MarcoLympics
1968 Mexico City Summer

Welcome Day Sport Resuts Français
poster
  THE XIXth SUMMER GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant


Aquatics

Diving

October 17 10h00 Women's 3 m springboard elimination
October 17 17h00 Women's 3 m springboard elimination
October 18 17h00 Women's 3 m springboard Final
October 19 10h00 Men's 3 m springboard elimination
October 19 17h00 Men's 3 m springboard elimination
October 20 10h00 Men's 3 m springboard elimination
October 20 17h00 Men's 3 m springboard Final
October 22 17h00 Women's 10 m platform elimination
October 23 17h00 Women's 10 m platform Final
October 24 17h00 Men's 10 m platform elimination
October 25 17h00 Men's 10 m platform elimination
October 26 17h00 Men's 10 m platform Final

Swimming

October 17 10h00 Men's 4 x 100 m freestyle relay heat 1
October 17 10h00 Women's 4 x 100 m medley relay heat 1
October 17 10h00 Men's 4 x 100 m freestyle relay heat 2
October 17 10h00 Women's 4 x 100 m medley relay heat 2
October 17 17h00 Men's 4 x 100 m freestyle relay Final
October 17 17h00 Women's 4 x 100 m medley relay Final
October 18 10h00 Women's 100 m breaststroke heat 1
October 18 10h00 Men's 100 m breaststroke heat 1
October 18 10h00 Women's 100 m freestyle heat 1
October 18 10h00 Men's 100 m freestyle heat 1
October 18 10h00 Men's 100 m breaststroke heat 2
October 18 10h00 Women's 100 m breaststroke heat 2
October 18 10h00 Men's 100 m freestyle heat 2
October 18 10h00 Women's 100 m freestyle heat 2
October 18 10h00 Women's 100 m freestyle heat 3
October 18 10h00 Women's 100 m breaststroke heat 3
October 18 10h00 Men's 100 m freestyle heat 3
October 18 10h00 Men's 100 m breaststroke heat 3
October 18 10h00 Men's 100 m breaststroke heat 4
October 18 10h00 Women's 100 m breaststroke heat 4
October 18 10h00 Men's 100 m freestyle heat 4
October 18 10h00 Women's 100 m freestyle heat 4
October 18 10h00 Women's 100 m freestyle heat 5
October 18 10h00 Women's 100 m breaststroke heat 5
October 18 10h00 Men's 100 m breaststroke heat 5
October 18 10h00 Men's 100 m freestyle heat 5
October 18 10h00 Men's 100 m breaststroke heat 6
October 18 10h00 Women's 100 m freestyle heat 6
October 18 10h00 Men's 100 m freestyle heat 6
October 18 10h00 Men's 100 m freestyle heat 7
October 18 10h00 Women's 100 m freestyle heat 7
October 18 10h00 Men's 100 m freestyle heat 8
October 18 10h00 Women's 100 m freestyle heat 8
October 18 10h00 Men's 100 m freestyle heat 9
October 18 17h00 Men's 100 m breaststroke Semifinal 1
October 18 17h00 Women's 100 m breaststroke Semifinal 1
October 18 17h00 Men's 100 m freestyle Semifinal 1
October 18 17h00 Women's 100 m freestyle Semifinal 1
October 18 17h00 Women's 100 m freestyle Semifinal 2
October 18 17h00 Women's 100 m breaststroke Semifinal 2
October 18 17h00 Men's 100 m breaststroke Semifinal 2
October 18 17h00 Men's 100 m freestyle Semifinal 2
October 18 17h00 Women's 100 m freestyle Semifinal 3
October 18 17h00 Men's 100 m breaststroke Semifinal 3
October 18 17h00 Men's 100 m freestyle Semifinal 3
October 19 10h00 Men's 200 m medley heat 1
October 19 10h00 Women's 400 m freestyle heat 1
October 19 10h00 Women's 400 m freestyle heat 2
October 19 10h00 Men's 200 m medley heat 2
October 19 10h00 Women's 400 m freestyle heat 3
October 19 10h00 Men's 200 m medley heat 3
October 19 10h00 Men's 200 m medley heat 4
October 19 10h00 Women's 400 m freestyle heat 4
October 19 10h00 Men's 200 m medley heat 5
October 19 10h00 Women's 400 m freestyle heat 5
October 19 10h00 Women's 400 m freestyle heat 6
October 19 10h00 Men's 200 m medley heat 6
October 19 10h00 Men's 200 m medley heat 7
October 19 17h00 Men's 100 m freestyle Final
October 19 17h00 Women's 100 m breaststroke Final
October 19 17h00 Men's 100 m breaststroke Final
October 19 17h00 Women's 100 m freestyle Final
October 20 10h00 Men's 100 m butterfly heat 1
October 20 10h00 Women's 100 m butterfly heat 1
October 20 10h00 Women's 200 ml medley heat 1
October 20 10h00 Men's 100 m butterfly heat 2
October 20 10h00 Women's 200 ml medley heat 2
October 20 10h00 Women's 100 m butterfly heat 2
October 20 10h00 Women's 200 ml medley heat 3
October 20 10h00 Women's 100 m butterfly heat 3
October 20 10h00 Men's 100 m butterfly heat 3
October 20 10h00 Women's 100 m butterfly heat 4
October 20 10h00 Men's 100 m butterfly heat 4
October 20 10h00 Women's 200 ml medley heat 4
October 20 10h00 Men's 100 m butterfly heat 5
October 20 10h00 Women's 200 ml medley heat 5
October 20 10h00 Women's 100 m butterfly heat 5
October 20 10h00 Men's 100 m butterfly heat 6
October 20 10h00 Women's 200 ml medley heat 6
October 20 10h00 Men's 100 m butterfly heat 7
October 20 17h00 Women's 100 m butterfly Semifinal 1
October 20 17h00 Men's 100 m butterfly Semifinal 1
October 20 17h00 Men's 100 m butterfly Semifinal 2
October 20 17h00 Women's 100 m butterfly Semifinal 2
October 20 17h00 Men's 100 m butterfly Semifinal 3
October 20 17h00 Women's 200 ml medley Final
October 20 17h00 Men's 200 m medley Final
October 20 17h00 Women's 400 m freestyle Final
October 21 10h00 Men's 200 m breaststroke heat 1
October 21 10h00 Men's 100 m backstroke heat 1
October 21 10h00 Women's 200 m freestyle heat 1
October 21 10h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay heat 1
October 21 10h00 Men's 200 m breaststroke heat 2
October 21 10h00 Men's 100 m backstroke heat 2
October 21 10h00 Women's 200 m freestyle heat 2
October 21 10h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay heat 2
October 21 10h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay heat 3
October 21 10h00 Men's 200 m breaststroke heat 3
October 21 10h00 Men's 100 m backstroke heat 3
October 21 10h00 Women's 200 m freestyle heat 3
October 21 10h00 Women's 200 m freestyle heat 4
October 21 10h00 Men's 200 m breaststroke heat 4
October 21 10h00 Men's 100 m backstroke heat 4
October 21 10h00 Men's 200 m breaststroke heat 5
October 21 10h00 Women's 200 m freestyle heat 5
October 21 10h00 Men's 100 m backstroke heat 5
October 21 10h00 Men's 100 m backstroke heat 6
October 21 10h00 Women's 200 m freestyle heat 6
October 21 17h00 Men's 100 m backstroke Semifinal 1
October 21 17h00 Men's 100 m backstroke Semifinal 2
October 21 17h00 Men's 4 x 200 m freestyle relay Final
October 21 17h00 Women's 100 m butterfly Final
October 21 17h00 Men's 100 m butterfly Final
October 22 10h00 Women's 100 m backstroke heat 1
October 22 10h00 Men's 400 m freestyle heat 1
October 22 10h00 Women's 200 m breaststroke heat 1
October 22 10h00 Women's 800 m freestyle heat 1
October 22 10h00 Men's 400 m medley heat 1
October 22 10h00 Women's 100 m backstroke heat 2
October 22 10h00 Women's 200 m breaststroke heat 2
October 22 10h00 Women's 800 m freestyle heat 2
October 22 10h00 Men's 400 m medley heat 2
October 22 10h00 Men's 400 m freestyle heat 2
October 22 10h00 Men's 400 m medley heat 3
October 22 10h00 Women's 800 m freestyle heat 3
October 22 10h00 Women's 200 m breaststroke heat 3
October 22 10h00 Men's 400 m freestyle heat 3
October 22 10h00 Women's 100 m backstroke heat 3
October 22 10h00 Women's 200 m breaststroke heat 4
October 22 10h00 Women's 100 m backstroke heat 4
October 22 10h00 Women's 800 m freestyle heat 4
October 22 10h00 Men's 400 m freestyle heat 4
October 22 10h00 Men's 400 m medley heat 4
October 22 10h00 Women's 100 m backstroke heat 5
October 22 10h00 Men's 400 m freestyle heat 5
October 22 10h00 Women's 200 m breaststroke heat 5
October 22 10h00 Women's 800 m freestyle heat 5
October 22 10h00 Men's 400 m medley heat 5
October 22 10h00 Women's 100 m backstroke heat 6
October 22 10h00 Men's 400 m freestyle heat 6
October 22 17h00 Men's 100 m backstroke Semifinal 1
October 22 17h00 Women's 100 m backstroke Semifinal 1
October 22 17h00 Women's 100 m backstroke Semifinal 2
October 22 17h00 Men's 100 m backstroke Semifinal 2
October 22 17h00 Men's 100 m backstroke Final
October 22 17h00 Women's 200 m freestyle Final
October 22 17h00 Men's 200 m breaststroke Final
October 23 17h00 Men's 400 m freestyle Final
October 23 17h00 Women's 200 m breaststroke Final
October 23 17h00 Women's 100 m backstroke Final
October 23 17h00 Men's 400 m medley Final
October 24 10h00 Women's 200 m butterfly heat 1
October 24 10h00 Men's 200 m butterfly heat 1
October 24 10h00 Women's 400 m individual medley heat 1
October 24 10h00 Men's 200 m freestyle heat 1
October 24 10h00 Men's 200 m butterfly heat 2
October 24 10h00 Men's 200 m freestyle heat 2
October 24 10h00 Women's 400 m individual medley heat 2
October 24 10h00 Women's 200 m butterfly heat 2
October 24 10h00 Women's 200 m butterfly heat 3
October 24 10h00 Men's 200 m freestyle heat 3
October 24 10h00 Women's 400 m individual medley heat 3
October 24 10h00 Men's 200 m butterfly heat 3
October 24 10h00 Women's 400 m individual medley heat 4
October 24 10h00 Men's 200 m freestyle heat 4
October 24 10h00 Women's 200 m butterfly heat 4
October 24 10h00 Men's 200 m butterfly heat 4
October 24 10h00 Men's 200 m freestyle heat 5
October 24 10h00 Women's 400 m individual medley heat 5
October 24 10h00 Men's 200 m butterfly heat 5
October 24 10h00 Men's 200 m freestyle heat 6
October 24 10h00 Men's 200 m freestyle heat 7
October 24 10h00 Men's 200 m freestyle heat 8
October 24 10h00 Men's 200 m freestyle heat 9
October 24 17h00 Men's 200 m butterfly Final
October 24 17h00 Women's 200 m butterfly Final
October 24 17h00 Men's 200 m freestyle Final
October 24 17h00 Women's 800 m freestyle Final
October 25 10h00 Men's 1,500 m freestyle heat 1
October 25 10h00 Men's 200 m backstroke heat 1
October 25 10h00 Women's 200 m backstroke heat 1
October 25 10h00 Men's 1,500 m freestyle heat 2
October 25 10h00 Women's 200 m backstroke heat 2
October 25 10h00 Men's 200 m backstroke heat 2
October 25 10h00 Men's 200 m backstroke heat 3
October 25 10h00 Women's 200 m backstroke heat 3
October 25 10h00 Men's 1,500 m freestyle heat 3
October 25 10h00 Men's 1,500 m freestyle heat 4
October 25 10h00 Men's 200 m backstroke heat 4
October 25 10h00 Women's 200 m backstroke heat 4
October 25 10h00 Women's 200 m backstroke heat 5
October 25 10h00 Men's 200 m backstroke heat 5
October 25 17h00 Men's 200 m backstroke Final
October 25 17h00 Women's 400 m individual medley Final
October 25 17h00 Women's 200 m backstroke Final
October 26 10h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay heat 1
October 26 10h00 Men's 4 x 100 m medley relay heat 1
October 26 10h00 Men's 4 x 100 m medley relay heat 2
October 26 10h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay heat 2
October 26 10h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay heat 3
October 26 10h00 Men's 4 x 100 m medley relay heat 3
October 26 17h00 Men's 4 x 100 m medley relay Final
October 26 17h00 Women's 4 x 100 m freestyle relay Final
October 26 17h00 Men's 1,500 m freestyle Final

