary bouts
July 25 12h00 Men's  + 81 kg  preliminary bouts
July 25 12h00 Men's  57 - 60 kg  preliminary bouts
July 25 18h00 Men's  57 - 60 kg  preliminary bouts
July 25 18h00 Men's  + 81 kg  preliminary bouts
July 25 18h00 Men's  - 48 kg  preliminary bouts
July 26 12h00 Men's  48 - 51 kg  preliminary bouts
July 26 12h00 Men's  75 - 81 kg  preliminary bouts
July 26 12h00 Men's  60 - 63,5 kg  preliminary bouts
July 26 18h00 Men's  75 - 81 kg  preliminary bouts
July 26 18h00 Men's  60 - 63,5 kg  preliminary bouts
July 26 18h00 Men's  48 - 51 kg  preliminary bouts
July 27 12h00 Men's  71 - 75 kg  preliminary bouts
July 27 12h00 Men's  63,5 - 67 kg  preliminary bouts
July 27 12h00 Men's  51 - 54 kg  preliminary bouts
July 27 18h00 Men's  51 - 54 kg  preliminary bouts
July 27 18h00 Men's  63,5 - 67 kg  preliminary bouts
July 27 18h00 Men's  71 - 75 kg  preliminary bouts
July 28 12h00 Men's  67 - 71 kg  preliminary bouts
July 28 12h00 Men's  54 - 57 kg  preliminary bouts
July 28 18h00 Men's  54 - 57 kg  preliminary bouts
July 28 18h00 Men's  67 - 71 kg  preliminary bouts
July 29 13h00 Men's  - 48 kg  Quarterfinals
July 29 13h00 Men's  57 - 60 kg  Quarterfinals
July 29 19h00 Men's  60 - 63,5 kg  Quarterfinals
July 29 19h00 Men's  75 - 81 kg  Quarterfinals
July 29 19h00 Men's  48 - 51 kg  Quarterfinals
July 30 13h00 Men's  + 81 kg  Quarterfinals
July 30 13h00 Men's  71 - 75 kg  Quarterfinals
July 30 13h00 Men's  63,5 - 67 kg  Quarterfinals
July 30 13h00 Men's  51 - 54 kg  Quarterfinals
July 30 19h00 Men's  54 - 57 kg  Quarterfinals
July 30 19h00 Men's  67 - 71 kg  Quarterfinals
July 31 13h00 Men's  - 48 kg  Semifinal bouts
July 31 13h00 Men's  + 81 kg  Semifinal bouts
July 31 13h00 Men's  57 - 60 kg  Semifinal bouts
July 31 13h00 Men's  63,5 - 67 kg  Semifinal bouts
July 31 13h00 Men's  71 - 75 kg  Semifinal bouts
July 31 13h00 Men's  51 - 54 kg  Semifinal bouts
July 31 19h00 Men's  60 - 63,5 kg  Semifinal bouts
July 31 19h00 Men's  75 - 81 kg  Semifinal bouts
July 31 19h00 Men's  54 - 57 kg  Semifinal bouts
July 31 19h00 Men's  67 - 71 kg  Semifinal bouts
August 2 15h00 Men's  60 - 63,5 kg  Final bout
August 2 15h00 Men's  75 - 81 kg  Final bout
August 2 15h00 Men's  - 48 kg  Final bout
August 2 15h00 Men's  + 81 kg  Final bout
August 2 15h00 Men's  48 - 51 kg  Final bout
August 2 15h00 Men's  54 - 57 kg  Final bout
August 2 15h00 Men's  51 - 54 kg  Final bout
August 2 15h00 Men's  63,5 - 67 kg  Final bout
August 2 15h00 Men's  67 - 71 kg  Final bout
August 2 15h00 Men's  71 - 75 kg  Final bout
August 2 15h00 Men's  57 - 60 kg  Final bout

Canoeing

July 30 10h00 Men's  K1 - 500 m  heats
July 30 10h40 Men's  C1 - 500 m  heats
July 30 11h10 Women's  K1 - 500 m  heats
July 30 11h40 Men's  K2 - 500 m  heats
July 30 12h20 Men's  C2 - 500 m  heats
July 30 12h50 Women's  K2 - 500 m  heats
July 30 16h00 Men's  K1 - 500 m  repechages
July 30 16h30 Men's  C1 - 500 m  repechages
July 30 17h00 Women's  K1 - 500 m  repechages
July 30 17h30 Men's  K2 - 500 m  repechages
July 30 18h00 Men's  C2 - 500 m  repechages
July 30 18h30 Women's  K2 - 500 m  repechages
July 31 10h00 Men's  K1 - 1,000 m  heats
July 31 10h40 Men's  C1 - 1,000 m  heats
July 31 11h10 Men's  K2 - 1,000 m  heats
July 31 11h50 Men's  C2 - 1,000 m  heats
July 31 12h20 Men's  K4 - 1,000 m  heats
July 31 16h00 Men's  K1 - 1,000 m  repechages
July 31 16h30 Men's  C1 - 1,000 m  repechages
July 31 17h00 Men's  K2 - 1,000 m  repechages
July 31 17h30 Men's  C2 - 1,000 m  repechages
July 31 18h00 Men's  K4 - 1,000 m  repechages
August 1 10h00 Men's  K1 - 500 m  Semifinals
August 1 10h30 Men's  C1 - 500 m  Semifinals
August 1 11h00 Women's  K1 - 500 m  Semifinals
August 1 11h30 Men's  K2 - 500 m  Semifinals
August 1 12h00 Men's  C2 - 500 m  Semifinals
August 1 12h30 Women's  K2 - 500 m  Semifinals
August 1 16h00 Men's  K1 - 500 m  Final
August 1 16h30 Men's  C1 - 500 m  Final
August 1 17h00 Women's  K1 - 500 m  Final
August 1 17h30 Men's  K2 - 500 m  Final
August 1 18h00 Men's  C2 - 500 m  Final
August 1 18h30 Women's  K2 - 500 m  Final
August 2 10h00 Men's  K1 - 1,000 m  Semifinals
August 2 10h30 Men's  C1 - 1,000 m  Semifinals
August 2 11h00 Men's  K2 - 1,000 m  Semifinals
August 2 11h30 Men's  C2 - 1,000 m  Semifinals
August 2 12h00 Men's  K4 - 1,000 m  Semifinals
August 2 16h00 Men's  K1 - 1,000 m  Final
August 2 16h30 Men's  C1 - 1,000 m  Final
August 2 17h00 Men's  K2 - 1,000 m  Final
August 2 17h30 Men's  C2 - 1,000 m  Final
August 2 18h00 Men's  K4 - 1,000 m  Final

