Infos
The results are complete and definitive except IOC decision
Abreviations: WR: World Record, PR: Paralympic Record, NR: National Record, CR: Continental Record
September 17
BASKET-BALL | 19h30 | Men's preliminary pool, group B: People's Republic of China - Egypt | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Men's preliminary pool, group B: Brazil - Canada | Chamshi Gymnasium | ||
DIVING | 15h00 | Women's 10 m platform preliminary | Chamshil Indoor Swimming Pool | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's round 1 group A: China - Federal Republic of Germany | Pusan Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's round 1 group B: Italy - Guatemala | Kwangju Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group A: Sweden - Tunisia | Taegu Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group B: Zambia - Iraq | Taejon Stadium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Women's 43 - 47 kg Fly weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Men's 50 - 54 kg Fly weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Women's 60 - 65 kg Welter weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Men's 70 - 76 kg Welter weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 19h00 | Women's 43 - 47 kg Fly weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 19h00 | Men's 50 - 54 kg Fly weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 19h00 | Women's 60 - 65 kg Welter weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 19h00 | Men's 70 - 76 kg Welter weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 21h20 | Women's 43 - 47 kg Fly weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 21h20 | Men's 50 - 54 kg Fly weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 21h20 | Women's 60 - 65 kg Welter weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 21h20 | Men's 70 - 76 kg Welter weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Sweden - South Korea | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: France - Netherlands | Hanyang University Gymnasium | |||
CEREMONY | 10h30 | Opening ceremony | Olympic Stadium |
September 18
BASKET-BALL | 09h45 | Men's preliminary pool, group B: Spain - United State of America | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 11h45 | Men's preliminary pool, group A: Australia - Puerto Rico | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Men's preliminary pool, group A: Central Africa - South Korea | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Men's preliminary pool, group A: Soviet Union - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
BOWLING | Women's | ||||
BOWLING | Men's | ||||
CYCLING Road | 09h00 | Men's Time trial team 100 km | |||
DIVING | 11h00 | Women's 10 m platform Final | Chamshil Indoor Swimming Pool | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Men's preliminary round, group B: Soviet Union - India | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 10h45 | Men's preliminary round, group A: Pakistan - Spain | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Men's preliminary round, group A: Netherlands - Argentina | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Men's preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Canada | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's preliminary round, group A: Australia - Kenya | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's preliminary round, group B: Great Britain - South Korea | Songnam Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's round 1 group C: South Korea - Soviet Union | Pusan Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's round 1 group D: Australia - Yugoslavia | Kwangju Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group C: United State of America - Argentina | Taegu Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group D: Brazil - Nigeria | Taejon Stadium | ||
GYMNASTICS Artistic | 11h00 | Men's All-round compulsory exercises team, , subdivision 1 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 14h30 | Men's All-round compulsory exercises team, subdivision 2 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 20h30 | Men's All-round compulsory exercises team, subdivision 3 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
MODERN PENTATHLON | 09h00 | Men's riding | Seoul Equestrian Park | ||
MODERN PENTATHLON | 09h00 | Men's team riding | Seoul Equestrian Park | ||
SHOOTING | 10h30 | Women's 10 m air rifle | T'Aenung International Sooting Range | ||
SHOOTING | 13h00 | Men's 50 m free pistol | T'Aenung International Sooting Range | ||
SHOOTING | 14h00 | Women's 10 m air rifle | T'Aenung International Sooting Range | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m breaststroke swim off | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m breaststroke heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m breaststroke heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m breaststroke heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m breaststroke heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m breaststroke heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m breaststroke heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m breaststroke heat 7 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m breaststroke heat 8 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m freestyle heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m freestyle heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m freestyle heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m freestyle heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m freestyle heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m freestyle heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m freestyle heat 7 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m freestyle heat 8 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m freestyle heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m freestyle heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m freestyle heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m freestyle heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m freestyle heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m freestyle heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m freestyle heat 7 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m freestyle heat 8 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m freestyle heat 9 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 400 m medley heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 400 m medley heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 400 m medley heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 400 m medley heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Women's 47 - 51 kg Bantam weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Men's 54 - 58 kg Bantam weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Women's 65 - 70 kg Middle weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Men's 76 - 83 kg Middle weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Women's 47 - 51 kg Bantam weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Men's 54 - 58 kg Bantam weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Women's 65 - 70 kg Middle weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Men's 76 - 83 kg Middle weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Women's 47 - 51 kg Bantam weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Men's 54 - 58 kg Bantam weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Women's 65 - 70 kg Middle weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Men's 76 - 83 kg Middle weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h20 | Women's 47 - 51 kg Bantam weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h20 | Men's 54 - 58 kg Bantam weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h20 | Women's 65 - 70 kg Middle weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h20 | Men's 76 - 83 kg Middle weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Italy - Brazil | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Soviet Union - Bulgaria | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: Japan - United State of America | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: Tunisia - Argentina | Hanyang University Gymnasium | |||
WEIGHTLIFTING | 14h00 | Men's - 52 kg Fly weight group B | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 17h00 | Men's - 52 kg Fly weight group C | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 21h00 | Men's - 52 kg Fly weight group A | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's - 48 kg Light-fly weight preliminary | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminary | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 82 - 90 kg Light-heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's - 48 kg Light-fly weight preliminary | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminary | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 82 - 90 kg Light-heavy weight preliminary | Sangmu Gymnasium |
September 19
BASE-BALL | 10h02 | Men's preliminary round, white division: Canada - Australia | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASE-BALL | 14h43 | Men's preliminary round, white division: United State of America - South Korea | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Women's preliminary pool, group A: Bulgaria - Soviet Union | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 11h45 | Women's preliminary pool, group B: Czechoslovakia - United State of America | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Women's preliminary pool, group A: Australia - South Korea | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Women's preliminary pool, group B: People's Republic of China - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
BOXING | 11h43 | Men's 71 - 75 kg Middle weight preliminary bouts | Chamshi Students' Gymnasium | ||
DIVING | 10h00 | Men's 3 m springboard preliminary | Chamshil Indoor Swimming Pool | ||
EQUESTRIAN | 10h00 | Mixed eventing dressage | Seoul Equestrian Park | ||
EQUESTRIAN | 10h00 | Mixed eventing team dressage | Seoul Equestrian Park | ||
FOOTBALL | 16h58 | Men's round 1 group B: Zambia - Italy | Kwangju Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's round 1 group A: Tunisia - Federal Republic of Germany | Pusan Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group A: Sweden - People's Republic of China | Taegu Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group B: Iraq - Guatemala | Taejon Stadium | ||
GYMNASTICS Artistic | 11h00 | Women's All-round compulsory exercise team, subdivision 1 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 12h55 | Women's All-round compulsory exercise team, subdivision 2 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 20h30 | Women's All-round compulsory exercise team, subdivision 3 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 22h25 | Women's All-round compulsory exercise team, subdivision 4 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
MODERN PENTATHLON | 09h00 | Men's fencing | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
MODERN PENTATHLON | 09h00 | Men's team fencing | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
ROWING | 09h00 | Women's Coxed four (W4+) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h10 | Women's Coxed four (W4+) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h20 | Women's Double sculls (W2x) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h40 | Women's Double sculls (W2x) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h47 | Women's Coxless pair (W2-) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h58 | Women's Coxless pair (W2-) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h25 | Men's Coxed four (M4+) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h33 | Men's Coxed four (M4+) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h43 | Men's Coxed four (M4+) preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h54 | Men's Double sculls (M2x) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h03 | Men's Double sculls (M2x) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h12 | Men's Double sculls (M2x) preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h33 | Men's Coxless pair (M2-) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h42 | Men's Coxless pair (M2-) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h55 | Men's Coxless pair (M2-) preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h05 | Men's Single scull (M1x) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h15 | Men's Single scull (M1x) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h24 | Men's Single scull (M1x) preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h35 | Men's Single scull (M1x) preliminary, heat 4 | Han River Reggatta Course | ||
SHOOTING | 12h30 | Men's 50 m rifle prone | T'Aenung International Sooting Range | ||
SHOOTING | 14h30 | Women's 25 m pistol | T'Aenung International Sooting Range | ||
SWIMMING | 12h00 | Men's 100 m breaststroke Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Men's 100 m breaststroke Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Women's 100 m freestyle Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Women's 100 m freestyle Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Men's 200 m freestyle Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Men's 200 m freestyle Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Women's 400 m medley Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Women's 400 m medley Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Women's - 43 kg Fly weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Men's - 50 kg Fly weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Women's 55 - 60 kg Light weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Men's 64 - 70 kg Light weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Women's - 43 kg Fly weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Men's - 50 kg Fly weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Women's 55 - 60 kg Light weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Men's 64 - 70 kg Light weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Women's - 43 kg Fly weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Men's - 50 kg Fly weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Women's 55 - 60 kg Light weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Men's 64 - 70 kg Light weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h20 | Women's - 43 kg Fly weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h20 | Men's - 50 kg Fly weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h20 | Women's 55 - 60 kg Light weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h20 | Men's 64 - 70 kg Light weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Brazil - South Korea | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Italy - Bulgaria | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Sweden - Soviet Union | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: United State of America - Netherlands | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: France - Tunisia | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: Japan - Argentina | Hanyang University Gymnasium | |||
WEIGHTLIFTING | 14h00 | Men's 52 - 56 kg Bantam weight group B | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 17h00 | Men's 52 - 56 kg Bantam weight group C | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 21h00 | Men's 52 - 56 kg Bantam weight group A | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's - 48 kg Light-fly weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's - 48 kg Light-fly weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium |
September 20
BASE-BALL | 09h59 | Men's preliminary round, blue division: Netherlands - Taipei | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASE-BALL | 14h01 | Men's preliminary round, blue division: Puerto Rico - Japan | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Men's preliminary pool, group A: South Korea - Puerto Rico | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 11h45 | Men's preliminary pool, group B: Brazil - People's Republic of China | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 14h30 | Men's preliminary pool, group A: Central Africa - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 16h30 | Men's preliminary pool, group B: Canada - United State of America | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Men's preliminary pool, group A: Australia - Soviet Union | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Men's preliminary pool, group B: Egypt - Spain | Chamshi Gymnasium | ||
CYCLING Track | 17h00 | Men's Pursuit 4,000 m qualification 1 | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 19h10 | Men's 1,000 m time trial | Vélodrome | ||
DIVING | 10h30 | Men's 3 m springboard Final | Chamshil Indoor Swimming Pool | ||
EQUESTRIAN | 10h00 | Mixed eventing dressage | Seoul Equestrian Park | ||
EQUESTRIAN | 10h00 | Mixed eventing team dressage | Seoul Equestrian Park | ||
FENCING | 14h00 | Men's Foil preliminary round 1 | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Foil preliminary round 2 | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Men's preliminary round, group B: Great Britain - Canada | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 10h45 | Men's preliminary round, group A: Australia - Argentina | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Men's preliminary round, group A: Netherlands - Spain | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Men's preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - India | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's preliminary round, group A: Pakistan - Kenya | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's preliminary round, group B: Soviet Union - South Korea | Songnam Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's round 1 group C: South Korea - United State of America | Pusan Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's round 1 group D: Yugoslavia - Nigeria | Taejon Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group C: Soviet Union - Argentina | Taegu Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group D: Australia - Brazil | Seoul | ||
