MarcoLympics
1956 Melbourne Summer

Welcome Day Sport Resuts Stockholm Français
poster
  THE XVIth SUMMER GAMES Torche
medaille de vainqueur medaille de participant


November 22

CEREMONY
14h00   Opening ceremony
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  qualifying match: People's Republic of China - Korea
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  qualifying match: Soviet Union - Canada

November 23

ATHLETICS
18h00 Men's 10,000 m Final
ATHLETICS
15h10 Men's 100 m round 1
ATHLETICS
14h30 Men's 400 m hurdles round 1
ATHLETICS
17h40 Men's 400 m hurdles round 2
ATHLETICS
16h15 Men's 800 m round 1
ATHLETICS
17h05 Men's 800 m round 2
ATHLETICS
10h00 Women's Discus throw qualifying trials
ATHLETICS
16h10 Women's Discus throw Final
ATHLETICS
10h00 Men's High jump qualifying trials
ATHLETICS
14h30 Men's High jump Final
ROWING
15h30 Men's Double sculls (M2x) heats
ROWING
11h45 Men's Coxed pair (2+) heats
ROWING
10h15 Men's Coxless pair (2-) heats
ROWING
16h00 Men's Eight (M8+) heats
ROWING
09h30 Men's Coxed four (4+) heats
ROWING
14h30 Men's Coxless four (4-) heats
ROWING
11h00 Men's Single scull (M1x) heats
BASKET-BALL
Indoor
12h00 Men's  qualifying match: France - Singapore
BASKET-BALL
Indoor
12h00 Men's  qualifying match: Philippines - Thailand
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  qualifying match: Brazil - Chili
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  qualifying match: United State of America - Japan
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  qualifying match: Uruguay - Bulgaria
BOXING
19h30 Men's - 51 kg round 1
BOXING
19h30 Men's 51 - 54 kg round 1
BOXING
19h30 Men's 54 - 57 kg round 1
BOXING
19h30 Men's 57 - 60 kg round 1
BOXING
19h30 Men's 75 - 81 kg round 1
FENCING
08h30 Men's Foil team round 1
FENCING
14h00 Men's Foil team Semifinals
FENCING
19h00 Men's Foil team Final
WEIGHTLIFTING
13h00 Men's - 56 kg 
WEIGHTLIFTING
20h00 Men's 56 - 60 kg 
HOCKEY
11h30 Men's  preliminary round, group B: Great Britain - Malaysia
HOCKEY
14h30 Men's  preliminary round, group B: Australia - Kenya
HOCKEY
16h00 Men's  preliminary round, group C: Pakistan - Belgium
MODERN PENTATHLON
09h00 Men's Pentathlon riding
MODERN PENTATHLON
09h00 Men's  team riding

November 24

ATHLETICS
14h45 Women's 100 m round 1
ATHLETICS
15h45 Men's 100 m Semifinals
ATHLETICS
16h40 Women's 100 m Semifinals
ATHLETICS
17h30 Men's 100 m Final
ATHLETICS
14h30 Men's 400 m hurdles Semifinals
ATHLETICS
17h10 Men's 400 m hurdles Final
ATHLETICS
13h30 Men's 50 km walk 
ATHLETICS
16h00 Men's 800 m Semifinals
ATHLETICS
10h00 Men's Hammer throw qualifying trials
ATHLETICS
14h30 Men's Hammer throw Final
ATHLETICS
10h00 Men's Pole Vault qualifying trials
ATHLETICS
10h00 Men's Long jump qualifying trials
ATHLETICS
15h50 Men's Long jump Final
ROWING
16h30 Men's Double sculls (M2x) repechages
ROWING
12h00 Men's Coxed pair (2+) repechages
ROWING
10h30 Men's Coxless pair (2-) repechages
ROWING
17h30 Men's Eight (M8+) repechages
ROWING
09h30 Men's Coxed four (4+) repechages
ROWING
14h30 Men's Coxless four (4-) repechages
ROWING
11h00 Men's Single scull (M1x) repechages
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  qualifying match: Canada - Singapore
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  qualifying match: Uruguay - Formosa
BASKET-BALL
Indoor
13h30 Men's  qualifying match: Bulgaria - Korea
BASKET-BALL
Indoor
13h30 Men's  qualifying match: United State of America - Thailand
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  qualifying match: Brazil - Australia
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  qualifying match: Philippines - Japan
BOXING
14h00 Men's + 81 kg round 1
BOXING
19h30 Men's + 81 kg round 1
BOXING
14h00 Men's 60 - 63,5 kg round 1
BOXING
19h30 Men's 60 - 63,5 kg round 1
BOXING
14h00 Men's 63,5 - 67 kg round 1
BOXING
19h30 Men's 63,5 - 67 kg round 1
BOXING
14h00 Men's 67 - 71 kg round 1
BOXING
19h30 Men's 67 - 71 kg round 1
FOOTBALL
14h30 Men's  round 1: Soviet Union - Germany
WEIGHTLIFTING
13h00 Men's 60 - 67,5 kg 
WEIGHTLIFTING
13h00 Men's 67,5 - 75 kg 
HOCKEY
14h30 Men's  preliminary round, group C: Germany - New Zealand
HOCKEY
16h00 Men's  preliminary round, group B: Great Britain - Kenya
MODERN PENTATHLON
08h00 Men's Pentathlon fencing
MODERN PENTATHLON
08h00 Men's  team fencing