Ceremony

July 19 15h00     Opening ceremony
August 3 15h00     Closing ceremony

Cycling

Road

July 20 10h00 Men's  Time trial  team 100 km
July 28 10h00 Men's  Race  189 km (14 laps)

Track

July 22 17h00 Men's  Pursuit 4,000 m  preliminary round
July 22 17h00 Men's  1,000 m time trial  Final
July 23 18h00 Men's  Pursuit 4,000 m  Quarterfinals
July 23 18h00 Men's  Sprint  preliminaries
July 23 18h00 Men's  Sprint  repechages
July 24 18h00 Men's  Pursuit 4,000 m  Semifinals
July 24 18h00 Men's  Sprint  Quarterfinals, round 1
July 24 18h00 Men's  Sprint  Quarterfinals, round 2
July 24 18h00 Men's  Sprint  round of 16
July 24 18h00 Men's  Sprint  round of 16, repechage
July 24 18h00 Men's  Pursuit 4,000 m  Bronze Medal Match
July 24 18h00 Men's  Pursuit 4,000 m  Final
July 25 17h00 Men's  Sprint  Semifinal, round 1
July 25 17h00 Men's  Sprint  Semifinal, round 2
July 25 17h00 Men's  Sprint  Semifinal, round 3
July 25 17h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team Quarterfinals
July 25 17h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team elimination
July 26 16h00 Men's  Sprint  Bronze Medal Match: round 1
July 26 16h00 Men's  Sprint  Bronze Medal Match: round 2
July 26 16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team Semifinals
July 26 16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team Bronze Medal Match
July 26 16h00 Men's  Sprint  Final, round 1
July 26 16h00 Men's  Sprint  Final, round 2
July 26 16h00 Men's  Sprint  Final, round 3
July 26 16h00 Men's  Pursuit 4,000 m  team Final

Equestrian

July 24 09h00 Mixed  eventing  dressage
July 24 09h00 Mixed  eventing  team dressage
July 24 14h00 Mixed  eventing  dressage
July 24 14h00 Mixed  eventing  team dressage
July 25 09h00 Mixed  eventing  dressage
July 25 09h00 Mixed  eventing  team dressage
July 25 14h00 Mixed  eventing  dressage
July 25 14h00 Mixed  eventing  team dressage
July 26 08h00 Mixed  eventing  endurance
July 26 08h00 Mixed  eventing  team endurance
July 27 14h00 Mixed  eventing  jumping
July 27 14h00 Mixed  eventing  team jumping
July 29 08h00 Mixed  Jumping  team Grand Prix
July 29 14h45 Mixed  Jumping  team Grand Prix
July 30 09h00 Mixed  Dressage  team Grand Prix
July 30 14h45 Mixed  Dressage  team Grand Prix
July 31 09h00 Mixed  Dressage  team Grand Prix
August 1 10h00 Mixed  Dressage  Grand Prix
August 3 07h00 Mixed  Jumping  Grand Prix preliminaries
August 3 12h30 Mixed  Jumping  Grand Prix Final

Fencing

July 22 09h00 Men's  Foil  preliminaries
July 23 09h00 Women's  Foil  preliminaries
July 23 14h00 Men's  Foil  preliminaries
July 23 19h00 Men's  Foil  Final
July 24 09h00 Men's  Sabre  preliminaries
July 24 14h00 Women's  Foil  preliminaries
July 24 19h00 Women's  Foil  Final
July 25 09h00 Men's  Foil  team preliminaries
July 25 14h00 Men's  Sabre  preliminaries
July 25 19h00 Men's  Sabre  Final
July 26 09h00 Women's  Foil  team preliminaries
July 26 10h00 Men's  Foil  team preliminaries
July 26 19h00 Men's  Foil  team Final
July 27 08h00 Men's  Épée  preliminaries
July 27 10h00 Women's  Foil  team preliminaries
July 27 19h00 Women's  Foil  team Final
July 28 09h00 Men's  Sabre  team preliminaries
July 28 13h00 Men's  Épée  preliminaries
July 28 19h00 Men's  Épée  Final
July 29 10h00 Men's  Sabre  team preliminaries
July 29 19h00 Men's  Sabre  team Final
July 30 09h00 Men's  Épée  team preliminaries
July 31 08h00 Men's  Épée  team preliminaries
July 31 19h00 Men's  Épée  team Final