GYMNASTICS Artistic | 11h00 | Men's All-round optional exercise team subdivision 1 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 14h30 | Men's All-round optional exercise team subdivision 2 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 20h30 | Men's All-round optional exercise team subdivision 3 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
HANDBALL | 10h00 | Men's preliminary round, group B: Hungary - South Korea | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 11h30 | Men's preliminary round, group A: Yugoslavia - Soviet Union | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 14h00 | Men's preliminary round, group A: Sweden - Algeria | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 15h30 | Men's preliminary round, group B: Democratic Republic of Germany - Japan | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 18h00 | Men's preliminary round, group A: Iceland - United State of America | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 19h30 | Men's preliminary round, group B: Spain - Czechoslovakia | Suwon Gymnasium | ||
MODERN PENTATHLON | 17h00 | Men's swimming | Swimming Pool | ||
MODERN PENTATHLON | 17h00 | Men's team swimming | Swimming Pool | ||
ROWING | 09h00 | Women's Single scull (W1x) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h12 | Women's Single scull (W1x) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h24 | Women's Single scull (W1x) preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h36 | Women's Quadruple sculls (W4x) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h48 | Women's Quadruple sculls (W4x) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h00 | Women's Eight with coxswain (W8+) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h12 | Women's Eight with coxswain (W8+) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h32 | Men's Coxed pair (M2+) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h44 | Men's Coxed pair (M2+) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h56 | Men's Coxed pair (M2+) preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h08 | Men's Coxless four (M4-) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h20 | Men's Coxless four (M4-) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h32 | Men's Coxless four (M4-) preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h52 | Men's Quadruple sculls (M4x) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h04 | Men's Quadruple sculls (M4x) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h16 | Men's Quadruple sculls (M4x) preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h28 | Men's Eight (M8+) preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h40 | Men's Eight (M8+) preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
SAILING | 12h00 | Men's 470 race 1 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h00 | Mixed Flying dutchman race 1 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h10 | Women's 470 race 1 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h10 | Men's Star race 1 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h20 | Men's Finn race 1 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h35 | Mixed Tornado race 1 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h45 | Mixed Soling race 1 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING Sailboard | 12h10 | Men's Lechner Division II race 1 | Pusan Yachting Center | ||
SHOOTING | 12h30 | Men's 10 m air rifle | T'Aenung International Sooting Range | ||
SHOOTING | 14h00 | Men's Trap (clay pigeon) | T'Aenung International Sooting Range | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m butterfly heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m butterfly heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m butterfly heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m butterfly heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m butterfly heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m butterfly heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m butterfly heat 7 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 200 m breaststroke heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 200 m breaststroke heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 200 m breaststroke heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 200 m breaststroke heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 200 m breaststroke heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 200 m breaststroke heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 200 m freestyle heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 200 m freestyle heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 200 m freestyle heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 200 m freestyle heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 200 m freestyle heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 400 m medley heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 400 m medley heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 400 m medley heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 400 m medley heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 400 m medley heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 4 x 200 m freestyle relay heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 4 x 200 m freestyle relay heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Women's + 70 kg Heavy weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Men's + 83 kg Heavy weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Women's 51 - 55 kg Feather weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 10h00 | Men's 58 - 64 kg Feather weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Women's + 70 kg Heavy weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Men's + 83 kg Heavy weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Women's 51 - 55 kg Feather weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 13h00 | Men's 58 - 64 kg Feather weight preliminaries | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Women's + 70 kg Heavy weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Men's + 83 kg Heavy weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Women's 51 - 55 kg Feather weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 15h00 | Men's 58 - 64 kg Feather weight Semifinals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h00 | Women's + 70 kg Heavy weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h00 | Men's + 83 kg Heavy weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h00 | Women's 51 - 55 kg Feather weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TAEKWONDO | 17h00 | Men's 58 - 64 kg Feather weight Finals | Changch'Ung Gymnasium | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Single round 1, 16 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group A: Japan - Soviet Union | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group A: German Democratic Republic - South Korea | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group B: Peru - Brazil | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group B: People's Republic of China - United State of America | Hanyang University Gymnasium | |||
WEIGHTLIFTING | 14h00 | Men's 56 - 60 kg Feather weight group C | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 17h00 | Men's 56 - 60 kg Feather weight group B | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 21h00 | Men's 56 - 60 kg Feather weight group A | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 100 - 130 kg Super heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 82 - 90 kg Light-heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's - 48 kg Light-fly weight Finals | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 57 - 62 kg Feather weight Finals | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 82 - 90 kg Light-heavy weight Finals | Sangmu Gymnasium |
September 21
BASE-BALL | 09h59 | Men's preliminary round, white division: South Korea - Canada | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASE-BALL | 14h00 | Men's preliminary round, white division: Australia - United State of America | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Men's preliminary pool, group A: South Korea - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 11h45 | Men's preliminary pool, group B: Brazil - United State of America | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 14h30 | Men's preliminary pool, group A: Puerto Rico - Soviet Union | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 16h30 | Men's preliminary pool, group B: Canada - Egypt | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Men's preliminary pool, group A: Australia - Central Africa | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Men's preliminary pool, group B: People's Republic of China - Spain | Chamshi Gymnasium | ||
BOXING | 09h58 | Men's - 48 kg Light-fly weight preliminary bouts | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 18h57 | Men's 48 - 51 kg Fly weight preliminary bouts | Chamshi Students' Gymnasium | ||
CYCLING Track | 10h00 | Men's Pursuit 4,000 m 1/8 final | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 11h26 | Women's Sprint qualifications | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 13h00 | Men's Sprint qualifications | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 14h00 | Women's Sprint 1/8 final | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 14h30 | Men's Individual points race 30 km qualification, heat 1 | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 15h20 | Men's Pursuit 4,000 m Quarterfinal | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 15h55 | Men's Sprint repechage | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 16h25 | Women's Sprint 1/8 final: repechage | Vélodrome | ||
EQUESTRIAN | 08h30 | Mixed eventing endurance test | Wondang Ranch | ||
EQUESTRIAN | 08h30 | Mixed eventing team endurance test | Wondang Ranch | ||
FENCING | 08h30 | Women's Foil preliminary round 1 | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 08h30 | Women's Foil preliminary round 2 | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Foil direct elimination W/R, table A | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Foil direct elimination W/R, table B | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Foil direct elimination W/R, table C | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Foil direct elimination W/R, table D | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Foil direct elimination W/R, table E | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Foil direct elimination W/R, table F | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Foil direct elimination W/R, table G | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Foil Semifinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Foil Quarterfinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Foil Bronze Medal Match | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Foil Final | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Women's preliminary round, group A: Argentina - Great Britain | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 10h45 | Women's preliminary round, group B: South Korea - Federal Republic of Germany | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Women's preliminary round, group A: Netherlands - United State of America | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Women's preliminary round, group B: Australia - Canada | Songnam Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's round 1 group A: Tunisia -People's Republic of China | Pusan Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's round 1 group B: Zambia - Guatemala | Kwangju Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group A: Sweden - Federal Republic of Germany | Taegu Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group B: Iraq - Italy | Seoul | ||
GYMNASTICS Artistic | 11h00 | Women's All-round optional exercise team, subdivision 1 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 12h55 | Women's All-round optional exercise team, subdivision 2 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 20h30 | Women's All-round optional exercise team, subdivision 3 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 22h25 | Women's All-round optional exercise team, subdivision 4 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
HANDBALL | 14h00 | Women's preliminary round, group A: Czechoslovakia - South Korea | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 15h30 | Women's preliminary round, group B: Soviet Union - People's Republic of China | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 18h00 | Women's preliminary round, group A: Yugoslavia - United State of America | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 19h30 | Women's preliminary round, group B: Norway - Ivory Coast | Suwon Gymnasium | ||
MODERN PENTATHLON | 14h00 | Men's shooting | T'Aenung International Sooting Range | ||
MODERN PENTATHLON | 14h00 | Men's team shooting | T'Aenung International Sooting Range | ||
ROWING | 09h00 | Women's Coxed four (W4+) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h12 | Women's Coxed four (W4+) repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h24 | Women's Double sculls (W2x) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h36 | Women's Double sculls (W2x) repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h48 | Women's Coxless pair (W2-) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h00 | Women's Coxless pair (W2-) repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h20 | Men's Coxed four (M4+) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h32 | Men's Double sculls (M2x) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h44 | Men's Double sculls (M2x) repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h56 | Men's Double sculls (M2x) repechage 3 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h08 | Men's Coxless pair (M2-) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h20 | Men's Coxless pair (M2-) repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h32 | Men's Coxless pair (M2-) repechage 3 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h52 | Men's Single scull (M1x) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h04 | Men's Single scull (M1x) repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h16 | Men's Single scull (M1x) repechage 3 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h28 | Men's Single scull (M1x) repechage 4 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 14h00 | Women's Single scull (W1x) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 14h12 | Women's Quadruple sculls (W4x) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 14h24 | Women's Quadruple sculls (W4x) repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 14h36 | Women's Eight with coxswain (W8+) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 14h56 | Men's Coxed pair (M2+) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 15h20 | Men's Quadruple sculls (M4x) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 15h32 | Men's Eight (M8+) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 15h44 | Men's Eight (M8+) repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 15h58 | Men's Coxless four (M4-) repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
SAILING | 12h00 | Mixed Flying dutchman race 2 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h00 | Mixed Tornado race 2 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h10 | Mixed Soling race 2 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h10 | Men's Star race 2 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h25 | Women's 470 race 2 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h45 | Men's Finn race 2 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h55 | Men's 470 race 2 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING Sailboard | 12h00 | Men's Lechner Division II race 2 | Pusan Yachting Center | ||
SHOOTING | 12h00 | Women's 10 m air pistol | T'Aenung International Sooting Range | ||
SHOOTING | 13h00 | Women's 50 m rifle 3 positions | T'Aenung International Sooting Range | ||
SWIMMING | 12h00 | Men's 100 m butterfly Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Men's 100 m butterfly Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Women's 200 m breaststroke Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Women's 200 m breaststroke Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Women's 200 m freestyle Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Women's 200 m freestyle Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Men's 400 m medley Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Men's 400 m medley Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 12h00 | Men's 4 x 200 m freestyle relay Final | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Single round 1, 8 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Single round 1, 16 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: Australia - Federal Republic of Germany | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: France - South Korea | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: Italy - Soviet Union | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: United State of America - Yugoslavia | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: Hungary - Greece | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: People's Republic of China - Spain | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WEIGHTLIFTING | 14h00 | Men's 60 - 67,5 kg Light weight group C | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 17h00 | Men's 60 - 67,5 kg Light weight group B | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 21h00 | Men's 60 - 67,5 kg Light weight group A | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 48 - 52 kg Fly weight Finals | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 68 - 74 kg Welter weight Finals | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 90 - 100 kg Heavy weight Finals | Sangmu Gymnasium |