Water-polo

October 14 Men's  preliminary round, group A: United State of America - Brazil
October 14 Men's  preliminary round, group A: Soviet Union - Cuba
October 14 Men's  preliminary round, group B: Italy - Japan
October 14 Men's  preliminary round, group B: Netherlands - Greece
October 14 Men's  preliminary round, group B: Yugoslavia - United Arab Republic
October 15 Men's  preliminary round, group A: Cuba - Brazil
October 15 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Spain
October 15 Men's  preliminary round, group B: Italy - United Arab Republic
October 15 Men's  preliminary round, group B: Japan - Greece
October 15 Men's  preliminary round, group B: German Democratic Republic - Mexico
October 16 Men's  preliminary round, group A: United State of America - Spain
October 16 Men's  preliminary round, group A: Hungary - Federal Republic of Germany
October 16 Men's  preliminary round, group A: Soviet Union - Federal Republic of Germany
October 16 Men's  preliminary round, group B: Greece - United Arab Republic
October 16 Men's  preliminary round, group B: Netherlands - Mexico
October 16 Men's  preliminary round, group B: German Democratic Republic - Yugoslavia
October 17 Men's  preliminary round, group A: Cuba - United State of America
October 17 Men's  preliminary round, group B: Hungary - Spain
October 17 Men's  preliminary round, group B: Italy - German Democratic Republic
October 17 Men's  preliminary round, group B: Netherlands - Japan
October 17 Men's  preliminary round, group B: Yugoslavia - Mexico
October 19 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Brazil
October 19 Men's  preliminary round, group A: Soviet Union - Spain
October 19 Men's  preliminary round, group B: Hungary - United State of America
October 19 Men's  preliminary round, group B: Italy - Mexico
October 19 Men's  preliminary round, group B: Japan - United Arab Republic
October 19 Men's  preliminary round, group B: German Democratic Republic - Greece
October 19 Men's  preliminary round, group B: Yugoslavia - Netherlands
October 20 Men's  preliminary round, group A: Cuba - Spain
October 20 Men's  preliminary round, group A: Cuba - Federal Republic of Germany
October 20 Men's  preliminary round, group A: Spain - Brazil
October 20 Men's  preliminary round, group B: Hungary - Soviet Union
October 20 Men's  preliminary round, group B: Italy - Yugoslavia
October 20 Men's  preliminary round, group B: Mexico - Greece
October 20 Men's  preliminary round, group B: Netherlands - United Arab Republic
October 20 Men's  preliminary round, group B: German Democratic Republic - Japan
October 21 Men's  preliminary round, group A: Soviet Union - United State of America
October 21 Men's  preliminary round, group B: Hungary - Brazil
October 21 Men's  preliminary round, group B: Japan - Mexico
October 21 Men's  preliminary round, group B: Netherlands - Italy
October 21 Men's  preliminary round, group B: German Democratic Republic - United Arab Republic
October 21 Men's  preliminary round, group B: Yugoslavia - Greece
October 22 Men's  preliminary round, group A: United State of America - Federal Republic of German
October 22 Men's  preliminary round, group A: Hungary - Cuba
October 22 Men's  preliminary round, group A: Soviet Union - Brazil
October 22 Men's  preliminary round, group B: Italy - Greece
October 22 Men's  preliminary round, group B: Mexico - United Arab Republic
October 22 Men's  preliminary round, group B: German Democratic Republic - Netherlands
October 23 Men's  preliminary round, group A: Hungary - Cuba
October 23 Men's  preliminary round, group B: Yugoslavia - Japan
October 24 09h00 Men's  classification 13th - 15th place: Brazil - United Arab Republic
October 24 09h00 Men's  classification 13th - 15th place: Greece
October 24 09h00 Men's  classification 5th - 8th place: German Democratic Republic - Cuba
October 24 09h00 Men's  classification 9th - 12th place: Spain - Japan
October 24 15h00 Men's  Semifinal: Soviet Union - Italy
October 24 15h00 Men's  classification 5th - 8th place: United State of America - Netherlands
October 24 15h00 Men's  classification 9th - 12th place: Federal Republic of Germany - Mexico
October 24 17h00 Men's  Semifinal: Yugoslavia - Hungary
October 25 10h00 Men's  classification 11th - 12th place: Mexico - Japan
October 25 10h00 Men's  classification 13th - 14th place: Brazil - Greece
October 25 10h00 Men's  classification 15th place: United Arab Republic
October 25 15h30 Men's  classification 7th - 8th place: Netherlands - Cuba
October 25 15h30 Men's  classification 9th - 10th place: Spain - Federal Republic of Germany
October 25 17h00 Men's  classification 5th - 6th place: United State of America - German Democratic Republic
October 26 10h00 Men's  Bronze Medal Match: Hungary - Italy
October 26 17h00 Men's  Final: Yugoslavia - Soviet Union

