poster
embleme The XXVth SUMMER GAMES torche
Mascot
July 31
archery ARCHERY 09h00 Women's open rounds - 60 m, 70 m
13h00 Men's open rounds - 70 m, 90 m
athletics ATHLETICS 09h30 Women's 100 m round 1: heat 1
Women's 100 m round 1: heat 2
Women's 100 m round 1: heat 3
Women's 100 m round 1: heat 4
Women's 100 m round 1: heat 5
Women's 100 m round 1: heat 6
Women's 100 m round 1: heat 7
10h00 Men's Shot put qualifying round
10h30 Men's 100 m round 1: heat 1
Men's 100 m round 1: heat 2
Men's 100 m round 1: heat 3
Men's 100 m round 1: heat 4
Men's 100 m round 1: heat 5
Men's 100 m round 1: heat 6
Men's 100 m round 1: heat 7
Men's 100 m round 1: heat 8
Men's 100 m round 1: heat 9
Men's 100 m round 1: heat 10
11h30 Women's 800 m round 1: heat 1
Women's 800 m round 1: heat 2
Women's 800 m round 1: heat 3
Women's 800 m round 1: heat 4
Women's 800 m round 1: heat 5
18h00 Women's Javelin throw qualifying round, group 1
18h05 Women's 100 m round 2: heat 1
Women's 100 m round 2: heat 2
Women's 100 m round 2: heat 3
Women's 100 m round 2: heat 4
18h10 Men's High jump qualifying round
18h35 Men's 100 m round 2: heat 1
Men's 100 m round 2: heat 2
Men's 100 m round 2: heat 3
Men's 100 m round 2: heat 4
19h00 Men's Shot put Final
19h05 Men's 800 m round 1: heat 1
Men's 800 m round 1: heat 2
Men's 800 m round 1: heat 3
Men's 800 m round 1: heat 4
Men's 800 m round 1: heat 5
Men's 800 m round 1: heat 6
Men's 800 m round 1: heat 7
Men's 800 m round 1: heat 8
19h15 Men's 20 km walk
19h30 Women's Javelin throw qualifying round, group 2
19h50 Women's 3,000 m round 1: heat 1
Women's 3,000 m round 1: heat 2
Women's 3,000 m round 1: heat 3
20h50 Men's 10,000 m round 1: heat 1
21h35 Men's 10,000 m round 1: heat 2
badminton BADMINTON 10h00 Men's Double round 2
Men's Single round 3
Women's Double round 2
Women's Single round 3
17h00 Men's Double round 2
Men's Single round 3
Women's Double round 2
Women's Single round 3
baseball BASEBALL 15h00 Men's Dominican Republic - Taipei
Men's Japan - Italy
21h00 Men's Spain - Cuba
Men's United States of America - Puerto Rico
basket BASKET-BALL 09h30 Men's preliminary round, group B: Venezuela - Puerto Rico
11h30 Men's preliminary round, group A: Spain - Angola
14h30 Men's preliminary round, group B: Australia - People's Republic of China
16h30 Men's preliminary round, group B: Lithuania - Unified Team
20h30 Men's preliminary round, group A: Croatia - Germania
22h30 Men's preliminary round, group A: United States of America - Brazil
boxing BOXING 13h00 Men's 1/8
19h00
cycling CYCLING 18h00 Men's Pursuit team Semifinals
18h30 Women's Pursuit Semifinals
18h40 Men's 1 000 m sprint Final: heat 1
18h50 Women's Sprint Final: heat 1
19h00 Men's 1 000 m sprint classification 5th - 8th place
Women's Sprint classification 5th - 8th place
19h05 Men's 1 000 m sprint Final: heat 2
19h10 Women's Sprint Final: heat 2
20h00 Men's Pursuit team Final
20h30 Women's Pursuit Final
21h00 Men's Individual points race 50 km
fencing FENCING 09h00 Men's Foil qualifying pool and straight elimination
20h00 Men's Foil Final
gym GYMNASTICS 20h00 Men's All-round Final
handball HANDBALL 10h00 Men's preliminary round, group B: Unified Team - Egypt
11h30 Men's preliminary round, group A: Czecoslovakia - South Korea
14h30 Men's preliminary round, group A: Iceland - Hungary
16h00 Men's preliminary round, group B: Germany - France
19h00 Men's preliminary round, group A: Sweden - Cuba
20h30 Men's preliminary round, group B: Romania - Spain
judo JUDO 16h30 Men's 65 - 71 kg Lightweight preliminary round
Men's 65 - 71 kg Lightweight double repechages
Women's 52 - 56 kg Lightweight preliminary round
Women's 52 - 56 kg Lightweight double repechages
21h30 Women's 52 - 56 kg Lightweight Semifinal
21h36 Women's 52 - 56 kg Lightweight Semifinal