November 25


 No olympic contest for this day 

November 26

ATHLETICS
17h20 Women's 100 m Final
ATHLETICS
14h30 Men's 200 m round 1
ATHLETICS
17h40 Men's 200 m round 2
ATHLETICS
15h50 Men's 5,000 m round 1
ATHLETICS
15h30 Men's 800 m Final
ATHLETICS
10h00 Men's Javelin throw qualifying trials
ATHLETICS
15h25 Men's Javelin throw Final
ATHLETICS
13h30 Men's Pole Vault Final
ROWING
14h30 Men's Coxed pair (2+) Semifinals
ROWING
10h30 Men's Coxless pair (2-) Semifinals
ROWING
15h30 Men's Eight (M8+) Semifinals
ROWING
10h00 Men's Coxed four (4+) Semifinals
ROWING
15h00 Men's Coxless four (4-) Semifinals
ROWING
11h00 Men's Single scull (M1x) Semifinals
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  qualifying match: United State of America - Philippines
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  qualifying match: Japan - Thailand
BASKET-BALL
Indoor
13h30 Men's  qualifying match: France - Canada
BASKET-BALL
Indoor
13h30 Men's  qualifying match: Soviet Union - Singapore
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  qualifying match: Bulgaria - Formosa
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  qualifying match: Chili - Australia
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  qualifying match: Uruguay - Korea
BOXING
14h00 Men's - 51 kg round 2
BOXING
19h30 Men's - 51 kg round 2
BOXING
14h00 Men's 51 - 54 kg round 2
BOXING
19h30 Men's 51 - 54 kg round 2
BOXING
14h00 Men's 71 - 75 kg round 1
BOXING
19h30 Men's 71 - 75 kg round 1
FENCING
08h30 Men's Foil round 1
FENCING
14h00 Men's Foil Semifinals
FENCING
19h00 Men's Foil Final
FOOTBALL
16h30 Men's  round 1: Great Britain - Thailand
WEIGHTLIFTING
20h00 Men's + 90 kg 
WEIGHTLIFTING
13h00 Men's 75 - 82,5 kg 
WEIGHTLIFTING
20h00 Men's 82,5 - 90 kg 
HOCKEY
11h30 Men's  preliminary round, group A: Singapore - United State of America
HOCKEY
14h30 Men's  preliminary round, group A: India - Afghanistan
HOCKEY
16h00 Men's  preliminary round, group B: Australia - Malaysia
MODERN PENTATHLON
09h00 Men's Pentathlon shooting
MODERN PENTATHLON
09h00 Men's  team shooting
SAILING
boat
12h00 Mixed 5,50 m 
SAILING
boat
12h00 Mixed Dragon 
SAILING
boat
12h00 Men's Finn 
SAILING
boat
12h00 Mixed Sharpie - 12 square m 
SAILING
boat
12h00 Men's Star 

