MarcoLympics
1980 Moscow Summer

Welcome Day Sport Resuts Français
poster
  THE XXIIth SUMMER GAMES Torche
Mascotte
medaille de vainqueur medaille de participant

Infos

Abreviations: WR: World Record, OR: Olympic Record, NR: National Record, CR: Continental Record

Aquatic diving

Men's 10 m platform  medailleflag Falk HOFFMANN (GDR)
835,650 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Vladimir ALEINIK (URS)
819,705 pts
Men's 10 m platform  medailleflag David AMBARTSUMYAN (URS)
817,440 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Carlos GIRON (MEX)
809,805 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Dieter WASKOW (GDR)
802,800 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Thomas KNUTHS (GDR)
783,975 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Sergei NEMTSANOV (URS)
775,860 pts
Men's 10 m platform  medailleflag Niki SAJKOVIC (AUT)
725,145 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Alexandre PORTNOV (URS)
905,025 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Carlos GIRON (MEX)
892,140 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Franco-Giorgio CAGNOTTO (ITA)
871,500 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Falk HOFFMANN (GDR)
858,510 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Alexander KOSENKOV (URS)
855,120 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Christopher SNODE (GBR)
844,470 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Vyacheslav TROSHIN (URS)
820,050 pts
Men's 3 m springboard  medailleflag Ricardo CAMACHO (ESP)
749,340 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Martina JÄSCHKE (GDR)
596,250 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Servard EMIRSYAN (URS)
576,465 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Liana TSOTADZE (URS)
575,925 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Liana WENZEL (GDR)
542,070 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Yelena MATYUSHENKO (URS)
540,180 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Elsa TENORIO (MEX)
539,445 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Valerie MCFARLANE (AUS)
499,785 pts
Women's 10 m platform  medailleflag Ildiko KELEMEN (HUN)
476,53 5pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Irina KALININA (URS)
725,910 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Martina PROEBER (GDR)
698,895 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Karin GUTHKE (GDR)
685,245 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Zhanna TSYRULNIKOVA (URS)
673,665 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Martina JÄSCHKE (GDR)
668,115 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Valerie MCFARLANE (AUS)
651,045 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Irina SIDOROVA (URS)
650,265 pts
Women's 3 m springboard  medailleflag Lourdes GONZALEZ (CUB)
640,005 pts

Aquatic swimming

Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Vladimir SALNIKOV (URS)
14'58"27
WR
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Alexander CHAYEV (URS)
15'14"30
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Maxwell Raymond "Max" METZKER (AUS)
15'14"49
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Rainer STROHBACH (GDR)
15'15"29
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Borut PETRIC (YUG)
15'21"78
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Rafael ESCALAS (ESP)
15'21"88
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Zoltan WLADAR (HUN)
15'26"70
Men's 1,500 m freestyle  medailleflag Eduard PETROV (URS)
15'28"24
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Dunkan GOODHEW (GBR)
1'03"44
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Arsen MISKAROV (URS)
1'03"82
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Peter EVANS (AUS)
1'03"96
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Aleksandr FEDOROVSKI (URS)
1'04"00
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Janos DZVONYAR (HUN)
1'04"67
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Lindsay SPENCER (AUS)
1'05"04
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Pablo RESTREPO (COL)
1'05"91
Men's 100 m breaststroke  medailleflag Alban VERMES (HUN)
DNS
Men's 100 m backstroke  medailleflag Bengt BARON (SWE)
56"53
Men's 100 m backstroke  medailleflag Viktor KUSNETSOV (URS)
56"99
Men's 100 m backstroke  medailleflag Vladimir DOLGOV (URS)
57"63
Men's 100 m backstroke  medailleflag Miloslav ROLKO (TCH )
57"74
Men's 100 m backstroke  medailleflag Sandor WLADAR (HUN)
57"84
Men's 100 m backstroke  medailleflag Fred EEFTING (HOL)
57"95
Men's 100 m backstroke  medailleflag Mark TONELLI (AUS)
57"98
Men's 100 m backstroke  medailleflag Gary ABRAHAM (GBR)
58"38
Men's 100 m freestyle  medailleflag Jörg WOITHE (GDR)
50"40
Men's 100 m freestyle  medailleflag Per HOLMERTZ (SWE)
50"91
Men's 100 m freestyle  medailleflag Per JOHANSSON (SWE)
51"29
Men's 100 m freestyle  medailleflag Serguei KOPLIAKOV (URS)
51"34
Men's 100 m freestyle  medailleflag Raffaele FRANCESCHI (ITA)
51"69
Men's 100 m freestyle  medailleflag Sergei KRASIUK (URS)
51"80
Men's 100 m freestyle  medailleflag René ECUYER (FRA)
52"01
Men's 100 m freestyle  medailleflag Graeme BREWER (AUS)
52"22
Men's 100 m butterfly  medailleflag Pär ARVIDSSON (SWE)
54"92
Men's 100 m butterfly  medailleflag Roger PYTTEL (GDR)
54"94
Men's 100 m butterfly  medailleflag David LOPEZ (ESP)
55"13
Men's 100 m butterfly  medailleflag Kees VERVOORN (HOL)
55"25
Men's 100 m butterfly  medailleflag Evgeni SEREDIN (URS)
55"35
Men's 100 m butterfly  medailleflag Gary ABRAHAM (GBR)
55"42
Men's 100 m butterfly  medailleflag Xavier SAVIN (FRA)
55"66
Men's 100 m butterfly  medailleflag Aleksei MARKOVSKI (URS)
55"70
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Robertas SHULPA (URS)
2'15"85
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Alban VERMES (HUN)
2'16"93
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Arsen MISKAROV (URS)
2'17"28
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Gennadi UTENKOV (URS)
2'19"64
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Lindsay SPENCER (AUS)
2'19"68
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Dunkan GOODHEW (GBR)
2'20"92
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Peter BERGGREN (SWE)
2'21"39
Men's 200 m breaststroke  medailleflag Jörg WALTER (GDR)
2'22"39
Men's 200 m backstroke  medailleflag Sandor WLADAR (HUN)
2'01"93
Men's 200 m backstroke  medailleflag Zoltán VERRASZTÓ (HUN)
2'02"40
Men's 200 m backstroke  medailleflag Mark KERRY (AUS)
2'03"14
Men's 200 m backstroke  medailleflag Vladimir SHEMETOV (URS)
2'03"48
Men's 200 m backstroke  medailleflag Fred EEFTING (HOL)
2'03"92
Men's 200 m backstroke  medailleflag Michael SODERLUND (SWE)
2'04"10
Men's 200 m backstroke  medailleflag Douglas CAMPBELL (GBR)
2'04"23
Men's 200 m backstroke  medailleflag Paul MOORFOOT (AUS)
2'06"15
Men's 200 m freestyle  medailleflag Serguei KOPLIAKOV (URS)
1'49"81
OR
Men's 200 m freestyle  medailleflag Andrey KRYLOV (URS)
1'50"76
Men's 200 m freestyle  medailleflag Graeme BREWER (AUS)
1'51"60
Men's 200 m freestyle  medailleflag Jörg WOITHE (GDR)
1'51"86
Men's 200 m freestyle  medailleflag Ronald MCKEON (AUS)
1'52"60
Men's 200 m freestyle  medailleflag Paolo REVELLI (ITA)
1'52"76
Men's 200 m freestyle  medailleflag Thomas LEJDSTRÖM (SWE)
1'52"94
Men's 200 m freestyle  medailleflag Fabrizio RAMPAZZO (ITA)
1'53"25
Men's 200 m butterfly  medailleflag Sergei FESSENKO (URS)
1'59"76
Men's 200 m butterfly  medailleflag Philip HUBBLE (GBR)
2'01"20
Men's 200 m butterfly  medailleflag Roger PYTTEL (GDR)
2'01"39
Men's 200 m butterfly  medailleflag Peter MORRIS (GBR)
2'02"27
Men's 200 m butterfly  medailleflag Mikhail GORELIK (URS)
2'02"44
Men's 200 m butterfly  medailleflag Kees VERVOORN (HOL)
2'02"52
Men's 200 m butterfly  medailleflag Pär ARVIDSSON (SWE)
2'02"61
Men's 200 m butterfly  medailleflag Stephen POULTER (GBR)
2'02"93
Men's 400 m medley  medailleflag Alexandre SIDORENKO (URS)
4'22"89
Men's 400 m medley  medailleflag Sergei FESSENKO (URS)
4'23"43
Men's 400 m medley  medailleflag Zoltán VERRASZTÓ (HUN)
4'24"24
Men's 400 m medley  medailleflag András HARGITAY (HUN)
4'24"48
Men's 400 m medley  medailleflag Djan Garrido MADRUGA (BRA)
4'26"81
Men's 400 m medley  medailleflag Miloslav ROLKO (TCH )
4'26"99
Men's 400 m medley  medailleflag Leszek GORSKI (POL)
4'28"89
Men's 400 m medley  medailleflag Daniel MACHEK (TCH )
4'29"86
Men's 400 m freestyle  medailleflag Vladimir SALNIKOV (URS)
3'51"31
OR
Men's 400 m freestyle  medailleflag Andrey KRYLOV (URS)
3'53"24
Men's 400 m freestyle  medailleflag Ivan STUKOLKIN (URS)
3'53"95
Men's 400 m freestyle  medailleflag Djan Garrido MADRUGA (BRA)
3'54"15
Men's 400 m freestyle  medailleflag Daniel MACHEK (TCH )
3'55"66
Men's 400 m freestyle  medailleflag Sandor NAGY (HUN)
3'56"83
Men's 400 m freestyle  medailleflag Maxwell Raymond "Max" METZKER (AUS)
3'56"87
Men's 400 m freestyle  medailleflag Michael MCKEON (IRL)
3'57"00
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Australia
3'45"70
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Soviet Union
3'45"92
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Great Britain
3'47"71
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'48"25
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag France
3'49"19
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Hungary
3'50"29
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Netherlands
3'51"81
Men's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Brazil
3'53"24
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Soviet Union
7'23"50
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
7'28"60
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Brazil
7'29"30
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Sweden
7'30"10
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Italy
7'30"37
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Great Britain
7'30"81
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag Australia
7'30"82
Men's 4 x 200 m freestyle relay  Teammedailleflag France
7'36"08
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Ute GEWENIGER (GDR)
1'10"22
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Elvira VASSILKOVA (URS)
1'10"41
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Susanne Schultz NIELSSON (DEN)
1'11"16
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Margaret KELLY (GBR)
1'11"48
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Eva-Marie HOKANSSON (SWE)
1'11"72
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Susannah BROWNSDON (GBR)
1'12"11
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Lina KACHUSHITE (URS)
1'12"21
Women's 100 m breaststroke  medailleflag Monica BONON (ITA)
1'12"51
Women's 100 m backstroke  medailleflag Rica REINISCH (GDR)
1'00"86
WR
Women's 100 m backstroke  medailleflag Ina KLEBER (GDR)
1'02"07
Women's 100 m backstroke  medailleflag Petra RIEDEL (GDR)
1'02"64
Women's 100 m backstroke  medailleflag Carmen BUNACIU (ROM)
1'03"81
Women's 100 m backstroke  medailleflag Carine VERBAUWEN (BEL)
1'03"82
Women's 100 m backstroke  medailleflag Larisa GORCHAKOVA (URS)
1'03"87
Women's 100 m backstroke  medailleflag Monique BOSGA (HOL)
1'04"47
Women's 100 m backstroke  medailleflag Manuela CAROSI (ITA)
1'05"10
Women's 100 m freestyle  medailleflag Barbara KRAUSE (GDR)
54"79
WR
Women's 100 m freestyle  medailleflag Caren METSCHUK (GDR)
55"16
Women's 100 m freestyle  medailleflag Ines DIERS (GDR)
55"65
Women's 100 m freestyle  medailleflag Olga KLEVAKINA (URS)
57"40
Women's 100 m freestyle  medailleflag Cornelia "Conny" VAN BENTUM (HOL)
57"63
Women's 100 m freestyle  medailleflag Natalia STRUNNIKOVA (URS)
57"83
Women's 100 m freestyle  medailleflag Guylaine BERGER (FRA)
57"88
Women's 100 m freestyle  medailleflag Agneta ERIKSSON (SWE)
57"90
Women's 100 m butterfly  medailleflag Caren METSCHUK (GDR)
1'00"42
Women's 100 m butterfly  medailleflag Andrea POLLACK (GDR)
1'00"90
Women's 100 m butterfly  medailleflag Christiane KNACKE (GDR)
1'01"44
Women's 100 m butterfly  medailleflag Ann OSGEERBY (GBR)
1'02"21
Women's 100 m butterfly  medailleflag Lisa CURRY (AUS)
1'02"40
Women's 100 m butterfly  medailleflag Agneta MORTENSSON (SWE)
1'02"61
Women's 100 m butterfly  medailleflag Mariam PARIS (CRC)
1'02"89
Women's 100 m butterfly  medailleflag Janet OSGERBY (GBR)
1'02"90
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Lina KACHUSHITE (URS)
2'29"54
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Svetlana VARGANOVA (URS)
2'29"61
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Yulia BOGDANOVA (URS)
2'32"39
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Susanne Schultz NIELSSON (DEN)
2'32"75
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Irena FLEISSNEROVA (TCH )
2'33"23
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Ute GEWENIGER (GDR)
2'34"34
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Bettina LÖBEL (GDR)
2'34"51
Women's 200 m breaststroke  medailleflag Sylvia RINKA (GDR)
2'35"38
Women's 200 m backstroke  medailleflag Rica REINISCH (GDR)
2'11"77
WR
Women's 200 m backstroke  medailleflag Cornelia POLIT (GDR)
2'13"75
Women's 200 m backstroke  medailleflag Birgit TREIBER (GDR)
2'14"14
Women's 200 m backstroke  medailleflag Carmen BUNACIU (ROM)
2'15"20
Women's 200 m backstroke  medailleflag Yolande VAN DER STRAETEN (BEL)
2'15"58
Women's 200 m backstroke  medailleflag Carine VERBAUWEN (BEL)
2'16"66
Women's 200 m backstroke  medailleflag Lisa FORREST (AUS)
2'16"75
Women's 200 m backstroke  medailleflag Larisa GORCHAKOVA (URS)
2'17"72
Women's 200 m freestyle  medailleflag Barbara KRAUSE (GDR)
1'58"33
Women's 200 m freestyle  medailleflag Ines DIERS (GDR)
1'59"64
Women's 200 m freestyle  medailleflag Carmela SCHMIDT (GDR)
2'01"44
Women's 200 m freestyle  medailleflag Olga KLEVAKINA (URS)
2'02"29
Women's 200 m freestyle  medailleflag Reggie DE JONG (HOL)
2'02"76
Women's 200 m freestyle  medailleflag June CROFT (GBR)
2'03"15
Women's 200 m freestyle  medailleflag Natalia STRUNNIKOVA (URS)
2'03"74
Women's 200 m freestyle  medailleflag Irina AKSENOVA (URS)
2'04"00
Women's 200 m butterfly  medailleflag Ines GEISSLER (GDR)
2'10"44
Women's 200 m butterfly  medailleflag Sybille SCHÖNROCK (GDR)
2'10"45
Women's 200 m butterfly  medailleflag Michelle FORD (AUS)
2'11"66
Women's 200 m butterfly  medailleflag Andrea POLLACK (GDR)
2'12"13
Women's 200 m butterfly  medailleflag Dorota BRZOZOWSKA (POL)
2'14"12
Women's 200 m butterfly  medailleflag Ann OSGERBY (GBR)
2'14"83
Women's 200 m butterfly  medailleflag Agneta MORTENSSON (SWE)
2'15"22
Women's 200 m butterfly  medailleflag Alla GRISHCHENKOVA (URS)
2'15"70
Women's 400 m individual medley  medailleflag Petra SCHNEIDER (GDR)
4'36"29
WR
Women's 400 m individual medley  medailleflag Sharron DAVIES (GBR)
4'46"83
Women's 400 m individual medley  medailleflag Agnieszka CZOPEK (POL)
4'48"17
Women's 400 m individual medley  medailleflag Grit SLABY (GDR)
4'48"54
Women's 400 m individual medley  medailleflag Ulrike TAUBER (GDR)
4'49"18
Women's 400 m individual medley  medailleflag Stoianka DYNGALAKOVA (BUL)
4'49"25
Women's 400 m individual medley  medailleflag Olga KLEVAKINA (URS)
4'50"91
Women's 400 m individual medley  medailleflag Magdalena BIALAS (POL)
4'53"30
Women's 400 m freestyle  medailleflag Ines DIERS (GDR)
4'08"76
Women's 400 m freestyle  medailleflag Petra SCHNEIDER (GDR)
4'09"16
Women's 400 m freestyle  medailleflag Carmela SCHMIDT (GDR)
4'10"86
Women's 400 m freestyle  medailleflag Michelle FORD (AUS)
4'11"65
Women's 400 m freestyle  medailleflag Irina AKSENOVA (URS)
4'14"40
Women's 400 m freestyle  medailleflag Annelies MAAS (HOL)
4'15"79
Women's 400 m freestyle  medailleflag Reggie DE JONG (HOL)
4'15"95
Women's 400 m freestyle  medailleflag Olga KLEVAKINA (URS)
4'19"18
Women's 800 m freestyle  medailleflag Michelle FORD (AUS)
8'28"90
Women's 800 m freestyle  medailleflag Ines DIERS (GDR)
8'32"55
Women's 800 m freestyle  medailleflag Heike DÄHNE (GDR)
8'33"48
Women's 800 m freestyle  medailleflag Irina AKSENOVA (URS)
8'38"05
Women's 800 m freestyle  medailleflag Oksana KOMISSAROVA (URS)
8'42"04
Women's 800 m freestyle  medailleflag Pascale VERBAUWEN (BEL)
8'44"84
Women's 800 m freestyle  medailleflag Ines GEISSLER (GDR)
8'45"28
Women's 800 m freestyle  medailleflag Elena IVANOVA (URS)
8'46"45
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
4'06"67
WR
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Great Britain
4'12"24
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Soviet Union
4'13"61
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Sweden
4'16"91
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Italy
4'19"05
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Australia
4'19"90
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Romania
4'21"27
Women's 4 x 100 m medley relay  Teammedailleflag Bulgaria
4'22"38
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'42"71
WR
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Sweden
3'48"93
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Netherlands
3'49"51
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Great Britain
3'51"71
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Australia
3'54"16
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Mexico
3'55"41
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Bulgaria
3'56"34
Women's 4 x 100 m freestyle relay  Teammedailleflag Spain
3'58"73