Football

July 20 18h00 Men's    preliminary pool, group A: Soviet Union - Venezuela
July 20 18h00 Men's    preliminary pool, group A: Zambia - Cuba
July 20 18h00 Men's    preliminary pool, group C: Algeria - Syria
July 20 18h00 Men's    preliminary pool, group C: Democratic Republic of Germany - Spain
July 21 19h00 Men's    preliminary pool, group B: Czechoslovakia - Colombia
July 21 19h00 Men's    preliminary pool, group D: Iraq - Costa Rica
July 21 19h00 Men's    preliminary pool, group D: Yugoslavia - Finland
July 21 20h00 Men's    preliminary pool, group B: Kuwait - Nigeria
July 22 19h00 Men's    preliminary pool, group A: Cuba - Venezuela
July 22 19h00 Men's    preliminary pool, group C: Spain - Syria
July 22 19h00 Men's    preliminary pool, group C: Democratic Republic of Germany - Algeria
July 22 20h00 Men's    preliminary pool, group A: Soviet Union - Zambia
July 23 19h00 Men's    preliminary pool, group B: Czechoslovakia - Nigeria
July 23 19h00 Men's    preliminary pool, group D: Finland - Iraq
July 23 19h00 Men's    preliminary pool, group D: Yugoslavia - Costa Rica
July 23 20h00 Men's    preliminary pool, group B: Kuwait - Colombia
July 24 19h00 Men's    preliminary pool, group A: Venezuela - Zambia
July 24 19h00 Men's    preliminary pool, group C: Algeria - Spain
July 24 19h00 Men's    preliminary pool, group C: Democratic Republic of Germany - Syria
July 24 20h00 Men's    preliminary pool, group A: Soviet Union - Cuba
July 25 19h00 Men's    preliminary pool, group B: Czechoslovakia - Kuwait
July 25 19h00 Men's    preliminary pool, group D: Finland - Costa Rica
July 25 19h00 Men's    preliminary pool, group D: Yugoslavia - Iraq
July 25 20h00 Men's    preliminary pool, group B: Colombia - Nigeria
July 27 18h00 Men's    Quarterfinal: Democratic Republic of Germany - Iraq
July 27 18h00 Men's    Quarterfinal: Czechoslovakia - Cuba
July 27 18h00 Men's    Quarterfinal: Soviet Union - Kuwait
July 27 18h00 Men's    Quarterfinal: Yugoslavia - Algeria
July 29 20h00 Men's    Semifinal: Soviet Union - Democratic Republic of Germany
July 29 20h00 Men's    Semifinal: Yugoslavia - Czechoslovakia
August 1 20h00 Men's    Bronze Medal Match: Soviet Union - Yugoslavia
August 2 19h00 Men's    Final: Democratic Republic of Germany - Czechoslovakia

Gymnastics

July 20 10h00 Men's  All-round  team compulsory exercises, session n°1
July 20 12h00 Men's  All-round  team compulsory exercises, session n°2
July 20 17h00 Men's  All-round  team compulsory exercises, session n°3
July 21 10h00 Women's  All-round  team compulsory exercises, session n°1
July 21 11h25 Women's  All-round  team compulsory exercises, session n°2
July 21 17h00 Women's  All-round  team compulsory exercises, session n°3
July 21 18h25 Women's  All-round  team compulsory exercises, session n°4
July 22 10h00 Men's  All-round  team optional exercises, session n°1
July 22 12h00 Men's  All-round  team optional exercises, session n°2
July 22 17h00 Men's  All-round  team optional exercises, session n°3
July 23 10h00 Women's  All-round  team optional exercises, session n° 1
July 23 11h25 Women's  All-round  team optional exercises, session n° 2
July 23 17h00 Women's  All-round  team optional exercises, session n° 3
July 23 18h25 Women's  All-round  team optional exercises, session n° 4
July 24 14h30 Men's  All-round  Final
July 24 20h00 Women's  All-round  Final
July 25 14h30 Men's  Rings  Final at the apparatus
July 25 14h30 Men's  Long horse vault  Final at the apparatus
July 25 14h30 Men's  Floor exercises  Final at the apparatus
July 25 14h30 Men's  Horizontal bar  Final at the apparatus
July 25 14h30 Men's  Parallel bars  Final at the apparatus
July 25 14h30 Men's  Pommeled horse (Side horse)  Final at the apparatus
July 25 20h00 Women's  Balance beam  Final at the apparatus
July 25 20h00 Women's  Floor exercises  Final at the apparatus
July 25 20h00 Women's  Side horse vault  Final at the apparatus
July 25 20h00 Women's  Uneven (Asymmetrical) bars  Final at the apparatus