November 27

ATHLETICS
15h20 Men's 110 m hurdles round 1
ATHLETICS
15h00 Men's 200 m Semifinals
ATHLETICS
17h00 Men's 200 m Final
ATHLETICS
16h00 Men's 3,000 m steeplechase round 1
ATHLETICS
14h30 Women's 80 m hurdles round 1
ATHLETICS
17h20 Women's 80 m hurdles Semifinals
ATHLETICS
10h00 Men's Discus throw qualifying trials
ATHLETICS
15h25 Men's Discus throw Final
ATHLETICS
10h00 Women's Long jump qualifying trials
ATHLETICS
16h05 Women's Long jump Final
ATHLETICS
10h00 Men's Triple jump qualifying trials
ATHLETICS
14h30 Men's Triple jump Final
ROWING
17h00 Men's Double sculls (M2x) Final
ROWING
16h00 Men's Coxed pair (2+) Final
ROWING
15h00 Men's Coxless pair (2-) Final
ROWING
17h30 Men's Eight (M8+) Final
ROWING
14h30 Men's Coxed four (4+) Final
ROWING
16h30 Men's Coxless four (4-) Final
ROWING
15h30 Men's Single scull (M1x) Final
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  Semifinal: France - Chili
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  classification: Australia - Thailand
BASKET-BALL
Indoor
13h30 Men's  Semifinal: United State of America - Bulgaria
BASKET-BALL
Indoor
13h30 Men's  classification: Formosa - Singapore
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  Semifinal: Soviet Union - Brazil
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  classification: Canada - Korea
BOXING
14h00 Men's 54 - 57 kg round 2
BOXING
19h30 Men's 54 - 57 kg round 2
BOXING
14h00 Men's 57 - 60 kg round 2
BOXING
19h30 Men's 57 - 60 kg round 2
BOXING
14h00 Men's 60 - 63,5 kg round 2
BOXING
19h30 Men's 60 - 63,5 kg round 2
FOOTBALL
16h30 Men's  round 1: Australia - Japan
HOCKEY
14h30 Men's  preliminary round, group C: Pakistan - New Zealand
HOCKEY
16h00 Men's  preliminary round, group C: Germany - Belgium
MODERN PENTATHLON
15h00 Men's Pentathlon swimming
MODERN PENTATHLON
15h00 Men's  team swimming
SAILING
boat
12h00 Mixed 5,50 m 
SAILING
boat
12h00 Mixed Dragon 
SAILING
boat
12h00 Men's Finn 
SAILING
boat
12h00 Mixed Sharpie - 12 square m 
SAILING
boat
12h00 Men's Star 

November 28

ATHLETICS
14h30 Men's 110 m hurdles Semifinals
ATHLETICS
16h05 Men's 110 m hurdles Final
ATHLETICS
14h50 Men's 20 km walk 
ATHLETICS
15h00 Men's 400 m round 1
ATHLETICS
17h35 Men's 400 m round 2
ATHLETICS
16h45 Men's 5,000 m Final
ATHLETICS
17h15 Women's 80 m hurdles Final
ATHLETICS
10h00 Women's Javelin throw qualifying trials
ATHLETICS
15h30 Women's Javelin throw Final
ATHLETICS
10h00 Men's Shot put qualifying trials
ATHLETICS
14h30 Men's Shot put Final
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  Semifinal: Uruguay - Chili
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  classification: Singapore - Thailand
BASKET-BALL
Indoor
13h30 Men's  Semifinal: Soviet Union - Bulgaria
BASKET-BALL
Indoor
13h30 Men's  classification: Formosa - Australia
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  Semifinal: United State of America - Brazil
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  Semifinal: Philippines - France
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  classification: Japan - Korea
BOXING
14h00 Men's - 51 kg round 3
BOXING
19h30 Men's - 51 kg round 3
BOXING
14h00 Men's 51 - 54 kg round 3
BOXING
19h30 Men's 51 - 54 kg round 3
BOXING
14h00 Men's 63,5 - 67 kg round 2
BOXING
19h30 Men's 63,5 - 67 kg round 2
BOXING
14h00 Men's 67 - 71 kg round 2
BOXING
19h30 Men's 67 - 71 kg round 2
FENCING
08h30 Men's Épée team round 1
FENCING
14h00 Men's Épée team Semifinals
FENCING
19h00 Men's Épée team Final
FOOTBALL
16h30 Men's  round 2: Yugoslavia - United State of America
HOCKEY
11h30 Men's  preliminary round, group A: Singapore - Afghanistan
HOCKEY
14h30 Men's  preliminary round, group A: India - United State of America
HOCKEY
16h00 Men's  preliminary round, group B: Malaysia- Kenya
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's + 87 kg round 1
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's - 52 kg round 1
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 52 - 57 kg round 1
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 57 - 62 kg round 1
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 62 - 67 kg round 1
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 67 - 73 kg round 1
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 73 - 79 kg round 1
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 79 - 87 kg round 1
AQUATICS
Water-Polo
14h00 Men's  round 1 group A: Romania - Australia
AQUATICS
Water-Polo
15h00 Men's  round 1 group C: Germany - Singapore
AQUATICS
Water-Polo
19h30 Men's  round 1 group A: Yugoslavia - Soviet Union
AQUATICS
Water-Polo
20h30 Men's  round 1 group B: United State of America - Great Britain
MODERN PENTATHLON
11h00 Men's Pentathlon cross-country
MODERN PENTATHLON
11h00 Men's  team cross-country
SAILING
boat
12h00 Mixed 5,50 m 
SAILING
boat
12h00 Mixed Dragon 
SAILING
boat
12h00 Men's Finn 
SAILING
boat
12h00 Mixed Sharpie - 12 square m 
SAILING
boat
12h00 Men's Star 