Aquatic water-polo

Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Yugoslavia
Men's   Teammedailleflag Hungary
Men's   Teammedailleflag Spain
Men's   Teammedailleflag Cuba
Men's   Teammedailleflag Netherlands
Men's   Teammedailleflag Australia
Men's   Teammedailleflag Italy
Men's   Teammedailleflag Romania
Men's   Teammedailleflag Greece
Men's   Teammedailleflag Sweden
Men's   Teammedailleflag Bulgaria

Archery

Men's FITA Olympic round  medailleflag Tomi POIKOLAINEN (FIN)
2455 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Boris ISACHENKO (URS)
2452 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Giancarlo FERRARI (ITA)
2449 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Mark BLENKARNE (GBR)
2446 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Bela NAGY (HUN)
2446 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Vladimir ESHEEV (URS)
2432 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Kyösti Kalevi LAASONEN (FIN)
2419 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Tiny RENIERS (HOL)
2418 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Robert COGNIAUX (BEL)
2414 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Krzysztof WLOSIK (POL)
2410 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Zoran MATKOVIC (YUG)
2410 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Goran BJERENDAL (SWE)
2408 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Dennis SAVORY (GBR)
2407 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Sante SPIGARELLI (ITA)
2405 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Andrei BERKI (ROM)
2389 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Andre BRAUN (LUX)
2386 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Willy VAN DEN BOSSCHE (BEL)
2384 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Romeo FRIGO (SUI)
2364 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Niamtseren BIAMBASUREN (MGL)
2361 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Rolf SVENSSON (SWE)
2357 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Peter MITTERER (AUT)
2336 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Gye Young KIM (PRK)
2331 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Tserendorjin DAGVADORJ (MGL)
2318 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Frantisek HADAS (TCH )
2305 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Mihai Doru BIRZU (ROM)
2280 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Scott DUMBRELL (AUS)
2271 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Renato Dutra EMILIO (BRA)
2264 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Istvan BALAZS (HUN)
2241 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Antonio VAZQUEZ (ESP)
2240 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Petio KICHEV (BUL)
2233 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag William SWORDS (IRL)
2212 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Patrick JOPP (SUI)
2190 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Francisco PERALTA (ESP)
2181 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag David Campbell MILNE (ZIM)
2146 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Juan WEDEL (CRC)
2146 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Jorge MURILLO (CRC)
2127 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag James CONROY (IRL)
2058 pts
Men's FITA Olympic round  medailleflag Leo PORTELLI (MLT)
1807 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Keto LOSABERIDZE (URS)
2491 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Natalya BUTUZOVA (URS)
2477 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Paivi MERILUOTO (FIN)
2449 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Zdenka PADEVÉTOVA (TCH )
2405 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Gwang Sun O (PRK)
2401 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Catharina Cornelia Adriana Maria "Carry" VAN GOOL FLORIS (HOL)
2382 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Maria SZELIGA (POL)
2365 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Lotti TSCHANZ (SUI)
2346 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Terene DONOVAN (AUS)
2343 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Franca CAPETTA (ITA)
2342 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Jadwiga WILEJO (POL)
2328 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Judit KOVACS (HUN)
2323 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Aurora-Eugenia CHIN (ROM)
2319 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Carita Ann-Marie JUSSILA (FIN)
2298 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Carole TOY (AUS)
2285 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Anna-Lisa BERGLUND (SWE)
2283 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Chang Suk SOK (PRK)
2269 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Erika ULRICH (SUI)
2240 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Hazel GREENE (IRL)
2229 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Jitka DOLEJSI (TCH )
2219 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Margit SZOBI (HUN)
2216 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Gillian PATTERSON (GBR)
2216 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Chagdaryne BIAMBASUREN (MGL)
2216 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Terezia–Octavia PREDA (ROM)
2195 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Christinne HARRIS (GBR)
2187 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Arci Zelia KEMPNER (BRA)
2186 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Tsvetanka STOYCHEVA (BUL)
2144 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Joanna AGIUS (MLT)
2119 pts
Women's FITA Olympic round  medailleflag Tsedendorjin BAZARSUREN (MGL)
2112 pts

