MarcoLympics
1980 Lake placid Winter

Welcome Day Sport Results Français
poster
  THE XIIIth OLYMPIC WINTER GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant

February 13

LUGE 19h00Women's Single  run 1 
LUGE 20h10Men's Single  run 1 
CEREMONY 14h30   Opening ceremony 

February 14

HOCKEY 13h00Men's   preliminary round, blue division: Romania - Sweden 
HOCKEY 13h30Men's   preliminary round, blue division: Norway - Federal Republic of Germany 
HOCKEY 16h30Men's   preliminary round, red division: Netherlands - Soviet Union 
HOCKEY 17h00Men's   preliminary round, red division: Poland - Canada 
HOCKEY 20h00Men's   preliminary round, red division: Japan - Finland 
HOCKEY 20h30Men's   preliminary round, blue division: United State of America - Czechoslovakia 
LUGE 14h00Women's Single  run 2 
LUGE 16h30Men's Single  run 2 
SKATING Speed10h30Women's 1,500 m   
SKIING Alpine11h30Men's Downhill   
SKIING Cross-country09h00Men's 30 km   

February 15

BOBSLEIGH 09h30Men's Two-man  run 1 
BOBSLEIGH 11h00Men's Two-man  run 2 
LUGE 14h00Women's Single  run 3 
LUGE 15h00Men's Single  run 3 
SKATING Artistics14h00Mixed Dance  compulsory 
SKATING Artistics21h00Mixed Pairs  short program 
SKATING Speed10h30Women's 500 m   
SKATING Speed12h00Men's 500 m   
SKIING Cross-country09h00Women's 5 km   

February 16

BIATHLON 09h00Men's 20 km   
BOBSLEIGH 09h30Men's Two-man  run 3 
BOBSLEIGH 11h00Men's Two-man  run 4 
HOCKEY 13h00Men's   preliminary round, blue division: Romania - Czechoslovakia 
HOCKEY 13h00Men's   preliminary round, blue division: United State of America - Norway 
HOCKEY 16h30Men's   preliminary round, red division: Japan - Netherlands 
HOCKEY 16h30Men's   preliminary round, red division: Soviet Union - Poland 
HOCKEY 20h00Men's   preliminary round, blue division: Sweden - Federal Republic of Germany 
HOCKEY 20h30Men's   preliminary round, red division: Canada - Finland 
LUGE 14h00Women's Single  run 4 
LUGE 16h00Men's Single  run 4 
SKATING Speed10h30Men's 5,000 m   

February 17

SKATING Artistics14h00Mixed Dance  original set pattern 
SKATING Artistics19h30Mixed Pairs  free style 
SKATING Speed10h30Women's 1,000 m   
SKIING Alpine11h30Women's Downhill   
SKIING Cross-country09h00Men's 15 km   
SKIING Jump13h00Men's Special hill 70 m  jump 1 
SKIING Jump14h05Men's Special hill 70 m  jump 2 

February 18

HOCKEY 13h00Men's   preliminary round, red division: Canada - Japan 
HOCKEY 13h30Men's   preliminary round, blue division: Norway - Sweden 
HOCKEY 16h30Men's   preliminary round, red division: Netherlands - Poland 
HOCKEY 17h00Men's   preliminary round, red division: Finland - Soviet Union 
HOCKEY 20h00Men's   preliminary round, blue division: Federal Republic of Germany - Czechoslovakia 
HOCKEY 20h30Men's   preliminary round, blue division: United State of America - Romania 
SKATING Artistics19h30Men's   compulsory exercises 
SKIING Alpine10h00Men's Giant slalom  run 1 
SKIING Cross-country09h00Women's 10 km   
SKIING Nordic Combined12h30Men's Normal hill  jump 70 m 

February 19

BIATHLON 08h30Men's 10 km   
LUGE 13h30Men's Double  run 1 
LUGE 15h00Men's Double  run 2 
SKATING Artistics20h00Mixed Dance  free 
SKATING Artistics14h00Men's   short program 
SKATING Speed10h30Men's 1,000 m   
SKIING Alpine10h00Men's Giant slalom  run 2 
SKIING Nordic Combined12h00Men's Normal hill  cross country 15 km 

February 20

HOCKEY 13h00Men's   preliminary round, blue division: Norway - Romania 
HOCKEY 13h30Men's   preliminary round, blue division: Czechoslovakia - Sweden 
HOCKEY 16h30Men's   preliminary round, red division: Poland - Japan 
HOCKEY 17h00Men's   preliminary round, red division: Soviet Union - Canada 
HOCKEY 20h00Men's   preliminary round, red division: Finland - Netherlands 
HOCKEY 20h30Men's   preliminary round, blue division: Federal Republic of Germany - United State of America 
SKATING Artistics08h00Women's   compulsory exercises 
SKATING Speed10h30Women's 3,000 m   
SKIING Alpine10h00Women's Giant slalom  run 1 
SKIING Cross-country09h00Men's 4 x 10 km relay   

February 21

SKATING Artistics14h00Women's   short program 
SKATING Artistics19h30Men's   free exercises 
SKATING Speed10h30Men's 1,500 m   
SKIING Alpine10h00Women's Giant slalom  run 2 
SKIING Cross-country09h00Women's 4 x 5 km relay   

February 22

BIATHLON 09h00Men's 4 x 7,5 km relay   
HOCKEY 13h30Men's   Final tournament: Czechoslovakia - Canada 
HOCKEY 17h00Men's   Final tournament: United State of America - Soviet Union 
HOCKEY 20h30Men's   Final tournament: Finland - Sweden 
SKIING Alpine10h00Men's Slalom  run 1 
SKIING Alpine12h00Men's Slalom  run 2 

February 23

BOBSLEIGH 09h30Men's Four-man  run 1 
BOBSLEIGH 10h45Men's Four-man  run 2 
SKATING Artistics19h30Women's   free program 
SKATING Speed09h30Men's 10,000 m   
SKIING Alpine10h00Women's Slalom  run 1 
SKIING Alpine12h30Women's Slalom  run 2 
SKIING Cross-country08h30Men's 50 km   
SKIING Jump12h30Men's Large hill 90 m  jump 1 
SKIING Jump13h50Men's Large hill 90 m  jump 2 

February 24

BOBSLEIGH 09h30Men's Four-man  run 3 
BOBSLEIGH 10h45Men's Four-man  run 4 
HOCKEY 11h00Men's   Final tournament: United State of America - Finland 
HOCKEY 14h30Men's   Final tournament: Sweden - Soviet Union 
CEREMONY 21h30   Closing ceremony