September 22
BASE-BALL | 09h59 | Men's preliminary round, blue division: Puerto Rico - Netherlands | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASE-BALL | 13h55 | Men's preliminary round, blue division: Taipei - Japan | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Women's preliminary pool, group A: South Korea - Soviet Union | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 11h45 | Women's preliminary pool, group B: United State of America - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Women's preliminary pool, group A: Australia - Bulgaria | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Women's preliminary pool, group B: People's Republic of China - Czechoslovakia | Chamshi Gymnasium | ||
BOXING | 09h58 | Men's 51 - 54 kg Bantam weight preliminary boots | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 19h11 | Men's 54 - 57 kg Feather weight preliminary boots | Chamshi Students' Gymnasium | ||
CYCLING Track | 10h00 | Men's Sprint 1/8 final | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 10h30 | Men's Pursuit 4,000 m Semifinals | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 10h50 | Men's Individual points race 30 km qualification, heat 2 | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 11h40 | Men's Sprint 1/8 final: repechage | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 17h00 | Women's Sprint Quarterfinal | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 17h00 | Men's Sprint Quarterfinal | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 19h00 | Men's Pursuit 4,000 m Final | Vélodrome | ||
EQUESTRIAN | 13h30 | Mixed eventing jumping test | Seoul Equestrian Park | ||
EQUESTRIAN | 13h30 | Mixed eventing team jumping test | Seoul Equestrian Park | ||
FENCING | 08h30 | Men's Sabre preliminary round 1 | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 08h30 | Men's Sabre preliminary round 2 | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Women's Foil direct elimination W/R, table A | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Women's Foil direct elimination W/R, table B | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Women's Foil direct elimination W/R, table D | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Women's Foil direct elimination W/R, table G | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Women's Foil Semifinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Women's Foil Quarterfinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Women's Foil Bronze Medal Match | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Women's Foil Final | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Men's preliminary round, group A: Pakistan - Argentina | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 10h45 | Men's preliminary round, group B: South Korea - India | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Men's preliminary round, group A: Kenya - Spain | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Men's preliminary round, group B: Soviet Union - Canada | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's preliminary round, group A: Australia - Netherlands | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's preliminary round, group B: Great Britain - Federal Republic of Germany | Songnam Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's round 1 group C: South Korea - Argentina | Pusan Stadium | ||
FOOTBALL | 17h01 | Men's round 1 group C: Soviet Union - United State of America | Taegu Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group D: Australia - Nigeria | Olympic Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's round 1 group D: Yugoslavia - Brazil | Taejon Stadium | ||
GYMNASTICS Artistic | 12h00 | Men's All-round subdivision 1 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 12h00 | Men's All-round Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
HANDBALL | 10h00 | Men's preliminary round, group A: Yugoslavia - United State of America | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 11h30 | Men's preliminary round, group B: Hungary - Czechoslovakia | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 14h00 | Men's preliminary round, group A: Sweden - Soviet Union | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 15h30 | Men's preliminary round, group B: Democratic Republic of Germany - South Korea | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 18h00 | Men's preliminary round, group A: Iceland - Algeria | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 19h30 | Men's preliminary round, group B: Spain - Japan | Suwon Gymnasium | ||
MODERN PENTATHLON | 10h00 | Men's cross-country | Cross-Country Course | ||
MODERN PENTATHLON | 10h00 | Men's team cross-country | Cross-Country Course | ||
ROWING | 15h00 | Men's Coxed four (M4+) Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 15h12 | Men's Coxed four (M4+) Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 15h24 | Men's Double sculls (M2x) Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 15h36 | Men's Double sculls (M2x) Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 16h20 | Men's Single scull (M1x) Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 16h32 | Men's Single scull (M1x) Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 17h00 | Men's Coxless pair (M2-) Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 17h30 | Women's Single scull (W1x) Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 17h42 | Women's Single scull (W1x) Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 17h54 | Men's Coxed pair (M2+) Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 18h06 | Men's Coxed pair (M2+) Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 18h26 | Men's Coxless four (M4-) Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 18h38 | Men's Coxless four (M4-) Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 18h50 | Men's Quadruple sculls (M4x) Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 19h02 | Men's Quadruple sculls (M4x) Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 19h14 | Men's Coxless pair (M2-) Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
SAILING | 12h00 | Mixed Flying dutchman race 3 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h10 | Men's Star race 3 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h10 | Mixed Tornado race 3 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h55 | Men's Finn race 3 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 13h05 | Men's 470 race 3 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 13h15 | Women's 470 race 3 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 13h20 | Mixed Soling race 3 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING Sailboard | 12h00 | Men's Lechner Division II race 3 | Pusan Yachting Center | ||
SHOOTING | 15h30 | Men's 50 m rifle 3 positions | T'Aenung International Sooting Range | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m backstroke swim off | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m backstroke heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m backstroke heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m backstroke heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m backstroke heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m backstroke heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 100 m backstroke heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m freestyle heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m freestyle heat 10 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m freestyle heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m freestyle heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m freestyle heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m freestyle heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m freestyle heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m freestyle heat 7 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m freestyle heat 8 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 100 m freestyle heat 9 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m backstroke heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m backstroke heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m backstroke heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m backstroke heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m backstroke heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Men's 200 m backstroke heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 400 m freestyle heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 400 m freestyle heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 400 m freestyle heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 400 m freestyle heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 4 x 100 m freestyle relay heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 09h00 | Women's 4 x 100 m freestyle relay heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 100 m backstroke Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 100 m backstroke Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 100 m freestyle Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 100 m freestyle Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 200 m backstroke Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 200 m backstroke Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 400 m freestyle Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 400 m freestyle Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 4 x 100 m freestyle relay Final | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Single round 1, 8 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Single round 2, 16 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Brazil - Bulgaria | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Sweden - Italy | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Soviet Union - South Korea | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: United State of America - Argentina | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: France - Japan | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: Tunisia - Netherlands | Hanyang University Gymnasium | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: Australia - Soviet Union | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group a: South Korea - Italy | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: France - Federal Republic of Germany | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: United State of America - Spain | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: Greece - People's Republic of China | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: Hungary - Yugoslavia | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WEIGHTLIFTING | 14h00 | Men's 67,5 - 75 kg Middle weight group C | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 17h00 | Men's 67,5 - 75 kg Middle weight group B | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 21h00 | Men's 67,5 - 75 kg Middle weight group A | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 100 - 130 kg Super heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 10h00 | Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 100 - 130 kg Super heavy weight Finals | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 52 - 57 kg Bantam weight Finals | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 62 - 68 kg Light weight Final | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Greco-roman | 17h30 | Men's 74 - 82 kg Middle weight Finals | Sangmu Gymnasium |
September 23
ATHLETICS | 09h00 | Women's Heptathlon 100 m hurdles: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h00 | Women's Heptathlon 100 m hurdles: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h00 | Women's Heptathlon 100 m hurdles: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h00 | Women's Heptathlon 100 m hurdles: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h10 | Men's Shot put qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h10 | Men's Triple jump qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h30 | Women's Marathon | |||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 10 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 11 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 12 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 13 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 6 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 7 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 8 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 100 m round 1: heat 9 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h00 | Women's Heptathlon high jump | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h10 | Men's Shot put qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h10 | Men's Triple jump qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h10 | Men's 400 m hurdles round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h10 | Men's 400 m hurdles round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h10 | Men's 400 m hurdles round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h10 | Men's 400 m hurdles round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h10 | Men's 400 m hurdles round 1: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Women's 400 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Women's 400 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Women's 400 m round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Women's 400 m round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Women's 400 m round 1: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Women's 400 m round 1: heat 6 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Women's 400 m round 1: heat 7 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Men's 100 m round 2: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Men's 100 m round 2: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Men's 100 m round 2: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Men's 100 m round 2: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Men's 100 m round 2: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Men's 100 m round 2: heat 6 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h30 | Women's Heptathlon shot put | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h50 | Men's 20 km walk | |||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 800 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 800 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 800 m round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 800 m round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 800 m round 1: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 800 m round 1: heat 6 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 800 m round 1: heat 7 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 800 m round 1: heat 8 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 800 m round 1: heat 9 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h55 | Women's 3,000 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h55 | Women's 3,000 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h00 | Women's Heptathlon 200 m: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h00 | Women's Heptathlon 200 m: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h00 | Women's Heptathlon 200 m: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h00 | Women's Heptathlon 200 m: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h10 | Men's Shot put Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h30 | Men's 10,000 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h30 | Men's 10,000 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
BASE-BALL | 09h57 | Men's preliminary round, white division: Australia - South Korea | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASE-BALL | 13h59 | Men's preliminary round, white division: United State of America - Canada | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Men's preliminary pool, group A: Central Africa - Puerto Rico | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 11h45 | Men's preliminary pool, group B: Canada - Spain | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 14h30 | Men's preliminary pool, group A: South Korea - Soviet Union | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 16h30 | Men's preliminary pool, group B: Brazil - Egypt | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Men's preliminary pool, group A: Australia - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Men's preliminary pool, group B: People's Republic of China - United State of America | Chamshi Gymnasium | ||
BOXING | 09h58 | Men's 57 - 60 kg Light weight preliminary boots | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 18h58 | Men's 60 - 63,5 kg Light-welter weight preliminary boots | Chamshi Students' Gymnasium | ||