November 29

ATHLETICS
16h30 Men's 1,500 m round 1
ATHLETICS
15h20 Women's 200 m round 1
ATHLETICS
17h50 Women's 200 m Semifinals
ATHLETICS
16h00 Men's 3,000 m steeplechase Final
ATHLETICS
15h00 Men's 400 m Semifinals
ATHLETICS
17h30 Men's 400 m Final
ATHLETICS
10h00 Men's Decathlon 100 m
ATHLETICS
11h00 Men's Decathlon long jump
ATHLETICS
14h15 Men's Decathlon shot put
ATHLETICS
16h00 Men's Decathlon high jump
ATHLETICS
18h30 Men's Decathlon 400 m
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  Semifinal: Chili - Philippines
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  classification: Formosa - Thailand
BASKET-BALL
Indoor
13h30 Men's  Semifinal: France - Uruguay
BASKET-BALL
Indoor
13h30 Men's  classification: Australia - Singapore
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  Semifinal: Bulgaria - Brazil
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  Semifinal: United State of America - Soviet Union
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  classification: Canada - Japan
BOXING
19h30 Men's 54 - 57 kg round 3
BOXING
19h30 Men's 57 - 60 kg round 3
BOXING
19h30 Men's 60 - 63,5 kg round 3
BOXING
19h30 Men's 71 - 75 kg round 2
BOXING
19h30 Men's 75 - 81 kg round 1
FENCING
08h30 Women's Foil round 1
FENCING
14h00 Women's Foil Semifinals
FENCING
19h00 Women's Foil Final
FOOTBALL
16h30 Men's  round 2: Soviet Union - Indonesia
HOCKEY
14h30 Men's  preliminary round, group C: Pakistan - Germany
HOCKEY
16h00 Men's  preliminary round, group C: New Zealand - Belgium
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's + 87 kg round 2
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's - 52 kg round 2
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 52 - 57 kg round 2
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 57 - 62 kg round 2
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 62 - 67 kg round 2
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 67 - 73 kg round 2
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 73 - 79 kg round 2
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 79 - 87 kg round 2
AQUATICS
Swimming
14h00 Men's 100 m freestyle heats
AQUATICS
Swimming
19h30 Women's 100 m freestyle heats
AQUATICS
Swimming
20h35 Men's 100 m freestyle Semifinals
AQUATICS
Swimming
15h00 Women's 200 m breaststroke heats
AQUATICS
Water-Polo
15h45 Men's  round 1 group B: Hungary - Great Britain
AQUATICS
Water-Polo
16h45 Men's  round 1 group C: Italy - Singapore
AQUATICS
Water-Polo
21h15 Men's  round 1 group A: Soviet Union - Romania
AQUATICS
Water-Polo
22h15 Men's  round 1 group A: Yugoslavia - Australia
SAILING
boat
12h00 Mixed 5,50 m 
SAILING
boat
12h00 Mixed Dragon 
SAILING
boat
12h00 Men's Finn 
SAILING
boat
12h00 Mixed Sharpie - 12 square m 
SAILING
boat
12h00 Men's Star 