Athletics

Men's 1,500 m  medailleflag Sebastien COE (GBR)
3'38"40
Men's 1,500 m  medailleflag Jürgen STRAUB (GDR)
3'38"80
Men's 1,500 m  medailleflag Stephen OVETT (GBR)
3'38"99
Men's 1,500 m  medailleflag Andreas BUSSE (GDR)
3'40"17
Men's 1,500 m  medailleflag Vittorio FONTANELLA (ITA)
3'40"37
Men's 1,500 m  medailleflag Josef PLACHY (TCH )
3'40"66
Men's 1,500 m  medailleflag José MARAJO (FRA)
3'41"48
Men's 1,500 m  medailleflag Stephen CRAM (GBR)
3'41"98
Men's 10,000 m  medailleflag Myruts YIFTER (ETH)
27'42"7
Men's 10,000 m  medailleflag Kaarlo MAANINKA (FIN)
27'44"3
Men's 10,000 m  medailleflag Mohammed KEDIR (ETH)
27'44"7
Men's 10,000 m  medailleflag Tolossa KOTU (ETH)
27'46"5
Men's 10,000 m  medailleflag Lasse VIREN (FIN)
27'50"5
Men's 10,000 m  medailleflag Jorg PETER (GDR)
28"05"6
Men's 10,000 m  medailleflag Werner SCHILDHAUER (GDR)
28'11"0
Men's 10,000 m  medailleflag Enn SELLIK (URS)
28'13"8
Men's 10,000 m  medailleflag William SCOTT (AUS)
28'15"1
Men's 10,000 m  medailleflag Ilie FLOROIU (ROM)
28'16"3
Men's 10,000 m  medailleflag Brendan FOSTER (GBR)
28'22"6
Men's 10,000 m  medailleflag Michael James "Mike" MCLEOD (GBR)
28'40"8
Men's 10,000 m  medailleflag Martti VAINIO (FIN)
28'46"3
Men's 100 m  medailleflag Allan WELLS (GBR)
10"25
Men's 100 m  medailleflag Silvio LEONARD SARRIA (CUB)
10"25
Men's 100 m  medailleflag Petar PETROV (BUL)
10"39
Men's 100 m  medailleflag Aleksandr AKSININ (URS)
10"42
Men's 100 m  medailleflag Osvaldo Lara CAŃIZARES (CUB)
10"43
Men's 100 m  medailleflag Vladimir MURAVYOV (URS)
10"44
Men's 100 m  medailleflag Marian WORONIN (POL)
10"46
Men's 100 m  medailleflag Hermann PANZO (FRA)
10"49
Men's 110 m hurdles  medailleflag Thomas MUNKELT (GDR)
13"39
Men's 110 m hurdles  medailleflag Alejandro CASANAS (CUB)
13"40
Men's 110 m hurdles  medailleflag Alexander PUCHKOV (URS)
13"44
Men's 110 m hurdles  medailleflag Andrei PROKOFIEV (URS)
13"49
Men's 110 m hurdles  medailleflag Jan PUSTY (POL)
13"68
Men's 110 m hurdles  medailleflag Arto BRYGGARE (FIN)
13"76
Men's 110 m hurdles  medailleflag Javier MORACHO (ESP)
13"78
Men's 110 m hurdles  medailleflag Yuri CHERVANEV (URS)
15"80
Men's 20 km walk  medailleflag Maurizio DAMILANO (ITA)
1h23'35"5
OR
Men's 20 km walk  medailleflag Pyotr POCHENCHUK (URS)
1h24'45"4
Men's 20 km walk  medailleflag Roland WIESER (GDR)
1h25'58"2
Men's 20 km walk  medailleflag Evgeni EVSIUKOV (URS)
1h26'28"3
Men's 20 km walk  medailleflag Jose MARIN (ESP)
1h26'45"6
Men's 20 km walk  medailleflag Raul GONZALEZ (MEX)
1h27'48"6
Men's 20 km walk  medailleflag Bohdan BULAKOWSKI (POL)
1h28'36"3
Men's 20 km walk  medailleflag Karl-Heinz STADTMOLLER (GDR)
1h29'21"7
Men's 20 km walk  medailleflag Reima SALONEN (FIN)
1h31'32"0
Men's 20 km walk  medailleflag Roger MILLS (GBR)
1h32'37"8
Men's 20 km walk  medailleflag Giorgio DAMILANO (ITA)
1h33'26"2
Men's 20 km walk  medailleflag Janos SZALAS (HUN)
1h34'10"5
Men's 20 km walk  medailleflag Aif BRANDT (SWE)
1h34'44"0
Men's 20 km walk  medailleflag Pavol BLAZEK (TCH )
1h35'30"8
Men's 20 km walk  medailleflag Aristidis KARAGEORGOS (GRE)
1h36'53"4
Men's 20 km walk  medailleflag Hunde TORE (ETH)
1h37'16"6
Men's 20 km walk  medailleflag Enrique PENA (COL)
1h38'00"0
Men's 20 km walk  medailleflag Ranjit SINGH (IND)
1h38'27"2
Men's 20 km walk  medailleflag Ernesto ALFARO (COL)
1h42'19"7
Men's 20 km walk  medailleflag Josef PRIBILINEC (TCH )
1h42'52"4
Men's 20 km walk  medailleflag Martin TOPOREK (AUT)
1h44'56"0
Men's 20 km walk  medailleflag Johann SIEGELE (AUT)
1h45'17"8
Men's 20 km walk  medailleflag Tekeste MITIKU (ETH)
1h45'45"7
Men's 20 km walk  medailleflag Stefano CASALI (SMR)
1h49'21"3
Men's 20 km walk  medailleflag Thipsamay CHANTHAPHONE (LAO)
2h20'22"0
Men's 20 km walk  medailleflag Wilfried SIEGELE (AUT)
DNF
Men's 20 km walk  medailleflag Lucien FABER (LUX)
DNF
Men's 20 km walk  medailleflag David SMITH (AUS)
DSQ
Men's 20 km walk  medailleflag Daniel BAUTISTA (MEX)
DSQ
Men's 20 km walk  medailleflag Domingo COLIN (MEX)
DSQ
Men's 20 km walk  medailleflag Werner HEYER (GDR)
DSQ
Men's 20 km walk  medailleflag Bo GUSTAFSSON (SWE)
DSQ
Men's 20 km walk  medailleflag Juraj BENCIK (TCH )
DSQ
Men's 20 km walk  medailleflag Anatoli SOLOMIN (URS)
DSQ
Men's 200 m  medailleflag Pietro MENNEA (ITA)
20"19
Men's 200 m  medailleflag Allan WELLS (GBR)
20"21
Men's 200 m  medailleflag Donald QUARRIE (JAM)
20"29
Men's 200 m  medailleflag Silvio Leonard TARTABULL (CUB)
20"30
Men's 200 m  medailleflag Bernhard HOFF (GDR)
20"50
Men's 200 m  medailleflag Leszek DUNECKI (POL)
20"68
Men's 200 m  medailleflag Marian WORONIN (POL)
20"81
Men's 200 m  medailleflag Osvaldo Lara CAŃIZARES (CUB)
21"19
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Bronislaw MALINOWSKI (POL)
8'09"7
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Filbert BAYI (TAN)
8'12"5
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Eshetu TURA (ETH)
8'13"6
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Domingo RAMON (ESP)
8'15"8
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Francisco SANCHEZ (ESP)
8'18"0
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Giuseppe GERBI (ITA)
8'18"5
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Boguslaw MAMINSKI (POL)
8'19"5
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Anatoli DIMOV (URS)
8'19"8
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Vasile BICHEA (ROM)
8'23"9
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Dusan MORAVCIK (TCH )
8'29"1
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Lahcene BABACI (ALG)
8'31"8
Men's 3,000 m steeplechase  medailleflag Tommy EKBLOM (FIN)
8'40"9
Men's 400 m  medailleflag Viktor MARKIN (URS)
44"60
Men's 400 m  medailleflag Richard MITCHELL (AUS)
44"84
Men's 400 m  medailleflag Frank SCHAFFER (GDR)
44"87
Men's 400 m  medailleflag Alberto JUANTORENA (CUB)
45"09
Men's 400 m  medailleflag Alfons BRIJDENBACH (BEL)
45"10
Men's 400 m  medailleflag Michael SOLOMON (TRI)
45"55
Men's 400 m  medailleflag David JENKINS (GBR)
45"56
Men's 400 m  medailleflag Joseph COOMBS (TRI)
46"33
Men's 400 m hurdles  medailleflag Volker BECK (GDR)
48"70
Men's 400 m hurdles  medailleflag Vasili ARKHIPENKO (URS)
48"86
Men's 400 m hurdles  medailleflag Gary OAKES (GBR)
49"11
Men's 400 m hurdles  medailleflag Nikolai VASILIEV (URS)
49"34
Men's 400 m hurdles  medailleflag Rok KOPITAR (YUG)
49"67
Men's 400 m hurdles  medailleflag Horia TOBOC (ROM)
49"84
Men's 400 m hurdles  medailleflag Franz MEIER (SUI)
50"00
Men's 400 m hurdles  medailleflag Yanko BRATANOV (BUL)
56"35
Men's 5,000 m  medailleflag Myruts YIFTER (ETH)
13'20"91
Men's 5,000 m  medailleflag Suleiman NYAMBUI (TAN)
13'21"60
Men's 5,000 m  medailleflag Kaarlo MAANINKA (FIN)
13'22"00
Men's 5,000 m  medailleflag Eamonn COGHLAN (IRL)
13'22"74
Men's 5,000 m  medailleflag Markus RYFFEL (SUI)
13'23"03
Men's 5,000 m  medailleflag Dietmar MILLONIG (AUT)
13'23"25
Men's 5,000 m  medailleflag John TREACY (IRL)
13'23"62
Men's 5,000 m  medailleflag Aleksandr FEDOTKIN (URS)
13'24"10
Men's 50 km walk  medailleflag Hartwig GAUDER (GDR)
3h49'24"
OR
Men's 50 km walk  medailleflag Jorge LLOPART RIBAS (ESP)
3h51'25"
Men's 50 km walk  medailleflag Yevgeni IVCHENKO (URS)
3h56'32"
Men's 50 km walk  medailleflag Bengt SIMONSEN (SWE)
3h57'08"
Men's 50 km walk  medailleflag Viacheslav FURSOV (URS)
3h58'32"
Men's 50 km walk  medailleflag Jose MARIN (ESP)
4h03'08"
Men's 50 km walk  medailleflag Stanislaw ROLA (POL)
4h07'07"
Men's 50 km walk  medailleflag Willi SAWALL (AUS)
4h08'25"
Men's 50 km walk  medailleflag Laszlo SATOR (HUN)
4h10'53"
Men's 50 km walk  medailleflag Pavol BLAZEK (TCH )
4h16'26"
Men's 50 km walk  medailleflag Ian RICHARDS (GBR)
4h22'57"
Men's 50 km walk  medailleflag Christos KARAGEORGOS (GRE)
4h24'36"
Men's 50 km walk  medailleflag Juraj BENCEK (TCH )
4h27'39"
Men's 50 km walk  medailleflag Enrique PENA (COL)
4h29'27"
Men's 50 km walk  medailleflag Ernesto ALFARO (COL)
4h46'28"
Men's 50 km walk  medailleflag David SMITH (AUS)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Reima SALONEN (FIN)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Gerard LELIČVRE (FRA)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Daniel BAUTISTA (MEX)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Martin BERMUDEZ (MEX)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Raul GONZALEZ (MEX)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Bohdan BULAKOWSKI (POL)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Bo GUSTAFSSON (SWE)
DNF
Men's 50 km walk  medailleflag Boris YAKOVLEV (BAH)
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag Uwe DUNKEL (GDR)
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag Dietmar MEISCH (GDR)
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag Jaromir VANOUS (TCH )
DSQ
Men's 50 km walk  medailleflag Aristidis KARAGEORGOS (GRE)
DNS
Men's 50 km walk  medailleflag Aif BRANDT (SWE)
DNS
Men's 800 m  medailleflag Stephen OVETT (GBR)
1'45"40
Men's 800 m  medailleflag Sebastien COE (GBR)
1'45"85
Men's 800 m  medailleflag Nikolai KIROV (URS)
1'45"94
Men's 800 m  medailleflag Agberto GUIMARAES (BRA)
1'46"20
Men's 800 m  medailleflag Andreas BUSSE (GDR)
1'46"81
Men's 800 m  medailleflag Detlef WAGENKNECHT (GDR)
1'46"91
Men's 800 m  medailleflag José MARAJO (FRA)
1'47"26
Men's 800 m  medailleflag David WARREN (GBR)
1'49"25
Men's Decathlon  medailleflag Daley THOMPSON (GBR)
8495 pts
Men's Decathlon  medailleflag Yuri KUZENKO (URS)
8331 pts
Men's Decathlon  medailleflag Sergei SHELYANOV (URS)
8315 pts
Men's Decathlon  medailleflag Georg WERTHNER (AUT)
8050 pts
Men's Decathlon  medailleflag Josef "Sepp" ZEILBAUER (AUT)
8007 pts
Men's Decathlon  medailleflag Dariusz LUDWIG (POL)
7978 pts
Men's Decathlon  medailleflag Atanas ANDONOV (BUL)
7927 pts
Men's Decathlon  medailleflag Steffen GRUMMT (GDR)
7892 pts
Men's Decathlon  medailleflag Esa JOKINEN (FIN)
7826 pts
Men's Decathlon  medailleflag Janusz SZCZERKOWSKI (POL)
7822 pts
Men's Decathlon  medailleflag Johannes LAHTI (FIN)
7765 pts
Men's Decathlon  medailleflag Stefan NIKLAUS (SUI)
7762 pts
Men's Decathlon  medailleflag Peter HADFIELD (AUS)
7709 pts
Men's Decathlon  medailleflag Razvigor YANKOV (BUL)
7624 pts
Men's Decathlon  medailleflag Bradley MCSTRAVICK (GBR)
7616 pts
Men's Decathlon  medailleflag Columba BLANGO (SLE)
5080 pts
Men's Decathlon  medailleflag Valeri KACHANOV (BUL)
DNF
Men's Decathlon  medailleflag Alessandro BROGINI (ITA)
DNF
Men's Decathlon  medailleflag Miro RONAC (PER)
DNF
Men's Decathlon  medailleflag Rainer POTTEL (GDR)
DNF
Men's Decathlon  medailleflag Siegfried STARK (GDR)
DNF
Men's Discus throw  medailleflag Viktor RASHTSHUPKIN (URS)
66,64 m
Men's Discus throw  medailleflag Imrich BUGAR (TCH )
66,38 m
Men's Discus throw  medailleflag Luis DELIS (CUB)
66,32 m
Men's Discus throw  medailleflag Wolfgang SCHMIDT (GDR)
65,64 m
Men's Discus throw  medailleflag Yuri DUMCHEV (URS)
65,58 m
Men's Discus throw  medailleflag Igor DUGINETS (URS)
64,04 m
Men's Discus throw  medailleflag Emil VLADIMIROV (BUL)
63,18 m
Men's Discus throw  medailleflag Velko VEVEL (BUL)
63,04 m
Men's Javelin throw  medailleflag Dainis KULA (FIN)
91,20 m
Men's Javelin throw  medailleflag Alexander MAKAROV (URS)
89,64 m
Men's Javelin throw  medailleflag Wolfgang HANISCH (GDR)
86,72 m
Men's Javelin throw  medailleflag Kheino PUUSTE (URS)
86,10 m
Men's Javelin throw  medailleflag Antero PURANEN (FIN)
85,12 m
Men's Javelin throw  medailleflag Penti SINERSAARI (FIN)
84,34 m
Men's Javelin throw  medailleflag Detlef FUHRMANN (GDR)
83,50 m
Men's Javelin throw  medailleflag Miklos NEMETH (HUN)
82,40 m
Men's Hammer throw  medailleflag Youri SEDYKH (URS)
81,80 m
WR
Men's Hammer throw  medailleflag Sergueď LITVINOV (URS)
80,64 m
Men's Hammer throw  medailleflag Juri TAMM (URS)
78,96 m
Men's Hammer throw  medailleflag Roland STEUK (GDR)
77,54 m
Men's Hammer throw  medailleflag Deltef GERSTENBERG (GDR)
74,60 m
Men's Hammer throw  medailleflag Emanuil DIULGEROV (BUL)
74,04 m
Men's Hammer throw  medailleflag Gianpaolo URLANDO (ITA)
73,90 m
Men's Hammer throw  medailleflag Ireneusz GOLDA (POL)
73,74 m
Men's Shot put  medailleflag Vladimir KISSELYOV (URS)
21,35 m
OR
Men's Shot put  medailleflag Alexandre BARYCHNIKOV (URS)
21,08 m
Men's Shot put  medailleflag Udo BEYER (GDR)
21,06 m
Men's Shot put  medailleflag Reijo STAHLBERG (FIN)
20,82 m
Men's Shot put  medailleflag Geoffrey CAPES (GBR)
20,50 m
Men's Shot put  medailleflag Hans-Jürgen JACOBI (GDR)
20,32 m
Men's Shot put  medailleflag Jaromir VLK (TCH )
20,24 m
Men's Shot put  medailleflag Vladimir MILIC (YUG)
20,07 m
Men's Marathon  medailleflag Waldemar CIERPINSKI (GDR)
2h11'03"
Men's Marathon  medailleflag Gerard NIJBOER (HOL)
2h11'20"
Men's Marathon  medailleflag Satymkul DSHUMANASSAROV (URS)
2h11'35"
Men's Marathon  medailleflag Vladimir KOTOV (URS)
2h12'05"
Men's Marathon  medailleflag Leonid MOSEEV (URS)
2h12'14"
Men's Marathon  medailleflag Rodolfo GOMEZ (MEX)
2h12'39"
Men's Marathon  medailleflag Dereje NEDI (ETH)
2h12'44"
Men's Marathon  medailleflag Massimo MAGNANI (ITA)
2h13'12"
Men's Marathon  medailleflag Karel LISMONT (BEL)
2h13'27"
Men's Marathon  medailleflag Robert DE CASTELLA (AUS)
2h14'31"
Men's Marathon  medailleflag Joachim TRUPPEL (GDR)
2h14'55"
Men's Marathon  medailleflag Ferenc SZEKERES (HUN)
2h15'18"
Men's Marathon  medailleflag Mark SMET (BEL)
2h16'00"
Men's Marathon  medailleflag Emmanuel NDIEMANDOI (TAN)
2h16'47"
Men's Marathon  medailleflag Gidamis SHAHANGA (TAN)
2h16'47"
Men's Marathon  medailleflag Ana Cleto Pereira PINTO (POR)
2h17'04"
Men's Marathon  medailleflag Domingo TIBADUIZA (COL)
2h17'06"
Men's Marathon  medailleflag Hendrik "Henri" SCHOOFS (BEL)
2h17'28"
Men's Marathon  medailleflag Kjell-Erik STOHL (SWE)
2h17'44"
Men's Marathon  medailleflag Michael KOUSSIS (GRE)
2h18'02"
Men's Marathon  medailleflag Jorgen EBERDING (GDR)
2h18'04"
Men's Marathon  medailleflag Eleuterio ANTON (ESP)
2h18'16"
Men's Marathon  medailleflag Leodigard MARTIN (TAN)
2h18'21"
Men's Marathon  medailleflag Moges ALEMAYEHU (ETH)
2h18'40"
Men's Marathon  medailleflag Jules RANDRIANARIVELO (MAD)
2h19'23"
Men's Marathon  medailleflag Zbigniew PIERZYNKA (POL)
2h20'03"
Men's Marathon  medailleflag Chun Son KOH (PRK)
2h20'08"
Men's Marathon  medailleflag Christopher WARDLAW (AUS)
2h20'42"
Men's Marathon  medailleflag Jong Hyong LI (PRK)
2h21'10"
Men's Marathon  medailleflag Regina JOYCE (IRL)
2h21'11"
Men's Marathon  medailleflag Hari CHAND (IND)
2h22'08"
Men's Marathon  medailleflag Hakan SPIK (PRK)
2h22'24"
Men's Marathon  medailleflag Chang Sop CHOE (PRK)
2h22'42"
Men's Marathon  medailleflag Luis BARBOSA (COL)
2h22'58"
Men's Marathon  medailleflag Marco MARCHEI (ITA)
2h23'21"
Men's Marathon  medailleflag Vincent RAKABAELE (LES)
2h23'29"
Men's Marathon  medailleflag Baikuntha MANANDHAR (NEP)
2h23'51"
Men's Marathon  medailleflag Richard "Dick" HOOPER (IRL)
2h23'53"
Men's Marathon  medailleflag Josef STEINER (AUT)
2h24'24"
Men's Marathon  medailleflag Joseph PETER (SUI)
2h24'53"
Men's Marathon  medailleflag Cor VRIEND (HOL)
2h26'41"
Men's Marathon  medailleflag Patrick HOOPER (IRL)
2h30'28"
Men's Marathon  medailleflag Buumba Gabriel HALWAND (ZAM)
2h36'51"
Men's Marathon  medailleflag Esa SHETEWI (LBA)
2h38'01"
Men's Marathon  medailleflag Mukundahari SHRESTHA (NEP)
2h38'52"
Men's Marathon  medailleflag Baba Ibrahim SUMA-KEITA (SLE)
2h41'20"
Men's Marathon  medailleflag Soe KHIN (BIR)
2h41'41"
Men's Marathon  medailleflag Damiano Musonda NGWILA (ZAM)
2h42'11"
Men's Marathon  medailleflag Enemri EL-MARGHANI (LBA)
2h42'27"
Men's Marathon  medailleflag Quyen NGUYEN (VIE)
2h44'37"
Men's Marathon  medailleflag Tapfumaneyi JONGA (ZIM)
2h47'17"
Men's Marathon  medailleflag Emmanuel MPIOH (COK)
2h48'17"
Men's Marathon  medailleflag Abel NKHOMA (ZIM)
2h53'35"
Men's Marathon  medailleflag Abdelmadjid MADA (ALG)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Gerard BARRETT (AUS)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Radamez GONZALEZ (CUB)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Jorn LAUENBORG (DEN)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Kebede BALCHA (ETH)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Jean-Michel CHARBONNEL (FIN)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Jouni KORTELAINEN (FIN)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Lasse VIREN (FIN)
DNF
Men's Marathon  medailleflag David BLACK (GBR)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Bernard FORD (GBR)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Ian THOMPSON (GBR)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Shivnath SINGH (IND)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Kenneth HLASA (LES)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Nabil CHOUEIRY (LIB)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Ryszard MARCZAK (POL)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Andrzej SAJKOWSKI (POL)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Albert MARIE (SEY)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Goran HAGBERG (SWE)
DNF
Men's Marathon  medailleflag Josef JANSKA (TCH )
DNF
Men's Marathon  medailleflag Vlastimil ZWIEFELHOFER (TCH )
DNF
Men's Marathon  medailleflag Patrick CHIWALA (ZAM)
DNF
Men's Marathon  medailleflag John TREACY (IRL)
DNS
Men's Marathon  medailleflag Laswell NGOMA (ZIM)
DNS
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Soviet Union
38"73
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Poland
38"33
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag France
38"53
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Great Britain
38"62
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
38"73
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Bulgaria
38"99
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Nigeria
39"12
Men's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Brazil
39"54
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Soviet Union
3'01"1
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'01"3
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Italy
3'04"3
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag France
3'04"8
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Brazil
3'05"9
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Trinidad and Tobago
3'06"6
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Czechoslovakia
3'07"0
Men's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Great Britain
DNF
Men's Pole Vault  medailleflag Wladislav KOZAKIEWICZ (POL)
5,78 m
WR
Men's Pole Vault  medailleflag Konstantin VOLKOV (URS)
5,65 m
Men's Pole Vault  medailleflag Tadeusz SLUSARSKI (POL)
5,65 m
Men's Pole Vault  medailleflag Jean-Michel BELLOT (FRA)
5,60 m
Men's Pole Vault  medailleflag Philippe HOUVION (FRA)
5,65 m
Men's Pole Vault  medailleflag Mariusz KLIMCZYK (POL)
5,55 m
Men's Pole Vault  medailleflag Thierry VIGNERON (FRA)
5,45 m
Men's Pole Vault  medailleflag Sergei KULIBABA (URS)
5,45 m
Men's Pole Vault  medailleflag Tapani HAAPAKOSKI (FIN)
5,45 m
Men's Pole Vault  medailleflag Kazimir ZALAR (SWE)
5,35 m
Men's Pole Vault  medailleflag Brian HOOPER (GBR)
5,35 m
Men's Pole Vault  medailleflag Rauli PUDAS (FIN)
5,25 m
Men's High jump  medailleflag Gerd WESSIG (GDR)
2,36 m
WR
Men's High jump  medailleflag Jacek WSZOLA (POL)
2,31 m
Men's High jump  medailleflag Jurg FREIMUTH (GDR)
2,31 m
Men's High jump  medailleflag Henry LAUTERBACH (GDR)
2,29 m
Men's High jump  medailleflag Roland DALHÄUSER (SUI)
2,24 m
Men's High jump  medailleflag Vaso KOMNENIC (YUG)
2,24 m
Men's High jump  medailleflag Adrian PROTEASÂ (ROM)
2,21 m
Men's High jump  medailleflag Aleksandr GRIGORIEV (URS)
2,21 m
Men's High jump  medailleflag Mark NAYLOR (GBR)
2,21 m
Men's High jump  medailleflag Gennadi BELKOV (URS)
2,21 m
Men's High jump  medailleflag Aleksei DEMIANIUK (URS)
2,21 m
Men's High jump  medailleflag Janusz TRZEPIZUR (POL)
2,18 m
Men's High jump  medailleflag Sorin MATEI (ROM)
2,18 m
Men's High jump  medailleflag Guy MOREAU (BEL)
2,18 m
Men's High jump  medailleflag Marco TAMBERI (ITA)
2,15 m
Men's High jump  medailleflag Roberto CABREJAS (ESP)
2,10 m
Men's Long jump  medailleflag Lutz DOMBROWSKI (GDR)
8,54 m
Men's Long jump  medailleflag Frank PASCHEK (GDR)
8,21 m
Men's Long jump  medailleflag Valeri PIDLUZHNI (URS)
8,18 m
Men's Long jump  medailleflag Laszlo SZALMA (HUN)
8,13 m
Men's Long jump  medailleflag Stanislaw JASKULKA (POL)
8,13 m
Men's Long jump  medailleflag Viktor BELSKI (URS)
8,10 m
Men's Long jump  medailleflag Antonio CORGOS (ESP)
8,09 m
Men's Long jump  medailleflag Yordan YANEV (BUL)
8,02 m
Men's Triple jump  medailleflag Jaak UUDMOE (URS)
17,35 m
Men's Triple jump  medailleflag Viktor SANEĎEV (URS)
17,24 m
Men's Triple jump  medailleflag Joăo Carlos DE OLIVEIRA (BRA)
17,22 m
Men's Triple jump  medailleflag Keith CONNOR (GBR)
16,87 m
Men's Triple jump  medailleflag Ian CAMPBELL (AUS)
16,72 m
Men's Triple jump  medailleflag Atanas CHOCHEV (BUL)
16,56 m
Men's Triple jump  medailleflag Béla BAKOSI (HUN)
16,47 m
Men's Triple jump  medailleflag Kenneth LORRAWAY (AUS)
16,44 m
Women's 1,500 m  medailleflag Tatyana KAZANKINA (URS)
3'56"6
OR
Women's 1,500 m  medailleflag Christiane WARTENBERG (GDR)
3'57"8
Women's 1,500 m  medailleflag Nadeja OLIZARENKO (URS)
3'59"6
Women's 1,500 m  medailleflag Gabriella DORIO (ITA)
4'00"3
Women's 1,500 m  medailleflag Ulrike BRUNS (GDR)
4'00"7
Women's 1,500 m  medailleflag Liubov SMOLKA (URS)
4'01"3
Women's 1,500 m  medailleflag Maricica PUIKA (ROM)
4'01"3
Women's 1,500 m  medailleflag Ileana SILAI (ROM)
4'03"0
Women's 1,500 m  medailleflag Natalia MARASESCU (ROM)
4'04"8
Women's 100 m  medailleflag Lyudmila KONDRATYEVA (URS)
11"06
Women's 100 m  medailleflag Marlies GÖHR (GDR)
11"07
Women's 100 m  medailleflag Ingrid AUERSWALD-LANGE (GDR)
11"14
Women's 100 m  medailleflag Linda HAGLUND (SWE)
11"16
Women's 100 m  medailleflag Romy MÜLLER (GDR)
11"16
Women's 100 m  medailleflag Kathryn SMALLWOOD (GBR)
11"28
Women's 100 m  medailleflag Chantal REGA (FRA)
11"32
Women's 100 m  medailleflag Heather HUNTE (GBR)
11"34
Women's 100 m hurdles  medailleflag Vera KOMISOVA (URS)
12"56
OR
Women's 100 m hurdles  medailleflag Johanna SCHALLER-KLIER (GDR)
12"63
Women's 100 m hurdles  medailleflag Lucyna LANGER (POL)
12"65
Women's 100 m hurdles  medailleflag Kerstin CLAUS (GDR)
12"66
Women's 100 m hurdles  medailleflag Grazyna RABSZTYN (POL)
12"74
Women's 100 m hurdles  medailleflag Irina LITOVCHENKO (URS)
12"84
Women's 100 m hurdles  medailleflag Bettine GÄRTZ (GDR)
12"93
Women's 100 m hurdles  medailleflag Zofia BIELCZYK (POL)
13"08
Women's 200 m  medailleflag Bärbel WÖCKEL-ECKERT (GDR)
22"03
OR
Women's 200 m  medailleflag Natalya BOCHINA (URS)
22"19
Women's 200 m  medailleflag Merlene OTTEY (JAM)
22"20
Women's 200 m  medailleflag Romy MÜLLER (GDR)
22"47
Women's 200 m  medailleflag Kathryn SMALLWOOD (GBR)
22"61
Women's 200 m  medailleflag Beverley GODDARD (GBR)
22"72
Women's 200 m  medailleflag Denise BOYD (AUS)
22"76
Women's 200 m  medailleflag Sonia LANNAMAN (GBR)
22"80
Women's 400 m  medailleflag Marita KOCH (GDR)
48"88
OR
Women's 400 m  medailleflag Jarmila KRATOCHVILOVA (TCH )
49"46
Women's 400 m  medailleflag Christina BREHMER (GDR)
49"66
Women's 400 m  medailleflag Irina NAZAROVA (URS)
50"07
Women's 400 m  medailleflag Nina ZIUSKOVA (URS)
50"17
Women's 400 m  medailleflag Gabriele LÖWE (GDR)
51"33
Women's 400 m  medailleflag Pirjo HÄGGMAN (FIN)
51"35
Women's 400 m  medailleflag Linsey MACDONALD (GBR)
52"40
Women's 800 m  medailleflag Nadeja OLIZARENKO (URS)
1'53"5
WR
Women's 800 m  medailleflag Olga MINEYEVA (URS)
1'54"9
Women's 800 m  medailleflag Tatyana PROVIDOKHINA (URS)
1'55"5
Women's 800 m  medailleflag Martina KAMPFERT (GDR)
1'56"3
Women's 800 m  medailleflag Hildegard ULLRICH (GDR)
1'57"2
Women's 800 m  medailleflag Jolanta JANUCHTA (POL)
1'58"3
Women's 800 m  medailleflag Nikolina SHCHEREVA (BUL)
1'58"8
Women's 800 m  medailleflag Gabriella DORIO (ITA)
1'59"2
Women's Discus throw  medailleflag Evelyn JAHL-SCHLAAK (GDR)
69,96 m
OR
Women's Discus throw  medailleflag Maria PETKOVA-VERGOVA (BUL)
67,90 m
Women's Discus throw  medailleflag Tatyana LESOVAYA (URS)
67,40 m
Women's Discus throw  medailleflag Gisela BEYER (GDR)
67,08 m
Women's Discus throw  medailleflag Margitta PUFE (GDR)
66,12 m
Women's Discus throw  medailleflag Florença TACU (ROM)
64,38 m
Women's Discus throw  medailleflag Galina MURASHOVA (URS)
63,84 m
Women's Discus throw  medailleflag Svetla BOZHKOVA (BUL)
63,14 m
Women's Javelin throw  medailleflag Maria COLÓN (CUB)
68,40 m
OR
Women's Javelin throw  medailleflag Saida GUNBA (URS)
67,76 m
Women's Javelin throw  medailleflag Ute HOMMOLA (GDR)
66,56 m
Women's Javelin throw  medailleflag Ute RICHTER (GDR)
66,54 m
Women's Javelin throw  medailleflag Ivanka VANCHEVA (BUL)
65,38 m
Women's Javelin throw  medailleflag Tatiana BIRIULINA (URS)
65,08 m
Women's Javelin throw  medailleflag Eva ZÖRGÖ-RADULY (ROM)
64,08 m
Women's Javelin throw  medailleflag Ruth FUCHS (GDR)
63,94 m
Women's Shot put  medailleflag Ilona SLUPIANEK (GDR)
22,41 m
OR
Women's Shot put  medailleflag Svetlana KRACHEVSKAYA (URS)
21,42 m
Women's Shot put  medailleflag Margitta PUFE (GDR)
21,20 m
Women's Shot put  medailleflag Nunu ABASHIDZE (URS)
21,15 m
Women's Shot put  medailleflag Verzhinia VESELINOVA (BUL)
20,72 m
Women's Shot put  medailleflag Elena STOIANOVA (BUL)
20,22 m
Women's Shot put  medailleflag Nataia AKHRIMENKO (URS)
19,74 m
Women's Shot put  medailleflag Ines REICHENBACH (GDR)
19,66 m
Women's Pentathlon  medailleflag Nadezhda TKACHENKO (URS)
5083 pts
WR
Women's Pentathlon  medailleflag Olga RUKAVISHNIKOVA (URS)
4937 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Olga KURAGINA (URS)
4875 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Ramona NEUBERT (GDR)
4698 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Margit PAPP (HUN)
4562 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Burglinde POLLAK (GDR)
4553 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Valentina DIMITROVA (BUL)
4458 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Emilia KUNOVA (BUL)
4431 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Florence PICAUT (FRA)
4424 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Sylvia BARLAG (HOL)
4333 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Marcela KOBLASOVA (TCH )
4328 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Malgorzata GUZOWSKA (POL)
4326 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Judy LIVERMORE (GBR)
4304 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Conceicao BRASIL (BRA)
4263 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Susan LONGDEN (GBR)
4234 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Yvette WRAY (GBR)
4159 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Cecile NGAMBI (CMR)
3832 pts
Women's Pentathlon  medailleflag Nancy VALLECILLA (ECU)
DNF
Women's Pentathlon  medailleflag Christine BODNER-LASER (GDR)
DNF
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
41"60
WR
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Soviet Union
42"10
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Great Britain
42"43
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Bulgaria
42"67
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag France
42"84
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Jamaica
43"19
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Poland
43"59
Women's 4 x 100 m relay  Teammedailleflag Sweden
DNF
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Soviet Union
3'20"2
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'20"4
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Great Britain
3'27"5
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Romania
3'27"7
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Hungary
3'27"9
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Poland
3'27"9
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Belgium
3'31"6
Women's 4 x 400 m relay  Teammedailleflag Bulgaria
DNF
Women's High jump  medailleflag Sara SIMEONI (ITA)
1,97 m
OR
Women's High jump  medailleflag Urszula KIELAN (POL)
1,94 m
Women's High jump  medailleflag Jutta KIRST (GDR)
1,94 m
Women's High jump  medailleflag Rosemarie WITSCHAS-ACKERMANN (GDR)
1,91 m
Women's High jump  medailleflag Marina SYSOEVA (URS)
1,91 m
Women's High jump  medailleflag Andrea REICHSTEIN (GDR)
1,91 m
Women's High jump  medailleflag Christine STANTON (AUS)
1,91 m
Women's High jump  medailleflag Cornelia POPA (ROM)
1,88 m
Women's High jump  medailleflag Tamara BYKOVA (URS)
1,88 m
Women's High jump  medailleflag Andrea MATAY (HUN)
1,85 m
Women's High jump  medailleflag Louise MILLER (GBR)
1,85 m
Women's High jump  medailleflag Chris SOETEWEY (BEL)
1,80 m
Women's Long jump  medailleflag Tatyana KOLPAKOVA (URS)
7,06 m
OR
Women's Long jump  medailleflag Brigitte WUJAK (GDR)
7,04 m
Women's Long jump  medailleflag Tatyana SKACHKO (URS)
7,01 m
Women's Long jump  medailleflag Anna WLADORCZYK (POL)
6,95 m
Women's Long jump  medailleflag Siegrun SIEGL (GDR)
6,87 m
Women's Long jump  medailleflag Jarmila NUGRYNOVA (TCH )
6,83 m
Women's Long jump  medailleflag Siegrid HEIMANN (GDR)
6,71 m
Women's Long jump  medailleflag Lidia ALFEEVA (URS)
6,71 m