CYCLING Track | 20h10 | Women's Sprint Semifinals | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 20h10 | Men's Sprint Semifinals | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 20h30 | Men's Sprint classification 5th - 8th place | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 20h55 | Women's Sprint classification 5th - 8th place | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 21h25 | Men's Pursuit 4,000 m team Quarterfinals | Vélodrome | ||
FENCING | 08h30 | Men's Épée preliminary round 1 | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 08h30 | Men's Épée preliminary round 2 | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Sabre direct elimination W/R, table A | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Sabre direct elimination W/R, table B | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Sabre direct elimination W/R, table D | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Sabre direct elimination W/R, table G | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Sabre Semifinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Sabre Quarterfinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Sabre Bronze Medal Match | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Sabre Final | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Women's preliminary round, group B: Australia - Federal Republic of Germany | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 10h45 | Women's preliminary round, group A: Netherlands - Great Britain | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Women's preliminary round, group B: South Korea - Canada | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Women's preliminary round, group A: Argentina - United State of America | Songnam Stadium | ||
GYMNASTICS Artistic | 12h00 | Women's All-round subdivision 1 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 12h00 | Women's All-round Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
HANDBALL | 14h00 | Women's preliminary round, group A: Czechoslovakia - United State of America | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 15h30 | Women's preliminary round, group B: Soviet Union - Ivory Coast | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 18h00 | Women's preliminary round, group A: Yugoslavia - South Korea | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 19h30 | Women's preliminary round, group B: Norway - China | Suwon Gymnasium | ||
ROWING | 09h00 | Women's Coxed four (W4+) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h14 | Women's Double sculls (W2x) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h25 | Women's Coxless pair (W2-) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h42 | Men's Coxed four (M4+) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 09h59 | Men's Double sculls (M2x) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h10 | Men's Coxless pair (M2-) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h23 | Men's Single scull (M1x) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h41 | Women's Single scull (W1x) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h53 | Women's Quadruple sculls (W4x) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h04 | Men's Coxed pair (M2+) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h28 | Men's Quadruple sculls (M4x) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h37 | Men's Coxless four (M4-) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h46 | Men's Eight (M8+) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h55 | Women's Eight with coxswain (W8+) classification 7th - 12th place | Han River Reggatta Course | ||
SAILING | 12h00 | Mixed Flying dutchman race 4 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h10 | Women's 470 race 4 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h20 | Men's Star race 4 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h20 | Mixed Tornado race 4 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h30 | Mixed Soling race 4 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 13h30 | Men's Finn race 4 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 13h50 | Men's 470 race 4 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING Sailboard | 12h20 | Men's Lechner Division II race 4 | Pusan Yachting Center | ||
SHOOTING | 13h30 | Men's 25 m rapid fire pistol | T'Aenung International Sooting Range | ||
SHOOTING | 14h30 | Men's 50 m running target | T'Aenung International Sooting Range | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m breaststroke heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m breaststroke heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m breaststroke heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m breaststroke heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m breaststroke heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m breaststroke heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m butterfly heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m butterfly heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m butterfly heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m butterfly heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m butterfly heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 100 m butterfly heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m breaststroke heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m breaststroke heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m breaststroke heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m breaststroke heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m breaststroke heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m breaststroke heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m breaststroke heat 7 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 400 m freestyle heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 400 m freestyle heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 400 m freestyle heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 400 m freestyle heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 400 m freestyle heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 400 m freestyle heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 400 m freestyle heat 7 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 800 m freestyle heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 800 m freestyle heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 800 m freestyle heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 800 m freestyle heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 4 x 100 m freestyle relay heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 4 x 100 m freestyle relay heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 4 x 100 m freestyle relay heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 100 m breaststroke Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 100 m breaststroke Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 100 m butterfly Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 100 m butterfly Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 200 m breaststroke Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 200 m breaststroke Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 400 m freestyle Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 400 m freestyle Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 4 x 100 m freestyle relay Final | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TABLE TENNIS | 09h00 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 09h50 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 10h40 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 11h10 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 13h30 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h20 | Women's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h50 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 15h40 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h30 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 19h20 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 20h10 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Single round 2, 8 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Double round 1, 16 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group A: German Democratic Republic - Japan | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group A: Soviet Union - South Korea | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group B: Brazil - United State of America | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group B: People's Republic of China - Peru | Hanyang University Gymnasium | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: Australia - Italy | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: South Korea - Federal Republic of Germany | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: France - Soviet Union | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: United State of America - People's Republic of China | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: Greece - Yugoslavia | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: Hungary - Spain | Chamshi Indoor Swimming Pool |
September 24
ATHLETICS | 09h30 | Men's 400 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h35 | Men's 400 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h40 | Men's 400 m round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h40 | Men's Javelin throw qualifying: group 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h45 | Men's 400 m round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h45 | Women's Heptathlon long jump | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's 400 m round 1: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h55 | Men's 400 m round 1: heat 6 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h00 | Men's 400 m round 1: heat 7 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h05 | Men's 400 m round 1: heat 8 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h10 | Men's 400 m round 1: heat 9 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h15 | Men's 400 m round 1: heat 10 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 400 m round 2: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h35 | Women's 400 m round 2: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h40 | Women's 400 m round 2: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h45 | Women's 400 m round 2: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Women's 100 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h05 | Women's 100 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h10 | Women's 100 m round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h15 | Women's 100 m round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h20 | Women's 100 m round 1: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h25 | Women's 100 m round 1: heat 6 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h25 | Men's Javelin throw qualifying: group 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h30 | Women's 100 m round 1: heat 7 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h35 | Women's 100 m round 1: heat 8 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h00 | Men's 100 m Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h00 | Men's High jump qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h05 | Men's 100 m Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Men's Triple jump Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h30 | Men's 100 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h40 | Women's 100 m round 2: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h45 | Women's 100 m round 2: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h50 | Women's 100 m round 2: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h55 | Women's 100 m round 2: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Women's Heptathlon javelin throw | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h10 | Women's 800 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h15 | Women's 800 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h20 | Women's 800 m round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h25 | Women's 800 m round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h10 | Men's 800 m round 2: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h15 | Men's 800 m round 2: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h20 | Men's 800 m round 2: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h25 | Men's 800 m round 2: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h00 | Men's 400 m hurdles Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h05 | Men's 400 m hurdles Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h30 | Women's Heptathlon 800 m: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h30 | Women's Heptathlon 800 m: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h30 | Women's Heptathlon 800 m: heat 3 | Olympic Stadium | ||
BASE-BALL | 10h00 | Men's preliminary round, blue division: Japan - Netherlands | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASE-BALL | 14h00 | Men's preliminary round, blue division: Taipei - Puerto Rico | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Men's preliminary pool, group A: Australia - South Korea | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 11h45 | Men's preliminary pool, group B: Canada - People's Republic of China | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 14h30 | Men's preliminary pool, group A: Central Africa - Soviet Union | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 16h30 | Men's preliminary pool, group B: Egypt - United State of America | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Men's preliminary pool, group A: Puerto Rico - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Men's preliminary pool, group B: Brazil - Spain | Chamshi Gymnasium | ||
BOXING | 09h58 | Men's 63,5 - 67 kg Welter weight preliminary boots | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 18h58 | Men's 67 - 71 kg Light-middle weight preliminary bouts | Chamshi Students' Gymnasium | ||
CYCLING Track | 17h00 | Men's Pursuit 4,000 m team Semifinals | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 17h15 | Women's Sprint Final | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 17h15 | Men's Sprint Final | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 18h50 | Men's Pursuit 4,000 m team Final | Vélodrome | ||
CYCLING Track | 19h30 | Men's Individual points race 30 km Final | Vélodrome | ||
DIVING | 10h00 | Women's 3 m springboard preliminary | Chamshil Indoor Swimming Pool | ||
EQUESTRIAN | 09h00 | Mixed Dressage team | Seoul Equestrian Park | ||
FENCING | 14h00 | Men's Épée direct elimination W/R, table A | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Épée direct elimination W/R, table B | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Épée direct elimination W/R, table C | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Épée direct elimination W/R, table D | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Épée direct elimination W/R, table E | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Épée direct elimination W/R, table F | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 14h00 | Men's Épée direct elimination W/R, table G | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Épée Semifinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Épée Quarterfinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Épée Bronze Medal Match | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 20h00 | Men's Épée Final | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Men's preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - South Korea | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 10h45 | Men's preliminary round, group A: Netherlands - Kenya | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Men's preliminary round, group A: Australia - Pakistan | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Men's preliminary round, group B: Great Britain - Soviet Union | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's preliminary round, group A: Argentina - Spain | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's preliminary round, group B: Canada - India | Songnam Stadium | ||
GYMNASTICS Artistic | 12h00 | Men's Floor exercises Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 12h30 | Men's Pommeled horse (Side horse) Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 13h10 | Men's Rings Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 13h40 | Men's Long horse vault Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 14h20 | Men's Parallel bars Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 14h50 | Men's Horizontal bar Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
HANDBALL | 10h00 | Men's preliminary round, group A: Yugoslavia - Algeria | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 11h30 | Men's preliminary round, group B: Hungary - Japan | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 14h00 | Men's preliminary round, group A: Sweden - Iceland | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 15h30 | Men's preliminary round, group B: Democratic Republic of Germany - Spain | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 18h00 | Men's preliminary round, group A: Soviet Union - United State of America | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 19h30 | Men's preliminary round, group B: South Korea - Czechoslovakia | Suwon Gymnasium | ||
ROWING | 10h00 | Women's Coxed four (W4+) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h10 | Women's Double sculls (W2x) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h30 | Women's Coxless pair (W2-) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h50 | Men's Coxed four (M4+) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h13 | Men's Double sculls (M2x) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h53 | Men's Single scull (M1x) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h05 | Men's Coxless pair (M2-) Final | Han River Reggatta Course | ||