November 30

ATHLETICS
17h15 Women's 200 m Final
ATHLETICS
09h00 Men's Decathlon 110 m hurdles
ATHLETICS
10h00 Men's Decathlon discus throw
ATHLETICS
13h15 Men's Decathlon pole vault
ATHLETICS
16h15 Men's Decathlon javelin throw
ATHLETICS
18h30 Men's Decathlon 1,500 m
ATHLETICS
10h00 Women's Shot put qualifying trials
ATHLETICS
15h00 Women's Shot put Final
ATHLETICS
15h30 Men's 4 x 100 m relay round 1
ATHLETICS
16h35 Men's 4 x 400 m relay round 1
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  classification: Brazil - Chili
BASKET-BALL
Indoor
08h00 Men's  classification: Bulgaria - Philippines
BASKET-BALL
Indoor
13h30 Men's  final pool: Soviet Union - France
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  final pool: United State of America - Uruguay
BOXING
Men's + 81 kg Semifinals
BOXING
Men's + 81 kg round 2
BOXING
Men's - 51 kg Semifinals
BOXING
Men's 51 - 54 kg Semifinals
BOXING
Men's 54 - 57 kg Semifinals
BOXING
Men's 57 - 60 kg Semifinals
BOXING
Men's 60 - 63,5 kg Semifinals
BOXING
Men's 63,5 - 67 kg Semifinals
BOXING
Men's 67 - 71 kg Semifinals
BOXING
Men's 71 - 75 kg Semifinals
BOXING
Men's 75 - 81 kg Semifinals
CANOEING
Sprint
15h30 Men's C1 - 10,000 m Final
CANOEING
Sprint
15h30 Men's C2 - 10,000 m Final
CANOEING
Sprint
15h30 Men's K1 - 10,000 m Final
CANOEING
Sprint
15h30 Men's K2 - 10 000 m Final
FENCING
08h30 Men's Épée round 1
FENCING
08h30 Men's Épée round 2
FENCING
14h00 Men's Épée Semifinals
FENCING
19h00 Men's Épée Final
FOOTBALL
16h30 Men's  round 2: Bulgaria - Great Britain
HOCKEY
11h30 Men's  preliminary round, group A: India - Singapore
HOCKEY
14h30 Men's  preliminary round, group A: Afghanistan - United State of America
HOCKEY
16h00 Men's  preliminary round, group B: Great Britain - Australia
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's + 87 kg round 3
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's - 52 kg round 3
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 52 - 57 kg round 3
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 57 - 62 kg round 3
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 62 - 67 kg round 3
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 67 - 73 kg round 3
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 73 - 79 kg round 3
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 79 - 87 kg round 3
AQUATICS
Swimming
19h30 Women's 100 m freestyle Semifinals
AQUATICS
Swimming
19h55 Men's 100 m freestyle Final
AQUATICS
Swimming
20h20 Women's 200 m breaststroke Final
AQUATICS
Swimming
14h00 Men's 200 m butterfly heats
AQUATICS
Diving
14h45 Men's 3 m springboard group 1
AQUATICS
Diving
20h45 Men's 3 m springboard group 2
AQUATICS
Water-Polo
10h30 Men's  round 1 group A: Yugoslavia - Romania
AQUATICS
Water-Polo
11h30 Men's  round 1 group B: Hungary - United State of America
AQUATICS
Water-Polo
16h00 Men's  round 1 group A: Australia - Soviet Union
AQUATICS
Water-Polo
22h10 Men's  round 1 group C: Italy - Germany
SHOOTING
09h00 Men's 50 m free pistol 