Handball

July 20 17h00 Men's    preliminary pool: Denmark - Cuba
July 20 17h00 Men's    preliminary pool: Yugoslavia - Algeria
July 20 18h30 Men's    preliminary pool: Poland - Hungary
July 20 18h30 Men's    preliminary pool: Romania - Kuwait
July 20 20h00 Men's    preliminary pool: Democratic Republic of Germany - Spain
July 20 20h00 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Switzerland
July 21 17h00 Women's    Soviet Union - Congo
July 21 18h30 Women's    Democratic Republic of Germany - Czechoslovakia
July 21 20h00 Women's    Hungary - Yugoslavia
July 22 17h00 Men's    preliminary: Poland - Cuba
July 22 17h00 Men's    preliminary: Romania - Algeria
July 22 18h30 Men's    preliminary: Denmark - Spain
July 22 18h30 Men's    preliminary: Soviet Union - Kuwait
July 22 20h00 Men's    preliminary: Democratic Republic of Germany - Hungary
July 22 20h00 Men's    preliminary: Yugoslavia - Switzerland
July 23 17h00 Women's    Soviet Union - Czechoslovakia
July 23 18h30 Women's    Hungary - Congo
July 23 20h00 Women's    Democratic Republic of Germany - Yugoslavia
July 24 17h00 Men's    preliminary pool: Spain - Hungary
July 24 17h00 Men's    preliminary pool: Switzerland - Kuwait
July 24 18h30 Men's    preliminary pool: Denmark - Poland
July 24 18h30 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Algeria
July 24 20h00 Men's    preliminary pool: Democratic Republic of Germany - Cuba
July 24 20h00 Men's    preliminary pool: Yugoslavia - Romania
July 25 17h00 Women's    Soviet Union - Hungary
July 25 18h30 Women's    Democratic Republic of Germany - Congo
July 25 20h00 Women's    Czechoslovakia - Yugoslavia
July 26 17h00 Men's    preliminary pool: Spain - Cuba
July 26 17h00 Men's    preliminary pool: Switzerland - Algeria
July 26 18h30 Men's    preliminary pool: Denmark - Hungary
July 26 18h30 Men's    preliminary pool: Yugoslavia - Kuwait
July 26 20h00 Men's    preliminary pool: Democratic Republic of Germany - Poland
July 26 20h00 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Romania
July 27 17h00 Women's    Soviet Union - Yugoslavia
July 27 18h30 Women's    Czechoslovakia - Congo
July 27 20h00 Women's    Democratic Republic of Germany - Hungary
July 28 17h00 Men's    preliminary pool: Hungary - Cuba
July 28 17h00 Men's    preliminary pool: Kuwait - Algeria
July 28 18h30 Men's    preliminary pool: Poland - Spain
July 28 18h30 Men's    preliminary pool: Romania - Switzerland
July 28 20h00 Men's    preliminary pool: Democratic Republic of Germany - Denmark
July 28 20h00 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Yugoslavia
July 29 13h00 Women's    Yugoslavia - Congo
July 29 14h30 Women's    Hungary - Czechoslovakia
July 29 18h30 Women's    Democratic Republic of Germany - Soviet Union
July 30 11h00 Men's    11th - 12th place: Cuba - Kuwait
July 30 12h30 Men's    classification 9th - 10th place: Denmark - Algeria
July 30 13h00 Men's    classification 5th - 6th place: Spain - Yugoslavia
July 30 14h00 Men's    classification 7th - 8th place: Poland - Switzerland
July 30 14h30 Men's    Bronze Medal Match: Hungary - Romania
July 30 18h30 Men's    Final: Democratic Republic of Germany - Soviet Union

Hockey

July 20 11h00 Men's    preliminary pool: Poland - Cuba
July 20 12h45 Men's    preliminary pool: India - Tanzania
July 20 17h00 Men's    preliminary pool: Spain - Soviet Union
July 21 11h00 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Cuba
July 21 12h45 Men's    preliminary pool: Spain - Tanzania
July 21 17h00 Men's    preliminary pool: India - Poland
July 23 11h00 Men's    preliminary pool: Cuba - Tanzania
July 23 12h45 Men's    preliminary pool: India - Spain
July 23 17h00 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Poland
July 24 11h00 Men's    preliminary pool: India - Cuba
July 24 12h45 Men's    preliminary pool: Spain - Poland
July 24 17h00 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Tanzania
July 25 11h00 Women's    Poland - Zimbabwe
July 25 12h45 Women's    Austria - India
July 25 17h00 Women's    Soviet Union - Czechoslovakia
July 26 11h00 Men's    preliminary pool: Poland - Tanzania
July 26 12h45 Men's    preliminary pool: India - Soviet Union
July 26 17h00 Men's    preliminary pool: Spain - Cuba
July 27 13h00 Women's    India - Poland
July 27 14h45 Women's    Zimbabwe - Czechoslovakia
July 27 17h00 Women's    Soviet Union - Austria
July 28 13h00 Women's    India - Czechoslovakia
July 28 14h45 Women's    Austria - Poland
July 28 17h00 Women's    Soviet Union - Zimbabwe
July 29 11h00 Men's    classification 5th - 6th place: Tanzania - Cuba
July 29 15h00 Men's    Bronze Medal Match: Soviet Union - Poland
July 29 17h00 Men's    Final: India - Spain
July 30 15h30 Women's    Austria - Czechoslovakia
July 30 15h30 Women's    Soviet Union - Poland
July 30 17h15 Women's    India - Zimbabwe
July 31 10h00 Women's    Poland - Czechoslovakia
July 31 11h45 Women's    Austria - Zimbabwe
July 31 15h30 Women's    Soviet Union - India

Judo

July 27 10h00 Men's  + 95 kg  preliminary rounds
July 27 19h00 Men's  + 95 kg  Final
July 28 10h00 Men's  78 - 86 kg  preliminaries
July 28 10h00 Men's  86 - 95 kg  preliminary round
July 28 19h00 Men's  86 - 95 kg  Final
July 28 19h20 Men's  78 - 86 kg  repechages
July 28 19h20 Men's  78 - 86 kg  Final
July 29 10h00 Men's  71 - 78 kg  preliminaries
July 29 19h00 Men's  71 - 78 kg  repechages
July 29 19h00 Men's  71 - 78 kg  Final
July 30 10h00 Men's  65 - 71 kg  preliminaries
July 30 19h00 Men's  65 - 71 kg  repechages
July 30 19h00 Men's  65 - 71 kg  Final
July 31 10h00 Men's  60 - 65 kg  preliminaries
July 31 19h00 Men's  60 - 65 kg  repechages
July 31 19h00 Men's  60 - 65 kg  Final
August 1 10h00 Men's  - 60 kg  preliminaries
August 1 19h00 Men's  - 60 kg  repechages
August 1 19h00 Men's  - 60 kg  Final
August 2 10h00 Men's  Open category  preliminaries
August 2 18h00 Men's  Open category  repechages
August 2 18h00 Men's  Open category  Final