SAILING | 12h10 | Women's 470 race 5 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h20 | Mixed Soling race 5 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h30 | Mixed Tornado race 5 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 13h00 | Men's 470 race 5 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 13h30 | Men's Finn race 5 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING Sailboard | 12h00 | Men's Lechner Division II race 5 | Pusan Yachting Center | ||
SHOOTING | 12h30 | Men's 10 m air pistol | T'Aenung International Sooting Range | ||
SHOOTING | 14h00 | Mixed Skeet | T'Aenung International Sooting Range | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 1,500 m freestyle heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 1,500 m freestyle heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 1,500 m freestyle heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 1,500 m freestyle heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 1,500 m freestyle heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 100 m backstroke heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 100 m backstroke heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 100 m backstroke heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 100 m backstroke heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 100 m backstroke heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 100 m backstroke heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 100 m backstroke heat 7 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m medley heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m medley heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m medley heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m medley heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m medley heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m butterfly heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m butterfly heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m butterfly heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m butterfly heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m butterfly heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m butterfly heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 50 m freestyle heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 50 m freestyle heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 50 m freestyle heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 50 m freestyle heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 50 m freestyle heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 50 m freestyle heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 50 m freestyle heat 7 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 50 m freestyle heat 8 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 50 m freestyle heat 9 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 4 x 100 m medley relay heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 4 x 100 m medley relay heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 4 x 100 m medley relay heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 100 m backstroke Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 100 m backstroke Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 200 m medley Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 200 m medley Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 200 m butterfly Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 200 m butterfly Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 50 m freestyle Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 50 m freestyle Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 800 m freestyle Final | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 4 x 100 m medley relay Final | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TABLE TENNIS | 09h00 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 09h30 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 10h20 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 13h30 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h00 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h50 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 15h40 | Women's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h00 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h50 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 19h40 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 20h30 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Single round 2, 8 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Single round 3, 8 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Double round 1, 8 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Bulgaria - South Korea | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Sweden - Brazil | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Soviet Union - Italy | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: Argentina - Netherlands | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: France - United State of America | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: Tunisia - Japan | Hanyang University Gymnasium | |||
WEIGHTLIFTING | 14h00 | Men's 75 - 82,5 kg Light-heavy weight group C | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 17h00 | Men's 75 - 82,5 kg Light-heavy weight group B | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 21h00 | Men's 75 - 82,5 kg Light-heavy weight group A | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium |
September 25
ATHLETICS | 09h00 | Men's Hammer throw qualifying: group 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h15 | Men's Hammer throw qualifying: group 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 400 m hurdles round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h35 | Women's 400 m hurdles round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h40 | Women's 400 m hurdles round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h45 | Women's 400 m hurdles round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h50 | Women's 400 m hurdles round 1: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h20 | Men's 110 m hurdles round 1:heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h25 | Men's 110 m hurdles round 1:heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h30 | Men's 110 m hurdles round 1:heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h35 | Men's 110 m hurdles round 1:heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h40 | Men's 110 m hurdles round 1:heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h40 | Men's 110 m hurdles round 1:heat 6 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h00 | Women's 100 m Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h00 | Men's Javelin throw Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h05 | Women's 100 m Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h10 | Men's High jump Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h20 | Men's 400 m round 2: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h25 | Men's 400 m round 2: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Men's 400 m round 2: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h35 | Men's 400 m round 2: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h45 | Women's 400 m Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h50 | Women's 400 m Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h00 | Men's Long jump qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h05 | Men's 110 m hurdles round 2: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h10 | Men's 110 m hurdles round 2: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Men's 110 m hurdles round 2: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h20 | Men's 110 m hurdles round 2: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h35 | Men's 400 m hurdles Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h50 | Women's 100 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h15 | Women's Javelin throw qualifying: group 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h20 | Women's 800 m Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h25 | Women's 800 m Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h50 | Men's 800 m Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h55 | Men's 800 m Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h20 | Women's 3,000 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h45 | Women's Javelin throw qualifying: group 2 | Olympic Stadium | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Women's preliminary pool, group A: Bulgaria - South Korea | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 11h45 | Women's preliminary pool, group B: Czechoslovakia - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Women's preliminary pool, group A: Australia - Soviet Union | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Women's preliminary pool, group B: People's Republic of China - United State of America | Chamshi Gymnasium | ||
BOXING | 09h58 | Men's - 48 kg Light-fly weight 1/8 final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 11h42 | Men's 57 - 60 kg Light weight 1/8 final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 11h50 | Men's 71 - 75 kg Middle weight 1/8 final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 18h59 | Men's 48 - 51 kg Fly weight 1/8 final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 21h01 | Men's 75 - 81 kg Light-heavy weight preliminary boots | Chamshi Students' Gymnasium | ||
DIVING | 10h00 | Women's 3 m springboard Final | Chamshil Indoor Swimming Pool | ||
EQUESTRIAN | 09h00 | Mixed Dressage team | Seoul Equestrian Park | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Women's preliminary round, group A: United State of America - Great Britain | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 10h45 | Women's preliminary round, group B: Canada - Federal Republic of Germany | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Women's preliminary round, group A: Netherlands - Argentina | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Women's preliminary round, group B: Australia - South Korea | Songnam Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's Quarterfinal: Soviet Union - Australia | Pusan Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's Quarterfinal: Zambia - Federal Republic of Germany | Kwangju Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's Quarterfinal: Brazil - Argentina | Olympic Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's Quarterfinal: Sweden - Italy | Taegu Stadium | ||
GYMNASTICS Artistic | 12h00 | Women's Side horse vault Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 12h40 | Women's Uneven (Asymmetrical) bars Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 13h30 | Women's Balance beam Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Artistic | 14h10 | Women's Floor exercises Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
HANDBALL | 14h00 | Women's preliminary round, group A: South Korea - United State of America | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 15h30 | Women's preliminary round, group B: People's Republic of China - Ivory Coast | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 18h00 | Women's preliminary round, group A: Czechoslovakia - Yugoslavia | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 19h30 | Women's preliminary round, group B: Soviet Union - Norway | Suwon Gymnasium | ||
JUDO | 10h00 | Women's - 48 kg Extra lightweight | Changch'Ung Gymnasium | ||
JUDO | 17h00 | Men's - 60 kg Extra lightweight | Changch'Ung Gymnasium | ||
ROWING | 10h00 | Women's Single scull (W1x) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h10 | Women's Quadruple sculls (W4x) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h35 | Women's Eight with coxswain (W8+) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 10h57 | Men's Coxed pair (M2+) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h20 | Men's Coxless four (M4-) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 11h42 | Men's Quadruple sculls (M4x) Final | Han River Reggatta Course | ||
ROWING | 12h16 | Men's Eight (M8+) Final | Han River Reggatta Course | ||
SAILING | 13h10 | Mixed Flying dutchman race 5 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 13h20 | Men's Star race 5 | Pusan Yachting Center | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m medley heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m medley heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m medley heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m medley heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m medley heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m medley heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m medley heat 7 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 200 m medley heat 8 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m backstroke heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m backstroke heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m backstroke heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m backstroke heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m backstroke heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m butterfly heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m butterfly heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m butterfly heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 200 m butterfly heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 50 m freestyle heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 50 m freestyle heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 50 m freestyle heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 50 m freestyle heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 50 m freestyle heat 5 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 50 m freestyle heat 6 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Women's 50 m freestyle heat 7 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 4 x 100 m medley relay heat 1 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 4 x 100 m medley relay heat 2 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 4 x 100 m medley relay heat 3 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 10h00 | Men's 4 x 100 m medley relay heat 4 | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 1,500 m freestyle Final | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 200 m medley Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 200 m medley Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 200 m backstroke Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 200 m backstroke Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 200 m butterfly Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 200 m butterfly Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 50 m freestyle Final B | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Women's 50 m freestyle Final A | Olympic Park - Swimming Pool | ||
SWIMMING | 20h00 | Men's 4 x 100 m medley relay Final | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TABLE TENNIS | 09h00 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 09h50 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 10h40 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 13h30 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h20 | Women's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h50 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h00 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h50 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 19h40 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 20h30 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Single round 3, 8 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Double round 2, 8 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group A: Japan - South Korea | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group A: German Democratic Republic - Soviet Union | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group B: Peru - United State of America | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Women's preliminary, group B: People's Republic of China - Brazil | Hanyang University Gymnasium | |||
WEIGHTLIFTING | 14h00 | Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight group B | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 17h00 | Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight group C | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 21h00 | Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight group A | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium |
September 26
