MarcoLympics
1980 Lake placid Winter

Welcome Day Sport Results Français
poster
  THE XIIIth OLYMPIC WINTER GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant


Biathlon

February 16 09h00 Men's 20 km 
February 19 08h30 Men's 10 km 
February 22 09h00 Men's 4 x 7,5 km relay 

Bobsleigh

February 13 09h30 Men's Two-man run 1
February 13 11h00 Men's Two-man run 2
February 13 09h30 Men's Two-man run 3
February 13 11h00 Men's Two-man run 4
February 13 09h30 Men's Four-man run 1
February 13 10h45 Men's Four-man run 2
February 13 09h30 Men's Four-man run 3
February 13 10h45 Men's Four-man run 4

Ceremony

February 13 14h30  Opening ceremony
February 24 21h30  Closing ceremony

Curling

  

Hockey

February 12 13h00 Men's  preliminary round, blue division: Czechoslovakia - Norway
February 12 13h30 Men's  preliminary round, red division: Netherlands - Canada
February 12 16h30 Men's  preliminary round, blue division: Romania - Federal Republic of Germany
February 12 17h00 Men's  preliminary round, red division: Sweden - United State of America
February 12 20h00 Men's  preliminary round, blue division: Poland - Finland
February 12 20h30 Men's  preliminary round, red division: Japan - Soviet Union
February 14 13h00 Men's  preliminary round, blue division: Romania - Sweden
February 14 13h30 Men's  preliminary round, blue division: Norway - Federal Republic of Germany
February 14 16h30 Men's  preliminary round, red division: Netherlands - Soviet Union
February 14 17h00 Men's  preliminary round, red division: Poland - Canada
February 14 20h00 Men's  preliminary round, red division: Japan - Finland
February 14 20h30 Men's  preliminary round, blue division: United State of America - Czechoslovakia
February 16 13h00 Men's  preliminary round, blue division: United State of America - Norway
February 16 13h00 Men's  preliminary round, blue division: Romania - Czechoslovakia
February 16 16h30 Men's  preliminary round, red division: Japan - Netherlands
February 16 16h30 Men's  preliminary round, red division: Soviet Union - Poland
February 16 20h00 Men's  preliminary round, blue division: Sweden - Federal Republic of Germany
February 16 20h30 Men's  preliminary round, red division: Canada - Finland
February 18 13h00 Men's  preliminary round, red division: Canada - Japan
February 18 13h30 Men's  preliminary round, blue division: Norway - Sweden
February 18 16h30 Men's  preliminary round, red division: Netherlands - Poland
February 18 17h00 Men's  preliminary round, red division: Finland - Soviet Union
February 18 20h00 Men's  preliminary round, blue division: Federal Republic of Germany - Czechoslovakia
February 18 20h30 Men's  preliminary round, blue division: United State of America - Romania
February 20 13h00 Men's  preliminary round, blue division: Norway - Romania
February 20 13h30 Men's  preliminary round, blue division: Czechoslovakia - Sweden
February 20 16h30 Men's  preliminary round, red division: Poland - Japan
February 20 17h00 Men's  preliminary round, red division: Soviet Union - Canada
February 20 20h00 Men's  preliminary round, red division: Finland - Netherlands
February 20 20h30 Men's  preliminary round, blue division: Federal Republic of Germany - United State of America
February 22 13h30 Men's  Final tournament: Czechoslovakia - Canada
February 22 17h00 Men's  Final tournament: United State of America - Soviet Union
February 22 20h30 Men's  Final tournament: Finland - Sweden
February 24 11h00 Men's  Final tournament: United State of America - Finland
February 24 14h30 Men's  Final tournament: Sweden - Soviet Union

Luge

February 13 19h00 Women's Single run 1
February 13 20h10 Men's Single run 1
February 14 14h00 Women's Single run 2
February 14 16h30 Men's Single run 2
February 15 14h00 Women's Single run 3
February 15 15h00 Men's Single run 3
February 16 14h00 Women's Single run 4
February 16 16h00 Men's Single run 4
February 19 13h30 Men's Double run 1
February 19 15h00 Men's Double run 2

Skating

Artistic

February 15 14h00 Mixed Dance compulsory
February 15 21h00 Mixed Pairs short program
February 17 14h00 Mixed Dance original set pattern
February 17 19h30 Mixed Pairs free style
February 18 19h30 Men's  compulsory exercises
February 19 14h00 Men's  short program
February 19 20h00 Mixed Dance free
February 20 08h00 Women's  compulsory exercises
February 21 14h00 Women's  short program
February 21 19h30 Men's  free exercises
February 23 19h30 Women's  free program

Speed

February 14 10h30 Women's 1,500 m 
February 15 10h30 Women's 500 m 
February 15 12h00 Men's 500 m 
February 16 10h30 Men's 5,000 m 
February 17 10h30 Women's 1,000 m 
February 19 10h30 Men's 1,000 m 
February 20 10h30 Women's 3,000 m 
February 21 10h30 Men's 1,500 m 
February 23 09h30 Men's 10,000 m 

Speed - Short track

February 14 10h30 Women's 1,500 m 
February 15 10h30 Women's 500 m 
February 15 12h00 Men's 500 m 
February 16 10h30 Men's 5,000 m 
February 17 10h30 Women's 1,000 m 
February 19 10h30 Men's 1,000 m 
February 20 10h30 Women's 3,000 m 
February 21 10h30 Men's 1,500 m 
February 23 09h30 Men's 10,000 m 

Skeleton

  

Ski

Alpine

February 14 11h30 Men's Downhill 
February 17 11h30 Women's Downhill 
February 18 10h00 Men's Giant slalom run 1
February 19 10h00 Men's Giant slalom run 2
February 20 10h00 Women's Giant slalom run 1
February 21 10h00 Women's Giant slalom run 2
February 22 10h00 Men's Slalom run 1
February 22 12h00 Men's Slalom run 2
February 23 10h00 Women's Slalom run 1
February 23 12h30 Women's Slalom run 2

Nordic Combined

February 18 12h30 Men's Normal hill jump 70 m
February 19 12h00 Men's Normal hill cross country 15 km

Cross-country

February 14 09h00 Men's 30 km 
February 15 09h00 Women's 5 km 
February 17 09h00 Men's 15 km 
February 18 09h00 Women's 10 km 
February 20 09h00 Men's 4 x 10 km relay 
February 21 09h00 Women's 4 x 5 km relay 
February 23 08h30 Men's 50 km 

  

Jumping

February 17 13h00 Men's Special hill 70 m jump 1
February 17 14h05 Men's Special hill 70 m jump 2
February 23 12h30 Men's Large hill 90 m jump 1
February 23 13h50 Men's Large hill 90 m jump 2

Snowboard