Basket-ball

Men's   Teammedailleflag Yugoslavia
Men's   Teammedailleflag Italy
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Spain
Women's   Teammedailleflag Soviet Union
Women's   Teammedailleflag Bulgaria
Women's   Teammedailleflag Yugoslavia
Women's   Teammedailleflag Hungary

Boxing

Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Teofilo STEVENSON (CUB)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Pyotr ZEYEV (URS)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Istvan LÉVAI (HUN)
Men's + 81 kg Heavy weight medailleflag Jürgen FANGHÄNEL (GDR)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Shamil SABIROV (URS)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Hipolito RAMOS MARTINEZ (CUB)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Ismail HJUSEINOV (BUL)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Byong Uk LI (PRK)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag Petar LESSOV (BUL)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag Viktor MIROSNICHENKO (URS)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag Janos VARADI (HUN)
Men's 48 - 51 kg Fly weight medailleflag Hugh RUSSELL (IRL)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Juan HERNANDEZ PEREZ (CUB)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Bernardo José PINANGO (VEN)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Michael ANTHONY (GUY)
Men's 51 - 54 kg Bantam weight medailleflag Dumitru CIPERE (ROM)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Rudi FINK (GDR)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Adolfo HORTA (CUB)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Krzysztof KOSEDOWSKI (POL)
Men's 54 - 57 kg Feather weight medailleflag Viktor RYBAKOV (URS)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Angel HERRERA (CUB)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Viktor DEMYANENKO (URS)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Kazimierz ADACH (POL)
Men's 57 - 60 kg Light weight medailleflag Richard NOWAKOWSKI (GDR)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Patrizio OLIVA (ITA)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Serik KONAKBAYEV (URS)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag José AGUILAR (CUB)
Men's 60 - 63,5 kg Light welter weight medailleflag Anthony WILLIS (GBR)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Andres ALDAMA CABRERA (CUB)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag John MUGABI (UGA)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Kazimierz SZCZERBA (POL)
Men's 63,5 - 67 kg Welter weight medailleflag Karl-Heinz KRÜGER (GDR)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Armando MARTINEZ (CUB)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Alexander KOSHKIN (URS)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Detlev KÄSTNER (GDR)
Men's 67 - 71 kg Light middle weight medailleflag Jan FRANEK (TCH )
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag José GÓMEZ (CUB)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Viktor SAVCHENKO (URS)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Jerzy RYBICKI (POL)
Men's 71 - 75 kg Middle weight medailleflag Valentin SILAGHI (ROM)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Slobodan KACAR (YUG)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Pawel SKRZECZ (POL)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Ricardo ROIAS (CUB)
Men's 75 - 81 kg Light heavy weight medailleflag Herbert BAUCH (GDR)

Canoeing

Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Lyubomir LYUBENOV (BUL)
4'12"38
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Sergei POSTREKHIN (URS)
4'13"53
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Eckhard LEUE (GDR)
4'15"02
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Libor DVORAK (TCH )
4'15"25
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Lipat VARABIEV (ROM)
4'16"68
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Tirmo GRÖNLUND (FIN)
4'17"37
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Thomas FALK (SWE)
4'20"66
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Matija LJUBEK (YUG)
4'22"40
Men's C1 - 1,000 m  medailleflag Tamas WICHMANN (HUN)
4'45"30
Men's C1 - 500 m  medailleflag Sergei POSTREKHIN (URS)
1'53"37
Men's C1 - 500 m  medailleflag Lyubomir LYUBENOV (BUL)
1'53"49
Men's C1 - 500 m  medailleflag Olaf HEUKRODT (GDR)
1'54"38
Men's C1 - 500 m  medailleflag Tamas WICHMANN (HUN)
1'54"58
Men's C1 - 500 m  medailleflag Marek LBIK (POL)
1'55"90
Men's C1 - 500 m  medailleflag Tirmo GRÖNLUND (FIN)
1'55"94
Men's C1 - 500 m  medailleflag Lipat VARABIEV (ROM)
1'56"80
Men's C1 - 500 m  medailleflag Radomir BLAZIK (TCH )
1'56"83
Men's C1 - 500 m  medailleflag Matija LJUBEK (YUG)
2'03"43
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Romania
3'47"65
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'49"93
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
3'51"28
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Yugoslavia
3'51"30
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Czechoslovakia
3'52"50
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Poland
3'53"01
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Bulgaria
3'53"89
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Hungary
3'54"31
Men's C2 - 1,000 m  Teammedailleflag Sweden
3'58"62
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Hungary
1'43"39
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Romania
1'44"12
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Bulgaria
1'44"83
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Poland
1'45"10
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Czechoslovakia
1'46"48
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Soviet Union
1'46"95
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Spain
1'48"18
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag Sweden
1'48"69
Men's C2 - 500 m  Teammedailleflag France
1'50"33
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Ridiger HELM (GDR)
3'48"77
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Alain LEBAS (FRA)
3'50"20
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Ion BIRLADEANU (ROM)
3'50"49
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag John SUMEGI (AUS)
3'50"63
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Oreste PERRI (ITA)
3'51"95
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Felix MASAR (TCH )
3'52"10
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Milan JANIC (YUG)
3'53"50
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Ian Gordon FERGUSON (NZL)
3'53"78
Men's K1 - 1,000 m  medailleflag Anders ANDERSSON (SWE)
3'54"54
Men's K1 - 500 m  medailleflag Vladimir PARFENOVICH (URS)
1'43"43
Men's K1 - 500 m  medailleflag John SUMEGI (AUS)
1'44"12
Men's K1 - 500 m  medailleflag Vasile DIBA (ROM)
1'44"90
Men's K1 - 500 m  medailleflag Milan JANIC (YUG)
1'45"63
Men's K1 - 500 m  medailleflag Frank-Peter BISCHOF (GDR)
1'45"97
Men's K1 - 500 m  medailleflag Anders ANDERSSON (SWE)
1'46"32
Men's K1 - 500 m  medailleflag Ian Gordon FERGUSON (NZL)
1'47"36
Men's K1 - 500 m  medailleflag Felix MASAR (TCH )
1'48"18
Men's K1 - 500 m  medailleflag Zoltan SZTANITY (HUN)
1'48"32
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
3'26"72
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Hungary
3'28"49
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Spain
3'28"66
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Romania
3'28"94
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'31"02
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Cuba
3'31"12
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Netherlands
3'33"18
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag New Zealand
3'33"83
Men's K2 - 1,000 m  Teammedailleflag Italy
3'52"32
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Soviet Union
1'32"38
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Spain
1'33"65
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
1'34"00
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag France
1'36"22
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Australia
1'36"45
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Romania
1'36"96
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Poland
1'37"20
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Hungary
1'37"66
Men's K2 - 500 m  Teammedailleflag Sweden
1'39"92
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'13"76
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Romania
3'15"35
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Bulgaria
3'15"46
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Poland
3'16"33
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Hungary
3'17"27
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag France
3'17"60
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
3'19"83
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Australia
3'19"87
Men's K4 - 1,000 m  Teammedailleflag Sweden
3'20"74
Women's K1 - 500 m  medailleflag Birgit FISCHER (GDR)
1'57"96
Women's K1 - 500 m  medailleflag Vanya GESHEVA (BUL)
1'59"48
Women's K1 - 500 m  medailleflag Antonina MELNIKOVA (URS)
1'59"66
Women's K1 - 500 m  medailleflag Maria STEFAN (ROM)
2'00"90
Women's K1 - 500 m  medailleflag Ewa EICHLER (POL)
2'01"23
Women's K1 - 500 m  medailleflag Agneta ANDERSSON (SWE)
2'01"33
Women's K1 - 500 m  medailleflag Katalin POVAZSAN (HUN)
2'01"52
Women's K1 - 500 m  medailleflag Beatrice KNOPF (FRA)
2'02"91
Women's K1 - 500 m  medailleflag Lucy Amanda PERRET (GBR)
2'04"89
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
1'43"88
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Soviet Union
1'46"91
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Hungary
1'47"95
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Romania
1'48"04
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Sweden
1'49"27
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag France
1'49"48
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Poland
1'51"31
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Great Britain
1'52"76
Women's K2 - 500 m  Teammedailleflag Bulgaria
1'53"12