Pentathlon

July 20 11h00 Men's  Pentathlon  riding: heat 1
July 20 11h00 Men's    team riding, heat 1
July 20 15h30 Men's  Pentathlon  riding: heat 2
July 20 15h30 Men's    team riding, heat 2
July 21 09h00 Men's  Pentathlon  fencing
July 21 09h00 Men's    team fencing
July 22 11h00 Men's    team shooting
July 22 11h00 Men's  Pentathlon  shooting
July 23 14h30 Men's  Pentathlon  swimming
July 23 14h30 Men's    team swimming
July 24 16h00 Men's  Pentathlon  cross-country running
July 24 16h00 Men's    team cross-country running

Rowing

July 20 10h00 Men's  Coxed pair (2+)  heats
July 20 10h00 Men's  Double sculls (M2x)  heats
July 20 10h00 Men's  Coxed four (4+)  heats
July 20 10h00 Men's  Eight (M8+)  heats
July 20 10h00 Men's  Quadruple sculls (M4x)  heats
July 20 10h00 Men's  Coxless pair (2-)  heats
July 20 10h00 Men's  Coxless four (4-)  heats
July 20 10h00 Men's  Single scull (M1x)  heats
July 21 10h00 Women's  Double sculls (W2x)  heats
July 21 10h00 Women's  Single scull (W1x)  heats
July 21 10h00 Women's  Coxless pair (2-)  heats
July 21 10h00 Women's  Eight with coxswain  heats
July 21 10h00 Women's  Quadruple sculls  heats
July 21 10h00 Women's  Coxed four (4+)  heats
July 22 10h00 Men's  Coxless four (4-)  repechage
July 22 10h00 Men's  Double sculls (M2x)  repechage
July 22 10h00 Men's  Coxed pair (2+)  repechage
July 22 10h00 Men's  Coxless pair (2-)  repechage
July 22 10h00 Men's  Eight (M8+)  repechage
July 22 10h00 Men's  Quadruple sculls (M4x)  repechage
July 22 10h00 Men's  Coxed four (4+)  repechage
July 22 10h00 Men's  Single scull (M1x)  repechage
July 23 10h00 Women's  Coxless pair (2-)  repechage
July 23 10h00 Women's  Single scull (W1x)  repechage
July 23 10h00 Women's  Coxed four (4+)  repechage
July 23 10h00 Women's  Quadruple sculls  repechage
July 23 10h00 Women's  Eight with coxswain  repechage
July 23 10h00 Women's  Double sculls (W2x)  repechage
July 24 10h00 Men's  Coxless pair (2-)  Semifinals
July 24 10h00 Women's  Single scull (W1x)  Semifinals
July 24 10h00 Men's  Single scull (M1x)  Semifinals
July 24 10h00 Men's  Quadruple sculls (M4x)  repechage
July 24 10h00 Men's  Eight (M8+)  repechage
July 26 10h00 Women's  Coxed four (4+)  7th - 12th place
July 26 10h10 Women's  Coxed four (4+)  1st - 6th place
July 26 10h30 Women's  Double sculls (W2x)  7th - 12th place
July 26 10h40 Women's  Double sculls (W2x)  1st - 6th place
July 26 11h00 Women's  Coxless pair (2-)  7th - 12th place
July 26 11h10 Women's  Coxless pair (2-)  1st - 6th place
July 26 11h30 Women's  Single scull (W1x)  7th - 12th place
July 26 11h40 Women's  Single scull (W1x)  1st - 6th place
July 26 12h00 Women's  Quadruple sculls  7th - 12th place
July 26 12h10 Women's  Quadruple sculls  1st - 6th place
July 26 12h30 Women's  Eight with coxswain  7th - 12th place
July 26 12h40 Women's  Eight with coxswain  1st - 6th place
July 27 10h00 Men's  Coxed four (4+)  7th - 12th place
July 27 10h10 Men's  Coxed four (4+)  1st - 6th place
July 27 10h30 Men's  Double sculls (M2x)  7th - 12th place
July 27 10h40 Men's  Double sculls (M2x)  1st - 6th place
July 27 11h00 Men's  Coxless pair (2-)  7th - 12th place
July 27 11h10 Men's  Coxless pair (2-)  1st - 6th place
July 27 11h30 Men's  Single scull (M1x)  7th - 12th place
July 27 11h40 Men's  Single scull (M1x)  1st - 6th place
July 27 12h00 Men's  Coxed pair (2+)  7th - 12th place
July 27 12h10 Men's  Coxed pair (2+)  1st - 6th place
July 27 12h30 Men's  Coxless four (4-)  7th - 12th place
July 27 12h40 Men's  Coxless four (4-)  1st - 6th place
July 27 13h00 Men's  Quadruple sculls (M4x)  7th - 12th place
July 27 13h10 Men's  Quadruple sculls (M4x)  1st - 6th place
July 27 13h30 Men's  Eight (M8+)  7th - 12th place
July 27 13h40 Men's  Eight (M8+)  1st - 6th place