ATHLETICS | 09h00 | Men's Pole Vault qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h10 | Women's 10,000 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h10 | Women's 10,000 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Men's 200 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Men's 200 m round 1: heat 10 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Men's 200 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Men's 200 m round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Men's 200 m round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Men's 200 m round 1: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Men's 200 m round 1: heat 6 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Men's 200 m round 1: heat 7 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Men's 200 m round 1: heat 8 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Men's 200 m round 1: heat 9 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Women's 400 m hurdles Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Women's 400 m hurdles Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h40 | Men's Hammer throw Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h00 | Men's 110 m hurdles Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h00 | Men's 110 m hurdles Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h25 | Women's 800 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h40 | Men's 800 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 200 m round 2: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 200 m round 2: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 200 m round 2: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 200 m round 2: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h00 | Men's 200 m round 2: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h35 | Men's 3,000 m steeplechase round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h35 | Men's 3,000 m steeplechase round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h35 | Men's 3,000 m steeplechase round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h00 | Women's Javelin throw Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h00 | Men's Long jump Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h30 | Men's 110 m hurdles Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h45 | Men's 400 m Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h45 | Men's 400 m Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h05 | Women's 400 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h20 | Men's 10,000 m Final | Olympic Stadium | ||
BASE-BALL | 10h00 | Men's Semifinal 1: South Korea - Japan | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASE-BALL | 14h01 | Men's Semifinal 2: Puerto Rico - United State of America | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Men's classification 9th - 12th place: Central Africa - Egypt | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 11h45 | Men's Quarterfinal: United State of America - Puerto Rico | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 14h30 | Men's classification 9th - 12th place: People's Republic of China - South Korea | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 16h30 | Men's Quarterfinal: Spain - Australia | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Men's Quarterfinal: Soviet Union - Brazil | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Men's Quarterfinal: Yugoslavia - Canada | Chamshi Gymnasium | ||
BOXING | 09h58 | Men's 51 - 54 kg Bantam weight 1/8 final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 10h00 | Men's 63,5 - 67 kg Welter weight 1/8 final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 12h00 | Men's 81 - 91 kg Heavy weight preliminary boots | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 19h00 | Men's 54 - 57 kg Feather weight 1/8 final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 19h00 | Men's 67 - 71 kg Light-middle weight 1/8 final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 21h08 | Men's + 91 kg Super heavy weight preliminary boots | Chamshi Students' Gymnasium | ||
CANOEING Sprint | 09h02 | Men's K1 - 500 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h14 | Men's K1 - 500 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h26 | Men's K1 - 500 m preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h31 | Men's C1 - 500 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h41 | Men's C1 - 500 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h52 | Men's C1 - 500 m preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h01 | Women's K1 - 500 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h10 | Women's K1 - 500 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h21 | Women's K1 - 500 m preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h31 | Men's K2 - 500 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h42 | Men's K2 - 500 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h53 | Men's K2 - 500 m preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h00 | Men's C2 - 500 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h12 | Men's C2 - 500 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h21 | Men's C2 - 500 m preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h33 | Women's K2 - 500 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h40 | Women's K2 - 500 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 14h00 | Men's K1 - 500 m repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 14h13 | Men's K1 - 500 m repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 14h20 | Men's C1 - 500 m repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 14h30 | Men's C1 - 500 m repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 15h01 | Men's K2 - 500 m repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 15h11 | Men's K2 - 500 m repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 15h20 | Men's C2 - 500 m repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 15h31 | Men's C2 - 500 m repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 15h43 | Women's K2 - 500 m repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 15h50 | Women's K2 - 500 m repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
CYCLING Road | 09h40 | Women's Race 82 km | |||
DIVING | 10h00 | Men's 10 m platform preliminary | Chamshil Indoor Swimming Pool | ||
EQUESTRIAN | 10h00 | Mixed Jumping qualifying round 1 | Seoul Equestrian Park | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Men's preliminary round, group A: Australia - Spain | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 10h45 | Men's preliminary round, group B: Federal Republic of Germany - Soviet Union | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Men's preliminary round, group A: Argentina - Kenya | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h30 | Men's preliminary round, group B: Great Britain - India | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's preliminary round, group A: Netherlands - Pakistan | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's preliminary round, group A: Canada - South Korea | Songnam Stadium | ||
HANDBALL | 10h00 | Men's preliminary round, group A: Yugoslavia - Iceland | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 11h30 | Men's preliminary round, group B: Hungary - Spain | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 14h00 | Men's preliminary round, group A: Sweden - United State of America | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 15h30 | Men's preliminary round, group B: Democratic Republic of Germany - Czechoslovakia | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 18h00 | Men's preliminary round, group A: Soviet Union - Algeria | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 19h30 | Men's preliminary round, group B: South Korea - Japan | Suwon Gymnasium | ||
JUDO | 10h00 | Women's 48 - 52 kg Half-light weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
JUDO | 17h00 | Men's 60 - 65 kg Half-light weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
SAILING | 12h20 | Mixed Flying dutchman race 6 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h30 | Men's Star race 6 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h35 | Mixed Tornado race 6 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h45 | Men's 470 race 6 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h45 | Mixed Soling race 6 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h55 | Women's 470 race 6 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 13h15 | Men's Finn race 6 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING Sailboard | 12h15 | Men's Lechner Division II race 6 | Pusan Yachting Center | ||
SWIMMING Synchronized | 20h00 | Women's Solo preliminary | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TABLE TENNIS | 09h00 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 09h30 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 13h30 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h00 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h50 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 15h40 | Women's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h00 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h50 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 19h40 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 20h30 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Single Quarterfinal: 4 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Double Quarterfinal: 4 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Italy - South Korea | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Sweden - Bulgaria | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group A: Soviet Union - Brazil | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: France - Argentina | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: Japan - Netherlands | Hanyang University Gymnasium | |||
VOLLEY-BALL | Men's preliminary, group B: Tunisia - United State of America | Hanyang University Gymnasium | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: Australia - France | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: South Korea - Soviet Union | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: Italy - Federal Republic of Germany | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: Spain - Yugoslavia | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: United State of America - Greece | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: Hungary - People's Republic of China | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WEIGHTLIFTING | 14h00 | Men's 90 - 100 kg First-heavy weight group B | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 17h00 | Men's 90 - 100 kg First-heavy weight group C | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 21h00 | Men's 90 - 100 kg First-heavy weight group A | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium |
September 27
ARCHERY | 10h30 | Women's FITA Olympic round Open round | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 10h30 | Men's FITA Olympic round Open round | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 10h30 | Women's FITA Olympic round team open round | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 10h30 | Men's FITA Olympic round team open round | Hwarang Archery Field | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Women's Semifinal: Australia - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 11h45 | Women's Semifinal: United State of America - Soviet Union | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Women's classification 5th - 8th place: People's Republic of China - South Korea | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Women's classification 5th - 8th place: Bulgaria - Czechoslovakia | Chamshi Gymnasium | ||
BOXING | 10h04 | Men's - 48 kg Light-fly weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 11h07 | Men's 57 - 60 kg Light weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 12h11 | Men's 71 - 75 kg Middle weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 19h02 | Men's 48 - 51 kg Fly weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 19h55 | Men's 60 - 63,5 kg Light-welter weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 20h50 | Men's 75 - 81 kg Light-heavy weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
CANOEING Sprint | 09h00 | Men's K1 - 1,000 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h10 | Men's K1 - 1,000 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h22 | Men's K1 - 1,000 m preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h35 | Men's C1 - 1,000 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h41 | Men's C1 - 1,000 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h51 | Women's K4 - 500 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h02 | Women's K4 - 500 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h12 | Men's K2 - 1,000 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h22 | Men's K2 - 1,000 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h31 | Men's K2 - 1,000 m preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h41 | Men's C2 - 1,000 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h51 | Men's C2 - 1,000 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h02 | Men's C2 - 1,000 m preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h11 | Men's K4 - 1,000 m preliminary, heat 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h22 | Men's K4 - 1,000 m preliminary, heat 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h31 | Men's K4 - 1,000 m preliminary, heat 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 14h00 | Men's K1 - 1,000 m repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 14h11 | Men's K1 - 1,000 m repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 14h23 | Men's C1 - 1,000 m repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 14h32 | Men's C1 - 1,000 m repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 14h41 | Men's K2 - 1,000 m repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 14h51 | Men's K2 - 1,000 m repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 15h02 | Men's C2 - 1,000 m repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 15h12 | Men's C2 - 1,000 m repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 15h21 | Men's K4 - 1,000 m repechage 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 15h31 | Men's K4 - 1,000 m repechage 2 | Han River Reggatta Course | ||
CYCLING Road | 09h00 | Men's Race 196,8 km | |||
DIVING | 10h30 | Men's 10 m platform Final | Chamshil Indoor Swimming Pool | ||
EQUESTRIAN | 14h00 | Mixed Dressage | Seoul Equestrian Park | ||
FENCING | 08h30 | Women's Foil team preliminaries | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Men's Foil team semifinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Men's Foil team Bronze Medal Match | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Men's Foil team direct elimination | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Men's Foil team Final | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Women's Semifinal: Federal Republic of Germany - United State of America | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 11h00 | Women's Semifinal: Argentina - Canada | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h35 | Women's Semifinal: Netherlands - Australia | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Women's Semifinal: South Korea - Great Britain | Songnam Stadium | ||
FOOTBALL | 17h00 | Men's Semifinal: Italy - Soviet Union | Pusan Stadium | ||
FOOTBALL | 20h00 | Men's Semifinal: Federal Republic of Germany - Brazil | Olympic Stadium | ||
HANDBALL | 14h00 | Women's final round (5th - 8th place): People's Republic of China - United State of America | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 15h30 | Women's final round (5th - 8th place) Ivory Coast - Czechoslovakia | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 18h00 | Women's final round (1st - 4th place): Yugoslavia - Soviet Union | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 19h30 | Women's final round (1st - 4th place): South Korea - Norway | Suwon Gymnasium | ||
JUDO | 10h00 | Women's 52 - 56 kg Light weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
JUDO | 17h00 | Men's 65 - 71 kg Light weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
SAILING | 12h00 | Men's 470 race 7 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h00 | Mixed Flying dutchman race 7 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h00 | Mixed Tornado race 7 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h10 | Women's 470 race 7 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h10 | Mixed Soling race 7 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 12h25 | Men's Star race 7 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING | 13h20 | Men's Finn race 7 | Pusan Yachting Center | ||
SAILING Sailboard | 13h00 | Men's Lechner Division II race 7 | Pusan Yachting Center | ||
SWIMMING Synchronized | 20h00 | Women's Duet preliminaries | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TABLE TENNIS | 09h00 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 09h50 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 10h40 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 13h30 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h20 | Women's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h50 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h00 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h50 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 19h40 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 20h30 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Single Quarterfinal: 4 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Double Quarterfinal: 4 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
VOLLEY-BALL | 09h45 | Women's Semifinal: Japan - Peru | Hanyang University Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 12h00 | Women's Semifinal: South Korea - Brazil | Hanyang University Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 18h00 | Women's Semifinal: Democratic Republic of Germany - United State of America | Hanyang University Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 20h30 | Women's Semifinal: Brazil - South Korea | Hanyang University Gymnasium | ||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: Australia - South Korea | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: France - Italy | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group A: Soviet Union - Federal Republic of Germany | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: United State of America - Hungary | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: Greece - Spain | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WATER-POLO | Men's preliminary round, group B: People's Republic of China - Yugoslavia | Chamshi Indoor Swimming Pool | |||
