poster
embleme The XXVth SUMMER GAMES torche
Mascot
August 5
athletics ATHLETICS 09h00 Men's Decathlon 100 m
09h30 Men's Pole Vault qualifying round
10h00 Women's 1,500 m round 1: heat 1
Women's 1,500 m round 1: heat 2
Women's 1,500 m round 1: heat 3
10h05 Men's Decathlon long jump
10h45 Women's 100 m hurdles round 1: heat 1
Women's 100 m hurdles round 1: heat 2
Women's 100 m hurdles round 1: heat 3
Women's 100 m hurdles round 1: heat 4
Women's 100 m hurdles round 1: heat 5
11h45 Men's Decathlon shot put
17h30 Women's Shot put qualifying round
17h35 Men's Decathlon high jump
18h00 Women's 100 m hurdles round 2: heat 1
Women's 100 m hurdles round 2: heat 2
Women's 100 m hurdles round 2: heat 3
18h30 Women's 200 m Semifinal: heat 1
Women's 200 m Semifinal: heat 2
18h35 Men's Long jump qualifying round
18h50 Men's 200 m Semifinal: heat 1
Men's 200 m Semifinal: heat 2
19h15 Men's 400 m hurdles Semifinal: heat 1
Men's 400 m hurdles Semifinal: heat 2
19h30 Men's Discus throw Final
19h35 Women's 400 m Semifinal: heat 1
Women's 400 m Semifinal: heat 2
19h50 Men's 3,000 m steeplechase Semifinal: heat 1
Men's 3,000 m steeplechase Semifinal: heat 2
20h20 Men's 400 m Final
20h35 Women's 200 m Final
20h50 Men's 200 m Final
21h05 Men's 800 m Final
21h20 Men's Decathlon 400 m
baseball BASEBALL 15h00 Men's Bronze medal Match: United States of America - Japan
21h00 Men's Final: Taipei - Cuba
basket BASKET-BALL 11h00 Women's classifying round 5th - 8th place: Brazil - Czechoslovakia
13h00 Women's Semifinal: United States of America - Unified Team
20h00 Women's classifying round 5th - 8th place: Spain - Italia
22h00 Women's Semifinal: Cuba - China
canoeing CANOEING 09h00 Men's K1 - 500 m Semifinal 1
Men's K1 - 500 m Semifinal 2
09h30 Men's C1 - 500 m Semifinal 1
Men's C1 - 500 m Semifinal 2
10h00 Women's K1 - 500 m Semifinal 1
Women's K1 - 500 m Semifinal 2
10h30 Men's K2 - 500 m Semifinal 1
Men's K2 - 500 m Semifinal 2
11h00 Men's C2 - 500 m Semifinal 1
Men's C2 - 500 m Semifinal 2
11h30 Women's K2 - 500 m Semifinal 1
Women's K2 - 500 m Semifinal 2
equestrian EQUESTRIAN 09h00 Dressage Final
fencing FENCING 09h00 Men's Épée team qualifying pool
11h00 Men's Foil team straight elimination
20h00 Men's Foil team Final
hockey FIELD HOCKEY 09h15 Men's classifying round 5th - 8th place: Great Britain - New Zealand
09h45 Men's classifying round 5th - 8th place: Spain - India
16h30 Men's classifying round 9th - 12th place: Argentina - Malaysia
17h30 Men's Semifinal: Australia - Netherlands
19h00 Men's classifying round 9th - 12th place: Unified Team - Egypt
20h00 Men's Semifinal: Germany - Pakistan
footbball FOOTBALL 19h00 Men's Semifinal: Spain - Ghana
21h30 Men's Semifinal: Poland - Australia
pelota PELOTA 09h00 Men's Trinquet Hand doubles Final: Spain - Mexico
10h15 Men's Trinquet Palette-rubber Final: Argentina - France
16h00 Men's Paleta court 36 m Final: Spain - Mexico
17h15 Men's Pala corta court 36 m Final: Spain - Mexico
18h30 Men's Hand single court 36 m Final: Spain - France
19h45 Men's Hand double court 36 m Final: Spain - France
rink ROLLER HOCKEY 18h00 Men's Semifinal: Argentina - Netherlands
19h30 Men's Semifinal: Portugal - Brazil
21h00 Men's Semifinal: Italy - Spain
table tennis TABLE TENNIS 11h00 Women's Single Final
20h00 Men's Single Semifinal
21h00
taekwondo TAEKWONDO 11h00 Men's - 50 kg Finweight 1/4 finals
Men's 58 - 64 kg Featherweight 1/4 finals
Women's - 43 kg Finweight 1/4 finals
Women's 51 - 55 kg Featherweight 1/4 finals
15h00 Men's - 50 kg Finweight Semifinals
Men's 58 - 64 kg Featherweight Semifinals
Women's - 43 kg Finweight Semifinals
Women's 51 - 55 kg Featherweight Semifinals
16h30 Men's - 50 kg Finweight Final
Men's 58 - 64 kg Featherweight Final
Women's - 43 kg Finweight Final
Women's 51 - 55 kg Featherweight Final
tennis TENNIS 11h00 Men's Double Semifinals
Women's Single Semifinals
volley VOLLEY-BALL 10h30 Women's classification 5th - 6th place: Japan - Netherlands
Men's Quaterfinal: Netherlands - Italy
13h00 Men's Quaterfinal: Cuba - Spain
15h00 Men's classification 11th - 12th place: France - Algeria
16h30 Women's classification 7th - 8th place: china - Spain
17h30 Men's classification 9th - 10th place: South Korea - Canada
19h00 Men's Quaterfinal: Brazil - Japan
21h30 Men's Quaterfinal: United States of America - Unified Team
water-polo WATER-POLO 09h30 Men's preliminary round, group A: Australia - Czecoslovakia
10h45 Men's preliminary round, group B: Hungary - Netherlands
12h00 Men's preliminary round, group A: United States of america - Germany
17h30 Men's preliminary round, group B: Italy - Greece
18h45 Men's preliminary round, group A: Unified Team - France
20h00 Men's preliminary round, group B: Spain - Cuba
wrestling WRESTLING 10h00 Freestyle Men's - 48 kg Light flyweight elimination: round 2
Men's 48 - 52 kg Flyweight elimination: round 5
Men's 52 - 57 kg Bantamweight elimination: round 1
Men's 57 - 62 kg Featherweight elimination: round 1
Men's 62 - 68 kg Lightweight elimination: round 6
Men's 68 - 74 kg Welterweight elimination: round 2
Men's 74 - 82 kg Middleweight elimination: round 1
Men's 82 - 90 kg Light heavyweight elimination: round 1
Men's 90 - 100 kg Heavyweight elimination: round 5
Men's 100 - 130 kg Super heavyweight elimination: round 2
17h00 Men's 52 - 57 kg Bantamweight elimination: round 2
Men's 57 - 62 kg Featherweight elimination: round 2
Men's 68 - 74 kg Welterweight elimination: round 4
Men's 74 - 82 kg Middleweight elimination: round 2
Men's 82 - 90 kg Light heavyweight elimination: round 2
19h00 Men's 48 - 52 kg Flyweight classification 3rd - 10th place
Men's 48 - 52 kg Flyweight Final
Men's 62 - 68 kg Lightweight classification 3rd - 10th place
Men's 62 - 68 kg Lightweight Final
Men's 90 - 100 kg Heavyweight classification 3rd - 10th place
Men's 90 - 100 kg Heavyweight Final