December 1

ATHLETICS
16h15 Men's 1,500 m Final
ATHLETICS
15h15 Men's Marathon 
ATHLETICS
15h30 Women's 4 x 100 m relay round 1
ATHLETICS
15h50 Men's 4 x 100 m relay Semifinals
ATHLETICS
16h35 Men's 4 x 100 m relay Final
ATHLETICS
16h50 Women's 4 x 100 m relay Final
ATHLETICS
17h10 Men's 4 x 400 m relay Final
ATHLETICS
10h00 Women's High jump qualifying trials
ATHLETICS
15h50 Women's High jump Final
BASE-BALL
14h30 Men's  United State of America - Australia demonstration
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  Bronze Medal Match: Uruguay - France
BASKET-BALL
Indoor
20h00 Men's  Final: United State of America - Soviet Union
BOXING
19h30 Men's + 81 kg Final
BOXING
19h30 Men's - 51 kg Final
BOXING
19h30 Men's 51 - 54 kg Final
BOXING
19h30 Men's 54 - 57 kg Final
BOXING
19h30 Men's 57 - 60 kg Final
BOXING
19h30 Men's 60 - 63,5 kg Final
BOXING
19h30 Men's 63,5 - 67 kg Final
BOXING
19h30 Men's 67 - 71 kg Final
BOXING
19h30 Men's 71 - 75 kg Final
BOXING
19h30 Men's 75 - 81 kg Final
CANOEING
Sprint
09h00 Men's C1 - 1,000 m heats
CANOEING
Sprint
16h00 Men's C1 - 1,000 m Final
CANOEING
Sprint
09h00 Men's C2 - 1,000 m heats
CANOEING
Sprint
16h00 Men's C2 - 1,000 m Final
CANOEING
Sprint
09h00 Men's K1 - 1,000 m heats
CANOEING
Sprint
16h00 Men's K1 - 1,000 m Final
CANOEING
Sprint
09h00 Women's K1 - 500 m heats
CANOEING
Sprint
16h00 Women's K1 - 500 m Final
CANOEING
Sprint
09h00 Men's K2 - 1,000 m heats
CANOEING
Sprint
16h00 Men's K2 - 1,000 m Final
FOOTBALL
14h00 Men's  round 2: Australia - India
FOOTBALL
14h00 Men's  round 2: Soviet Union - Indonesia
HOCKEY
14h00 Men's  preliminary round (placing in group B): Great Britain - Australia
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's + 87 kg round 4
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's + 87 kg round 5
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's + 87 kg round 6
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's - 52 kg round 4
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's - 52 kg round 5
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's - 52 kg round 6
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 52 - 57 kg round 4
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 52 - 57 kg round 5
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 57 - 62 kg round 4
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 57 - 62 kg round 5
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 57 - 62 kg round 6
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 62 - 67 kg round 4
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 62 - 67 kg round 5
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 62 - 67 kg round 6
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 67 - 73 kg round 4
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 67 - 73 kg round 5
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 73 - 79 kg round 4
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 73 - 79 kg round 5
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 73 - 79 kg round 6
WRESTLING
Freestyle
10h00 Men's 79 - 87 kg round 4
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 79 - 87 kg round 5
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 79 - 87 kg round 6
WRESTLING
Freestyle
19h00 Men's 79 - 87 kg round 7
AQUATICS
Swimming
20h35 Women's 100 m freestyle Finals
AQUATICS
Swimming
20h55 Men's 200 m butterfly Final
AQUATICS
Swimming
21h15 Men's 400 m freestyle heats
AQUATICS
Swimming
14h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay heats
AQUATICS
Diving
19h30 Men's 3 m springboard Finals
AQUATICS
Water-Polo
14h40 Men's  final round: Italy - Soviet Union
AQUATICS
Water-Polo
22h40 Men's  final round: Yugoslavia - United State of America
SHOOTING
09h00 Men's 300 m rifle 3 positions 
SHOOTING
09h00 Men's 50 m free pistol 
SHOOTING
09h00 Men's Trap (clay pigeon) 

December 2


 No olympic contest for this day 

December 3

CYCLING
Track
19h00 Men's Pursuit 4,000 m team Quarterfinals
CYCLING
Track
19h00 Men's Pursuit 4,000 m team elimination, heats
CYCLING
Track
19h00 Men's 2000 m tandem Quarterfinals
CYCLING
Track
19h00 Men's 2000 m tandem repechages
CYCLING
Track
19h00 Men's 2000 m tandem round 1
CYCLING
Track
14h00 Men's Sprint Quarterfinals
CYCLING
Track
14h00 Men's Sprint repechage final
CYCLING
Track
14h00 Men's Sprint repechages
CYCLING
Track
14h00 Men's Sprint round 1
GYMNASTICS
Artistic
09h00 Women's All-round team
GYMNASTICS
Artistic
14h00 Women's All-round 
HOCKEY
14h30 Men's  Semifinal: India - Germany
HOCKEY
16h00 Men's  Semifinal: Pakistan - Great Britain
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's + 87 kg round 1
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's - 52 kg round 1
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 52 - 57 kg round 1
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 57 - 62 kg round 1
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 62 - 67 kg round 1
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 67 - 73 kg round 1
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 73 - 79 kg round 1
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 79 - 87 kg round 1
AQUATICS
Swimming
14h00 Women's 100 m backstroke heats
AQUATICS
Swimming
19h30 Women's 100 m butterfly heats
AQUATICS
Swimming
20h30 Men's 200 m breaststroke heats
AQUATICS
Swimming
20h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay Final
AQUATICS
Diving
14h00 Women's 3 m springboard 
AQUATICS
Water-Polo
14h50 Men's  final round: United State of America - Germany
AQUATICS
Water-Polo
21h30 Men's  final round: Hungary - Italy
SHOOTING
08h00 Men's 100 m running deer, single/double shots 
SHOOTING
09h00 Men's 50 m rifle 3 positions 
SAILING
boat
12h00 Mixed 5,50 m 
SAILING
boat
12h00 Mixed Dragon 
SAILING
boat
12h00 Men's Finn 
SAILING
boat
12h00 Mixed Sharpie - 12 square m 
SAILING
boat
12h00 Men's Star 