Cycling Road

Men's Time trial  Teammedailleflag Soviet Union
2h01'21"7
Men's Time trial  Teammedailleflag German Democratic Republic
2h02'53"2
Men's Time trial  Teammedailleflag Czechoslovakia
2h02'53"9
Men's Time trial  Teammedailleflag Czechoslovakia
2h04'13"8
Men's Time trial  Teammedailleflag Italy
2h04'36"2
Men's Time trial  Teammedailleflag Bulgaria
2h05'55"2
Men's Time trial  Teammedailleflag Finland
2h05'58"2
Men's Time trial  Teammedailleflag Yugoslavia
2h07'12"0
Men's Time trial  Teammedailleflag Great Britain
2h07'30"6
Men's Time trial  Teammedailleflag Denmark
2h07'42"3
Men's Time trial  Teammedailleflag Australia
2h08'25"2
Men's Time trial  Teammedailleflag Sweden
2h08'33"7
Men's Time trial  Teammedailleflag Austria
2h09'17"7
Men's Time trial  Teammedailleflag Switzerland
2h09'48"9
Men's Time trial  Teammedailleflag Netherlands
2h10'17"3
Men's Time trial  Teammedailleflag Belgium
2h10'27"5
Men's Time trial  Teammedailleflag Hungary
2h10'54"9
Men's Time trial  Teammedailleflag Venezuela
2h14'15"9
Men's Time trial  Teammedailleflag Mongolia
2h15'04"5
Men's Time trial  Teammedailleflag Malta
2h23'50"1
Men's Time trial  Teammedailleflag Libya
2h24'48"2
Men's Time trial  Teammedailleflag Cameroon
2h26'46"6
Men's Time trial  Teammedailleflag Ethopia
2h35'47"8
Men's Race  medailleflag Sergei SUKHORUCHENKOV (URS)
4h48'28"
Men's Race  medailleflag Czeslaw LANG (POL)
4h51'26"
Men's Race  medailleflag Yuri BARINOV (URS)
4h51'26"
Men's Race  medailleflag Thomas BARTH (GDR)
4h56'13"
Men's Race  medailleflag Tadeusz WOJTAS (POL)
4h56'13"
Men's Race  medailleflag Anatoli YARKIN (URS)
4h56'55"
Men's Race  medailleflag Adri VAN DER POEL (HOL)
4h56'55"
Men's Race  medailleflag Christian FAURE (FRA)
4h56'55"
Men's Race  medailleflag Marc MADIOT (FRA)
4h57'01"
Men's Race  medailleflag Andreas PETERMANN (GDR)
4h57'18"
Men's Race  medailleflag Gilbert GLAUS (SUI)
4h57'18"
Men's Race  medailleflag Harry HANNUS (FIN)
4h57'18"
Men's Race  medailleflag Jiri SKODA (TCH )
4h57'18"
Men's Race  medailleflag Marco CATTANEO (ITA)
4h57'18"
Men's Race  medailleflag Jack HANEGRAAF (HOL)
4h57'21"
Men's Race  medailleflag Peter JONSON (SWE)
4h57'34"
Men's Race  medailleflag Vlastibor KONECNY (TCH )
4h57'39"
Men's Race  medailleflag Gianni GIACOMINI (ITA)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag Herbert SPINDLER (AUT)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag Jesus TORRES (VEN)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag John HERETY (GBR)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag Krzysztof SUJKA (POL)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag Yuri KASHIRIN (URS)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag Kari PUISTO (FIN)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag Michael WILSON (AUS)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag Peter WINNEN (HOL)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag Guiseppe PETITO (ITA)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag András TAKÁCS (HUN)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag Richard TRINKLER (SUI)
4h57'39"
Men's Race  medailleflag Francis CASTAING (FRA)
5h00'38"
Men's Race  medailleflag Henning JŘRGENSEN (DEN)
5h04'08"
Men's Race  medailleflag Olaf LUDWIG (GDR)
5h04'08"
Men's Race  medailleflag Jack VAN MEER (HOL)
5h04'08"
Men's Race  medailleflag Mario MEDINA (VEN)
5h04'08"
Men's Race  medailleflag Hubert SEIZ (SUI)
5h04'08"
Men's Race  medailleflag Johann TRAXLER (AUT)
5h05'48"
Men's Race  medailleflag Ladislav FEREBAUER (TCH )
5h05'48"
Men's Race  medailleflag Mauno UUSIVIRTA (FIN)
5h05'48"
Men's Race  medailleflag Bernt SCHELER (SWE)
5h05'48"
Men's Race  medailleflag Zoltán HALÁSZ (HUN)
5h05'48"
Men's Race  medailleflag Billy KERR (IRL)
5h05'48"
Men's Race  medailleflag Verner BLAUDZUN (DEN)
5h05'48"
Men's Race  medailleflag Régis CLČRE (FRA)
5h05'48"
Men's Race  medailleflag Anders ADAMSON (SWE)
5h05'58"
Men's Race  medailleflag Stephen ROCHE (IRL)
5h08'58"
Men's Race  medailleflag Luc DE SMET (BEL)
5h09'06"
Men's Race  medailleflag Jeffrey WILLIAMS (GBR)
5h09'06"
Men's Race  medailleflag Jürg LUCHS (SUI)
5h09'06"
Men's Race  medailleflag Neil MARTIN (GBR)
5h09'06"
Men's Race  medailleflag Bruno BULIC (YUG)
5h10'36"
Men's Race  medailleflag György SZUROMI (HUN)
5h13'13"
Men's Race  medailleflag Zászló HALÁSZ (HUN)
5h13'13"
Men's Race  medailleflag Kevin BRADSHAW (AUS)
DNF
Men's Race  medailleflag Remo SANSONETTI (AUS)
DNF
Men's Race  medailleflag Graham SEERS (AUS)
DNF
Men's Race  medailleflag Johann LIENHART (AUT)
DNF
Men's Race  medailleflag Jan NEVENS (BEL)
DNF
Men's Race  medailleflag Ronald VAN AVERMAET (BEL)
DNF
Men's Race  medailleflag Jan WIJNANTS (BEL)
DNF
Men's Race  medailleflag Gilson ALVARISTO (BRA)
DNF
Men's Race  medailleflag Jose Carlos LIMA (BRA)
DNF
Men's Race  medailleflag Fernando Almeida LOURO (BRA)
DNF
Men's Race  medailleflag Davis Fernandes PEREIRA (BRA)
DNF
Men's Race  medailleflag Borislav ASENOV (BUL)
DNF
Men's Race  medailleflag Yordan PENCHEV (BUL)
DNF
Men's Race  medailleflag Andon PETROV (BUL)
DNF
Men's Race  medailleflag Nencho STAIKOV (BUL)
DNF
Men's Race  medailleflag Joseph EVOUNA (CMR)
DNF
Men's Race  medailleflag Joseph KONO (CMR)
DNF
Men's Race  medailleflag Thomas NYEMEG (CMR)
DNF
Men's Race  medailleflag Robert Nicolas OWONA (CMR)
DNF
Men's Race  medailleflag Gregorio ARENCIBIA (CUB)
DNF
Men's Race  medailleflag Carlos CARDET (CUB)
DNF
Men's Race  medailleflag Antonio QUINTERO (CUB)
DNF
Men's Race  medailleflag Allan Hagelskjaer JACOBSEN (DEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Por SANDAHL (DEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Zeragaber GEBREHIWOT (ETH)
DNF
Men's Race  medailleflag Jemal ROGORA (ETH)
DNF
Men's Race  medailleflag Tilahun WOLDESENBET (ETH)
DNF
Men's Race  medailleflag Musse YOHANNES (ETH)
DNF
Men's Race  medailleflag Sixten WACKSTRÖM (FIN)
DNF
Men's Race  medailleflag Joseph WAUGH (GBR)
DNF
Men's Race  medailleflag Antony LALLY (IRL)
DNF
Men's Race  medailleflag Alberto MINETTI (ITA)
DNF
Men's Race  medailleflag Peter ALDRIDGE (JAM)
DNF
Men's Race  medailleflag Kamal GHALAYINI (LIB)
DNF
Men's Race  medailleflag Salloum KAYSAR (LIB)
DNF
Men's Race  medailleflag Elmunsif BENYOUSIF (LBA)
DNF
Men's Race  medailleflag Ali Hamed ELAILA (LBA)
DNF
Men's Race  medailleflag Mohammed GANFUD (LBA)
DNF
Men's Race  medailleflag Nuri KAHEIL (LBA)
DNF
Men's Race  medailleflag Joseph FARRUGIA (MLT)
DNF
Men's Race  medailleflag Carmel MUSCAT (MLT)
DNF
Men's Race  medailleflag Alfred TONNA (MLT)
DNF
Men's Race  medailleflag Luvsandagva JARGALSAIKHAN (MGL)
DNF
Men's Race  medailleflag Betsukh KHYANKHARVAA (MGL)
DNF
Men's Race  medailleflag Dorjpalam TSOLMON (MGL)
DNF
Men's Race  medailleflag Dashjamts TUMURBATOR (MGL)
DNF
Men's Race  medailleflag Jan JANKIEWICZ (POL)
DNF
Men's Race  medailleflag Bernd DROGAN (GDR)
DNF
Men's Race  medailleflag Mircea ROMASCANU (ROM)
DNF
Men's Race  medailleflag Teodor VASILE (ROM)
DNF
Men's Race  medailleflag Maurizio CASADEI (SMR)
DNF
Men's Race  medailleflag Mats GUSTAFSSON (SWE)
DNF
Men's Race  medailleflag Michal KLASA (TCH )
DNF
Men's Race  medailleflag Juan ARROYO (VEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Olinto SILVA (VEN)
DNF
Men's Race  medailleflag Vinko POLONCIC (YUG)
DNF
Men's Race  medailleflag Bojan ROPRET (YUG)
DNF
Men's Race  medailleflag Bojan UDOVIC (YUG)
DNF
Men's Race  medailleflag David GILLOW (ZIM)
DNF
Men's Race  medailleflag Michael MCBEATH (ZIM)
DNF
Men's Race  medailleflag Kurt ZELLHOFER (AUT)
DSQ
Men's Race  medailleflag Albert MICALLEF (MLT)
DSQ
Men's Race  medailleflag Roberto TOMASSINI (SMR)
DSQ

Cycling Track

Men's 1,000 m time trial  medailleflag Lothar THOMS (GDR)
1'02"955
WR
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Alexander PANFILOV (URS)
1'04"845
Men's 1,000 m time trial  medailleflag David WELLER (JAM)
1'05"241
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Guido BONTEMPI (ITA)
1'05"478
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Yavé CAHARD (FRA)
1'05"584
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Heinz ISLER (SUI)
1'06"263
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Petr KOCEK (TCH )
1'06"368
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Bjarne Carl SŘRENSEN (DEN)
1'07"422
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Terrence TINSLEY (GBR)
1'07"542
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Kenrick TUCKER (AUS)
1'07"709
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Andrzej MICHALAK (POL)
1'07"891
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Stoian PETROV (BUL)
1'08"682
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Jan BLOMME (BEL)
1'09"015
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Erroi MCLEAN (GUY)
1'09"991
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Hans FISCHER (BRA)
1'10"801
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Esteban ESPINOSA (ECU)
1'11"419
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Khalid SHEBANI (LBA)
1'11"627
Men's 1,000 m time trial  medailleflag John MUSA (ZIM)
1'15"779
Men's 1,000 m time trial  medailleflag Patrick WACKSTROM (FIN)
DNS
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag Robert DILL-BUNDI (SUI)
4'35"66
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag Alain BONDUE (FRA)
4'42"96
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag Hans-Hendrik ŘRSTED (DEN)
4'36"54
Men's Pursuit 4,000 m  medailleflag Harald WOLF (GDR)
4'37"38
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Soviet Union
4'15"70
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag German Democratic Republic
4'19"67
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Czechoslovakia
2'10"01
Men's Pursuit 4,000 m  Teammedailleflag Italy
2'11"63
Men's Sprint  medailleflag Lutz HESSLICH (GDR)
Men's Sprint  medailleflag Yavé CAHARD (FRA)
Men's Sprint  medailleflag Sergei KOPYLOV (URS)
Men's Sprint  medailleflag Anton TKAC (TCH )
Men's Sprint  medailleflag Henrik SALEE (DEN)
Men's Sprint  medailleflag Heinz ISLER (SUI)
Men's Sprint  medailleflag Kenrick TUCKER (AUS)
Men's Sprint  medailleflag Octavio DAZZAN (ITA)

Equestrian

Mixed eventing  medailleflag Euro Federico ROMAN (ITA)
108,60 pts
Mixed eventing  medailleflag Alexander BLINOV (URS)
120,80 pts
Mixed eventing  medailleflag Yuri SALNIKOV (URS)
151,60 pts
Mixed eventing  medailleflag Valeri VOLKOV (URS)
184,60 pts
Mixed eventing  medailleflag Tsvetan DONCHEV (BUL)
185,80 pts
Mixed eventing  medailleflag Miroslaw SZLAPKA (POL)
241,80 pts
Mixed eventing  medailleflag Anna CASAGRANDE (ITA)
266,20 pts
Mixed eventing  medailleflag Mauro ROMAN (ITA)
281,40 pts
Mixed eventing  medailleflag Marina SCIOCCHETTI (ITA)
308,40 pts
Mixed eventing  medailleflag Manuel MENDIVIL YOCUPICIO (MEX)
319,75 pts
Mixed eventing  medailleflag Sergei ROGOZHIN (URS)
338,80 pts
Mixed eventing  medailleflag David BARCENA (MEX)
362,50 pts
Mixed eventing  medailleflag Jacek WIERZCHOWIECKI (POL)
411,80 pts
Mixed eventing  medailleflag László CSERESNYÉS (HUN)
436,20 pts
Mixed eventing  medailleflag Soto Jose Luis PEREZ (MEX)
490,60 pts
Mixed eventing  medailleflag István GROZNER (HUN)
498,60 pts
Mixed eventing  medailleflag Zoltán HORVATH (HUN)
668,60 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Soviet Union
457,00 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Italy
665,20 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Mexico
1172,85 pts
Mixed eventing  Teammedailleflag Hungary
1603,40 pts
Mixed Dressage  medailleflag Elisabeth THEURER (AUT)
1370 pts
Mixed Dressage  medailleflag Yuri KOVSHOV (URS)
1300 pts
Mixed Dressage  medailleflag Viktor UGRYUMOV (URS)
1234 pts
Mixed Dressage  medailleflag Vera MISEVICH (URS)
1231 pts
Mixed Dressage  medailleflag Kyra KYRKLUND (FIN)
1121 pts
Mixed Dressage  medailleflag Anghelache DONESCU (ROM)
960 pts
Mixed Dressage  medailleflag Georgi GADZHEV (BUL)
881 pts
Mixed Dressage  medailleflag Svetolav IVANOV (BUL)
850 pts
Mixed Dressage  medailleflag Petr MANDADZHIEV (BUL)
846 pts
Mixed Dressage  medailleflag Josef ZAGOR (POL)
804 pts
Mixed Dressage  medailleflag Petre ROSCA (ROM)
741 pts
Mixed Dressage  medailleflag Dumitru VELIKU (ROM)
720 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Soviet Union
4383 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Bulgaria
3580 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Romania
3346 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Poland
2945 pts
Mixed Dressage  Teammedailleflag Austria
DNF
Mixed Dressage  Teammedailleflag Finland
DNF
Mixed Jumping  medailleflag Jan KOWALCZYK (POL)
8,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Nikolai KOROLKOV (URS)
9,50 pts
Mixed Jumping  medailleflag Joaquin PEREZ HERAS (MEX)
12,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Oswaldo MENDEZ HERBRUGER (GUA)
12,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Viktor POGANOVSKI (URS)
15,50 pts
Mixed Jumping  medailleflag Wieslaw HARTMAN (POL)
16,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Barnabas HEVESI (HUN)
24,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Marian KOZICKI (POL)
24,60 pts
Mixed Jumping  medailleflag Viacheslav CHUKANOV (URS)
24,75 pts
Mixed Jumping  medailleflag Boris PAVLOV (BUL)
26,50 pts
Mixed Jumping  medailleflag Alberto VALDES LACARRA (MEX)
28,00 pts
Mixed Jumping  medailleflag Christopher WEGELIUS (FIN)
30,25 pts
Mixed Jumping  medailleflag Nikola DIMITROV (BUL)
36,25 pts
Mixed Jumping  medailleflag Ferenc KRUCSO (HUN)
40,25 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Soviet Union
20,25 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Poland
56,00 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Mexico
59,75 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Hungary
124,00 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Romania
150,50 pts
Mixed Jumping  Teammedailleflag Bulgaria
159,50 pts

Fencing

Men's Épée  medailleflag Johan HARMENBERG (SWE)
Men's Épée  medailleflag Ernö KOLCZONAY (HUN)
Men's Épée  medailleflag Philippe RIBOUD (FRA)
Men's Épée  medailleflag Rolf EDLING (SWE)
Men's Épée  medailleflag Aleksandr MOZHAEV (URS)
Men's Épée  medailleflag Ioan POPA (ROM)
Men's Épée  Teammedailleflag France
Men's Épée  Teammedailleflag Poland
Men's Épée  Teammedailleflag Soviet Union
Men's Épée  Teammedailleflag Romania
Men's Épée  Teammedailleflag Sweden
Men's Épée  Teammedailleflag Czechoslovakia
Men's Épée  Teammedailleflag Great Britain
Men's Épée  Teammedailleflag Hungary
Men's Épée  Teammedailleflag Finland
Men's Épée  Teammedailleflag Cuba
Men's Épée  Teammedailleflag Kuweit
Men's Foil  medailleflag Vladimir SMIRNOV (URS)
Men's Foil  medailleflag Pascal JOLYOT (FRA)
Men's Foil  medailleflag Alexandre ROMANKOV (URS)
Men's Foil  medailleflag Sabirzhan RUZIEV (URS)
Men's Foil  medailleflag Lech KOZIEJOWSKI (POL)
Men's Foil  medailleflag Adalbert Petru KUKI (ROM)
Men's Foil  Teammedailleflag France
Men's Foil  Teammedailleflag Soviet Union
Men's Foil  Teammedailleflag Poland
Men's Foil  Teammedailleflag German Democratic Republic
Men's Foil  Teammedailleflag Romania
Men's Foil  Teammedailleflag Hungary
Men's Foil  Teammedailleflag Cuba
Men's Foil  Teammedailleflag Great Britain
Men's Foil  Teammedailleflag Kuweit
Men's Sabre  medailleflag Viktor KROVOPOUSKOV (URS)
Men's Sabre  medailleflag Mikhail BURZEV (URS)
Men's Sabre  medailleflag Imre GEDOVARI (HUN)
Men's Sabre  medailleflag Vasil ETROPOLSKI (BUL)
Men's Sabre  medailleflag Khristo ETROPOLSKI (BUL)
Men's Sabre  medailleflag Michele MAFFEI (ITA)
Men's Sabre  Teammedailleflag Soviet Union
Men's Sabre  Teammedailleflag Italy
Men's Sabre  Teammedailleflag Hungary
Men's Sabre  Teammedailleflag Poland
Men's Sabre  Teammedailleflag Romania
Men's Sabre  Teammedailleflag German Democratic Republic
Men's Sabre  Teammedailleflag Cuba
Men's Sabre  Teammedailleflag Bulgaria
Women's Foil  medailleflag Pascale TRINQUET (FRA)
Women's Foil  medailleflag Magda MAROS (HUN)
Women's Foil  medailleflag Barbara WYSOCZANSKA (POL)
Women's Foil  medailleflag Ecaterina Clara STAHL (ROM)
Women's Foil  medailleflag Brigitte LATRILLE-GAUDIN (FRA)
Women's Foil  medailleflag Dorina VACCARONI (ITA)
Women's Foil  Teammedailleflag France
Women's Foil  Teammedailleflag Soviet Union
Women's Foil  Teammedailleflag Hungary
Women's Foil  Teammedailleflag Poland
Women's Foil  Teammedailleflag Italy
Women's Foil  Teammedailleflag Cuba
Women's Foil  Teammedailleflag Great Britain
Women's Foil  Teammedailleflag German Democratic Republic
Women's Foil  Teammedailleflag Romania

Football

Men's   Teammedailleflag Czechoslovakia
Men's   Teammedailleflag German Democratic Republic
Men's   Teammedailleflag Soviet Union