WEIGHTLIFTING | 14h00 | Men's 100 - 110 kg Heavy weight group B | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 17h00 | Men's 100 - 110 kg Heavy weight group C | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 21h00 | Men's 100 - 110 kg Heavy weight group A | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's - 48 kg Light-fly weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 82 - 90 kg Light-heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h00 | Men's - 48 kg Light-fly weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h00 | Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h00 | Men's 82 - 90 kg Light-heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium |
September 28
ARCHERY | 10h30 | Women's FITA Olympic round Open round | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 10h30 | Men's FITA Olympic round Open round | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 10h30 | Women's FITA Olympic round team open round | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 10h30 | Men's FITA Olympic round team open round | Hwarang Archery Field | ||
ATHLETICS | 09h00 | Men's Decathlon 100 m: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h00 | Men's Decathlon 100 m: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h00 | Men's Decathlon 100 m: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h00 | Men's Decathlon 100 m: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h10 | Women's Discus throw qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h50 | Men's Decathlon long jump | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 200 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 200 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 200 m round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 200 m round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 200 m round 1: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 200 m round 1: heat 6 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 200 m round 1: heat 7 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 200 m round 1: heat 8 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h50 | Men's Decathlon shot put | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h00 | Men's Pole Vault Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h35 | Women's 400 m hurdles Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h55 | Men's 400 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Women's 200 m round 2: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Women's 200 m round 2: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Women's 200 m round 2: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Women's 200 m round 2: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h30 | Men's Decathlon high jump | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h40 | Men's 200 m Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h40 | Men's 200 m Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h30 | Women's Long jump qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h40 | Men's 5,000 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h40 | Men's 5,000 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h40 | Men's 5,000 m round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h00 | Men's 200 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h20 | Men's 3,000 m steeplechase Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h20 | Men's 3,000 m steeplechase Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 17h00 | Men's Decathlon 400 m: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 17h00 | Men's Decathlon 400 m: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 17h00 | Men's Decathlon 400 m: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 17h00 | Men's Decathlon 400 m: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 17h00 | Men's Decathlon 400 m: heat 5 | Olympic Stadium | ||
BASE-BALL | 10h00 | Men's Bronze Medal Match: Puerto Rico - South Korea | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASE-BALL | 14h00 | Men's Final: United State of America - Japan | Chamshi Baseball Stadium | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Men's classification 5th - 8th place: Brazil - Puerto Rico | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 12h00 | Men's Semifinal: Soviet Union - United State of America | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 14h30 | Men's classification 5th - 8th place: Canada - Spain | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 16h30 | Men's Semifinal: Australia - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Women's placing match 7th - 8th: South Korea - Czechoslovakia | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Women's Bronze Medal Match: Australia - Soviet Union | Chamshi Gymnasium | ||
BOXING | 10h01 | Men's 51 - 54 kg Bantam weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 11h05 | Men's 63,5 - 67 kg Welter weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 12h12 | Men's 81 - 91 kg Heavy weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 18h58 | Men's 54 - 57 kg Feather weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 19h51 | Men's 67 - 71 kg Light-middle weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 20h58 | Men's + 91 kg Super heavy weight Quarterfinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
CANOEING Sprint | 09h00 | Men's K1 - 500 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h12 | Men's K1 - 500 m Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h20 | Men's K1 - 500 m Semifinal 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h30 | Men's C1 - 500 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h40 | Men's C1 - 500 m Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h53 | Men's C1 - 500 m Semifinal 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h02 | Women's K1 - 500 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h10 | Women's K1 - 500 m Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h20 | Women's K1 - 500 m Semifinal 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h30 | Men's K2 - 500 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h41 | Men's K2 - 500 m Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h50 | Men's K2 - 500 m Semifinal 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h00 | Men's C2 - 500 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h10 | Men's C2 - 500 m Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h21 | Men's C2 - 500 m Semifinal 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h30 | Women's K2 - 500 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h41 | Women's K2 - 500 m Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h50 | Women's K2 - 500 m Semifinal 3 | Han River Reggatta Course | ||
EQUESTRIAN | 09h30 | Mixed Jumping team round 1 | Seoul Equestrian Park | ||
EQUESTRIAN | 09h30 | Mixed Jumping team round 2 | Seoul Equestrian Park | ||
FENCING | 09h00 | Women's Foil Semifinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Women's Foil team Bronze Medal Match | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Women's Foil team direct elimination | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Women's Foil team Final | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Men's Semifinal: South Korea - Kenya | Hanyang University Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Men's Semifinal: Spain - Canada | Hanyang University Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 11h30 | Men's Semifinal: Pakistan - Soviet Union | Hanyang University Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 11h35 | Men's Semifinal: India - Argentina | Hanyang University Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 13h00 | Men's Semifinal: Federal Republic of Germany - Netherlands | Hanyang University Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's Semifinal: Australia - Great Britain | Hanyang University Gymnasium | ||
GYMNASTICS Rythmics | 18h00 | Women's All-round preliminary subdivision 1 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Rythmics | 20h00 | Women's All-round preliminary subdivision 2 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
HANDBALL | 10h00 | Men's preliminary round, group A: United State of America - Algeria | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 11h30 | Men's preliminary round, group B: Czechoslovakia - Japan | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 14h00 | Men's preliminary round, group A: Iceland - Soviet Union | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 15h30 | Men's preliminary round, group B: Spain - South Korea | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 18h00 | Men's preliminary round, group A: Yugoslavia - Sweden | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 19h30 | Men's preliminary round, group B: Hungary - Democratic Republic of Germany | Suwon Gymnasium | ||
JUDO | 10h00 | Women's 56 - 61 kg Half-middle weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
JUDO | 17h00 | Men's 71 - 78 kg Half-middle weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 09h00 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 09h50 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 10h40 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 13h30 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h20 | Women's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 14h50 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h00 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h50 | Women's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 19h40 | Men's Single stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 20h30 | Men's Double stage 1 | Seoul National University Gymnasium | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Single Semifinals: 2 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Double Semifinals: 2 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
VOLLEY-BALL | 09h45 | Men's Semifinal: Bulgaria - France | Hanyang University Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 12h00 | Men's Semifinal: Italy - Tunisia | Hanyang University Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 18h00 | Men's Semifinal: South Korea - Japan | Hanyang University Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 20h30 | Men's Semifinal: Sweden - Netherlands | Hanyang University Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 11h00 | Men's + 110 kg Super heavy weight group B | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h00 | Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h00 | Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h00 | Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium |
September 29
ARCHERY | 10h30 | Women's FITA Olympic round 1/8 final | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 10h30 | Men's FITA Olympic round 1/8 final | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 14h30 | Women's FITA Olympic round Quarterfinal | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 14h30 | Men's FITA Olympic round Quarterfinal | Hwarang Archery Field | ||
ATHLETICS | 08h20 | Men's Decathlon 110 m hurdles: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 08h20 | Men's Decathlon 110 m hurdles: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 08h20 | Men's Decathlon 110 m hurdles: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 08h20 | Men's Decathlon 110 m hurdles: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 08h20 | Men's Decathlon 110 m hurdles: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h15 | Men's Decathlon discus throw | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 09h15 | Women's High jump qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 100 m hurdles round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 100 m hurdles round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 100 m hurdles round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 100 m hurdles round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h30 | Women's 100 m hurdles round 1: heat 5 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h00 | Women's Long jump Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Men's Decathlon pole vault | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h15 | Women's Discus throw Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h00 | Women's 200 m Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h00 | Women's 200 m Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h15 | Men's 1,500 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h15 | Men's 1,500 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h15 | Men's 1,500 m round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h15 | Men's 1,500 m round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h50 | Women's 100 m hurdles round 2: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h50 | Women's 100 m hurdles round 2: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h50 | Women's 100 m hurdles round 2: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h00 | Men's Decathlon javelin throw | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h15 | Women's 1,500 m round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h15 | Women's 1,500 m round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 16h40 | Women's 200 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 17h00 | Men's 5,000 m Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 17h00 | Men's 5,000 m Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 17h45 | Men's Decathlon 1,500 m: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 17h45 | Men's Decathlon 1,500 m: heat 2 | Olympic Stadium | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Women's placing match 5th - 6th: Bulgaria - People's Republic of China | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 12h00 | Women's Final: United State of America - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 14h30 | Men's placing match 11th - 12th: People's Republic of China - Egypt | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 16h30 | Men's placing match 9th - 10th: South Korea - Central African Republic | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 19h30 | Men's placing match 7th - 8th: Spain - Puerto Rico | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 21h30 | Men's Bronze Medal Match: Australia - United State of America | Chamshi Gymnasium | ||
BOXING | 10h00 | Men's - 48 kg Light-fly weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 10h31 | Men's 51 - 54 kg Bantam weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 10h55 | Men's 57 - 60 kg Light weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 11h26 | Men's 63,5 - 67 kg Welter weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 11h47 | Men's 71 - 75 kg Middle weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 12h17 | Men's 81 - 91 kg Heavy weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 18h58 | Men's 48 - 51 kg Fly weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 19h29 | Men's 54 - 57 kg Feather weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 19h51 | Men's 60 - 63,5 kg Light-welter weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 20h15 | Men's 67 - 71 kg Light-middle weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 20h49 | Men's 75 - 81 kg Light-heavy weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 21h06 | Men's + 91 kg Super heavy weight Semifinals | Chamshi Students' Gymnasium | ||
CANOEING Sprint | 09h00 | Men's K1 - 1,000 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h11 | Men's K1 - 1,000 m Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h20 | Men's K1 - 1,000 m Semifinal 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h31 | Men's C1 - 1,000 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h41 | Men's C1 - 1,000 m Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h52 | Men's C1 - 1,000 m Semifinal 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h03 | Women's K4 - 500 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h12 | Men's K2 - 1,000 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h20 | Men's K2 - 1,000 m Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h31 | Men's K2 - 1,000 m Semifinal 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h41 | Men's C2 - 1,000 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h50 | Men's C2 - 1,000 m Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h00 | Men's C2 - 1,000 m Semifinal 3 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h11 | Men's K4 - 1,000 m Semifinal 1 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h21 | Men's K4 - 1,000 m Semifinal 2 | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h31 | Men's K4 - 1,000 m Semifinal 3 | Han River Reggatta Course | ||
FENCING | 09h00 | Men's Sabre team Semifinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Men's Sabre team Bronze Medal Match | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Men's Sabre team direct elimination | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Men's Sabre team Final | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Women's classification 5th - 6th place: Federal Republic of Germany - Canada | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 11h00 | Women's classification 7th - 8th place: United State of America - Argentina | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h00 | Men's classification 9th - 10th place: Spain - South Korea | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's classification 11th - 12th place: Canada - Kenya | Songnam Stadium | ||