December 4

CYCLING
Track
20h00 Men's Pursuit 4,000 m team Semifinals
CYCLING
Track
20h00 Men's Pursuit 4,000 m team Bronze Medal Race
CYCLING
Track
20h00 Men's Pursuit 4,000 m team Final
CYCLING
Track
20h00 Men's 2000 m tandem Semifinals
CYCLING
Track
20h00 Men's Sprint Semifinals
FENCING
08h30 Men's Sabre team round 1
FENCING
14h00 Men's Sabre team Semifinals
FENCING
19h00 Men's Sabre team Final
FOOTBALL
16h30 Men's  Semifinal: Yugoslavia - India
GYMNASTICS
Artistic
08h00 Men's All-round team
GYMNASTICS
Artistic
14h00 Men's All-round 
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's + 87 kg round 2
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's - 52 kg round 2
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 52 - 57 kg round 2
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 57 - 62 kg round 2
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 62 - 67 kg round 2
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 67 - 73 kg round 2
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 73 - 79 kg round 2
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 79 - 87 kg round 2
AQUATICS
Swimming
14h00 Men's 100 m backstroke heats
AQUATICS
Swimming
19h30 Men's 400 m freestyle Final
AQUATICS
Swimming
14h55 Women's 4 x 100 m freestyle relay heats
AQUATICS
Diving
19h55 Women's 3 m springboard Final
AQUATICS
Water-Polo
15h40 Men's  final round: Yugoslavia - Germany
AQUATICS
Water-Polo
21h00 Men's  final round: Italy - United State of America
SHOOTING
08h00 Men's 100 m running deer, single/double shots 
SHOOTING
09h00 Men's 25 m rapid fire pistol 
SHOOTING
09h00 Men's 50 m rifle 3 positions 
SAILING
boat
12h00 Mixed 5,50 m 
SAILING
boat
12h00 Mixed Dragon 
SAILING
boat
12h00 Men's Finn 
SAILING
boat
12h00 Mixed Sharpie - 12 square m 
SAILING
boat
12h00 Men's Star 

December 5

FENCING
08h30 Men's Sabre round 1
FENCING
08h30 Men's Sabre round 2
FENCING
14h00 Men's Sabre Semifinals
FENCING
19h00 Men's Sabre Final
FOOTBALL
16h30 Men's  Semifinal: Soviet Union - Bulgaria
GYMNASTICS
Artistic
19h00 Women's Uneven (Asymmetrical) bars Final
GYMNASTICS
Artistic
09h00 Women's All-round team Final
GYMNASTICS
Artistic
14h00 Women's All-round Final
GYMNASTICS
Artistic
19h00 Women's Balance beam Final
GYMNASTICS
Artistic
19h00 Women's Side horse vault Final
GYMNASTICS
Artistic
19h00 Women's Floor exercises Final
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's + 87 kg round 3
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's - 52 kg round 3
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 52 - 57 kg round 3
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 57 - 62 kg round 3
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 57 - 62 kg round 4
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 62 - 67 kg round 3
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 67 - 73 kg round 3
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 73 - 79 kg round 3
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 79 - 87 kg round 3
AQUATICS
Swimming
14h00 Men's 1,500 m freestyle heats
AQUATICS
Swimming
19h30 Men's 1,500 m freestyle heats
AQUATICS
Swimming
20h50 Women's 100 m backstroke Final
AQUATICS
Swimming
21h40 Men's 100 m backstroke Semifinals
AQUATICS
Swimming
21h15 Women's 100 m butterfly Final
AQUATICS
Swimming
15h20 Women's 400 m freestyle heats
AQUATICS
Diving
14h00 Men's 10 m platform group 1
AQUATICS
Water-Polo
16h40 Men's  final round: Soviet Union - United State of America
AQUATICS
Water-Polo
20h20 Men's  final round: Hungary - Germany
SHOOTING
09h00 Men's 25 m rapid fire pistol 
SHOOTING
09h00 Men's 50 m rifle prone 
SAILING
boat
12h00 Mixed 5,50 m 
SAILING
boat
12h00 Mixed Dragon 
SAILING
boat
12h00 Men's Finn 
SAILING
boat
12h00 Mixed Sharpie - 12 square m 
SAILING
boat
12h00 Men's Star 