Gymnastic

Men's Rings  medailleflag Aleksandr DITYATIN (URS)
19,880 pts
Men's Rings  medailleflag Aleksandr TKACHEV (URS)
19,730 pts
Men's Rings  medailleflag Jiri TABAK (TCH )
19,600 pts
Men's Rings  medailleflag Roland BRUCKNER (GDR)
19,575 pts
Men's Rings  medailleflag Stoian DELCHEV (BUL)
19,475 pts
Men's Rings  medailleflag Danut GRECU (ROM)
10,850 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Stojan DELTCHEV (BUL)
19,825 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Aleksandr DITYATIN (URS)
19,750 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Nikolaď ANDRIANOV (URS)
19,675 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Ralf-Peter HEMMANN (GDR)
19,525 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Michael NIKOLAY (GDR)
19,525 pts
Men's Horizontal bar  medailleflag Sergio SUAREZ (CUB)
19,450 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Aleksandr TKACHEV (URS)
19,775 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Aleksandr DITYATIN (URS)
19,750 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Roland BRUCKNER (GDR)
19,650 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Michael NIKOLAY (GDR)
19,600 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Stoian DELCHEV (BUL)
19,575 pts
Men's Parallel bars  medailleflag Roberto LEON (CUB)
19,500 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Zoltán MAGYAR (HUN)
19,930 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Aleksandr DITYATIN (URS)
19,800 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Michael NIKOLAY (GDR)
19,780 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Roland BRUCKNER (GDR)
19,725 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Aleksandr TKACHEV (URS)
19,475 pts
Men's Pommeled horse (Side horse)  medailleflag Ferenc DONÁTH (HUN)
19,400 pts
Men's All-round  medailleflag Aleksandr DITYATIN (URS)
118,650 pts
Men's All-round  medailleflag Nikolaď ANDRIANOV (URS)
118,230 pts
Men's All-round  medailleflag Stojan DELTCHEV (BUL)
118,000 pts
Men's All-round  medailleflag Aleksandr TKACHEV (URS)
117,700 pts
Men's All-round  medailleflag Roland BRUCKNER (GDR)
117,300 pts
Men's All-round  medailleflag Michael NIKOLAY (GDR)
116,750 pts
Men's All-round  medailleflag Lutz HOFFMANN (GDR)
116,025 pts
Men's All-round  medailleflag Jiri TABAK (TCH )
115,675 pts
Men's All-round  medailleflag Danut GRECU (ROM)
115,225 pts
Men's All-round  medailleflag Zoltán MAGYAR (HUN)
115,225 pts
Men's All-round  medailleflag Péter KOVÁCS (HUN)
115,200 pts
Men's All-round  medailleflag Ferenc DONÁTH (HUN)
114,850 pts
Men's All-round  medailleflag Dancho YORDANOV (BUL)
114,725 pts
Men's All-round  medailleflag Kurt SZILIER (ROM)
114,650 pts
Men's All-round  medailleflag Plamen PETKOV (BUL)
114,400 pts
Men's All-round  medailleflag Willi MOY (FRA)
114,275 pts
Men's All-round  medailleflag Andrzej SZAJNA (POL)
114,225 pts
Men's All-round  medailleflag Aurelian GEORGESCU (ROM)
114,075 pts
Men's All-round  medailleflag Sergio SUAREZ (CUB)
113,900 pts
Men's All-round  medailleflag Michel BOUTARD (FRA)
113,725 pts
Men's All-round  medailleflag Rudolf BABIAK (TCH )
113,550 pts
Men's All-round  medailleflag Miguel ARROYO (TCH )
113,525 pts
Men's All-round  medailleflag Roberto LEON (CUB)
113,375 pts
Men's All-round  medailleflag Henry BOËRIO (FRA)
113,275 pts
Men's All-round  medailleflag Jan ZOULÍK (TCH )
113,100 pts
Men's All-round  medailleflag Gwang Song HAN (PRK)
112,350 pts
Men's All-round  medailleflag Gwang Song KANG (PRK)
112,300 pts
Men's All-round  medailleflag Gabriel CALVO (ESP)
111,625 pts
Men's All-round  medailleflag Waldemar WOZNIAK (POL)
111,575 pts
Men's All-round  medailleflag Barri WINCH (GBR)
111,125 pts
Men's All-round  medailleflag Thomas WILSON (GBR)
110,375 pts
Men's All-round  medailleflag Juan DE LA CASA (ESP)
110,300 pts
Men's All-round  medailleflag Fernando GARCIA (ESP)
109,825 pts
Men's All-round  medailleflag Lindsay NYLUND (AUS)
109,675 pts
Men's All-round  medailleflag Keith LANGLEY (GBR)
109,625 pts
Men's All-round  medailleflag Gwang Jin KIM (PRK)
54,900 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Soviet Union
589,60 pts
Men's All-round  Teammedailleflag German Democratic Republic
581,15 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Hungary
575,00 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Romania
572,30 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Bulgaria
571,55 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Czechoslovakia
569,80 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Cuba
563,20 pts
Men's All-round  Teammedailleflag France
559,20 pts
Men's All-round  Teammedailleflag Democratic People's Republic of Korea
551,35 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Nikolaď ANDRIANOV (URS)
19,825 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Aleksandr DITYATIN (URS)
19,800 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Roland BRUCKNER (GDR)
19,775 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Ralf-Peter HEMMANN (GDR)
19,750 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Stoian DELCHEV (BUL)
19,700 pts
Men's Long horse vault  medailleflag Jiri TABAK (TCH )
19,525 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Roland BRUCKNER (GDR)
19,750 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Nikolaď ANDRIANOV (URS)
19,730 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Aleksandr DITYATIN (URS)
19,700 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Jiri TABAK (TCH )
19,675 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Péter KOVÁCS (HUN)
19,425 pts
Men's Floor exercises  medailleflag Lutz HOFFMANN (GDR)
18,725 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Maxi GNAUCK (GDR)
19,880 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Emilia EBERLE (ROM)
19,850 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Steffi KRÄKER (GDR)
19,775 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Melita RÜHN (ROM)
19,775 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Maria FILATOVA (URS)
19,775 pts
Women's Uneven (Asymmetrical) bars  medailleflag Nelli KIM (URS)
19,725 pts
Women's All-round  medailleflag Elena DAVYDOVA (URS)
79,150 pts
Women's All-round  medailleflag Maxi GNAUCK (GDR)
79,080 pts
Women's All-round  medailleflag Nadia COMANECI (ROM)
79,080 pts
Women's All-round  medailleflag Natalia SHAPOSHNIKOVA (URS)
79,025 pts
Women's All-round  medailleflag Nelli KIM (URS)
78,425 pts
Women's All-round  medailleflag Emilia EBERLE (ROM)
78,400 pts
Women's All-round  medailleflag Rodica DUNKA (ROM)
78,350 pts
Women's All-round  medailleflag Regina WEBER (FRG)
78,200 pts
Women's All-round  medailleflag Katharina RENSCH (GDR)
78,125 pts
Women's All-round  medailleflag Radka ZEMANOVA (TCH )
77,850 pts
Women's All-round  medailleflag Jana LABÁKOVÁ (TCH )
77,675 pts
Women's All-round  medailleflag Eva MARECKOVÁ (TCH )
77,375 pts
Women's All-round  medailleflag Erika FLANDER (HUN)
77,000 pts
Women's All-round  medailleflag Marta EGERVARI (HUN)
76,950 pts
Women's All-round  medailleflag Silvia TOPALOVA (BUL)
76,900 pts
Women's All-round  medailleflag Krasimira TONEVA (BUL)
76,625 pts
Women's All-round  medailleflag Erika CSÁNYI (HUN)
76,600 pts
Women's All-round  medailleflag Anita JOKIEL (POL)
74,825 pts
Women's All-round  medailleflag Jong Sii CHOE (PRK)
74,775 pts
Women's All-round  medailleflag Malgarzata MAJZA (POL)
74,500 pts
Women's All-round  medailleflag Galina MARINOVA (BUL)
74,200 pts
Women's All-round  medailleflag Irene MARTINEZ (ESP)
73,850 pts
Women's All-round  medailleflag Denise JONES (GBR)
72,375 pts
Women's All-round  medailleflag Myong Ok SIN (PRK)
72,300 pts
Women's All-round  medailleflag Aurora MORATA (ESP)
71,975 pts
Women's All-round  medailleflag Davaasuren OUINTUYA (MGL)
71,050 pts
Women's All-round  medailleflag Suzanne DANDO (GBR)
70,775 pts
Women's All-round  medailleflag Susan CHEESEBROUGH (GBR)
70,725 pts
Women's All-round  medailleflag Estela DE LA TORRE (MEX)
70,675 pts
Women's All-round  medailleflag Lena ADOMAT (SWE)
70,050 pts
Women's All-round  medailleflag Claudia COSTA (BRA)
69,775 pts
Women's All-round  medailleflag Marina SULICICH (AUS)
69,700 pts
Women's All-round  medailleflag Kerry BAYLISS (AUS)
69,475 pts
Women's All-round  medailleflag Myong Suk KANG (PRK)
69,275 pts
Women's All-round  medailleflag Dashzeveg ARIUNAA (MGL)
68,550 pts
Women's All-round  medailleflag Lucja MATRASZEK (POL)
46,475 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Soviet Union
394,90 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Romania
393,50 pts
Women's All-round  Teammedailleflag German Democratic Republic
392,55 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Czechoslovakia
388,80 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Hungary
384,30 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Bulgaria
382,10 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Poland
376,25 pts
Women's All-round  Teammedailleflag Democratic People's Republic of Korea
364,05 pts
Women's Balance beam  medailleflag Nadia COMANECI (ROM)
19,800 pts
Women's Balance beam  medailleflag Elena DAVYDOVA (URS)
19,750 pts
Women's Balance beam  medailleflag Natalia SHAPOSHNIKOVA (URS)
19,725 pts
Women's Balance beam  medailleflag Maxi GNAUCK (GDR)
19,700 pts
Women's Balance beam  medailleflag Radka ZEMANOVA (TCH )
19,650 pts
Women's Balance beam  medailleflag Emilia EBERLE (ROM)
19,400 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Natalia SHAPOSHNIKOVA (URS)
19,725 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Steffi KRÄKER (GDR)
19,675 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Melita RÜHN (ROM)
19,650 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Elena DAVYDOVA (URS)
19,575 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Nadia COMANECI (ROM)
19,350 pts
Women's Side horse vault  medailleflag Maxi GNAUCK (GDR)
19,300 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Nelli KIM (URS)
19,875 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Nadia COMANECI (ROM)
19,875 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Natalia SHAPOSHNIKOVA (URS)
19,825 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Maxi GNAUCK (GDR)
19,825 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Emilia EBERLE (ROM)
19,750 pts
Women's Floor exercises  medailleflag Jana LABÁKOVÁ (TCH )
19,725 pts

Handball

Men's   Teammedailleflag German Democratic Republic
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Romania
Men's   Teammedailleflag Hungary
Men's   Teammedailleflag Hungary
Men's   Teammedailleflag Spain
Men's   Teammedailleflag Yugoslavia
Men's   Teammedailleflag Poland
Men's   Teammedailleflag Switzerland
Men's   Teammedailleflag Denmark
Men's   Teammedailleflag Algeria
Men's   Teammedailleflag Cuba
Men's   Teammedailleflag Kuweit
Women's   Teammedailleflag Soviet Union
Women's   Teammedailleflag Yugoslavia
Women's   Teammedailleflag German Democratic Republic
Women's   Teammedailleflag Hungary
Women's   Teammedailleflag Czechoslovakia
Women's   Teammedailleflag Congo (Kinshasa)

Hockey

Men's   Teammedailleflag India
Men's   Teammedailleflag Spain
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Poland
Men's   Teammedailleflag Cuba
Men's   Teammedailleflag Tanzania
Women's   Teammedailleflag Zimbabwe
Women's   Teammedailleflag Czechoslovakia
Women's   Teammedailleflag Soviet Union
Women's   Teammedailleflag India
Women's   Teammedailleflag Austria
Women's   Teammedailleflag Poland

Judo

Men's + 95 kg Heavy weight medailleflag Angelo PARISI (FRA)
Men's + 95 kg Heavy weight medailleflag Dimitur ZAPRIANOV (BUL)
Men's + 95 kg Heavy weight medailleflag Vladimir KOCMAN (TCH )
Men's + 95 kg Heavy weight medailleflag Radomir KOVACEVIC (YUG)
Men's - 60 kg Extra lightweight medailleflag Thierry REY (FRA)
Men's - 60 kg Extra lightweight medailleflag Rafael Rodriguez CARBONELL (CUB)
Men's - 60 kg Extra lightweight medailleflag Tibor KINCSES (HUN)
Men's - 60 kg Extra lightweight medailleflag Aramby EMISH (URS)
Men's 60 - 65 kg Half light weight medailleflag Nikolai SOLODOUCHINE (URS)
Men's 60 - 65 kg Half light weight medailleflag Tsendying DAMDIN (MGL)
Men's 60 - 65 kg Half light weight medailleflag Iliyan NEDKOV (BUL)
Men's 60 - 65 kg Half light weight medailleflag Janusz PAWLOWSKI (POL)
Men's 65 - 71 kg Light weight medailleflag Ezio GAMBA (ITA)
Men's 65 - 71 kg Light weight medailleflag Neil ADAMS (GBR)
Men's 65 - 71 kg Light weight medailleflag Ravdan DAVAADALAI (MGL)
Men's 65 - 71 kg Light weight medailleflag Karl-Heinz LEHMANN (GDR)
Men's 71 - 78 kg Half middle weight medailleflag Shota KHABARELI (URS)
Men's 71 - 78 kg Half middle weight medailleflag Juan FERRER LA HERA (CUB)
Men's 71 - 78 kg Half middle weight medailleflag Bernard TCHOULLOUYAN (FRA)
Men's 71 - 78 kg Half middle weight medailleflag Harald HEINKE (GDR)
Men's 78 - 86 kg Middle weight medailleflag Jürg ROETHLISBERGER (SUI)
Men's 78 - 86 kg Middle weight medailleflag Isaac AZCUY OLIVA (CUB)
Men's 78 - 86 kg Middle weight medailleflag Detlef ULTSCH (GDR)
Men's 78 - 86 kg Middle weight medailleflag Aleksandr YATSKEVICH (URS)
Men's 86 - 95 kg Half heavy weight medailleflag Robert VAN DE WALLE (BEL)
Men's 86 - 95 kg Half heavy weight medailleflag Tengiz TCHUBULURI (URS)
Men's 86 - 95 kg Half heavy weight medailleflag Henk NUMAN (HOL)
Men's 86 - 95 kg Half heavy weight medailleflag Dietmar LORENZ (GDR)
Men's Open category  medailleflag Dietmar LORENZ (GDR)
Men's Open category  medailleflag Angelo PARISI (FRA)
Men's Open category  medailleflag Arthur MAPP (GBR)
Men's Open category  medailleflag Andras OZSVAR (HUN)

Modern Pentathlon

Men's   medailleflag Anatoly STAROSTIN (URS)
5566 pts
Men's   medailleflag Tamas SZOMBATHELYI (HUN)
5502 pts
Men's   medailleflag Pavel LEDNEV (URS)
5382 pts
Men's   medailleflag Svante RASMUSON (SWE)
5373 pts
Men's   medailleflag Tibor MARACSKÓ (HUN)
5279 pts
Men's   medailleflag Janusz PYCIAK-PECIAK (POL)
5268 pts
Men's   medailleflag Lennart PETTERSSON (SWE)
5243 pts
Men's   medailleflag Milan KADLEC (TCH )
5229 pts
Men's   medailleflag George HORVATH (SWE)
5229 pts
Men's   medailleflag Heikki HULKKONEN (FIN)
5227 pts
Men's   medailleflag Jan OLESINSKI (POL)
5219 pts
Men's   medailleflag Paul FOUR (FRA)
5196 pts
Men's   medailleflag Brian HOLM (DEN)
5186 pts
Men's   medailleflag Evgeni LIPEEV (URS)
5176 pts
Men's   medailleflag Robert NIGHTINGALE (GBR)
5168 pts
Men's   medailleflag Jan BARTU (TCH )
5158 pts
Men's   medailleflag Pier Paolo CRISTOFORI (ITA)
5156 pts
Men's   medailleflag Marek BAJAN (POL)
5147 pts
Men's   medailleflag László HORVÁTH (HUN)
5131 pts
Men's   medailleflag Joël BOUZOU (FRA)
5107 pts
Men's   medailleflag Peter WHITESIDE (GBR)
5085 pts
Men's   medailleflag Dumitru SPÎRLEA (ROM)
5058 pts
Men's   medailleflag Alain CORTES (FRA)
5042 pts
Men's   medailleflag Jussi PELLI (FIN)
5032 pts
Men's   medailleflag Federico GALERA (ESP)
5001 pts
Men's   medailleflag Bohumil STARNOVSKY (TCH )
4952 pts
Men's   medailleflag Gyula-Laszlo GALLOVITS (ROM)
4935 pts
Men's   medailleflag Simeon MONEV (BUL)
4915 pts
Men's   medailleflag Jose SERRANO (ESP)
4887 pts
Men's   medailleflag Nikolai NIKOLOV (BUL)
4832 pts
Men's   medailleflag Pekka SANTANEN (FIN)
4828 pts
Men's   medailleflag Manuel MONTESINOS (ESP)
4811 pts
Men's   medailleflag Nigel CLARK (GBR)
4809 pts
Men's   medailleflag Borislav BATIKOV (BUL)
4798 pts
Men's   medailleflag Alexander TOPAY (AUT)
4784 pts
Men's   medailleflag Jens LOHMANN (MEX)
4747 pts
Men's   medailleflag Robert Gordon BARRIE (AUS)
4696 pts
Men's   medailleflag Helmut WIESER (AUT)
4582 pts
Men's   medailleflag Jerome HARTIGAN (IRL)
4557 pts
Men's   medailleflag Brian Allen NEWTH (NZL)
4486 pts
Men's   medailleflag Cezar Mihai RADUCANU (ROM)
4397 pts
Men's   medailleflag Sackville CURRIE (IRL)
4377 pts
Men's   medailleflag Mark HARTIGAN (IRL)
4361 pts
Men's   Teammedailleflag Soviet Union
16126 pts
Men's   Teammedailleflag Hungary
15912 pts
Men's   Teammedailleflag Sweden
15845 pts
Men's   Teammedailleflag Poland
15634 pts
Men's   Teammedailleflag France
15345 pts
Men's   Teammedailleflag Czechoslovakia
15339 pts
Men's   Teammedailleflag Finland
15087 pts
Men's   Teammedailleflag Great Britain
15062 pts
Men's   Teammedailleflag Spain
14699 pts
Men's   Teammedailleflag Bulgaria
14545 pts
Men's   Teammedailleflag Romania
14390 pts
Men's   Teammedailleflag Ireland
14295 pts

Rowing

Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag German Democratic Republic
6'24"33
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Yugoslavia
6'26"34
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Czechoslovakia
6'29"07
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Great Britain
6'31"13
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Soviet Union
6'35"34
Men's Double sculls (M2x)  Teammedailleflag Poland
6'39"66
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag German Democratic Republic
7'02"54
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Soviet Union
7'03"35
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Yugoslavia
7'04"92
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Romania
7'07"17
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Bulgaria
7'09"21
Men's Coxed pair (2+)  Teammedailleflag Czechoslovakia
7'09"41
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag German Democratic Republic
6'48"01
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Soviet Union
6'50"50
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Great Britain
6'51"47
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Romania
6'53"49
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Czechoslovakia
7'01"54
Men's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Sweden
7'02"52
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag German Democratic Republic
5'49"05
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Great Britain
5'51"92
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Soviet Union
5'52"66
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Czechoslovakia
5'53"73
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Australia
5'56"74
Men's Eight (M8+)  Teammedailleflag Bulgaria
6'04"05
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag German Democratic Republic
5'49"81
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Soviet Union
5'51"47
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Bulgaria
5'52"38
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag France
5'53"45
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Spain
6'01"19
Men's Quadruple sculls (M4x)  Teammedailleflag Yugoslavia
6'10"76
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag German Democratic Republic
6'14"51
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Soviet Union
6'19"05
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Poland
6'22"52
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Spain
6'26"23
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Bulgaria
6'28"13
Men's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Switzerland
6'30"26
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag German Democratic Republic
6'08"17
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Soviet Union
6'11"81
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Great Britain
6'16"58
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Czechoslovakia
6'18"63
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Romania
6'19"45
Men's Coxless four (4-)  Teammedailleflag Switzerland
6'26"46
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Pertti KARPPINEN (FIN)
7'09"61
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Vassili YAKUSHA (URS)
7'11"66
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Peter KERSTEN (GDR)
7'14"88
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Vlasek LACINA (TCH )
7'17"57
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Hans SVENSSON (SWE)
7'19"38
Men's Single scull (M1x)  medailleflag Hugh MATHESON (GBR)
7'20"28
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Soviet Union
3'16"27
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'17"63
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Romania
3'18"91
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Bulgaria
3'23"14
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Poland
3'27"25
Women's Double sculls (W2x)  Teammedailleflag Hungary
3'35"70
Women's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'30"49
Women's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Poland
3'30"95
Women's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Bulgaria
3'32"39
Women's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Romania
3'35"14
Women's Coxless pair (2-)  Teammedailleflag Soviet Union
4'12"53
Women's Eight with coxswain  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'03"32
Women's Eight with coxswain  Teammedailleflag Soviet Union
3'04"29
Women's Eight with coxswain  Teammedailleflag Romania
3'05"63
Women's Eight with coxswain  Teammedailleflag Bulgaria
3'10"03
Women's Eight with coxswain  Teammedailleflag Great Britain
3'13"85
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'15"32
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag Soviet Union
3'15"73
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag Bulgaria
3'16"10
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag Romania
3'16"82
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag Poland
3'20"95
Women's Quadruple sculls  Teammedailleflag Netherlands
3'22"64
Women's Coxed four (4+)  Teammedailleflag German Democratic Republic
3'19"27
Women's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Bulgaria
3'20"75
Women's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Soviet Union
3'20"92
Women's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Romania
3'22"08
Women's Coxed four (4+)  Teammedailleflag Australia
3'26"37
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Sanda TOMA (ROM)
3'40"69
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Antonina MAKHINA (URS)
3'41"65
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Martina SCHROETER (GDR)
3'43"54
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Rosita SPASOVA (BUL)
3'47"22
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Beryl MITCHELL (GBR)
3'49"71
Women's Single scull (W1x)  medailleflag Beata DZIADURA (POL)
3'51"45