Sailing

July 21 13h00 Mixed  Tornado  race 1
July 21 13h00 Men's  Star  race 1
July 21 13h00 Men's  Finn  race 1
July 21 13h00 Mixed  Soling  race 1
July 21 13h00 Men's  470  race 1
July 21 13h00 Mixed  Flying dutchman  race 1
July 22 13h00 Mixed  Soling  race 2
July 22 13h00 Men's  470  race 2
July 22 13h00 Men's  Finn  race 2
July 22 13h00 Men's  Star  race 2
July 22 13h00 Mixed  Flying dutchman  race 2
July 22 13h00 Mixed  Tornado  race 2
July 23 13h00 Mixed  Soling  race 3
July 23 13h00 Mixed  Flying dutchman  race 3
July 23 13h00 Men's  Finn  race 3
July 23 13h00 Men's  470  race 3
July 23 13h00 Men's  Star  race 3
July 23 13h00 Mixed  Tornado  race 3
July 24 13h00 Men's  470  race 4
July 24 13h00 Mixed  Soling  race 4
July 24 13h00 Men's  Star  race 4
July 24 13h00 Mixed  Flying dutchman  race 4
July 24 13h00 Mixed  Tornado  race 4
July 24 13h00 Men's  Finn  race 4
July 27 13h00 Mixed  Flying dutchman  race 5
July 27 13h00 Men's  470  race 5
July 27 13h00 Mixed  Soling  race 5
July 27 13h00 Men's  Star  race 5
July 27 13h00 Mixed  Tornado  race 5
July 27 13h00 Men's  Finn  race 5
July 28 13h00 Men's  470  race 6
July 28 13h00 Men's  Finn  race 6
July 28 13h00 Men's  Star  race 6
July 28 13h00 Mixed  Flying dutchman  race 6
July 28 13h00 Mixed  Tornado  race 6
July 28 13h00 Mixed  Soling  race 6
July 29 13h00 Mixed  Tornado  race 7
July 29 13h00 Mixed  Soling  race 7
July 29 13h00 Mixed  Flying dutchman  race 7
July 29 13h00 Men's  Star  race 7
July 29 13h00 Men's  Finn  race 7
July 29 13h00 Men's  470  race 7

Shooting

July 20 09h00 Mixed  Trap (clay pigeon) 
July 20 09h00 Mixed  50 m free pistol 
July 21 09h00 Mixed  Trap (clay pigeon) 
July 21 09h00 Mixed  50 m rifle prone 
July 22 09h00 Mixed  Trap (clay pigeon) 
July 23 09h00 Mixed  50 m rifle 3 positions 
July 23 09h00 Mixed  50 m running target 
July 24 09h00 Mixed  25 m rapid fire pistol 
July 24 09h00 Mixed  50 m running target 
July 24 09h00 Mixed  Skeet 
July 25 09h00 Mixed  Skeet 
July 25 09h00 Mixed  25 m rapid fire pistol 
July 26 09h00 Mixed  Skeet 

Volley

July 20 17h30 Men's    preliminary pool: Poland - Yugoslavia
July 20 17h30 Men's    preliminary pool: Romania - Libya
July 20 19h30 Men's    preliminary pool: Cuba - Italy
July 20 19h30 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Czechoslovakia
July 21 17h30 Women's    preliminary pool: Bulgaria - Romania
July 21 17h30 Women's    preliminary pool: Hungary - Brazil
July 21 19h30 Women's    preliminary pool: Democratic Republic of Germany - Cuba
July 21 19h30 Women's    preliminary pool: Soviet Union - Peru
July 22 17h30 Men's    preliminary pool: Brazil - Yugoslavia
July 22 17h30 Men's    preliminary pool: Poland - Romania
July 22 19h30 Men's    preliminary pool: Bulgaria - Cuba
July 22 19h30 Men's    preliminary pool: Czechoslovakia - Bulgaria
July 23 17h30 Women's    preliminary pool: Bulgaria - Brazil
July 23 17h30 Women's    preliminary pool: Hungary - Romania
July 23 19h30 Women's    preliminary pool: Peru - Cuba
July 23 19h30 Women's    preliminary pool: Soviet Union - Democratic Republic of Germany
July 24 17h30 Men's    preliminary pool: Poland - Libya
July 24 17h30 Men's    preliminary pool: Romania - Brazil
July 24 19h30 Men's    preliminary pool: Czechoslovakia - Bulgaria
July 24 19h30 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Italy
July 25 17h30 Women's    preliminary pool: Brazil - Romania
July 25 17h30 Women's    preliminary pool: Bulgaria - Hungary
July 25 19h30 Women's    preliminary pool: Peru - Democratic Republic of Germany
July 25 19h30 Women's    preliminary pool: Soviet Union - Cuba
July 26 17h30 Men's    preliminary pool: Brazil - Libya
July 26 17h30 Men's    preliminary pool: Yugoslavia - Romania
July 26 19h30 Men's    preliminary pool: Cuba - Czechoslovakia
July 26 19h30 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Bulgaria
July 27 17h30 Women's    Semifinal: Peru - Romania
July 27 17h30 Women's    Semifinal: Democratic Republic of Germany - Bulgaria
July 27 19h30 Women's    Semifinal: Cuba - Brazil
July 27 19h30 Women's    Semifinal: Soviet Union - Hungary
July 28 17h30 Men's    preliminary pool: Bulgaria - Italy
July 28 17h30 Men's    preliminary pool: Poland - Brazil
July 28 19h30 Men's    preliminary pool: Soviet Union - Cuba
July 28 19h30 Men's    preliminary pool: Yugoslavia - Libya
July 29 16h00 Women's    classification 7th - 8th place: Romania - Brazil
July 29 17h30 Women's    Bronze Medal Match: Bulgaria - Hungary
July 29 18h00 Women's    classification 5th - 6th place: Cuba - Peru
July 29 19h30 Women's    Final: Soviet Union - Democratic Republic of Germany
July 30 11h00 Men's    classification 9th - 10th place: Italy - Libya
July 30 17h30 Men's    Semifinal: Bulgaria - Poland
July 30 17h30 Men's    Semifinal: Czechoslovakia - Brazil
July 30 19h30 Men's    Semifinal: Cuba - Yugoslavia
July 30 19h30 Men's    Semifinal: Soviet Union - Romania
August 1 17h30 Men's    classification 7th - 8th place: Cuba - Czechoslovakia
August 1 17h30 Men's    Bronze Medal Match: Poland - Romania
August 1 19h30 Men's    classification 5th - 6th place: Brazil - Yugoslavia
August 1 19h30 Men's    Final: Soviet Union - Bulgaria