21h42 Men's 65 - 71 kg Lightweight Semifinal
21h49 Men's 65 - 71 kg Lightweight Semifinal
21h56 Women's 52 - 56 kg Lightweight classification 3rd - 5th place
22h02 Women's 52 - 56 kg Lightweight classification 3rd - 5th place
22h08 Men's 65 - 71 kg Lightweight classification 3rd - 5th place
22h15 Men's 65 - 71 kg Lightweight classification 3rd - 5th place
22h22 Women's 52 - 56 kg Lightweight Final
22h28 Men's 65 - 71 kg Lightweight Final
pelota PELOTA 09h00 Men's Trinquet Hand doubles classifying round
10h00 Men's Trinquet Palette-rubber classifying round
11h00 Men's Trinquet Paleta with leather ball classifying round
12h00 Women's Frontenis court 30 m classifying round
13h00 Men's Frontenis court 30 m classifying round
16h00 Men's Paleta court 36 m classifying round
17h00 Men's Pala corta court 36 m classifying round
18h00 Men's Hand single court 36 m classifying round
19h00 Men's Hand double court 36 m classifying round
21h00 Men's Cesta punta long court classifying round
22h00 Men's Cesta punta long court classifying round
rowing ROWING 08h00 Men's Coxed pair (2+) Semifinal A
Men's Coxed pair (2+) Semifinal B
Men's Eight (8+) Semifinal A
Men's Eight (8+) Semifinal B
Men's Quadruple sculls (4x) Semifinal A
Men's Quadruple sculls (4x) Semifinal B
Women's Single scull (1x) Semifinal A
Women's Single scull (1x) Semifinal B
shooting SHOOTING 09h00 Men's 10 m moving target preliminary round
Men's 600 m free rifle preliminary round
Men's Trap preliminary round
15h30 Men's 600 m free rifle Final
swimming SWIMMING 10h00 Men's 200 m individual medley heat 1
Men's 200 m individual medley heat 2
Men's 200 m individual medley heat 3
Men's 200 m individual medley heat 4
Men's 200 m individual medley heat 5
Men's 200 m individual medley heat 6
Men's 200 m individual medley heat 7
Men's 200 m individual medley heat 8
Men's 4 x 100 m medley relay heat 1
Men's 4 x 100 m medley relay heat 2
Men's 4 x 100 m medley relay heat 3
Women's 200 m backstroke heat 1
Women's 200 m backstroke heat 2
Women's 200 m backstroke heat 3
Women's 200 m backstroke heat 4
Women's 200 m backstroke heat 5
Women's 200 m backstroke heat 6
Women's 200 m butterfly heat 1
Women's 200 m butterfly heat 2
Women's 200 m butterfly heat 3
Women's 200 m butterfly heat 4
Women's 200 m butterfly heat 5
Women's 50 m freestyle heat 1
Women's 50 m freestyle heat 2
Women's 50 m freestyle heat 3
Women's 50 m freestyle heat 4
Women's 50 m freestyle heat 5
Women's 50 m freestyle heat 6
Women's 50 m freestyle heat 7
18h00 Men's 1,500 m freestyle Final
Men's 200 m individual medley Final A
Men's 200 m individual medley Final B
Men's 4 x 100 m medley relay Final
Women's 200 m backstroke Final A
Women's 200 m backstroke Final B
Women's 200 m butterfly Final A
Women's 200 m butterfly Final B
Women's 50 m freestyle Final A
Women's 50 m freestyle Final B
table tennis TABLE TENNIS 09h00 Men's Single group stage
09h40
10h20 Women's Single group stage
11h00
11h40 Men's Single group stage
12h20
19h00 Women's Double 1/4 finals
20h00 Men's Double group stage
20h40
21h20 Women's Single group stage
22h00
tennis TENNIS 10h00 Men's Double round 1
Men's Single round 2
Women's Double round 1
Women's Single round 2
volley VOLLEY-BALL 10h30 Women's preliminary, group B: Netherlands - China
13h00 Women's preliminary, group B: Brazil - Cuba
19h00 Women's preliminary, group A: United States of America - Unified Team
21h30 Women's preliminary, group A: Japan - Spain
weightlifting WEIGHTLIFTING 12h30 Men's 75 - 82,5 kg Light heavyweight group C
15h00 Men's 75 - 82,5 kg Light heavyweight group B
18h30 Men's 75 - 82,5 kg Light heavyweight group A
yachting YACHTING 13h30 Flying dutchman race 5
Men's Finn race 5
Soling race 5
Star race 5
Tornado race 5
Women's Europe race 5