GYMNASTICS Rythmics | 18h00 | Women's All-round preliminary subdivision 3 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
GYMNASTICS Rythmics | 20h00 | Women's All-round preliminary subdivision 4 | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
HANDBALL | 14h00 | Women's final round (5th - 8th place): Ivory Coast - United State of America | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 15h30 | Women's final round (5th - 8th place): People's Republic of China - Czechoslovakia | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 18h00 | Women's final round (1st - 4th place): Yugoslavia - Norway | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 19h30 | Women's final round: (1st - 4th place): South Korea - Soviet Union | Suwon Gymnasium | ||
JUDO | 10h00 | Women's 61 - 66 kg Middle weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
JUDO | 17h00 | Men's 78 - 86 kg Middle weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 09h00 | Women's Single 1/8 final | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 09h50 | Men's Single 1/8 final | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 11h00 | Women's Double Quarterfinals | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 11h30 | Men's Double Quarterfinals | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 12h00 | Women's Double losers of quarterfinals | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 12h30 | Men's Double losers of quarterfinals | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 13h00 | Women's Single Quarterfinals | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 13h50 | Men's Single Quarterfinals | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 17h30 | Women's Single losers of quarterfinals | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h20 | Men's Single losers of quarterfinals | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 20h00 | Women's Double Semifinals | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 20h30 | Men's Double Semifinals | Seoul National University Gymnasium | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Single Semifinals: 2 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Double Semifinals: 2 matches | Olympic Park - Tennis Courts | ||
VOLLEY-BALL | 09h45 | Women's classification 7th - 8th place: South Korea - United State of America | Hanyang University Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 12h00 | Women's classification 5th - 6th place: Brazil - Democratic Republic of Germany | Hanyang University Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 18h00 | Women's Bronze Medal Match: People's Republic of China - Japan | Hanyang University Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 20h30 | Women's Final: Soviet Union - Peru | Hanyang University Gymnasium | ||
WEIGHTLIFTING | 11h00 | Men's + 110 kg Super heavy weight group A | Olympic Park - Weightlifting Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's - 48 kg Light-fly weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 100 - 130 kg Super heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 57 - 62 kg Feather weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 82 - 90 kg Light-heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h30 | Men's - 48 kg Light-fly weight Final | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h30 | Men's 57 - 62 kg Feather weight Final | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h30 | Men's 82 - 90 kg Light-heavy weight Final | Sangmu Gymnasium |
September 30
ARCHERY | 10h30 | Women's FITA Olympic round Semifinal | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 10h30 | Men's FITA Olympic round Semifinal | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 14h30 | Women's FITA Olympic round Final | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 14h30 | Men's FITA Olympic round Final | Hwarang Archery Field | ||
ATHLETICS | Men's 1,500 m wheelchair | ||||
ATHLETICS | Women's 800 m wheelchair | ||||
ATHLETICS | 08h00 | Men's 50 km walk | |||
ATHLETICS | 09h30 | Men's Discus throw qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h10 | Men's 4 x 400 m relay round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h10 | Men's 4 x 400 m relay round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 10h10 | Men's 4 x 400 m relay round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Women's 100 m hurdles Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 11h00 | Women's 100 m hurdles Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h30 | Women's Shot put qualifying | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h40 | Men's 1,500 m Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h40 | Men's 1,500 m Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h00 | Women's High jump Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h10 | Women's 100 m hurdles Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h25 | Men's 4 x 100 m relay round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h25 | Men's 4 x 100 m relay round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h25 | Men's 4 x 100 m relay round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h25 | Men's 4 x 100 m relay round 1: heat 4 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h50 | Women's 4 x 100 m relay round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h50 | Women's 4 x 100 m relay round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h50 | Women's 4 x 100 m relay round 1: heat 3 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h20 | Men's 3,000 m steeplechase Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h45 | Men's 4 x 400 m relay Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h45 | Men's 4 x 400 m relay Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h10 | Women's 4 x 400 m relay round 1: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h10 | Women's 4 x 400 m relay round 1: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h40 | Women's 10,000 m Final | Olympic Stadium | ||
BASKET-BALL | 09h45 | Men's placing match 5th - 6th Brazil - Canada | Chamshi Gymnasium | ||
BASKET-BALL | 12h00 | Men's Final: Soviet Union - Yugoslavia | Chamshi Gymnasium | ||
CANOEING Sprint | 09h02 | Men's K1 - 500 m Final | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h36 | Men's C1 - 500 m Final | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h00 | Women's K1 - 500 m Final | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h30 | Men's K2 - 500 m Final | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h00 | Men's C2 - 500 m Final | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h30 | Women's K2 - 500 m Final | Han River Reggatta Course | ||
EQUESTRIAN | 10h00 | Mixed Jumping qualifying round 2 | Seoul Equestrian Park | ||
FENCING | 09h00 | Men's Épée team Semifinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Men's Épée team Quarterfinals | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Men's Épée team Bronze Medal Match | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Men's Épée team direct elimination | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FENCING | 09h00 | Men's Épée team Final | Olympic Park - Fencing Gymnasium | ||
FIELD HOCKEY | 09h00 | Men's classification 5th - 6th place: India - Pakistan | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 11h00 | Men's classification 7th - 8th place: Soviet Union - Argentina | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 13h00 | Women's Bronze Medal Match: Netherlands - Great Britain | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Women's Final: Australia - South Korea | Songnam Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's Bronze Medal Match: Italy - Federal Republic of Germany | Olympic Stadium | ||
GYMNASTICS Rythmics | 18h00 | Women's All-round Final | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
HANDBALL | 10h00 | Men's Final (11th - 12th places): United State of America - Japan | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 11h30 | Men's Final (9th - 10th places): Algeria - Spain | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 14h00 | Men's Final (7th - 8th places): Iceland - Democratic Republic of Germany | Suwon Gymnasium | ||
HANDBALL | 16h15 | Men's Final (5th - 6th places): Sweden - Czechoslovakia | Suwon Gymnasium | ||
JUDO | 10h00 | Women's 66 - 72 kg Half-heavy weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
JUDO | 17h00 | Men's 86 - 95 kg Half-heavy weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
SWIMMING Synchronized | 09h30 | Women's Solo Final | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TABLE TENNIS | 11h00 | Women's Double positions | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 11h30 | Men's Double positions | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 12h00 | Women's Double Bronze Medal Match | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 12h30 | Men's Double Bronze Medal Match | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 17h30 | Women's Single positions | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h20 | Men's Single positions | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 20h00 | Women's Double Final | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 21h20 | Men's Double Final | Seoul National University Gymnasium | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Single Final | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Double Final | Olympic Park - Tennis Courts | ||
VOLLEY-BALL | 09h45 | Men's Semifinal: Brazil - United State of America | Hanyang University Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 12h00 | Men's classification 11th - 12th place: Tunisia - South Korea | Chamshi Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 18h00 | Men's classification 9th - 19th place: Italy - Japan | Chamshi Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 20h30 | Men's Semifinal: Soviet Union - Argentina | Hanyang University Gymnasium | ||
WATER-POLO | 13h30 | Men's classification round: France - People's Republic of China | Olympic Park - Swimming Pool | ||
WATER-POLO | 14h45 | Men's classification round: South Korea - Greece | Olympic Park - Swimming Pool | ||
WATER-POLO | 16h00 | Men's classification round: Italy - Hungary | Chamshi Indoor Swimming Pool | ||
WATER-POLO | 19h00 | Men's classification round: Australia - Spain | Chamshi Indoor Swimming Pool | ||
WATER-POLO | 20h15 | Men's Semifinal 1: Federal Republic of Germany - Yugoslavia | Olympic Park - Swimming Pool | ||
WATER-POLO | 21h30 | Men's Semifinal 2: Soviet Union - United State of America | Olympic Park - Swimming Pool | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 48 - 52 kg Fly weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 68 - 74 kg Welter weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 90 - 100 kg Heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h30 | Men's 48 - 52 kg Fly weight Final | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h30 | Men's 68 - 74 kg Welter weight Finals | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h30 | Men's 90 - 100 kg Heavy weight Final | Sangmu Gymnasium |
October 1
ARCHERY | 10h30 | Women's FITA Olympic round team Semifinal | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 10h30 | Men's FITA Olympic round team Semifinal | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 14h30 | Women's FITA Olympic round team Final | Hwarang Archery Field | ||
ARCHERY | 14h30 | Men's FITA Olympic round team Final | Hwarang Archery Field | ||
ATHLETICS | 12h15 | Women's 4 x 100 m relay Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h15 | Women's 4 x 100 m relay Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h25 | Women's Shot put Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h35 | Men's 4 x 100 m relay Semifinal: heat 1 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h35 | Men's 4 x 100 m relay Semifinal: heat 2 | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h45 | Men's Discus throw Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 12h55 | Women's 1,500 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h10 | Men's 1,500 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h30 | Men's 5,000 m Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 13h55 | Women's 4 x 100 m relay Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h15 | Men's 4 x 100 m relay Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 14h35 | Women's 4 x 400 m relay Final | Olympic Stadium | ||
ATHLETICS | 15h00 | Men's 4 x 400 m relay Final | Olympic Stadium | ||
BOXING | 09h57 | Men's - 48 kg Light-fly weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 10h14 | Men's 51 - 54 kg Bantam weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 10h39 | Men's 57 - 60 kg Light weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 11h04 | Men's 63,5 - 67 kg Welter weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 11h22 | Men's 71 - 75 kg Middle weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 11h47 | Men's 81 - 91 kg Heavy weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
CANOEING Sprint | 09h00 | Men's K1 - 1,000 m Final | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 09h32 | Men's C1 - 1,000 m Final | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h00 | Women's K4 - 500 m Final | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 10h31 | Men's K2 - 1,000 m Final | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h00 | Men's C2 - 1,000 m Final | Han River Reggatta Course | ||
CANOEING Sprint | 11h31 | Men's K4 - 1,000 m Final | Han River Reggatta Course | ||
FIELD HOCKEY | 13h00 | Men's Bronze Medal Match: Australia - Netherlands | Songnam Stadium | ||
FIELD HOCKEY | 15h15 | Men's Final: Federal Republic of Germany - Great Britain | Songnam Stadium | ||
FOOTBALL | 19h00 | Men's Final: Soviet Union - Brazil | Olympic Stadium | ||
HANDBALL | 16h00 | Men's Bronze Medal Match: Yugoslavia - Hungary | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
HANDBALL | 17h30 | Men's Final: Soviet Union - South Korea | Olympic Park - Gymnastics Hall | ||
JUDO | 10h00 | Women's + 72 kg Heavy weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
JUDO | 17h00 | Men's + 95 kg Heavy weight | Changch'Ung Gymnasium | ||
SWIMMING Synchronized | 09h30 | Women's Duet Final | Olympic Park - Swimming Pool | ||
TABLE TENNIS | 11h00 | Women's Single Semifinal | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 11h50 | Men's Single Semifinal | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 12h40 | Women's Single Semifinal | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 13h30 | Men's Single Semifinal | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 17h30 | Women's Single Bronze Medal Match | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 18h20 | Men's Single Bronze Medal Match | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 20h00 | Women's Single Final | Seoul National University Gymnasium | ||
TABLE TENNIS | 21h30 | Men's Single Final | Seoul National University Gymnasium | ||
TENNIS | 11h00 | Women's Single Final | Olympic Park - Tennis Courts | ||
TENNIS | 11h00 | Men's Double Final | Olympic Park - Tennis Courts | ||
VOLLEY-BALL | 09h45 | Men's classification 7th - 8th place: Sweden - France | Hanyang University Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 12h28 | Men's classification 5th - 6th place: Netherlands - Bulgaria | Hanyang University Gymnasium | ||
WATER-POLO | 13h30 | Men's classification round: South Korea - People's Republic of China | Olympic Park - Swimming Pool | ||
WATER-POLO | 14h00 | Men's classification round: Italy - Spain | Chamshil Indoor Swimming Pool | ||
WATER-POLO | 14h45 | Men's classification round: France - Greece | Chamshi Indoor Swimming Pool | ||
WATER-POLO | 16h00 | Men's Bronze Medal Match: Federal Republic of Germany - Soviet Union | Olympic Park - Swimming Pool | ||
WATER-POLO | 19h00 | Men's classification round: Australia - Hungary | Chamshil Indoor Swimming Pool | ||
WATER-POLO | 21h30 | Men's Final: Yugoslavia - United State of America | Olympic Park - Swimming Pool | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 100 - 130 kg Super heavy weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 52 - 57 kg Bantam weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 62 - 68 kg Light weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 10h00 | Men's 74 - 82 kg Middle weight preliminaries | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h30 | Men's 100 - 130 kg Super heavy weight Finals | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h30 | Men's 52 - 57 kg Bantam weight Final | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h30 | Men's 62 - 68 kg Light weight Final | Sangmu Gymnasium | ||
WRESTLING Freestyle | 17h30 | Men's 74 - 82 kg Middle weight Final | Sangmu Gymnasium |
October 2
ATHLETICS | 14h35 | Men's Marathon | |||
BOXING | 09h59 | Men's 48 - 51 kg Fly weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 10h00 | Men's 67 - 71 kg Light-middle weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 10h15 | Men's 54 - 57 kg Feather weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 10h30 | Men's 60 - 63,5 kg Light-welter weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 11h23 | Men's 75 - 81 kg Light-heavy weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
BOXING | 11h46 | Men's + 91 kg Super heavy weight Final | Chamshi Students' Gymnasium | ||
EQUESTRIAN | 08h00 | Mixed Jumping Final round 1 | Olympic Stadium | ||
EQUESTRIAN | 08h00 | Mixed Jumping Final round 2 | Olympic Stadium | ||
VOLLEY-BALL | 09h45 | Men's Bronze Medal Match: Argentina - Brazil | Chamshi Gymnasium | ||
VOLLEY-BALL | 12h55 | Men's Final: Soviet Union - United State of America | Chamshi Gymnasium | ||
CEREMONY | 19h00 | Closing ceremony | Olympic Stadium |