Sailing

Men's 470  Teammedailleflag Brazil
36,4 pts
Men's 470  Teammedailleflag German Democratic Republic
38,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag Finland
39,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag Netherlands
49,4 pts
Men's 470  Teammedailleflag Poland
53,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Spain
54,1 pts
Men's 470  Teammedailleflag Italy
57,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag Sweden
60,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Switzerland
62,1 pts
Men's 470  Teammedailleflag Soviet Union
70,7 pts
Men's 470  Teammedailleflag Hungary
96,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Cuba
105,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Zimbabwe
110,0 pts
Men's 470  Teammedailleflag Cyprus
117,0 pts
Men's Finn  medailleflag Esko RECHARDT (FIN)
36,7 pts
Men's Finn  medailleflag Wolfgang MAYRHOFER (AUT)
46,7 pts
Men's Finn  medailleflag Andrei BALASHOV (URS)
47,4 pts
Men's Finn  medailleflag Claudio BIEKARCK (BRA)
53,4 pts
Men's Finn  medailleflag Jochen SCHÜMANN (GDR)
54,4 pts
Men's Finn  medailleflag Kent CARLSON (SWE)
63,7 pts
Men's Finn  medailleflag Ryszard SKARBINSKI (POL)
71,1 pts
Men's Finn  medailleflag Mark NEELEMAN (HOL)
76,0 pts
Men's Finn  medailleflag Istvan RUJAK (HUN)
83,4 pts
Men's Finn  medailleflag Ilias HADJIPAVLIS (GRE)
89,0 pts
Men's Finn  medailleflag Minski FABRIS (YUG)
91,7 pts
Men's Finn  medailleflag Ivor GANAHL (SUI)
96,0 pts
Men's Finn  medailleflag Lasse HJORTNES (DEN)
99,0 pts
Men's Finn  medailleflag Josef SENKYR (TCH )
104,0 pts
Men's Finn  medailleflag Mihai BUTUCARU (ROM)
114,0 pts
Men's Finn  medailleflag Peter Arthur WILSON (ZIM)
116,0 pts
Men's Finn  medailleflag José Luis DORESTE BLANCO (ESP)
122,7 pts
Men's Finn  medailleflag Nikolai VASILEV (BUL)
124,0 pts
Men's Finn  medailleflag Juan MAEGLI (GUA)
125,0 pts
Men's Finn  medailleflag Alberto GALLARDO (CUB)
127,0 pts
Men's Finn  medailleflag Panicos REMES (CYP)
147,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Soviet Union
24,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Austria
31,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Italy
36,1 pts
Men's Star  Teammedailleflag Sweden
44,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Denmark
45,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Netherlands
49,4 pts
Men's Star  Teammedailleflag Spain
72,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag German Democratic Republic
83,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Brazil
85,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Hungary
87,0 pts
Men's Star  Teammedailleflag Finland
88,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Poland
89,7 pts
Men's Star  Teammedailleflag Switzerland
95,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Spain
19,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Ireland
30,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Hungary
45,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag German Democratic Republic
51,4 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Soviet Union
51,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Denmark
54,5 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Netherlands
54,7 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Brazil
63,4 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Yugoslavia
74,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Italy
79,4 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Poland
96,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Czechoslovakia
103,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Romania
110,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Bulgaria
112,0 pts
Mixed Flying dutchman  Teammedailleflag Cyprus
123,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Denmark
23,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Soviet Union
30,4 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Greece
31,1 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag German Democratic Republic
37,4 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Netherlands
45,0 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Brazil
47,1 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Switzerland
71,7 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Sweden
75,7 pts
Mixed Soling  Teammedailleflag Poland
76,7 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Brazil
21,4 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Denmark
30,4 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Sweden
33,7 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Soviet Union
35,1 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Netherlands
39,0 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Finland
47,7 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Austria
67,7 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag German Democratic Republic
82,0 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Poland
89,0 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Bulgaria
94,0 pts
Mixed Tornado  Teammedailleflag Romania
98,0 pts

Shooting

Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Corneliu ION (ROM)
596 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Jürgen WIEFEL (GDR)
596 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Gerhard PETRITSCH (AUT)
596 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Vladas TURLA (URS)
595 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Roberto FERRARIS (ITA)
595 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Afanasis KUZMINS (URS)
595 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Marin STAN (ROM)
595 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Rafael RODRIGUEZ (CUB)
594 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Gil San SOH (PRK)
594 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Laszlo ORBAN (HUN)
593 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Andreas FRANKE (GDR)
593 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Ivan MANDOV (BUL)
592 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Gianfranco MANTELLI (ITA)
592 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Andrzej MACUR (POL)
591 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Josef ZAPEDZKI (POL)
591 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Ove GUNNARSSON (SWE)
590 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Todor STOIMENOV (BUL)
590 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Wibout JOLLES (HOL)
589 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Fernando Lessao GOMES (BRA)
588 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Hermann SAILER (AUT)
588 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Chang Ho YUN (PRK)
588 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Jaime GONZALEZ (ESP)
586 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Quoc Cuong NGUYEN (VIE)
585 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Franc PETERNEL (YUG)
585 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Pedro GARCIA-MIRO (PER)
584 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Vladimir HURT (TCH )
583 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Due Yunh NGUYEN (VIE)
583 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Juan SEGUI (ESP)
583 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Olavi HEIKKINEN (FIN)
582 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Gabor PLANK (HUN)
580 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Marco HIDALGO (CRC)
579 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Ragnar SKANAKER (SWE)
579 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Christian RAYNAUD (BEL)
576 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Ian REDMOND (ZIM)
576 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Kenneth STANFORD (IRL)
576 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Roberto TAMAGNINI (SMR)
572 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag Bruno MORRI (SMR)
570 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag David WESTERHOUT (ZIM)
529 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag  KHAMSING (LAO)
499 pts
Mixed 25 m rapid fire pistol  medailleflag  KHAMPHANH (LAO)
453 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Viktor VLASOV (URS)
1173 pts
WR
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Bernd HARTSTEIN (GDR)
1166 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Sven JOHANSSON (SWE)
1165 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Mauri RÖPPÄNEN (FIN)
1164 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Aleksandr MITROFANOV (URS)
1164 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Nonka MATOVA (BUL)
1163 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Hellfried HEILFORT (GDR)
1162 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Eugeniusz PEDZISZ (POL)
1156 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Henning Brunsgaard CLAUSEN (DEN)
1156 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Istvan MATRAI (HUN)
1155 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Eva FORIAN (HUN)
1153 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Dong Gil KIM (PRK)
1153 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Ho Jun LI (PRK)
1153 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Romuald SIEMIONOW (POL)
1153 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Stefan THYNELL (SWE)
1150 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Miguel VALDES (CUB)
1148 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Finn DANIELSEN (DEN)
1147 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Srecko PEJOVIC (YUG)
1147 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Timo HAGMANN (FIN)
1146 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Adelso PEŃA (CUB)
1144 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Zdravko MILUTINOVIC (YUG)
1143 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Jaroslav PEKAR (TCH )
1142 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Emil YANKOV (BUL)
1142 pts
Mixed 50 m rifle 3 positions  medailleflag Adolf JAKES (TCH )
1140 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Karoly VARGA (TCH )
599 pts
WR
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Hellfried HEILFORT (GDR)
599 pts
WR
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Petur ZAPIANOV (BUL)
598 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Krzysztof STEFANIAK (POL)
598 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Timo HAGMANN (FIN)
597 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Aleksandr MASTIANIN (URS)
597 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Nonka MATOVA (BUL)
597 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Walter FRESCURA (ITA)
597 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Odette MEUTER (BEL)
597 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Piotr KOSMATKO (POL)
596 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Aleksandr BULKIN (URS)
596 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Yvonne HILL (AUS)
596 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Mircea LLCA (ROM)
596 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Roland JACOBI (LUX)
596 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag David HOLLISTER (AUS)
595 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Zdravko MILUTINOVIC (YUG)
595 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Adelso PEŃA (CUB)
595 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Ferenc SZILÁGYI (HUN)
594 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Sven JOHANSSON (SWE)
594 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Mario GONSIEROWSKI (GDR)
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Adolf JAKES (TCH )
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Yun Sop KIM (PRK)
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Hannes RAINER (AUT)
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Stefan THYNELL (SWE)
593 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Juan CASAMAJO (ESP)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Henning Brunsgaard CLAUSEN (DEN)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Durval Ferreira GUIMARAES (BRA)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Dennis Roscoe HARDMAN (ZIM)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gyong Ho KIM (PRK)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jyrki LEHTONEN (FIN)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Wolfram WAIBEL (AUT)
592 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jose Luis CALVO (ESP)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Waldemar CAPUCCI (BRA)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gilbert HOEF (BEL)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Amera KHALIF (JOR)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Athanassios PAPAGEORGIOU (GRE)
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Jifi VOGLER (TCH )
591 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Sanguidorjin ADILBISH (MGL)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Oscar CACERES (PER)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Gian CHAND (IND)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Miguel VALDES (CUB)
590 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag José Rosario ALVAREZ (MEX)
589 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Justo MORENO (PER)
589 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Roy Sk CHAUDHRI (IND)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Minh Hien LE (VIE)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Christianus VAN VELZEN (HOL)
588 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Srecko PEJOVIC (YUG)
587 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Mendbayaryn JANTSANHORLO (MGL)
583 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Tien Trung NGUYEN (VIE)
583 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Pier Paolo TADDEI (SMR)
583 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Moh'D JBOWR (JOR)
579 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Alfredo PELLICCIONI (SMR)
577 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Roger CARTIN (CRC)
570 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Mauricio ALVARADO (CRC)
560 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag Khamseua BOUNHEUANG (LAO)
556 pts
Mixed 50 m rifle prone  medailleflag  HATH (LAO)
546 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Igor Aleksandrovich SOKOLOV (URS)
589 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Thomas PFEFFER (GDR)
589 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Alexander GAZOV (URS)
587 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Andras DOLESCHALL (HUN)
584 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Tibor BODNAR (HUN)
584 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Jorna LIEVONEN (FIN)
584 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Giovanni MEZZANI (ITA)
582 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Hans-Jügen HELBIG (GDR)
579 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Song Nam JO (PRK)
576 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Jerzy GRESZKIEWICZ (POL)
576 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag In Sok HAN (PRK)
574 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Juha RANNIKKO (FIN)
573 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Lars IVARSSON (SWE)
567 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Bohumir POKORNY (TCH )
564 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Vargas Arturo IGLESIAS (GUA)
561 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Italo MARI (ITA)
557 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Eugeniusz JANCZAK (POL)
555 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Jiri BACHRON (TCH )
554 pts
Mixed 50 m running target  medailleflag Carlos SILVA MONTERROSO (GUA)
543 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Alexandre MELENTIEV (URS)
581 pts
OR
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Harald VOLLMAR (GDR)
568 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Ljubcho DIAKOV (URS)
565 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Gil San SOH (PRK)
565 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Seppo SAARENPÄÄ (FIN)
565 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Sergei PYZHIANOV (URS)
564 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Ragnar SKANAKER (SWE)
563 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Paavo PALOKANGAS (FIN)
561 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Sylvio CARVALHO (BRA)
558 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Slawomir ROMANOWSKI (POL)
558 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Liuben POPOV (BUL)
558 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Enrico RABBACHIN (ITA)
558 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Erwin MATELSKI (POL)
557 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Lajos NAGY (HUN)
557 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Ivan NÉMETHY (TCH )
557 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Uwe POTTECK (GDR)
556 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Dan LUGA (ROM)
555 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Carlos HORA (PER)
551 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Gi Jong KIM (PRK)
551 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Huy Khang PHAN (VIE)
550 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Rudolf SERES (HUN)
549 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Huu Kinh NGO (VIE)
548 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Staffan OSCARSSON (SWE)
547 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Roberto FERRARIS (ITA)
546 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Kenneth STANFORD (IRL)
545 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Mariano LARA (CRC)
542 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Ian REDMOND (ZIM)
527 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Maureen REICHERT (ZIM)
524 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Rodrigo RUIZ (CRC)
512 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Gian Franco GIARDI (SMR)
509 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag Giorgio PAOLINI (SMR)
507 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag  SOUVANNI (LAO)
502 pts
Mixed 50 m free pistol  medailleflag  SYSEUY (LAO)
481 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Luciano GIOVANNETTI (ITA)
198 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Rustam YAMBULATOV (URS)
196 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Jörg DAMME (GDR)
196 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Josef HOJNY (TCH )
196 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Eladio VALLDUVI (ESP)
195 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Aleksandr ASANOV (URS)
195 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Silvano BASAGNI (ITA)
194 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Burchardt HOPPE (GDR)
192 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag István PUTZ (HUN)
191 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Ricardo SANCHO (ESP)
190 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Thomas HEWITT (IRL)
189 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Josef MACHAN (TCH )
189 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Lawrence VELLA (MLT)
189 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag László LUDMANN (HUN)
188 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Draeinrich MUENZBERGER (AUT)
188 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Bahadur KARNI SINGH (IND)
188 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Pencho VICHEV (BUL)
188 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Staiko NENOV (BUL)
187 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Marcos Jose OISEN (BRA)
187 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Nikolaus REINPRECHT (AUT)
187 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Singh RANDHIR (IND)
186 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Leo Marino FRANCIOSI (SMR)
185 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Elio GASPERONI (SMR)
185 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Francesco GASET FRIS (AND)
184 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Paul MEYER (ZIM)
183 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Adnan HOUJEIJ (SYR)
181 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Roca Joan TOMAS (AND)
181 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Francis CHETCUTI (MLT)
179 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Nidal NASSER (SYR)
178 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Francisco ROMERO PORTILLA (GUA)
172 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Moh'D Issa Moh'D SHAHIN (JOR)
171 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Francisco BOZA (PER)
169 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Jason CAMBITZIS (ZIM)
165 pts
Mixed Trap (clay pigeon)  medailleflag Nader George SHALHOUB (JOR)
66 pts
Mixed Skeet  medailleflag Hans-Kjeld RASMUSSEN (DEN)
196/25/25 pts
Mixed Skeet  medailleflag Lars-Göran CARLSSON (SWE)
196/25/24 pts
Mixed Skeet  medailleflag Roberto CASTRILLO GARCIA (CUB)
196/25/23 pts
Mixed Skeet  medailleflag Pavel PULDA (TCH )
196/24 pts
Mixed Skeet  medailleflag Celso GIARDINI (ITA)
196/24 pts
Mixed Skeet  medailleflag Guillermo TORRES (CUB)
195 pts
Mixed Skeet  medailleflag Francisco PEREZ (ESP)
195 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ari WESTERGARD (FIN)
195 pts
Mixed Skeet  medailleflag Tamaz IMNAISHVILI (URS)
195 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ole JUSTESEN (DEN)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Rodolfos ALEXACOS (GRE)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Julio Jesus DE LAS CASAS (VEN)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Josef PANACEK (TCH )
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Johannes PIERIK (HOL)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Aleksandr SOKOLOV (URS)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Nikolaus SZAPARY (AUT)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag István TALABOS (HUN)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Kees VAN LEPEREN (HOL)
194 pts
Mixed Skeet  medailleflag Wieslaw GAWLIKOWSKI (POL)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Bernhard HOCHWALD (GDR)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Anton MANOLOV (BUL)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ioan TOMAN (ROM)
192 pts
Mixed Skeet  medailleflag Tibor GOSZTOLA (HUN)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Franz SCHITZHOFER (AUT)
191 pts
Mixed Skeet  medailleflag Juan GIHA (PER)
190 pts
Mixed Skeet  medailleflag Enrique CAMARENA (ESP)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag Francisco ROMERO PORTILLA (GUA)
189 pts
Mixed Skeet  medailleflag Juan BUENO (MEX)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Romano GARAGNANI (ITA)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Jun Ho KIM (PRK)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Hubert PAWLOWSKI (POL)
188 pts
Mixed Skeet  medailleflag Albert THOMPSON (IRL)
187 pts
Mixed Skeet  medailleflag Jeremy COLE (ZIM)
185 pts
Mixed Skeet  medailleflag Hwa Yong KIM (PRK)
185 pts
Mixed Skeet  medailleflag Juan LAVIERI (VEN)
185 pts
Mixed Skeet  medailleflag Mario-Oscar ZACHRISSON (GUA)
185 pts
Mixed Skeet  medailleflag Kiril GECHEVSKI (BUL)
184 pts
Mixed Skeet  medailleflag Manne JOHNSON (SWE)
184 pts
Mixed Skeet  medailleflag Petros PAPPAS (GRE)
184 pts
Mixed Skeet  medailleflag Walter PERON (PER)
181 pts
Mixed Skeet  medailleflag Nicholas Francis COONEY (IRL)
180 pts
Mixed Skeet  medailleflag Axel KRÄMER (GDR)
179 pts
Mixed Skeet  medailleflag Ritchard GARDNER (ZIM)
177 pts
Mixed Skeet  medailleflag Alvaro GUARDIA (CRC)
176 pts
Mixed Skeet  medailleflag Jihad NAIM (SYR)
176 pts
Mixed Skeet  medailleflag Khalil ARBAJI (SYR)
172 pts