Weightlifting

July 20 14h00 Men's  - 52 kg  group B snatch
July 20 14h00 Men's  - 52 kg  group B clean and jerk
July 20 19h00 Men's  - 52 kg  group A snatch
July 20 19h00 Men's  - 52 kg  group A clean and jerk
July 21 14h00 Men's  52 - 56 kg  group B snatch
July 21 14h00 Men's  52 - 56 kg  group B clean and jerk
July 21 19h00 Men's  52 - 56 kg  group A snatch
July 21 19h00 Men's  52 - 56 kg  group A clean and jerk
July 22 14h00 Men's  56 - 60 kg  group B snatch
July 22 14h00 Men's  56 - 60 kg  group B clean and jerk
July 22 19h00 Men's  56 - 60 kg  group A snatch
July 22 19h00 Men's  56 - 60 kg  group A clean and jerk
July 23 14h00 Men's  60 - 67,5 kg  group B snatch
July 23 14h00 Men's  60 - 67,5 kg  group B clean and jerk
July 23 19h00 Men's  60 - 67,5 kg  group A snatch
July 23 19h00 Men's  60 - 67,5 kg  group A clean and jerk
July 24 14h00 Men's  67,5 - 75 kg  group B snatch
July 24 14h00 Men's  67,5 - 75 kg  group B clean and jerk
July 24 19h00 Men's  67,5 - 75 kg  group A snatch
July 24 19h00 Men's  67,5 - 75 kg  group A clean and jerk
July 26 14h00 Men's  75 - 82,5 kg  group B snatch
July 26 14h00 Men's  75 - 82,5 kg  group B clean and jerk
July 26 19h00 Men's  75 - 82,5 kg  group A snatch
July 26 19h00 Men's  75 - 82,5 kg  group A clean and jerk
July 27 14h00 Men's  82,5 - 90 kg  group B snatch
July 27 14h00 Men's  82,5 - 90 kg  group B clean and jerk
July 27 19h00 Men's  82,5 - 90 kg  group A snatch
July 27 19h00 Men's  82,5 - 90 kg  group A clean and jerk
July 28 14h00 Men's  90 - 100 kg  group B snatch
July 28 14h00 Men's  90 - 100 kg  group B clean and jerk
July 28 19h00 Men's  90 - 100 kg  group A snatch
July 28 19h00 Men's  90 - 100 kg  group A clean and jerk
July 29 14h00 Men's  100 - 110 kg  group B snatch
July 29 14h00 Men's  100 - 110 kg  group B clean and jerk
July 29 19h00 Men's  100 - 110 kg  group A snatch
July 29 19h00 Men's  100 - 110 kg  group A clean and jerk
July 30 14h00 Men's  + 110 kg  group B snatch
July 30 14h00 Men's  + 110 kg  group B clean and jerk
July 30 19h00 Men's  + 110 kg  group A snatch
July 30 19h00 Men's  + 110 kg  group A clean and jerk

Wrestling

Freestyle

July 27 10h00 Men's  57 - 62 kg  preliminaries
July 27 10h00 Men's  - 48 kg  preliminaries
July 27 10h00 Men's  82 - 90 kg  preliminaries
July 27 18h00 Men's  82 - 90 kg  preliminaries
July 27 18h00 Men's  - 48 kg  preliminaries
July 27 18h00 Men's  57 - 62 kg  preliminaries
July 28 10h00 Men's  68 - 74 kg  preliminaries
July 28 10h00 Men's  57 - 62 kg  preliminaries
July 28 10h00 Men's  90 - 100 kg  preliminaries
July 28 10h00 Men's  - 48 kg  preliminaries
July 28 10h00 Men's  82 - 90 kg  preliminaries
July 28 10h00 Men's  48 - 52 kg  preliminaries
July 28 18h00 Men's  48 - 52 kg  preliminaries
July 28 18h00 Men's  57 - 62 kg  preliminaries
July 28 18h00 Men's  82 - 90 kg  preliminaries
July 28 18h00 Men's  90 - 100 kg  preliminaries
July 28 18h00 Men's  - 48 kg  preliminaries
July 28 18h00 Men's  68 - 74 kg  preliminaries
July 29 10h00 Men's  - 48 kg  Semifinals
July 29 10h00 Men's  82 - 90 kg  Semifinals
July 29 10h00 Men's  57 - 62 kg  Semifinals
July 29 10h00 Men's  48 - 52 kg  preliminaries
July 29 10h00 Men's  74 - 82 kg  preliminaries
July 29 10h00 Men's  68 - 74 kg  preliminaries
July 29 10h00 Men's  62 - 68 kg  preliminaries
July 29 10h00 Men's  52 - 57 kg  preliminaries
July 29 10h00 Men's  + 100 kg  preliminaries
July 29 10h00 Men's  90 - 100 kg  preliminaries
July 29 18h00 Men's  62 - 68 kg  preliminaries
July 29 18h00 Men's  68 - 74 kg  preliminaries
July 29 18h00 Men's  + 100 kg  preliminaries
July 29 18h00 Men's  48 - 52 kg  preliminaries
July 29 18h00 Men's  52 - 57 kg  preliminaries
July 29 18h00 Men's  90 - 100 kg  preliminaries
July 29 18h00 Men's  74 - 82 kg  preliminaries
July 29 18h00 Men's  - 48 kg  Final
July 29 18h00 Men's  82 - 90 kg  Final
July 29 18h00 Men's  57 - 62 kg  Final
July 30 10h00 Men's  48 - 52 kg  Semifinals
July 30 10h00 Men's  90 - 100 kg  Semifinals
July 30 10h00 Men's  68 - 74 kg  Semifinals
July 30 10h00 Men's  52 - 57 kg  preliminaries
July 30 10h00 Men's  + 100 kg  preliminaries
July 30 10h00 Men's  74 - 82 kg  preliminaries
July 30 10h00 Men's  62 - 68 kg  preliminaries
July 30 18h00 Men's  + 100 kg  preliminaries
July 30 18h00 Men's  52 - 57 kg  preliminaries
July 30 18h00 Men's  62 - 68 kg  preliminaries
July 30 18h00 Men's  74 - 82 kg  preliminaries
July 30 18h00 Men's  68 - 74 kg  Final
July 30 18h00 Men's  90 - 100 kg  Final
July 30 18h00 Men's  48 - 52 kg  Final
July 31 10h00 Men's  74 - 82 kg  preliminaries
July 31 10h00 Men's  62 - 68 kg  preliminaries
July 31 10h00 Men's  + 100 kg  preliminaries
July 31 10h00 Men's  52 - 57 kg  preliminaries
July 31 18h00 Men's  + 100 kg  Semifinals
July 31 18h00 Men's  52 - 57 kg  Semifinals
July 31 18h00 Men's  62 - 68 kg  Semifinals
July 31 18h00 Men's  74 - 82 kg  Semifinals
July 31 18h00 Men's  74 - 82 kg  Final
July 31 18h00 Men's  + 100 kg  Final
July 31 18h00 Men's  62 - 68 kg  Final
July 31 18h00 Men's  52 - 57 kg  Final