Athletics

October 13 10h00 Men's Shot put qualifying round
October 13 10h00 Men's 100 m round 1, heat 1
October 13 10h00 Men's 100 m round 1, heat 2
October 13 10h00 Men's 100 m round 1, heat 3
October 13 10h00 Men's 100 m round 1, heat 4
October 13 10h00 Men's 100 m round 1, heat 5
October 13 10h00 Men's 100 m round 1, heat 6
October 13 10h00 Men's 100 m round 1, heat 7
October 13 10h00 Men's 100 m round 1, heat 8
October 13 10h00 Men's 100 m round 1, heat 9
October 13 10h30 Women's Javelin throw qualifying round
October 13 15h00 Women's Long jump qualifying round
October 13 15h00 Men's 400 m hurdles round 1, heat 1
October 13 15h00 Men's 400 m hurdles round 1, heat 2
October 13 15h00 Men's 400 m hurdles round 1, heat 3
October 13 15h00 Men's 400 m hurdles round 1, heat 4
October 13 15h50 Men's 800 m round 1, heat 1
October 13 15h50 Men's 800 m round 1, heat 2
October 13 15h50 Men's 800 m round 1, heat 3
October 13 15h50 Men's 800 m round 1, heat 4
October 13 15h50 Men's 800 m round 1, heat 5
October 13 15h50 Men's 800 m round 1, heat 6
October 13 16h30 Men's 100 m round 2, heat 1
October 13 16h30 Men's 100 m round 2, heat 2
October 13 16h30 Men's 100 m round 2, heat 3
October 13 16h30 Men's 100 m round 2, heat 4
October 13 17h00 Men's 10,000 m Final
October 14 10h00 Men's Discus throw qualifying trials
October 14 10h00 Men's Pole Vault qualifying trials
October 14 10h00 Women's 100 m round 1, heat 1
October 14 10h00 Women's 100 m round 1, heat 2
October 14 10h00 Women's 100 m round 1, heat 3
October 14 10h00 Women's 100 m round 1, heat 4
October 14 10h00 Women's 100 m round 1, heat 5
October 14 10h00 Women's 100 m round 1, heat 6
October 14 10h40 Women's 400 m round 1, heat 1
October 14 10h40 Women's 400 m round 1, heat 2
October 14 10h40 Women's 400 m round 1, heat 3
October 14 10h40 Women's 400 m round 1, heat 4
October 14 15h00 Men's 400 m hurdles Semifinal 1
October 14 15h00 Men's 400 m hurdles Semifinal 2
October 14 15h30 Women's 100 m round 2, heat 1
October 14 15h30 Women's 100 m round 2, heat 2
October 14 15h30 Women's 100 m round 2, heat 3
October 14 15h30 Women's 100 m round 2, heat 4
October 14 15h30 Men's Shot put Final
October 14 15h30 Women's Javelin throw Final
October 14 16h00 Men's 100 m Semifinal 1
October 14 16h00 Men's 100 m Semifinal 2
October 14 16h00 Women's Long jump Final
October 14 16h20 Men's 800 m Semifinal 1
October 14 16h20 Men's 800 m Semifinal 2
October 14 16h50 Men's 20 km walk 
October 14 17h00 Men's 3,000 m steeplechase elimination, heat 1
October 14 17h00 Men's 3,000 m steeplechase elimination, heat 2
October 14 17h00 Men's 3,000 m steeplechase elimination, heat 3
October 14 18h00 Men's 100 m Final
October 15 10h00 Women's Pentathlon 80 m hurdles
October 15 10h00 Men's Javelin throw qualifying round
October 15 10h30 Women's Pentathlon shot put
October 15 10h30 Men's 200 m round 1, heat 1
October 15 10h30 Men's 200 m round 1, heat 2
October 15 10h30 Men's 200 m round 1, heat 3
October 15 10h30 Men's 200 m round 1, heat 4
October 15 10h30 Men's 200 m round 1, heat 5
October 15 10h30 Men's 200 m round 1, heat 6
October 15 10h30 Men's 200 m round 1, heat 7
October 15 15h00 Women's 100 m Semifinal 1
October 15 15h00 Women's 100 m Semifinal 2
October 15 15h00 Men's Discus throw Final
October 15 15h20 Women's 400 m Semifinal 1
October 15 15h40 Men's 200 m round 2, heat 1
October 15 15h40 Men's 200 m round 2, heat 2
October 15 15h40 Men's 200 m round 2, heat 3
October 15 15h40 Men's 200 m round 2, heat 4
October 15 16h00 Women's Pentathlon high jump
October 15 16h10 Men's 5,000 m round 1, heat 1
October 15 16h10 Men's 5,000 m round 1, heat 2
October 15 16h10 Men's 5,000 m round 1, heat 3
October 15 17h35 Men's 400 m hurdles Final
October 15 17h50 Women's 100 m Final
October 15 18h10 Men's 800 m Final
October 16 10h00 Women's High jump qualifying round
October 16 10h00 Men's Triple jump qualifying round
October 16 10h00 Men's Hammer throw qualifying round
October 16 10h00 Men's 110 m hurdles round 1, heat 1
October 16 10h00 Men's 110 m hurdles round 1, heat 2
October 16 10h00 Men's 110 m hurdles round 1, heat 3
October 16 10h00 Men's 110 m hurdles round 1, heat 4
October 16 10h00 Men's 110 m hurdles round 1, heat 5
October 16 11h30 Women's Pentathlon long jump
October 16 12h30 Men's Pole Vault Final
October 16 15h00 Men's Javelin throw Final
October 16 15h20 Men's 200 m Semifinal 1
October 16 15h20 Men's 200 m Semifinal 2
October 16 15h40 Men's 400 m round 1, heat 1
October 16 15h40 Men's 400 m round 1, heat 2
October 16 15h40 Men's 400 m round 1, heat 3
October 16 15h40 Men's 400 m round 1, heat 4
October 16 15h40 Men's 400 m round 1, heat 5
October 16 15h40 Men's 400 m round 1, heat 6
October 16 15h40 Men's 400 m round 1, heat 7
October 16 15h40 Men's 400 m round 1, heat 8
October 16 16h30 Women's Pentathlon 200 m
October 16 17h00 Women's 400 m Final
October 16 17h20 Men's 3,000 m steeplechase Final
October 16 17h50 Men's 200 m Final
October 17 10h00 Women's Discus throw qualifying round
October 17 10h00 Women's 200 m round 1, heat 1
October 17 10h00 Women's 200 m round 1, heat 2
October 17 10h00 Women's 200 m round 1, heat 3
October 17 10h00 Women's 200 m round 1, heat 4
October 17 10h00 Women's 200 m round 1, heat 5
October 17 10h30 Men's Long jump qualifying round
October 17 11h00 Women's 800 m heats
October 17 14h20 Men's 50 km walk 
October 17 15h00 Men's 110 m hurdles Semifinal 1
October 17 15h00 Men's 110 m hurdles Semifinal 2
October 17 15h00 Men's Hammer throw Final
October 17 15h00 Women's High jump Final
October 17 15h00 Men's Triple jump Final
October 17 15h20 Men's 400 m round 2, heat 1
October 17 15h20 Men's 400 m round 2, heat 2
October 17 15h20 Men's 400 m round 2, heat 3
October 17 15h20 Men's 400 m round 2, heat 4
October 17 16h00 Women's 200 m Semifinal 1
October 17 16h00 Women's 200 m Semifinal 2
October 17 16h20 Women's 80 m hurdles round 1, heat 1
October 17 16h20 Women's 80 m hurdles round 1, heat 2
October 17 16h20 Women's 80 m hurdles round 1, heat 3
October 17 16h20 Women's 80 m hurdles round 1, heat 4
October 17 17h00 Men's 110 m hurdles Final
October 17 17h20 Men's 5,000 m Final
October 17 18h00 Men's 400 m Semifinal 1
October 17 18h00 Men's 400 m Semifinal 2
October 18 10h00 Men's Decathlon 100 m
October 18 10h40 Men's Decathlon long jump
October 18 11h00 Men's 1,500 m round 1, heat 1
October 18 11h00 Men's 1,500 m round 1, heat 2
October 18 11h00 Men's 1,500 m round 1, heat 3
October 18 11h00 Men's 1,500 m round 1, heat 4
October 18 11h00 Men's 1,500 m round 1, heat 5
October 18 15h00 Women's 80 m hurdles Semifinal 1
October 18 15h00 Women's 80 m hurdles Semifinal 2
October 18 15h00 Men's Decathlon shot put
October 18 15h30 Women's 200 m Final
October 18 15h30 Men's Long jump Final
October 18 15h30 Women's Discus throw Final
October 18 15h50 Men's 400 m Final
October 18 16h20 Men's Decathlon high jump
October 18 16h20 Women's 80 m hurdles Final
October 18 16h40 Women's 800 m Semifinals
October 18 18h10 Men's Decathlon 400 m
October 19 10h00 Men's Decathlon 110 m hurdles
October 19 10h00 Men's High jump qualifying round
October 19 10h00 Women's Shot put qualifying round
October 19 10h40 Men's Decathlon discus throw
October 19 11h00 Men's 4 x 100 m relay round 1, heat 1
October 19 11h00 Men's 4 x 100 m relay round 1, heat 2
October 19 11h00 Men's 4 x 100 m relay round 1, heat 3
October 19 12h30 Men's Decathlon pole vault
October 19 15h30 Women's 4 x 100 m relay round 1, heat 1
October 19 15h30 Women's 4 x 100 m relay round 1, heat 2
October 19 16h00 Men's 4 x 100 m relay Semifinal 1
October 19 16h00 Men's 4 x 100 m relay Semifinal 2
October 19 16h00 Men's Decathlon javelin throw
October 19 16h40 Men's 4 x 400 m relay round 1, heat 1
October 19 16h40 Men's 4 x 400 m relay round 1, heat 2
October 19 16h40 Men's 4 x 400 m relay round 1, heat 3
October 19 17h20 Men's 1,500 m Semifinal 1
October 19 17h20 Men's 1,500 m Semifinal 2
October 19 17h50 Women's 800 m Final
October 19 18h10 Men's Decathlon 1,500 m
October 20 14h30 Men's High jump Final
October 20 15h00 Men's Marathon 
October 20 15h00 Women's Shot put Final
October 20 15h30 Men's 1,500 m Final
October 20 16h00 Men's 4 x 100 m relay Final
October 20 16h30 Women's 4 x 100 m relay Final
October 20 16h50 Men's 4 x 400 m relay Final

