poster
embleme The XXVth SUMMER GAMES torch
Mascot
handball Handball
July 27 10h00 Men's preliminary round, group B: Romania - Egypt
11h30 Men's preliminary round, group A: Sweden - Czecoslovakia
14h30 Men's preliminary round, group A: Iceland - Brazil
16h00 Men's preliminary round, group B: Unified Team - Germany
19h00 Men's preliminary round, group A: Hungary - South Korea
20h00 Men's preliminary round, group B: Spain - France
July 29 10h00 Men's preliminary round, group A: South Korea - Sweden
11h30 Men's prelimpinary round group B: France - Unified Team
14h30 Men's preliminary round, group A: Brazil - Hungary
16h00 Men's prelimpinary round group B: Germany - Romania
19h00 Men's prelimpinary round group B: Egypt - Spain
20h30 Men's preliminary round, group A: Czecoslovakia - Iceland
July 30 10h00 Women's preliminary round, group A: Germany - Nigeria
11h30 Women's preliminary round, group B: Austria - Spain
15h00 Women's preliminary round, group A: Unified Team - United States of America
16h30 Women's preliminary round, group B: Norway - Korea
July 31 10h00 Men's preliminary round, group B: Unified Team - Egypt
11h30 Men's preliminary round, group A: Czecoslovakia - South Korea
14h30 Men's preliminary round, group A: Iceland - Hungary
16h00 Men's preliminary round, group B: Germany - France
19h00 Men's preliminary round, group A: Sweden - Cuba
20h30 Men's preliminary round, group B: Romania - Spain
August 1st 10h00 Women's preliminary round, group A: Nigeria - Unified Team
11h30 Women's preliminary round, group B: Spain - Norway
15h00 Women's preliminary round, group A: United States of America - Germany
16h30 Women's preliminary round, group B: South Korea - Austria
August 2 10h00 Men's preliminary round, group A: Iceland - South Korea
11h30 Men's preliminary round, group B: Romania - France
14h30 Men's preliminary round, group B: Egypt - Germany
16h00 Men's preliminary round, group A: Hungary - Sweden
19h00 Men's preliminary round, group A: Brazil - Czechoslovakia
20h30 Men's preliminary round, group B: Spain - Unified Team
August 3 10h00 Women's preliminary round, group A: United States of America - Nigeria
11h30 Women's preliminary round, group B: Norway - Austria
15h00 Women's preliminary round, group B: South Korea - Spain
16h30 Women's preliminary round, group A: Unified Team - Germany
August 4 10h00 Men's preliminary round, group B: France - Egypt
11h30 Men's preliminary round, group A: Hungary - Czechoslovakia
14h30 Men's preliminary round, group A: South Korea - Cuba
16h00 Men's preliminary round, group B: Unified Team - Romania
19h00 Men's preliminary round, group B: Spain - Germany
20h30 Men's preliminary round, group A: Sweden - Iceland
August 6 14h00 Women's Semifinal: Unified Team - Norway
16h00 Women's Semifinal: South Korea - Germany
19h00 Men's Semifinal: Sweden - France
21h00 Men's Semifinal: Iceland - Unified Team
August 7 09h00 Women's classification 7th - 8th place: Spain - Nigeria
11h00 Women's classification 5th - 6th place: United States of America - Austria
14h00 Men's classification 11th - 12th place: Egypt - Brazil
16h00 Men's classification 9th - 10th place: Czechoslovakia - Germany
19h00 Men's classification 7th - 8th place: Romania - Hungary
21h00 Men's classification 5th - 6th place: South Korea - Spain
August 8 10h00 Women's Bronze medal Match: Germany - Unified Team
12h00 Women's Final: Norway - South Korea
15h00 Men's Bronze medal Match: France - Iceland
17h00 Men's Final: Unified Team - Sweden