December 6

CYCLING
Track
20h00 Men's 1,000 m time trial 
CYCLING
Track
20h00 Men's 2000 m tandem Bronze Medal Match
CYCLING
Track
20h00 Men's 2000 m tandem Final
CYCLING
Track
20h00 Men's Sprint Bronze Medal Match
CYCLING
Track
20h00 Men's Sprint Final
GYMNASTICS
Artistic
19h00 Men's Rings Final
GYMNASTICS
Artistic
19h00 Men's Horizontal bar Final
GYMNASTICS
Artistic
19h00 Men's Parallel bars Final
GYMNASTICS
Artistic
19h00 Men's Pommeled horse (Side horse) Final
GYMNASTICS
Artistic
08h00 Men's All-round team Final
GYMNASTICS
Artistic
14h00 Men's All-round Final
GYMNASTICS
Artistic
19h00 Men's Long horse vault Final
GYMNASTICS
Artistic
19h00 Men's Floor exercises Final
HOCKEY
14h30 Men's  Bronze Medal Match: Germany - Great Britain
HOCKEY
16h00 Men's  Final: India - Pakistan
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's + 87 kg round 4
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's + 87 kg round 5
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's + 87 kg round 6
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's - 52 kg round 4
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's - 52 kg round 5
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 52 - 57 kg round 4
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 52 - 57 kg round 5
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 52 - 57 kg round 6
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 57 - 62 kg round 5
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 57 - 62 kg round 6
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 62 - 67 kg round 4
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 62 - 67 kg round 5
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 62 - 67 kg round 6
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 62 - 67 kg round 7
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 62 - 67 kg round 8
WRESTLING
Greco-roman
10h00 Men's 67 - 73 kg round 4
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 67 - 73 kg round 5
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 67 - 73 kg round 6
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 73 - 79 kg round 4
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 73 - 79 kg round 5
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 79 - 87 kg round 4
WRESTLING
Greco-roman
19h00 Men's 79 - 87 kg round 5
AQUATICS
Swimming
19h55 Men's 100 m backstroke Final
AQUATICS
Swimming
19h30 Men's 200 m breaststroke Final
AQUATICS
Swimming
20h20 Women's 4 x 100 m freestyle relay Final
AQUATICS
Diving
14h00 Women's 10 m platform group 1
AQUATICS
Diving
19h30 Men's 10 m platform Final
AQUATICS
Water-Polo
15h25 Men's  final round: Soviet Union - Hungary
AQUATICS
Water-Polo
21h55 Men's  final round: Yugoslavia - Italy

December 7

CYCLING
Road
10h00 Men's Race 11 x 17,0665 km = 187,7315 km
CYCLING
Road
10h00 Men's Race team 11 x 17,0665 km = 187,7315 km
FOOTBALL
13h30 Men's  Bronze Medal Match: Bulgaria - India
AUSTRALIAN FOOTBALL
16h10 Men's  demonstration
GYMNASTICS
Artistic
Women's exercise with portable apparatus 
AQUATICS
Swimming
19h55 Men's 1,500 m freestyle Final
AQUATICS
Swimming
19h30 Women's 400 m freestyle Final
AQUATICS
Diving
20h30 Women's 10 m platform Final
AQUATICS
Water-Polo
14h00 Men's  final round: Soviet Union - Germany
AQUATICS
Water-Polo
21h20 Men's  final round: Yugoslavia - Hungary

December 8

FOOTBALL
14h15 Men's  Final: Yugoslavia - Soviet Union
CEREMONY
  Closing ceremony