Basket-ball

October 13 09h00 Men's  round 1, group A: United State of America - Spain
October 13 09h00 Men's  round 1, group A: Italy - Philippines
October 13 09h00 Men's  round 1, group B: Brazil - Morocco
October 13 09h00 Men's  round 1, group B: Soviet Union - Poland
October 13 17h00 Men's  round 1, group A: Puerto Rico - Senegal
October 13 17h00 Men's  round 1, group A: Yugoslavia - Panama
October 13 17h00 Men's  round 1, group B: Bulgaria - Cuba
October 13 17h00 Men's  round 1, group B: Mexico - South Korea
October 14 09h00 Men's  round 1, group A: United State of America - Senegal
October 14 09h00 Men's  round 1, group A: Poland - South Korea
October 14 09h00 Men's  round 1, group B: Brazil - Bulgaria
October 14 09h00 Men's  round 1, group B: Soviet Union - Morocco
October 14 17h00 Men's  round 1, group A: Spain - Philippines
October 14 17h00 Men's  round 1, group A: Italy - Panama
October 14 17h00 Men's  round 1, group A: Yugoslavia - Puerto Rico
October 14 17h00 Men's  round 1, group B: Mexico - Cuba
October 15 09h00 Men's  round 1, group A: Spain - Panama
October 15 09h00 Men's  round 1, group A: Yugoslavia - Senegal
October 15 09h00 Men's  round 1, group B: Bulgaria - Morocco
October 15 09h00 Men's  round 1, group B: Poland - Cuba
October 15 17h00 Men's  round 1, group A: United State of America - Philippines
October 15 17h00 Men's  round 1, group A: Italy - Puerto Rico
October 15 17h00 Men's  round 1, group B: Brazil - Mexico
October 15 17h00 Men's  round 1, group B: Soviet Union - South Korea
October 16 09h00 Men's  round 1, group A: Spain - Puerto Rico
October 16 09h00 Men's  round 1, group A: Italy - Senegal
October 16 09h00 Men's  round 1, group A: Panama - Philippines
October 16 09h00 Men's  round 1, group B: Soviet Union - Bulgaria
October 16 17h00 Men's  round 1, group A: United State of America - Yugoslavia
October 16 17h00 Men's  round 1, group B: Brazil - Poland
October 16 17h00 Men's  round 1, group B: Cuba - South Korea
October 16 17h00 Men's  round 1, group B: Mexico - Morocco
October 18 09h00 Men's  round 1, group A: Spain - Senegal
October 18 09h00 Men's  round 1, group A: United State of America - Panama
October 18 09h00 Men's  round 1, group B: Poland - Morocco
October 18 09h00 Men's  round 1, group B: Soviet Union - Cuba
October 18 17h00 Men's  round 1, group A: Puerto Rico - Philippines
October 18 17h00 Men's  round 1, group A: Yugoslavia - Italy
October 18 17h00 Men's  round 1, group B: Brazil - South Korea
October 18 17h00 Men's  round 1, group B: Mexico - Bulgaria
October 19 09h00 Men's  round 1, group A: Philippines - Senegal
October 19 09h00 Men's  round 1, group A: Puerto Rico - Panama
October 19 09h00 Men's  round 1, group B: South Korea - Morocco
October 19 09h00 Men's  round 1, group B: Poland - Bulgaria
October 19 17h00 Men's  round 1, group A: United State of America - Italy
October 19 17h00 Men's  round 1, group A: Yugoslavia - Spain
October 19 17h00 Men's  round 1, group B: Brazil - Cuba
October 19 17h00 Men's  round 1, group B: Soviet Union - Mexico
October 20 09h00 Men's  round 1, group A: Italy - Spain
October 20 09h00 Men's  round 1, group A: Panama - Senegal
October 20 09h00 Men's  round 1, group B: Bulgaria - South Korea
October 20 09h00 Men's  round 1, group B: Cuba - Morocco
October 20 17h00 Men's  round 1, group A: United State of America - Puerto Rico
October 20 17h00 Men's  round 1, group A: Mexico - Poland
October 20 17h00 Men's  round 1, group A: Yugoslavia - Philippines
October 20 17h00 Men's  round 1, group B: Soviet Union - Brazil
October 22 09h00 Men's  classification 13th - 16th place: South Korea - Senegal
October 22 09h00 Men's  classification 13th - 16th place: Philippines - Morocco
October 22 09h00 Men's  classification 9th - 12th place: Bulgaria - Panama
October 22 09h00 Men's  classification 9th - 12th place: Puerto Rico - Cuba
October 22 17h00 Men's  Semifinal: United State of America - Brazil
October 22 17h00 Men's  Semifinal: Yugoslavia - Soviet Union
October 22 17h00 Men's  classification 5th - 8th place: Mexico - Spain
October 22 17h00 Men's  classification 5th - 8th place: Poland - Italy
October 23 17h00 Men's  classification 11th - 12th place: Panama - Cuba
October 23 17h00 Men's  classification 13th - 14th place: South Korea - Philippines
October 23 17h00 Men's  classification 15th - 16th place: Morocco - Senegal
October 23 17h00 Men's  classification 9th - 10th place: Bulgaria - Puerto Rico
October 25 17h00 Men's  classification 5th - 6th place: Poland - Mexico
October 25 17h00 Men's  classification 7th - 8th place: Italy - Spain
October 25 17h00 Men's  Bronze Medal Match: Soviet Union - Brazil
October 25 17h00 Men's  Final: Yugoslavia - United State of America

Boxing

October 13 Men's - 48 kg preliminary bouts
October 13 Men's 51 - 54 kg preliminary bouts
October 13 Men's 57 - 60 kg preliminary bouts
October 13 Men's 60 - 63,5 kg preliminary bouts
October 13 Men's 63,5 - 67 kg preliminary bouts
October 13 Men's 75 - 81 kg preliminary bouts
October 14 Men's 48 - 51 kg preliminary bouts
October 14 Men's 67 - 71 kg preliminary bouts
October 15 Men's 71 - 75 kg preliminary bouts
October 15 Men's 54 - 57 kg preliminary bouts
October 16 Men's + 81 kg preliminary bouts
October 16 Men's 51 - 54 kg preliminary bouts
October 17 Men's 48 - 51 kg preliminary bouts
October 17 Men's 57 - 60 kg preliminary bouts
October 17 Men's 71 - 75 kg preliminary bouts
October 18 13h00 Men's 60 - 63,5 kg preliminary bouts
October 18 13h00 Men's - 48 kg preliminary bouts
October 18 13h00 Men's 75 - 81 kg preliminary bouts
October 18 19h00 Men's 60 - 63,5 kg preliminary bouts
October 18 19h00 Men's 75 - 81 kg preliminary bouts
October 18 19h00 Men's - 48 kg preliminary bouts
October 19 13h00 Men's 63,5 - 67 kg preliminary bouts
October 19 13h00 Men's 54 - 57 kg preliminary bouts
October 19 19h00 Men's 54 - 57 kg preliminary bouts
October 19 19h00 Men's 63,5 - 67 kg preliminary bouts
October 20 13h00 Men's - 48 kg Quarterfinals
October 20 13h00 Men's 57 - 60 kg Eight finals
October 20 13h00 Men's 67 - 71 kg Eight finals
October 20 19h00 Men's - 48 kg Quarterfinals
October 20 19h00 Men's 67 - 71 kg Eight finals
October 20 19h00 Men's 57 - 60 kg Eight finals
October 21 13h00 Men's 48 - 51 kg Quarterfinals
October 21 13h00 Men's 51 - 54 kg 1/8 final
October 21 13h00 Men's 60 - 63,5 kg preliminary round
October 21 19h00 Men's 48 - 51 kg Quarterfinals
October 21 19h00 Men's 51 - 54 kg 1/8 final
October 21 19h00 Men's 60 - 63,5 kg preliminary round
October 22 13h00 Men's 54 - 57 kg Quarterfinals
October 22 13h00 Men's 71 - 75 kg Quarterfinals
October 22 13h00 Men's 75 - 81 kg Quarterfinals
October 22 13h00 Men's + 81 kg Quarterfinals
October 22 13h00 Men's 63,5 - 67 kg Eight finals
October 22 19h00 Men's 75 - 81 kg Quarterfinals
October 22 19h00 Men's 71 - 75 kg Quarterfinals
October 22 19h00 Men's 54 - 57 kg Quarterfinals
October 22 19h00 Men's + 81 kg Quarterfinals
October 22 19h00 Men's 63,5 - 67 kg Eight finals
October 23 Men's 51 - 54 kg Quarterfinals
October 23 Men's 63,5 - 67 kg Quarterfinals
October 23 Men's 60 - 63,5 kg Quarterfinals
October 23 Men's 67 - 71 kg Quarterfinals
October 23 Men's 57 - 60 kg Quarterfinals
October 24 Men's 67 - 71 kg Semifinal
October 24 Men's 51 - 54 kg Semifinals
October 24 Men's + 81 kg Semifinals
October 24 Men's 60 - 63,5 kg Semifinals
October 24 Men's 63,5 - 67 kg Semifinals
October 24 Men's 71 - 75 kg Semifinals
October 24 Men's 75 - 81 kg Semifinals
October 24 Men's 48 - 51 kg Semifinals
October 24 Men's - 48 kg Semifinals
October 24 Men's 57 - 60 kg Semifinals
October 24 Men's 54 - 57 kg Semifinals
October 25 Men's 67 - 71 kg Semifinal
October 26 20h00 Men's 67 - 71 kg Final
October 26 20h00 Men's 63,5 - 67 kg Final
October 26 20h00 Men's - 48 kg Final
October 26 20h00 Men's 60 - 63,5 kg Final
October 26 20h00 Men's 71 - 75 kg Final
October 26 20h00 Men's 75 - 81 kg Final
October 26 20h00 Men's 54 - 57 kg Final
October 26 20h00 Men's + 81 kg Final
October 26 20h00 Men's 51 - 54 kg Final
October 26 20h00 Men's 57 - 60 kg Final
October 26 20h00 Men's 48 - 51 kg Final