Volley-ball

Men's   Teammedailleflag Soviet Union
Men's   Teammedailleflag Bulgaria
Men's   Teammedailleflag Romania
Men's   Teammedailleflag Poland
Men's   Teammedailleflag Brazil
Men's   Teammedailleflag Yugoslavia
Men's   Teammedailleflag Cuba
Men's   Teammedailleflag Czechoslovakia
Men's   Teammedailleflag Italy
Men's   Teammedailleflag Libya
Women's   Teammedailleflag Soviet Union
Women's   Teammedailleflag German Democratic Republic
Women's   Teammedailleflag Bulgaria
Women's   Teammedailleflag Hungary
Women's   Teammedailleflag Cuba
Women's   Teammedailleflag Peru
Women's   Teammedailleflag Brazil
Women's   Teammedailleflag Romania

Weightlifting

Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Sultan RAKHMANOV (URS)
440,0 kg
OR
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Jürgen HEUSER (GDR)
410,0 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Tadeusz RUTKOWSKI (POL)
407,5 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Rudolf STREJCEK (TCH )
402,5 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Bohuslav BRAUM (TCH )
397,5 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Francisco MENDEZ (CUB)
395,0 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Robert SKOLIMOWSKI (POL)
385,0 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Talal NAJJAR (SYR)
362,5 kg
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Gerardo FERNANDEZ (CUB)
NM
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Marin PARAPANCEA (ROM)
NM
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Vasili ALEKSEEV (URS)
NM
Men's + 110 kg Super heavy weight medailleflag Jouko LEPPÄ (FIN)
DNF
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Kanybek OSMANALIEV (URS)
245,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Bong Chol HO (PRK)
245,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Gyong Si HAN (PRK)
245,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Bela OLAH (HUN)
245,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Stefan LELETKO (POL)
240,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Ferenc HORNYAK (HUN)
237,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Francisco CASAMAYOR (CUB)
232,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Adjya JUGDERNAMJIL (MGL)
215,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Gaetano TOSTO (ITA)
215,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Ioannis KATSAIDONIS (GRE)
207,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Humberto FUENTES (VEN)
207,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Joseph CHIAPPARO (BEL)
200,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Raul Manuel Correia DINIZ (POR)
197,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Imade KADRO (SYR)
190,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Almabruk Mahmud MAHMUD (LBA)
190,0 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Durval DE MORAES (BRA)
187,5 kg
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Karunagaran EKAMBARAM (IND)
DNF
Men's - 52 kg Fly weight medailleflag Dorj ENKHBAATAR (MGL)
DNF
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Leonid TARANENKO (URS)
422,5 kg
WR
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Valentin CHRISTOV (BUL)
405,0 kg
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag György SZALAI (URS)
390,0 kg
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Leif NILSSON (SWE)
380,0 kg
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Vinzenz HÖRTNAGL (AUT)
372,5 kg
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Stefan TASNADI (ROM)
360,0 kg
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Donald MITCHELL (AUS)
352,5 kg
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Dimitrios ZARZAVATSIDIS (GRE)
347,5 kg
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Viktor SIRKIÄ (FIN)
342,5 kg
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Andrzej DRZEWIECKI (GBR)
320,0 kg
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Maneer Abdulkader ALI (IRQ)
300,0 kg
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Mario RODRIGUEZ (DOM)
287,5 kg
Men's 100 - 110 kg Heavy weight medailleflag Pavel KHEK (TCH )
NM
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Daniel NUNEZ AGUIAR (CUB)
275,0 kg
WR
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Yurik SARKISIAN (URS)
270,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Tadeusz DEMBONCZYK (POL)
265,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Andreas LETZ (GDR)
265,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Eui Yong YANG (PRK)
262,5 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Imre STEFANOVICS (HUN)
260,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Gheorghe MAFTEI (ROM)
247,5 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Pavel PETRE (ROM)
245,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Jong Sop CHOE (PRK)
242,5 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Loannis SIDIROPOULOS (GRE)
242,5 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Ahmed TARBI (ALG)
240,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Abdul Karim GIZAR (IRQ)
240,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Arvo OJALEHTO (FIN)
237,5 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Johnny HELSING (SWE)
232,5 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Pertti TORIKKA (SWE)
230,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Lorenzo ORSINI (AUS)
220,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Ali SHALABI (LBA)
215,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Ashokkumar KARKI (NEP)
145,0 kg
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Bruno LEBRUN (FRA)
DNF
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag György KÖSZEGI (HUN)
DNF
Men's 52 - 56 kg Bantam weight medailleflag Tamil Selvan MUNISWAMY (IND)
DNF
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Viktor MASIN (URS)
290,0 kg
OR
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Stefan DIMITROV (BUL)
287,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Marek SEWERYN (POL)
282,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Antoni PAWLAK (POL)
275,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Julio LOSCOS (CUB)
275,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Frantisek NEDVED (TCH )
272,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Victor PEREZ (CUB)
270,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Gelu RADU (ROM)
265,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Jean-Claude CHAVIGNY (FRA)
255,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Fajsal Matloub FATHI (IRQ)
252,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Mohamed GOUNI (ALG)
247,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Geoffrey LAWS (GBR)
245,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Faouaz NADIRIN (SYR)
230,0 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Sydney IKEBAKU (NGR)
222,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Rajendra PRADHAN (NEP)
152,5 kg
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Jeffrey BRYCE (GBR)
NM
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Constantin CHIRU (ROM)
NM
Men's 56 - 60 kg Feather weight medailleflag Paulo Batista SENE (BRA)
DNF
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Yanko RUSSEV (BUL)
342,5 kg
WR
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Joachim KUNZ (GDR)
335,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Mincho PASHOV (BUL)
325,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Daniel SENET (FRA)
322,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Günter AMBRASS (GDR)
320,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Zbigniew KACZMAREK (POL)
317,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Raul GONZALEZ (CUB)
317,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Virgil DOCIU (ROM)
310,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Dusan DRSKA (TCH )
290,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Juhani SALAKKA (FIN)
282,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Basilios "Bill" STELLIOS (AUS)
282,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Nicolas LASORSA (FRA)
280,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Gwang Ju LI (PRK)
280,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Leo ISSAK (GBR)
275,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Pavlos LESPOURIDIS (GRE)
270,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Walter LEGEL (AUT)
270,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Mahmmad Yaseen MAHMMAD (IRQ)
270,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Alan WINTERBOURNE (GBR)
267,5 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Andres SANTOYO (MEX)
260,0 kg
Men's 60 - 67,5 kg Light weight medailleflag Sergio DE LUCA (SMR)
255,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Assen ZLATEV (BUL)
360,0 kg
WR
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Alexander PERVI (URS)
357,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Nedelcho KOLEV (BUL)
345,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Julio ECHENIQUE (CUB)
327,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Dragomir CIOROSLAN (ROM)
322,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Tapio KINNUNEN (FIN)
320,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Bertil SOLLEVI (SWE)
310,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Newton BURROWES (GBR)
302,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Weatherbee ROGELIO (MEX)
300,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Vincenzo PEDICONE (ITA)
295,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Kevin KENNEDY (GBR)
295,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Dusan MIRKOVIC (YUG)
290,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Damdinsuren BOLDBAYAR (MGL)
282,5 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Sampson COSMAS (NGR)
255,0 kg
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Kheir Mohamed TARABULSI (LIB)
NM
Men's 67,5 - 75 kg Middle weight medailleflag Günter SCHLIWKA (GDR)
DNF
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Yurik VARDANYAN (URS)
400,0 kg
WR
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Blagoi BLAGOEV (BUL)
372,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Dusan POLIACIK (TCH )
367,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Jan LISOWSKI (POL)
355,0 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Krasimir DRYNDAROV (BUL)
355,0 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Pawel RABCZEWSKI (POL)
350,0 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Detlef BLASCHE (GDR)
345,0 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Juhani AVELLAN (FIN)
332,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Vladimir ZRNIC (YUG)
330,0 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Stefan JONSSON (SWE)
327,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Talal Hassoun ABDULKADER (IRQ)
322,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Erling JOHANSEN (DEN)
317,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Steve PINSENT (GBR)
305,0 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Salem AJJOB (SYR)
302,5 kg
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Serge VAN COTTOM (BEL)
NM
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Bertalan MANDZÁK (HUN)
NM
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Robert KABBAS (AUS)
DNF
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Thorsteinn LEIFSSON (ISL)
DNF
Men's 75 - 82,5 kg Light heavy weight medailleflag Dumitru PETRE (ROM)
DNF
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Péter BACZAKO (HUN)
377,5 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Rumen ALEKSANDROV (BUL)
375,0 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Frank MANTEK (GDR)
370,0 kg
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Dalibor REHÁK (TCH )
365,0 pts
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Witold WALO (POL)
360,0 pts
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Lubomir SRSEN (TCH )
357,5 pts
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Vasile GROAPA (ROM)
355,0 pts
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Nicolaos ILIADIS (GRE)
345,0 pts
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Gary LANGFORD (GBR)
330,0 pts
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Norberto OBERBURGER (ITA)
315,0 pts
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Luis ROSITO (GUA)
307,5 pts
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Victor RUIZ (MEX)
300,0 pts
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Gudmundur HELGASON (ISL)
295,0 pts
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Hugo DE GRAUWE (BEL)
NM
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Myint SANN (BIR)
NM
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag David RIGERT (URS)
NM
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Luigi FRAFANGELO (AUS)
DNF
Men's 82,5 - 90 kg Middle-heavy weight medailleflag Ferenc ANTALONICS (HUN)
DNF
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Ota ZAREMBA (TCH )
395,0 kg
OR
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Igor NIKITIN (URS)
392,5 kg
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Alberto BLANCO (CUB)
385,0 kg
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Michael HENNIG (GDR)
382,5 pts
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Janos SÓLYOMVÁRI (HUN)
380,0 pts
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Manfred FUNKE (GDR)
377,5 pts
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Anton BARANIAK (TCH )
375,0 pts
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag László VARGA (HUN)
367,5 pts
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Michael PERSSON (SWE)
360,0 pts
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Pekka NIEMI (FIN)
347,5 pts
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag John BURNS (GBR)
337,5 pts
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Thor Birgir BORGTHORSSON (ISL)
330,0 pts
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Omar YOUSFI (ALG)
320,0 pts
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Addison Brian DALE (ZIM)
225,0 pts
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Franz STRIZIK (AUT)
NM
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Plamen ASPARUKHOV (BUL)
DNF
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Raef FTOUNI (LIB)
DNF
Men's 90 - 100 kg First-heavy weight medailleflag Michel BROILLET (SUI)
DNS

Wrestling freestyle

Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Soslan ANDIEV (URS)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Jozsef BALLA (HUN)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Adam SANDURSKI (POL)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Roland GEHRKE (GDR)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Andrei IANKO (ROM)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Mamadou SAKHO (SEN)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Petr IVANOV (BUL)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Arturo DIAZ (CUB)
Men's - 48 kg Light flyweight medailleflag Claudio POLLIO (ITA)
Men's - 48 kg Light flyweight medailleflag Jang SE-HONG (PRK)
Men's - 48 kg Light flyweight medailleflag Sergei KORNILAEV (URS)
Men's - 48 kg Light flyweight medailleflag Jan FALANDYS (POL)
Men's - 48 kg Light flyweight medailleflag Singh MAHABIR (IND)
Men's - 48 kg Light flyweight medailleflag Laszio BIRO (HUN)
Men's - 48 kg Light flyweight medailleflag Rumen YORDANOV (BUL)
Men's - 48 kg Light flyweight medailleflag Gheorghe RASOVEAN (ROM)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Anatoli BELOGLASOV (URS)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Wladyslaw STECZYK (POL)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Nermedin SELIMOV (BUL)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Lajos SZABO (HUN)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Dok Ryong JANG (PRK)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Nanzadying BURGEDAA (MGL)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Koce EFREMOV (YUG)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Hartmut REICH (GDR)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Sergei BELOGLAZOV (URS)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Li HO-PYONG (PRK)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Dugarsuren OUINBOLD (MGL)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Ivan TSOCHEV (BUL)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Aurel NEAGU (ROM)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Wieslaw KONCZAK (POL)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Karim Salman MUHSIN (IRQ)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Sandor NÉMETH (HUN)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Magomedgasan ABUSHEV (URS)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Miho DUKOV (BUL)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Georges HAJIIOANNIDIS (GRE)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Raul CASARET (CUB)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Aurel SUTEU (ROM)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Ulzibayar NASANJARGAL (MGL)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Brian ASPEN (GBR)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Zoltan SZALONTAI (HUN)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Saipulla ABSAIDOV (URS)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Ivan YANKOV (BUL)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Saban SEJDI (YUG)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Singh JAGMANDER (IND)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Eberhard PROBST (GDR)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Octavian DUSA (ROM)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Ali Hussain FARIS (IRQ)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Pekka RAUHALA (FIN)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Valentin RAICHEV (BUL)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Jamzing DAVAJAV (MGL)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Dan KARABIN (TCH )
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Pavel PINIGIN (URS)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Ryszard SCIGALSKI (POL)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Singh RAJANDER (IND)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Istvan FEHÉR (HUN)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Riccardo NICCOLINI (ITA)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Ismail ABILOV (BUL)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Magomedkhan ARATSILOV (URS)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Istvan KOVACS (HUN)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Henryk MAZUR (POL)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Abdula MEMEDI (YUG)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Zevegying DUVCHIN (MGL)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Günter BUSARELLO (AUT)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Mohammad EL-OULABI (SYR)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Sanasar OGANESIAN (URS)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Uwe NEUPERT (GDR)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Alexander CICHON (POL)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Ivan GINOV (BUL)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Dashdorj TSERENTOKH (MGL)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Christophe ANDANSON (FRA)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Ion IVANOV (ROM)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Mick PIKOS (AUS)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Ilia MATE (URS)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Slavko CHERVENKOV (BUL)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Juliusz STRNISKO (TCH )
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Harald BUTTNER (GDR)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Tomasz BUSSE (POL)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Vasile PUSCASU (ROM)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Barbaro MORGAN (CUB)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Khorloo BAYANMUNK (MGL)

Wrestling greco-romane

Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Alexander KOLCHINSKI (URS)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Alexander TOMOV (BUL)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Hassan BCHARA (LIB)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Jozsef FARKAS (HUN)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Prvoslav ILIC (YUG)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Arturo DIAZ (CUB)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Roman CODREANU (ROM)
Men's + 100 kg Super heavy weight medailleflag Marek GALINSKI (POL)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Saksylik USHKEMPIROV (URS)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Constantin ALEXANDRU (ROM)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Ferenc SERES (HUN)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Pavel KHRISTOV (BUL)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Reijo HAAPARANTA (FIN)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Alfredo OLVERA (MEX)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Vincenzo MAENZA (ITA)
Men's - 48 kg Light fly weight medailleflag Roman KIERPACZ (POL)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Vakhtang BLAGIDZE (URS)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Lajos RACZ (HUN)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Mladen MLADENOV (BUL)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Nicu GINGA (ROM)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Antonin JELINEK (TCH )
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Stanislaw WRÓBLEWSKI (POL)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Taisto HALONEN (FIN)
Men's 48 - 52 kg Fly weight medailleflag Abdulnasser EL-OULABI (SYR)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Shamil SERIKOV (URS)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Jozef LIPIEN (POL)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Benni LJUNGBECK (SWE)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Mihai BOTILA (ROM)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Antonino CALTABIANO (ITA)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Josef KRYSTA (TCH )
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Gyula MOLNAR (HUN)
Men's 52 - 57 kg Bantam weight medailleflag Georgi DONEV (BUL)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Stylianos MYGIAKIS (GRE)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Istvan TOTH (HUN)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Boris KRAMORENKO (URS)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Ivan FRGIC (YUG)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Panaiot KIROV (BUL)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Kazimierz LIPIEN (POL)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Radwan KAROUT (SYR)
Men's 57 - 62 kg Feather weight medailleflag Michal VEJSADA (TCH )
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Stefan RUSU (ROM)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Andrzej SUPRON (POL)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Lars-Erik SKIÖLD (SWE)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Suren NALBANDIAN (URS)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Buyandelger BOLD (MGL)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Ivan ATANASOV (BUL)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Reinhard HARTMANN (AUT)
Men's 62 - 68 kg Light weight medailleflag Karoly GAAL (HUN)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Ferenc KOCSIS (HUN)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Anatoli BYKOV (URS)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Mikko HUHTALA (FIN)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Yanko CHOPOV (BUL)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Lennart LUNDELL (SWE)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Vitezslav MACHA (TCH )
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Gheorghe MINEA (ROM)
Men's 68 - 74 kg Welter weight medailleflag Jacques VAN LANCKER (BEL)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Gennadi KORBAN (URS)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Jan DOLGOWICZ (POL)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Pavel PAVLOV (BUL)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Leif ANDERSSON (SWE)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Detlef KÜHN (GDR)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Mihaly TOMA (HUN)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Mohammad EL-OULABI (SYR)
Men's 74 - 82 kg Middle weight medailleflag Miroslav JANOTA (TCH )
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Norbert NÖVENYI (HUN)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Igor KANYGIN (URS)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Petre DICU (ROM)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Frank ANDERSSON (SWE)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Thomas HORSCHEL (GDR)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Jose POLL (CUB)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Christophe ANDANSON (FRA)
Men's 82 - 90 kg Light heavy weight medailleflag Georgios POZIDIS (GRE)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Georgi RAIKOV (BUL)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Roman BIERLA (POL)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Vasile ANDREI (ROM)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Refik MEMISEVIC (YUG)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag George PIKILIDIS (GRE)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Oldrich DVORAK (TCH )
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Nikolai BALBOSHIN (URS)
Men's 90 - 100 kg Heavy weight medailleflag Svend Erik STUDSGAARD (DEN)