poster
embleme The XXVth SUMMER GAMES torche
Mascot
August 4
archery ARCHERY 09h00 Women's team 70 m 1/8
Women's team 70 m 1/4 finals
Women's team 70 m semifinals
Women's team 70 m Final
13h00 Men's team 70 m 1/8
Men's team 70 m 1/4 finals
Men's team 70 m semifinals
Men's team 70 m Final
badminton BADMINTON 11h00 Men's Double Final
Men's Single Final
Women's Double Final
Women's Single Final
baseball BASEBALL 15h00 Men's Semifinal: Japan - Taipei
21h00 Men's Semifinal: United States of America - Cuba
basket BASKET-BALL 09h30 Men's classifying round 9th - 12th place: Angola - China
11h30 Men's classifying round 9th - 12th place: Venezuela - Spain
14h30 Men's 1/4 final: Croatia - Australia
16h30 Men's 1/4 final: Unified Team - Germany
20h30 Men's 1/4 final: Lithania - Brazil
22h30 Men's 1/4 final: United States of America - Puerto Rico
boxing BOXING 13h00 Men's 1/4 finals
20h00
canoeing CANOEING 09h00 Men's K1 - 1,000 m heat 1
Men's K1 - 1,000 m heat 2
Men's K1 - 1,000 m heat 3
Men's K1 - 1,000 m heat 4
09h40 Men's C1 - 1,000 m heat 1
Men's C1 - 1,000 m heat 2
Men's C1 - 1,000 m heat 3
10h10 Women's K4 - 500 m heat 1
Women's K4 - 500 m heat 2
10h40 Men's K2 - 1,000 m heat 1
Men's K2 - 1,000 m heat 2
Men's K2 - 1,000 m heat 3
Men's K2 - 1,000 m heat 4
11h20 Men's C2 - 1,000 m heat 1
Men's C2 - 1,000 m heat 2
11h50 Men's K4 - 1,000 m heat 1
Men's K4 - 1,000 m heat 2
Men's K4 - 1,000 m heat 3
17h00 Men's K1 - 1,000 m repechage 1
Men's K1 - 1,000 m repechage 2
Men's K1 - 1,000 m repechage 3
17h30 Men's C1 - 1,000 m repechage 1
Men's C1 - 1,000 m repechage 2
18h10 Men's K2 - 1,000 m repechage 1
Men's K2 - 1,000 m repechage 2
19h00 Men's K4 - 1,000 m repechage 1
Men's K4 - 1,000 m repechage 2
Men's K4 - 1,000 m repechage 3
diving DIVING 15h00 Men's 10 m platform Final
equestrian EQUESTRIAN 08h00 Jumping team
15h00 Jumping team Final
fencing FENCING 09h00 Men's Foil team qualifying pool
11h00 Women's Foil team straight elimination
20h00 Women's Foil team Final
hockey FIELD HOCKEY 09h30 Women's classifying round 5th - 8th place: australia - New Zealand
17h00 Women's Semifinal: Germany - Great Britain
17h30 Women's classifying round 5th - 8th place: Netherlands - Canada
19h30 Women's Semifinal: Spain - South Korea
handball HANDBALL 10h00 Men's preliminary round, group B: France - Egypt
11h30 Men's preliminary round, group A: Hungary - Czechoslovakia
14h30 Men's preliminary round, group A: South Korea - Cuba
16h00 Men's preliminary round, group B: Unified Team - Romania
19h00 Men's preliminary round, group B: Spain - Germany
20h30 Men's preliminary round, group A: Sweden - Iceland
pelota PELOTA 09h00 Men's Trinquet Hand doubles Bronze medal Match: Cuba - France
10h00 Men's Trinquet Palette-rubber Bronze medal Match: Spain - Uruguay
11h00 Men's Trinquet Paleta with leather ball Final: Argentina - Spain
12h15 Women's Frontenis court 30 m Final: Mexico - Spain
13h30 Men's Frontenis court 30 m Final: Mexico - Spain
16h00 Men's Paleta court 36 m Bronze medal Match: Argentina - France
17h00 Men's Pala corta court 36 m Bronze medal Match: Cuba - France
18h00 Men's Hand single court 36 m Bronze medal Match: Cuba - Mexico
19h00 Men's Hand double court 36 m Bronze medal Match: Venezuela - Mexico
21h00 Men's Cesta punta long court Bronze medal Match: Mexico - Philippines
22h00 Men's Cesta punta long court Final: Spain - France
rink ROLLER HOCKEY 18h00 Men's Semifinal: Portugal - Netherlands
19h30 Men's Semifinal: Spain - Brazil
21h00 Men's Semifinal: Italy - Argentina
taekwondo TAEKWONDO 10h00 Men's 50 - 54 kg Flyweight 1/4 finals
Men's 64 - 70 kg Lightweight 1/4 finals
Men's 76 - 83 kg Middleweight 1/4 finals
Women's 43 - 47 kg Flyweight 1/4 finals
Women's 55 - 60 kg Lightweight 1/4 finals
Women's 65 - 70 kg Middleweight 1/4 finals
15h00 Men's 50 - 54 kg Flyweight Semifinals
Men's 64 - 70 kg Lightweight Semifinals
Men's 76 - 83 kg Middleweight Semifinals
Women's 43 - 47 kg Flyweight Semifinals
Women's 55 - 60 kg Lightweight Semifinals
Women's 65 - 70 kg Middleweight Semifinals
17h00 Men's 50 - 54 kg Flyweight Final
Men's 64 - 70 kg Lightweight Final
Men's 76 - 83 kg Middleweight Final
Women's 43 - 47 kg Flyweight Final
Women's 55 - 60 kg Lightweight Final
Women's 65 - 70 kg Middleweight Final
table tennis TABLE TENNIS 11h00 Men's Double Final
19h00 Men's Single 1/4 final
20h00
21h00 Women's Single Semifinal
tennis TENNIS 11h00 Men's Single 1/4 finals
Men's Double 1/4 finals
Women's Double 1/4 finals
volley VOLLEY-BALL 19h00 Women's Quaterfinal: United States of America - Netherlands
21h30 Women's quaterfinal: Brazil - Japan
weightlifting WEIGHTLIFTING 12h30 Men's + 110 kg Super heavyweight group C
15h00 Men's + 110 kg Super heavyweight group B
18h30 Men's + 110 kg Super heavyweight group A
wrestling WRESTLING 10h00 Freestyle Men's - 48 kg Light flyweight elimination: round 1
Men's 48 - 52 kg Flyweight elimination: round 3
Men's 62 - 68 kg Lightweight elimination: round 3
Men's 68 - 74 kg Welterweight elimination: round 1
Men's 90 - 100 kg Heavyweight elimination: round 3
Men's 100 - 130 kg Super heavyweight elimination: round 1
17h00 Men's - 48 kg Light flyweight elimination: round 2
Men's 48 - 52 kg Flyweight elimination: round 4
Men's 62 - 68 kg Lightweight elimination: round 4
Men's 62 - 68 kg Lightweight elimination: round 5
Men's 68 - 74 kg Welterweight elimination: round 2
Men's 90 - 100 kg Heavyweight elimination: round 4
Men's 100 - 130 kg Super heavyweight elimination: round 2
yachting YACHTING 13h30 Soling Match race