Canoeing

October 22 09h07 Men's K1 - 1,000 m heat 1
October 22 09h20 Men's K1 - 1,000 m heat 2
October 22 09h35 Men's K1 - 1,000 m heat 3
October 22 09h45 Men's C1 - 1,000 m heat 1
October 22 10h00 Men's C1 - 1,000 m heat 2
October 22 10h16 Women's K1 - 500 m heat 1
October 22 10h35 Women's K1 - 500 m heat 2
October 22 10h47 Men's K2 - 1,000 m heat 1
October 22 11h05 Men's K2 - 1,000 m heat 2
October 22 11h16 Men's K2 - 1,000 m heat 3
October 22 11h29 Men's C2 - 1,000 m heat 1
October 22 11h45 Men's C2 - 1,000 m heat 2
October 22 12h05 Women's K2 - 500 m heat 1
October 22 12h16 Women's K2 - 500 m heat 2
October 22 12h31 Men's K4 - 1,000 m heat 1
October 22 12h45 Men's K4 - 1,000 m heat 2
October 22 13h00 Men's K4 - 1,000 m heat 3
October 23 10h02 Men's K1 - 1,000 m repechage 1
October 23 10h15 Men's K1 - 1,000 m repechage 2
October 23 10h30 Men's K1 - 1,000 m repechage 3
October 23 10h45 Men's K2 - 1,000 m repechage 1
October 23 11h02 Men's K2 - 1,000 m repechage 2
October 23 11h18 Men's K4 - 1,000 m repechage 1
October 23 11h31 Men's K4 - 1,000 m repechage 2
October 24 09h02 Men's K1 - 1,000 m Semifinal 1
October 24 09h15 Men's K1 - 1,000 m Semifinal 2
October 24 09h30 Men's K1 - 1,000 m Semifinal 3
October 24 09h44 Men's C1 - 1,000 m Semifinal
October 24 10h04 Women's K1 - 500 m Semifinal
October 24 10h15 Men's K2 - 1,000 m Semifinal 1
October 24 10h35 Men's K2 - 1,000 m Semifinal 2
October 24 10h45 Men's K2 - 1,000 m Semifinal 3
October 24 11h00 Men's C2 - 1,000 m Semifinal
October 24 11h20 Women's K2 - 500 m Semifinal
October 24 11h30 Men's K4 - 1,000 m Semifinal 1
October 24 11h45 Men's K4 - 1,000 m Semifinal 2
October 24 12h00 Men's K4 - 1,000 m Semifinal 3
October 25 10h01 Men's K1 - 1,000 m Final
October 25 10h30 Men's C1 - 1,000 m Final
October 25 11h02 Women's K1 - 500 m Final
October 25 11h35 Men's K2 - 1,000 m Final
October 25 12h00 Men's C2 - 1,000 m Final
October 25 12h32 Women's K2 - 500 m Final
October 25 13h06 Men's K4 - 1,000 m Final

Ceremony

October 12 11h05   Opening ceremony
October 27 17h00   Closing ceremony

Cycling

Road

October 15 10h00 Men's Time trial team 100 km
October 23 09h00 Men's Race 196,008 km

Track

October 17 10h00 Men's Pursuit 4,000 m qualification
October 17 14h00 Men's Pursuit 4,000 m Quarterfinals
October 17 14h00 Men's 1,000 m time trial 
October 18 10h00 Men's Pursuit 4,000 m Semifinals
October 18 10h00 Men's Sprint heats and repechages
October 18 14h00 Men's Sprint 1/8th finals
October 18 14h00 Men's Sprint 1/8 final: repechage
October 18 14h00 Men's Pursuit 4,000 m Bronze Medal Match
October 18 14h00 Men's Pursuit 4,000 m Final
October 19 10h00 Men's Sprint Quarterfinals
October 19 10h00 Men's Pursuit 4,000 m team qualification
October 19 14h00 Men's Sprint Semifinals
October 19 14h00 Men's Sprint Bronze Medal Match
October 19 14h00 Men's Pursuit 4,000 m team Quarterfinals
October 19 14h00 Men's Sprint Final
October 20 10h00 Men's 2000 m tandem Quarterfinals
October 20 10h00 Men's Pursuit 4,000 m team Semifinal
October 20 10h00 Men's 2000 m tandem heats and repechage
October 21 10h00 Men's 2000 m tandem Semifinals
October 21 10h00 Men's 2000 m tandem Bronze Medal Match
October 21 10h00 Men's Pursuit 4,000 m team Bronze Medal Match
October 21 10h00 Men's 2000 m tandem Final
October 21 10h00 Men's Pursuit 4,000 m team Final

Equestrian

October 18 09h30 Mixed eventing dressage
October 18 09h30 Mixed eventing team dressage
October 19 09h30 Mixed eventing dressage
October 19 09h30 Mixed eventing team dressage
October 20 09h30 Mixed eventing endurance test
October 20 09h30 Mixed eventing team endurance test
October 21 13h00 Mixed eventing team jumping
October 21 13h00 Mixed eventing jumping
October 23 10h00 Mixed Jumping round 1
October 23 10h00 Mixed Jumping round 2
October 24 10h00 Mixed Dressage Grand prix
October 24 10h00 Mixed Dressage team Grand prix
October 25 14h00 Mixed Dressage Grand prix
October 25 14h00 Mixed Dressage team Grand prix
October 27 08h00 Mixed Jumping team Grand prix
October 27 12h30 Mixed Jumping team Grand prix

Fencing

October 15 08h30 Men's Foil elimination
October 15 17h00 Men's Foil direct eliminatory
October 16 08h30 Men's Sabre elimination
October 16 09h00 Men's Foil repechages
October 16 16h00 Men's Sabre direct eliminatory
October 16 19h00 Men's Foil Final
October 17 09h00 Men's Sabre direct eliminatory
October 17 19h00 Men's Sabre Final
October 18 08h00 Men's Foil team eliminatory
October 18 17h30 Men's Foil team direct eliminatory
October 19 08h30 Women's Foil elimination
October 19 09h00 Men's Foil team direct eliminatory of semifinals
October 19 16h00 Men's Foil team Bronze Medal Match
October 19 16h00 Men's Foil team Match for 5th - 6th places
October 19 16h30 Women's Foil direct eliminatory
October 19 19h00 Men's Foil team Final
October 20 08h30 Men's Sabre team eliminatory
October 20 10h00 Women's Foil direct eliminatory and repechage
October 20 15h30 Men's Sabre team direct eliminatory
October 20 19h00 Women's Foil Final
October 21 08h00 Men's Épée elimination
October 21 11h00 Men's Sabre team direct eliminatory of semifinals
October 21 16h00 Men's Épée direct eliminatory and repechage
October 21 16h00 Men's Sabre team Bronze Medal Match
October 21 16h00 Men's Sabre team Match for 5th - 6th places
October 21 19h00 Men's Sabre team Final
October 22 10h00 Men's Épée direct eliminatory and repechage
October 22 19h00 Men's Épée Final
October 23 08h30 Women's Foil team eliminatory
October 23 17h00 Women's Foil team direct eliminatory of quarterfinals
October 24 08h00 Men's Épée team eliminatory
October 24 09h00 Women's Foil team direct eliminatory of semifinals
October 24 16h00 Men's Épée team direct eliminatory
October 24 16h30 Women's Foil team Bronze Medal Match
October 24 16h30 Women's Foil team Match for 5th - 6th places
October 24 19h00 Women's Foil team Final
October 25 08h00 Men's Épée team direct eliminatory
October 25 15h30 Men's Épée team Bronze Medal Match
October 25 15h30 Men's Épée team Match for 5th - 6th places
October 25 19h00 Men's Épée team Final