Greco roman

July 20 10h00 Men's  82 - 90 kg  preliminaries
July 20 10h00 Men's  57 - 62 kg  preliminaries
July 20 10h00 Men's  - 48 kg  preliminaries
July 20 18h00 Men's  - 48 kg  preliminaries
July 20 18h00 Men's  57 - 62 kg  preliminaries
July 20 18h00 Men's  82 - 90 kg  preliminaries
July 21 10h00 Men's  82 - 90 kg  preliminaries
July 21 10h00 Men's  57 - 62 kg  preliminaries
July 21 10h00 Men's  68 - 74 kg  preliminaries
July 21 10h00 Men's  90 - 100 kg  preliminaries
July 21 10h00 Men's  48 - 52 kg  preliminaries
July 21 10h00 Men's  - 48 kg  preliminaries
July 21 18h00 Men's  82 - 90 kg  preliminaries
July 21 18h00 Men's  - 48 kg  preliminaries
July 21 18h00 Men's  48 - 52 kg  preliminaries
July 21 18h00 Men's  57 - 62 kg  preliminaries
July 21 18h00 Men's  68 - 74 kg  preliminaries
July 21 18h00 Men's  90 - 100 kg  preliminaries
July 22 10h00 Men's  57 - 62 kg  Semifinals
July 22 10h00 Men's  82 - 90 kg  Semifinals
July 22 10h00 Men's  - 48 kg  Semifinals
July 22 10h00 Men's  48 - 52 kg  preliminaries
July 22 10h00 Men's  + 100 kg  preliminaries
July 22 10h00 Men's  62 - 68 kg  preliminaries
July 22 10h00 Men's  68 - 74 kg  preliminaries
July 22 10h00 Men's  74 - 82 kg  preliminaries
July 22 10h00 Men's  52 - 57 kg  preliminaries
July 22 10h00 Men's  90 - 100 kg  preliminaries
July 22 18h00 Men's  68 - 74 kg  preliminaries
July 22 18h00 Men's  74 - 82 kg  preliminaries
July 22 18h00 Men's  + 100 kg  preliminaries
July 22 18h00 Men's  90 - 100 kg  preliminaries
July 22 18h00 Men's  52 - 57 kg  preliminaries
July 22 18h00 Men's  62 - 68 kg  preliminaries
July 22 18h00 Men's  48 - 52 kg  preliminaries
July 22 18h00 Men's  57 - 62 kg  Final
July 22 18h00 Men's  - 48 kg  Final
July 22 18h00 Men's  82 - 90 kg  Final
July 23 10h00 Men's  48 - 52 kg  Semifinals
July 23 10h00 Men's  90 - 100 kg  Semifinals
July 23 10h00 Men's  68 - 74 kg  Semifinals
July 23 10h00 Men's  + 100 kg  preliminaries
July 23 10h00 Men's  62 - 68 kg  preliminaries
July 23 10h00 Men's  52 - 57 kg  preliminaries
July 23 10h00 Men's  74 - 82 kg  preliminaries
July 23 18h00 Men's  62 - 68 kg  preliminaries
July 23 18h00 Men's  + 100 kg  preliminaries
July 23 18h00 Men's  74 - 82 kg  preliminaries
July 23 18h00 Men's  52 - 57 kg  preliminaries
July 23 18h00 Men's  90 - 100 kg  Final
July 23 18h00 Men's  68 - 74 kg  Final
July 23 18h00 Men's  48 - 52 kg  Final
July 24 10h00 Men's  74 - 82 kg  preliminaries
July 24 10h00 Men's  62 - 68 kg  preliminaries
July 24 10h00 Men's  + 100 kg  preliminaries
July 24 10h00 Men's  52 - 57 kg  preliminaries
July 24 18h00 Men's  52 - 57 kg  Semifinals
July 24 18h00 Men's  74 - 82 kg  Semifinals
July 24 18h00 Men's  62 - 68 kg  Semifinals
July 24 18h00 Men's  + 100 kg  Semifinals
July 24 18h00 Men's  62 - 68 kg  Final
July 24 18h00 Men's  52 - 57 kg  Final
July 24 18h00 Men's  74 - 82 kg  Final
July 24 18h00 Men's  + 100 kg  Final