Football

October 13 12h00 Men's  elimination round, group A: France - Guinea
October 13 12h00 Men's  elimination round, group A: Mexico - Colombia
October 13 12h00 Men's  elimination round, group C: Hungary - El Salvador
October 13 12h00 Men's  elimination round, group C: Israel - Ghana
October 14 12h00 Men's  elimination round, group B: Spain - Brazil
October 14 12h00 Men's  elimination round, group B: Japan - Nigeria
October 14 12h00 Men's  elimination round, group D: Bulgaria - Thailand
October 14 12h00 Men's  elimination round, group D: Guatemala - Czechoslovakia
October 15 12h00 Men's  elimination round, group A: France - Mexico
October 15 12h00 Men's  elimination round, group A: Guinea - Colombia
October 15 12h00 Men's  elimination round, group C: Hungary - Ghana
October 15 12h00 Men's  elimination round, group C: Israel - El Salvador
October 16 12h00 Men's  elimination round, group B: Brazil - Japan
October 16 12h00 Men's  elimination round, group B: Spain - Nigeria
October 16 12h00 Men's  elimination round, group D: Guatemala - Thailand
October 16 12h00 Men's  elimination round, group D: Czechoslovakia - Bulgaria
October 17 12h00 Men's  elimination round, group A: Colombia - France
October 17 12h00 Men's  elimination round, group A: Mexico - Guinea
October 17 12h00 Men's  elimination round, group C: Hungary - Israel
October 17 12h00 Men's  elimination round, group C: El Salvador - Ghana
October 18 12h00 Men's  elimination round, group B: Brazil - Nigeria
October 18 12h00 Men's  elimination round, group B: Spain - Japan
October 18 12h00 Men's  elimination round, group D: Bulgaria - Guatemala
October 18 12h00 Men's  elimination round, group D: Czechoslovakia - Thailand
October 20 12h00 Men's  Quarterfinal: Bulgaria - Israel
October 20 12h00 Men's  Quarterfinal: Hungary - Guatemala
October 20 12h00 Men's  Quarterfinal: Japan - France
October 20 12h00 Men's  Quarterfinal: Mexico - Spain
October 22 12h00 Men's  Semifinal: Bulgaria - Mexico
October 22 12h00 Men's  Semifinal: Hungary - Japan
October 24 12h00 Men's  Bronze Medal Match: Japan - Mexico
October 26 12h00 Men's  Final: Bulgaria - Hungary

Gymnastics

October 21 08h30 Women's All-round obligatory exercises
October 21 08h30 Women's All-round team obligatory exercises
October 21 17h00 Women's All-round obligatory exercises
October 21 17h00 Women's All-round team obligatory exercises
October 22 08h30 Men's All-round obligatory exercises
October 22 08h30 Men's All-round team obligatory exercises
October 22 17h00 Men's All-round obligatory exercises
October 22 17h00 Men's All-round team obligatory exercises
October 23 08h30 Women's All-round optional exercises
October 23 08h30 Women's All-round team optional exercises
October 23 17h00 Women's All-round optional exercises
October 23 17h00 Women's All-round team optional exercises
October 24 08h30 Men's All-round optional exercises
October 24 08h30 Men's All-round team optional exercises
October 24 17h00 Men's All-round optional exercises
October 24 17h00 Men's All-round team optional exercises
October 25 19h00 Women's Balance beam 
October 25 19h00 Women's Floor exercises 
October 25 19h00 Women's Uneven (Asymmetrical) bars 
October 25 19h00 Women's Side horse vault 
October 26 19h00 Men's Floor exercises 
October 26 19h00 Men's Long horse vault 
October 26 19h00 Men's Pommeled horse (Side horse) 
October 26 19h00 Men's Parallel bars 
October 26 19h00 Men's Horizontal bar 
October 26 19h00 Men's Rings 

Hockey

October 13 10h30 Men's  preliminary round, group A: New Zealand - India
October 13 10h30 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Belgium
October 13 10h30 Men's  preliminary round, group B: Australia - Kenya
October 13 12h00 Men's  preliminary round, group A: Spain - German Democratic Republic
October 13 12h00 Men's  preliminary round, group A: Japan - Mexico
October 13 12h00 Men's  preliminary round, group B: France - Malaysia
October 13 16h00 Men's  preliminary round, group B: Great Britain - Argentina
October 13 16h00 Men's  preliminary round, group B: Pakistan - Netherlands
October 14 10h30 Men's  preliminary round, group A: Belgium - German Democratic Republic
October 14 10h30 Men's  preliminary round, group A: Spain - Japan
October 14 10h30 Men's  preliminary round, group B: Pakistan - France
October 14 12h00 Men's  preliminary round, group A: New Zealand - Mexico
October 14 12h00 Men's  preliminary round, group B: Argentina - Netherlands
October 14 12h00 Men's  preliminary round, group B: Kenya - Malaysia
October 14 16h00 Men's  preliminary round, group A: India - Federal Republic of Germany
October 14 16h00 Men's  preliminary round, group B: Australia - Great Britain
October 15 11h00 Men's  preliminary round, group A: Spain - Belgium
October 15 11h00 Men's  preliminary round, group A: India - Mexico
October 15 12h30 Men's  preliminary round, group A: German Democratic Republic - New Zealand
October 15 12h30 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - Japan
October 16 11h00 Men's  preliminary round, group B: France - Kenya
October 16 11h00 Men's  preliminary round, group B: Netherlands - Great Britain
October 16 12h30 Men's  preliminary round, group B: Malaysia - Argentina
October 16 12h30 Men's  preliminary round, group B: Pakistan - Australia
October 17 10h30 Men's  preliminary round, group A: Belgium - Mexico
October 17 10h30 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - German Democratic Republic
October 17 10h30 Men's  preliminary round, group B: France - Great Britain
October 17 12h00 Men's  preliminary round, group A: India - Spain
October 17 12h00 Men's  preliminary round, group A: New Zealand - Japan
October 17 12h00 Men's  preliminary round, group B: Pakistan - Argentina
October 17 16h00 Men's  preliminary round, group B: Australia - Malaysia
October 17 16h00 Men's  preliminary round, group B: Kenya - Netherlands
October 18 11h00 Men's  preliminary round, group A: Belgium - India
October 18 11h00 Men's  preliminary round, group A: Federal Republic of Germany - New Zealand
October 18 12h30 Men's  preliminary round, group A: Spain - Mexico
October 18 12h30 Men's  preliminary round, group A: German Democratic Republic - Japan
October 19 11h00 Men's  preliminary round, group B: Kenya - Argentina
October 19 11h00 Men's  preliminary round, group B: Pakistan - Great Britain
October 19 12h30 Men's  preliminary round, group B: Australia - France
October 19 12h30 Men's  preliminary round, group B: Netherlands - Malaysia
October 20 10h30 Men's  preliminary round, group A: German Democratic Republic - Mexico
October 20 10h30 Men's  preliminary round, group B: France - Netherlands
October 20 10h30 Men's  preliminary round, group B: Kenya - Great Britain
October 20 12h00 Men's  preliminary round, group A: India - Japan
October 20 12h00 Men's  preliminary round, group A: New Zealand - Belgium
October 20 12h00 Men's  preliminary round, group B: Australia - Argentina
October 20 16h00 Men's  preliminary round, group A: Spain - Federal Republic of Germany
October 20 16h00 Men's  preliminary round, group B: Pakistan - Malaysia
October 21 10h30 Men's  preliminary round, group A: Japan - Belgium
October 21 10h30 Men's  preliminary round, group A: Mexico - Federal Republic of Germany
October 21 10h30 Men's  preliminary round, group B: France - Argentina
October 21 12h00 Men's  preliminary round, group A: India - German Democratic Republic
October 21 12h00 Men's  preliminary round, group B: Australia - Netherlands
October 21 12h00 Men's  preliminary round, group B: Pakistan - Kenya
October 21 16h00 Men's  preliminary round, group A: New Zealand - Spain
October 21 16h00 Men's  preliminary round, group B: Great Britain - Malaysia
October 23 11h00 Men's  classification 11th - 12th place: German Democratic Republic - Great Britain
October 23 11h00 Men's  classification 5th - 8th place: Netherlands - New Zealand
October 23 11h00 Men's  classification 9th - 10th place: Belgium - France
October 23 12h30 Men's  classification 13th - 14th place: Japan - Argentina
October 23 12h30 Men's  classification 15th - 16th place: Malaysia - Mexico
October 23 12h30 Men's  classification 5th - 8th place: Spain - Kenya
October 24 11h00 Men's  Semifinal: Australia - India
October 24 12h45 Men's  Semifinal: Pakistan - Federal Republic of Germany
October 25 11h00 Men's  classification 7th - 8th place: New Zealand - Kenya
October 25 12h45 Men's  classification 5th - 6th place: Netherlands - Spain
October 26 11h00 Men's  Bronze Medal Match: India - Federal Republic of Germany
October 26 12h45 Men's  Final: Australia - Pakistan

Pelota

October 14 Men's Rubber ball paddle fronton Argentina - United State of America
October 14 Men's Frontenis court 30 m Argentina - France
October 14 Men's Leather ball paddle fronton Spain - Argentina
October 14 Men's Frontenis court 30 m Spain - Uruguay
October 14 Men's Handfronton France - Mexico
October 14 Men's Frontenis court 30 m Mexico - United State of America
October 14 Men's Leather ball paddle fronton Mexico - France
October 14 Men's Rubber ball paddle fronton Mexico - Uruguay
October 15 Men's Rubber ball paddle fronton Argentina - Uruguay
October 15 Men's Leather ball paddle fronton Argentina - Uruguay
October 15 Men's Frontenis court 30 m Argentina - Uruguay
October 15 Men's Frontenis court 30 m Spain - France
October 15 Men's Leather ball paddle fronton Spain - Mexico
October 15 Men's Rubber ball paddle fronton Mexico - United State of America
October 15 Men's Jai-Lai round 1: Spain - France
October 15 Men's Jai-Lai round 1: Mexico - Philippines
October 16 Men's Handfronton Spain - France
October 16 Men's Jai-Lai round 1: Spain - United State of America
October 16 Men's Jai-Lai round 1: France - Philippines
October 17 Men's Frontenis court 30 m Argentina - Spain
October 17 Men's Leather ball paddle fronton Argentina - France
October 17 Men's Leather ball paddle fronton Spain - Uruguay
October 17 Men's Rubber ball paddle fronton Mexico - Argentina
October 17 Men's Jai-Lai round 1: Spain - Philippines
October 17 Men's Jai-Lai round 1: France - United State of America
October 17 Men's Rubber ball paddle fronton Uruguay - United State of America
October 17 Men's Frontenis court 30 m Uruguay - France
October 18 Men's Handfronton Spain - Mexico
October 18 Men's Jai-Lai round 1: Spain - United State of America
October 18 Men's Jai-Lai round 1: Mexico - France
October 19 Men's Frontenis court 30 m Argentina - United State of America
October 19 Men's Rubber ball paddle fronton Argentina - United State of America
October 19 Men's Leather ball paddle fronton France - Spain
October 19 Men's Frontenis court 30 m Mexico - Spain
October 19 Men's Rubber ball paddle fronton Mexico - Uruguay
October 19 Men's Leather ball paddle fronton Mexico - Uruguay
October 19 Men's Jai-Lai round 1: Spain - Philippines
October 19 Men's Jai-Lai round 1: Philippines - United State of America
October 20 Men's Leather ball paddle fronton Argentina - Mexico
October 20 Men's Rubber ball paddle fronton Argentina - Uruguay
October 20 Men's Frontenis court 30 m Spain - United State of America
October 20 Men's Handfronton Spain - France
October 20 Men's Leather ball paddle fronton France - Uruguay
October 20 Men's Frontenis court 30 m Mexico - Argentina
October 20 Men's Rubber ball paddle fronton Mexico - United State of America
October 21 Men's Handfronton Mexico - France
October 21 Men's Jai-Lai final round: Spain - Philippines
October 21 Men's Jai-Lai final round: Mexico - France
October 22 Men's Leather ball paddle fronton France - Argentina
October 22 Men's Rubber ball paddle fronton Mexico - Argentina
October 22 Men's Leather ball paddle fronton Mexico - Spain
October 22 Men's Frontenis court 30 m Mexico - France
October 22 Men's Rubber ball paddle fronton Uruguay - United State of America
October 22 Men's Frontenis court 30 m Uruguay - United State of America
October 23 Men's Leather ball paddle fronton Argentina - Mexico
October 23 Men's Leather ball paddle fronton Spain - France
October 23 Men's Handfronton Spain - Mexico
October 23 Men's Frontenis court 30 m France - United State of America
October 23 Men's Frontenis court 30 m Mexico - Uruguay
October 23 Men's Jai-Lai final round: Spain - France
October 23 Men's Jai-Lai final round: Mexico - Philippines
October 24 Men's Leather ball paddle fronton France - Mexico
October 25 Men's Handfronton France - Mexico
October 25 Men's Jai-Lai final round: Spain - Mexico
October 25 Men's Jai-Lai final round: France - Philippines

Pentathlon

October 13 10h00 Men's Pentathlon riding
October 13 10h00 Men's  team riding
October 14 08h00 Men's Pentathlon fencing
October 14 08h00 Men's  team fencing
October 15 10h00 Men's  team shooting
October 15 10h00 Men's Pentathlon shooting
October 16 11h00 Men's Pentathlon swimming
October 16 11h00 Men's  team swimming
October 17 11h00 Men's Pentathlon cross-country
October 17 11h00 Men's  team cross-country

Rowing

October 13 09h02 Men's Coxed four (4+) preliminary, heat 1
October 13 09h15 Men's Coxed four (4+) preliminary, heat 2
October 13 09h30 Men's Coxed four (4+) preliminary, heat 1
October 13 09h45 Men's Coxless pair (2-) preliminary, heat 1
October 13 10h00 Men's Coxless pair (2-) preliminary, heat 2
October 13 10h20 Men's Coxless pair (2-) preliminary, heat 3
October 13 10h30 Men's Single scull (M1x) preliminary, heat 1
October 13 10h45 Men's Single scull (M1x) preliminary, heat 2
October 13 11h00 Men's Single scull (M1x) preliminary, heat 3
October 13 11h18 Men's Coxed pair (2+) preliminary, heat 1
October 13 11h30 Men's Coxed pair (2+) preliminary, heat 2
October 13 11h45 Men's Coxed pair (2+) preliminary, heat 3
October 13 12h00 Men's Coxless four (4-) elimination, heat 1
October 13 12h15 Men's Coxless four (4-) elimination, heat 2
October 13 12h32 Men's Double sculls (M2x) preliminary, heat 1
October 13 12h45 Men's Double sculls (M2x) preliminary, heat 2
October 13 13h00 Men's Double sculls (M2x) preliminary, heat 3
October 13 13h24 Men's Eight (M8+) preliminary, heat 1
October 13 13h35 Men's Eight (M8+) preliminary, heat 2
October 15 09h00 Men's Coxed four (4+) repechage
October 15 09h15 Men's Coxless pair (2-) repechage 1
October 15 09h30 Men's Coxless pair (2-) repechage 2
October 15 09h48 Men's Single scull (M1x) repechage 1
October 15 10h02 Men's Single scull (M1x) repechage 2
October 15 10h15 Men's Coxed pair (2+) repechage 1
October 15 10h30 Men's Coxed pair (2+) repechage 2
October 15 10h47 Men's Coxless four (4-) repechage 1
October 15 11h00 Men's Coxless four (4-) repechage 2
October 15 11h15 Men's Double sculls (M2x) repechage
October 15 11h36 Men's Eight (M8+) repechage 1
October 15 11h50 Men's Eight (M8+) repechage 2
October 17 10h07 Men's Coxed four (4+) Semifinal 1
October 17 10h36 Men's Coxed four (4+) Semifinal 2
October 17 10h57 Men's Coxless pair (2-) Semifinal 1
October 17 11h13 Men's Coxless pair (2-) Semifinal 2
October 17 11h30 Men's Single scull (M1x) Semifinal 1
October 17 11h45 Men's Single scull (M1x) Semifinal 2
October 17 12h00 Men's Coxed pair (2+) Semifinal 1
October 17 12h20 Men's Coxless four (4-) Semifinal
October 17 12h24 Men's Coxed pair (2+) Semifinal 2
October 17 12h40 Men's Double sculls (M2x) Semifinal 1
October 17 13h00 Men's Double sculls (M2x) Semifinal 2
October 18 11h00 Men's Coxed four (4+) classification 7th - 12th place
October 18 11h20 Men's Coxless pair (2-) classification 7th - 12th place
October 18 12h02 Men's Coxed pair (2+) classification 7th - 12th place
October 18 12h20 Men's Coxless four (4-) classification 7th - 12th place
October 18 12h40 Men's Single scull (M1x) classification 7th - 12th place
October 18 12h40 Men's Double sculls (M2x) classification 7th - 12th place
October 18 13h03 Men's Eight (M8+) classification 7th - 12th place
October 19 11h00 Men's Coxed four (4+) Final
October 19 11h31 Men's Coxless pair (2-) Final
October 19 12h07 Men's Single scull (M1x) Final
October 19 12h30 Men's Coxed pair (2+) Final
October 19 13h00 Men's Coxless four (4-) Final
October 19 13h30 Men's Double sculls (M2x) Final
October 19 14h04 Men's Eight (M8+) Final

Sailing

October 14 13h00 Mixed Flying dutchman race 1
October 14 13h00 Mixed 5,50 m race 1
October 14 13h00 Mixed Dragon race 1
October 14 13h00 Men's Finn race 1
October 14 13h00 Men's Star race 1
October 15 13h00 Mixed Dragon race 2
October 15 13h00 Mixed 5,50 m race 2
October 15 13h00 Mixed Flying dutchman race 2
October 15 13h00 Men's Finn race 2
October 15 13h00 Men's Star race 2
October 16 13h00 Mixed Flying dutchman race 3
October 16 13h00 Mixed 5,50 m race 3
October 16 13h00 Mixed Dragon race 3
October 16 13h00 Men's Finn race 3
October 16 13h00 Men's Star race 3
October 17 13h00 Men's Star race 4
October 17 13h00 Mixed Dragon race 4
October 17 13h00 Mixed 5,50 m race 4
October 17 13h00 Mixed Flying dutchman race 4
October 17 13h00 Men's Finn race 4
October 19 13h00 Mixed Dragon race 5
October 19 13h00 Mixed Flying dutchman race 5
October 19 13h00 Mixed 5,50 m race 5
October 19 13h00 Men's Star race 5
October 19 13h00 Men's Finn race 5
October 20 13h00 Mixed Dragon race 6
October 20 13h00 Mixed 5,50 m race 6
October 20 13h00 Men's Finn race 6
October 20 13h00 Mixed Flying dutchman race 6
October 20 13h00 Men's Star race 6
October 21 13h00 Men's Finn race 7
October 21 13h00 Men's Star race 7
October 21 13h00 Mixed 5,50 m race 7
October 21 13h00 Mixed Dragon race 7
October 21 13h00 Mixed Flying dutchman race 7

Shooting

October 18 08h30 Mixed Trap (clay pigeon) 
October 18 08h30 Mixed 50 m free pistol 
October 19 08h30 Mixed Trap (clay pigeon) 
October 19 08h30 Mixed 50 m rifle prone 
October 21 08h30 Mixed Skeet 
October 21 08h30 Mixed 50 m rifle 3 positions 
October 22 08h30 Mixed Skeet 
October 22 08h30 Mixed 25 m rapid fire pistol 
October 23 08h30 Mixed 25 m rapid fire pistol 
October 23 08h30 Mixed 300 m rifle 3 positions 

tennis

October 13 10h00 Mixed Double direct elimination
October 13 10h00 Women's Single direct elimination
October 13 10h00 Men's Double direct elimination
October 13 10h00 Men's Single direct elimination
October 13 10h00 Women's Double direct elimination
October 14 10h00 Men's Single direct elimination
October 14 10h00 Men's Double direct elimination
October 14 10h00 Women's Single direct elimination
October 14 10h00 Mixed Double direct elimination
October 14 10h00 Women's Double direct elimination
October 15 10h00 Women's Single direct elimination
October 15 10h00 Mixed Double direct elimination
October 15 10h00 Women's Double direct elimination
October 15 10h00 Men's Double direct elimination
October 15 10h00 Men's Single direct elimination
October 16 10h00 Mixed Double direct elimination
October 16 10h00 Women's Double direct elimination
October 16 10h00 Women's Single direct elimination
October 16 10h00 Men's Double direct elimination
October 16 10h00 Men's Single direct elimination
October 17 10h00 Women's Double direct elimination
October 17 10h00 Women's Single direct elimination
October 17 10h00 Men's Double direct elimination
October 17 10h00 Men's Single direct elimination
October 17 10h00 Mixed Double direct elimination
October 18 10h00 Women's Single Quarterfinals
October 18 10h00 Men's Single Quarterfinals
October 18 10h00 Mixed Double Quarterfinals
October 18 10h00 Men's Double Quarterfinals
October 18 10h00 Women's Double Quarterfinals
October 19 10h00 Women's Double Semifinals
October 19 10h00 Men's Double Semifinals
October 19 10h00 Men's Single Semifinals
October 19 10h00 Women's Single Semifinals
October 19 10h00 Mixed Double Semifinals
October 20 10h00 Men's Single Bronze Medal Match
October 20 10h00 Women's Double Final
October 20 10h00 Men's Single Final
October 20 10h00 Men's Double Final
October 20 10h00 Mixed Double Final
October 20 10h00 Women's Single Final

Volley-ball

October 13 10h00 Women's  Poland - South Korea
October 13 12h00 Women's  Japan - United State of America
October 13 17h00 Women's  Soviet Union - Czechoslovakia
October 13 19h00 Women's  Mexico - Peru
October 14 10h00 Women's  Peru - South Korea
October 14 12h00 Women's  United State of America - Czechoslovakia
October 14 17h00 Women's  Mexico - Japan
October 14 19h00 Women's  Poland - Soviet Union
October 15 10h00 Men's  Japan - Poland
October 15 10h00 Men's  Rumania - Brazil
October 15 12h00 Women's  Japan - Peru
October 15 12h00 Women's  Mexico - Czechoslovakia
October 15 17h00 Men's  Mexico - Bulgaria
October 15 17h00 Men's  Soviet Union - United State of America
October 15 19h00 Men's  Czechoslovakia - German Democratic Republic
October 16 10h00 Women's  Poland - United State of America
October 16 10h00 Men's  Rumania - Bulgaria
October 16 12h00 Women's  South Korea - Soviet Union
October 16 12h00 Men's  United State of America - Czechoslovakia
October 16 17h00 Men's  Brazil - Soviet Union
October 16 17h00 Men's  Poland - Mexico
October 16 19h00 Men's  Japan - German Democratic Republic
October 17 10h00 Men's  Mexico - German Democratic Republic
October 17 10h00 Men's  Soviet Union - Bulgaria
October 17 12h00 Women's  Peru - Soviet Union
October 17 12h00 Men's  Rumania - Poland
October 17 17h00 Men's  United State of America - Brazil
October 17 17h00 Women's  United State of America - South Korea
October 17 19h00 Men's  Japan - Czechoslovakia
October 19 10h00 Men's  Bulgaria - United State of America
October 19 10h00 Men's  Japan - Mexico
October 19 12h00 Women's  Mexico - Poland
October 19 12h00 Men's  Poland - Soviet Union
October 19 17h00 Men's  Brazil - Czechoslovakia
October 19 17h00 Women's  Japan - Czechoslovakia
October 19 19h00 Men's  Rumania - German Democratic Republic
October 20 10h00 Women's  Peru - Czechoslovakia
October 20 10h00 Women's  Poland - Japan
October 20 12h00 Men's  Brazil - Bulgaria
October 20 12h00 Men's  Rumania - Japan
October 20 17h00 Men's  United State of America - Poland
October 20 17h00 Men's  Mexico - Czechoslovakia
October 20 19h00 Men's  Soviet Union - German Democratic Republic
October 21 10h00 Men's  Bulgaria - Czechoslovakia
October 21 10h00 Women's  Soviet Union - United State of America
October 21 12h00 Men's  United State of America - Democratic Republic of Germany
October 21 12h00 Men's  Mexico - Rumania
October 21 17h00 Women's  South Korea - Mexico
October 21 17h00 Men's  Poland - Brazil
October 21 19h00 Men's  Japan - Soviet Union
October 23 10h00 Men's  Bulgaria - Poland
October 23 10h00 Men's  Mexico - Soviet Union
October 23 12h00 Men's  Brazil - German Democratic Republic
October 23 12h00 Men's  United State of America - Japan
October 23 17h00 Women's  Mexico - Soviet Union
October 23 17h00 Women's  Peru - United State of America
October 23 19h00 Men's  Rumania - Czechoslovakia
October 24 10h00 Men's  Bulgaria - German Democratic Republic
October 24 10h00 Men's  Japan - Brazil
October 24 12h00 Women's  Japan - South Korea
October 24 12h00 Men's  Mexico - United State of America
October 24 17h00 Women's  Poland - Czechoslovakia
October 24 17h00 Men's  Poland - Czechoslovakia
October 24 19h00 Men's  Rumania - Soviet Union
October 25 10h00 Men's  Bulgaria - Japan
October 25 10h00 Women's  Poland - Peru
October 25 12h00 Women's  South Korea - Czechoslovakia
October 25 12h00 Men's  United State of America - Rumania
October 25 17h00 Men's  Mexico - Brazil
October 25 19h00 Men's  Poland - German Democratic Republic
October 26 16h00 Women's  United State of America - Mexico
October 26 18h00 Women's  Soviet Union - Japan
October 26 20h00 Men's  Soviet Union - Czechoslovakia

Weightlifting

October 13 10h00 Men's - 56 kg group A
October 13 16h00 Men's - 56 kg group B
October 14 10h00 Men's 56 - 60 kg group A
October 14 16h00 Men's 56 - 60 kg group B
October 15 10h00 Men's 60 - 67,5 kg group A
October 15 16h00 Men's 60 - 67,5 kg group B
October 16 10h00 Men's 67,5 - 75 kg group A
October 16 16h00 Men's 67,5 - 75 kg group B
October 17 10h00 Men's 75 - 82,5 kg group A
October 17 16h00 Men's 75 - 82,5 kg group B
October 18 10h00 Men's 82,5 - 90 kg group A
October 18 16h00 Men's 82,5 - 90 kg group B
October 19 10h00 Men's + 90 kg group A
October 19 16h00 Men's + 90 kg group B

Wrestling

Freestyle

October 17 10h00 Men's  elimination bouts
October 17 17h00 Men's  elimination bouts
October 18 10h00 Men's  elimination bouts
October 18 17h00 Men's  elimination bouts
October 19 10h00 Men's  elimination bouts
October 19 17h00 Men's  elimination bouts
October 20 10h00 Men's  Semifinals
October 20 17h00 Men's 78 - 87 kg Final
October 20 17h00 Men's 63 - 70 kg Final
October 20 17h00 Men's 70 - 78 kg Final
October 20 17h00 Men's 87 - 97 kg Final
October 20 17h00 Men's + 97 kg Final
October 20 17h00 Men's 52 - 57 kg Final
October 20 17h00 Men's - 52 kg Final
October 20 17h00 Men's 57 - 63 kg Final

Greco roman

October 23 10h00 Men's  elimination bouts
October 23 17h00 Men's  elimination bouts
October 24 10h00 Men's  elimination bouts
October 24 17h00 Men's  elimination bouts
October 25 10h00 Men's  elimination bouts
October 25 17h00 Men's  elimination bouts
October 26 10h00 Men's  Semifinals
October 26 17h00 Men's 70 - 78 kg Final
October 26 17h00 Men's + 97 kg Final
October 26 17h00 Men's - 52 kg Final
October 26 17h00 Men's 78 - 87 kg Final
October 26 17h00 Men's 57 - 63 kg Final
October 26 17h00 Men's 63 - 70 kg Final
October 26 17h00 Men's 87 - 97 kg Final
October 26 17h00 Men's 52 - 57 kg Final